Eén Boekenweek, twee gezichten V Boekenweek 1996: 'Eeuwig El Dorado' Marion Bloem: 'Vrouwen die reizen willen hun dromen doorprikken' Marian van Zandvoort leert kinderen lékker tekenen en schilderen Blon Hi i 1 Drie top-auteurs in Soest bo Lezingen in de Boekenweek KvK en MKB geven nieuwe ondernemers weer informatie Seniorenbus Literatuur uit Latijns Amerika staat centraal Schrijfster op vrijdag 22 maart in bibliotheek Soest Van Palmzondag naar Pasen Videorecorder uit centrum gestolen Oriëntatiecursus voor 9-12 jarigen 'Soest is BER1 -Libris. De Complete Boekhandel. Deze ma per stuk 4,95 'y CAROLIJN VISSER Boudewijn Büch, Marion Bloem en Carolijn Visser - het zijn waarachtig niet de minste Nederlandse schrij vers die Soest tijdens deze afleve ring van de Boekenweek (13-23 maart) met een bezoek vereren. De drie top-auteurs zijn speciaal voor deze gelegenheid door de SLAS naar Soest gehaald. De SLAS coördineert sinds jaar en dag - al vanaf 1988 - in eendrachtige samen werking de literaire activiteiten van C- drie, de Openbare Bibliotheek, Arti- shock, de poëziekring Eemland en boekhandel Van de Ven. Elke instelling behoudt haar eigen verantwoordelijk heid voor het programmeren en organi seren van de literaire presentaties, maar gezamenlijk zorgen zij in Soest voor een uniek aanbod aan "evenementen" op het gebied van de literatuur. Zo stond de SLAS aan de wieg van de poëzie wedstrijd om de Rinke Tolmanprijs, die dit jaar in april de tweede editie beleeft, en verzorgde zij vorig jaar de opmerke lijke "billboard"-expositie van verzets gedichten (ter gelegenheid van de 50e mei) op diverse punten in Soest. In de Boekenweek 1996 valt voor literatuurminnende Soesters ook het nodige te beleven met de komst van drie zeer bekende en succesvolle top-au teurs. De eerste is Boudewijn Büch - bekend van radio en tv - die morgena vond (donderdag 14 maart) in C-drie hardop komt denken met een "theatrale column", o.a. over reizen, en na de pauze ingaat op vragen uit het publiek. De voorstelling in C-drie begint om 20.15 uur. De toegang is f 20,- of f 17,50 (cjp en Pas65). De tweede auteur-van-naam is Marion Bloem, die op vrijdagochtend 22 maart te gast is in de openbare bibliotheek aan de Albert Cuyplaan. Haar lezing begint om 10.30 uur en de toegang is vrij. Marion Bloem leest voor uit haar eigen werk en zal ook vragen uit het publiek beantwoorden. Ten slotte is op zaterdag 23 maart Carolijn Visser te gast in C-drie. De schrijfster van het Boekenweek-essay ("Het goud van Bonanza"), dat deze week voor f 4,95 te koop is, heeft vooral naam gemaakt met reisverhalen, waar van ze het nodige zal.laten horen. Het optreden in C-drie begint om 20.15 uur en de toegangsprijs is f 7,50. Startende ondernemers kunnen op don derdag 21 maart nuttige informatie krij gen tijdens een bijeenkomst die de Ka mer van Koophandel en het Instituut Midden- en Kleinbedrijf speciaal voor hen hebben georganiseerd. De voorlichtingsmiddag wordt van 13.00 tot 16.15 uur gehouden in con grescentrum De Eenhoorn aan de Ko ningin Wilhelminalaan 33 in Amers foort. De kosten bedragen, inclusief een syllabus, 35 gulden. Deskundigen uit het bankwezen, van de belastingdienst en accountants geven praktische tips over het ondernemers schap. Voorlichters van de KvK en het MKB geven adviezen over wettelijke - aspecten en een ondernemingsplan. Belangstellenden kunnen zich aanmel den bij de afdeling haridelsvoorlichting van de KvK, tel. 033-4612964. Telefoon: maandag t/m vrijdag van 9.00-16.00 uur: (035)6019190 PAGINA! WOENSDAG 1 WOENSDAG 13 MAART 1996 SOESTER COURANT Boekenweek 1996 13 t/m 23 maart Luxe btVOd (door Lenora Crom) Marion Bloem, de schrijfster van populaire boeken zoals "Geen ge woon Indisch meisje", "Lange rei zen, korte liefdes", "Rio", en "Va ders van betekenis" is een reizigster. Zij reist vele maanden per jaar over de hele wereld, alleen of samen met haar man, de arts Ivan Wolffers. Op vrijdag 22 maart is ze, om 10.30 uur, te gast in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan. In 1995 is van haar verschenen "De smaak van het onbekende", een novelle over kunst en eten en "Muggen mensen olifanten; reizen door een veranderende wereld". In dit boek beschrijft ze haar ervaringen in Nederland, Indonesië, Mali, Oeganda, Australië, Vietnam, Ita lië, Bolivië, Japan en tal van andere lan den. Ook staan er verhalen in over haar jeugd. Het is geen reisverhalenboek, maar een boek waarin de schrijfster pro beert te analyseren hoe de wereld aan het veranderen is, hoe de westerse en oosterse cultuur elkaar beïnvloeden, el kaar tegenwerken, afhouden. Hoe een onontkoombaar proces van integratie bezig is, een proces waar de mensheid al eeuwenlang mee bezig is. Marion Bloem: "Als je reist moet je je eigen normen en waarden relativeren. Tenminste, als je je wilt open stellen voor andere culturen. Je hoeft je eigen normen en waarden niet los te laten, maar je moet er op z'n minst vraagte kens bij zetten. Mijn kritiek op Westerse reisbeschrijvingen is dat andere culturen exotisch gemaakt worden. Dat wil ik niet. Want je kunt Nederland ook exo tisch beschrijven, op zo'n manier, dat de lezer denkt: hee, wat doen ze dat vreemd daar, in dat kleine landje. Ik probeer in "Muggen mensen olifanten" het vreemde te laten zien door het ver trouwde te beschrijven. Ik laat gewone mensen zien, die hun gewone leven lei den. Wat mij fascineert is de migratie, de ver andering, het contact tussen de culturen en de consequenties daarvan. Bijvoor beeld hoe er nu in Vietnam omgegaan wordt met een begrip als kapitalisme. De Vietnamezen interpreteren het kapi talisme op geheel eigen wijze. Zij den ken dat alle geld moet kosten, zelfs het openhouden van een deur voor iemand! Open of niet? De spanning van de tegenstellingen, de invloed op elkaar wil ik beschrijven, vanuit de details van het menselijk han delen. Is het westen open genoeg om de invloed van andere culturen toe te la ten? De Westerse intelligentia vindt dat ze open is, maar ik heb mijn twijfels. Het Westen wfl graag open zijn, maar is dat niet. Is het bijvoorbeeld niet vaak zo dat gekleurde mensen gevraagd worden zitting te nemen in commissies, enkel en alleen om ze vertegenwoordigd te laten zijn? Om het geweten van de rest van de commissie te sussen. Want geluisterd wordt er niet naar "vreemde" meningen. En het oosten, hoe reageert het oosten op de invloed van het westen? Welke aspecten nemen ze over van het westen? Het tragische is dat veel Aziatische lan den afzetgebieden zijn voor westerse produkten, maar de inwoners worden er zelf niet beter van. Het westen inves- O teert in arbeidskrachten daar, zet er be drijven neer, maar als het ergens anders goedkoper kan, of AIDS haalt een streep door de rekening, dan gaat zo'n fabriek gewoon naar een ander land. Er is geen sociaal beleid. Mensen worden misbruikt en staan machteloos. Frustratie Eén van de grote gevaren in deze tijd van dekolonisatie, wat volgens mij niet voldoende onderkend wordt, is de frus tratie van het kader. Intelligente mensen die naar het westen gekomen zijn of hier geboren zijn. Ze studeren hier, spreken de taal vlekkeloos, en bekleden deson danks niet de posities die ze gezien hun niveau zouden verdienen. Uit frustratie wordt men vaak fundamentalistisch. Het westen heeft ze niet nodig, dus trekken ze zich terug in de extreme hoek van hun eigen cultuur. In mijn boeken wordt veel gereisd. Rei zen over de wereld, reizen door de tijd, reizen in de liefde. Het zijn allemaal as pecten van hetzelfde, namelijk de wil om grensverleggend bezig te zijn, om jezelf te ontstijgen. Vrouwen die hun dromen willen doorprikken gaan reizen. Zij willen de confrontatie aangaan met het onbekende om het zich daarna weer eigen te maken. Dat is het genot van reizen naar vreemde gebieden. Dat je zo'n nieuwe wereld leert kennen en be heersen. Vrouwen die hun dromen willen koes teren blijven thuis. Hooguit lezen ze over hun dromen. Je kunt natuurlijk dromen van een grote liefde, met alleen gelukkige momenten. Als je hecht aan zo'n droom ga je niet op reis. Je wilt de mystiek bewaren, het idee dat geluk mogelijk is. Gelgel in mijn boek "Rio" is zo'n vrouw die liever droomt. Ze is opgevoed in een Indisch milieu, waarin dansen een ma nier is om je te uiten. Toen ze merkte hoe er buiten haar vertrouwde omge ving door mannen gereageerd werd op het dansen, is ze haar spontaniteit gaan verbergen. Zij is getrouwd met haar jeugdliefde. Voor haar vertegenwoordigt Brazilië het geluk. Dan krijgt ze van haar man een reis cadeau naar haar droomland. Ze moet dus haar droom herzien, want het is helemaal niet leuk voor haar om alleen te reizen. Ze is voortdurend bang. De reis naar Brazilië wordt een zoektocht naar zichzelf, en een hervinden van haar eigenheid en vitaliteit. Relaties In "Lange reizen, korte liefdes" is de vrouwelijke hoofdpersoon voortdurend op zoek, heeft drie min of meer vaste relaties, en daarnaast tal van andere kontakten. Ze reist: door de tijd, over de wereld en in de liefde, en is steeds bezig zichzelf te bezien, in relatie tot anderen. Ze komt pas tot leven door haar relaties met anderen, met mannen. De romans "Rio" en "Lange reizen, kort liefdes" zijn eikaars complement. Het zoeken naar de betekenis van de begrip pen liefde, passie en begeerte wordt ver teld via twee hoofdpersonen in twee af zonderlijke romans. In "Geen gewoon Indisch meisje" daarentegen wordt het zoeken naar de identiteit verteld via de opsplitsing van één figuur in twee hoofdpersonen. In "Geen gewoon Indisch meisje" be staat de hoofdpersoon uit twee zusjes, Zon en Sonja. Zon is de onaangepaste, Indische, terwijl Sonja zich voor hon derd procent aanpast en niet herinnerd wil worden aan haar Indische afkomst. De spanning tussen aanpassen en be houd van eigenheid is een thema dat steeds terugkomt in mijn werk. Ik ben nu bezig met een jeugdroman. Het idee lag er al heel lang, ik had geen tijd om het uit te werken. Als ik met een roman bezig ben, werk ik daar jaren aan. Een kinderboek schrijf ik in vier maanden. Als ik op reis ben kan ik goed schrijven, ik word niet gestoord door de telefoon, zoals thuis. Als ik ga schrijven, moet ik me "ei" voelen: gebundelde concentra tie, met een hard maar dun schilletje, heel gevoelig." Bibliografie '78 Waar schuil je als het regent - Jeugd roman '80 De geheime plek - Jeugdroman '81 Matabia - Jeugdroman '83 Geen gewoon Indisch meisje - Roman debuut '84 Kermis achter de kerk - Jeugdroman '86 Brieven van Souad - Jeugdroman '87 Lange reizen, korte liefdes '87 Rio '89 Vaders van betekenis - '90 Vliegers onder het matras - Verhalen '92 De honden van Slipi '93 De leugen van de kaketoe '95 Muggen mensen olifanten - Verhalen '95 De smaak van het onbekende - Novelle. Marion Bloem. Donderdag 14 maart houdt de NCVB- Soestdijk haar maandelijkse leden vergadering. Voor deze avond, die in het teken staat van de komende Pasen, is uitgenodigd drs. Caspar Staal, conser vator van het Museum Catharijnecon- vent in Utrecht. Het lijden, sterven en de opstanding van Christus is eeuwen aaneen in beeld ge bracht. Maar in de eerste driehonderd jaar had men juist een grote gereser veerdheid ten aanzien van de uitbeel ding van deze gebeurtenissen. Vanaf de vierde eeuw trachtten kunstenaars vorm te geven aan wat hun de bijbel, de kerk vaders, de theologen en de predikanten aanreikten. Aan de hand van dia's van kunstwerken die zich bevinden in het Museum Catharijneconvent te Utrecht verklaart de spreker een aantal scenes uit Jezus' lijdensverhaal en zijn opstan ding. De schilderijen, beeldhouwwerken en miniaturen leren dat de kunstenaars allerminst als 'fotografen' te werk gin gen. Er liggen diepere betekenissen ver borgen in de diverse middeleeuwse voorstellingen. De avond wordt gehouden in de Wijk- zaal van de Emmakerk aan de Regentesselaan 2 en begint om acht uur. Gasten en nieuwe leden zijn van harte welkom. Als tegemoetkoming in de kos ten zal een bijdrage worden gevraagd van f 3,-. Een medewerkster van het Internatio naal Vrouwencentrum heeft aangifte gedaan van diefstal van een videorecor der. Het apparaat werd vorige week uit het pand van het centrum aan de Smitsweg door een inbreker ontvreemd. Met de verkoop van soorten van Bert Heiyden (Tamboerij tessenzaak van Jo Weedestraat) kan Soest gesproken woi terst smakelijke sam sen Soestdijk en O enkele weken is de fi gestapt op de nieu rancier. Dat is niet alleen tot gi van de klanten gebeu hun verzoek. De faam Overhees - oorspron chem - is in Soest in i sterk gegroeid. Ook 1 roemd over de kwalit en banket uit Overhc zijn weg vindt naar adressen in de regio. Bij Mets zijn sinds e ook diverse luxebrooi ook veel "kleinbrood der Heyden verkrijgb bolletjes, stokbrood]/ dan niet in vol "Bertjan heeft een e brood met grote kwt Mets, "en het is gewo Adriaan van Dis. De toekenning van de Nobelprijs aan Gabriel Garcia Marquez in 1982 was meer dan een individuele bekroning. In hem werd een indruk wekkende literatuur geëerd, de La tijns-Amerikaanse, die zich in de tweede helft van deze eeuw een po sitie verwierf welke eerder werd op geëist door de Franse en Russische en later door de Angelsaksische vertelkunst. Sindsdien behoren veel schrijvers "bezuiden de Rio Grande" ook in ons land tot de grote publiekstrekkers. Denk maar eens aan Isabel Allende, Mario Vargas Llosa, Laura Esquivel en, uiteraard, Gabriel Garcïa Marquez. De Latijns-Amerikaanse roman is niet meer weg te denken uit de schappen van de Nederlandse boekhandel. Alle reden voor het oprichten van een monument. Dat gaat gebeuren van 13 tot en met 23 maart als tijdens de Boekenweek 1996 de aandacht is gevestigd op literatuur uit Zuid-Amerika en het Caribisch gebied. Motto: "Eeuwig El Dorado", een ver wijzing naar de mythe over een koning genaamd El Dorado (de vergulde) die Europese ontdekkingsreizigers ervan overtuigde dat zich ergens in de binnen landen van Latijns-Amerika een para dijselijk goudland bevond... De Latijns-Amerikaanse literatuur is zeldzaam gevarieerd en niet louter Spaanstalig. Zo schrijven V.S. Naipaul en Nobelprijswinnaar Derek Walcott, beiden afkomstig van Trinidad, in het Engels. De Brazilianen Joao Guimaraes Rosa en Maria Alice Barroso vanzelf sprekend in het Portugees. De Antillia- nen Frank Martinus Arion en Tip Marugg in het Nederlands. Met andere woorden: "Eeuwig El Dorado" is een noemer waaronder men een ongeloof lijke hoeveelheid (vertaalde èn niet ver taalde) titels aantreft. Ook van Neder landse en Surinaamse auteurs die Zuid- Amerika als decor kozen: van Cynthia McLeod (Hoe duur was de suiker?), Astrid Roemer (Gewaagd leven, v.j.'96), Jan Brokken (De blinde passa giers) en Leon de Winter (Zionoco) tot August Willemsen (Braziliaanse brie ven), Albert Helman (Kroniek van El dorado) en Fleur Bougonje (De be drieglijke warmte van vuur). Daarnaast is "Eeuwig El Dorado" een kapstok voor een wéreld aan non-fictie. Neem alleen al die aldoor groeiende stroom reisgidsen. Boekenweekgeschenk: Adriaan van Dis De Stichting CPNB heeft Adriaan van Dis gevraagd het Boekenweekgeschenk 1996 te schrijven. Het zal verschijnen op de eerste dag van de Boekenweek, die wordt gehouden van woensdag 13 tot en met zaterdag 23 maart. De titel is "Palmwijn". Na een leven vol omzwervingen belandt een oudere vrouw op een eiland voor de kust van Afrika. Niets bindt haar meer. Ze zoekt sensaties, staat voor alle open, maar haar hart blijft gesloten. Tot ze, in een dramatische confrontatie met het lot van de eilandbewoners, de intensiteit van het leven hervindt. "Palmwijn" is een novelle over betrok kenheid en over het onvermogen iets aan andermans misère te veranderen. In zijn beeldenrijke en energieke stijl weet Adriaan van Dis als geen ander de zwakte én de kracht te schilderen van een mens, een eiland, een continent. Adriaan van Dis (1946) debuteerde in 1984 met de novelle "Nathan Sid". In de jaren daarna publiceerde hij onder meer de reisverhalen "Een barbaar in China", "Het beloofde land" en "In Afrika", de verhalenbundel "Casablanca" en de ro man "Zilver of het verlies van de on schuld". Hij ontving in maart vorig jaar de Gouden Uil voor zijn nieuwste boek, "Indische duinen". Deze autobiografisch getinte roman was genomineerd voor de Libris Literatuur Prijs 1995. Boekenweek-essay: Carolijn Visser Het Boekenweek-essay is dit jaar ge schreven door Carolijn Visser en heeft als titel: "Het Goud van Bonanza". Het essay wordt geschreven ter gelegenheid van de 61e Boekenweek in opdracht van de Stichting CPNB, de organisator van de Boekenweek. De uitgave heeft tot doel zowel het essay als literaire vorm onder de aandacht te brengen als aspec ten van het gekozen thema te belichten. De oplage is 40 a 50.000 exemplaren. De prijs is f 4,95. Er wordt niet meer gevochten in Nicaraqua. Er reizen geen revolutionaire toeristen meer rond en ook de soldaten zijn weg. Maar uit alles blijkt dat de conflicten van toen nog springlevend zijn. Carolijn Visser, die dertien jaar ge leden rondtrok in het land en zich ver baasde over de geloofsijver van sandinistisch bevlogen buitenlanders, keerde er terug om een oud voornemen ten uitvoer te brengen: naar Bonanza reizen waar goud gevonden wordt. De mijn van Bonanza, die jarenlang in handen van sandinistische managers was, blijkt tegenwoordig opnieuw in bezit te zijn van Amerikanen. De sandinistische burgemeester van het dorp verzet zich daartegen. Tijdens Carolijn Vissers bezoek laaide het con flict hoog op. Misquito-Indianen, domi nees en pastoors, ambtenaren en een excentrieke mijningenieur raakten bij de strijd betrokken. De tegenstellingen van weleer herleefden. Maar Bonanza bleek nog een andere goudmijn te hebben, die de problemen in een ander daglicht stelt: het immense oerwoud dat het dorpje omringt. "Het goud van Bonanza" verhaalt van de bemoeienissen van Europa met de Nieuwe Wereld - een bemoeienis die zich uitstrekt van de Spaanse kolonisten tot in deze tijd. Carolijn Visser (1956) debuteerde in 1982 met "Grijs China", het verslag van een reis per trein, boot, bus en fiets door de Volksrepubliek. In de jaren daarna publiceerde zij vijf bundels met reisver halen, waaronder "Buigend Bamboe" en "Hoge bomen in Hanoi". Over Latijns- Amerika schreef zij onder meer "De goudzoekers van café El Paraiso" en "Internationalistas in Nicaragua"; beide verhalen zijn opgenomen in haar recent verschenen bloemlezing "Ver van hier". Al haar boeken worden uitgegeven door de 100-jarige uitgeverij J.M. Meulenhoff, Amsterdam. Carolijn Visser is op zaterdag 23 maart in Soest; ze houdt om 20.15 uur een le zing in C-drie. Boekenweek-magazine In de landen van Latijns-Amerika en op de eilanden van het Caribisch gebied bestaan geen boek- en leescultuur zoals wij die kennen. Veel mensen hebben er gebrekkig onderwijs gehad of hebben al hun tijd nodig om zich in leven te hou den. En voor zover ze tijd over hebben, zijn daar altijd nog de muziek, de tele visie, het voetbal en de zon. Hoe komt het dan dat op deze ogen schijnlijk schrale voedingsbodem we reldschrijvers gedijen die wereldboeken schrijven? Het is een wonder en wonde ren zijn nu eenmaal niet te verklaren. Ze kunnen ervaren worden - in dit geval door de boeken te lezen, meer dan tot nogtoe. Want, hoewel de eerste golf van belangstelling voor Latijns-Ameri kaanse literatuur al van twintig jaar ge leden dateert, zijn alleen Gabriel Garcïa Marquez en Isabel Allende naar een groot publiek doorgebroken. Literatuur uit Latijns-Amerika en het Caribisch gebied, dat is wereldliteratuur onder een brandglas. Vooral geschreven in het Spaans en Portugees. Maar ook in het Engels, Frans en Nederlands. Het Boekenweek-magazine laat iets van die rijkdom zien. De bijdragen worden af gewisseld met een mini-bloemlezing uit de poëzie van Latijns-Amerika, voor ons gekozen door vertalers (zij zijn het tenslotte die al dit moois voor ons toe gankelijk maken). En met een kleine reeks foto's waarvan de meeste iets ver tellen over het gedrukte produkt in die streken. Want lezen, dat doen ze daar ook. Greenpeace blij met chloorvrije 'Palmwijn' Greenpeace verwelkomt het Boeken weekgeschenk "Palmwijn" van auteur Adriaan van Dis, dat is gedrukt op chloorvrij geproduceerd papier. Mede op verzoek van Greenpeace besloot de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) het Boekenweekgeschenk en ander toekom stig drukwerk voortaan te vervaardigen op chloorvrij geproduceerd papier. Bo vendien zal de CPNB papier gebruiken dat afkomstig is uit duurzaam beheerde bossen, zodra dat voorradig is. Tearoom Als alles volgens pl Mets rond Pinksl tearoom aan de Van bruik, waarnaar do met verlangen worc daar zal het brood Heyden een belangr een kopje koffie of gebak van Van der zijn trouwens heerl koek bij Mets verkr Wat de delicatessen broodassortiment c mende uitbreiding diverse exclusieve "Veel kinderen friemelen maar wat aan op een A-viertje, ook op school. Daar leren ze vooral hoe-het-hoort, of ze zien het van anderen en zijn bang om dan zelf zomaar aan de slag te gaan. Mijn idee is juist dat ze vrij worden en lékker aan de gang gaan met tekenen en schilderen." De nif Ontmoet Carolijn Visser op zaterdagavond 23 maart in C3. Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 601 24 19 Aanvang 20:15 uur 7,50 Toegang slechts Dat zegt Marian van Zandvoort, de decorontwerpster/theatervormgeefster uit Soest, die sinds kort een cursus te kenen en schilderen speciaal voor kin deren in de leeftijd van 9 tot 12 jaar geeft. In haar studio/werkplaats aan de Bakkersweg 2 - een zijstraat van de Burgemeester Grothestraat - heeft ze een ideale cursusruimte voor groepjes van maximaal zes kinderen. "Dan zitten ze niet op eikaars lip en krijgen alle aan dacht," aldus Marian. Het gebruikelijke A-viertje vindt ze in het algemeen veel te beperkt om kinde ren naar hartelust te laten tekenen en schilderen. "Ik richt me liever op groot werk, als je 't zo zou willen.noemen. Experimenteel klinkt zo ingewikkeld, maar ik werk bijvoorbeeld in elk geval met groot papier en met flinke kwas ten." Spelenderwijs Uiteraard brengt Marian de jeugdige cursisten alle teken- en schilder vaardigheden bij, maar dan op een heel ontspannen en ongedwongen manier. "Niet zo prestatiegericht. Het gaat im mers vooral om het plezier. Op de cur sus voor volwassenen, die ik ook pas gestart ben, komen vooral mensen die echt willen léren tekenen en dus erg geïnteresseerd zijn in zaken als perspec tief en verhoudingen. Dat komt in de cursus voor de kinderen natuurlijk ook aan de orde, maar dan spelenderwijs." Volgens Marian gaat het bij tekenen en schilderen ook niet in de eerste plaats om wat het "voorstelt", maar om op een prettige en ongedwongen manier bezig Marian van Zandvoort in een van haar eigen decors. ervaring op als decorontwerpster en theatervormgeefster bij de televisie. Zo waren o.m. de decors van "Geef nooit op van Peter Jan Rens grotendeels van haar hand en ze heeft ook veel decors gemaakt voor allerlei kindertheater-uit voeringen in het land. De oriëntatiecursus tekenen en schilde ren voor kinderen van 9 tot 12 jaar is inmiddels gestart, maar er is nog plaats. De lessen worden gegeven op maandag middag van 16.00 tot 17.15 uur (na schooltijd dus) en kosten in totaal f 130,-. Informatie: Marian van Zand voort, Bakkersweg 2, tel. 6025039. "Big Boss markt", gra] donderdag tigheid waa Economisc het vernie Nijverheid Ze deed di weg te trek enkele hor den "ontke De ballonne ren rood en te zijn met vormen en kleuren, ook al "lijkt het nergens op". Marian: "Ik heb dat vroeger zelf gemist, die vrijheid. Ik was altijd bang dat het niet netjes was, of niet af. Dat moest ik later weer zien kwijt te raken..." De cursus bestaat in principe uit tien lessen, waarbij telkens ander materiaal wordt gebruikt, van krijt tot ecoline en verf, maar ook druktechnieken komen aan de orde. De thema's variëren ook: van droomwerelden tot het verbeelden van muziek en het omgaan met compo sities, bijvoorbeeld door plakken en knippen. 'Geef nooit op' Marian woont sinds enige jaren in Soest. Ze studeerde theatervormgeving aan de kunstacademie in Utrecht en deed veel Palmwijn van Adriaan van Dis, gratis bij aankoop van ten minste 19,50 aan boeken, zolang de voorraad strekt. ten persooniijKe visie op de bemoeienissen van Europeanen met de Nieuwe Wereld.*j

Soester Courant | 1996 | | pagina 8