Vijf fracties verlaten raadzaal Met de Poolse jumelage is het in Soest weer eens grondig mis »i m HAARMODE A/15 En dit zijn de knallers van deze week: 249 1000 Plan hoofdwegen wordt concreet 3,25 Een Carisma voor 31.945,- auto smeering Gevraagd Witlof L=J =115 I IA Nu 31.945,- Besluit over rondweg uitgesteld tot 2003 Uit protest tegen late beantwoording vragen hoofdwegenplan Zalmtartaartjes RUUD SMIT visspecialiteiterï 3 Actueel 5 Actueel 13 Soesterberg 15 Sport 9 Actueel Zomertijd Burgemeester wil raadsbesluit niet laten vernietigen VASTE-, en INVALLOPERS Soester Courant tel: 6014152 Gelijk al bonje in nieuwe vereniging INKOMSTENBELASTING van Nelle Supra koffie Schouder karbonade il^Van Breukelen - Vast-goed Tijdelijk voordeel 1.550,- WOENSDAG 27 MAART 1996 74e JAARGANG NO. 31 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 15,- Buiten Soest f 30,- Losse nummers 85 ct. Gecontr. opl. 11.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152' Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Met zestien tegen nul stemmen heeft de gemeenteraad van Soest het voorstel voor de hoofdwegen structuur aangenomen. Dat bete kent dat de ambtenaren een plan kunnen gaan maken voor de uit voering, dat volgend voorjaar ter goedkeuring aan de raad wordt ge- legd. Naar de noodzaak en haalbaarheid van een rondweg (Fase B) door de polder zal onderzoek worden gedaan. Een definitief besluit daarover valt niet vóór 2003 te verwachten. De WD is de enige coalitie-fractie die vooralsnog niet wil instemmen met een rondweg. Volgens fractievoorzitter Bert Krijger zullen de inspraakproce dures én de gemeenteraadsverkiezin gen van 1998 en 2002 dan ook voor een belangrijk deel bepalend zijn voor de eventuele aanleg van een rondweg. Fase A wordt nu wel in zijn geheel voorbereid. Over ongeveer twaalf maanden komen concrete plannen op tafel voor de verbetering van het tra ject Birkstraat-Koningsweg, de paral lelroute (tussen Braamhage en de brandweerkazerne) voor de Van Weedestraat en de ontsluitingsweg voor de nieuwe vestiging van Albert Heijn aan de Burgemeester Grothe- straat. Verder zullen de Van Weedestraat en de Soesterbergsestraat (bij winkelcen trum Hartje-Zuid) worden heringe richt en zullen maatregelen worden getroffen om het doorgaande verkéer te weren uit de Beukenlaan en de Nieuweweg. Een ander punt van aan- .dacht is de wijk Soestdijk-Oost. Ver moedelijk zullen de afsluitingen daar worden weggehaald en wordt in plaats daarvan eenrichtingsverkeer ingesteld in waarschijnlijk de Waldeck Pyr- montlaan en de Verlengde Talmalaan en/of Hellingweg/Korte Bergstraat. De bevolking van Soest kan volgend jaar wederom gebruik maken van het inspreekrecht als de concrete plannen zijn gepresenteerd. Een unicum in de geschiedenis van de Soester politiek deed zich donderdagavond voor, toen vijf van de acht fracties de vergadering van de gemeenteraad verlieten uit pro test tegen de gang van zaken rond de discussie over de hoofdwegen structuur. Het waren de fracties van Gemeente belangen Groen Soest, BAM, Groen- Links/Progressief Soest, D66 en GPV/ SGP/RPF. Deze partijen verwerpen het voorstel van het college. Aanleiding voor de unieke stap van de fracties was het feit dat ze pas vlak voor de raadsvergadering schriftelijk ant woord hadden gekregen op de twaalf vragen die Wim Roest (D66) negen da gen eerder in de commissie ruimtelijke ordening had gesteld. Roest, die na zijn dagelijkse werk niet eens tijd had gehad om voor de vergadering te eten, vroeg daarom de behandeling van het voorstel een maand uit te stellen, zodat hij no tie van de antwoorden kon nemen en de mogelijkheid kreeg zich beter voor te bereiden en overleg te plegen met zijn fractiegenoot Mieke Swinkels en de ove rige raadsfracties. De college-partijen blokkeerden dit orde-voorstel en wilden niet verder gaan dan Roest een lees- pauze te gunnen. "Dit riekt naar minachting van de raad," reageerde Harry Witte (GGS) op de late toezending van de college-antwoorden. "Zelfs de notulen van de commissie vergadering ontbreken. U bent in gebreke gebleven," verweet Rob Joustra het college. 'Politiek hamerstuk' En Wiebe Meilof, die de stukken nog wel even had ingekeken, had het college andermaal niet kunnen betrappen op het geven van een inhoudelijke onder bouwing ervan. Dat laatste kon het col lege zich volgens Meilof permitteren, omdat de hoofdwegenstructuur een 'po litiek hamerstuk' is geworden, doordat de WD, het CDA en de PvdA onder één hoedje spelen. Jan Visser (GL/PS) vroeg burgemees ter Hans de Widt de vergadering te schorsen. Dat gebeurde en tijdens de vijf minuten oponthoud besloten de vijf fracties het agendapunt over de hoofdwegenstructuur niet bij te wonen. "De arrogantie van de macht viert hoog tij. De college-partijen zullen dit maar moeten bestieren, maar wij zullen er al les aan doen dit rampzalige plan te voorkomen," aldus Visser, waarna tien raadsleden de raadzaal verlieten. Volgens de betrokkenen was dit niet van te voren afgesproken, maar was het idee spontaan ontstaan toen de meerderheid van de raad het verzoek tot uitstel van Roest niet honoreerde. Verantwoordelijkheid Die meerderheid van de raad had ove rigens geen goed woord over voor de opzienbarende actie van de vijf fracties. "Je kunt wel weglopen uit de vergade ring, maar niet van je verantwoordelijk heid," reageerde Bert Krijger (WD). Bart Krol van het CDA vond dat de fracties hun kiezers onrecht aandeden door hun argumenten tegen de hoofdwegenstructuur-plannen niet ken baar te maken in de raad. Als er een meerderheid van de raad een ander standpunt heeft, geeft dat volgens Krol geen aanleiding om op te stappen. "Het wezen van de democratie is, rekening houdend met de minderheid, een De weggelopen raadsleden praten even bij in de commissiekamer. meerderheids-besluit te nemen," aldus Krol. Teleurgesteld was ook Wil Stekelenburg van de PvdA. Zij had de argumenten van de vijf fracties (die overigens allang bekend zijn) graag nog eens gehoord en sloot niet uit dat ze eventueel van ge dachten had kunnen veranderen als de fracties nieuwe argumenten zouden hebben aangedragen. Van de vijf frac ties was er echter niemand die erin ge loofde dat Stekelenburg zich eventueel zou hebben laten overhalen. Het speet wethouder Pieter ten Hove (PvdA) dat de weggelopen fracties zo hadden gereageerd. Burgemeester De Widt betreurde het incident en sprak de hoop uit dat het niet nog eens zal voor komen. Vernietiging Het raadslid Hans van Wuijckhuijse van GGS heeft in een brief burgemeester De Widt gevraagd het raadsbesluit op te schorten en ter vernietiging voor te dra gen bij de Kroon. Omdat niet alle raads leden de antwoorden van het college op tijd in hun bezit hadden. Van Wuijckhuijse was er daar één van en hij schrijft dat hem daardoor de mogelijk heid is ontnomen zich goed voor te be reiden op de discussie in de raad. "Dit is strijdig met de Wet en het reglement van de orde voor de Soester raad," al dus Van Wuijckhuijse. De burgemeester moet nog reageren op dat verzoek. per stuk van weedestraat 149 - 3761 cd soest - tel. 035 - 601 52 88 Harry en Rob zetten de zonnewereld op zijn kop. NU HAPRO ZONNEHEMEL VOORHFL. 1,- Zie pag. 9 D66 trekt steun beleidsprogramma in. Hoofdrolspelers jumelage- drama opeens zwijgzaam. College houdt kern- takenbesluiten redelijk overeind. Jeugdhonk nog niet gekocht. Landgoed Pijnenburg bezorgd over erfgrens Nieuwe Gracht. Kerk Parallelweg krijgt 'kerkhof'. Afscheid laatste dienstplichtigen. DATIM opgeheven. Kostershuis legaal verkocht. Odeon en Oranje Comité rijden eikaar in de wielen. Volley halsters missen uitstraling. Eindelijk weer overwinning Soest. WZ'49 kleurloos tegen Zwart-Wit'63. The Red Stars omzeilt lastige klip. 's Avonds blijft het weer een uurtje langer licht dan we gewend waren, maar op de eerste dag moeten we re kening houden met een uurtje min der slaap. De zomertijd gaat name lijk weer in. In de nacht van zaterdag 30 op zondag 31 maart moet de klok om 02.00 uur zestig minuten vooruit worden gezet, zodat het ineens drie uur 's ochtends is. Niemand zal er wat van zeggen als men de wijzers al de avond ervoor of de.ochtend erna verzet. Burgemeester Hans de Widt is niet van plan het raadsbesluit over de hoofd-wegenstructuur ter vernieti ging voor te dragen bij de Kroon. Daarmee wijst hij een verzoek van Hans van Wuijckhuijse van Ge meentebelangen Groen Soest af. Het raadslid had hierom gevraagd, omdat hij voor het begin van de raadsvergadering niet beschikte over de antwoorden die het college had gegeven op vragen van D66-er Wim Roest. Van Wuijckhuijse stelde don derdag vast dat hij daardoor niet in de gelegenheid was om zich terdege voor te bereiden op de beraadslagin gen in de raad. Volgens hem is dat in strijd met de wet en het reglement van orde voor de Soester raad. De Widt is het daar niet mee eens, schrijft de burgemeester in zijn brief. Van Wuijkhuise heeft zich, door niet deel te nemen aan de behandeling van het raadsvoorstel, zelf de moge lijkheid ontnomen om de gewenste informatie te verkrijgen, aldus De Widt. voor de Aanmelden: Komt het ooit nog goed met de jumelage in Soest? Die vraag is sinds vo rige week opnieuw - en met een nog aanzienlijk groter vraagteken dan in de afgelopen jaren al het geval is geweest - pijnlijk aan de orde nu in de "nieuwe" vereniging voor de stedenband met het Poolse Kozle de conflic ten weer hoog zijn opgelaaid. Zelfs zó hoog dat de nieuwe bestuursleden in dezelfde vergadering waarin ze gekozen werden al massaal opstapten. De jumelage met Kozle lijkt in Soest opnieuw een kwestie te zijn geworden van machtsspelletjes, kuiperijen en complotten. Het is in elk geval weer grondig mis, waardoor de geloofwaardigheid van de hele jumelage in veler ogen op losse schroeven is komen te staan. In de afgelopen week gonsde het in Soest van de verhalen, verwijten, be schuldigingen en commentaren op de geruchtmakende ledenvergadering van de nieuwe jumelagevereniging, waarmee vorige week dinsdagavond de fusie tus sen de jumelagestichting en de vereni ging SKK - destijds al ontstaan na in grijpende conflicten binnen de "offi ciële" stichting - eindelijk haar beslag zou krijgen. De verstandhouding tussen de beide clubs had aanvankelijk het karakter van een verbitterde loopgravenoorlog, waar bij ze niet alleen met elkaar wedijverden in activiteiten voor het goede doel, maar ook in persoonlijke vetes, grove beledi gingen en volgens sommmigen van be paalde zijden zelfs met openlijke bedrei gingen. Mede onder invloed van het ge meentebestuur en na geslaagde bemid delingspogingen van enkele "onafhan- kelijken" leek het vorig jaar dan toch eindelijk te lukken de beide clubs te bewegen tot iets meer dan een soort vreedzame coëxistentie. Er werd beslo ten tot een fusie en een interim-bestuur onder leiding van de als uiterst vredelie vend te boek staande oud-CDA-fractie- voorzitter Kees Verheus bereidde de ledenvergadering van afgelopen dinsdag voor, waarmee de nieuwe vereniging een verse start zou moeten maken, in alle eendracht en saamhorigheid. Vertroebelde sfeer Dat is geheel anders uitgepakt. Volgens sommige aanwezigen werd de sfeer in de vergadering vanaf het begin al ver troebeld door het optreden van een groepje van 15 leden, dat zich verzekerd had van een schriftelijke volmacht van even zo veel leden die verhinderd wa ren. In het groepje werd de toon gezet door o.a. bekende maar niet geheel on omstreden Soester figuren als oud-café houder Bob Sluis, VVD-fractievoorzit- ter Bert Krijger en oud-raadslid Johan Baks (ex CDA, later BAM), die alledrie ook persoonlijk sterke banden met Kozle onderhouden, met in hun kielzog nog een aantal "mindere goden". Zij dwongen met hun meerderheid een aan tal essentiële wijzigingen in de concept statuten af, waardoor bijvoorbeeld het voorschrift sneuvelde dat tegenkandi daten voor een bestuursfunctie minstens 72 uur van tevoren moesten worden aangemeld. Ook de (formele) tweede ledenvergadering - op dezelfde avond - om de gewijzigde statuten indien nodig met een eenvoudige meerderheid van stemmen goed te keuren, leed daardoor schipbreuk. Motie van wantrouwen Volgens ingewijden was daarmee de toon voor het verdere tumultueuze ver loop van de bijeenkomst gezet, wat met name bij de verkiezing van de voorzit ter tot uiting kwam. De overige kandi daat-bestuursleden werden nog wel ge kozen (met wisselende aantallen stem men), maar de beoogde voorzitter Kees Verheus moest het - nadat de schrifte lijke stemming wegens allerlei onduide lijkheden eerst ongeldig was verklaard - tot veler verbijstering afleggen tegen de plotseling door de "kongsi" als tegen kandidaat naar voren geschoven Her man Duit, waartoe de gewijzigde statu ten immers de mogelijkheid boden. Duit versloeg Verheus met twee stemmen verschil, waarna de zojuist gekozen be stuursleden - Niek Hoebe, Luc Midden dorp, Lenie van, Logtestijn, Sjaan Wijnands, Henk van Veen en Jan Vis ser - en bloc opstapten omdat ze deze uitslag als een "motie van wantrouwen" wensten op te vatten. Duit nam als enige achter de bestuurstafel plaats en sloot de vergadering. Daarmee was de crisis in de nieuwe jumelagevereniging een feit. Volgens sommigen is het uiterst twijfelachtig of de vereniging de "coup" zal overleven. In de regionale dagbladpers hebben in middels diverse betrokkenen hun zegje over de gebeurtenissen gedaan. Duide lijk is dat de teleurstelling bijzonder groot is, met name aan de kant van het beoogde bestuur en dat deel van de ver eniging dat gehoopt dat de vijandelijk heden nu eindelijk eens achter de rug zouden zijn, zodat er met nieuw élan inhoud gegeven kon gaan worden aan de stedenband met de Poolse zuster- gemeente. Niet uit te leggen "Dit is in Soest al aan niemand uit te leggen, maar in Kozle helemaal niet," is een van de meest gehoorde reacties. In het algemeen wordt de beschuldigende vinger gericht naar het groepje "coup plegers", dat zich volgens sommigen al eerder heeft doen kennen als "een clubje intriganten dat er niet voor terugschrikt de vereniging op te offeren aan hun per soonlijke oogmerken". De persoon van Herman Duit - in Soest vooral bekend als Sinterklaas - speelt in de commentaren overigens nauwelijks een rol. Hij wordt door sommigen be schouwd als een "stroman die zich voor een karretje heeft laten spannen" en schijnt tot dusver ook een minimale bemoeienis met Kozle te hebben gehad. Opmerkelijk was overigens dat de pers daags na de ledenvergadering van twee zijden per fax werd ingelicht over de gebeurlijkheden. In de ene fax - afkom stig van Bert Krijger - werd tamelijk verhuld verslag gedaan van de gang van zaken, waarbij vooral benadrukt werd dat de vergadering reglementair verlo pen was. In de andere fax, afkomstig uit de kring van het afgetreden bestuur, werd onomwonden gesteld dat er sprake was geweest van een "overval". Uittocht? Verheus liet vorige week in een dagbladinterview doorschemeren dat de voorgenomen opheffing van de stichting mogelijk niet door zou gaan, omdat aan de gestelde "hoofdvoorwaarde" niet zou zijn voldaan. Hij heeft overigens laten weten dat hij de pijp aan Maarten geeft, na deze volgens hem rampzalige ont wikkelingen. Naar verluidt geldt dat ook voor de meeste andere bestuursleden en voor de adviseurs Jan Menne (oud-wet houder) en Jan Adema (oud-commissa ris van politie), die bij de fusie een be middelende rol hebben gespeeld. Vol gens sommige betrokkenen valt in de komende tijd de uittocht van een groot aantal leden te verwachten. Van de gedoodverfde "coupplegers" heeft alleen Bert Krijger het stilzwijgen verbroken door erop te wijzen dat het conflict in de afgelopen dagen volgens hem bewust een politieke lading heeft gekregen. ONZE SH0WS00M Zonwering Soest SEETZtAAN 24° - 035-601?706 Verzorging aangiftebiljet (ook T-biljet, redelijke tarieven) Administratiekantoor N.J. KONIJN - SOEST De Akkeren 18, telefoon: 035 - 60 12 671 Vanaf 1 april zijn wij op maandag de gehele dag geopend! Koninginnelaan 22a - Soest - Telefoon: 035 - 602 05 46 pak 250 gram 2 kilo 500 gram VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Voor de nieuwste CD's - CD-ROM's - CD-i's - koop- en huurvideo's lusTfêi HansAlblas V. Weedesu. 253 Soest- Tel. 6022339 Geef Brink maar de ruimte Kantoorinrichters voor een kompleet kantoor FAXEN C0PIERS MEUBELEN ETC. NIJVERHEIDSWEG 9, 3762 EP SOEST TEL 035 - 6014706 FAX 6026856 zie pagina 3 HET VLEESCENTRUM Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Biefstuk Stroganoff r% f\ cn per kiloC\J, Zie onze adv. op pag. 8 Altijd kwaliteit en betaalbaar A MITSUBISHI De in Nederland gebouwde Mitsubishi Carisma weet als geen andere auto praktisch nut en puur rijplezier te verenigen. Nu is de Carisma tijdelijk zeer voordelig geprijsd. Normaal 33.995,- Contant voordeel* 1.550.- *Of u kiest voor een lpg installatie of een airco t.w.v. 1.000,-. SOEST: Koningsweg 14, tel.: 035-6013227

Soester Courant | 1996 | | pagina 1