Riana Luiks: 'Ik ga iedere dag fluitend naar m'n werk!' £5s $oe de j^wekenj m 1CUL WÜR& WELZIJN T arttóHocK ySi Stenen vertellen een verhaal GROENEVELD Hulp^ WOENSDAG 10 APRIL 1996 SOESTER COURANT PAGINA 14 Lezing over moderne sieraden in C-drie Poppentheater met 'Dokter Dolittle' Rommelmarkt SWS in en om de Schoof Nieuwe directeur openbare bibliotheek Soest 'Koffiedrinken met de boswachter' Luisteravond in Baarn met 'Ratatouille' Schilderijen in Oude Kerk blijven nog een weekend Oranje Vrijmarkt Vogelportretten in 'Kwartet 2' 'Plant het voort', plantaardige liedjes door Bernard Wubbels 'Pastorale perikelen' bij toneelgroep Karakter Baarn Rouwverwerking en terminale zorg Matineeconcert in kasteel Groeneveld Muziekschool houdt 'open huis' in Soest Aletta Jacobs: het hoogste streven' WOENSDA Ochtend over gelot Del van d drie Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 602 2188 Frank van Zwicht, bekend sieraad ontwerper en docent sieraden maken in cultureel centrum C-drie, geeft op woensdag 17 april een lezing over het moderne sieraad. De ontwikkeling van het moderne sieraad begon eind jaren zestig en had een revolutionair karakter. Voor die tijd heette het vak edelsmeden en werd er voornamelijk in opdracht gewerkt. Het ambacht stond centraal en de ontwerpen waren variatie op variatie van bestaande sieraden. In de loop van de zestiger jaren wilden jonge ontwer pers uit dit anonimiteit treden. Om zich af te zetten werd er radicaal gebroken met de traditionele werkwijze en mate rialen. Kunststoffen, combinaties van edel en onedel metaal en bestaande pro- dukten verwerken ze tot eigenzinnige ontwerpen. Langzaam maar zeker veroverde het moderne sieraad zich een plaats in de kunst. Er brak nu een periode aan waarin het vormgeven belangrijk werd. Tijdens de lezing wordt, door het verto nen van dia's, een chronologisch verhaal verteld over hoe de ontwikkeling zich tot op heden heeft afgespeeld. Frank van Zwicht kan mede uit eigen ervaring verhalen over deze roerige periode. Voor hem heeft het ambacht niet afge daan. Integendeel, zijn eigen sieraden getuigen van een groot vakmanschap gecombineerd met een eigen stijl van vormgeven. Terecht heeft hij zich een plek verworven in de sieradenwereld. De lezing kost f 12,50 p.p. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 17 april Vlak na de Eerste Wereldoorlog ver scheen "De geschiedenis van Dokter Dolittle", het eerste deel van een serie kinderboeken van de Engels auteur Hugh Lofting. In een kleurrijk decor brengt Siert van Berg, in de rol van Mathias Mugg, een groot aantal levens grote poppen tot leven. De mensen in het dorpje Puddleby zeg gen dat hij gek is geworden: dokter Dolittle. Dat iemand een huisdier heeft, een hond of een kat. Of een vogel in een kooitje, nou ja. Maar wie heeft er nou een varken in huis, of een krokodil in z'n vijver? Als je bij hem op bezoek gaat moet je goed oppassen dat je in de wachtkamer niet boven op een egel gaat zitten. Het lijkt er wel een dierentuin! Zelfs zijn lieve zuster Sarah, die anders zo goed voor hem zorgt, staat op het punt om te vertrekken. Hoe kun je nou het huis schoon houden als er konijnen in de keukenkastjes wonen, muizen in de piano zitten en een hele familie mar motten in de kelder verblijft? Toch zal die gekke dokter Dolittle, geholpen door zijn geliefde papegaai Polynesia, die hem leert hoe je met de dieren kunt praten, nog eens de beroemdste dokter van de hele wereld worden. Een muzikale poppentheater-voorstel ling voor iedereen vanaf 6 jaar, in het theater van C-drie. Aanvang: 14.00 uur. Toegang: f 7,50 (kinderen) f 10,- (vol wassenen). De Schoof, De Engh, De Praatpaal, tel. 60125 27 tel. 602 19 87 tel. 60195 46 Zaterdag 20 april: De jaarlijkse rommelmarkt van Stichting Welzijnswerk Soest vindt plaats op za terdag 20 april. Dit jaar zal de rommel markt plaatsvinden op het terrein van De Schoof aan de Molenstraat 142. Ie dereen is welkom vanaf 9.00 tot 15.00 uur. Het is al weer de 26e rommelmarkt en alle medewerkers zijn nog net zo en thousiast als de voorgaande jaren. De opslagruimte staat alweer aardig vol met spullen die allemaal hergebruikt kunnen worden. Meubeltjes, kleding, huishou delijk apparatuur, alles is aanwezig. Na tuurlijk moet alles op bruikbaarheid ge controleerd worden en dat is een groot karwei. Wie spullen heeft kan deze aanstaande zaterdag nog brengen naar de opslag plaats van de rommelmarkt aan de Ir. Menkolaan (dependance Griftland Col lege). Diezelfde zaterdag worden er tus sen 9.00 en 12.00 uur spullen opgehaald bij die mensen die de spullen zelf niet kunnen brengen. Hierover kan tijdens werkdagen tussen 19.00 en 22.00 uur gebeld worden naar 601 44 41. v j t i "De eerste dag dat ik naar de bibli otheek ging, half februari, kwant ik in een sneeuwstorm aan. Ik liep de trap op en zag op de eerste verdie ping onder de lichtkoepels karton nen dozen liggen om het sneeuw water op te vangen! Dit gebouw is afgeschreven. De verwarming is af geschreven, en ik hoop dat onze verhuisplannen gerealiseerd kun nen woitlen. Deze bibliotheek kun je financieel ver gelijken met iemand die in de bijstand zit. Je vult het ene gat met het andere. Een deel van deze slechte financiële si tuatie is toe te schrijven aan de leningen die één van de vorige directeuren heeft afgesloten. De rente en aflossingen die we daarvoor moeten betalen ieder jaar zorgen ervoor dat we steeds achter de feiten aanlopen. Er zijn onvoldoende liquide middelen. Nu moet de bibliotheek samen met cul tureel centrum C-drie drie ton inleveren, als gevolg van de gemeentelijke kern takendiscussie. Het samenwonen in één gebouw leidt tot een fikse bezuiniging. We proberen in deze bezuinigings periode zo lang mogelijk de collectie te ontzien. Het zou het gemakkelijkst zijn om daarop te bezuinigen, omdat het collectie-budget één van de weinige flexibele posten is. Maar als je daar aan komt, kom je aan het hart van de dienst verlening. Als je je collectie gaat uitkle den, kleed je het bibliotheekwerk uit! Voor mij is de dienstverlening het meest wezenlijke van het bibliotheekwerk. Bi bliotheken hebben een hele hoop infor matie in huis, informatie waar de bezoe ker wat aan heeft. Onze taak is het om zo goed mogelijk de vraag van de klant te beantwoorden, vooral wat betreft het niveau van de informatie. En dan vind ik een boek niet meer waard dan een cassette. De vorm is van minder belang dan de inhoud. Internet Bibliotheken werken mee aan de demo cratisering van de samenleving, doordat ze hun informatie ter beschikking stel len aan iedereen. We gaan binnenkort Internet beschikbaar stellen voor het publiek, daar ben ik best trots op. Zo doende krijgt de gebruiker toegang tot het grootste publieke computernetwerk van de wereld! Wat betreft het verspreiden van infor matie zijn er nog meer ontwikkelin'gen gaande. We zijn in gesprek met andere bibliotheken, om te komen tot een pro vinciaal bibliotheek-netwerk. We willen bibliotheek-informatie toegankelijk ma ken via het modem. Dan kan de gebrui ker thuis op z'n computer kijken of de bibliotheek bepaalde titels in huis heeft. 30% van de huishoudens heeft een computer. Een andere optie, samen met de ge meente, is om de bibliotheek-informa tie te verspreiden via de kabel, net zo als de gemeente-informatie. 98% van de huishoudens heeft een tv, dus de ver spreiding is dan heel groot. Tarieven Op de middellange termijn wil ik me bezig houden met de vraag of bepaalde onderdelen van de dienstverlening niet méér kostendekkend gemaakt kunnen worden. Ik ga een tarievennota maken. Het basistarief moet laag blijven. Wil de klant extra service, dan hangt daar een prijskaartje aan. Voor de minima is er het declaratiefonds van de gemeente. Iedereen die een minimum-inkomen heeft kan voor contributies zoals de bi bliotheek en het zwembad een bijdragè van dit declaratiefonds vragen, tot f 100,- per jaar. Wat heel bijzonder is aan de bibliotheek Soest, is het feit dat zij een kunstuitleen onder haar dak heeft. De kunstuitleen heeft 275 leden, dus voorziet in een be hoefte. Want dat aantal leden kun je rustig met drie vermenigvuldigen, om dat de meeste leden in een gezin wonen, die ook van de kunstwerken genieten. De kunstuitleen Soest heeft zich in een paar jaar ontwikkeld tot één van de gro tere kunstuitlenen in de provincie. Ik vind de kunstuitleen een uitstekende manier om cultuur te verspreiden onder de bevolking. Op deze manier kun je Riana Luiks, de nieuwe "baas" van de Soester bibliotheken. tegen relatief weinig geld echte kunst in huis halen. Hopelijk houdt de gemeente niet vol dat de voorziening kosten dekkend moeten zijn, want dan wordt het moeilijk. De politiek beslist of ze er subsidie voor over heeft. Een verschil met de Openbare Biblio theek Utrecht, waar ik hoofd groeps gerichte dienstverlening was, is dat de bibliotheek daar een gemeente bibliotheek is. De bibliothecarissen zijn ambtenaar en kunnen daardoor bijvoor beeld meedoen met het cursus-aanbod van de gemeente. De gemeente Utrecht heeft een eigen cursusbureau. In mijn vorige baan had ik een eigen secreta resse, die mis ik hier nog het meest!" Lenora Crom "Koffiedrinken met de boswachter", de maandelijkse "talkshow" van Kasteel Groeneveld over cultuur en natuur gaat op 14 april over "ste nen". Welk verhaal vertelt een kie zel? Welke informatie geeft een gebobbeld kleiplaatje van 23 mil joen jaar oud? Huub Berger, boswachter van het Staatsbosbeheer geeft uitleg. Maar er is nog een gast: beeldend kunstenaar Os car van Doorn. Hij is net als Berger ge fascineerd door stenen en hun rol in het landschap en richtte onlangs op Kasteel Groeneveld de tentoonstelling "Land schappen van steen" in. Beiden zijn ze gefascineerd door "stenen" en zullen vertellen waarom. Uiteraard proberen ze ook antwoord te geven op vragen van het publiek en gespreksleider Kees van der Meiden. Beeldend kunstenaar Oscar van Doorn vergelijkt het landschap met de mens. Landschappen worden volgens Van Doorn geboren, net als mensen. Van allebei gaat het uiterlijk rimpels en groe ven vertonen met het verstrijken van de tijd. In die getekendheid schuilt een grote schoonheid, vindt hij, en boven dien: het vertelt je iets. Zo is aan de ste nen en het gesteente het levensverhaal van het landschap af te lezen. Boswachter Berger wil van elke steen weten waar hij vandaan komt en kunste naar Van Doorn wil 'het verhaal van de steen kennen om het te gebruiken voor zijn werk. Tijdens het "Koffiedrinken met de bos wachter" zullen uiteraard ook stenen te zien zijn. Huub Berger is een verzame laar van stenen uit het landschap. Zwerfstenen, vuurstenen, mineralen en fossielen maken daarvan deel uit. Hij neemt een deel van zijn verzameling mee. Oscar van Doorn toont na afloop zijn tentoonstelling "Landschappen van steen" aan het publiek. Maar de deelnemers van de bijeenkomst kunnen ook zelf stenen mee nemen. Stenen die om een of andere reden wor den gekoesterd, omdat ze mooi zijn of omdat ze van een bijzondere plek ko men. Berger en Van Doorn zullen pro beren hun licht te laten schijnen over deze meegebrachte stenen. Koffiedrinken met de boswachter, zon dag 14 april; koffie: 10.30 uur; aanvang: 11.00 uur. Toegang f 3,- per persoon, inclusief koffie. Op zaterdagavond 13 april vindt in de Pauluskerk aan de Baarnse Brink het laatste concert plaats van de Stichting Luisteravonden Oude Muziek in dit sei zoen. Het blokfluitensemble Ratatouille verzorgt, met medewerking van clave- ciniste Jane Eston, een kleurrijke avond. Het concert krijgt als titel mee "De blokfluit als schildersmodel". O.a. aan de hand van lichtbeelden kan het pu bliek met Ratatouille de blokfluit volgen in zijn diverse rollen, in mythologische, pastorale, erotische en allegorische scè nes. Op het programma staan composi ties van componisten als J.S. Bach, Henry Purcell, A. Scarlatti en Jacob van Eijck. Het blokfluitensemble Ratatouille wordt gevormd door Heieen Gerretsen, Yvonne Hogt en Pauline Kolsteeg. Zo als de naam al doet vermoeden, voorziet Ratatouille haar programma's van een keur aan ingrediënten. Op alle moge lijke blokfluiten vertolken de spelers één- tot driestemmige muziek uit Mid deleeuwen, Renaissance en Vroeg-ba- rok. De claveciniste Jane Eston stu deerde in Amerika en bij Ton Koopman aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. Zij is verbonden aan het Esterhazy Orkest. Het concert in de Pauluskerk in Baarn vangt aan om 20.15 uur. Toegangs kaarten a f 20,- (CJP/65+ f 17,50) zijn verkrijgbaar bij Prelude, (tel. 5423015) én aan de kerk. De schilderijen-expositie van Jan de Kok in de Oude Kerk trekt veel belang stelling. Daarom heeft de commissie Kerk en Cultuur besloten de tentoon stelling te verlengen. Ook in het ko mende weekeinde zal er gelegenheid zijn om het werk van de Culemborgse kunstenaar te bewonderen. De kerk is op zaterdag 13 en zondag 14 april geo pend van 14.00 tot 16.00 uur. Reserveren van kramen en grond- plaatsen: tot 25 april kan men op maan dag, dinsdag en woensdag tussen 16.00 en 17.00 uur terecht in Buurthuis De Praatpaal, Smitsweg 311. Een grond- plaats kost f 5,- f 10,- borg; een marktkraam kost f 45,- f 25,- borg. Men moet zelf langs komen om te reser veren. KASTEEL NATIONAAL CENTRUM VOOR BOS, NATUUR EN LANDSCHAP Tel. 035-542 04 46 BAARN Kasteel Groeneveld, nationaal centrum voor Bos, Natuur en Landschap, geeft in 1996 elk kwartaal vier kunstenaars de gelegenheid om hun visie op flora, fauna en landschap te tonen. Van zater dag 13 april tot en met 30 juni is de tweede in deze reeks "kwartetten" te zien met werken van Steven Kost, Jeanne Wesselius, Ed Hazebroek en Barbara Walton. Deze kunstenaars por tretteren vogels elk op geheel eigen wijze. Steven Kost (1954, Assen) wordt gefas cineerd door de vrijheid van vogels, al tijd actief en immer op zoek naar voed sel. Zijn vluchtige, transparante aquarel techniek is bij uitstek geschikt om deze dynamiek vorm te geven. Jeanne Wesselius-van der Veer beheerst vele technieken. Haar olieschilderijen en aquarellen zijn het resultaat van een scherpe observatie. Daarmee is zij in staat de verschillende vogelsoorten knap weer te geven. Wesselius schildert ove rigens niet alleen, ook met gedichten - waarvan vele over vogels - maakt zij naam. In 1989 won zij daarmee de Meulenhof poëzie-prijs. Autodidact Ed Hazebroek (1946, Breda) heeft een voorliefde voor de transparante en heldere kleuren van de aquarelverf. Voor vogels heeft hij een passie, mogelijk ook vanwege de vrij heid die ze uitstralen. Tekeningen van zijn hand zijn te vinden in verschillende vogelboeken, waaronder het boek bij de Teleac-cursus "Vogels kijken". Daarvan is inmiddels een uitgave in het Russisch verschenen, waarmee Oekraïense en Russische vogelaars soorten leren on derscheiden. Tenslotte is er in "Kwartet 2" werk te vinden van Barbara Walton (1955, En geland). In haar werk speelt de relatie tussen de vogels en de door de mens gedomineerde omgeving een grote rol. Het getuigt van een grote betrokkenheid bij alles wat leeft en groeit. Openingstijden Kasteel Groeneveld: di. t/m vrij. 10.00-17.00 uur; za/zo. 12.00- 17.00 uur; Hemelvaartsdag en tweede Pinksterdag 12.00-17.00 uur. De volgende "kwartetten" zijn: 6 juli tot 29 september: Kwartet 3 - Bloemen, van Jan Arnoldus, Aat Breur-Hibma, James Gunnell en Marja Goud. 5 oktober tot 15 december: Kwartet 4 Landschap, van Jaap van Alphen, Ben Hosman, Wies Ligthart en Suzanne Ver- maat. Molenstraat 157, tel. 6022530 Dit seizoen organiseert het milieu-edu catief centrum drie lezingen over afval preventie. De lezing van januari ging over afvalbewust inkopen. Op 16 april (20.00 uur) staan er twee lezingen over de milieuaspecten van verpakkings materiaal op het programma. De twee lezingen van deze avond wor den omlijst door een optreden van Bernard Wubbels. In de vijf jaar dat Bernard Wubbels actief is als zanger- gitarist, heeft hij al een aardig repertoire met "milieusongs" weten op te bouwen. Of het nu over afval scheiden, roof- vogelmoord of onbespoten groente gaat, Bernard heeft altijd zijn mening klaar. Zijn scherpe teksten zijn dusdanig van haken en ogen voorzien dat ze zich pijn loos in het geheugen laten griffen. Papier of plastic? Wat is nu milieuvriendelijker: papier of plastic, glas of blik, karton of kunststof? Als je alleen naar het afvalstadium kijkt lijkt het heel eenvoudig. Maar als je ver der kijkt wordt het een stuk ingewikkel der. Ook de produktie en het gebruik van verpakkingen bepalen de milieu belasting. Daar hebben zowel de milieu beweging als de verpakkingsindustrie onderzoek naar gedaan of laten doen. De resultaten zijn verrassend maar vaak niet eenduidig. Vanavond krijgen de bezoekers van beide kanten een toelichting te horen op de milieuaspecten van de diverse verpakkingsmaterialen. De heer G.H. Braakman, betrokken geweest bij de Stichting Verpakking en Milieu en af komstig uit de verpakkingswereld, zal o.a. ingaan op het belang van verpak kingen voor afvalpreventie. Namens het Netwerk Natuur- en Milieuvoorlichters zal mevrouw B. Geytenbeek het onder werp verder uitdiepen. Het MEC "de Kwekerij" is te vinden aan de Molenstraat 157. De toegang is gratis. Toneelgroep Karakter uit Baarn speelt op de zaterdagen 13 en 20 april de klucht "Pastorale Perikelen" van Philip King in de Speeldoos. In deze klucht komt men uiteraard alles tegen om een heerlijk avondje uit te zijn. De titel is niet voor niets "Pastorale Perikelen". Ze komen o.a. een dorpsgeestelijke, een ontsnapte gevangene, een hulp predikant, een bisschop en een oude vrijster ten tonele. Met hun negenen vallen ze van het ene in het andere perikel. Hoe regisseur Jaap Hoogstraten zijn spelers "Pastorale Perikelen" op het laat lossen, is op 13 en 20 april te zien. Op zaterdag 13 april is er bal na. Kaar ten a f 12,50 kan men in Soest bestel len bij Kees Manten, Koekoeksweg 9, tel. 6022972; of tijdens kantooruren bij de Speeldoos te Baarn, Rembrandtlaan 35, tel. 5420847. Woensdag 17 april om 10.00 uur spre ken. Ida Jankowski en Nelleke Wijnhof, respectievelijk coördinatoren van de plaatselijke werkgroepen die zich bezig houden met terminale zorg en rouw verwerking, bij de Soester Kring. Steeds meer mensen willen de laatste levensfase thuis doorbrengen in de eigen vertrouwde omgeving. Naast de pro fessionele hulp wil de Vrijwillige Termi nale Zorg Soest/Soesterberg behulp zaam zijn met persoonlijke verzorging en begeleiding van de ernstig zieke en ondersteuning van familie en vrienden. Er wordt in goed overleg samengewerkt met medische-geestelijk- en gezins verzorgers of ziekenhuis. Jaarlijks overlijden er in ons land circa 130.000 mensen. Gemiddeld heeft een overledene vijf mensen die hem of haar heel na staan. Dat komt neer op zo'n 650.000 nabestaanden die op een of andere manier met hun verdriet aan de slag moeten. Vaak is er geen hulp, daarom is er onder andere in Soest een steunpunt Rouwbegeleiding dat per soonlijke- en groepsgesprekken voert met nabestaanden. Ook is er rouw begeleiding voor ouders van een over leden kind, individueel of in groepen. Er is voldoende gelegenheid voor het stellen van vragen en voor onderling gesprek. Een ieder is zonder verplich ting welkom in "de Schoof', Molenstraat 142. Zaal open 9.30 uur, aanvang bij eenkomst 10.00 uur, sluiting 11.30 uur, koffie vooraf. Er wordt een bijdrage in de kosten gevraagd van f 3,50 (incl. kof fie of thee). Komende onderwerpen: 1 mei: wande ling over de Eng met het IVN-Soest, 15 mei: Het Orgel. In voorbereiding: Zomerprogramma. Informatie, tel. 6017001. Op zondag 14 april organiseert de Baarnse Muziekkring weer een mati neeconcert in de Hasselaerzaal van kas teel Groeneveld. Het Nederlands Gitaarduo, bestaande uit Juun Voor hoeve en Erik Otte, speelt werken van Cesar Franck, de Beatles, A. Piazzola, Leonard Bernstein en Otte zelf. Aan vang 16.00 uur. Entree f 12,50. Juun Voorhoeve en Erik Otte. De RMA muziekschool Soest organi seert op zaterdag 20 april van 10.00 tot 12.30 uur in het gebouw aan het Kerk plein 1 een "open huis". Er wordt infor matie gegeven over alle lessen en cur sussen die de RMA geeft. De bezoekers kunnen kiezen uit instrumentale lessen, oriëntatie muziek en dans, algemeen klassiek, pop jazz, kamermuziek, volksmuziek, harmonie/ fanfare en korte cursussen (o.a. djembé, tapdans). Ook is er informatie over het lesgeld, de kortingsregeling voor minder draagkrachtigen, huur van instru menten, samenspelmogelijkheden in orkesten en bands e.d. Naast de genoemde informatie is er op de zaterdag ook een demonstratie van alle instrumenten. Het mammoet tutti orkest zal een optreden verzorgen. De presentatie is in handen van Henk van Twillert en Arend Nijhuis. Op woensdag 17 april wordt er, van 14.00 tot 16.00 uur, een open huis ge organiseerd in het Driespan in Hoog land, Sportlaan 28. Op zaterdagmiddag 20 april is er een open huis van 14.00 tot 16.30 uur in Amersfoort, Muur huizen 1-3. Mare van Vugt en Ineke van Doorn; de spil van "Vandoorn"mo. John Kraft Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Donderdag 11 april: Het begin van de film is lyrisch. Een meisje met blonde krullen huppelt door hoog wuivend koren. Een vrolijke zon beschijnt het Groningse land. Maar hoe zeer het meisje ook geniet van verstop pertje spelen met haar vader, de streek- arts, ze stormt op hem af wanneer hij vraagt of ze zijn tas wil helpen dragen. Niets is leuker dan vader helpen. Een vrouw van middelbare leeftijd met harde gelaatstrekken verschijnt in beeld. Een oude foto. De lyriek is verstoord en zal niet meer terug komen, als we de koele blik van Jacobs mogen geloven. "Aletta Jacobs: Het hoogste streven" is geen documentaire, maar ook geen speelfilm. Nouchka van Brakel stelde zichzelf de moeilijke opdracht om een filmisch essay te maken over een histo risch personage dat blijkbaar voor haar een persoonlijke betekenis heeft. Speu ren naar de emoties van een nuchtere vrouw uit de bedrukte 19e eeuw is geen lichte opgave. Zeker niet wanneer die vrouw geleerd heeft om haar gevoelens af te schermen voor calvinistische critici. Aletta Jacobs moest niet alleen haar ideeën over geboortebeperking en kies recht verdedigen, ook haar morele eer kwam regelmatig in de vuurlinie. Dank zij het pessarium dat ze in 1882 ontwik kelde, hoefden vrouwen niet meer ieder jaar zwanger te worden. De vrouw die zo'n apparaat bedenkt, kan onmogelijk zelf een smetteloze reputatie hebben. Nu konden vrouwen van seks genieten zonder de door God geschonken gevol gen. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; cjp/65+ f 6,-. Zaterdag 13 april: Jazzconcert door 'Vandoorn' Het is altijd de bedoeling geweest met de jazzconcerten in Soest zoveel moge lijk verschillende stijlen aan bod te laten komen. Vandaar dat er zo nu en dan een groep is te horen die in weinig op zichten lijkt op het overige aanbod uit deze zelfde concertserie. Dit gaat zeker op voor "Vandoorn", de formatie die deze maand in Artishock zal optreden. Hoewel de samenstelling van Vandoorn gedurende de afgelopen jaren nog wel eens wijzigde, vormen zangeres Ineke Van Doorn en gitarist Mare van Vugt de spil van dit eigenaardige gezelschap. De stem van Ineke van Doorn neemt hier een nogal centrale positie in (zij schreef ook alle teksten voor de groep) terwijl Mare van Vugt hier wat meer op de ach tergrond staat. Dat wil zeggen als gitarist - zijn compositorische kwaliteiten ko men hier ruimschoots aan bod. Op zich zelf is dat al veelbelovend, zoals ieder een weet die ooit zijn groep "Mare van Vugt's Bizar Habit" heeft gehoord. Meer nog dan bij "Bizar Habit" staat Vandoorn open voor diverse muzikale invloeden, die voor een aanzienlijk deel afkomstig zijn van buiten de jazz. Ook is er aan hun muziek veel meer gearran geerd dan in de jazz gebruikelijk is - wellicht is dat onvermijdelijk wanneer er wordt gewerkt met een vocalist. Ook wordt na beluistering snel duidelijk dat Ineke van Doorn er niet op uit is om de traditie van de vocale jazz voort te zet ten. Wat deze muziek echter onmisken baar tot jazz maakt ligt dan ook niet zo zeer in specifieke stijlkenmerken, maar veel meer de houding tegenover het musiceren, met name de plaats die de improvisatie inneemt. Opmerkelijk aan Vandoorn - met name kenmerkend voor de openheid van deze groep - is de incidentele samenwerking met nogal uiteenlopende jazzmusici. Zo is trompettist Kenny Wheeler te horen op een paar stukken van hun eerste CD en bij de presentatie van de nieuwe plaat, kort voor het optreden in Artishock, speelt de Amerikaanse altsaxofonist en fluitist Thomas Chapin als gast. De muziek van Vandoorn is zeker ook interessant voor mensen die zichzelf niet tot de pure jazzliefhebbers rekenen. De benadering is dan wel typisch voor mu sici met een jazzachtergrond, maar het resultaat biedt allerlei aanknopingspun ten met andere muziek, zoals eigentijdse popmuziek. Bovendien krijgt het geheel nog een extra dimensie door de teksten van de hand van Ineke van Doorn. De bezoeker krijgt voorlopig niet de kans om een groep als Vandoorn in Artishock te gaan horen. Niet slechts omdat deze muziek nogal afwijkt van hetgeen er te horen is op de overige jazzconcerten, maar bovenal is het de vraag of er wel een tweede groep als Vandoorn bestaat. Waarschijnlijk is dit niet het geval! Vandoorn: Ineke van Doorn - stem; Mare van Vugt - gitaar; Erwin Wann - saxofoons; Jeroen van Vliet - piano; Wiro Mahieu - bas; Hans Verdoorn - drums. Aanvang: 21.00 uur. Toegang: f 7,50. Op dinsdag 16 "Open ochtend" een groep christen het gesprek ove geloofsvragen w spreekster Fransje "Omgaan met pro bijdrage wordt v Haringsma. De open ochtend karakter. De bijee Credo, Julianalaa De koffie staat kl programma begin digt om 11.00 ui evenals een boeki Informatie: Nel 6018068. "Dat mag in de mensen wel een: een mooie prest: Dat vinden wi zwaaien we hier j lopers van de we gens en meisjes brengen en daa twee maanden - hebben gekregen traatje (voor het een eervolle veri zijn het: Stijn Broekho Sjoerd Lub Weekend-opvanj Maatschappelijke 1 Hulp in dringende i dag, zondag en alge gen, tel. 6245555. Samenwerking Pi lijn Praktijk voor diagr begeleiding, opvoe chotherapie. Volj 6020619. Stichting Hulpdi Hulp aanvragen d: 10.00 uur, tel. (034 Nazorg borstkan Informatie: Borstl trum Utrecht (BIC' t/m. vrij. 10.00-13. Werkgroep Kind Behartigt de belanj vóór, tijdens en na Informatie: mevr. IV Vrouwenspreeki Iedere donderdag ring 31A (Vrouwe (033) 4616612. Al kan dat. Meidentelefoon Voor specifieke m dag 19.00-21.00 18.00 uur; donderc (030)2322020. Vrouwen in de E Vrouwen die probl rein van de bijstand bij de werkgroep Vi lefonisch dagelijks uur. Soest: tel. Spreekuur: elke 2' 10.00-11.30 uur, Vrouwencentrum, Buro Vrije Tijd Bemiddelt in vrije mensen bij elkaar c op het gebied van bus 3074, 3160 D 6014650. VTO-samenwe Vroegtijdige Onde stoornissen bij kin AE Amersfoort, t •Slachtofferhulp Praatpaal en vra; van misdrijven er 6027719. Slachtofferhui 24 uur per dag te Soest, Soestdijk en 23.00 uur: tel. 7.00 uur: via de n foortse politie, te! Al Anon-groe| Steun aan familie veel drinkt of 5415474 Baarn. Ouders van ee Landelijke zelfhi adres: Eveline Mi 3765 XR Soest, f Thuishulpcem De THC biedt p menterenden, v; ouders van versti handicapte kinde sief oppassen dot tel. 033-463133' Tineke Brobbel, Thuiszorg/Ms Stichting Thuis: Werk N.O. Utre Grothestraat 74 6019004, fax 60 Jongerensprei Voor jongeren v: 15.30-16.30 uu foort. Wie hulp zoel ren bij het Ce 9.30-11.00 u

Soester Courant | 1996 | | pagina 14