Soest gaat schade door vandalisme voortaan op de daders verhalen M.C. Molendael verhuist in oktober Historische uitvaart trekt bekijks Politici discussiëren over jongerenbeleid in Soest Overstappunten bij de tijd Soester (22) maakt amok na veroorzaken botsing Do boerenhofstede Birkstraat vreest overlast van uitbreiding 'stoeterij' iACTUEEL! I BV /V Nieuw Provinciehuis geopend door H.M. de Koningin PAGINA 2 WOENSDAG 10 APRIL 1996 SOESTER COURANT PAGINA 3 01 24 77 FIETS GRIFT ps van uw ;rf Wand jviseur I College steunt CDA-voorstel Vorst oorzaak vertraging van een maand Dronken man rijdt met lekke band op Middelwijkstraat De aanpak die vruchten afwerpt: 'In no-time had ik een huis in de Regio' PETERS Makelaardij l Bel voor Peters Last Minute Koopinfo! Deze week: Kaasboerderij 'De Staelenhoef Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Afscheid in stijl van Soester 'paardenman' m - m -k ,T Lokker CDAen Roest (D66) Busstations krijgen straatklok mmmm WAAROM Raad van State steunt bezwaar Jongelui maken kampvuur in bos Filmclub - 1 7.00 uur lur. i, is een han- i/oor bevesti- in. voor: tot 23 jaar. ;n geschrift il appen d, opleiding iten aan: H. Lowie. inleg van een koel- ;antoor aan de Soest op de zater- gesloten. atie zijn wij telefo- lummer HRIKSLAAN 74 035 - 601 28 70 RIJWIELEN ^OMFIETSEN Een klasse is om te hebben, te geven, te krijgen. 3rote keus bij ost ing wordt - zeker in omringende landen grote raamopper- ?rs graag weten en ulp van transpa- )eurt èn als het kan lis. De keerzijde van ist kan krijgen van fraaie manier om Tien, zonder dat dit /allend licht en uw i veelzijdige d-c-fix rante, zeer decora- i zich makkelijk op iam laten plakken, ïlicht bijvoorbeeld, euke dessins, zoals emenmotief of fo- of metaaleffect. De gemeente gaat het ook in Soest groeiende vandalisme voortaan te lijf met een nieuw wapen: de civiel rechtelijke procedure, waardoor het mogelijk wordt de schade op de da ders te verhalen. Het gemeentebe stuur gaat er bij de (gesubsidieerde) organisaties op aandringen daar voor daadwerkelijk stappen te on dernemen. Het College van B. en W. heeft het voorstel van de CDA-fractie, onlangs onder de titel "Vandalen betalen" gelan ceerd door het raadslid Jan Pieter Lokker, qua intentie overgenomen. Bij de gesubsidieerde instellingen op het gebied van welzijn, sport en onderwijs zal actief worden aangedrongen om in voorkomende gevallen daadwerkelijk stappen te ondernemen, zodat er pro- ces-verbaal wordt opgemaakt tegen de daders. Via de kantonrechter kan dan "verhaal" worden gehaald, eventueel door middel van deurwaardersbeslag op eigendommen, loon of uitkering. Omdat de kosten van zo'n procedure meestal fors uitpakken beginnen veel instellingen en particulieren er tot nu toe niet aan, had Lokker vastgesteld, of omdat er bij de daders toch niets te ha len valt. Via het strafrecht gebeurt er doorgaans weinig, omdat deze zaken bij de officier van justitie meestal geen prioriteit hebben. De politie staat op die manier machteloos, aldus Lokker, en wordt daardoor ook niet meer serieus genomen. Het College deelt die zienswijze, al wordt in het ambtelijk advies nog wel de vraag gesteld of het persé nodig is om op voorhand geld beschikbaar te stellen om de instellingen hun verantwoorde lijkheid te laten nakomen. Binnen de gemeente zelf wordt al gewerkt aan de verbetering van de schaderegistratie en het schadeverhaal; ook de woningbouw corporaties, de Soester Zakenkring en de middenstand zijn ermee bezig. Daders aangeven Schadeverhaal wordt overigens pas mo gelijk als de dader(s) bekend zijn en als er proces-verbaal is opgemaakt. Verder moet bekeken worden of de schade eerst geclaimd kan worden bij de ouders en of men zich eventueel toch kan voe gen in een strafproces. Het belangrijk ste is echter dat de eigenaars/beheer ders van de beschadigde objecten bereid zijn om, als de daders bekend zijn, daadwerkelijk aangifte te doen. Als de gemeente het belangrijk vindt dat er stappen worden ondernomen om tot schadeverhaal te komen, aldus het ambtelijk advies, dan is het ook billijk dat er wordt bekeken of er een gemeen telijke tegemoetkoming nodig is. Maar dat zou dan pas achteraf moeten gebeu ren, als blijkt dat de kosten niet echt te verhalen zijn. Het College wil nog wel uitzoeken of het, in plaats daarvan, niet beter is om mee te betalen aan rechts- bijstandsverzekeringen, als dat nodig is. BAR, GRILL RESTAURANT STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-601 8252 Vanaf 9 oktober draait medisch centrum Molendael in de nieuwe opzet. Dit betekent dat patiënten dan in het vernieuwde en uitge breide ziekenhuis in Baarn terecht kunnen voor alle medische zorg. Daarnaast komt in Soest een uniek dagziekenhuis, waar alle specialis ten spreekuur houden en waar pa tiënten geopereerd kunnen worden in dagverpleging (dezelfde dag weer naar huis). De oorspronkelijke verhuisdatum was gepland in .september, maar door de langdurige vorstperiode is deze nu vast gesteld in oktober. De nieuwe planning is met veel inspanning van de aannemer Boele Van Eesteren en de installateur GTI tot stand gekomen. Dit houdt voor medisch centrum Molendael in dat er slechts sprake is van een vertraging van enkele weken. De eindoplevering van de (ver)nieuwbouw in Baarn vindt nu op 30 augustus plaats. Het nieuwe dagziekenhuis in Soest wordt op 19 juli opgeleverd. Dat geeft het ziekenhuis de tijd om de nieuwe aankleding en inrichting te verzorgen, die de patiënt het gevoel moet geven zich thuis te voelen. In medisch centrum Molendael gaan goede professionele medische zorg hand in hand met per soonlijke zorg en dat moet in het inte rieur tot uitdrukking komen. De interieurcommissie van het ziekenhuis is erin geslaagd dit gevoel zowel binnen het gebouw als daarbuiten uit te stralen. In de ziekenhuizen in Baarn en Soest zijn vierentwintig verschillende specialis men aanwezig. Ruim 50 specialisten zijn aan het ziekenhuis verbonden. Met dit brede dienstenpakket kan medisch cen trum Molendael uitstekend voldoen aan ruim 85% van de vraag naar medische zorg. In bijzondere gevallen verwijzen zij door naar academische en collega-zie kenhuizen in de omgeving. In de prak tijk blijkt dat de patiënten meestal dicht bij huis in medisch centrum Molendael goed geholpen kunnen worden. Modernste apparatuur Het nieuwe ziekenhuis beschikt over uiterst moderne medische apparatuur, die vergelijkbaar is met de apparatuur in de grotere ziekenhuizen. Medisch Cen trum Molendael gaat bijvoorbeeld in oktober werken met de allernieuwste MRI, waarmee foto's van het hele lichaam gemaakt kunnen worden zon der gevaar van radioactieve straling. Het is één van de eerste ziekenhuizen in Europa, die met dit type MRI gaat wer ken. Ook het phaco-emulsificatie-appa- raat voor staaroperaties, de pacman voor het nauwkeurig weghalen van ziek weefsel in de neus en bijholten en de physioflex voor narcose op maat beho ren tot de moderne apparatuur van het ziekenhuis. Met knipperende waarschuwingslichten en een lekke band trok een 28-jarige Soester gistermorgen om kwart voor vijf de aandacht van de politie. De man reed op de Middelwijkstraat en werd prompt aangehouden. Even later was hij zijn rij bewijs kwijt, omdat hij te veel alcohol had gedronken en toch was gaan rijden. H.M. de Koningin heeft vorige week het nieuwe Provinciehuis aan de Pythagoraslaan in Utrecht officieel geopend. De Koningin onthulde hiertoe een plaquette met de tekst "Hare Majesteit de Koningin heeft op 3 april 1996 het Provinciehuis geopend". De opening stond in het teken van de vestiging van het nieuwe Provinciehuis als een gezond gebouw, in een gezonde omgeving, met een gezond bestuur en gezond personeel; het Kenniscentrum Utrecht kon na onderzoek melden dat het op al deze punten goed gesteld is met het nieuwe Provinciehuis. In dit Kenniscentrum hebben veertien instellingen zich verenigd om te komen tot samenwerking en krachtenbundeling op het gebied van kennisuitwisseling en kennisoverdracht. Het provinciebestuur juicht dit toe; de grote concentratie aan kennis in de provincie geeft Utrecht een bijzondere economische structuur en is aantrekkelijk voor de toekomst van het gebied. De provincie heeft de relatie tus sen kennisinfrastructuur en werkgele genheid in haar beleid aangemerkt als één van de belangrijkste thema's waar zij de komende jaren aandacht aan wil besteden. Met een transparante, waaiervormige Statenzaal en een 65 meter hoge nieuwe kantoortoren naar een ontwerp van architectenbureau J. Lengkeek hbo heeft Utrecht een nieuw, markant Provincie huis gekregen. De provincie heeft daar mee haar historische behuizing in de binnenstad van Utrecht verlaten. Via een satellietverbinding met de Utrechtse Domtoren werd het Provinciehuis dan ook uit- en ingeluid door de stads- beiaardier van Utrecht, de heer A. Abbenes. In de vergaderzaal van het college van Gedeputeerde Staten op de 15e verdie ping van het Provinciehuis tekende H.M. de Koningin het zogeheten "Gou den boek der provincie"; dit is een bij zonder receptieboek voor leden van het Koninklijk Huis en buitenlandse hoog waardigheidsbekleders. De 15e verdie ping van het provinciehuis biedt een prachtig uitzicht over de provincie, waarbij met helder weer zelfs het in aan bouw zijnde Ajax-stadion zichtbaar is. H.M. de Koningin maakte tenslotte in gezelschap van de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, jhr. drs. P.A.C. Beelaerts van Blokland, en de verantwoordelijk gedeputeerde, mw. Th. Poortenaar-Sikkema, een rondlei ding door het nieuwe gebouw; daarbij sprak H.M. de Koningin ook met enkele medewerkers van de provincie. Onder één dak De nieuwbouw van het Provinciehuis sluit aan op het reeds bestaande provinciekantoor in Rijnsweerd; dat stervormige kantoor is vanaf 1978 in twee fasen gerealiseerd. Met de thans in gebruik genomen derde fase van de bouw is het Provinciehuis voltooid en zijn alle bestuurders en medewerkers onder één dak gehuisvest. De laatste fase van de bouw startte in oktober 1993 en is binnen de geplande bouwtijd van twee jaar en bouwsom van 75 mil joen gerealiseerd. De afrondende nieuwbouw wijkt af van de reeds bestaande stervorm. Gekozen is voor een 18 verdiepingen hoge kantoortoren met aan de voet een nieuwe Statenzaal. In de openbare ruimte is een prominente plaats inge ruimd voor het werk van beeldend kun stenaar Titia Ex. Haar monumentale kunstwerken van glas vormen een geïn tegreerd onderdeel van de architectuur. Nieuwbouw en bestaande bouw zijn met elkaar verbonden door twee over dekte loopbruggen. Het nieuwe ont werp sluit aan op het aansluitend gele gen park Bloeyendaal, doordat het ar chitectonisch concept sterke samenhang vertoont met de tuin, die letterlijk tot op de bouwlagen is voortgezet. Het provinciehuis wordt door de architecten J. Lengkeek en J. de Jong dan ook ge karakteriseerd als een "gebouw in het groen". Ik zocht al tijden een huis. Niet fana tiek. Gewoon af en toe een makelaars kantoor binnenstappen en de woning gidsen doornemen. Ik werk namelijk als senior product-manager bij Yves Rocher Nederland in Soest en wilde het woon-werkverkeer flink beperken. Maar telkens als ik een leuk huis zag, lag er een bod op. Of het was al weg. Heel ontmoedigend. Inmiddels begon Robert Gijsbers. Senior Product-manager Yves Roeher Nederland. de reistijd naar mijn werk me steeds meer op te breken. Toen maakte ik ken nis met de 'Last Minute Koopinfo' van Peters Makelaardij. Een heel slim systeem. Je maakt je woonwensen kenbaar. En je wordt dagelijks geïnformeerd over het actuele NVM-,aanbod van huizen. Op die manier ben je altijd één van de aller- eersten. Hoe effectief 't is, bleek al snel. In no-time had ik een huis in de regio. Nu ben ik in 10 minuten thuis. Dankzij Peters Makelaardij. voor wonen in de groene zone Birkstraat 87, 3768 HD Soest, Tel.: 035 - 60 16 251 (geldig tot en met 17-4-1996) Birkstraat 123 Soest Oprijlaan vlak naast bushalte. "Is er een jongerenbeleid in Soest en zo ja, hoe krijgt dat dan ge stalte?" Dat is de vraag waarover het CD JA-Soest - de christendemocra tische jongerenorganisatie - zich vrijdagavond gaat buigen met de raadsleden Jan Pieter Lokker (CDA) en Wim Roest (D66). De bijeenkomst wordt georganiseerd door het CDJA in samenwerking met de r.k. jongeren in Soest (RKJS) en vindt plaats in de kleine zaal van het Gildehuis aan de Steenhoffstraat. Aan de orde komen o.a. de vraag wat het jongerenbeleid in Soest nu precies inhoudt - de hamvraag, volgens het CDJA - maar ook wat de toekomst plannen zijn, hoe het staat met een jeugdhonk voor de (probleemjongeren, de overlast die er is - bijvoorbeeld als gevolg van de sluitingstijden van uitgaansgelegenheden - en de (gemeen telijke) steun aan jongerenverenigingen in Soest. De sprekers zullen hun visie toelichten en daarna is er gelegenheid om vragen te stellen. Iedereen die geïnteresseerd is kan deze avond bijwonen vanaf 20.15 uur; de koffie staat dan klaar. Informa tie: Martijn van Dijk, tel. 6010980. oèfc Soest Binnenkort zijn de busoverstap punten in Soest-Zuid en Soestdijk bij de tijd. Want op beide locaties wordt een klok neergezet, zodat voorbijgangers, maar vooral de mensen die de bus willen pakken, weten hoe laat het is. De gemeente maakt hiervoor gebruik van de klokken die momenteel al in Soest staan op de kruisingen van de Dalweg en de Beukenlaan en van de Koningsweg en de Beckeringhstraat. De verplaatsing van de straatklokken is het gevolg van zowel mondelinge als schriftelijke reacties van burgers. Zij hadden de gemeente erop gewezen dat Deze straatklok staat al geruime tijd op de kruising van de Dalweg en de Beukenlaan, maar zal binnenkort wor den verplaatst naar een van de bus overstappunten. ze een klok missen bij de busoverstap punten aan de Eikenlaan en de Koninginnelaan. In het gemeentehuis is men ervan door drongen dat een klok op deze locaties nuttiger is dan op de willekeurige plek ken waar ze nu staan. Met de verplaat sing is een bedrag gemoeid van vier- tot vijfduizend gulden. Dit wordt uit het budget voor het busplan gehaald. Tegen een 22-jarige Soester zijn maandagavond diverse processen- verbaal opgemaakt. Hij veroor zaakte, onder invloed van alcohol, een aanrijding, vernielde later een aantal auto's en maakte amok met de politie en andere mensen. De ontwikkelingen begonnen vrijdag avond omstreeks kwart voor acht. De Soester had op de Kerkstraat niet in de gaten, dat een automobilist voor hem was gestopt om voor te sorteren. Hij reed achterop de wagen, maar ging er kort daarna met hoge snelheid van door. Enkele getuigen achtervolgden hem en zouden hem, volgens de politie, hebben klemgereden op de Middelwijkstraat. Dat was vlakbij de woning van de man. Voordat hij naar binnen ging bedreigde hij de getuigen en sloeg hij een van hen. Bovendien richtte hij vernielingen aan de auto van de getuigen aan. Even later kwam de politie aan de deur om de man aan te houden. Na enige 'heftige woorden' haalde hij zijn hond en hitste die tegen de politie op. Die voelde zich bedreigd, waarop beide agenten hun dienstpistool trokken. Vervolgens duwde de man de deur dicht en ging hij er via de achterdeur vandoor. Niet veel later werd hij alsnog in de omgeving van de Van Goyenlaan aangehouden. De man maakte amok, probeerde zich te verweren en beschadigde enkele gepar keerde auto's en de dienstauto van de politie. Geboeid werd de Soester mee genomen naar het bureau voor verhoor. Hij mocht later weer naar huis. Zijn hond werd gevangen door medewerkers van de dierenambulance en werd later met zijn baasje verenigd. Een sinds de oorlogsjaren bepaald niet meer alledaags tafereel. Dat was de "historische" uitvaart die vo rige week donderdagmiddag in Soest plaatsvond en door zijn opval lende uitmonstering het nodige be kijks trok. Met de ouderwetse zwarte lijkkoets, prachtig versierd met bloemen en ge trokken door een aantal Friese paarden, gehuld in tot op de grond afhangend gewaden - even lang als hun staarten - en voorzien van oogkleppen en plui men, vergezeld van acht in stijl geklede dragers, vond die dag de teraardebestel ling plaats van de Soester A.G.H. Kor rel van de Heuvelweg, die op 29 maart op 54-jarige leeftijd overleed. De rouwstoet was een postume hom mage aan Arie Korrel, "paardenman" bij uitstek, die in kringen van de paarden sport alom bekend en gewaardeerd werd. Hij was menner van o.a. de Olympische vierspan van IJsbrand De opmerkelijke stoet, hier onderweg op de Julianalaan. Chardon, die zelf had plaatsgenomen op de bok van de rouwkoets die Korrel naar zijn laatste rustplaats bracht. Chardon was, evenals de dragers, in vol ornaat, compleet met zijn opmerkelijke "dwarse" steek en uniform met zwarte tressen. De lijkkoets werd gevolgd door enkele andere rouwkoetsen en een zeer groot aantal belangstellenden, die aan de tocht van de Julianakerk over de Eng naar de algemene begraafplaats aan de Veldweg te voet deelnamen. De opmer kelijke plechtigheid stond onder leiding van de Soester uitvaartleider G. van Haren (v.h. fa. Verwoerd) en zijn doch ter Brigit. De paarden bleken voor deze bijzondere gelegenheid zeer goed getraind te zijn en uitstekend opgewassen tegen hun droeve taak. 's Morgens waren ze al aan de Albert Cuyplaan uitgespannen en ook toen oogstten ze al veel bekijks. in de Parel van 't Gooi: Laren SS (035) 538 29 32 OMDAT WIJ: een nieuwe samengestelde menukaart hebben waarbij: alle voorgerechten f 10,00 alle hoofdgerechten f 24,50 alle nagerechten f 7,50 kosten (als drie-gangen menu slechts f 39,50). OMDAT WIJ: een speciaal samengesteld drie-gangen MAANDMENU voor f 25,00 serveren. OMDAT WIJ: iedere zondag een Bourgondisch Buffet serveren met meer dan 25 koude en warme gerechten, onbeperkt opscheppen voor slechts f 27,50 per persoon (kinderen tot 10 jaar zelfs f 13,75). Aanvang vanaf 17.00 uur (reserveren). OMDAT WIJ: 8 verschillende smaken spare-ribs serveren, onbeperkt, voor f 24,50 per persoon. OMDAT WIJ: een drie-gangen-keuze vegetarisch menu serveren voor f 39,50. OMDAT WIJ: een Kaasfondue serveren inclusief een fles wijn voor f 35,00 per persoon (minimaal twee personen). OMDAT WIJ: een schitterende Partyzaal hebben voor uw onvergetelijke huwelijksfeest of personeelsfestiviteit. OMDAT WIJ: midden in 't centrum van Laren liggen met een enorm groot vrij parkeerterrein voor de deur. OMDAT WIJ: een oergezellig kroegje hebben voor uw gezellige avondborrel. OMDAT WIJ: over een groot zonnig terras beschikken met 100 zitplaatsen. OMDAT WIJ: op slechts 15 minuten rijden (15,5 kilometer) liggen gerekend vanaf het Gemeentehuis Soest. EN OMDAT WIJ: ach, de rest moet u zelf maar eens ontdekken. Iedere dag geopend vanaf 12.00 uur. 's Zondags vanaf 14.00 uur. Voor geïnteresseerden: vraag de gratis infomap aan. De Raad van State heeft vorige week positief beslist op de bezwaren van enkele Birkstraat-bewoners te gen de uitbreidingsplannen van de stoeterij De Koning. De motivering van de uitspraak volgt binnen en kele weken. Volgens een van de bezwaarden, de heer Schothorst, betekent de uitspraak dat de "honderd-procent uitbreiding" van de stoeterij van de baan is. Naar zijn me ning is het plan vooral in strijd met o.a. het Natuurbeheersplan, dat juist voor dit gebied streeft naar het behoud van de landschappelijke waarden, maar ook fnuikend voor de bedrijfsvoering van de agrariërs aan dit stukje van de Birkstraat. Volgens Schothorst gaat het niet zozeer om een stoeterij, waar De Koning zich bezighoudt met het opfokken en aan- en verkopen van paarden, maar om een manege, met alle gevolgen vandien. Als' de uitbreidingsplannen doorgaan zal zijn mestplaats nog maar ca. 15 meter vanaf de nieuw te bouwen stal van De Koning gelegen zijn. Nu is de afstand nog zo'n 100 meter. "En als er dan ook nog een verharding wordt aangelegd, moeten de klanten van De Koning vrijwel naast de mestplaats uit hun auto stappen. Je kunt wel voorspellen wat er dan gezegd zal worden: Wat stinkt het hier!" Schothorst vreest dat er dan om de haverklap een milieu-inspecteur op de stoep staat. Hij verwacht ook dat de manege-activi teiten 's avonds de nodige klanten zul len trekken en vreest dat zijn veestapel de negatieve gevolgen zal ondervinden van plotselinge schrikbewegingen. Ook het lawaai van de bladblazers ("zelfs op zondag") is hem een doorn in het oog. "Al die onrust is ongewenst voor mijn drachtige koeien op stal. Het gevaar bestaat dat ze de vrucht verwerpen en dat is een forse schadepost," aldus Schothorst, die - mede namens de bu ren -ingenomen is met de uitspraak van de Raad van State. Omdat ze een kampvuur in het bos had den gemaakt, hebben drie jongens van 17, 18 en 19 jaar, elk een boete van 90 gulden gekregen. Het brandje woedde in het bos langs de Foekeniaan, nabij de Lange Duinen, Volgens de politie be stond er gevaar voor uitbreiding van het HH Dillenburglaan 12, Soest (naast Randstad), tel; 035-6012340 DE GROOTSTE OP HET GEBIED VAN: COMPACT DISCS, CD-ROM, CD-I, KOOPVIDEO'S, HUURVIDEO VERHUUR SEGA NINTENDO SPELLEN EN SPELCOMPUTERS, VERHUUR CD-I. KOOPVIDEO VAN DE WEEK: 10 t/m 16 april De laatste capriolen van Mr. Bean BIJ 1N1IVEBING VAN PEZE BON F 3.-KORTINS

Soester Courant | 1996 | | pagina 3