ndend Soest wil schrijnende vereenzaming onder ouderen heel serieus gaan aanpakken Bijzondere 'sneeuw' op Het Baarnsch Lyceum Dorry van Kranenburg derde huisarts in medisch centrum Overhees Soest 50 jaar geleden IACTUEEL r 'AGINA 4 WOENSDAG 10 APRIL 1996 SOESTER COURANT PAGINA 5 Soest 106 47 Wildschut Optiek Theaterproduktie naar roman Bernlef Man naar ziekenhuis met brandwonden D CC I- Z Lil O CO z O Bijeenkomst voor vrijwilligers dinsdagmiddag in raadhuis i i Letsel vrouwen door aanrijding Bermbrand geblust door brandweer Uit de Soester Courant van 12 en 16 April 1946 De Ubbergsche kinderen vertrokken. Goede vangst. Soest heeft de primeur. Partij van de Vrijheid Gaven Amerikaansche Roode Kruis h Tijdloze brillen voor zowel een sportief als klassiek publiek eugdige onkonvenfionele chique elegante lijn en spannend et ingetogen sfjmn ÏÏJiOJ e met een ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (035) 602 22 12 innen belang en van de acti- a begint al om :s kunnen dan nmelmarkt die georganiseerd. n beschikbaar rommelmarkt, ;n met Boude- :n Eemgeuzen, en bestaan 25 /onds een feest 1 21.00 uur los lichting ze bekendmaking leente Soest, Post- :ening 1995 aan betaling van de bare waarde van ide tot het terug- ;weg en Vondel- akt ingevolge het zij bij besluit van ft vastgesteld die joftstraat, Vosse- ;en ondervinden. ;nde de bezwaar- uren. suren. werkdagen van wordt u verzocht aai. Dij behorende ten tikel 6:7 Awb,zes t doormiddel van ïer zijn voorzien, smaakt en zo mo- ig voor een hoor- i Solanas enen totdat ep door iet dien laanden na de au beëindigd ïtbank art aange- n te koop i f 200,00 m2 •innen een ter- iw een aan- Beukenlaan tistraat irstappunten restantkrediet betes-ver- oep Soest) 50,00. Wanneer de zonnestralen doorbreken, is de zonnebril een onmisbare accessoire. jNaasf het feit dat een stijlvolle zonnebril een sieraad voor uw gezicht kan zijn, maakt de intensieve UV-straling een goede bescherming van de ogen uiterst akelijk. Uw opticien verkoopt mer ken met een eigen karakter; zonnebrillen die niet alleen prachtig ogen maar ook voldoen aan alle gestelde kwaliteitsnormen. Het Baarnsch Lyceum bestaat deze maand 77 jaar, wat o.a. werd ge vierd met een theaterproduktie van het inmiddels befaamd geworden artistieke lerarenduo Borst/Bus. Met als uitgangspunt de roman "Hersenschimmen" van J. Bernlef schreef leraar Nederlands Jan Borst het toneelstuk "Sneeuw". Daarin staat centraal de snelle demen tie van een man van ca. 70 jaar, intens meebeleefd door diens vrouw en inwo nende kleindochter. In het begin kun nen vergissingen en misverstanden, door deze ziekte veroorzaakt, nog ge maskeerd of genegeerd worden, maar als de verschijnselen vaker voorkomen en steeds erger worden, valt er niets meer te verbergen, ook door de zieke man niet, en krijgt het gebeuren een tra gisch karakter. Voorwaar geen eenvoudige opgave voor middelbare scholieren! Maar echte pro blemen leverde dat niet op. Een smaak vol decor, een afwisselend toneelbeeld, een goede regie en levendige dialogen plus drie sterk gespeelde hoofdrollen zorgden voor een avond met vaak in drukwekkend toneelspel. Heel goed en boeiend werd de oude man gespeeld door Mark Omvlee, die ook bijna ach teloos liet horen wat hij als pianist kan presteren; hij is een veelzijdig theater talent, van wie wij veel kunnen ver wachten. De moeilijkste rol was weggelegd voor Miranda Dierselhuis; je zult maar een oude bezorgde vrouw van een demen terende man moeten spelen op die leef tijd! Zij deed het vol overtuiging. Els van den Eshof had het makkelijker en dartelde als levensechte brugklasser over de planken. De kleinere rollen werden over het algemeen aardig gespeeld, waarbij David de la Mar en Remso Visker opvielen. Ook de angstaanja gende dansen van de "spiegelheksen" lieten de toeschouwers niet onberoerd; het theatrale effect ervan was, vooral de eerste keer, erg groot. Sterke kanten van de regie waren ge noemde heksendansen, het steeds leger worden van de woonkamer en het steeds groter worden van de teddybeer waarbij de oude zieke man steun zoekt. Zij illustreerden uitstekend het ziekte proces en de angsten en onzekerheden die ermee gepaard gaan. Ook de flash backs droegen daartoe bij. Technisch gezien liep alles op rolletjes en de gebruikte muziekfragmenten wa ren goed uitgekozen. Een muisstille zaal (jammer van die paar hoesters) keek tot het einde geboeid toe. Een jarenlange sterke theatertraditie op Het Baarnsch Lyceum werd weer eens flitsend ver volgd. Geen wonder dat deze produk- tie de eerste prijs won op het Zeister scholierentoneelfestival vorige maand. Per 1 april is de huisartsen maatschap in het medisch centrum Overhees uitgebreid met Dorry van Kranenburg. De nieuwe dokter is 31 jaar en werkt nauw samen met de huisartsen Willem Bavinck en Bas Spelberg, die tot dusver al resp. 15 en 9 jaar gevestigd zijn in het centrum aan de Klarinet 37. Dorry van Kranenburg - geboren in Geldrop - is arts uit overtuiging, hoewel ze "min of meer toevallig" voor de medicijnenstudie koos. Wat haar daarin aantrok was vooral de combinatie van "iets exacts" met "iets sociaals", want zo zit ze in elkaar, zoals ze zelf zegt. "En je kiest toch een studie die bij je past." Ze volgde haar opleiding aan de univer siteit van Leiden, waar ze in '91 afstu deerde als basisarts. In Groningen deed ze daarna de tweejarige opleiding tot huisarts en tussendoor werkte ze nog een jaar als eerste-hulparts in een zie kenhuis in Apeldoorn en een jaar op de "acute" opname-afdeling van een psy chiatrisch ziekenhuis in Deventer. Dat ze huisarts wilde worden stond van meet af aan vast, en ook dat ze bij voor keur in een samenwerkingsverband als de maatschap in Overhees wilde wer ken. "Je kunt mekaar nog 's aan de jas trekken en je inzichten aan elkaar toet sen. Dat voorkomt dat je op den duur een soort oogkleppen krijgt, en het geeft de patiënten de zekerheid dat er extra serieus naar hun klachten wordt geke ken." Wat haar ook aansprak is dat er in "Overhees" veel dingen zelf worden ge daan, zoals kleine onderzoekjes en ver richtingen waarvoor de patiënten niet onmiddellijk naar het ziekenhuis verwe zen hoeven te worden. "Ik ben zelf bij voorbeeld zeer gesteld op kleine in- greepjes," klinkt het enthousiast. Huisarts-zijn betekent volgens haar ook gezins-arts zijn. "Als het goed is word je met je patiënten samen oud. Die conti nuïteit is een groot voordeel: je kent de patiënten bij hun naam en je weet van hun achtergronden en omstandigheden, omdat je alles meemaakt. Dat werkt prettiger en de meeste mensen waarde ren het ook." Humor De komst van de nieuwe collega is door de artsen Bavinck en Spelberg uiteraard met gepaste vreugde begroet, en dat niet alleen omdat ze het met hun jonge vakgenote uitstekend kunnen vinden. Dorry werd gekozen uit maar liefst 80 sollicitanten die reageerden op de adver tentie in het medische vakblad, die ove rigens opviel door een op zichzelf op merkelijke "eis": de nieuwe huisarts moest in elk geval - naast alle andere kwalificaties - ook beschikken over "ge voel voor humor en een opgewekt ka rakter". Het staat wel vast dat de heren Bavinck en Spelberg zich niet hebben vergist. Ook het feit dat de nieuwe dokter een vrouw is heeft een rol gespeeld. Een groeiende groep patiënten - meestal vrouwen uiteraard - heeft tegenwoordig een lichte voorkeur om door een vrou welijke arts behandeld te worden en haar manlijke collega's hebben daar alle begrip voor. Ruimte Voor de komst van Dorry van Kranen burg is het medisch centrum Overhees - waar naast de huisartsenpraktijk-in- triplo ook een praktijk voor fysiothera- pie en een verloskundige gevestigd zijn - ingrijpend verbouwd. Dat kon omdat het consultatiebureau van de kruisvere niging inmiddels geconcentreerd is in het centrum aan de Nieuweweg, zodat er ruimte kwam voor de spreekkamer van de derde huisarts. Dat betekent ook goed nieuws voor de patiënten in het Veen. Sinds de praktijken van Bavinck en Spelberg vol waren konden zich al leen nog patiënten uit Overhees laten inschrijven, maar die "stop" is nu opge heven. Ook voor de verwachte toeloop van patiënten uit de naburige nieuw bouwwijk Boerenstreek is er dus volop ruimte. Dokter Dorry van Kranenburg is fulltimer en alle werkdagen bereikbaar in medisch centrum Overhees, Klarinet 37, onder tel. 6026675. De drie artsen van medisch centrum Overhees: Willem Bavinck, Dorry van Kranenburg, Bas Spelberg. Een man is vrijdagmiddag per ambu lance naar ziekenhuis Eemland, locatie St. Elisabeth, gebracht. Hij had brand wonden opgelopen tijdens het verbran den van vuil op een volkstuincomplex aan de A.P. Hilhorstweg. Het ging fout, toen het vuur zich verspreidde naar het tuinhuisje en de berm. De man pro beerde het vuur te blussen, maar slaagde daar niet in. Even later was de brand weer succesvoller. In verband met de brandwonden hield de brandweer het gezicht van de man nat, totdat de am bulance ter plekke arriveerde. Danscentrum Gerla biedt u in de maanden ■f, mei en juni de Ja gelegenheid diverse H| korte danscursussen te lJ0 volgen: Bruidscursus Voor hen die op hun bruiloft de dansavond willen openen (5 lessen) Argentijnse tango 'n Andere tango dan u gewend bent (6 lessen) Rock Roll Boogie Woogie style (6 lessen) Oude dansen Leer vijf verschillende oude dansen waaronder de Valeta (6 lessen) Kennismakingscursus U bent al jaren bezig uw man mee op dansles te krijgen? Voor 5 weken moet dat lukken! (5 lessen) Aanvang van de danscursussen omstreeks 15 mei 1996 Voor informatie en inschrijving: DANSCENTRUM GERLA ALBERT CUYPLMN 19S® - SOEST Telefoon: (035) 603 28 11/602 03 04 Ouderdom komt met gebreken, weet iedereen, en daar is door de "omge ving" meestal weinig aan te doen. Gelukkig staat er tegenwoordig een heel apparaat van beroepshelpers - artsen en instellingen op het gebied van ver zorging en verpleging, zoals kruiswerk, thuiszorg en maatschappelijk werk - klaar om ouderen van professionele medische en andere zorg te voorzien. In Nederland is dat in het algemeen prima geregeld. Maar met het klimmen der jaren worden veel ouderen ook geconfronteerd "sociaal isolement". En daar is - zonder aangeduid at er persé een heel apparaat van professionele, dure deskundigen voor in het leven wordt geroepen - door gewone mensen", individueel of in vrijwilligersorganisaties, best wat aan te doen. Er gebeurt ook al heel veel. In Soest zijn dagelijks of op gezette tijden vermoede lijk honderden mensen in de weer die "omkijken" naar oudere familieleden, buren of kennissen, geheel op eigen ini tiatief. Er zijn - in en buiten de kerken -ook allerlei vrijwilligersorganisaties ac tief met bijvoorbeeld het rondbrengen van warme maaltijden, ziekenbezoek, thuishulp, klusjes, boodschappen doen en nog veel meer. Daarnaast kunnen ouderen ook nog terecht bij een scala van voorzieningen, bijvoorbeeld in de dienstencentra, en de ouderenbonden organiseren allerlei activiteiten. Toch is er een groeiende groep ouderen die met al die inzet niet bereikt wordt. Uit landelijk onderzoek blijkt dat veel ouderen te maken hebben met een zaamheid. In de latere levensfase krijgen mensen - naast lichamelijke gebreken als minder goed horen, zien of lopen - te maken met bijvoorbeeld pensionering en het verlies van hun partner, kinderen die het te druk hebben, beperkte finan ciële middelen. Daarnaast stuiten ze ook nog op een aantal veranderingen in de maatschap pij. Denk maar aan verschijnselen als "individualisering" en "recht op privacy", die ook hun negatieve kanten hebben, terwijl de "sociale controle" voor een groot deel is weggevallen. Veel ouderen durven 's avonds ook de deur niet meer uit, omdat ze het buiten niet veilig vin den, en velen missen ook de buurt- winkels van vroeger, waar je altijd een praatje kon maken. Veertig procent Niet iedere oudere is persé eenzaam, dat moet gezegd. Maar velen komen nu eenmaal minder "onder de mensen". Trouwens, ook ouderen die best nog mobiel zijn en volop in het leven staan, kunnen te maken krijgen met eenzaam heid, bijvoorbeeld als ze aansluiting zoe ken bij een bestaande club of activiteit, waarvoor ze soms eerst een hele drem pel moeten overschrijden om vervolgens - na de beleefde kennismaking - aan hun lot te worden overgelaten. Ook dat komt voor. De problemen zijn dus groot. Uit lande lijk onderzoek is gebleken dat zo'n 25 a 40 procent van de mensen tot 80 jaar te maken heeft met eenzaamheid of eenzaamheidsgevoelens, en er is geen reden te bedenken waarom dat in Soest - waar 1600 mannen en 2000 vrouwen in de leeftijd van 65 tot 74 jaar vallen en 900 mannen en 1900 vrouwen boven de 75 jaar - anders zou zijn dan in de rest van het land. Van de 2800 "75-pIussers" leven er 1750 alleen: 1465 vrouwen en 285 mannen. Volgens het landelijk on derzoek, maar dan "vertaald" naar Soest, moeten er in onze gemeente zo'n 900 eenzame ouderen van 65 tot 74 jaar wonen en nog eens 975 eenzame oude ren van boven de 75 jaar. Deze cijfers komen van Els de Waard en Martin van Weelden, beiden lid van de projectgroep "Vereenzaming Ouderen Soest", die sinds vorig jaar actief is met de voorbereidingen voor een serieuze aanpak van de vereenzamingsproble- matiek in Soest en volgende week dins dag (16 april) naar buiten treedt met een informatiemiddag in het gemeente huis. De bijeenkomst is bedoeld voor alle mensen die in Soest(erberg) op de een of andere manier te maken hebben met oudéren, individueel of in een vrijwilligersorganisatie. De professionele instellingen en hun medewerkers wor den er in een later stadium bij betrok ken. Achtergrondinformatie De projectgroep wil met de bijeenkomst van dinsdagmiddag de basis leggen voor een serieuze aanpak van de vereen zaming onder ouderen in Soest. Het gaat daarbij in de eerste plaats om be wustwording van de problematiek, want dat is een voorwaarde voor de concrete activiteiten die daaruit moeten ontstaan. De bezoekers krijgen achter grondinformatie van mevrouw dr. M.W.H. Steemers-van Winkoop, voor zitter van de stichting "Eenzaamheid en zingeving" en in het dagelijks leven pas tor in het academisch ziekenhuis van Maastricht. Mevrouw Steemers publi ceerde al het nodige over dit onderwerp en geldt als deskundige bij uitstek. De bedoeling van de bijeenkomst is dat de deelnemers meer inzicht krijgen in de problematiek van de vereenzaming en concrete handvatten krijgen aangereikt om de problemen te herkennen. Niet iedere alleenstaande is per definitie een zaam, en ook wie niet alleen is kan toch eenzaam zijn. Veel mensen zullen hun eenzaamheid ook niet gauw toegeven. Waar het om gaat is het herkennen van "verkapte signalen" en het besef dat de kwaliteit van het contact vaak nog be langrijker is dan de kwantiteit. "Als ie mand drie keer per week eventjes om de hoek kijkt of alles wel goed gaat, dan is dat natuurlijk prima, maar ook een mid dag lekker kwebbelen geeft een mens soms zo'n goed gevoel dat hij er een hele week op kan teren," aldus Els de Waard. In kaart brengen Daarnaast wordt er informatie gegeven over de activiteiten die de projectgroep in de komende tijd wil ontplooien. Eén van die activiteiten is het in kaart bren gen van alle organisaties, instellingen, groepen en individuen in Soest die zich nu al - maar dan elk voor zich - met deze problematiek bezighouden en het inventariseren van wat er al gedaan wordt. Dat onderzoek wordt uitgevoerd door mevrouw T. Kroone van Combi 95, het provinciale ondersteunings bureau voor zorg, wonen, werk en mo biliteit in Zeist en de eerste resultaten worden tegen de zomer al verwacht. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de mensen die al actief zijn een handreiking te doen. Wie nog niet actief is, maar zich wel betrokken voelt bij ouderen en mis schien overweegt om iets voor hen te gaan doen, is uiteraard ook zeer wel kom. De projectgroep wil daarnaast ook zoeken naar mogelijkheden voor een gezamenlijk "netwerk" van de bestaande organisaties. Het is niet de bedoeling dat er weer een nieuwe, aparte organisatie in het leven wordt geroepen. Programma De projectgroep hoopt veel Soester(ber- ger)s die zich door de problematiek voe len aangesproken, komende dinsdag middag in de raadzaal van het gemeen tehuis te mogen verwelkomen. De bij eenkomst staat onder leiding van Cees Groen, voorzitter van de KBO-Soest/ Soesterberg en van de COSBO, het cen traal overleg van de samenwerkende ouderenbonden. Het programma begint om 14.00 uur. Na de opening door Cees Groen en de inleiding van mevrouw Steemers zal de projectgroep informatie geven over de komende activiteiten. Na een korte pauze (waarin de deelnemers o.m. hét materiaal kunnen inzien dat speciaal voor deze bijeenkomst is verzameld) is er gelegenheid tot discussie met me vrouw Steemers en de projectgroep. De bijeenkomst wordt om ca. 16.15 uur af gesloten. Wie de bijeenkomst wil bijwonen kan zich telefonisch aanmelden via het num mer van het Kruiswerk N.O.Utrecht (06-8344), of via de projectgroepleden Els de Waard (tel. 6019201) en Martin van Weelden (SWOS, tel. 6019289). Schriftelijk kan men zich aanmelden bij Kruiswerk N.O.Utrecht, mevr. J. Baars- pul, postbus 28118, 3828 ZJ Hoogland. Twee mensen hebben lichamelijke klachten overgehouden aan een aanrij ding die zaterdagavond om half elf plaatsvond op de kruising van de Soesterbergsestraat en de Kerkstraat. Een 34-jarige inwoner van Uithoorn kwam vanuit de Soesterbergsestraat en verleende geen voorrang aan een 29-ja- rige Soester die over de Kerkstraat in de richting van de Birkstraat reed. Bij de aanrijding die ontstond, werd ook nog een geparkeerde wagen geraakt. Twee vrouwen die bij de man uit Uit hoorn in de auto zaten, liepen letsel op. Een van hen had last van haar ribben en elleboog, de ander klaagde over pijn in haar nek en beschadigde haar tong. In de berm van de A.P. Hilhorstweg is vrijdagmiddag ongeveer tweehonderd vierkante meter grond verbrand. Het vuur ontstond vermoedelijk doordat jongeren een vuurtje hebben gestookt. Een getuige heeft in elk geval enkele jongeren zien weglopen, vlak nadat het brandje was begonnen. _DHJenburslaan 12, Soest (naast Randstad), tel: 035-6012340 DE GROOTSTE OP HET GEBIED VAN: COMPACT DISCS, CD-ROM, CD-I, KOOPVIDEO'S, HUURVIDEO VERHUUR SEGA NINTENDO SPELLEN EN SPELCOMPUTERS, VERHUUR CD-I. CD-ROM VAN DE WEEK: 10 t/m 16 april FRANKENSTEIN Bli INLEVERING VAN DEZE BON f 15,- KORTING algemeen deze woning verkei plaats adres woning indeling 1e verd. 2e verd. Soest KLAARWATERVV&? helft van een dubbel woonhuis mei garage, berging, CV en aangelegde tuin C?p ca. 295 m2 grond hal, loilef, kelderkast, open keuken en ruime woonkerner met open haard 2 ruime slaapkamers, 3e slaapkamer met douchecel en grote overloop vliering HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE i goede slaat van onderhoud Gevraagde koopsom plaats Soest adres DEN BllEKLAAN woning op schitterende lekofie gelegen helft van dubbel woonhuis mei garage, ttiin en biologisch aangelegde moestuin op ca. 756 m2 grond indeling hal, toilet, kelderkas!, l-vor-pige woonkamer en keuken verdieping 3 slcapkamers, en moderne badkamer zolder met vaste trap en ruime slaopkamer algemeen de woning verkeer: in uitstekende sloot van onderhoud en is voorzien van o o. lokale gasverworming en parketvloer HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE Gevraagde koopsom plaats adres Soest JULIANALAAN 3a woning vrijstaande villa met <fz x 3 m.) /^Gevraagde koopsom f 469.000,- Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest j Hypotheken Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 j Onroerend-goed i Assurantiën Dinsdag j.1. vertrokken pl.m. 100 kinde ren uit Ubbergen, die gedurende de wintermaanden in Soest en Soesterberg verbleven, weer naar huis. Zichtbaar flink aangekomen in gewicht en netjes in de kleeren gestoken werden zij uitge leide gedaan door de pleegouders, die als herinnering het keurig verzorgde oorlogsverslagboek van de gemeente Ubbergen ontvingen. In verband hier mede ontvingen wij nog onderstaand schrijven, waarvoor wij gaarne plaats inruimen. Brief van de kinderen van Ubbergen. Lieve Pleegouders, Wij danken voor de goede zorgen, Waarmee ons volkje werd omringd, Daar zal het liedje van getuigen, Dat jubelend uit onz' kelen dringt: Wij vergeten nooit Uw hartelijkheid, En denken steeds met dankbaarheid, Aan Soest en Soesterberg! 't Liedje zult U wel niet kunnen hooren, maar wel hopen we, dat U deze brief zult lezen, waarin wij U nogmaals, mede namens onze ouders heel hartelijk be danken voor al hetgeen U, lieve pleeg ouders en verdere vrienden, voor ons, kinderen van de gemeente Ubbergen, hebt gedaan. Dikwijls zullen we nog aan de prettige, onbezorgde dagen in Soest en Soesterberg terugdenken. Onze vriendjes en vriendinnetjes zijn wel een beetje jaloersch als ze onze ver halen hooren. De eerste dagen konden we bijna niet uitverteld komen. Ze ke ken ons aan als wonderdieren! Maar, nu we weer thuis zijn gaan we veel beter begrijpen, wat een moeite en opofferin gen U zich voor ons heeft moeten ge troosten! Het spijt ons, dat we wel eens lastig en stout waren, maar we hebben dat heusch niet gedaan om U daarmee ver driet te doen! Het was ook zoo'n langen tijd om altijd braaf te zijn! Wij schrijven weer gauw. Heel veel groe ten aan alle Soesternaren en Soes- terbergers. Uw pleegkinderen. In aansluiting op de brief van de kinde ren dankt ook de burgemeester en het H.A.R.K.-comité van Ubbergen alle pleegouders van ganscher harte voor de goede zorgen en al de hartelijkheid aan de kinderen van Ubbergen betoond. T. Sassen Jurgens, Pres. H.A.R.K. Ubbergen. Surveiüeerende politiemannen consta teerden op de Schoolstraat, dat eenige burgers zich onledig hielden met werk zaamheden aan een legerauto, waarvan geen eigenaar kon worden genoemd. Ook wisten de politiemannen er achter te komen dat in een bosch aan den Wieksloterweg een motorrijwiel was verborgen, dat eveneens aan het Ned. leger toebehoorde. Beide voertuigen bleken door eenige Amsterdammers te zijn achter gelaten en te koop aangebo den voor f 2000,- nadat zij elders ge poogd had de voertuigen te verkoopen. Terwijl onze politie zich over deze zaak verstond met de politie van Amsterdam, trokken de Amsterdammers, nu drie heeren en één dame, weer naar Soest, bang als zij waren dat binnenkort de voertuigen zouden zijn verdwenen en de gelden in een verkeerde portefeuille zouden glijden. Dit bezoek had een ruzie met V. v.d. B. tot gevolg en tijdens deze ruzie was het, dat het viertal in handen van onze po litie viel. Zij werden in arrest gesteld en later, met de beide voertuigen, die in Amsterdam waren ontvreemd, naar Amsterdam overgebracht. Door samenwerking met de Amster- damsche politie kon in Amsterdam nog een vijfde persoon, J. de W. worden ge arresteerd. Reeds eenige malen werd in onze ge meente de wenschelijkheid betoogd over te gaan tot instelling van het insti tuut "schoolarts". De kinderen zouden hierdoor regelmatig onder controle staan en op tuberculose kunnen worden onderzocht. Vooral dit laatste is thans, na de jaren van ontbering tijdens den oorlog, van groote beteekenis. Door den oorlog kon een dergelijk geneeskundig onderzoek echter niet plaats hebben en bedoeld instituut niet worden ingesteld. Ook in andere gemeenten bleek in dit opzicht een achterstand van beteekenis te be staan. Een verblijdende mededeeling kan thans echter in dit verband worden ge daan. Door het Zweedsche Roode Kruis is aan het Ned. Roode Kruis een z.g. rij dende Kinderkliniek ter beschikking gesteld, een Roode Kruisauto, waarin een der nieuwste Röntgen-installaties is aangebracht. Deze auto zal achtereenvolgens de Ne- derlandsche gemeenten bezoeken en van school tot school trekken om de kinderen te onderzoeken, waartoe zij om beurten in de kliniek worden toege laten. Zij worden doorgelicht en eventueele afwijkingen zullen worden ter kennis gebracht van de ouders. Soest geniet de primeur in deze aange legenheid. Dit houdt niet in, dat de ge zondheid van de Soester kinderen het meest te wenschen overlaat, maar 'n bespreking van den Burgemeester met de Prov. Ver. tot Bestrijding der T.B.C. heeft tot gevolg gehad, dat in onze ge meente de eerste onderzoeken plaats hebben. J.1. Woensdag is hiermede een begin gemaakt en het waren de kinde ren der openbare school aan de Middel- wijkstraat, die het eerst aan de beurt waren. De onderzoeken worden verricht door het personeel van het Ned. Roode Kruis. Alleen de chauffeur herinnert ons aan de hulp, die Zweden ons ook thans weer verleent. Hij is 'n Zweed en was reeds gedurende 3 jaren op dezelfde wijze in Finland werkzaam. Alhier is thans in oprichting een afdeeling Soest van de Vrijheid. Door bemiddeling van het Nederland- sche Roode Kruis werden via de plaat selijke afdeeling Soest in onze gemeente een aantal goede gaven uitgereikt van het Amerikaansche Roode Kruis. In de eerste plaats aan alle kindertehui zen en aan Zonnegloren een partijtje sinaasappelen. Binnenkort komt er voor de kindertehuizen nog honing. Aan de tehuizen voor Ouden van Da gen (Mariënburg, St. Jozef, Buitenzorg) werden uitgereikt in totaal 39 pond kof fie, pl.m. 2500 blikken gecondenseerde melk en 62 kniedekentjes. Dat een en ander met groote dankbaar heid Werd ontvangen, laat zich begrij pen.

Soester Courant | 1996 | | pagina 5