carpet-land lA. Help hun geluk een handje Unicef bestaat vijftig jaar Try-out voor leerlingen OBS Overhees Ponykamp: overbodige luxe? 4i nd.ei-fiu.1 De Rietpluim in De Rank Harry Schram in raadzaal Ernstig Aanvu Zoetel 1CUL TUUR WELZIJN f Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Hi ®Ss§ wÈÈÊ^ IWÊ HELP HET GELUKHHAN GROENEVELD 1 0FATI3 jpiUlZINKAMj 59 89 29. 399 Boeken en kaarten in winkel Scapino-ballet treedt op voor groepen vier tot en met acht 1 op de 20 kinderen in Nederland heeft hulp nodig Als u meer wilt weten: Twee keer 'Geen sex in Sussex Oud-Soester speelt op 19 april rib <f> Milieutip mSISa.i van Milieu Milieutip Oranje Vrijmarkt De Schoof |!j Eliane Rodriques Wie vergelijkt j leest de Soester Courant' ItmmmÊmmmm Amersfoorts Trainer kijk WOENSDAG 17 APRIL 1996 SOESTER COURANT PAGINA 8 ■MM van Bij aankoop van één van onze artikelen van 8 t/m 28 april, gratis pluizenkam tegen gj inlevering van deze bon p zolang de voorraad strekt 250 Soorten vloerbedekking van zuiver scheerwol vanaf 149.- per strekkende meter. Fijn bouclé tapijt 400 cm. per str. meter Sterk lussen tapijt 400 cm. p.str.m. gelegd 109' Fraai hoogpolig tapijt 400 cm. p.str.m. gelegd ,«r 119 Eigentijds sisal tapijt 400 cm. p.str.m. gelegd i®r149 Vinyl In mooie kleuren 200 cm. per str. meter ar 39 Modern getint vinyl 400 cm. p.str.m. gelegd vw105 Kamerbreed parket vinyl 400 cm. p.str.m. gelegd nf 139 GORDIJN Fraai naturel gordijnstof, 100% katoen, 140 cm breed, per meter ^24.95 Fel gekleurde gordijnstof 100% katoen, 140 cm br. per meter 95 Actueel nature-look karpet, maat 160x240 cm 569' Bel voor het dichtstbijzijnde filiaal en de openingstijden 020-66611 95. Aanbiedingen geldig t/m 21 april HET LAND WAAR JE GRENZELOOS KUNT COMBINEREN. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Unicef vertellen zeven Unicef-ambassadeurs, onder wie Pöul van Vliet, Roger Moore, Jane Seymour en Johann Olav Koss, openhartig over hun jeugd en hun beweegredenen om zich belange loos voor Unicef in te zetten. Het boek, waarin dat staat heeft als ti tel "Toen ik kind was", prijs f 19,50. Ook het boek "Kinderen wereldwijd" is een bijzondere uitgave ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Unicef. Van de poolcirkel tot de evenaar, van Zuid-Amerika tot Zuid-oost-Azië, overal zijn kinderen met dezelfde dingen bezig. Zij voetballen, spelen en gaan al dan niet naar school. Zij maken zich zorgen over oorlogen en willen vrede. In "Kinderen wereldwijd" wordt een ont roerend portret gegeven van 30 kinde ren: kinderen van het platteland, of uit een stad; uit koude, ijzige landen of uit de vochtige, hete tropen. Zij vertellen over hun leven en hun ver wachtingen over hun angsten en hun dromen. De kinderen in dit boek tonen zich, hoe uiteenlopend hun omstandig heden ook zijn, allemaal van hun beste kant, ze zijn allen even vertederend. Barnabas Kindersley reisde met zijn vrouw Anabel gedurende twee jaar door j meer dan dertig landen om de kinderen uit dit boek te ontmoeten. Uitvoering: gebonden, 500 kleurenfoto's, prijs f 29,90. Het boek "Operatie Red de aaide", door jongeren uit de hele wereld, in samen werking met de Verenigde Naties. Dit boek heeft aanbevelingen van de minis ters Alders en Pronk en een voorwoord van Secr.-generaal van de VN Boutros- Ghali. Ook bevat het bijdragen van Michael Gorbatjov en Al Gore. Vanaf 1972 begonnen mensen over de hele wereld zich steeds meer zorgen te maken over het milieu. In Stockholm kwamen toen zeventig regeringen bijeen en werd de UNEP opgericht. Een samenwerkings organisatie van de VN voor het milieu. De UNESCO werd in geschakeld om milieu-onderwijs te be vorderen. Zo kwam in 1984 'n stuk: de voorloper van Agenda 21 tot stand, over behoud en beheer van het milieu. Dat houdt in: "Nu voorzien in wat wij nodig hebben zonder daarmee de be hoeften van komende generaties in ge vaar te brengen". In 1989 werd besloten tot een Conferentie in Rio, Brazilië. Deze vond plaats in 1992 en had als eindresultaat "Agenda 21" waarbij 179 landen gezamenlijk verplichtingen aan gingen. De oorspronkelijke agenda is een pil van 500 pagina's, dat is 40 hoofdstukken over een plan van 600 miljard dollar om onze aarde te redden. Die agenda is door die jongeren uit de hele wereld omgezet in taal die gewone mensen kunnen volgen. Een zeer interessant boek over hoe we de wereld leefbaarder kunnen maken, met vele afbeeldingen en foto's, prijs f 24,90. Adresboek: nu we tobben met de omnummering van de telefoonnum mers. Het Unicef adresboek in harde kaft met een alfabetische index is royaal van formaat 18 x 17 cm. en is geïllus treerd met 58 Art Deco afbeeldingen, kost f 39,-. De Boeken, de nieuwe bro chure en wenskaarten zijn verkrijgbaar bij de Unicef winkel aan de Lange Brinkweg 62, tel. 601 04 66. li- M&iri-im Het vertrouwde dagprogramma van de OBS Overhees werd donderdag volledig door de war gegooid, omdat het Scapino-ballet langskwam voor een 'try-out' van het nieuwe programma dat is gebaseerd op het boek 'The Pagemaster'. De leerlingen van de groepen vier tot en met acht hoefden zich pas om half elf 's ochtends in de school aan de Willaertstraat te melden. Ze namen eten en drinken mee van huis, omdat er in het schoolgebouw zou worden geluncht en droegen aange paste kleding in het kader van de zogenoemde Scapinodag. En om kwart over drie zaten de basisscholieren in de zaal van C- drie om naar de ballet-uitvoering van drie kwartier te kijken. Het theaterspel gaat over een jongen die met behulp van een boekenmagiër en zijn boeken veel angsten overwint. Sjoukje Hooymaayer, lid van het comité van aanbeveling, onderschrijft de doelstellingen van het Nationaal Fonds Kinder hulp van harte: "Als moeder van vier kinderen weet ik hoe belangrijk het is dat kinderen in een vertrouwde omgeving kun nen opgroeien. Sommige kinderen kunnen, om wat voor reden dan ook, niet bij hun eigen vader en moeder wonen. Zij verblij ven voor een groot deel van hun leven in een pleeggezin of internaat. Het Nationaal Fonds Kinderhulp probeert het leven van die kinderen wat meer kleur te geven." 140.000 kinderen in Ne- derland zitten zo in de knel, dat zij professione le hulp nodig hebben. In een kinderleven kun nen zich al heel vroeg problemen voordoen. Problemen die een bui tengewoon beroep doen op de ouders: zoals een hyperaktief kind, of een kind met een kleine ge boorte-afwijking. Of er zijn moeilijkheden in de opvoeding door andere omstandigheden in het gezin: zoals langdurige werkloosheid, ernstige ziekte, huwelijksproble men, alcohol- of drugs verslaving, of een combinatie daarvan. Allemaal zaken die grote gevolgen kun nen hebben voor het kind. Kinderhulp Jaarlijks wordt in Nederland een toe nemend aantal meldingen gedaan van kindermishandeling. Naar schatting 50.000 kinderen worden verwaarloosd of mishandeld. Daarvan worden 10.000 kinderen sexu- eel misbruikt. Kinderen van zes tot acht jaar worden het meest mishandeld. Ruim 20.000 kinderen kunnen niet meer thuis wonen en groeien op in een tehuis of pleeggezin. Het Nationaal Fonds Kinderhulp helpt al bijna 40 jaar het ge luk van deze kinde ren een handje. Want, ondanks goe de verzorging en be handeling door pro fessionele hulp verleners, is er vaak geen geld voor de extra dingen die het leven van deze kin deren wat opfleuren. Extraatjes die voor de meeste kinderen in Nederland heel normaal zijn: een eerste fiets, het lid maatschap van de ju doclub, een keertje mee op een vakantie kamp, een cursus of een opleiding. Maar ook de aanschaf van een schommel bij een kindertehuis, of kampeermaterialen om met alle kin- Sjoukje Hooymaayer: Help deze kinderen deren van het tehuis te gaan kamperen. Want veel kinderen hebben helemaal geen familie waar ze op terug kunnen vallen. 30.000 vrijwilligers In 1995 heeft de Nederlandse bevolking ruim 2 miljoen gulden gegeven in de collectebussen van het Nationaal Fonds Kinderhulp. Maar liefst 176 organisaties voor jeugdhulpverlening en. jeugdbe scherming deden in 1995 een beroep op het Fonds. Binnenkort houdt het Nationaal Fonds Kinderhulp weer haar jaarlijkse collecte. In de week van 5 tot 12 mei gaan 30.000 vrijwilligers op pad met de collectebus. Als u de collectant mist, kunt u ook uw bijdrage overmaken op giro 404040 van het Nationaal Fonds Kinderhulp te Deventer. Het spreekt vanzelf dat nieuwe dona teurs en/of collectanten altijd welkom zijn. Ook als u meer wilt weten over Kinderhulp kunt u schrijven naar: Nationaal Fonds Kinderhulp, Antwoordnummer 748, 7400 WB Deventer. U kunt ons natuurlijk ook bellen: Tel.: 0570-611899. Door Kinderhulp ging voor Marieke haar liefste wens in vervulling. "Een ponykamp? Paardrijlessen? Moet ik daar mijn geld voor geven? Dat heb ik voor mijn eigen kinderen ook niet!" Het Na tionaal Fonds Kinderhulp geeft soms bijdragen aan aktivlteiten die de meeste Nederlandse gezinnen niet zouden kunnen beta len. Dat lijkt misschien vreemd, maar het gaat altijd om gevallen waarin zulke uitgaven absoluut verantwoord zijn. Getuige het volgende voorbeeld. NATIONAAL FONDS KINDII Brinkpoo ris trut 32. 7411 HS Deventer. Tel.: 0570 - 611 899 404040 VOOR KINDEREN MET MINDER KANSEN In 1986 wordi Marieke W. als driejarige peuter opgenomen in een pleeggezin. Haar moeder, zelf jarenlang sexueel misbruikt door haar vader, heeft vanaf Mariekes geboorte niet goed voor haar gezorgd. De situatie is ten slotte zo ern stig geworden, dat de kinderrechter Ma rieke uit huis laat plaatsen wegens licha melijke en emotionele verwaarlozing. Marieke wordt opgevangen in een gezinsgroep van een kindertehuis. Be halve de twee kinderen van de gezins- ouders wonen daar nog twee kinderen die door vergelijkbare omstandigheden niet gewoon thuis kunnen opgroeien. Liefde voordieren Zoals vaker gebeurt als kinderen ver waarloosd zijn, weet Marieke zich niet goed raad met de zorg en liefde van haar nieuwe ouders. Thuis heeft zij moeten overleven in een bedreigende omge ving, en zo klein als ze was, heeft zij ge leerd zich af te sluiten voor haar verzor gers. Door niet te yeel van Marieke te verwachten en met heel veel geduld, sla gen de gezinsouders erin om iets van een vertrouwensband met het meisje op te bouwen. Een enorme hulp is haar lief de voor dieren. Op haar zesde verjaar dag krijgt Marieke een jong konijntje. Hoewel zij zelf nog maar weinig liefde kan ontvangen, leert ze wel zorg te ge ven aan het diertje. Als zij groter wordt, is Marieke elk moment te vinden in de nabijgelegen manege, waar ze de pony's borstelt en verzorgt. Marieke is nu 12 jaar oud. Het is al lang haar liefste wens om een keer mee te gaan met een pony kamp. Helaas zijn de budgetten van het kinder tehuis ontoereikend om de 750,- voor het kamp te betalen. Daarom geeft Kin derhulp hier van harte een bijdrage. De toneelvereniging De Rietpluim brengt op woensdag 24 en vrijdag 26 april 'Geen sex in Sussex' op de planken. Het is een blijspel in drie bedrijven van Anthony Marriott en Allister Foot. De voorstellingen worden gegeven in de zaal van gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat. Op beide avonden begint die om 20.00 uur. De zaal gaat een uur eerder open. De spelersgroep van Rietpluim uit Soest wordt bijgestaan De Baarnse musicus Harry Schram (hij woonde vroeger in Soest) speelt tijdens de uitreiking van de Rinke Tolman - Poëzieprijsvraag van de gemeente Soest op vrijdag 19 april om 20.00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis op de piano vier landschapscomposities van Schu- mann, Debussy, Sigtenhorst Meyer en Chopin. Harry Schram studeerde piano aan het Utrechts Conservatorium bij Herman Uhlhorn en kamermuziek bij Frits Knol. In Berlijn zette hij zijn studie voort bij prof. Schlesier en deed liedinterpretatie bij prof. Stauch. In Nederland studeerde hij verder bij Marinus Flipse. Hij volgde cursussen bij Jurg Demus en Gerald Moore. Hij is actief als begeleider en als ensemble-speler. In verband met .de internationale "Dag van de Aarde" deze maand is ing. H.K.M. Lugtmeijer voor deze poëtische bijeenkomst uitgenodigd hierover iets te zeggen en tevens de drie poëzieprijzen "In de Taal van het Landschap" uit te reiken. Lugtmeijer is directeur-rentmeester van de Stichting "Het Utrechts Landschap" te De Bilt. Dit is een particuliere terrein beherende natuurbeschermingsorganisa tie, die door aankoop van gronden ruimte voor de natuur schept. Sinds de oprichting heeft de Stichting 37 natuur gebieden (waaronder landgoederen, bospercelen en uiterwaarden) met een Nee, we zullen het hier nu niet heb ben over de winter die zo koud was en het voorjaar, dat minstens een maand te laat is, maar over een ap paraat, dat in onze lekker ver warmde huizen voor een beetje koelte moet zorgen: de koelkast. Vrijwel elk huishouden heeft er een. Jaarlijks worden er in Nederland zo'n 500.000 koelkasten en 200.000 diepvriezers verkocht. Gelukkig worden deze apparaten steeds milieuvrien delijker. Tot voor kort bevatten de koel vloeistof en het isolatiemateriaal CFK's. CFK's tasten de ozonlaag aan en dragen bij aan het broeikaseffect. Daarom zijn ze sinds januari 1995 verboden in koel kasten en vriezers. Er zijn diverse alternatieven op de markt gekomen. De meest milieu vriendelijke koelkasten en vriezers heb ben als koelvloeistof propaan/butaangas en in het isolatiemateriaal pentaangas. Dit zijn uitstekende vervangers voor CFK's. Veel nieuwe CFK-vrije appara ten bevatten echter HFK's (hydro-fluor- koolwaterstoffen) als koelmiddel. HFK's (ook wel R 134a genoemd) zijn geen goede vervangers, omdat ze geprodu ceerd worden met behulp van CFK's. Sommige kasten met HFK's zijn ook in een propaan/butaan versie te koop. Laat voor de zekerheid op uw aankoop bon noteren welke koelvloeistof uw kast bevat en controleer het typeplaatje als u de kast thuis krijgt bezorgd. Propaan, butaan en pentaan hebben geen effect op de ozonlaag en het broeikaseffect en zijn op dit moment dus de beste keus. Bij de aanschaf van een koel- of vries kast is het belangrijk ook te letten op het energieverbruik. Minder stroom verbruik is beter voor het milieu èn voor de portemonnee. Bedenk ook, of u wel zo'n grote vriezer nodig heeft. Grote voorraden aanleggen is in deze tijd ei genlijk niet meer nodig, alles is immers in de winkel om de hoek verkrijgbaar. Bij de MilieuTelefoon 020 - 626 26 20 kan men een lijst aanvragen met energiezuinige koelkasten zonder HFK's. De MilieuTelefoon is de consu menteninformatielijn van de Vereniging Milieudefensie. De Milieudefensiegroep Soest is een van de meer dan honderd milieudefensiegroepen, die zich inzetten voor een beter milieu. Wilt u meer weten of zelf actief worden bel dan tel. 601 65 97. totale grootte van ruim 3500 ha. veilig, kunnen stellen. De organisatie van deze bijzondere! avond is in handen van het SLAS, hetj Samenwerkingsverband Literaire Activi- teiten Soest, waaraan deelnemen: C-l drie, Artishock, de bibliotheek, dej Poëziekring "Eemland" en boekhandel Van de Ven. De toegang is gratis. De Schoof, tel. 60125 27 DeEngh, tel. 602 19 87 De Praatpaal, tel. 60195 46 Vandaag, komende maandag, dinsdag, en woensdag kunnen belangstellenden een grondplaats of een marktkraam hu ren voor de Oranje Vrijmarkt op Konin-' ginnedag (30 april). Ze kunnen daar-j voor tussen 16.00 en 17.00 uur terecht; in buurthuis De Praatpaal in het wijk-j centrum aan de Smits weg. Een grond- plaats kost 5,00 gulden en een tientjel borg. Voor een kraam moet 45 gulden worden betaald en een borgsom van 25! gulden worden overhandigd. Het is niet; mogelijk telefonisch een grondplaats of een kraam te reserveren. De leswerkplaats 't Schoofje is op dins-j dag geopend van 9.30 tot 11.15 uur.' Belangstellenden worden verzocht zichi op de dinsdag of donderdag (tussenj 10.00 en 12.00 uur) voorafgaande aam de dinsdag aan te melden, tel. 6017615.1 Elke dinsdag en donderdag (van 10.00 tot 12.00 uur) is de winkelwerkplaatsl geopend voor informatie, opgave en in-J breng van spullen die verkocht kunnen; worden. Op donderdag van 13.30 tot 15.30 uur is de winkelwerkplaats geo-i pend voor alleen de verkoop van artike-j len. KASTEEL NATIONAAL CENTRUV VOOR BOS. NATUUR Tel. 035-542 0446 Zaterdag 20 april: de pianiste Eliane, Rodriques speelt om 20.15 uur in de Hasselaerzaal in kasteel Groeneveld-, Tijdens het concert zijn werken vafli Dominico Scarlati, Ludwig van Beet-| hoven, Felix Mendelssohn-Bartoldy en: Frederic Chopin te horen. De toegangl kost 20 gulden (cjp/65+ 18,50 gulden)-! Zondag 21 april: Kees de Wijs (kabinet- j orgel) en Anton Kras (trombone) geven j drie korte concerten in de Ma-| muchetzaal. Die beginnen om twee, driej en vier uur 's middags. Belangstellenden kunnen gratis naar binnen. Op het pro-j gramma staan werken van onder ande-| ren Frescobaldi, Baptista Martini en; Vivaldi. SO De spelersgroep van de Soester toneel vereniging De Rietpluim. j door regisseur Helma Starink. Kaarten voor de toneelvoorstellingen j zijn verkrijgbaar op de volgende adres-1 sen: H. Hagen, Lange Brinkweg 25, tel. 6011416; M. Postuma, Eikenlaan 81, tel. 6020073, H. Starink, Hazepad 72, tel. I 6022070 en T. Ruizendaal, St. Jozef- j straat 2, tel. 6110490. Met een ingeklapte een gebroken schaar afgescheurde nier i middag een 26-jari; Amersfoort naar Utrecht gebracht. Ze per ambulance na eer geval op de afslag Si berg van de A-28. Volgens de politie verloc de controle over haar Omdat het Oranjebo kelijk vroeger moest geven dan normaal te kelijk is, konden de la gen en aanvullingen i men worden. Maar Soester Courant om c matie te verschaffen. Koninginnedag 30 apri optocht. Alle versierde nen zich uiterlijk om Dorpsplein vanaf de I stellen. In de stoet rijde drie auto's van de fa. Ta kinderen in de leeftijd kunnen vervoeren. Zij eën muziekinstrument Comité en met prachti wordt de optocht begel gen deze drie auto's wee plein. De ouders worde kinderen in de auto's mogelijk willen enkelen de nodige begeleidinf voertuigen gaan na de i grote terrein aan de K staan al enkele Leopard militaire voertuigen vc stratie. De versierde ai Tammer, de Brandwe daar een demonstratie gens wordt muziekvei omstreeks half tien op verwacht voor de auba Comité heeft al rekenin Met nog een paar wc de boeg, waaronder ling met een aanta Soesterberg, is het g te kijken op het ach zoen met trainer Stej In het zonlicht zitten veranda van het clubhi park aan de Kerklaan. skibaan, waarop nog v beoefenen. Onder het oplettend oog van St< leerlingen in de gaten ning bij herhaling nog rent hij met een snelle naar de piste. De bel wordt duidelijk de knee met het gevolg dat de beter gaat en hij betek< omhoog houdt. Lache Stephan dit dankjewe leunt weer achterover i "Waar waren gebleven/ blik op het afgelopen s een paar wedstrijden k kapot. We hebben me team mogen werken wi aanwezig was om te wi dan gelukt veel. Natui wel bij brengen hoe 3 moeten leveren maar di wachten of ze dit in v ook gaan doen". De Stephan Zoetelief wuift pupillen. Dan maar eer voor z'n raap. Is het v tenland je graag wil he Die is raak want als di stoken veert hij omhoi geïnformeerd. Ja, van i ten was er interesse vo enkele wel heel aantri dingen. Maar zal ik vli het schip verlaten? II van een team en nu ze ting met de top van zou het verschrikkelijl

Soester Courant | 1996 | | pagina 8