rv EST1E OMMANT De rest van het jaar voor maar één tientje? nieuws Leden Insulinde zoeken rustpunt, identiteit en begrip bij elkaar \U.\ Huiska Disney-helden op Van der Huchtschool NPB-korenbeurs uitstekend geslaagd of bel: Soest 60141 52 SOESTER COURANT i 1 Friendship Gospel Choir treedt zondag weer op 1CUL TÜÜR& WELZIJN f fILBEDRIJF 1 4 Tesselschade-Arbeid Adelt: Toekomst door Traditie K, SOESTER COURANT Gall&Gall: vanzelfsprekend scherpe prijzen Wandelen/fietsen rond v.m. Zuiderzee Wie personeel zoekt leest de Soester Courant PAGINA 1C)Wr>FMfinAfi 2^ Indische ouderen hopen op groepswoonproject in Soest Dillenbur I kringloopcentrum V SPULLENHULP Kapsalon aa ^PARELEN A'mSAffeK ROUWENDAAL WOENSDAG 24 APRIL 1996 Oudste vrouwenvereniging 125 jaar i Groep 5 wint eerste prijs wedstrijd van weekblad Donald Duck Muzikaal festijn in Soesterbergse kerk rDe krant in 1996 voor maar één tientje: l NaamI l AdresI l postcode/plaatsI l Handtekening I begin er jong mee! In de Emmakerk om 19.00 uur (advertentie) Als je de grootste slijterij bent, kan de prijs natuurlijk best scherp zijn. Dat heeft alles te maken met het feit dat we vaak zeer grote aantallen in kopen. Onze eigen merken zijn in het algemeen een stuk voordeliger dan de bekende. Elke drie weken hebben we bovendien een groot aantal inte ressante aanbiedingen. Natuurlijk geldt voor ons complete assortiment een onvoorwaardelijke kwaliteits garantie. Steenhoffstraat 9A, tel. 60120 75 Het water blijft altijd weer veel mensen trekken. De zee, rivieren, meren en plas sen roepen enige opwinding op, er hangt een sfeer, die je nergens anders aantreft. Ook steden en dorpen aan water hebben een bepaalde sfeer, denk maar eens aan markante Usselsteden als Zutphen, Doesburg en Deventer. Ook het IJsselmeer, de voormalige Zuider zee, trekt veel mensen aan. Dit uit zich bij het VW/ANWB-kan- toor o.m. in de vraag naar doorlopende routes rondom het LJsselmeer voor fiet sers en wandelaars. Zo bestaat er inmid dels een Lange-Afstand wandelpad van Enkhuizen via Amsterdam, Muider- berg, Spakenburg, Nunspeet, Kampen, Genemuiden, Vollenhove, Blokzijl naar Stavoren, vanwaar men met de boot weer kan terugkeren naar het startpunt Enkhuizen. Deze ca. 400 km lange route kan in beide richtingen gelopen worden en is dan ook in beide richtin gen beschreven. Dit z.g. Zuiderzeepad is verkrijgbaar a f 29,90. Voor de fietsers is kortgeleden een Zui- derzee-Fietsroute verschenen van de uitgeverij Buijten Schipperheijn. Wie voorheen op eigen houtje dit "rondje" IJsselmeer wilde maken, moest met een stapel kaarten in de weer: van Noord- Holland, Friesland, Overijssel, Flevo land, Gelderland en Utrecht. Het werd dus tijd dat er een duidelijke route beschrijving kwam met overzichtelijke kaartjes. Begin mei zal het Landelijk Fietsplatform (in samenwerking met de ANWB) een Zuiderzeeroutegids op de markt brengen (a f 14,95): dit valt sa men met de voltooiing van de be wegwijzering, want vanaf eind mei zul len langs het hele IJsselmeer de bekende zeskantige routebordjes van de ANWB te zien zijn. Tegelijkertijd is er al een maand geleden een andere Zuiderzeeroute op de markt verschenen, nl. die van Buijten Schipperheijn. Deze kost f 19,90 en is nu reeds verkrijgbaar op het VVV/ ANWB-kantoor. Beide boekjes zijn uit stekend gedocumenteerd en dus van uit stekende kwaliteit. Kom eens langs op het kantoor, laat uw nieuwsgierigheid de vrije loop en ga aktieve en sportieve plannen maken voor een tocht om "het Natte Hart van Nederland". Ze hebben restanten van hun cul tuur bewaard, ook al wonen ze in middels veertig, vijftig jaar in Ne derland. Ze kregen niet de kans te integreren, maar moesten zich een voudigweg aanpassen. Vooral nu ze ouder worden, hebben ze elkaar nodig. En daarom zoeken de leden van Insulinde ruimte, waar ze als groep kunnen wonen. De gemeenteraad van Soest beslist mor genavond of de uit Indië afkomstige mensen vijftien (of achttien) nieuw bouwwoningen krijgen toegewezen bij Braamhage. Er is bezwaar tegen ge maakt door de ouderenbonden, omdat slechts twee van de 31 leden van Insulinde in Soest en drie in Amersfoort wonen. De overige ouderen komen van buiten de regio. Het is een blok waar ze de laatste vijf jaren vaker over zijn ge struikeld. Vice-voorzitter mevrouw Seele: "Bou wen voor eigen mensen, is wat je overal hoort. Wij komen niet uit de regio en hebben niet de status van allochtonen, dus vallen we overal buiten, maar nu is er goede hoop op een positief besluit." Contact "Een woongroep is actueel en een mooie vorm voor ons. We houden onze eigen privacy, houden contact met men sen van buiten, maar willen ook een gemeenschappelijke ruimte die de hele dag open is. Niet om te sjoelen of spel letjes te doen, maar om contact met el kaar te hebben," zegt mevrouw Seele. De Indische Nederlanders zitten het liefst in de buurt van de natuur en van uit dit oogpunt is Soest een prima locatie. Het zou het eerste project in zijn soort in Nederland worden. Als het be valt, verwacht Seele dat het voorbeeld elders in het land wordt gevolgd. Bij staatssecretaris Dick Tommei is al ge vraagd om extra contingenten voor deze doelgroep, maar een antwoord hebben ze nog niet gekregen. De Landelijke Vereniging van Groepswonen van Ouderen heeft wel steun toegezegd. In Soest gaat het om ouderenwoningen met een aanvangshuur van 850 gulden. Het is uiteraard de bedoeling van Insulinde dat vrijkomende plaatsen bin nen een woongroep worden opgevuld door Indische mensen die aan de voor waarden van de woongemeenschap vol doen. Respecteren De Indische mensen zoeken steun bij elkaar en voelen zich niet thuis in de voorzieningen die momenteel in Neder land voorhanden zijn. Mevrouw C.H.F. Seele van Insulinde: "Wij kijken op te gen het bedisselen en betuttelen hier. In Indië hebben wij voortdurend geleerd datje elkaar moet respecteren en elkaar niet mag kwetsen. Het belangrijkste aspect is de ziel te ontzien. Als wij bij elkaar zijn, hoeven we niet steeds uit te leggen watje achtergrond is. We begrij pen elkaar tot in de kleinste details." De Soester D. Burgemeestre is ook lid van Insulinde. De saamhorigheid is vol gens hem mede het gevolg van de snelle wijze waarop de Indische mensen van de ene op de andere dag moesten integre ren. "Vanaf de boot werden we meteen over het land verspreid. De structuur was er uit. De mensen hier vroegen ons waar we Nederlands hadden geleerd. Op de boot, zeiden we dan maar. Ze wisten niets van ons. Velen van ons zijn hun identiteit kwijtgeraakt en dat merk je met name op oudere leeftijd." Tot op de dag van vandaag zijn ze ge confronteerd met verkeerde beeldvor ming die de Nederlanders over hun heb ben. "De mensen kenden ons niet, of alleen via Multatuli. We kregen kritiek over dingen uit de vorige eeuw. De In dische mentaliteit is er één van zwijgen, één van: vergeet het maar, stop het maar weg. De ziel van onze mensen werd ge kwetst en dat waren we niet gewend. Er volgde een periode van stilte en we pas ten ons zogenaamd aan. Maar ook al hield je je aan de regels, je hoorde er Ck telkens niet bij. Als ze je huidskleur zien 6 of je accent horen, zeggen ze: jij bent J® geen Nederlander. We moesten assimi- leren. We hebben een Nederlands pas- X® poort, maar we voelen ons Indisch. Dat gk botste. We hebben hard gewerkt ore Nederlander te zijn, maar daar zijn we f® nu te oud voor," aldus Seele en Burg- meester. Onbegrip Ondanks dat volgens beiden de waarde- ring de laatste jaren is toegenomen, leeft er nog steeds onbegrip. Burgemeestre wijt dat aan het ontbreken van een juiste geschiedschrijving. "Door de verkeerde geschiedschrijving en dat bepaalde za ken nooit zijn uitgesproken, is bijvoor beeld het bezoek van koningin Beatrix mislukt. Ze is in de kou laten staan. Als je niet wordt afgehaald op het vliegveld, is dat voor Indonesiërs een hele grote belediging. Dus er zal best wel wat aan de hand zijn geweest." Het meest recente voorbeeld van mis verstanden over de Indische inwoners van Nederland, komt van het college. In het raadsvoorstel spreken burgemeester en wethouders over 'Oud-Indiëgangers' en dat zijn de leden van Insulinde dus niet. Ze hebben haar Indiërs die hier kort na de Tweede Wereldoorlog zijn aangekomen. "De woongroep zal voor ons een huis zijn, waar je jezelf kunt zijn en je niets meer hoeft uit te leggen. We zullen ons niet isoleren, maar hebben wel een rust punt op onze oude dag." Openingstijden: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-17.00 uur; 9.00-12.00 uur. Telefoon 6018730 De Schans 20, 3764 AX Spullen brengen: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-18.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak. Acties houden ze ni Claire, de kapsalon a burglaan die vijf j Marie-Claire Steusel werksters Yvette Steu Jacobson vertrouwen service en de kwalitei klanten zo op prijs wc De voltooiing van het e gepaard gegaan met ee opknapbeurt. Het interi< niseerd en voorzien var kleuren en stijl. Niet veranderd is de 1j mersfeer. De mensen Claire hun haar laten ka gen, weten dat gezelligh zaak, die achter de A& de Van Weedestraat is t Marie-Claire, Yvette ei regelmatig cursussen en om zich op de hoogte t nieuwste trends op het mode. Zodoende blijver kunnen ze alle wensen vervullen. De drie kapst vak en zijn allround, v zowel dames, heren en Eigenaresse Marie-Cair vijf jaar bij de zaak be haar zus Yvette sinds t Dillenburglaan werkt. E met de kapsalon blijkt v ding van de medew Jacobson versterkte h duo twee maanden gt haar draai ruimschoots Marie-Claire werkt al produkten van het toj "We zijn de enigen in S< voert en die exclusivil Het grote voordeel van produkten alleen maar bevatten die ook in het STRALEN Yatf OM,: SCHOPEREN 3taat C7m fijnstralen K,vs, Soest Nieuwegracht 23 Tel. 035 - 6022050 Fax 035 - 6011030 Dir. Dhr. G.H. v.d. Broek Privé 035 - 6011045 De eerste algemene Nederlandse vrouwenvereniging, Tesselschade- Arbeid Adelt, viert dit jaar haar Ü25-jarig bestaan. Ondanks de hoge leeftijd is de vereniging leven diger dan ooit. Doelstellingen en aanpak van Tesselschade-Arbeid Adelt zijn in al die jaren onveran derd gebleven en zijn nu, door het terugtreden van de overheid, zelfs actueler dan voorheen. In 1871 werd in Delft de vereniging Ar beid Adelt opgericht. Een jaar later volgde in Amsterdam de vereniging Tesselschade. Omdat beide dezelfde doelstelling hadden - het behulpzaam zijn van vrouwen bij het streven naar zelfstandigheid - werden de twee vere nigingen in 1953 samengevoegd. De doelstelling wordt langs verschillende wegen gerealiseerd. Zo heeft TAA fond sen, onder meer voor een bijdrage in de kosten van diverse opleidingen ,en stu dies van vrouwen. Daafftaasf stelt Tesselschade-Arbeid Adelt vrouwen in staat om geld te verdienen door hand werken te maken, die vervolgens op bazars of via depots en eigen winkels worden verkocht. V "Vroeger werden "beschaafde"'vróuwen niet geacht voor geld te werken," aldus Ada M. van der Heide-Jurriaans, voorzitster van Tesselschade-Arbeid Adelt. "Door evenwel handwerken te maken en die anoniem via de vereniging te verkopen, konden deze vrouwen toch enige middelen verkrijgen die hun emancipatie bevorderden. Het taboe op werken door vrouwen is nu verdwenen, maar dat neemt niet weg dat vrouwen nog altijd wegen nodig hebben om zich te kunnen ontwikkelen. Nu sociale ze kerheden steeds minder vanzelfspre kend worden, nemen de verantwoorde lijkheden van onze vereniging eerder toe dan af." Tesselschade-Arbeid Adelt beheert twee fondsen. Het "Betsy Perk Opleidings fonds" stelt meisjes en vrouwen in de gelegenheid omleidingen te volgen, Welke moeten lëideh toj Üet'voófrien in zelfstandig levensonderhoud, fioven- dien is er het "Zegers Veeckensfonds" dat handwerksters, die om welke reden dan ook niet meer kunnen werken, met periodieke giften ondersteuning geeft. Tentoonstelling en boek Ter gelegenheid van het 125-jarig jubi leum wordt van 28 april t/m 27 mei a.s. in Paleis Het Loo een uitgebreide overzichtstentoonstelling gehouden. Deze expositie visualiseert de historie/ van de vrouwenvereniging en de tijd-; geest waarin zij haar activiteiten ont plooide. De tentoonstelling is van dins dag t/m zondag open van 10.00 -17.00 uur. 's Maandags gesloten, behalve op tweede Pinksterdag. Tevens verschijnt binnenkort het boek "Toekomst door Traditie, 125 jaar Tesselschade-Arbeid Adelt" door de publiciste, onderzoekster in vrouwen geschiedenis, Vilan van de Loo. Tot slot wordt op 2 mei a.s. in Orpheus Congrescentrum te Apeldoorn een fees telijke jubileumdag gehouden voor de leden van de vereniging. Met bijna 12.000 leden is Tesselschade- Arbeid Adelt een van de grootste vrouwenverenigingen in Nederland. De uiterst actieve vereniging heeft haar ac tiviteiten in de afgelopen 125 jaar altijd zonder overheidssubsidies kunnen ont- filooien en is van plan deze onafhanke- ijke positie ook in de komende 125 jaar te behouden: Toekomst doof Traditie! Niemand minder dan Mickey, Goofy en Donald Duck stapten vrijdagmiddag het gebouw van de Van der Huchtschool aan de Paulus Potterlaan binnen. De Disney-hel den waren gestuurd door het week blad Donald Duck, omdat groep 5 een wedstrijd had gewonnen. Het lokaal was van te voren al helemaal versierd met Disney-spullen van de kin deren. Natuurlijk gingen de drie strip helden eventjes langs alle groepen, maar de leerlingen van groep 5 kregen uiter aard de meeste aandacht. Volgens on derwijzeres Sonja Eerden hadden haar pupillen in afwachting van het drietal de gehele week 'geklierd'. Maar toen de 26 kinderen de tas met cadeaus in ont vangst namen, werden ze helemaal stil. Ze kregen ieder een horloge, een trui, een dekbedovertrek, een poster en strip boeken van Disney. Ook kwam een tekenaar van Donald Duck naar de basisschool om uit te leg gen hoe hij de figuren tekent. De betref fende striptekenaar zorgt voor de teke ningen van onder meer Donald Duck, Knabbel en Babbel en Mickey. Tot slot van het programma werd er nog een videofilm getoond. De leerlingen hadden aan de wedstrijd meegedaan, nadat één van hen een keertje een nummer had meegenomen, waarin de wedstrijd werd uitgeschreven. Ze moesten de zin 'Als ik de baas van Nederland ben, danafmaken. De hoofdprijs was een reis naar Euro Disney en deelname aan een jeugd- conferentie. De eerste prijs was een Disney-feest en die werd in de wacht gesleept door de leerlingen uit groep 5 van de Van der Huchtschool. Zo'n tweehonderd zangers en zangeressen, verbonden aan in to taal acht NPB-koren uit het hele land, hebben afgelopen zaterdag deelgenomen aan de NPB-"koren- beurs" in de kerk aan de Generaal Winkelmanstraat in Soesterberg. Voor de organisatie tekende het NPB-koor Soest, dat kan terugkij ken op een uitstekend geslaagd mu zikaal festijn. felke twee jaar ofganiseërt een van de •NPB-koren in den lande de "koren beurs". Dit jaar was Soest weer aan de beurt, maar omdat het kerkje aan de Rembrandtlaan niet berekend is op zo'n groot aantal zangers (m/v) plus het no dige publiek, was voor deze keer uitge weken naar de kerk van Soesterberg. De lunch werd overigens door het totale gezelschap in een ander kerkgebouw - de Hoeksteen - gebruikt. Het koorconcert stond in het teken van maar liefst drie jubilea: van de Neder landse Protestantenbond zelf, die 125 jaar bestaat; van de afdeling Soest die onlangs de 75 jaar volmaakte; en van het NPB-koor Soest, dat inmiddels twintig jaar functioneert. Naast het eigen NPB-koor Soest werd er gezongen door koren uit nagenoeg alle windstreken: Tholen, Voorburg, Hilversum, Alphen aan den Rijn, Varsseveld, Weesp en Schiedam. In het repertoire waren de koren geheel vrijge laten, zodat hun verschillende karakter goed tot uitdrukking kwam in de keuze van de liederen. Dat varieerde dan ook van de geestelijke liederen van Jöhan de Heer via stukken van beroemde compo nisten als Handel en Bach tot een mo derne "wereldse" musical als "My Fair Lady", waarmee het Soester koor o.l.v. dirigent Ger van Dören veel succes oogstte, niet het minst door de speciale aankleding. De tweehonderd zangers en zangeressen beleefden na de verwelkoming door voorzitter D. van Beek van het organi serende koor en een toespraakje van landelijke NPB-voorzitter F.H. Klokke een feestelijke dag. Het programma werd "aan elkaar gepraat" door Rerié Eijbersen, die de diverse koren ook in- Opperste concentratie bij de deelne mers aan korenbeurs in Soesterberg. troduceerde. TYissen de kooroptredens door verzorgden leerlingen van de Soes ter muziekdocente Yvonne Hinderdael met veel succes intermezzi op verschil lende instrumenten, zoals piano, dwars fluit en klarinet. Aan het begin waren de koren muzikaal verwelkomd met een a quatre mains gespeelde Egmont-ouverte (Beethoven) door Harry Schram en Ada Timmers. Dirigent Ger van Dören zorgde ook voor de leiding van de stukken die de acht gezelschappen gezamenlijk ten gehore brachten, waarbij ze één groot koor vormden. De ietwat dubbelzinnige omschrijving "korenbeurs" bleek alleszins van toepas sing op het evenement, met name door de prachtige versieringen van de kerk, waarvoor o.a. gebruik was gemaakt van echt koren. Het Soester NPB-koor kan terugzien op een hartverwarmend mu zikaal festijn. Over twee jaar is het Thoolse koor aan de beurt om de koren beurs te organiseren. Het plaatselijke nieuws. Iedere woensdag vers in uw bus! Wie deze maand belt, of de bon instuurt, krijgt de Soester Courant dit hele jaar door voor slechts één tientje! Deze aanbieding geldt als proefabonnement, dat zonder opzegging vóór 30 november 1996 per 1 januari 1997 overgaat in een definitief abonnement. Kosten per halfjaar f 15,-. De acceptgirokaart* wordt u automatisch toegezonden. Geldt ook voor het proefabonnement. uur) en waarbij belangstellenden altijd welkom zijn. Onder leiding van dirigent Edith Kaste- lijn zal een aantal traditionele en heden daagse black gospelsongs ten gehore worden gebracht, meeslepende muziek ontstaan onder de zwarte slaven op de katoenvelden in het zuiden van de Ver enigde Staten. De koorleden, traditioneel gekleed in originele "robes" zijn erg enthousiast om een keer in hun "eigen" kerk te mogen optreden en het belooft dan ook een gospelfeest te worden. MODE Soesterbe Op zondag 28 april om 19.00 uur geeft het koor een concert op haar thuisbasis, de Emmakerk aan de Regentesselaan, ■waar ook elke woensdagavond wordt gerepeteerd (van 19.45 uur tot 21.45 Na een succesvol en inspirerend op treden ter gelegenheid van haar vierde verjaardag in een afgeladen Zuiderkerk in Hilversum op 23 maart keert het Soester black gospelkoor Friendship Gospel Choir in Soest terug met een optre den.

Soester Courant | 1996 | | pagina 10