S.O.Soest-jeugd geniet van voetbalkamp 12e VOETBALKAMP 1996 Dank zij sponsors en een leger vrijwilligers 1449,- 19,95 VAGER Sponsors alvast bedankt »etalen 'LUS 100 2 MS ig: KODAK xis38 Ct. 300,- korting itrouwbaarheid PAGlfe'j WOENSDAG 24 APRIL 1996 SOESTER COURANT PAGINA 21 elk 2-pak per G Plus 100 met 24 of 36 FILM 2-PAK 2x36 opnamen LOR zonder Fuji. ïeeft de camera Kom vrijblijvend u door ons f 69,- nu f 159,- f 179,- te koop) f 289,- f 499,- soom telelens, BUIDELS uitvoering. f 16,95 f 29,95 f 24,95 ater) f 29,50 camera's. loto System. is Consumentengids VHS v.a. /IDEO Het zou er niet best uitzien voor de sportwereld als er niet altijd weer op nieuw overal enthousiaste mensen zouden opstaan die voor een appel en een ei bereid zijn zich in te zetten voor met name de jeugd. Die hele wereld kan nog zo bol staan van het professionalisme, er kan nog zoveel verdiend worden aan de top maar ooit is het ook voor Marco van Basten, voor Boris Becker, voor Jan Raas en noem ze maar op, heel bescheiden begonnen ergens op een aardappelveldje bij een klein cluppie, op een tennisbaantje met een scheef hangend net of met een door een feestend buurtcomité georganiseerd straten-omloopje. Ze hadden talent, accoord, maar ze wer den tussen duizenden anderen begeleid, geënthousiasmeerd en vooruit ge holpen door onbezoldigde vrijwilligers, die we zo graag 'leiders en leid sters' noemen. Die niet alleen van de sport, maar vooral ook van de jeugd hun hobby maken. Nog steeds gelukkig. Winnen van elkaar, maar ook van jezelf. Winnen is de drijfveer die in de sport voor het wedstrijdelement zorgt. Heel vroeger alleen om de eer. Vandaag ook om er grof geld mee te verdienen. Elke pupil droomt van een eindeloze, liefst internationale carrière, van overwinnin gen, van juichend publiek, van kasten vol bekers met daarnaast, als het even kan, een mooie bankrekening. Het is voor weinigen weggelegd. De massa komt daar al snel achter en stelt zich tevreden met het plezier datje aan sport kunt beleven. Het gros van degenen die talent hebben reikt tot aan of in de sub top en pikt een leuk graantje van de echte roem mee, het allergrootste le gioen echter blijft gezellig 'liefhebber', het Belgische woord voor amateur. Zo hoort het ook. En dan gaan ze veelal samen aan de bak, voor het team, voor de club en voor zichzelf. In die volgorde. Ze houden hun eigen belang daarbij best goed in de gaten, om in 'dat eerste' te komen, om dat schouderklopje van de trainer te krijgen, om bewonderd te worden door hun grote liefde die be- Iloofd had te zullen komen kijken. Toernooien De krenten in de pap zijn altijd de toer nooien geweest. Een- of meerdaagse sportieve samenkomsten, tijdens welke in allerlei creatieve vormen, een soort 1 inelkaargedrukte competitie voor een overzichtelijk geheel zorgt. Daaraan doet iedereen graag mee. Je niveau blijft onaangetast - degraderen is er immers niet bij, het is altijd druk, ook de fami- s komt vaak enthousiast opdraven - en r is voor iedereen wel wat te winnen: zelfs 'de onderste' krijgt een beker mee naar huis en Jan en Alleman een vaan tje toch? Knusheid troef en de kantine draait op volle toeren. Toernooien zijn er ook om de sport zelf te promoten. Vriendjes en vriendinnetjes mogen mee en wie weet willen die wel lid worden. Bingo voor de club! Bij S.O. Soest aan de Bosstraat-Oost vindt u een broeinest vol toernooien: een Familiedag, schoolvoetbaltoernooi plm. 1000 deelnemers) dikke pret voor echt iedereen die ook maar iets met de club te maken heeft, een "Dreamteam- toernooi" voor alle scholieren, lid of geen lid, van groep 8 van de basisscho len. Het is de opvolger van wat vroeger beroemd was als het Politieschool voetbaltoernooi, dat op de WZ-velden werd afgewikkeld. E/F-toernooi met 32 teams, Cl, C2 toernooi. Het "Bas Bak ker"-toernooi, voor lagere senioren, het Jeugd-voetbalkamp en het Internatio nale Jeugdtoernooi, een Damestoernooi en S.O.Soest doet ook al mee aan de avondvierdaagse ('wandelen zonder bal'). Als slot van het seizoen is er de Kaderavond...Er zal toch niemand zijn die denkt dat dat allemaal zomaar van zelf gaat? Voetbalkamp Het grootste spektakel steekt er voor wat de manier van organiseren betreft, met kop en schouders bovenuit: het jeugdvoetbalkamp voor 'de toekomst van 6 tot en met 14 jaar', de B'tjes, de C'tjes, de D'tjes, de E'tjes en de F'jes. De pupillen, mannelijk en vrouwelijk. Normaal voetballend al een lust voor het oog, maar tijdens dat jaarlijks terug kerende en alsmaar groeiende kamp vormen ze een sportief paradijsje waar saamhorigheid, vriendschap en sportivi teit opvallend stevig hand in hand gaan. Het draait al 12 jaar op volle toeren en volgens velen is het voor de sfeer bin nen de vereniging het geheim van de smid. Jong geleerd is oud gedaan, het gaat nog steeds op. De KNVB zelf stond aan de wieg van het idee. Ernst Brandes, ooit zelf een balkunstenaar, was in 1984 hoofdtrainer van S.O.Soest, toen hij van de KNVB de opdracht kreeg een jeugdkamp te organiseren. Doelstelling: breng sluimerend talent onder één hoedje. Dat stimuleert en als KNVB weet je wat er al zo binnen af zienbare tijd op de 'grote velden' kan gaan verschijnen. Een speelse, maar ook opvoedkundige en dus cultureel verant woorde manier van inventariseren. Brandes, die het sportcomplex van S.O.Soest ervoor mocht gebruiken, slaagde volledig in die opzet. Het meer daagse kamp kon onmiddellijk het jaar daarop worden herhaald. Daarna liet de KNVB het, op die manier althans, af weten. Alerte jeugdleiders van de blauw-witte Bosstraters namen het stokje direct over. Peter Beijer weet het nog als de dag van gisteren. Hij maakte het eerste echte eigen S.O. Soest-jeugd- kamp mee en dat is hem zo goed beval len dat hij nu nog in het organisatie comité zit. Dat creatieve team gaf het twaalfde kamp de naam van "De Dozijnse" mee. Ze zijn bezig met afron den: het feest duurt straks vier dagen en drie nachten: 29 en 30 april, 1 en 2 mei. Elftal en 9000 plastic bekers De 'Voetbalkampcommissie' bestaat uit elf mannen en vrouwen. Ze mogen best wel 'ns voluit worden genoemd: Peter Beijer, Leo Rauch, Paul van Beek, Lyda Plagge, Emmy Pashley, Hans Dreef, René Kaats, Anton Vugts, Auke Pickhard, Jan Dan vers en Wiebe Vellema. De laatste is het draaipunt, de coördinator, de voorzitter. We praten in de bestuurskamer met een kleine dele gatie van de kernploeg. Daar zit ook de niet in het rijtje genoemde Anke Rauch bij, uit en thuis de partner van Leo. Zij hoort er eigenlijk bij en weet alles van dat andere grote gebeuren: "de Jeugd- toernooien.' Maar ook het voetbalkamp is haar niet vreemd. Hoe kan het ook anders. Zoals het bij de familie Rauch gaat, zo gaat dat ook bij de anderen. Een jaar lang knokken ze allemaal op hun eigen manier, binnen het aan hen per stuk gedelegeerde aandachts gebiedje, voor die 230 mannetjes en vrouwtjes die ze straks drie nachten en vier dagen onder hun hoede krijgen. Ze hebben er 25 tenten voor geregeld die her en der, inclusief verlichting, op het sportcomplex door vrijwilligers aan de haringen zullen worden geslagen: een tijdelijk jeugddorp dat in Soest zijn weerga niet kent. Ouders en verzorgers hoeven nergens over in te zitten: hun kroost gaat veilig onder zeil. Dikke mappen liggen op tafel, vellen vol notities, planningen, draaiboeken, memo's en berekeningen. Op een kar tonnetje staan indrukwekkende cijfers. Te bestellen: 430 pakken 'gewone' melk, 26 pakken karnemelk, 24 kilo hagelslag, 591 broden, 25 kilo kaas, 53 kilo vleeswaren, 16 kilo jam, 9000 plas tic bekers, 45 kilo boter, 900 warme maaltijden, 150 stuks warme worst, 150 kroketten, 450 appels, 450 bananen, 536 liter koffie, 768 liter thee, 68 kilo suiker en 487 liter limonade. Niet ver geten: 133 medailles, 25 schildjes, 400 prijsjes. Leraar Wiebe Vellema vraagt of hij het kartonnetje na gebruik door ons terug kan krijgen. Natuurlijk, want stel je toch voor! Vol programma Maandag 29 april. Om 9.00 uur 's mor gens gaat de boel officieel van start. Maar al om half acht begint 't aan te lopen. Verschijnen de eerste auto's voor de poort, worden de vroegste avontu riers, die toch niet konden slapen, met koffertjes en sporttassen uitgeladen. Op 7 of 8 deelnemers/sters 1 leider en die Aannemingsbedrijf H.G. Dijkman Zn. Klup van 100 Installatiebedrijf Werkhoven Bouwbedrijf Hooft Gulden Leder Astra Fischer Nederland 06-9292 OV-Reisinformatie Electro- technisch bedrijf Hooft bv Provak Hooijer Westland-kaas Foodmaster van Dijk •Rijksinrichting "Eikenstein-DeLindenhorst" Gemar Gezinsmarkt Loodgieters- en verwarmingsbedrijf G. van den Pol bv Grift Trappen bv Autobedrijf de Groot Soest Café-bar "De Kuil" Haringsma hout- en bouwmaterialen bv Foto Willem Van Oosten 1 uur fotoservice Bouw Maatschappij Uyland Frans Bos man Elektra bv Gemeente Soest Letty Roest KNVB-blad Voet bal Bejaardencentrum Molenschot v.v. Saestum Extran-Nutricia Stichting Vrienden van SO Soest Brasil Koffie- en theehandel Basisschool "De Bron" •Eemeroord FC Twente FC Utrecht •Wijn handel-slijterij Brouwer •Slijterij van der Linden •Vishandel 't Hoekje Procar bv Roest-Soest bv Hoka-snacks b.v. Panini Nederland Wasiel Steitner In de Ruimte Bodewes Bouw Soest Gebr. J.H. en G.A. Beijer •Tuin-adviescentrum 't Vaarderhoogt Veronica •Coen Werkhoven verhuurbedrijf Van Asch bouwmaatschappij bv Active sports Nic van Dam Flame Control bv Van Zwol Wijntjes accoun tants belastingadviseurs Hoogland Trading Coinpany Lasservice WSM interieurmontage •Konsfruktieburo Krabbendam-Boerkoe! bv Davo doe-het-zelf Forbo Stamoid. 5-3761 CD SOEST 39 17 tien met aan: het is perfect geregeld, ^had u an ders verwacht? Eén nacht niet het hele klokje rond slapen is toch wel toege staan? Vol pension "Het Dozijnse" jeugdvoetbalkamp be gint elke morgen om half acht. Dan wordt er toepasselijk reveille geblazen. Aankleden, wassen, ontbijten. Niemand loopt iemand in de weg. Kranen zét in de kleedkamers. Alles smaakt lekker. Wie een dieet behoeft, had dat van te voren kunnen opgeven. Dus dat ligt of staat klaar. Op naam. En dan ferm de hele ochtend er al voetballend en trai nend tegenaan. Plotseling duikt er een Nederlandse sportberoemdheid op. Robert Roest heeft zijn komst aange kondigd - hij was er al vaker - en hij neemt ook een andere Robert (Van der Weert) van Fortuna Sittard mee. En de 'Amsterdam Admirals" komen! Dolle pret. "American football" met van die mannen met muilkorven voor en hel men op en alles overal dik opgevuld. Die gooi je als E'tje of F'je niet zomaar om. Proberen maar! Ze demonstreren en verzorgen 'clinics', een duurder woord voor 'voordoen' en 'mee-trainen', aanwijzingen en uitleg geven. Méchtig interessant! 's Middags toestellen en spel, meestal buiten. Op het weer wordt voluit gerekend. Nog nooit - even afkloppen op onbeschilderd hout - is het S.O. Soester-jeugdkamp in het water gevallen. Een buitje hier en daar maakt op niemand indruk, dat heeft de ervaring al lang geleerd. En binnen is ook nog best wat te doen. Een alternatief programma, dat in het verle den wel eens was voorzien, is nooit no dig geweest en om dat er ook nog bij te betrekken vergt wéér eens zoveel uren en uren en uren van Wiebe en zijn man nen en vrouwen. Het weer is de enige gok die ze durven te wagen... De dagen vliegen voorbij. Voor de deel nemers, maar ook voor de organisato ren en de leiders en leidsters-assistenten, hulpen en assitent-hulpen en hulpen van de assistent-hulpen. Maandag, dinsdag, woensdag de E'tjes en de F'jes (6-10 jaar), dinsdag, woens dag, donderdag de B'tjes, de C'tjes en de D'tjes (12-4 jaar). Vól pension, bé ste bedden. Drukte en belangstelling Er is altijd veel belangstelling. Leuk druk op de velden. Goede omzetten. Pas als de grote finale op het hoofdveld is gespeeld, "de ballen-chaotica", een soort variant op de leutige stoelendans, waarbij er steeds meer afvallen totdat er één winnaar of winnares overblijft, druipt de sportieve meute straks af. Ver moeid maar voldaan tuimelen de 230 deelnemers dan hun eigen bedjes weer in. De staf en alle hulpen hijgen waar schijnlijk wat uit aan de bar in het club huis achter een pilsje of een kop koffie (om toch nog even wakker te kunnen blijven). En dan is iedereen dankbaar. Voor het welslagen, voor het weer, dat er zo weinig fout is gegaan, dat de tas sen van E.H.B.O'ers bijna niet open zijn geweest, dat er niks is aangebrand en dat er geen tekort aan broden was. Er zal traditioneel weer sprake zijn van een indrukwekkende verzameling gevonden voorwerpen. Goed voor de eigen op te zetten rommelmarkt, na de tentoonstel ling in de kantine... Buiten worden de tenten meteen afgebroken. Die moeten de dag erop weer worden weggebracht. In het dikke draaiboek staat precies door wie en om hoe laat. Op de laatste bladzij. Bij Wiebe Vellema, de leider van het 'dreamteam van elf' staat er vast en zeker nóg iets met ballpoint op die bladzijde gekrabbeld: 'vergadering Tweede Twaalfde jeugdkamp...." Ge weldig, zó'n hobby! Bij S.O.Soest vin den ze het allemaal gewoon. Gelukkig maar. blijft constant in de buurt van zijn jon gens en/of meiden. Dus rekent u maar uit hoeveel mensen er naast die elf full time organisatoren nog eens vier dagen lang bezig zijn de boel gladjes te laten verlopen. Wij kwamen tot over de 60 en dan rekenen we die niet te missen 'ge wone' aanwezigen zoals de barkeepers, de terreinmanager, de dagelijks-be- stuursleden die bewonderend een kijkje komen nemen en de met-alles-en-nog- wat-in-eigen-auto's-heen-en-weer-rij- dende handlangers nog maar niet eens mee. Het hart voor de club, het klopt volop, bij iedereen. Fantastisch is ook de niet aflatende assistentie door veel jonge A-junioren, waarvan de meesten zo'n kamp zelve aan den lijve hebben mogen ondervinden. Alles bij elkaar: het is in drukwekkend. Behalve die 25 van te voren opge bouwde tenten zal het sportcomplex een serie speltoestellen rijker zijn geworden, die dank zij een club betrokken sponsors kon worden ingehuurd. Trouwens, wat de benodigde gelden betreft - we heb ben horen fluisteren dat er wel een ka pitaal van minstens f.20.000,- voor no dig is - kan de hoed ook af voor al die directeuren en andere warmbloedige verantwoordelijken van Soester bedrij ven, winkeliers en overige middenstan ders, die elk jaar diep en ondiep in de buidels tasten waardoor het mogelijk is dit soort belangrijke manifestaties op touw te zetten. Elke deelnemer/ster betaalt f.65,-, maar dat schiet niet al te hard op natuurlijk... De zeephelling ziet er spannend uit en er is een heuse "Bungee-run". Andere veelbelovende toestellen dragen namen als "Get 'm Off" en "Voetbaltruuk". Bij de "hindernisbaan" kunnen we ons even iets meer voorstellen. We hebben het nog niet eens gehad over de nach telijke spelcapriolen die in de plannen zijn opgenomen: met z'n allen erop uit om geluiden op te sporen. Niks engs

Soester Courant | 1996 | | pagina 21