Ondergrondse' vernieuwing maakt Brilcentrum Nota optiekzaak met modernste techniek 'A A rt taptoe Atelier en oogmeetruimten in souterrain iotheek ternet niet in sportzender Sergio Tacchini zonnebrillen U2L± y bef o re, i'dock. sterdam, rty. U2L1 t Ziet u wel goed? PAGINA 22 VOENSDAG 24 APRIL 1996 Het oog wil ook wat Voor onze kleine klantjes gaan we door de knieën gefeliciteerd met het behaalde resultaat WerkPerfekt E. Slagt Amersfoort Heiligenbergerweg 108 - 033 - 475 55 56 Dun, dunner, dunst SOESTER COURANT PAGINA 23 brilcentrum nota Nikon Dunste brilleglas ter wereld fitrof 'thouder "surfde"over het Inter- er de goedkeurende blik van bi- k-directeur Riana Luiks. Foto: Goos van der W/Hl laatste betreft hield Blommersl selijk op de vlakte, maar ze olop het enthousiasme van de ek voor de nieuwe voorziening, "digitale stadhuis" betreft beves- dat het gemeentebestuur daar id hard over nadenkt. Omdat el dicht "bekabeld" is (bijna 100 is de kabel voor de gemeente og interessanter dan een Inter- inding (nog maar 30% van de g heeft inmiddels een pc), i willen tegenwoordig de infor- 3 een tijdstip dat het hun het komt, en daar kunnen we met Ie informatievoorziening via de ed op inspelen," aldus de wet-1 Wat Internet betreft kondigde at ze beslist nog eens terug zou "Ik vind 't een énige methode rmatie op te vragen, en het isI delig ook, want op deze manier j: huis niets aan te schaffen..." 1 >e recente veranderingen bij het Bril- ;ntrum hebben zich voornamelijk on- irgronds afgespeeld, in het ruime sou- :rrain onder de zaak. Van buitenaf was in elk geval niet onmiddellijk zichtbaar 'at zich in de "catacomben" van de win- :1 voltrok, maar het resultaat blijft voor jet publiek niet verborgen. Integendeel: (ie modernisering is juist voor een groot Heel ingegeven door de behoefte om de lanten in de "technische ruimten" op :n eigentijdse manier te kunnen ont- ingen. LTot voor kort waren het atelier en de ógmeetruimten wat minder "toeganke lijk" voor het publiek. Niet zozeer orn aat men achter in de zaak eerst de trap noest om de "werkplaatsen" te berei- dat is ook nu nog de geëigende |eg - maar omdat de inrichting niet zo er was aangepast aan de eisen die ook |n de optiekwereld aan een moderne, "dantgerichte aanpak worden gesteld. pïet publiek is in de nu gereedgekomen Tchnische ruimten in het souterrain ^leer dan ooit welkom om zich met ei gen ogen - al dan niet voorzien van een bril of contactlenzen - te overtuigen van het feit dat er "benedendeks" niets ge- Het team van Brilcentrum gefotogra feerd voor de winkel. Foto: Swager heimzinnigs afspeelt. De geheime catacomben van het Brilcentrum - als die ooit al bestaan hebben - hebben daar, zoals te zien is, plaatsgemaakt voor een overzichtelijke ruimte, die zeer toegankelijk is. Voor sommige bezoekers, vooral dege nen die er voor het eerst komen, is het wellicht een verrassing dat de brillen winkel over een complete verdieping "onder de grond" beschikt. "Er komen inderdaad wel eens mensen binnen die echt opkijken van de ruimte hier bene den," aldus Hans en Margriet Nota. "Dat valt nu natuurlijk helemaal op." De grootscheepse verbouwing van het souterrain is overigens de tweede en laatste fage van de totale modernisering, waarmee het Brilcentrum anderhalfjaar geleden begon. Toen werd met name het bovengrondse deel van de zaak aan gepakt, wat resulteerde in een fraai in- Een uitgebreide kollektie Ray Ban zonnebrillen. Foto: Swager liet mengen in de keuze van -paketten en laten dat lieve' i de programmaraad van 'Het zou het eerste conflict ffleI U zijn," zegt wethouder R,es enstein. 'er werd de gemeente Soest et VVD-raadslid Bartn n vertegenwoordigd in naraad. Nu zijn er drie zete aar, maar de twee extra pla?1' iog niet opgevuld. In eerste >uden twee andere raadsleden Jgrammaraad zitting moete» ndien daar geen belangstelMS taat, wacht het gemeentebe* indere mensen die de ge/neert el ijkerwijs vertegenwoordigen' Weet u wanneer uw gezichtsvermo gen voor het laatst is gekontroleerd? Want laten we er maar geen doekjes om winden, uw ogen veranderen, of u nu wel of geen bril of lenzen draagt. Vaak merkt u daar weinig of niets van, omdat het in een traag tempo gaat. Daarom is regelmatige controle van uw gezichtsvermogen belangrijk, zodat u zeker weet dat u zich, wat uw ogen betreft, veilig in het verkeer kunt begeven. Of ont spannen kunt lezen, of probleemloos kunt werken. Ons advies is daarom, om een keer in de twee jaar uw op ticien of oogarts een bezoek te bren gen. Bij Brilcentrum Nota wordt die kontrole uitgevoerd door opticiens die hun vak verstaan en werken met de meest geavanceerde apparatuur. Vakmanschap en apparatuur staan samen garant voor een vlotte korrekt uitgevoerde oogmeting. En mocht er ook maar de geringste twijfel bestaan over de gezondheid van uw ogen, dan adviseren wij u een bezoek aan de oogarts. Goed zien is vanzelfsprekend het be langrijkste. Maar u wilt er natuurlijk ook goed uitzien. Of kiest u voor er natuurlijk uitzien? Welke stijl u ook kiest, u wilt zich onder alle omstan digheden op uw gemak voelen met uw bril. Daarom moet de bril in har monie zijn met uw persoonlijkheid. Ongeacht of de bril ondergeschikt is of juist gezichtsbepalend. Stijlvolle eenvoud kenmerkt de brilmode van nu. De eerlijke kwaliteit en de sobere perfectie van de na-oorlogse mode staat in de belangstelling. Tinten van oude foto's dienen daarbij als uit gangspunt. Er zijn veel ovale en ronde vormen, hoewel er steeds meer (recht)hoekige vormen verschijnen. Details zijn belangrijk. Kleine geraf fineerde bewerkingen op veren en neusbrug maken de bril tot een sie raad voor het gezicht. Het meest ge bruikte materiaal is nog steeds me taal. Variërend van titanium tot goud en vele andere moderne legeringen, waarbij het van groot belang is dat het materiaal allergievrij is. Een uit gebreide monturenkollektie is be langrijk, maar ook het advies dat u krijgt. Als wij u adviseren over vorm, pasvorm en kleur, kunt u een verant woorde keuze maken. gerichte, zeer "lichte" en overzichtelijke brillenwinkel, waar met name de uitge breide collectie monturen uitstekend tot haar recht komt. De klanten kunnen daar op hun gemak een keuze maken uit vele honderden modellen van diverse hoogaangeschreven fabrikanten. 'Machinekamer' Toen dat stadium met succes was afge rond werd de verbouwing van het sou terrain de volgende klus, die in de afge lopen weken gestalte heeft gekregen, zij het dus grotendeels "onzichtbaar" voor het publiek. De vergelijking van het Brilcentrum met een schip, uitgerust met een boven- en een benedendek, gaat natuurlijk maar ten dele op, maar het is een feit dat de "machinekamer" - toch niet het onbelangrijkste deel van een schip en van groot belang voor de voortstuwing - ook bij het Brilcentrum een voorname plaats inneemt. Hans en Margriet Nota brengen dan ook een aanzienlijk deel van hun tijd ondergronds door; hij als de ervaren opticien die als een ware machinist de geavanceerde apparatuur bedient - ove rigens in nauwe samenwerking met de medewerkers Monique v.d. Veen (leer ling-opticien) en Frans van TYigt (assis tent-opticien) - terwijl Margriet in het kantoor vooral de scepter zwaait over het administratieve deel van de werk zaamheden. Het atelier en de beide oogmeetruimten - die overigens een onderscheiden func tie hebben - zijn nu opnieuw ingedeeld, waardoor de "ruimtelijke" werking aan zienlijk is toegenomen. "Logistiek loopt het ook allemaal veel beter," aldus Hans Nota. "We zitten niet meer in kleine, bedompte hokjes en het souterrain is op die manier een wezenlijk, integrerend deel van de hele zaak. We zijn hier dan ook beslist niet 'weggestopt'." Zoals gezegd hebben de twee oogmeet ruimten in het ondergrondse deel van de zaak een verschillende functie. De ene is speciaal ingericht voor de refractie: het bepalen van de sterkte van de gla zen en de totale "visus", het gezichtsver mogen en de gezichtsscherpte. De tweede is met name toegesneden op het "aanmeten" van contactlenzen, want dat vereist weer andere apparatuur dan voor brilleglazen wordt gebruikt. Echte brillemakers Wat er in het atelier van een opticien precies gebeurt is voor buitenstaanders - en dat zijn de meesten - vrijwel onbe kend terrein. "Veel mensen weten bij voorbeeld niet dat we wij hier zelf gla zen slijpen," aldus Hans Nota. "De glazenleverancier zorgt voor de sterkte en de coating, maar wij zetten de glazen op de juiste wijze in het montuur. In dat opzicht zijn we zeker nog echte brillemakers." Voor de keuze van de juiste glazen komt overigens heel wat kijken. De fabriek levertt bijvoorbeeld, om te beginnen, al zo'n 120 verschillende sterkten, die weer afzonderlijk leverbaar zijn met tien ver schillende cylinders in 180 uitvoeringen. Letterlijk en figuurlijk. Dat aan kinderbrillen andere eisen gesteld worden weten we maar al te goed. Alleen een toffe kollektie monturen is niet genoeg. De kindermonturen moeten stoeisterk zijn, zonder scherpe hoeken en voorzien van een extra laklaag, zodat er geen huid irritatie kan optreden door het me taal. De glazen zijn uiteraard on breekbaar, eventueel voorzien van een krasvaste laag. Bovendien gaat er geen kinderbril de deur uit zonder goed etui. En als tijdens een stoei partij de bril toch uit model raakt, kunt u zo vaak als nodig is de bril bij ons laten bijstellen, uiteraard zonder kosten. Brilcentrum Nota is tenslotte al meer dan twintig jaar kinder- brillenspecialist. Ook al kopen de kleuters van toen allang een grote- mensenbril bij ons. Voor brilleglazen is een goed advies nog belangrijker dan voor een bril montuur. Wij leven in een tijdperk, waarin wij snel een veelheid aan in formatie dienen te verwerken. Dat onze ogen hiervoor optimaal moeten kunnen funktioneren is duidelijk. Er is zo'n enorme keuze op glasgebied, dat er voor elk specifiek kijk- probleem het juiste glas te vinden is. Ongeacht of u op een of alle afstan den scherp wilt zien, of u de glazen meekleurend, extra dun of ultralichte wilt. Wereldberoemde merken zoals Zeiss en Nikon, beide bekend om hun hoogwaardige optische lenzen, voeren ook een uitgebreid pro gramma brilleglazen van superieure kwaliteit. en Percussiekorps Voorwaart, :t 22 mensen naar Soest. Het ontstaan uit de drumband van /oorwaarts uit Zeist en hoon steeds bij. Het treedt regelma. lens allerlei evenementen Het bestaat uit Zuid-Amerikaanse traditioneel slagwerk en mel0 de Top Honderd van dit ereniging PVO draagt als orga. latuurlijk ook haar steentje K aptoe. Met mini- en majorettes td en orkest zal het Raadhuis' rdig vol raken. Ook PVO zal oor een gevarieerd programma nonieorkest zal de Taptoe ope- t "The Castle of Bray". C1 stuk met een majestueus karaf dit werk gaat PVO dit najaar ours. Ook PVO heeft binnen- te vieren, en wel het 100-jaró De voorbereidingen voor dj est" zijn al in volle gang. Si zo n twintig jaar - sinds het najaar van 197S - is Brilcentrum Nota aan de Van Weedestraat een begrip bij tal van Soester bril- en lenzendragers. Ook van buiten de ge-meentegrens komen veel mensen met "kijk-proble- nen" graag naar de bekende optiekzaak van Hans en Margriet Nota, die jin die twintig jaar is uitgegroeid tot heel wat meer dan zomaar-een-brillen- iwinkel en in het Soestdijkse winkelcentrum zowel letterlijk als figuurlijk ken centrale plaats inneemt. tin die jaren heeft de tijd niet stil gestaan, en zeker niet op het gebied van pe brillentechniek en de brillenmode. Het Brilcentrum ging daarin volop Jmee. Deze week ronden Hans en Margriet een nieuwe fase - voorlopig de laatste - in de modernisering van de optiekzaak af met de ingebruikneming kan het totaal verbouwde souterrain. Daar zijn met name het nieuwe ate lier - vroeger een beetje oneerbiedig wel aangeduid als de werkplaats - en TJe twee volledig gemoderniseerde oogmeetruimten gevestigd. Dan zijn er nog allerlei variaties moge lijk voor wat betreft de kleur, de ontspiegeling en de dikte en de hardheid van de glazen, nog afgezien van bijvoor beeld "multifocus"-uitvoeringen. De tijd dat men voor een nieuwe bril slechts kon kiezen uit één soort glas is - als die al bestaan heeft - allang voor bij. Het Brilcentrum werkt overigens met verschillende leveranciers, uit bin nen- en buitenland. De gewone glazen zijn doorgaans van Nederlandse fabri kaat, maar voor de wat ingewikkelder glazen wordt meestal uitgeweken naar fabrikanten als Zeiss (Duitsland) en Seiko of Nikon (Japan). Van Weedestraat 87, Soest De zonnebril is een modeaccessoire die niet mag ontbreken in de totale outfit. Daarnaast is de zonnebril een absolute must voor de bescher ming van uw ogen tegen de felle UV-straling. Redenen genoeg om u eens te oriënteren op het gebied van zonnebrillen. De zonnebrillencollectie van het be kende Italiaanse sportmerk Sergio Tacchini valt op door de perfecte com binatie tussen mode en functionaliteit. De modellen zijn voorzien van kwalita tief hoogwaardige kunststof lenzen die voor 100 de schadelijke UV-straling absorberen. De collectie Sergio Tacchini biedt een ruime keus aan modellen. Of men nu een sportieve, stoere, zakelijke of gedis tingeerde uitstraling wenst, alles is mo gelijk. Het overheersende thema van de collectie is het evenwicht tussen techno logie, mode en functionaliteit. De snit, jong en sportief, maar niet zonder de elegantie van de "Italian style" te verge ten, ligt op één lijn met de filosofie van dit beroemde sportkledirighuis. De col lectie bevat vele unisex modellen, er is echter wel een lichte overheersing in herenmodellen. Door de grote verschei denheid aan vormen kan de collectie voldoen aan de behoefte van de meest veeleisende zonnebrildrager. Sergio Tacchini heeft gekozen voor evenwicht in het gebruikte materiaal; het aanbod van kunststof brillen is even groot als dat van metalen brillen. De collectie bevat ook een aantal modellen die be staan uit een mix van kunststof en me taal. Alle glazen bieden een 100% UV bescherming en zijn een ideaal gezel schap zowel in de sneeuw op 3000 me ter als op een winderige green. En voor wat de portemonnee betreft, een Sergio Tacchini zonnebril ligt binnen ieders bereik. Adviesverkoopprijzen vanaf f 89,- tot f 189,-. Iedere zonnebril wordt geleverd in een trendy (riem)etui. Wie is Sergio Tacchini? Sergio Tacchini (54 jaar) is een voorma lig tenniskampioen. Na zijn briljante tenniscarrière startte hij in 1966 zijn avontuur in het ontwerpen van sport- en vrijetijdskleding. Aanvankelijk alleen op het tennis gericht, heeft het bedrijf in de loop van de jaren haar produktie ook tot andere takken van sport uitgebreid, waaronder golf en skiën. Vandaag de dag produceert Sergio Tacchini meer dan vier miljoen kleding stukken per jaar, die verkocht worden in alle delen van de wereld. Naast kleding ontwerpt Sergio Tacchini ook schoenen, accessoires en een parfumlijn. Sergio Tacchini en de sportwereld Door zijn enthousiasme en door eigen ervaring startte Sergio Tacchini ruim twintig jaar geleden, als eerste, met het sponsoren van bekende sporters. Een indrukwekkend aantal sporters heeft de afgelopen jaren overwinningen behaald in zijn kleding. Op dit moment sponsort hij onder anderen de jonge tennistalen ten Sergi Bruguera en Martina Hingis: de spectaculaire skiër Mare Girardelli de golfer Massimo Florioli en nog 35C andere atleten en teams. tuinbank die op het trottoir voor de zaak aan de Van Weedestraat staat is het produkt van deze bijzondere vorm van recycling: er zijn in totaal maar liefst 56.000 flesjes in verwerkt! De ingebruikneming van het ver nieuwde souterrain wordt bij het Bril centrum niet speciaal gevierd. Dat komt nog wel, over een paar weken, aldus Hans en Margriet Nota. Eerst moet het onderkomen voor de administratie en het "dagverblijf" nog in orde gemaakt worden. De klanten van het Brilcentrum hoeven daar niet op te wachten, want ze kunnen al volop in het ondergrondse deel van de zaak terecht. Speciale aanbiedingen Toch valt er volop te profiteren van de speciale aanbiedingen die het Bril centrum vanaf deze week voor de klan ten in petto heeft, zoals de speciale jubileumcheque die bij aankoop van een montuur en/of glazen dan wel contact lenzen - voor onverschillig welk aan koopbedrag - wordt aangeboden en recht geeft op een korting van tien pro cent. De tegoedbon is te besteden bij het Brilcentrum en blijft een jaar geldig. Daarnaast is er een speciale kennisma kingsactie met Nikon-glazen, die sinds ongeveer een jaar op de Nederlandse markt verschenen zijn en bij de bril dragers alleen nog maar enthousiaste reacties hebben opgeleverd. Tot het eind van het jaar verloot het Brilcentrum elke maand een fraaie Nikon-fotocamera onder de aanschaffers van Nikon-gla zen. De totaal vernieuwde oogmeetruimte in het souterrain. Foto: Swager Draagbaarder De technische ontwikkelingen op optiekgebied zijn de laatste jaren on stuitbaar voortgeschreden. "Er is tegen woordig veel meer mogelijk," aldus Hans Nota. "Vroeger moesten de mon turen veel dikker en zwaarder zijn. De eerste Nederlandse brillen stonden dan ook wel bekend als 'spoorrails', omdat ze nauwelijks te buigen waren. Door de toepassingen van nieuwe vindingen en materialen zijn de monturen veel draag baarder geworden, en datzelfde geldt natuurlijk ook voor de glazen. En met de moderne micro-elektronica kun je ook veel fijner en gedetailleerder wer ken." Dat de bril heel duidelijk ook een "mode-artikel" is geworden staat wel vast. "Vroeger hadden mensen één bril, en die ging hopelijk een leven lang mee. Pas als ze toe waren aan andere glazen kozen ze ook een nieuw montuur. Te genwoordig nemen mensen wel gemak kelijker een andere bril, omdat de oude in de categorie 'geen gezicht' valt. Som migen wisselen ook van bril omdat de mode dat zo'n beetje voorschrijft, maar de meeste mensen schaffen vandaag de dag toch zo om de drie a vier jaar een nieuwe bril aan, of alleen een nieuw montuur." Een blik in het slijp-atelier in het sou terrain. Foto: Swager De béste bril bestaat niet, even afgezien van de eisen waaraan hij in technische zin moet voldoen. "Iedereen draagt de bril die het fijnste kijkt, als je dat zo mag zeggen, en die het lekkerste zit," aldus Hans Nota. "Een oude bril gebruiken de meeste mensen toch alleen als de nieuwe stuk is en gerepareerd moet wor den." In de afgelopen jaren zijn steeds meer brildragers het gemak van contactlenzen gaan ontdekken. Met de zachte lenzen van tegenwoordig zijn de draag-moge- lijkheden ook aanzienlijk verruimd, bij voorbeeld bij het sporten en het zwem men. Er zijn nu eenmaal activiteiten waarbij een bril alleen maar in de weg zit, en dan bieden de contactlenzen uit komst. Uiteraard is het Brilcentrum ook op lenzengebied gespecialiseerd en "van alle markten thuis". Technisch vernuft Ook op lenzengebied is er de laatste ja ren veel veranderd en in de optiek industrie worden wat dat betreft echte technische hoogstandjes verricht. "Het slijpen van zulke dunne lenzen, nog geen twee-tiende millimeter dik, is toch eigenlijk een wonder van technisch ver nuft. Vooral als je bedenkt dat er dan bijvoorbeeld óók nog een cylinder van -5 en een sterkte van -15 geleverd kan worden..." De techniek staat (bijna) voor niets. Dat blijkt ook uit de opmerkelijke toepas sing van de flesjes contactlensvloeistof, die bij het Brilcentrum op een heel bij zondere manier zijn "hergebruikt". De

Soester Courant | 1996 | | pagina 23