29; GALL&GALL Echtpaar De Ruiter 60 jaar samen m [ilieudefensiegroep Soest ieelt lekkere hapjes uit nburgeraars' raken wegwijs in Soest Gezamenlijke aanpak bodemonderzoek voor Soester bedrijven goedkoper WoAtmeuMfModzL WORTMANN 1 ACTUEEL Welkom in onze vernieuwde slijterij JóhOCK Uw goud is geld waard "Mogen wij u wat aanbieden Daltonschool 'De Driesprong heeft nu continurooster PAGINA 28 fighty trockers WOENSDAG 24 APRIL 199R SOESTER COURANT PAGINA 29 t I Burgemeester feliciteert diamanten bruidspaar HALEAKALA Eén loket voor alle nieuwkomers WD wil Soester 'rekenkamer' Wie aan politiek doet leest de Soester Courant SCCN Automobilisten met drank op gepakt Tia A/Varia Wijn 2de fles voor de HALVE PRIJS Bacardi NU 95 HARTOGSVELD Initiatief van Soester Zakenkring Baarnaar opgepakt na poging inbraak Onze zaak in Soest bestaat 10 jaar! Daarom maken we er een feestje van, met speciale aanbiedingen. Oók in onze zaak in Baarn! AANBIEDING 1: Fraaie damesblazBrs van 'Hucke', linnenoptiek in marine, zwart, rood, geel, kobalt of écru. Nü van 289,- ww229r-' AANBIEDING 2; Prachtige kostuums van 'Stylemaster', in antraciet en marine. Van zuiver scheerwol. In éénrij- of tweerij-model. Nü van 598,- voor 478r! AANBIEDING 3: Stijlvolle, marine blazers van 'Stylemaster'. Oók in éénrij of tweerij-model. Van zuiver scheerwol, voor optimaal comfort. Nü van 398,- voor 318r! EXCLUSIEVE DAMES-EN HERENMODE itraat 46, lel. 60195 77 i g 25 april: ne' g voor het maken van "La e dood van een Arabische and geraakt na rellen met de cités, de verpauperde 1 van Parijs en andere grote en komt het geregeld tot confrontaties tussen bewo- ie. Werkloosheid, frustratie zijn de voedingsbodem, het begin van de keten, al- ;z. lat zien wat er aan de hand enwijken en hoe gemakke- tie tot een uitbarsting kan rauwe pessimisme van de el Fransen wakker geschud, 24 uur volgt "La haine" drie nz, Saïd en Hubert. Respec- :n joodse, Arabische en ïn. Na de rellen van de vo- je rust teruggekeerd in de 2 dreiging blijft. Vooral om- ït bij de rellen zijn pistool is De drie jongens, ontevre- ld en onberekenbaar, zwer- e wijk. Ze nemen de trein worden daar opgepakt, kun- er terug naar huis en bren t door in de stad. Pas bij hun le volgende ochtend, komt irde agressie en haat tot een van "La haine" is een anek- i het begin en einde van de erteld als een metafoor voor sving die in hoog tempo op afstevent. Een man valt van ouw. Onderweg is hij nog 1: tot nu toe gaat alles goed. telt is niet de val, maar d invang: 20.30 uur. Entree 5 f6,-. >27 april: lse band leunt voornamelijk lartalent van leider/zanger i. Hij laat zich beïnvloeden andere Buddy Guy, Albert e Ray Vaughan, Hound Dog ieorge Thorogood. Dit alles een non-stop spervuur van boogies, afgewisseld met slow blues, is een van de beste blues- net altijd een geweldige live- Houserockers waren de kop- p alle belangrijke Engelse /als. De band ontving nomi- de British Blues Award. ïrockers krijgen het publiek erd aan het swingen, vooral stevig tegenaan gaat. Aan- i0 uur. Entree: leden f 7,50 f 10,-. Kinderparadijs De Vrije Teugel Vedelaarpad 53, tel. 6018136 rdag25 april komt basisschool de Schake Ireis bij ons vieren. De Profes- ïnkschool komt het project en doen en 's middags kom' sschool voor het project jonge slvin, Jelany en Roy komen aal feestgangers hun feest vië- 26 april (iusschool gaat vandaag hele obin Hood stijl hun schoolreis gaan dus leren boogschieten ïl meer spannende dingen. De Waterinkschool komt vanmor- 'oep 1 voor het project dieren nanda, Marjolein, Marie en men vanmiddag hun veijaar- i en vanavond is het de beurt e en Samira om te feesten aan de kinderveijaardagdisco ig 27 april Kiara, Amanda, Robert en ïn vandaag hun feest bij ons. ag 29 april n van vandaag zijn Selina i Femke. Zij kunnen rekenen gek feest. iag 1 mei 1 uur gaat er weer een theater- beren een plaats te bemachti'j finale van de gouden vlinder* se week is dat theatergroep 'ise die een voorstelling gee' en oud, genaamd: "De Prin' oren". Na de voorstelling 2 heleboel leuke activiteiten Daphne, Estee en Tobia1 ït hun partijtje ook meedoen ensdagmiddag activiteiten- 1 Inde woning van hel echtpaar De Ruiter aan de Goudvink was het dinsdagmorgen feest. Het bruidspaar vierde met fami lie en kennissen dat het zestig jaar geleden trouwde. Het hu welijk werd in 1936 voltrokken in Soest, waar het echtpaar overigens pas in 1938 kwam wonen. De heer T.J. de Ruiter werd op 12 maart 1911 geboren in Baarn, zijn 81-jarige vrouw zag het eerste levenslicht in Amersfoort. Onder de bezoekers die het diamanten bruidspaar gisteren feliciteerde, bevond zich ook burgemeester Hans de Widt. tnder het motto "Beter vlees, min der vlees, geen vlees", gaat de Milieudefensiegroep Soest op 30 dpril op de Vrijmarkt lekkere hap- ps uitdelen. In aansluiting op de andelijke vleesactie, die de Vereni- ing Milieudefensie in de maand jpril houdt, vraagt de Milieugroep ia Soest aandacht voor het dier ach ter het vlees. dit moment is er veel te doen over dj gekke-koeienziekte. Plotseling is ons emaal weer heel duidelijk geworden, t er aan dat stukje vlees op ons bord n heel dier heeft vastgezeten. Een d ïr, dat waarschijlijk helemaal niet zo'n pjettig leven heeft gehad. Het meeste :es, dat in Nederland te koop is, komt melijk uit de bio-industrie. Daarbij bben varkens, koeien en kippen, die in schuren en stallen worden gefokt nau welijks ruimte om te bewegen. Denk ook maar eens aan de z.g. kistkalveren. Ook het transport van de dieren brengt leed met zich mee. Zo sterft een aan zienlijk aantal varkens door stress tijdens het vervoer naar het slachthuis of door uitputting bij transport naar het buiten land. En al die 5 miljoen koeien, 14 miljoen varkens en 100 miljoen kippen zorgen voor een enorm mestprobleem, dat ons drinkwater bedreigt en voor ver zuring van bossen, heidevelden en ven nen zorgt. De vraag is natuurlijk: Wat kunnen wij daar zelf aan doen? Beter vlees We kunnen beginnen met beter vlees te kopen. Biologisch geteeld vlees, beter voor dier en milieu, herkent men aan het EKO-keurmerk. Scharrelvlees, vlees dat geen dierenleed veroorzaakt, heeft het ISC-keurmerk. Minder vlees Voor het milieu is minder vlees eten natuurlijk beter. Maar ook voor de ge zondheid is het beter niet meer dan 75 gram vlees en 15 a 30 gram vleeswaren per dag te eten. Geen vlees Er zijn tegenwoordig ook heerlijke vleesvervangers te koop, zoals vegetari sche balletjes, cordon bleu, quorn en verschillende "vegaburgers". En denk ook eens aan een visje of een scharrel eitje op zijn tijd. Om de Soester bevolking kennis te la ten maken met scharrelvlees en vlees vervangers, worden bij de Milieu- defensiekraam op de Vrijmarkt lekkere hapjes van beide soorten aangeboden. Daarnaast is er uitgebreide informatie aanwezig over EKO-vlees, scharrelvlees en vleesvervangers en adressen, waar dit allemaal te koop is. Dus als het milieu en het welzijn van de dieren U ter harte gaan, kom dan op 30 april langs bij de Milieudefensiekraam. STUDIO instituut voor gezichts- en lichaamsverzorging urg. Grothestraat 25, 3761 CK Soest,telefoon 035 602041 asaatt )it jaar worden in Soest zo'n vijftig nieuwkomers" verwacht: buiten anders die als vluchteling naar Ne- lerland zijn gekomen of hier met tun gezin herenigd worden. Alle maal volgen ze een zgn. "inbur- »eringstraject", een regeling die iind 1 januari is ingevoerd om de nieuwkomers zo snel mogelijk weg wijs te maken in hun nieuwe omge ving. Oe regeling - afkomstig van het minis erie van Onderwijs en Welzijn - houdt n dat er voor elke nieuwkomer een tra- ect wordt vastgesteld. Daarin worden xa. vastgelegd de lessen in de Neder- andse taal (500 uur), de introductie in le Nederlandse/Soester samenleving en le bemiddeling naar betaald werk. [n Soest wordt de regeling uitgevoerd loor de Stichting Vluchtelingenwerk en iet project Opvang Nieuwkomers aan ie Smitsweg. De nieuwkomers worden ntensief begeleid door de medewerkers /an de stichting, die als "traject- >egeleiders" optreden. Het voordeel van leze centrale opvang is dat er in feite K maar één "loket" is voor alle nieuwko mers, dat tegelijk ook aanspreekpunt is voor de sociale dienst en de scholen. Ook vóór de regeling zijn in Soest al goede ervaringen opgedaan met de trajectbegeleiding van vluchtelingen en nieuwkomers. De werkloosheid onder hen is in Soest gelukkig ook minder hoog dan het landelijke gemiddelde (75 procent!). Dit jaar komen er overigens "maar" 50 nieuwkomers naar Soest, omdat de asielwetgeving en de eisen voor gezinshereniging inmiddels flink zijn verscherpt. Van die vijftig nieuwkomers zijn er in tussen al zo'n 35 gearriveerd. Het gaat om ca. 15 vluchtelingen, die een defini tieve verblijfsvergunning gekregen heb ben, en zo'n 20 "gezinsherenigers" De vluchtelingen komen o.a. uit Zaïre, Somalië, Irak, Bosnië, Iran, Uganda en Libanon; de andere nieuwkomers zijn afkomstig uit landen als Turkije, Ma rokko, Griekenland, Thailand, Cuba, de Filippijnen, Suriname, Italië, Spanje en de Dominicaanse Republiek. De vluch telingen zijn gedurende het inburge- ringstraject vaak afhankelijk van de bij stand; de gezinsherenigers hebben Trajectbegeleidsters Marianne van Iperen en Titia van de Ven, met in hun midden Jani Portes Viola uit de Domini caanse Republiek. meestal een partner die in het inkomen kan voorzien. Tot nu toe loopt de trajectbegeleiding uitstekend, aldus begeleidster Titia van de Ven, die zich sinds vorige week spe ciaal bezighoudt met de "inburgering" van Jani Portes Viola, die met haar jong ste kind uit de Dominicaanse Republiek naar Nederland kwam. Inmiddels hebben met alle inburgeraars de eerste gesprekken plaatsgevonden en staat het begin van het "traject" op pa pier. Sommigen zijn in februari al naar de taalles bij Trema '87 gegaan, anderen moeten nog even wachten, maar alle nieuwkomers starten dit jaar in elk ge val. Wie meer informatie wil over de inburgeringstrajecten en eventueel als begeleid(st)er wil optreden, kan contact opnemen met Ammy Langenbach van de Stichting Vluchtelingenwerk Soest, tel. 6026053. De WD-fractie in de gemeenteraad heeft vorige week tijdens de infor mele raadsvergadering over de jaar rekening en de voorjaarsnota het voorstel gelanceerd om in Soest een gemeentelijke "rekenkamer commissie" in het leven te roepen. Zo'n commissie zou, min of meer naar het model van de Algemene Rekenkamer die het Rijks-uitgaven- beleid elk jaar controleert, ook op gemeentelijk niveau aantrekkelijk zijn. De gemeenteraad kan op die manier nagaan of er van het ge wenste beleid, zoals dat doorgaans bij de begrotingsbehandeling wordt geformuleerd, wel wat terecht geko men is. Er zijn al diverse gemeenten waar zo'n rekenkamercommissie met succes opereert, zoals Delft, Zoeter- meer en binnenkort ook Deventer. Volgens WD-fractievoorzitter Bert Krijger is zo'n commissie een goed "instrument" van de raad. Wethouder Neks Blommers (ook WD) reageerde positief op het idee. Ook de meeste andere fracties von den de suggestie van Krijger de moeite van het onderzoeken waard, al liet Wiebe Meilof (GPV) weten dat het eigenlijk al een oud idee van zijn (steun)fractie was. "Ik ben er blij mee; ik voel me zelfs niet gepas seerd..." Oude sierader liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Ruil 't hier voor een nieuw sieraad of we betalen u de dagwaarde kontant uit. Ook oude merkhorloges ruilen of kopen wij van u in (defekt is geen bezwaar). DIAMANTAIRS JUWEUER Laanstraat 18, Baarn Tel. 035-5415937 Van Weedestraat 145, Soest Tel. 035-6020670 In het weekeinde zijn vier automobilis ten aangehouden, omdat hun rijgedrag opviel. Eén van hen trok de aandacht van de politie, toen hij vrijdagavond om elf uur het rode verkeerslicht negeerde en vervolgens met een te hoge snelheid over de Dalweg zijn weg vervolgde. Uit de ademanalysetest bleek de 21-jarige Soester veel te veel aan Bacchus te heb ben geofferd. Hij kreeg een rijverbod van negen uur, maar mag voorlopig so wieso niet autorijden, omdat zijn rijbe wijs werd ingetrokken. Verder hield de politie zaterdagmorgen om half één op de Stadhouderslaan een Baarnaar aan, die na de test eveneens zijn rijbewijs moest inleveren. Vierenhalf uur later moest een 31-jarige Soester blazen op de Laanstraat. Hij mocht zijn rijbewijs houden, maar kreeg een pro ces-verbaal en een rijverbod van vijf uur. Een 25-jarige Soester mocht drie uur niet meer plaatsnemen achter het stuur, nadat hij in de nacht van zondag op maandag om half twee werd staande gehouden. Dat gebeurde op de Nieuwe- weg. 0.7 liter van 32.95 Cötes du Rhóne Villages Reservé des Chapelains. Rouge/blanc g95 1 liter van 35.95 JjttCARWij Deze aanbiedingen zijn alleen geldig bij Gall&Gall - Soest t/m 1 mei 1996 Smitsweg 12-Soest-Telefoon: 035-6018237 De bedrijven in de gemeente Soest krijgen de komende weken de kans zich aan te melden voor het project "gezamenlijk bodemonderzoek in Soest". Deze geclusterde aanpak biedt financiële en organisatorische voordelen voor het bedrijfsleven in de regio. "Je kunt beter zelf werk maken van bodemonderzoek dan dat je hiertoe verplicht wordt," al dus J. van Asseldonk, directeur van BSB Utrecht, dat het geclusterde bodemonderzoek in Soest coördi neert. Op veel bedrijfsterreinen wordt bodem verontreiniging verwacht. Daarom geeft de nieuwe Wet Bodembescherming de overheid de mogelijkheid om bedrijven te dwingen een onderzoek naar de ge steldheid van de bodem te verrichten. Liever dan deze verplichte aanpak kie zen ondernemers het eigen initiatief. Om bedrijven te begeleiden bij het tra ject van onderzoek is door de Kamers van Koophandel en de ondernemers organisaties in Utrecht de Stichting Bodemsanering Bedrijfsterreinen (BSB) opgericht. Relevante bedrijven 'worden meestal actief door BSB benaderd. In Soest ging dit anders. Daar heeft de Soester Zakenkring contact opgenomen met de BSB. De verantwoordelijkheid als on dernemer, de wetenschap dat de over heid je straks kan dwingen een onder zoek te doen en de financiële voordelen van een geclusterde aanpak waren de belangrijkste redenen voor deze actie. Gefaseerde aanpak Het clusterproject Soest vindt plaats in twee fasen, waarbij ieder bedrijf beslist of het wel of niet meedoet aan een vol gende stap. De eerste fase bestaat uit het laten opstellen van een Basis document. Dat is een gedegen historisch onderzoek, op basis waarvan een bedrijf inzicht krijgt in de risico's die het loopt als het gaat om bodemverontreiniging. Het bedrijf krijgt duidelijkheid of het verstandig is om een bodemonderzoek uit te voeren en wat dat zou gaan kos ten. Hierbij wordt uiteraard rekening gehou den met de plannen van de individuele ondernemer. Voor aan- en verkoop, bouwplannen en de vergunning in het kader van de Wet milieubeheer is name lijk ook vaak een onderzoek noodzake lijk; combinatie hiervan is mogelijk. Aan het eind van deze fase beslist het bedrijf zelf of het overgaat tot het daad werkelijk uitvoeren van het veldwerk zoals dat is beschreven in het Basis document. Indien ook deze stap weer gezamenlijk wordt gezet, zal bij verschillende onderzoeksbureaus worden gevraagd om een kortingspercentage te verstrek ken op de in de Basisdocumenten ge noemde prijzen. Het bureau met het hoogste kortingspercentage zal dan voor alle deelnemende bedrijven het veld werk uitvoeren. De kostenbesparing bij gezamenlijke aanpak van bodem onderzoek kan oplopen tot zo'n 30%. Onafhankelijk Het opstellen van de Basisdocumenten en het uitvoeren van het veldwerk wordt in overleg tussen de ondernemers verenigingen en BSB uitbesteed aan een extern bureau. Het ondernemers initiatief BSB Utrecht begeleidt het pro ject en zorgt gedurende het totale traject voor de coördinatie en de kwaliteits bewaking. Van Asseldonk: "Wij zijn onafhankelijk, geen verlengstuk van de overheid. Het is onze taak om onderne mers voor te lichten en te begeleiden." In een overeenkomst tussen het bedrijf en BSB Utrecht wordt vastgelegd dat BSB zeer vertrouwelijk met de bedrijfs gegevens om zal gaan. De kosten van het opstellen van een Basisdocument zijn f 450,- per deelne mend bedrijfsterrein. De kosten voor het uitvoeren van het veldwerk zijn per bedrijfsterrein verschillend en zijn sterk afhankelijk van het aantal "verdachte" plekken op een terrein. Coördinatie en begeleiding door BSB Utrecht is gratis. Het is voor ondernemers in Soest mo gelijk om deel te nemen aan het geza menlijk bodemonderzoek. Wie meer informatie wenst over het project kan contact opnemen met: BSB Utrecht (de heer J. Beaupain; tel. 030 - 234 14 68). Na een korte worsteling heeft de poli tie een 21-jarige Baarnaar ingerekend en voor verhoor meegenomen naar het bureau in Baarn. De man wordt ervan verdacht een poging tot woninginbraak te hebben gepleegd op de Beukenlaan. Hij werd maandagmorgen om drie uur gesignaleerd, waarna hij de benen nam. In de omgeving van een benzinestation aan de Beukenlaan werd hij achter haald. Alvorens tot invoering van het continurooster over te gaan is op de Daltonschool De Driesprong in de periode september tot en met de cember geëxperimenteerd met deze wijze van dagindeling. Een continu rooster betekent dat de kinderen in een verkorte middagpauze samen met hun leerkracht in hun eigen klas gezamenlijk eten. De voordelen van het continurooster zijn: minder heen en weer gesjouw tus sen school en huis, met als gevolg een grotere verkeersveiligheid, geen overblijfproblemen meer, meer rust in de school en de kinderen hebben een langere speeltijd na school. In november hebben alle gezinnen van de Driesprong een enquête-formulier ontvangen om hun ervaringen m.b.t. het continurooster aan te geven. Bijna 90 van de ouders heeft het formulier inge vuld, de reacties waren overwegend po sitief. De kinderen ervaren het continu rooster als plezierig en vinden dat de schooldag over het algemeen "omvliegt". Ook het eten (zien eten doet eten) op de school wordt door een grote meerderheid van de kinderen als prettig en gezellig ervaren. Het team is zeer positief over het continurooster. Ook is gebleken dat de kinderen 's middags gemotiveerder zijn; ze hoeven niet opnieuw in het school- ritme te komen. Gezien de positieve reacties van de kin deren, ouders en teamleden werd beslo ten om per januari 1996 definitief over te gaan op een continurooster met een middagpauze van 30 minuten. Van deze 30 minuten wordt 15 minuten besteedt aan de lunch en 15 minuten om buiten te spelen. Heeft een kind niet voldoende aan 15 minuten, dan kan het rustig in de klas dooreten. Eventueel kan een kind eerst buitenspelen en na het spelen de laatste stukjes brood opeten. Bij de kleuters wordt gegeten zolang dat nodig is en er wordt altijd naar behoefte bui ten gespeeld. De kleuters draaien in hun eigen ritme. De schooltijden zijn sinds januari: maandag, dinsdag en donderdag van 8.30 tot 14.30 uur voor alle groepen. woensdag 8.30 - 11.30 uur voor groep 1 t/m 4; 8.30 - 12.30 uur voor groep 5 t/m 8; vrijdag 8.30 - 12.00 uur voor groep 1 t/m 4; 8.30 -14.30 uur voor groep 5 t/ m 8. Meer informatie over het continurooster is verkrijgbaar op: Daltonschool "De Driesprong", St. Theresiastraat 16. Burgemeester Grothestraat 7 3761 CJ SOESTDIJK (035)601 44 88 Alle aanbiedingen zijn geldig tot en met zateri Laanr 3740 A' (0?'

Soester Courant | 1996 | | pagina 29