Ontbijtkoek mag. De hele dag Ontbijtkoek bakken: een echt ambacht Ontbijtkoek 'al vroeg ontdekt' itGoe 'Specialist^ W De grootste keus... en de beste service! ES Electrolux 1499.- 799. Typisch Nederlandse lekkern Ontbijtkoek onmisbare metgezel Ontbijtkoek zit boordevoi gezondheid dutje doen... 24 uur service Wassen - Drogen - Koelen - Vriezen Koken - Inbouwapparatuur ONZE TOP 10 699.- r 1399. 799.- 99.- 89. WOENSDAG 24 APRIL 1996 SOESTER COURANT PAGINA 30 Hoe gezond precies? Ook de oude Egyptenaren en Grieken waren al koekhappers Offer Nederland grootste koeketend land ter wereld en voer voor filosofen Overigens ook eigentijds Volkoren ontbijtkoek Franse koekrage Nederland koekland Kokende suikerstroop voor het voordeeg Broodnodige rustperiode De 'braakfase' Eindelijk het bakken Gemaakt van puur natuur Geen vet WOENSDAG Rondje Si EEN Iedere consument die in de periode van 24 april 1996 t/m 1 juni 1996 een ELECTROLUX groothuishoudelijk apparaat bij de Witgoed Specialist aanschaft, maakt grote kans op een GRATIS magnetron ter waarde van f599,-!! (Vraag in de winkel naar de voorwaarden). 1 Deskundig advies op maat 2 Gratis bezorging 3 Gratis aangesloten op bestaande aansluiting 4 Gratis oude apparatuur retour 5 Alle inbouwapparatuur verkrijgbaar 6 Gratis plaatsing inbouwapparatuur 7 24 uur service geen voorrijd kosten 8 Ook voor uw stofzuiger!! 9 Tot 6 jaar garantie mogelijk 10 Gespreide betaling mogelijk Gemaakt voor uw gemak. ZONKER 95 Bel voor GRATIS ADVIES AAN HUIS onze servicelijn: 035 - 60 29 360 Adres: Soesterbergsestraat 35a (t.o. Brandsma verf en behang) Het bakken van ontbijtkoek mag dan simpel lijken. Toch is he en ingewikkeld proces dat veel aandacht en vakmanschap veg.,,^ j- voorbeeld dat de bereiding van ontbijtkoek maar liefst vier dage Ontbijtkoek is een typisch Nederlandse lekkernij. Met een ietwat misleiden- Voor de slanke lijn de naam. Want je kunt ontbijtkoek natuurlijk bij het ontbijt nuttigen. Voor een gezond begin van de dag. Maar ook tijdens het koffie-uurtje is een plak ontbijtkoek heerlijk. En wat denkt u van een plak volkoren ontbijtkoek op de boterham bij de lunch, of bij de thee, of als 'zoete koek' bij de tv, of met een beker anijs voor het slapen gaan. Tijdens een kinderfeestje zorgt het spelletje koekkappenaltijd voor veel jolijt. Ook de slanke lijn is erbij gebaat, want in ontbijtkoek zit niet meer dan circa één pro cent vet. Bij de bereiding wordt totaal geen vet toegevoegd. Zodoende bevat een sneetje ontbijtkoek van 20 gram ongeveer 55 kilo calorieën. Geen wonder dat ontbijtkoek en andere koek- soorten steeds vaker op tafel verschijnen. Wij Nederlanders staan bekend als nuchtere nadenkers. Logisch dan ook dat de combina tie van vers en gezond hier zo goed aanslaat... Nog te weinig mensen weten dat ontbijtkoek- naast lekker ook heel gezond is. Zo'n plak ontbijtkoek zit stampvol gezonde jngrediën- ten, die ook goed zijn voor een vlekkeloze stofwisseling. En ontbijtkoek bevat nauwe- Oer-hollands vermaak: een fietstocht. Onderweg even een kleine pauze om iets te drinken en om zo'n lekkere plak koek te nuttigen. lijks calorieën. Terwijl bij de bereiding totaal geen vet wordt gebruikt. Dus reken maar dat zo'n plak ontbijtkoek gezond is. Ontbijtkoek wordt gebakken van rogge bloem en is rijk aan koolhydraten. Hierdoor past ontbijtkoek prima in een gezond voedings patroon. De evenwichti ge combinatie van glu cose, fructose en voe dingsvezels zorgt voor een gelijkmatige spijs vertering. Ontbijtkoek bevat totaal géén con serveringsmiddelen. Zo'n plak ontbijtkoek bevat in feite alleen maar goede dingen en geen slechte... We weten niet precies hoe lang koek al met de mensheid meegaat. Wel is bekend dat koeksoorten een lange geschiedenis en rijke traditie heb ben. Zo kunnen we uit oude Egyptische afbeeldin gen herleiden dat de bakkers van Farao Ram- ses III al een soort koek maakten uit honing en granen. Later voegden de Egyptische bak kers er de toen kostbare specerijen kaneel en peper aan toe. Die koek was zo bijzonder dat het in de graven van belangrijke overledenen werd bijgezet. En uit de overlevering weten we dat voor de overledenen alleen het beste goed genoeg was. Koek dus Zelfs uit ons taalgebruik kunnen we afleiden dat ontbijt koek in Nederland al sinds mensenheugenis een promi nente plaats in het dagelijks leven inneemt. Ongetwijfeld kent iedereen de ingeburgerde 'koek'-uitdrukkingen zoals 'Da's ouwe koek', 'Da's gesneden koek' en 'De koek is op'. Ze bewijzen onze rijke koektraditie. Nederland is zelfs het grootste koeketende land ter wereld. Van ontbijtkoek is zelfs een gesneden versie te koop. Elk plakje is even dik. Gemak dient de mens. Met ontbijtkoek anno 1996 is er voor elk wat wils, want dan heb ben we nog de gezond ste versie: volkoren ont bijtkoek. En die smaakt. In de bloeitijd van het antie- Grieken land was koek hootdbe- standdeel van voeding. verwierven de Griekse koek bakkers veel roem met leder van ons heeft wel herinneringen aan mtbijtkoek. Het broodtrommeltje op school net boterhammen belegd met snijkoek. Nog steeds is 't genieten met die goudbruine belegger. Of het kopje thee bij oma, verge zeld van een plak ontbijtkoek met dik boter besmeerd. Pure verwennerij. Ook vandaag de dag hoort ontbijtkoek er helemaal bij. De ontbijtkoek van nu is afge stemd op de behoeftes van nu. Zo zijn er de grote gezinskoeken van 500 gram, en de bekende reuzenkoeken van maar liefst 700 gram, maar ook kleine snijkoekjes van zo'n 300 gram voor de kleinere huishou dens. Handig bedacht door die ontbijtkoek bakkers. Ontbijtkoek is al eeuwen populair bij zeelui. Natuurlijk zetten moderne plezierzeilers die traditie voort. Volkoren ontbijtkoek is de gezondste ontbijt koekversie. Hij bevat namelijk twee keer zoveel voedingsvezel als de gewone ontbijt koek. Daarnaast zitten er ook nog 'ns meer vitaminen en mineralen in. Wist u dat topsporters ontbijtkoek eten van wege het hoge koolhydraten-gehalte. Dat staat garant voor extra energie. Ontbijtkoek mag. Ook voor de tussendoortrek is zo'n sneetje onweerstaanbaar, maar verant woord. Zet uw tanden erin, bij de T.V., bij 't sporten en onderweg. Ontbijtkoek hoort er al genera ties lang bij. Bij jong en oud. Bij arm en rijk. hun koek. Tijdens zijn redes op de straten en pleinen van Athene nuttigde de wijsgeer Socrates vaak uitsluitend koek. In het Romeinse rijk offerden de armen koek aan hun vele onsterfelijke goden. Waaruit blijkt dat koek ook in de dagen van Rome een kostbaar goedje was. Bij de oude Germanen bestond het voedsel voor het leger uit 'honingkoek', een soort ontbijtkoek. Later voegde men er wat simpele kruiden aan toe om de koek een goede smaak en een lekker aroma te geven. In Frankrijk werd de koek ingevoerd door de kruisvaarders. Zij brachten houdbare eetwa ren mee terug van hun kruistochten door vóór-Azië. Zo ontstond in Frankrijk een ware koekrage, inclusief complete koekkermissen. Deze evenementen hebben tot aan de Eerste Wereldoorlog voortbestaan. In West-Europa vindt de koek zijn oorsprong in de kloosters,. In de kloostertuinen werd graan verbouwd en men hield er bijen. De kloosterlingen bakten er heerlijk brood van. Met name in de vastenperiode was koek voor hen een welkome versnapering. Een aantal eeuwen later ontstond vanuit de Zuidnederlandse steden Gent, Brussel en Luik een bloeiende koekhandel, die over grote delen van Europa uitwaaierde. Uit de gemeente-archieven van Utrecht blijkt dat in Nederland al in het begin van de 16e eeuw koek werd geproduceerd. De Nederlandse koek was internationaal befaamd en kwam voornamelijk uit Schoonho ven, Deventer, Groningen en Fries land. Koek was een geliefd voedsel bij soldaten en zeelui. Vroeger stonden er koekventers bij de ingang van de kerk. Soms kwamen ze ook tijdens de dienst hun waren aanbieden aan de gelovigen. Koek was een symbool van vriend schap en verdriet. Het werd gegeten op begrafenissen. Maar ook als een kind jarig was, kreeg hij of zij een stuk koek met een lint om de arm. Zo kon het hele dorp de jarige herkennen en feliciteren. Op kinderverjaardagen is al eeuwenlang het spelletje 'koekhappen' populair. Bij dit spel letje proberen kinderen geblinddoekt naar stukken koek aan een touwtje te happen. Ja, Nederland heeft een rijke koektraditie, die tot over de grenzen beroemd is. Om te beginnen maken de bakkers het 'voor deeg' (ook wel 'zetdeeg' of 'gronddeeg' genoemd) Dit bestaat uit een kokend mengsel van zoete bestanddelen, zoals honing, stroop of invertsuiker (een mengsel van twee soorten suiker), vermengd met stukken kantkoek. Dat zijn die delen van ontbijtkoek, die bij het snij den van de zijkanten afvallen. Door het toe voegen van kantkoek krijgt het geheel een 'goede beet'. Zeg maar een mooiere, gelijk matige structuur en een zachte samenstelling. De suikerstroop die ontstaat, wordt vervol gens met roggebloem gemengd. Bij de koek- bereiding spelen temperaturen een hoofdrol. Bij 70 gr. C. verstijft het deeg, waardoor het zijn benodigde taaiheid krijgt. Dan breekt de broodnodige rustperiode voor het deeg aan. Dit kan variëren van 1 tot meerdere dagen. Die rust is nodig voor de structuur van het deeg, die dan ontstaat door de werking van enzymen. Als de rusttijd voorbij is, breekt de 'braakfa- se' aan Braken is het kneden van het voor deeg. Aan het deeg wordt nog 'ns hontng toe gevoegd om het weer soepel te maken. Ook laan er de uiteindelijke smaakmakers in: koekkniiden, kruidnagel, kaneel en nootmus- Elke koekbakker heeft hiervoor zijn eigen geheime recept. Juist dat geeft de diverse smaken aan ontbijtkoek, die meestal streekge bonden zijn. Ten slotte mengen we de bak poeders erdoor om de koek zijn hoogte te geven. Vervolgens gebruikt de koekbakker weer kantkoek: hij strooit fijngemalen kantkoek op de bakplaat. Hiervan krijgt de ontbijtkoek zijn bekende smakelijke poreuze onderkant. Dan begint eindelijk het bakken. De ontbijt koek verblijft ongeveer 1 uur bij een tempera tuur van 180 tot 200 gr. C. in de oven tot hij mooi goudbruin is. Dan komt de lekkere verse koek uit de oven met z'n glimmende korst, de 'kap'. Daarna moet de ontbijtkoek rustig afkoelen. Pas een hele dag later kan hij gesneden worden. Hij is nu klaar om verpakt, verzonden en opgepeu- zeld te worden... Hoewel we hem al van oudsher kennen van de ontbijttafel of bij de thee na schooltijd, weten we eigenlijk heel weinig van 'm af. Ontbijtkoek. Een oude getrouwe, gemaakt van puur natuur. Hoofdbestanddeel van ontbijtkoek is roggemeel. Rogge is een goed en zuiver produkt van moeder aarde. De rogge die voor ontbijtkoek wordt gebruikt, komt meestal uit Canada, Frankrijk, Spanje, Duitsland of de V.S., omdat de Nederlandse rogge er minder Eigenlijk is een dagje-uit niet compleet als er niet voor de broodnodige opkikker op een plak ontbijtkoek wordt getrakteerd. geschikt voor is. Bovendien is er een specifie ke melange van verschillende roggesoorten nodig om ontbijtkoek z'n goede structuur en smaak te geven. Ontbijtkoek is zo goed als vetloos, want er wordt bij de bereiding geen vet verwerkt. Ontbijtkoek dankt zijn smaak, geur en kleur voornamelijk aan de zoete bestanddelen, die erin zitten. Dat kunnen honing, siroop en invertsuiker (mengsel van twee soorten sui ker) zijn. Ontbijtkoek wordt ambachtelijl vervaardigd, volgens traditioneel recept. Elk< koekbakker heeft zijn eigen speciale, min o meer geheime receptuur. Ontbijtkoek hoeft u overigens niet te late. staan voor de lijn. Want een plak ontbijtkoe. - zonder boter natuurlijk - bevat slechts 5 kilocalorieën. Dus mogen we zo'n sneetji gerust,'light' noemen. Voor wie niet aan zijn gewicht hoeft te der ken, is een dubbele plak dik besmeerd mi echte boter onweerstaanbaar. We kunnen k lekker met z'n allen al eeuwenlang van snul len. En als de voortekenen niet be blijven we dat ook nog eeuwen doen. door A Nooit geweten. Ons land telt meer hi sen. Om precies te waaronder 6 miljoen vissen, 2 miljoen ks honden en 1 miljoen Arie trof het berich rende cijfers aan in tendblad dat zich op i richt. Rijst natuurlijk de v cijfers zijn gebaseeri pieten huisvesting zt is naar het aantal v nimmer geïnformee ben buren, vriendi opnemers op bezoek visstand van aquaria informeren. Het waa dit bericht moeten wc pond zout nemen, all aantal geregistreerde de plaatselijk verscl belasting, wel iets kui Het aandeel van Ms vaderlandse dierent verwaarlozen. Vroeger, toen de kim huis uit waren, was Ai Wij verstrekten voll een boxer. Asja wa hondstrouwe huisgen lachen, bij wie de kin Een lobbes, wiens hei den, ook nu nog word verschaften wij, ten kinderschare, kost en zeer levendige cavia c lende, nooit uitgeslaj zijn er nog plannen ge in de garage te parkei vetorecht heeft dit onl komen. Het "poesje mauw, ki bij ons nooit tot de h drongen. Vergeef het ons, maa tegen ze. Weliswaar s het standpunt dat ied stelling tot ieder mens maar bij het graven na stelling stuitten wij ti constatering dat kattei dames en heren uitgez huis wel eens vertedc wekken, maar erbuiti lastpakken, zeg maar1 soort loslopen wild gn toiletten in anderman Daar worden de nazai ginnen Flora en Fau van. Het is daardoor door dit ongemak gee moveert en de aanvoe tingen goudvissen bijl den aangesleept. Van een echt "Oranje in ons bescheiden v geen sprake. Alleen ti vertrekking door Mj beweging waar te nem ze af naar de plek va hun bevoorrading vei onderduikadres. All van Miepje, André, Si ren die liefst dagelijks consumeren. Sinds kort wordt onz dreigd door de mens, Weliswaar een jeugc toch. Rick is zijn naam, 4 een vooraanstaand S kersgeslacht dat, me de bestelwagen, de onder de aandacht brengt. Rick, een jongen me en voor zijn leeftijd korte Soester, maak ongebruikelijke wij onze vriendenkring. "Ik schiet je dood," li nadat ze hem op vrii delijk wijze er op atti het toebrengen van s telijke eigendommei Alvorens het vonni trokken informeerdi een en ander zou pk "Hiermee," lichtte F een klein houten sti tevoorschijn en legd "pauw-pauw". De middag van die zich aan onze voon dezelfde wapenuiti een touwtje bengel en zeer voorkomei informeerde hij na: om in ons vijvertje Samen namen ze d schouw. Aan de o zich in roerloze toe: vis die de aanval i seerde kattenbewej "Die wil ik vangen Marie trok de fanta betoogde dat daar stip diende te wordi "Hij doet nu een dui terug," luidde haar Rick, de redelijkhe inziende, vertrok t een uur later weer Hij overzag de kle: stelde vast dat zijl aanwezig was. Hij v dering. "Dan is hij zeker m neden in de vijver i onderstelde Marie. Rick had er vrede n eens terug te kome wil zijn dat kinderei katten, altijd iets ai maar diep genoeg In de voortuin var was de kat aan het I Het menu: onze la: "Rot kat," schold "Hoezo," informe drama was ontgaai "Vertel ik je later Marie en spoedde een makelaar in nieuwe bestelling kattevoer! A Optimaal rendement. Extra dikke isolatie in wanden en deksel. Milieubewust vriezen. B klasse. Volop gemak. Inhoud 154 liter. Low Frost systeem, 80% minder rijpvorming. Volop veiligheid. Slot met sleutels. Optimaal rendement. 2 Hoog-efficiente compressoren. Stijlvolle constructie. Soft design. Volop gemak. Inhoud koelruimte 240 liter. Diepvriesruimte 87 liter. Nu met GRATIS wijnflessenhouder. Milieubewust koelen en vriezen. Laag energieverbruik. Stijlvolle en robuuste constructie. Volop gemak. Inhoud koelruimte 186 liter. Diepvriesruimte 44 liter. Automatische ontdooiing. 1000 toeren Geadviseerde verkoopprijs: WIJ DENKEN ALTIJD AAN MOEDERDAG DUITS TOPMERK 3 programma's, laag waterverbuik, 2 temperaturen FRITEL Kema vanaf: Braun MultiGourmet stoomkoker Tijdelijk met waardebon f 10,- gratis groente en een prachtig receptenboek Stoomkoker voor een verse, gezonde maaltijd, vol vitaminen en smaak Met langwerpige stoomkorf (ideaal voor vis, asperges) Snel: stoomt al na 40 seconden Met 2 extra zwarte kommen (voorkomt ver kleuring) Braun MultiMix M 880 Tijdelijk met "Kookschrift 3" van Joop Braakhekke Zeer veelzijdige combi-mixer Met garden, deeghaken, staafmixer en hakmolen Voor kloppen, kneden, pureren en hakken 220 Watt motor vanaf Braun AromaSelect PureAqua Gratis vakantie-cheque ƒ100,- kans op een Zilverberk vakantie Anti-chloor/kalkfilter - voor pure, lekkerder koffie - voorkomt kalkvorming Aromaselector voor het variëren van de smaak 1250 Watt; warmere koffie NOVA Koffiezetter Q 12 kopjes 34. 5

Soester Courant | 1996 | | pagina 30