jVVN nspecties Gevangenen van de Liefde? DP P05T- m X Tm wassen SWOS gooit balletje op Nieuwe brochures in serie "Patiëntenrecht" Leeftijdsdiscriminatie? Toegankelijkheid station Amersfoort Declaratiefonds voor minst draagkrachtigen swos- ir de VVN-krul! V5 /«vty )ij aankoop van wasautomaat WOENSDAG 24 APRIL 1996 SOESTER COURANT PAGINA 33 Reacties van Lezers 7 e JAARGANG Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers 6019190 6016324 6014114 6023681 6019004 06-8344* 6027997 6023681 6031119 Mantelzorg Groepswonen ouderen Ouderen postzegels Activiteiten PCOB-Soest Activiteiten ANBO Activiteiten KBO Soest/S'berg 0SÊ Vakantie: regel het tijdig klussendienst Rabobank verlegt leeftijdsgrenzen richtten ruim 35 jaar ze keuringen hebben e kwaliteitsverhogen erkeersveiligheid van s. die als occasions bij gara. bedrijven worden aanjfebo. ïerste drie jaar valt de autn jlichte APK. ng is zo belangrijk omdat ,twe, vaak zakelijk gebruikte 1e tijd soms veel kilometers elegd. Slijtage van vitale >aat bij deze 'kilometervre. sneller. Veiligheidsinspecties WNI van mee. Ook de koper st aan de krul. Hij weet lij een auto aanschaft waar- l kan rijden. ;ig is uitgevoerd in combina- onderhoudsbeurt, dan is de reparaties klein. Vraag dus l. uw garage weet er meer .Zr tli en dan er plaatsen én gordels in de wasmachine op een houten >rdt geplaatst is een voorlader achine in een vochtige ruimte staan, is het aan te bevelen chine aan te schaffen met plaatstaal. ger het centrifugetoerental, ger de restvochtwaarde. De jer is dan sneller klaar. e machines meten zelf de leid wasgoed en stemmen de juiste hoeveelheid water ïft daardoor altijd het laagst :e waterverbruik bij een op- 'asprestatie (sensorlogic). i er apparaten voorzien van snsoren, die ervoor zorgen tijd een goed spoelresultaat 2n zo laag mogelijk water- (sensortronic). iet centrifugeren kunnen be- machines de eventuele s meten en corrigeren (sta- kontrole systeem). lardige wasmachines zijn voorzien van een roestvrij- )mmel en kuip. - machines hebben een voor de ervoor zorgt dat er geen fel verspild wordt. (ÖKO- jrdere apparaten zijn veelal van elektronische besturin- ndicatielichtjes. Zo kunt U t verloop van het wasproces n soms zelfs de nog reste- 3stijd aflezen. oudiger geworden. De 'g door de wasmachine in de was in de machine fan het wasritueel van vraten BV is benieuwd te maken. Wellicht heeft Jeder, van opa of oma, 1 vroeger tijd'. Stuur uw iidelijke Apparaten BV, vermelding van WAS- e worden gebundeld in net een ÖKO-Lavamat s met een AEG Vampyr De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Dalplein 6, 3762 BP Soest, tel. 6023681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 22 mei. Kopij graag vóór woensdag 6 mei inleveren bij de redactie; adres: zie hiernaast. SENIOREN PAGINA •ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Talmalaan 28,tel. 6016795. KBO-Soest(erberg): H. Henken Valeriaanstraat 75, tel. 6017938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong Buntweg 13, tel. 6010845. ANBO-Soesterberg: G. Dus- schooten Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 0346-353338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink- Chr. Huygenslaan 108, tel. 0346- 352041. Seniorenbus Maaltijdvoorziening Personenalarmering S.W.O.S. C.M.D. Kruisvereniging Seniorenvoorlichting Klusjesdienst Centraalmeldpunt vrijwilligershulp Enkele jaren geleden hadden we nog nooit van het woord gehoord. Nu is het een gevleugeld woord. Maar "Gevangenen van de Liefde?" Kom nou, het is toch vrijwilligers werk? En dan doe je toch alleen wat je leuk vindt? Toch ligt het in vele gevallen iets anders. Over dit thema hield de heer J. Scheffers uit Delft een voordracht voor de Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB). De heer Scheffers heeft jarenlang een func tie vervuld in de Maatschappelijke Dienstverlening in Delft en bezocht meerdere congressen over Mantel zorg. Wat is Mantelzorg Onder Mantelzorg verstaat men in grote lijnen "hulp aan de naaste". Eigenlijk is het begrip Mantelzorg al veel ouder. Het was vroeger gebrui kelijk dat ouders - veelal alleen staanden - bij kinderen introkken en daar hun laatste jaren sleten. Na de oorlog kwamen de verzorgings- en verpleeghuizen om deze taak over te nemen. Maar ook deze tijden veranderen, verzorgingshuizen moeten sluiten of inkrimpen. En door de strengere toelatingseisen komt men niet zo gemakkelijk meer in een verzor gingshuis. "Zorgen dat men zo lang mogelijk in eigen huis kan blijven wonen" is nu het parool. De orga nisatie "Thuiszorg" werd opgericht en ook de Mantelzorg kwam - noodgedwongen - op gang. Vrijwilligerswerk? Mantelzorg - hoe begint het en waar eindigt het? Het begint veelal onge merkt. Je partner, kennis of goede huur kan niet zo goed meer uit de voeten. Je biedt spontaan aan om een handje te helpen, een bood schapje doen, even de ramen ze men. Er moeten meer klusjes ge daan worden. De verzorgings behoefte neemt geleidelijk toe; de vraag naar hulp eveneens. Thuiszorg wordt ingeschakeld. Die komt één of twee keer per dag; de rest van de dag is de patiënt alleen en is verder afhankelijk van de mantelzorger. Partners kunnen elkaar dikwijls aanvullen, maar als één van de part ners verzorgingsbehoeftig wordt, kan de andere partner voor een zware opgaaf komen te staan. Maar men moet door, opname is niet aan de orde; de taak wordt steeds zwaar der. En als men dan zelf ook al een dagje ouder wordt, gaat het toch wel een probleem worden. Aan huis gebonden Men kan niet zo gemakkelijk meer even weg om boodschappen te gaan doen, naar een familiebezoekje of naar de wekelijkse club. De patiënt kan niet zo lang alleen gelaten wor den. Thuiszorg komt de ene dag om half tien en de andere dag om half twaalf. Ook van de arts weet men nooit hoe laat hij/zij komt. Begrij pelijk maar lastig. Meer telefoontjes, meer bezoek, allemaal zaken die ook tijd en aandacht vragen. Er moet ook veel geregeld worden en het huishouden moet ook door gaan. Je wordt geleefd. Hetzelfde geldt voor hulp aan derden. Je be gint er aan uit naastenliefde, maar je kunt eigenlijk ook niet meer afha ken. Er is niemand die je taak kan of wil overnemen, maar je kunt de patiënt toch ook niet aan zijn/haar lot overlaten? De patiënt raakt aan u gewend en gaat op uw hulp reke nen. Vrijwilligerswerk? of toch "Gevan genen van de (naasten)liefde?" Soms gaat het echt niet meer Veelal komt er een tijd dat het echt niet meer gaat. De patiënt moet uit huis geplaatst worden, omdat thuis verzorging niet meer verantwoord is of de Mantelzorg zelf het niet meer aan kan. En dat brengt weer nieuwe problemen mee. Een verzorgende partner had er veel moeite mee dat zijn vrouw in een verpleeghuis moest worden opgeno men omdat hij de verzorging niet meer aan kon. Hij verweet zichzelf te kort te zijn geschoten in zijn chris ten-plicht voor de ander te blijven zorgen. En waar zijn dan de mensen die de Mantelzorg opvangen, zijn of haar probleem begrijpen en er over mee kunnen praten? Wie helpt dan de Mantelzorger, die altijd voor de an der klaar staat, maar dan met zijn/ haar probleem geen kant uit kan? Kunnen zij bij hun "organisatie" te recht, de kerk of de ouderenbon den? Steunpunten Veel problemen komen voort uit de Christelijke beleving van naasten liefde, omzien naar elkaar. De juiste voor deze problemen op geestelijk gebied kan men veelal niet terecht bij de Maatschappelijke Dienst of de huisarts. Vanuit de PCOB is men bezig met het oprichten van Steunpunten waar Mantelzorgers met hun problemen - ook geestelijke - terecht kunnen. In Soest functioneert sinds enkele jaren een parttime Maatschappelijke Dienst op bijbelse grondslag voor acht uren per week, een instantie bij uitstek voör Mantelzorgers, die van uit hun Christelijke beleving een open oor nodig hebben; iemand die naar hen luistert vanuit dezelfde le vensovertuiging. Maar ook hieronder tikt een tijd bom. In onze eigen Soester Courant stond enige tijd geleden een artikel hierover met de kop "Soest wil van subsidie af". Christelijk Maatschap pelijk werk mag, als 't maar niks kost. Met andere woorden: Mantelzor gers, zoek het zelf maar uit. T.D. In de serie "Patiëntenrecht" zijn twee nieuwe brochures verschenen. Eén handelt over: Schadevergoe ding bij een medische fout en de an dere over: Vragen over de tandarts. Dit wordt gemeld door het Provin ciaal Patiënten/consumenten Plat form te Utrecht. De brochures zijn in heldere en be grijpelijke taal geschreven. De eerst genoemde behandelt stap voor stap de procedure welke moet worden gevolgd om schadevergoeding te verwerven na een medische fout. Over het algemeen blijken burgers niet zonder juridische hulp te kun nen. Immers men krijgt te maken met verzekeringsmaatschappijen die de aansprakelijkheid moeten erken nen en willen onderhandelen over de hoogte van de schade. Het is dui- delijk dat zulks geen eenvoudige zaak is. Vooral als men aan een dergelijke procedure wil beginnen is de hulp van een informatie- en klachten bureau onontbeerlijk. In de tweede brochure wordt inge gaan op de vraag welke tandarts men kiest of hoe men dient te han delen wanneer men van tandarts wenst te veranderen. Ook wordt men op het kostenaspect gewezen en de noodzakelijke afspraken welke men daarover dient te maken. De brochure gaat uitgebreid in op de mogelijkheid een tweede mening te vragen. De brochures kan men bestellen bij het NP/CF telefoon 030-234 15 97. De kosten bedragen f 2,50 ex clusief portokosten. Hier kan men ook vragen naar de eerder versche nen brochures. In het ANBO-orgaan stond enige tijd geleden een ingezonden brief van iemand die zich gediscrimi neerd voelde door een woongroep, omdat hij niet werd toegelaten in verband met zijn leeftijd, die boven de 70 jaar lag. Op verzoek van de Redactie van de Seniorenpagina ontvingen wij van Woongroep Koningsdael Soest het volgende commentaar. Van die reactie zijn wij geschrokken, want leeftijdsdiscriminatie is een ernstige zaak. Toch willen wij graag een aantal za ken duidelijk proberen te maken, die aan zo'n beslissing ten grondslag hebben kunnen liggen. Een woongroep is totaal iets anders dan een bejaardenhuis. Men pro beert zo lang mogelijk zelfstandig te blijven en als goede buren elkaar tot een bepaalde hoogte zoveel moge lijk te helpen (mantelzorg geven). Voorts worden er diverse werk zaamheden gezamenlijk gedaan, b.v. de tuin. Het schoonhouden van de gemeenschappelijke ruimten enz. Wij willen graag duidelijk maken dat als iemand de mededeling krijgt dat zijn leeftijd te hoog is voor de groep, dat dit niet direct op leeftijds discriminatie moet worden gescho ven. Want, wat speelt er bij aan name in een groep en waar let men op bij de toekomstige bewoner, (woongroepen mogen n.1. zelf aan wijzen wie er in de groep komt wo nen). Men let o.a. op: 1. Zelfredzaamheid. 2. Zal de persoon qua karakter in de groep passen. 3. Wat heeft men i.v.m. de verplich tingen (zie boven) en mogelijke an dere activiteiten aan de betreffende personen) en als punt 4 toch ook de leeftijd. Men streeft bij aanvang van een groep naar een gemiddelde leef tijd van rond de 65 jaar. Dat houdt in, dat er naast een aantal vijftigers ook plaats is voor zeventigers. Ligt de gemiddelde leeftijd van een wonende groep hoog, wat na een aantal jaren wonen gewoon gebeurt, dan zal men toch voor de opbouw van de groep iemand kiezen, die de gemiddelde leeftijd benedenwaarts beïnvloedt. Een gevarieerde leef tijdsopbouw blijft gewenst. Met z'n allen boven de 80 jaar zijn kan pro blemen geven i.v.m. de beloofde mantelzorg en de andere werk zaamheden, zoals schoonmaken en onderhoud tuin. Het is spijtig voor de schrijver van het stuk, dat hij bij de betreffende groep niet is aangenomen. Mogelijk kan hij het bij een andere groep pro beren, die een andere leeftijdsop bouw heeft. Denkbaar is ook nog, dat hij zelf een woongroep sticht. Dan wordt hij uiteraard niet gewei gerd. Ook zijn woongroep zal bij voortzetting tegen hetzelfde pro bleem oplopen. Ik hoop, dat hij na bovenstaande uiteenzetting er iets anders tegen aan kijkt. Greet Broerze, voorzitter woongroep Koningsdael Soest. Het startsein voor de verkoop van de Ouderenpostzegels 1996 (voor heen Zomerzegels) is gisteren (23 mei) gegeven door de Staatssecreta ris van het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport, me vrouw E. Terpstra. In het nieuwe stadstheater De Veste te Delft heeft zij de eerste ouderenpostzegels in ontvangst genomen. Tevens werd ook de door het Fonds gefinancierde tentoonstelling "Ge zond ouder worden" geopend. Deze reizende expositie gaat vanuit een positieve invalshoek in op de vele aspecten die te maken hebben met het stijgen van de leeftijd. Verkoop De ouderenpostzegels zijn te koop aan de loketten van de postkantoren van 23 april tot 15 juni. Maar er zijn ook duizenden vrijwilligers op pad. Zij richten verkoopstands in, die onder meer te vinden zijn in een aantal Albert Heijn-filialen, bij sommige Rabobanken en V&D- vestigingen en in tal van openbare gelegenheden. Bovendien worden in een aantal gemeenten bestel formulieren huis aan huis bezorgd. Ook die wijze van verkopen wordt door vrijwilligers georganiseerd. En hoe meer vrijwilligers er zijn des te meer er voor het ouderenwerk gedaan kan worden. Wilt u zich ook voor ouderen inzetten, of wilt u ge woon iets meer weten, dan kunt u bellen naar het Fonds Zomer- postzegels, tel. 030-6567774. PCOB-Echoklanken Dinsdag 7 mei: bowlen in C-drie van 14.00-16.00 uur; Woensdag 8 mei: soosmiddag in de "Deel" van 14.30-16.30 uur; Dinsdag 21 mei: bowlen in C-drie van 14.00-16.00 uur, laatste bowling-middag van het seizoen; Donderdag 23 mei: Hameland-toer- bustocht gedeeltelijk door Duitsland met veel natuurschoon, oude stad jes en monumentale gebouwen. Info: bowlen, dhr. T. Duhen, tel. 601 71 93; Soosmiddag en bustocht, mevr. G. Schepen, tel. 60145 13, b.g.g. mevr. L. Westdijk, tel. 601 70 93. 25 april: Soos, klaverjassen, rummy- cuppen, sjoelen in Honsbergen. Toegang f 1,00. 1 gratis consumptie. Aanvang 13.30 uur. 28 april: Praat-contactmiddag in de Vijverhof. Toegang gratis voor alle inwoners van de gem. Soest van 50 jaar en ouder. Men ontvangt 2 gra tis consumpties. Vanaf 14.00 uur. 14 mei: Busreis naar Flevoland met boottocht in de Weerribben. Prijs f 59,-. Aanmelden en informa tie: Mevr. J. Ephraim, tel. 601 63 17, L. Nieuwdorp, tel. 601 95 87, R. Diteweg, tel. 601 69 53. 17 mei: Grote bingo in de Vijverhof. Aanvang 14.00 uur. Zaal open 13.30 uur. Voor ANBO-leden gra tis. Introducés betalen f 1,00. Woensdag 24 april: Soos in de Vijverhof. Aanvang 13.30 uur. Toe gang vrij. Vrijdag 26 apr. t/m 3 mei: Bootreis op de Maas v.a. Luik, met de "Prin ses Juliana". Woensdag 1 mei: Mariaviering in de Mariakerk te Soestdijk. Na afloop koffie etc. Dinsdag 7 mei: Info-uurtje over rei zen etc. in de Vijverhof van 09.30 tot 10.30 uur. Woensdag 8 mei: Soos in de Vijver hof. Aanvang 13.30 uur. Toegang vrij. Woensdag 15 mei: Soos in de Vijverhof. Aanvang 13.30 uur. Toe gang vrij. Dinsdag 21 mei: Dagtocht naar den Helder. Woensdag 22 mei: Soos in de Vijverhof. Aanvang 13.30 uur. Toe gang vrij. Info reizen: Mevr. R. Korte, tel. 601 39 60. Info soos: Mevr. R. Groen, tel. 601 75 80. Info evenementen: Mevr. A. Jacobs, tel. 601 53 50. Seniorenbus Telefoon: maandag t/m vrijdag van 9.00-16.00 uur: (035)6019190 Het station Amersfoort is voor veel ouderen een bekende plaats en tot voor kort een vertrouwde plaats, waar veel gebruik van wordt ge maakt. Nu er een tijdelijk gebouw is verrezen, is het voor ons niet meer zo vertrouwd. Dat wordt niet ver oorzaakt door het gebouw, dat is goed toegankelijk. Het ongemak wordt duidelijk, als een gezonde 50, 60-plusser met een koffer boven- of onderaan de trap staat. Als gezonde senioren daar problemen mee heb ben, hoe moeten mensen met een lichte handicap zich dan voelen? Niet iedereen, die in deze omstan digheden op het station Amersfoort aankomt, weet dat er een plateaulift beschikbaar is, zoals wij gehoord hebben na informatie. Dat is inder daad een tijdelijke oplossing van het probleem. Er heerst echter onder de senioren - zoals wij hebben vernomen - angst om op de plateaulift te staan en zich op deze manier te laten vervoeren. Het lijkt ons aannemelijk dat men sen die slecht ter been zijn zich niet veilig voelen op een lift zonder be scherming om zich heen. Dat is dan ook de vraag die aan de N.S. wordt voorgelegd: Kunt u alsnog een liftkooi op het station Amersfoort aanbrengen en over deze voorziening goede infor- matie verschaffen in brede kring? Het zijn nl. niet alleen senioren uit de omliggende plaatsen van Amers foort, maar ook veel "overstappers" uit alle delen van het land, die in Amersfoort van het station gebruik maken. Wij hopen van harte dat u serieus over deze vraag wilt nadenken en alles wilt doen om het reizen per trein voor alle reizigers prettig en veilig te maken, ook in deze periode van nieuwbouw. Graag willen wij u nog eens attenderen op het declaratiefonds van de gemeente Soest. Het de claratiefonds is door de gemeente in het leven geroepen om mensen met een laag inkomen financieel tege moet te komen. Hoe? Door hen ruimte te bieden om eens iets extra's te doen op het gebied van sport, recreatie, cultuur en maatschappelijke activiteiten. On der de regeling vallen ook de kosten van lidmaatschappen, zoals van de ouderenbonden, alsmede de uitga ven voor de reizen en evenementen van de bonden. De bijdrage is vast gesteld op maximaal f 100,- per per soon per jaar. Men krijgt die f 100,- niet zonder meer. De uitgaven moe ten eerst zijn gedaan. Daarna kan gedeclareerd worden. Om voor zo'n bijdrage in aanmer king te komen, mag het inkomen niet meer bedragen dan 120% van het voor de aanvrager geldende mi nimum inkomen. Dat komt voor ouderen neer op een bedrag van ca. f 2245,- netto per echtpaar en ca. f 1560,- netto per alleenstaande. Het is de moeite waard om eens na te gaan of u voor zo'n bijdrage in aanmerking kunt komen en dan een aanvraag in te dienen. Aanvraagformulieren kunt u onder meer verkrijgen bij de gemeente, afd. Sociale Dienstverlening. Daar kan men u desgewenst ook een fol der verstrekken met nadere bijzon derheden en een antwoordkaart voor toezending van een aanvraag formulier. Afsluitend geven wij u nog een na dere omschrijving van de uitgaven die onder het declaratiefonds vallen: Sport en recreatie: Voorbeelden: - zwemkaartjes - lidmaatschap sportvereniging Er wordt geen bijdrage verleend in sportattributen (sportkleding etc.). Cultuur: - lidmaatschapsgeld van: - de bibliotheek - kunst- cultuurverenigingen - ideële groeperingen - natuurmonumenten - museum- en theaterbezoek Zorgsector - lidmaatschapsgeld: -EHBO - patiëntenverenigingen Diversen - lidmaatschapsgelden voor onder meer: - een vakbond - een politieke partij - de consumentenbond - ouderenbonden - reizen en evenementen van de ouderenbonden Een goede vakantie begint met een goede voorbereiding. En dat kan op meerdere manieren. Een gulden re gel is: begin tijdig met de voorberei dingen. Wat wilt u in de vakantie gaan doen. Kiest u voor een groepsreis of gaat u liever uw eigen weg. In het eerste geval kunt u zich het beste wenden tot een erkend reisbureau, die kant en klare reizen te bieden heeft. In het tweede geval zult u alles zelf moeten regelen. Houdt u van wandelen of fietsen, of gaat u liever met de caravan een trektocht maken. Wilt u een grote mate van zekerheid wat het weer betreft of heeft het Hollandse kli maat voor u ook z'n bekoring. Kortom, heel wat overwegingen om eens goed op een rijtje te zetten. Ga eerst eens kijken Wilt u een vakantie-adres in Neder land bespreken? Trek er dan eens een dagje voor uit en ga eens op dat adres of meerdere adressen kijken. Het kan u onaangename verrassin gen en teleurstelling besparen. Hoe mooi de aanbevelingen in adverten ties en brochures ook lijken, het moet aan uw eisen voldoen. En let ook eens op de omgeving, is dat wat u bedoelt? Informatie In de vakantie-keuzegids van de Consumentenbond vindt u o.a. veel informatie over uitgaansmogelijk heden, het weer en de prijzen in ver schillende vakantie-gebieden. Het is een brochure van 76 pagina's en kost voor leden f 12,— en voor niet- leden f 15,—. Te bestellen bij: Bestelservice-Con sumentenbond, tel. 070-445 49 00. In het kader van "meer bewegen voor ouderen" gaat 1 mei, de Stich ting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) van start met een cursus Jeu de boules voor 55-plussers. Een cursus waaraan iedereen in de leeftijd van 55 tot 80 jaar en ouder kan mee doen. Jeu de boules is een verzamelnaam voor een serie aan elkaar verwante balspelen, waarvan de meeste in Frankrijk worden beoefend. De oude Grieken en Romeinen hadden al een aantal balspelen die geba seerd waren op behendigheid. Ook in de middeleeuwen waren jeu de boulesachtige spelen populair. Later is de belangstelling voor deze spelen enigszins afgenomen, maar in deze eeuw neemt het aantal jeu de boules-spelers weer toe. Vanuit Frankrijk is het spel uitgewaaierd over diverse landen, waaronder ook Nederland. Leuk en gezond Jeu de boules is een leuke en ge zonde vrijetijdsbesteding waaraan tot op zeer hoge leeftijd kan worden deelgenomen. Ook mensen met een lichte handicap kunnen volop mee- doen. Er is geen speciale kleding nodig. Wel is het prettig om met goed zittende, soepele schoenen te spelen. De kleding mag de bewe gingen niet hinderen. Voor de cursus jeu de boules voor 55-plussers zijn vier banen beschik baar aan de Gemshoorn in Over- hees, alwaar ook spelmateriaal aan wezig is. Er is ook gelegenheid om een kopje koffie te drinken, een ge zellig praatje te maken en wat uit te rusten. De cursus die woensdag 1 mei be gint wordt elke woensdag tot en met 27 september gehouden van 09.30 tot ongeveer 12.00 uur. De kosten zijn in totaal f 40,00. Wie eerst eens vrijblijvend kennis wil maken is op de woensdagochtend welkom. Voor meer informatie: tel. 602 61 91. Voor aanmelding: 602 36 81. De klussendienst van de SWOS, de klussendienst voor ouderen, is bereikbaar via tel. 6023681 Op 1 januari heeft de Rabobank de leeftijdsgrenzen voor leningen ver soepeld. Zo lezen wij in ANBO-vi- zier. Deze beslissing is mede geno men omdat de ANBO in september 1995 bij alle banken heeft aange drongen om leeftijdsgrenzen in ver zekeringen en kredieten bij te stel len. Groter belang Een andere reden om de leeftijds grenzen bij te stellen is het feit dat ouderen in de samenleving in aan tal en in belang toenemen, aldus de bank. De grens voor een persoon lijke lening met kwijtschelding bij overlijden komt bij de Rabobank nu op 75 jaar te liggen. Zonder kwijt schelding bij overlijden is lenen ook op latere leeftijd mogelijk. Ook zal de bank kosten voor vervroegde af lossing van een persoonlijke lening niet meer in rekening brengen. Een doorlopend krediet kunnen ouderen vanaf 1 januari afsluiten tot hun ze ventigste. Postbank handhaaft grens Bij de Postbank wordt voor kredie ten een leeftijdsgrens gehandhaafd van 70 jaar, ook voor kortlopend krediet. Zonder verder onderzoek wordt uitsluitend op basis van leef tijd een krediet geweigerd. Conclusie In advertentie van krediet-verle nende instanties worden leeftijds grenzen veelal niet vermeld. Waar schijnlijk is krediet-verlening aan ouderen geen interessante markt voor de banken. ANB O-vizier.

Soester Courant | 1996 | | pagina 33