Milieuvervuiling bij u in de buurt? Bel 06 - 022 55 10 I K M- Milieu 060225510 defVek s 'Hoe durven wij in Nederland nog te klagen als je dit allemaal ziet ^1 Hulpver De Novib Methode: 40 jaar samenwerking met mensen in ontwikkelingslanden zelf Wiin van II WOENSDAG 24 APRIL 1996 SOESTER COURANT PAGINA 34 MOENSDAG 24 Provincie Utrecht voor milieuklachten dag en nacht bereikbaar SSSI Klachten Telefoon Expositie: 'Le als een indiaa 'n 71 Reaal steunt Novib We zitten er soms met onze neus bovenop. Vissen die boven drijven in de sloot, een illegale afvalstortplaats, een pene trante stank onder de rook van een fabriek en tientallen andere vormen van milieuvervuiling die overal kunnen voorkomen. Ook bij u in de buurt. Als u daar lucht van krijgt, kunt u gratis bellen met de Milieuklachtentelefoon van de provincie Utrecht. Daar kunt u voortaan 24 uur per dag terecht met klachten over water-, bodem- en luchtver vuiling. Dan wordt er iets aan gedaan. Wat doet de provincie met uw klacht? Stel, u belt 06 - 022 55 10. Bijvoorbeeld omdat het water in de sloot bij u achter plotse ling gifgroen is geworden. De medewerker van de Milieu klachtentelefoon die u te woord staat, vraagt naar een omschrij ving, de locatie en eventueel een vermoeden over de oorzaak van de vervuiling. Als uit die informatie blijkt dat er sprake is van een calami teit, dan komt een milieu inspecteur van de provincie binnen 5 minuten in actie om ernstige milieuschade te voorko men. Zelfs midden in de nacht. Is uw klacht of melding minder spoedeisend, denk dan niet dat er geen actie wordt ondernomen. Integendeel. De provincie stelt een onderzoek in naar de aard en de oorzaak van de vervuiling en treft spoedig de nodige maatregelen. Als u daar belangstelling voor heeft, kan de provincie achteraf contact met u opnemen om u op de hoogte te houden over de afhandeling van uw melding. En als u anoniem wilt blijven, is dat natuurlijk ook geen enkel probleem. Sommige klachten en mei- Een gekantelde tankwagen kan aan het milieu ernstige schade toe brengen. Als dieselolie uit de tank stroomt, kan alleen snel ingegrij- pen verhinderen dat de olie in het oppervlaktewater terecht komt. dingen horen thuis bij de gemeente of politie, zoals klachten over vuilniszakken en burengerucht. Bij sommige gemeenten is hiervoor een speciaal telefoonnummer. De plaatselijke politie is natuurlijk altijd bereikbaar. Watervervuiling vraagt om snel ingrijpen. "Het is wel eens voorge komen dat er over 5 kilometer water een dikke laag olie ver spreid lag. En dan krijg je maar één telefoontje. Van een brug wachter. Terwijl er tientallen Verontreinigde grond moet zo snel mogelijk worden afgegraven. woonboten liggen." Zo merkt een medewerker van de dienst Waterkwaliteitsbeheer van de provincie Utrecht op. Als er een klacht of een mel ding binnenkomt over water vervuiling, moet snel actie ondernomen worden. En dan is het maar te hopen dat de mel ding niet te laat is, want voor je het weet is de schade al niet meer te herstellen. Daarom is het ook zo belangrijk voor alle inwoners van de provincie Utrecht om te weten dat de Milieuklachtentelefoon 24 uur per dag bereikbaar is. En dat bij waterverontreiniging elke minuut telt. Bodemverontreiniging en burenruzie. Soms komen klachten over milieuvervuiling voort uit burenruzies. Want stel, een bedrijf slaat al geruime tijd milieubelastend materiaal op in een slecht afgeslo ten ton achter het pand. Dan weten de buren dat de bodem daardoor vervuild raakt. Maar ze dienen geen klacht in 'om de lieve vrede te bewaren'. Totdat het be drijf overlast gaat veroorzaken en er ruzie ontstaat. Pas dan bellen de buren de Milieu klachtentelefoon. Maar op dat moment is de bodem al ernstig verontreinigd. Ook het bedrijf zélf is beter af als buren eerder alarm slaan. Want de kosten van het schoonmaken lopen op met de mate van vervuiling. En als de vervuiler bekend is, weet de provincie aan wie ze de reke ning kan sturen. Het melden van milieuver ontreiniging heeft niets te maken met klikken. Het gebeurt uit respect en zorg voor onze leef omgeving en uiteraard voor onze veiligheid. Want wie weet spelen de buurtkinderen wel achter het bedrijf. In sommige gevallen kan de provincie niet zelf optreden tegen vervuilers. Dan wordt de afhandeling overgelaten aan andere instanties, zoals de gemeente. Stank en lawaai zijn vaak een bron van ergernis. Het kan voorkomen dat u voortdurend overlast heeft van een fabriek bij u in de buurt. Bijvoorbeeld indringende stank of herrie. Dan zult u misschien denken dat u ermee moet leren leven. Dat de overlast van die fabriek wel nèt onder de grens van toelaatbaarheid zal zijn. Zo uitgekookt zijn ze wel. Maar zo is het niet altijd. Als u echt overlast ondervindt, bel dan 06 - 022 55 10. De provincie i Fabrieken kunnen stank- en geluidsoverlast veroorzaken Dit telefoontje kan niet wachten. Als u water- of bodemveront reiniging in het oog krijgt, of u ondervindt ernstige geluids- of stankoverlast van een bedrijf, bel dan meteen de Milieuklachten telefoon. Op dit moment is daar misschien helemaal geen sprake van, maar weet u of dat morgen of volgende maand nog steeds zo is? Om ervoor te zorgen dat u in zo'n geval niet hoeft te zoeken naar het gratis nummer, kunt u dit geheugensteuntje uitknippen. Bewaar het nummer bij uw tele foon of in uw adresboekje. Dan verliest u geen kostbare minuten als u het wèl nodig heeft. PROVINCIE UTRECHT Soms zijn de gevolgen van waterverontreiniging duidelijk zichtbaar. stelt dan een onderzoek in om te bepalen of de fabriek de gren zen overschrijdt. Als dat inder daad het geval is, hebben we het liefst zoveel mogelijk klachten. Want dat is ons bewijs naar de directie van de fabriek toe. Met uw klachten staat de provincie sterker om het einde van de overlast af te dwingen. En u krijgt uw welverdiende rust. Ook hierbij geldt dat de provincie bekijkt welke de aangewezen instantie is om op te treden. Molenstraat 157, tel. Vanaf 6 mei staat een aa even van de indianen ui ika centraal op het milii weke rij" aan de Molen ode draad van deze ten le afhankelijkheid van noeder aarde. In 1854 w< celijkheid indrukwekken Ie rede van opperhoofc ajn een deel van de aart s een deel van ons. De j nen zijn onze zusters, h >aard, de grote adelaar c )e gehele tekst van de vi s ooit verschenen in he ;un je de lucht bezitten vas populair in de jaren iok nu nog inspireert he oorbeeld de kunstena /ok. Zij maakte 6 schild oespraak. De schilderije lem", "lucht", "water", "f en" en "mensen" zulle nilieucentrum te bezichti ïaast zullen foto's, voorw lia's, muziek en video c ijkse leven van de india )p dinsdagavond 14 me (ruif een lezing verzor; jezoek aan een Lakota- i aat. deer over deze indiane eest u binnenkort in de nilieucentrum opent de en toonstelling op elk niddag van 13.00 - 16- ïaast zal ook op zondagi :n 2 juni van 13.30 - 16 lens de lezing van 14 m stelling te bezichtigen zij: BOUWBEDRIJF TEL. 035-6015073 - FA NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE ONDERHOUD Weekend-opvangdienst laatschappelijke Dienstv ulp in dringende moeilijkl lag, zondag en algemeen e 'en, tel. 6245555. Samenwerking Psycholoj raktijk voor diagnostiek, egeleiding, opvoedingsacb ïotherapie. Volgens i 020619. Stichting Hulpdienst Sot ulp aanvragen dagelijks 0.00 uur, tel. (0346) 3517 Nazorg borstkankerpatii ïformatie: Borstkanker um Utrecht (BIC), tel. 03 'm. vrij. 10.00-13.00 uur. Werkgroep Kind en Ziel ehartigt de belangen van 5ór, tijdens en na de ziel ïformatie: mevr. M. Vrielir Vrouwenspreekuur :dere donderdag 20.00-21 ng 3 IA (Vrouwenhuis), i )33) 4616612. Als je anor an dat. Meidentelefoon oór specifieke meisjesprc ag 19.00-21.00 uur; w< 8.00 uur; donderdag 19.0i >30) 2322020. Vrouwen in de Bijstand rouwen die problemen he :in van de bijstand kunnen ij de werkgroep Vrouwen ii fonisch dagelijks 12.00-1 ur. Soest: tel. 601743 preekuur: elke 2e vrijdag >.00-11.30 uur, in hel rouwencentrum, Smitswe Buro Vrije Tijd emiddelt in vrijetijdsbesl ensen bij elkaar die samei het gebied van hobby ei is 3074, 3760 DB Soest, >14650. VTO-samenwerkingsvi roegtijdige Onderkennin] oprnissen bij kinderen, p< Amersfoort, tel. (033; Slachtofferhulp Soest raatpaal en vraagbaak ip misdrijven en verkeei >27719. Slachtofferhulp Eemla 4 uur per dag telefonisch aest, Soestdijk Soester 123.00 uur: tel. 6027715 00 uur: via de meldkam •ortse politie, tel. 033-4( Al Anon-groep Soest teun aan familie van deg< :el drinkt of dronk, i 415474 Baarn. Ouders van een overlei andelijke zelfhulp-orgai dres: Eveline Mossel, We 765 XR Soest, tel. 6014 Thuishulpcentrale Eei >e THC biedt partners e ïenterenden, van chro uders van verstandelijk andicapte kinderen hulp ef oppassen door vrijwill sl. 033-4631334. Konta 'ineke Brobbel, tel. 6022 Thuiszorg/Maatschap tichting Thuiszorg en Verk N.O. Utrecht. Bui irothestraat 74, 3764 019004, fax 6026588. Jongerenspreekuur G roor jongeren van 12 tot 5.30-16.30 iiur, Zonn oort. DE PRAKTIJK VAN DE NOVIB METHODE DOOR DE OGEN VAN HUMBERTO TAN Humberto Tan en Bettine Vriesekoop gingen samen op pad voor Novib om te ervaren hoe de Novib Methode in de praktijk werkt. Ze bezochten twee Novib-partners in de Filipijnen. Humberto doet ver slag van een bewogen reis, die diepe indruk op hem maakte. 'Onze reis begint op Ninoy Airport in Manilla. Van daaruit nemen we een binnenlandse vlucht naar Davao, waar we worden opge wacht door Piet Luykx van Novib en Cesar, de grote baas van TACDRUP, wat staat voor Technical Assistence Centre for the Development of Rural en Urban Poor. TACDRUP is een Novib-partner. Cesar heeft een hele delegatie meegebracht. Meteen valt me de gastvrijheid en vriendelijkheid van de mensen op. Bettine en ik krijgen alle twee een fruitmand als welkomstgeschenk. Van uit Davao rijden we naar de Panigan-rivier, die dertig kilometer verderop ligt. Op de wegen is het verschrikkelijk druk. jeepneys - Filipijnse taxi's - zitten tjokvol met passagiers en toeteren bij elke inhaalmanoeuvre. Inha len is een Filipijnse hobby, waaraan ook onze chauffeur naar hartelust meedoet. Uiteinde lijk komen we aan in een kleine woon gemeenschap - Barangay - waar 700 gezin nen wonen, die worden ondersteund door TACDRUP. De gezinnen krijgen hulp bij de landbouw, het inkoopbeleid en de boekhou ding. Samen met Bettine plant ik een mahonieboom, onder toezicht van een en thousiaste schare kinderen. Drie vliegen in één klap We rijden verder richting Panigan-rivier. De reis gaat over slechte wegen. Bij een kleine nederzetting kunnen we niet verder en we lopen het laatste stuk - ongeveer 650 meter lager - naar de rivier. Op de hellingen van de rivier maken we voor het eerst kennis met de Novib Methode. Boeren hebben hier een project opgezet waarmee drie vliegen in één klap worden geslagen: een herbebossings programma, de aanleg van kampeerterrei nen en toeristenhuisjes en ecologisch ver antwoorde landbouw. De combinatie van toerisme en landbouw zorgt ervoor dat de boeren meer zekerheid hebben dat ze niet door grootgrondbezitters van het land wor den gejaagd, dieper het oerwoud in, waar ze weer stukken grond kaal kappen. Met alle nadelige gevolgen voor het milieu. Ons vol gende reisdoel is Durian Village, waar TACDRUP een kale heuvel beplant met drie honderd mahoniebomen. TACDRUP werkt nauw samen met DAR, een organisatie die voor een coöperatie onderhandelt met de grootgrondbezitters om een stuk land te digheden ziet... We hebben nog een dagje vrij voordat we weer naar huis vliegen. Die dag brengen we door met snorkelen in prach tig helder water en met lekker eten. Terug kijkend op onze reis kan ik alleen maar con stateren dat we het in Nederland verschrik kelijk goed hebben. En toch heeft de Filipijnse bevolking een immateriële voorsprong op ons. Hun solidariteit,'enthousiasme en opti misme, daar kunnen wij nog heel wat van leren. Maar door de steun van Novib en haar partners kunnen we wellicht wat meer naar elkaar toegroeien'. Humberto Tan snijdt een zogenaamde durian aan. Foto: Novib Al veertig jaar steunt Novib mensen in ontwikkelingslanden die zelf met creatieve ideeën werken aan een betere toekomst. De manier waarop Novib (Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Ontwikkelingssamenwerking) dat doet, staat algemeen bekend als de Novib Methode. De Novib Methode houdt in, dat Novib projecten steunt in ontwikkelingslanden die door de lokale bevolking zelf worden opgezet en uitgevoerd. Betrok kenheid van de mensen zelf, zo leert de ervaring, is een be langrijke voorwaarde om armoedeproblemen structureel op te lossen. Humberto Tan en Bettine Vriesekoop gingen samen naar de Filipijnen om te ervaren hoe de Novib Methode in de praktijk werkt. Foto: Novib kopen. Als de bomen over vijftien jaar vol wassen zijn, worden ze selectief gekapt, waardoor geen kaalslag ontstaat. De bomen brengen veel geld op, waarmee de boeren families die het land in eigendom hebben hun lening voor de grond kunnen aflossen. De boeren bewerken tijdens de jarenlange groeiperiode het land tussen de bomen door het te bebouwen met maïs, cassave en an dere gewassen. Zo voorzien ze in hun levens onderhoud. TACDRUP zorgt er vervolgens voor dat de boeren een goede prijs voor hun gewassen krijgen. Inkomen en zelfrespect Het volgende programma-onderdeel is een bezoek aan de Mindanao Land Foundation. MLF is met steun van Novib een dakpannen en tuffboardfabriek begonnen met alterna tieve machines en materialen. In eerste in stantie was het de bedoeling om met het materiaal huisjes te bouwen in de sloppen wijken. Maar het ontbrak de meeste mensen toch aan geld om hun eigen huis te kopen. Daarom worden in de tussentijd eco- toerismehuisjes gebouwd. Er werken voor namelijk vrouwen in de fabriek. Voorheen leefden ze in slechte omstandigheden: geen inkomen en geen behuizing. Nu hebben ze een toekomst en een inkomen. De vrouwen werken in kleine groepjes en zijn samen eigenaar van hun eigen machine. Het pro ject verschaft de vrouwen zelfrespect, onaf hankelijkheid en trots. Ze kunnen hun kinde ren voeden, onderwijs laten volgen en medi sche hulp geven. Dankzij de verdiensten van de vrouwen kunnen de gezinnen zich een eigen tuffboardhuisje veroorloven. Nene is één van hen. We maken samen met haar een tripje naar haar vroegere huis, een stinkend kot in de krottenwijk Agdao. Het oude huis staat op palen, half in een riool. Naast het huis staat een houten hok met daarin een gigantisch varken, dat in het hok zijn behoef ten doet. In deze bouwval woonde ze met haar man en zes kinderen. Hoe durven wij in Nederland nog te klagen, als je deze omstan- Novib doet dat ondermeer door startkapitaal beschikbaar te stellen en advies te geven aan mensen en organisaties in Derde Wereld landen die goede ideeën hebben en initiatie ven ontplooien om de situatie in hun land te verbeteren. Als langer hulp nodig is, dan blijft Novib voor een langere tijd betrokken bij de projecten. Dit steuntje in de rug in de vorm van financiële ondersteuning èn bege leiding zorgt ervoor dat projecten meer kans van slagen hebben. Daarom worden bij voor keur langlopende relaties aangegaan met organisaties ter plekke. Deze lokale organisa ties in de Derde Wereldlanden, die de projec ten uitvoeren en begeleiden, worden Novib- partners genoemd. Novib-partners Novib-partners zijn te vinden in tal van lan den en in veel verschillende hoedanigheden. Zo zet Novib-partner UWZ (Umoja Walamavu Zanzibar) zich in voor de gehandicapten in Zanzibar. In dit land wordt nauwelijks reke ning gehouden met minder validen en er zijn vrijwel geen voorzieningen voor hen getrof fen. UWZ heeft met hulp van Novib de produktie van tricycles - aangepaste driewielers die met de hand kunnen worden voortbewogen - opgezet. Zo kunnen gehan dicapten in Zanzibar zich voortbewegen èn tevens met de produktie van de tricycles hun eigen inkomen verdienen. Een andere opval lende Novib-partner is IDESI in Peru. IDESI is een organisatie die met geld van Novib families steunt die iets willen ondernemen. In de vorm van een lening (die met rente moet worden terugbetaald) worden de men sen praktisch ondersteund bij het uitvoeren van hun plannen en het zoeken naar afzet mogelijkheden. Als ze het op een gegeven moment op hun eigen kracht redden, trekt IDESI zich terug. Zo ondersteunt IDESI visser julian en Maria Isabella en hun twee kinde ren. Ze wonen op een plat bootje van onge veer zes meter en een stahoogte van 1,2 meter. Dit huis is ook hun werkplek, want met de boot gaan ze dagenlang het meer op om te vissen. Met hulp van IDESI gaan ze nu zalmforellen kweken in hetTiticaca Meer. De Asociación Ecológica Santo Tomas AC is een Novib-partner in Mexico. Grote boeren heb ben met intensieve veeteelt schade aan het milieu berokkent. Samen met de plaatselijke bevolking probeert Novib het tij te keren, door over te gaan op milieuvriendelijke produktiewijzen. Met financiële hulp van Novib gaan de plaatselijke cacaoboeren weer organisch produceren. Daarbij staat Novib hen bij in het verhandelen van hun produk- ten, waardoor ze een eerlijke prijs krijgen voor een eerlijk produkt. Créofief ondernemen Er is veel veranderd in de afgelopen veertig jaar dat Novib actief is. De Derde Wereld bevolking zit niet stil, maar werkt keihard aan het zélf oplossen van de armoede en aan het zélf zeker stellen van een duurzaam inko men. Zoals blijkt uit eerstgenoemde voor beelden weten de mensen met weinig mid delen en een grote dosis creativiteit veel te bereiken om hun situatie te verbeteren. De laatste Novib-campagne had als thema 'De Novib Methode en Creatief Ondernemen'. Hierin staan Novib-partners centraal die elk op hun eigen manier plannen en ideeën ontwikkelen om de armoede te verruilen voor een duurzaam inkomen. Ja, ik wil meer weten over de Wereldpartner Polis. Stuur mij vrijblijvend de uitgebreide informatiebrochure. Naam: Voorl.: -M/V Straat/Huisnr.:. Postcode: Telefoon overdag:_ 1 's avonds: Geboortedatum:. 1 Verstuur deze coupon in een ongefrankeerde I envelop naar Wereldpartner Polis, Antwoord- nummer 29113500 VM Utrecht. j Of bel gratis 06 - 022 72 20. Veel Nederlandse gemeenten, instanties en bedrijven steunen Novib-projecten door het geven von een financiële bijdrage. Ook gebeurt het dat Nederlandse onder nemers directe steun geven aan partner organisaties in de ontwikkelingslanden door met ze samen te werken. Particulie ren steunen de hulp aan Derde Wereld landen door lid te worden van Novib of door middel van een incidentele of een jaarlijkse donatie aan Novib. De jaren lange samenwerking met Reaal bracht Novib op het idee om de financiële toe komstvan mensen in Nederland te koppe len aan de vooruitgang elders in de we reld, door sparen en doneren aan elkaar te koppelen. De Wereldpartner Polis Met de nieuwe Wereldpartner Polis van Novib/Reaal spaart u gelijktijdig voor uw eigen toekomst èn voor de toekomst van mensen in ontwikkelingslanden. Dus wilt u geld wegleggen voor uw pensioen of voor de studie van uw kinderen, dan helpt u met deze spaarverzekering direct mee aan he» verbeteren van de levensomstandigheden van mensen in andere delen van de we reld. De Wereldpartner Polis is een spaar verzekering waarbij jaarlijks twintig pro cent van het gespaarde bedrag wordt afgestaan aan Novib, die het geld ge bruikt voor ontwikkelingsprojecten waar over u op deze pagina al meer hebt kunnen lezen. Met de Wereldpartner Polis combineert u het beste van twee verschil lende werelden en legt u een direct ver band tussen uw eigen persoonlijke groei en die van de mensen in de Derde We reld. Verantwoord beleggen Het geld dat u inlegt wordt door Reaal tegen een vaste rente uitgeleend aan in stanties als onderwijsinstellingen en woningbouwverenigingen. De andere helft wordt belegd in aandelen van bedrijven die voldoen aan strenge criteria op het gebied van het milieu, sociaal beleid en het eerbiedigen van de mensenrechten. Reaal verwacht met deze beleggingen een rendement van 10% per jaar te kun nen realiseren. De toetsing van de bedrij ven waarin geld wordt geïnvesteerd, wordt gedaan door de Hollandse Koopmans bank die deel uitmaakt van de Reaal Groep. Het ingelegde geld komt zo ten goede aan uzelf en Novib. Meer informatie Wilt u meer informatie over de Wereld partner Polis van Novib en Reaal, dan kunt u gratis bellen met 06 - 022 72 20. Of vul de bon in en u krijgt een informatie- pakket thuis. Wie hulp zoekt, maar ren bij het Centraal IV 9.30-11.00 uur, tel. 6

Soester Courant | 1996 | | pagina 34