hakel Energieheffing hoeft per saldo geen geld te kosten J Wethouder tevreden: "Er is bijna tot op de cent begroot" aanleg j Wethouder mevrouw N. Blommers van financiën. Wethouder Blommers van financiën Belastingverlaging en hogere energietarieven hand in hand PAGINA 2 WOENSDAG 24 APRIL 1996 OP THOOGT iililll PAGINA 3 Geen afrastering van gazons tegen parkeeroverlast Inwoner: korter praten, sneller beslissen Meer licht in de duisternis I Kinderopvang voor alleenstaande ouders met laag inkomen Geen papierbak op Rademakerstraat 6454 in aanmerking ko- bekend. stedebouwkundige il nu eerst een ire worden gehou- ïling en de daarbij hting liggen in ver ban 25 april tot en een ieder ter inzage telijk informatie- e afdeling planolo gen (balie bouw- ipraakprocedure zal •rden uitgewerkt en -el ter visie worden 'il reageren, kan dit 1 tot en met 23 mei hriftelijke reacties gericht aan burge- auders. i de buurt verjongt men steeds meer aardoor de Heide- s van woonerf ver- iefschrijver. wethouders zeg- Efen van snelheids gelen de verkeers- le buurt bekeken overlast in andere 2n. De 'snelheids- n geen omrijbe- verkeer tot gevolg t alleen maar tot iet probleem, meld worden, al- i het kader van de :tuur ook de ver- wijken geanaly- aanleiding hier- i worden welke maatregelen op eeste effect heb- igi3 een gedeelte ig Welzijn Ouderen e onlangs versche- st zoals deze op pa- aderde kop Oude- nendelijk deze tekst eentegidste bewa- ane ongemak. 3JN OUDEREN rigendouderen- »reonen vanaf 55 •rOberg), waarbij de 3n zelfwerkzaam- rep staat. BP Soest, tel. ilng (thuisbezor gen: SWOS, tel. n maaltijden: Mo rtel. 6023681. jgingen, tel. 'löieofmat/mvr aniseren van di- ursussen, gym- >n schilderen etc. Soest is, zoals in een artikel elders op deze pagina is te lezen, één van de eerste gemeenten in Nederland, zo niet de eerste, die de rekening 1995 klaar had. "Daar zijn we erg mee ingenomen omdat we die kunnen gebrui ken als de 'achterkant' van het beleid", zegt wethouder mevrouw N. Blommers van financiën. "Je maakt bij de begroting een 'voorkant'; dat is hoe je denkt dat het gaat worden. Óe rekening is de 'achterkant' waarop je kunt zien of je goed hebt gepland. Nu kunnen we de planning-toets gebrui ken bij de behandeling van de voorjaarsnota, die een soort tussenbegroting is. In april zie je dus hoe je er financieel voorstaat en hoever je met het ge plande beleid bent". Hieraan is een aparte informele raadsvergadering gewijd. "Dan kij ken we wat we hebben waarge maakt. Nu al zie ik dat we in elke geval de kerntakendiscussie heel behoorlijk gestalte hebben gegeven. Veel voorbereidende werk is in 1995 verricht om te komen tot een doelmatigheidsverbetering van het gemeentelijk apparaat; onder meer door, op termijn, een vermindering van personeel. Die inspanningen resulteren hebben als resultaat dat het er nu naar uit ziet dat de ge meentelijke organisatie in 1999 een miljoen minder kost. Daarnaast hebben we ervoor ge zorgd dat er in het jaar 2000 uitein delijk ruim een miljoen meer bin nenkomt doordat we alle tarieven kostendekkend hebben gemaakt, zoals paspoorten, rijbewijzen e.d. We hebben goed doorgelicht wat het ons kost. We maken er dan wel geen winst op, maar je moet er wel voor zorgen dat je alle kosten goed toerekent. We hebben nog een goed naar de prijzen gekeken, er doel matigheid in gebracht en gezegd: we leggen er in ieder geval geen geld meer op toe, wat wij in sommige' gevallen deden. Overigens komt de gemeente Soest nog steeds voor in het rijtje van goedkope gemeenten in Nederland als we de tarieven kostendekkend hebben gemaakt". Er zijn twee uitzonderingen. De ene zijn de begraafrechten. "Die zijn in Soest niet kostendekkend omdat we dat een sociaal aspect vinden. Als je die rechten kostendekkend zou ma ken, zou het wel heel erg duur wor den. De andere uitzondering is de kapvergunning. Daarvoor hoeft niet te worden betaald. De reden is dat het gemeentebestuur illegaal kap pen wil voorkomen. Als mensen voor een kapvergunning te veel moeten betalen, dan melden ze het kappen misschien niet meer en dan zijn we verder van huis". Een andere mogelijkheid om op ter mijn doelmatigheidswinst te behalen is het aanpakken van een aantal grote projecten. Als voorbeeld noemt mevrouw Blommers con centraties op het gebied van de sport, C drie/bibliotheek en het wegonderhoud, Daartoe worden op dit moment plannen ontwikkeld. "We hebben de financiële ruimte gecreëerd door een aantal jaren overschotten te sparen". De ge meenteraad spreekt zich hier mor genavond over uit. Het doel van de kerntakendiscussie die eraan ten grondslag ligt, is het op termijn ver minderen van de vaste lasten. Cen traal daarbij staat steeds de vraag: welke taken doet de gemeente, en als het een taak van de gemeente is, hoe doet ze die dan zo doelmatig mogelijk, met handhaving van de kwaliteit van het product. "Een mooie economische doelstelling", vindt mevrouw Blommers. Goed op de rails Het gemeentebestuur heeft ook een aantal andere zaken goed op de rails gezet, zegt de wethouder. Bijvoor beeld Trema, de gemeentelijke in stelling voor basiseducatie. Die is in het afgelopen jaar overgegaan van een gemeentelijke naar een privaat rechtelijk instelling. Ze is nu onder deel van het regionaal basis- educatiewerk (ROC). Dat is volgens de wethouder een stap voorwaarts waar veel tijd in is gestopt. Ze zegt er nu van: "Dat is goed uit de verf gekomen. Het loopt goed, terwijl we toch de basiseducatie in Soest heb ben weten te houden in het Orlando. Dat gebouw is trouwens bijna hele maal in gebruik genomen, dus we hebben het in het centrum van Overhees een hele goede nieuwe bestemming kunnen geven". Ook in 1995 heeft de gemeente het wijk beheer 'gezicht' kunnen geven. "We merken dat de bewoners dit op prijs stellen". Kortom, aldus de wethouder, het zijn allemaal opstapjes om te komen tot een zo doelmatig mogelijke werkwijze van de gemeente." Als er een gebouw leeg staat, geef het dan een goede bestemming waar we al lemaal wat aan hebben. Als ergens klachten over zijn, spring er dan op in en zeg niet: dat komt wel. Reali seer je dat de Soester een klant is. Ik denk dat dit uitgangspunt hieruit naar voren komt". Een voorbeeld van vooruit kijken, noemt de wethouder de investering van 14 miljoen in 1995 voor een nieuw rioolstelsel. "Het zou kunnen betekenen dat de bijdrage van de burgers voor het riool omhoog moet in de komende jaren. Dat realiseren wij ons ook, maar in het kader van zowel volksgezondheid als milieu is een riool nu eenmaal een investe ring die je als overheid moet plegen. Je kunt moeilijk verwachten-dat elke burger z'n eigen riooltje aan legt". Al die in 1995 getroffen maatrege len moeten leiden tot kosten beheersing in de toekomst. Dit is nodig, "want we weten inmiddels dat wij door het rijk extra gekort worden, de beroemde 8 miljoen. Deze korting komt overigens voor een groot deel doordat de huizen in Soest duurder zijn dan elders". Hier over geeft wethouders Blommers haar mening in een artikel elders op deze pagina. Soest behoort tot de gemeenten die ten gunste van de grote steden, zoals Amsterdam, door bet rijk gekort worden op de uitkeringuit het gemeente fonds. Het gaat om een bedrag van niet minder dan 8 miljoen gulden over vier jaar. Een groot deel daarvan wordt veroorzaakt doordat de huizen in Soest duurder zijn dan gemiddeld elders in het land. Van die 8 miljoen heeft Soest inmiddels 5 miljoen 'ingevuld' op de begroting. "Door een steeds grote doelmatigheid is onze totale afhankelijkheid van die ge meente-uitkering enigszins afgenomenzegt wethouder mevrouw N. Blommers (financiën). Soest kreeg tot nu toe 38 miljoen uit het gemeentefonds. Straks wordt de gemeente waarschijnlijk 8 mil joen gekort, een bedrag dat nage noeg gelijk is aan de huidige op brengst van de onroerende-zaken- belasting (ozb) op een totaal-begro ting van 130 miljoen. De gemeente heeft daar al rekening mee gehou den: 5 miljoen is al min of meer 'terugverdiend'. "Maar dat hadden we eigenlijk niet terug willen verdie nen. We hadden er liever een aan tal grote investeringen van gedaan". De wethouder zegt op alle moge lijke manieren haar best te hebben gedaan om verandering in de drei gende situatie te brengen. Het ge meentebestuur heeft elke mogelijk heid aangegrepen. "We zijn zelfs naar Den Haag geweest om daar te lobbyen". Doel van dat bezoek was om met name het element van de dure hui zen naar voren te brengen. "We heb ben gezegd dat het oneerlijk is dat Soester inwoners méér belasting betalen want je betaalt belasting over elke 5.000 gulden per waarde- eenheid. Dus is je huis twee ton waard, dan is het rekensommetje 200.000 gedeeld door 5.000 x het bedrag. Als je voor precies hetzelfde huis in Groningen 100.000 gulden betaalt, betaal je daar dus aanzien lijk minder belasting dan de Soester burger. Vervolgens word je ook nog eens gepakt voor de inkomstenbe lasting, want het de ozb wordt te genwoordig doorgegeven voor het huurwaardeforfait. Dus tel uit je winst. Terwijl je er niets mee kunt, met de waardevermeerdering van je woning, want daar heb je pas wat aan als je deze verkoopt en naar een goedkopere streek verhuist. Want als je hier iets anders wilt, moet je ook weer 'te duur' terugkopen. Dat is met name de reden waarom wij zeggen: we vinden dat het meest oneerlijke punt uit de hele hervende- ling van de rijksuitkering. Het feit dat mensen er nu eenmaal niks aan kunnen doen dat ze wonen en wer ken in een gebied waarin alles 25 procent duurder is dan in het oos ten of het noorden van het land. We vinden niet dat inwoners daarvoor gestraft moeten worden doordat hun gemeente dan minder geld van het rijk krijgt". Dat is het voornaamste bezwaar en daar wil het gemeentebestuur, met name wethouder Blommers, zich "eindeloos tegen verzetten om dat aan te geven. Dat verzet is nog niet opgegeven. Ik ga strijdend ten on der", zegt ze, waarmee ze aangeeft tot het uiterste te zullen doorgaan om te proberen te bereiken dat de ozb minder zwaar gaat wegen in de uitkering. De wethouder blijft het overigens "een hele rare redenering" vinden dat de waarde van een woning nu opeens een van de zwaarste argu menten is waarop de uitkering uit het gemeentefonds wordt gebaseerd. "Ze kunnen het net zo goed baseren op het feit we veel bejaarden heb ben of veel monumenten, maar op eens is besloten dat de belasting capaciteit ongeveer het doorslagge vende aspect is. Als de belasting capaciteit zo oneerlijk verdeeld is over de verschillende gemeenten, is het dus ook een oneerlijke factor om daar de uitkering op vast te stel len. Natuurlijk zit er in sommige dingen wel verschil. Ik kan me voor stellen dat je het bijvoorbeeld zwaar laat wegen als het om een gemeente Weihouder Blommers gaat met veel oude wijken gaat die enorme achterstand in onderhoud heeft en dat Soest dan geen geld voor onderhoud krijgt om dat we zulke wijken nu eenmaal niet heb' ben. Maar naast het feit dat nu wordt gezegd dat de belasting- capaciteit doorslaggevend is, terwijl je er niks aan kunt doen -je kunt niet naar een goedkopere woning, je kunt ook niet zeggen ik ga ergens anders wonen- vind ik buitenge woon onredelijk. Daar maken we dus ernstig bezwaar tegen. Daar wind ik me behoorlijk over op. Dat vind ik geen fatsoenlijk bestuur. En ik vind het nog minder fatsoenlijk bestuur dat er gezegd wordt: nu moet u maar in vier jaar die korting ophoesten", aldus mevrouw Blommers. "Als ik in het land vertel dat Soest in april de rekening 1995 al klaar heeft, dan gelooft bijna niemand dat. Het bewijst dat Soest heel doel matig bezig is", stelt wethouder me vrouw N. Blommers (financiën) met grote voldoening vast. "Als we de eenmalige meevaller van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) buiten beschouwing laten, sluit de rekening met een positief resultaat van 600.000 gulden op een begroting van 130 miljoen. Dit betekent dat er bij wijze van spreken tot op de cent is begroot. Dat is een groot compliment waard voor het gemeentelijk financieel beleid. Wie zo goed uitkomt met z'n financiële planning, mag heel tevreden zijn", aldus mevrouw Blommers. Hoe komt de gemeente aan haar budget? Het meeste geldt komt uit Den Haag. "We krijgen een alge mene uitkering en specifieke uitke ringen van het rijk voor bijvoor beeld onderwijs en de bijstand. Daarnaast heffen we zelf belastin gen. De gemeente heeft maar een paar mogelijkheden om de eigen inkomsten te verhogen buiten de onroerende-zaakbelasting (ozb). Dat is een belasting voor algemene dingen; zoals ik altijd zeg: een be lasting voor wegen en lantaarnpa len. Daarnaast zijn er de specifieke belastingen zoals hondenbelasting, rioolrecht en afvalstoffenheffing. Daarvoor doen we als gemeente ook iets: aanleggen van honden- uitlaatterreinen, huisvuil ophalen, en aanleg van riolering. Er is een duidelijk verband tussen de deze inkomsten en wat je ermee doet. Dan heb je als gemeente de moge lijkheid om geld te verdienen door rente-inkomsten, zoals toen het ge meentelijk gasbedrijf is verkocht. Dat bedrag gebruiken we als een spaarrekening. Elk jaar krijgen we daar rente van". "Maar op een gegeven moment kom je voor de vraag te staan: wat kun je als gemeente nog meer doen? Er zijn eigenlijk maar twee oplossin gen: je kunt de belastingen verho gen of je kunt nieuwe belastingen gaan heffen, en je kunt kijken of je nog iets kunt verkopen. Dat is ge- TjeUrd pdcT lïet ^fcnttale'anrennc- inrichtingsbedrijf (cai). Dat hebben we gedaan omdat de gemeente geen cai meer nodig had, terwijl er wel behoefte was aan een aantal andere dingen. Daarom is het nuttig dat we in het kader van de kerntaken- investering dat geld inzetten om een aantal zaken van de grond te krijgen waarmee je uiteindelijk het kwali teitsniveau van Soest verhoogt". Verder heeft Soest nauwelijks nog de mogelijkheid om iets te verko pen, afgezien van grond. "En die is natuurlijk niet oneindig. Op de grond die nog wel te koop is, moe ten we zuinig op zijn, want de ge meente Soest is zo groot als ze is en je kunt niet buurman's grond verko pen", zegt mevrouw Blommers. "Dit betekent dat er een einde komt aan de mogelijkheden die wij heb ben om aan extra geld te komen. Je moet dus ook kijken naar wat er op middellange en lange termijn nodig is om te besteden. Daarom moet het rijk zich niet als een onbetrouwbare partner opstellen door zomaar de rijksuitkering te verminderen. Als uiteindelijk het besluit tot de ver mindering van de uitkering demo cratisch genomen is, moet het rijk de gemeenten minstens de kans ge ven om hun budget aan te passen", zegt mevrouw Blommers. "Dan kunnen we ervoor zorgen dat onze vaste lasten passen bij onze inkom sten in het jaar 2000. Daarom is de rekening zo belangrijk, omdat je pas aan de afrekening kunt zien of je inderdaad goed hebt berekend wat iets kost". Het grasveld langs de Speenkruid straat wordt meer dan eens gebruikt als illegale parkeerplaats. Kan er voor het behoud van het grasveld een afrastering worden geplaatst om parkeren voortaan te voorkomen. Deze vraag heeft een bewoner van de Speenkruidstraat aan burge meester en wethouders voorgelegd. Zij antwoorden dat illegaal parkeren op gazons alleen verholpen kan worden door het aanbrengen van een afrastering. Omdat zo'n voor ziening onderhoudsgevoelig is en het gazon ontsiert, zijn zij hiervan geen voorstander. Burgemeester en wethouders geven er de voorkeur aan het parkeergedrag te corrigeren, Hiervoor is ook een rol weggelegd voor de bewoners zelf, aldus b. en w. Een bewoner van de Citer vraagt zich af waarom er zoveel gepraat moet worden voordat er eindelijk resultaten zichtbaar zijn. Hij noemt in dit verband verbetering van fiets paden, goede opvang voor de jeugd, en toezicht op het beleid honden- uitlaat. Burgemeester en wethouders ant woorden dat de gemeenteraad het hoogste orgaan in de gemeente is, gekozen door de inwoners van acht tien jaar en ouder. De raad verga dert één keer in de maand. Daaraan voorafgaand vergaderen de raads commissies, waarin eerst de voor stellen van het college van burge meester en wethouders besproken worden voordat ze ter definitieve goedkeuring aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Dat het soms lang duurt voordat een beslissing genomen wordt, heeft ook te maken met het beschikbaar zijn van financiële middelen. Eén keer per jaar, tijdens de behandeling van de begroting, stelt de gemeen teraad vast waaraan in het komende jaar geld besteed kan worden. Voor dat burgemeester en wethouders hierover voorstellen doen, horen zij eerst de verschillende fracties in de gemeenteraad. Rekening houdend met de standpunten en de onder werpen waarnaar de prioriteit uit gaat, formuleren b. en w. vervolgens de voorstellen. Naar aanleiding van een vraag hier over van een bewoner van de Kampweg in Soesterberg hebben burgemeester en wethouders beslo ten een extra lichtpunt aan te bren gen in een doorgang tussen de Kampweg en het Van Maarenplein. Als alleenstaande ouder met de zorg voor (jong6) kinderen is het niet eenvoudig een (deeltijd)baan te zoeken of een opleiding te volgen. Het organiseren en betalen van kin- deropvang is vaak een probleem. De gemeente heeft de mogelijkheid om aan alleenstaande ouders met een laag inkomen uitkering kinderop vang te bieden. Wanneer komt u hiervoor in aanmerking? 1. Als u met een opleiding wilt be ginnen om uw kansen op de ar beidsmarkt te vergroten (de oplei ding of scholing moet noodzakelijk zijn)- 2. Als u aan het werk wilt gaan. 3. Als u aan het werk bent en de kinderopvang is noodzakelijk om te blijven werken Indien u in aanmerking wilt komen voor kinderopvang, kunt u contact opnemen met mevrouw G. E. Houtlosser-Worrel, tel. (035) 60 93 535, bereikbaar op dinsdag en don derdag. De gemeente hoort graag voor 15 mei of u in 1996 gebruik wilt maken van het aanbod voor kinderopvang. Aan de ene kant Aan ae ene Kam mmuci iu*mi-en andere kant meer belasting betalen over het energiegebruik. Dat is in een notendop de inhoud van de energieheffing die de overheid begin dit jaar heeft ingevoerd. De bedoeling van het duurder maken van het energiegebruik is zowel huishoudens als bedrijven, instellingen en an dere organisaties ertoe te bewegen zuiniger om te gaan met energie. Energieheffing terugsluizen door belastingverlagingen. De energieheffing bestaat sinds 1 januari van dit jaar. Dit betekent dat heffing moet worden betaald over de hoeveelheid aardgas, elek triciteit of olie die wordt gebruikt. De energierekening zal dus om hoog gaan. Toch hoeft duurdere energie niet te betekenen dat het besteedbare inkomen lager wordt. De opbrengst uit de energie heffing wordt namelijk terug gesluisd naar de belasting-betalers in de vorm van verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Ook deze belastingverlagingen gelden sinds 1 januari van dit jaar. Aan de ene kant moet dus meer worden betaald voor het energie gebruik, maar aan de andere kant hoeft minder inkomsten- en loon belasting te worden betaald. Op het eerste gezicht lijkt dit een vestzak-broekzak aangelegenheid. Hoe kan deze regeling een zuini ger gebruik van energie stimule ren? De belastingverlaging is een algemene maatregel die effect heeft op het inkomen en geen ver band houdt met het energie gebruik van het huishouden. Er is geen mogelijkheid om het bedrag van de belastingverlaging te beïnvloeden. De hoogte van de energieheffing is afhankelijk van het totale den. Dit gebruik is wél te beïn vloeden, en daarmee de hoogte van de heffing. Bij een gemiddeld energiegebruik heeft de energie heffing uiteindelijk geen of een beperkt effect op de financiële positie. Als het energiegebruik echter ver- minderd wordt, is het mogelijk er financieel iets op vooruit te gaan: het voordeel van de belasting verlaging is dan groter dan de las ten van de energieheffing. Energieheffing betekent dus twee vliegen in één klap: u betaalt min der aan het energiebedrijf omdat u minder energie afneemt en u betaalt minder heffing. Broeikaseffect De energieheffing moet leiden tot energiebesparing. Dat is niet al leen gunstig voor de portemonnee maar draagt ook bij aan een be ter milieu. Bij het verbranden van kolen en aardgas, ontstaat lucht verontreiniging. Eén van de gas sen die wordt 'uitgestoten, is kooldioxide (C02). Kooldioxide is de grootste veroorzaker van het broeikaseffect: het stijgen van de gemiddelde wereldtemperatuur, waardoor het klimaat gaat veran deren. De gevolgen hiervan kun nen ernstig zijn. Reden genoeg dus om er iets aan te doen. De energieheffing is één van de mogelijkheden. Behalve voor aardgas en olie geldt de hef fing ook voor elektriciteit, omdat bij het opwekken van elektriciteit fossiele brandstoffen worden ver brand. Maandelijks afrekenen Over een bepaalde hoeveelheid energie hoeft geen heffing te wor den betaald. Deze heffingvrije energie is per huishouden vastge steld op 800 kubieke meter aard- jaar. Per 1 januari is het normale tarief van elektriciteit door de energieheffing met ongeveer 15 procent gestegen ten opzichte van vorig jaar. De heffing over aard gas wordt stapsgewijze over drie jaren ingevoerd. De prijs van aardgas zal in 1998 met 20 tot 25 procent zijn gestegen ten opzichte van 1995. De energieheffing wordt verwerkt in uw energienota. De heffing komt bovenop de prijs die huis houdens maandelijks betalen voor aardgas en elektriciteit. Het energiebedrijf int deze gelden en draagt ze af aan de Belasting dienst. Ook de belastingverlaging ont vangen de huishoudens per maand. Uw maandelijkse netto loon of uw uitkering zal iets ho ger zijn. Daar hoeft u verder niets voor te doen. Gelezen: Boetseren rond de boer derij. Nou ja, materiaal genoeg. Ijzige reactie op subsidieverzoek van Vechtse Banen. Hebben ze daar ook een ijsbanen- markt? Gelezen: Iets meer lucht voor volley ba lsters. - Zeker een raam opengezet. Gerechtshof: Voor Schut voorlopig geen slopend bestaan. Wieksloterweg: routeloos rijden. Als alle huizen worden beveiligd, waar moeten dan al die inbrekers heen? Dansen voor vogelasiel: de balts van Slingerland. Hordehol prima. Vooral als het ook een ordehol is. Krijg je van zo'n weg door de polder ook gekke koeien? Veehouders: rundersmartlapje. Gemeentelijke 'winst' van twee mil joen: da's bepaald geen handicap. Misschien is het tijd voor wat min der Vrije Teugels in Overhees. Gelezen in de Amersfoortse Cou rant over bedevaarten: "Vroeger ge beurde dat vaak te voet, inmiddels staan de mens vele andere vervoer middelen ter beschikking". Echt nieuws dus van de Amers foortse Courant. Zijn er ook bedevaarten voor kabelbreuken? Gelezen: "VVZ kleurloos tegen Zwart-Wit'63". - Dat moet dan aan de tegenstander gelegen hebben. Er staan op dit moment voldoende papierbakken in Soesterberg. Bur gemeester en wethouders antwoor den dit op het verzoek van een be woner van de Rademakerstraat in Soesterberg om naast de glasbak daar een papierbak te plaatsen. B. en w. wijzen erop dat in Soest gewerkt wordt aan een nieuwe op zet van inzameling. In Soest-Zuid wordt binnenkort een proef geno men met ondergrondse inzamel containers. Afhankelijk van het re sultaat hiervan is het de bedoeling de ondergrondse inzameling overal in de gemeente in te voeren. Dan kan het voorstel van de bewoner van de Rademakerstraat daarbij worden betrokken.

Soester Courant | 1996 | | pagina 39