voormars STUNT LEYI'S 501 The Outpost (GING BASKET! 'Goedemorgen, gemeentehuis Soest' Nasleep van jumelage-conflict neemt steeds onverkwikkelijker vorm aan ik Jeugdhonk voorlopig luchtkasteel van 159.- 1 ACTUEEL mÊm Droogte leidt tot branden bermen, heide en bosgebied Koffiehuis mag tot half mei aan Nieuwstraat blijven WOENSDAG 24 APRIL 1996 SOESTER COURANT PAGINA 3 Betere bereikbaarheid door nieuwe telefooncentrale Krijger in opspraak door 'misbruik'gemeentezegel Gall&Gall: de slijter naar uw hart Wie vergelijkt leest de Soester Courant KLAREN mmOM? KLAREN KLAREN Aankoop advies en begeleiding Duivengebouwtje wordt wel gekocht Van Den Brink r N, ;//fTf terras! Controle op gebruik en opslag illegale bestrijdingsmiddelen Duizenden vierkante meters bos verwoest Herdenking gevallenen op 4 mei de enige echte VOOR: mz/ÊÊÊÊrnmt Vaarderhoogt staat dit weekend en op koninginnedag in het teken van 82 de uit Engeland overgewaaide rage: t HANGING BASKETS. Kom ideeën op- doen in het Hanging Baskets week- end. Talloze mandsoorten, hang- systemen, watergeefsystemen en plantmaterialen staan voor u klaar en onze specialisten vertellen u alles over de mogelijkheden. Een prima idee voor uw tuin, plaats of balkon. 28 (HSHME CTTLII geopend Ontruiming uitgesteld Bekeuringen voor parkeren zonder gebruik van schijf Gemeente verbiedt vliegende winkels cc LU O z LU O co z Q SEMKEXnas 'Goedemorgen, gemeentehuis Soest.' Het heeft wat gekost (535.000 gul den), maar het gemeentehuis is voortaan beter bereikbaar voor de burgers die naar het Raadhuisplein 1 bellen. Dankzij de nieuwe tele fooncentrale kan de gemeente weer een streepje onder haar klant vriendelijkheid trekken. Een exact aantal kan hij (nog) niet ge ven, maar elke werkdag rinkelt in ieder geval honderden keren de telefoon in het gemeentehuis, zegt Koos van Ekeren desgevraagd. Hij begeleidt de invoering van het nieuwe systeem dat vorige week maandag in gebruik is ge nomen. Hoewel het te vroeg is voor een evaluatie, zijn de eerste bevindingen positief. Van Ekeren: "Normaal gespro ken is het al goed als in het begin negen tig procent werkt, bij ons liep het al voor 99,9 procent." Wachttijden Vanaf het moment van verbinding, wor den de wachttijden tot een minimum beperkt. Op een beeldscherm kunnen de telefonistes aflezen hoeveel mensen op dat moment het centrale nummer (6093411) bellen, zodat ze iedereen even kunnen laten weten dat ze gehol pen zullen worden. Maar ook kunnen ze zien welke ambte naren direct van buiten of binnen wor den gebeld. Als die in gesprek is of niet opneemt, kan de telefoniste adequaat reageren en de beller daarvan op de hoogte stellen. Een andere mogelijkheid is dat een an dere ambtenaar van dezelfde afdeling opneemt. Van Ekeren: "Als in de kamer naast mij de telefoon gaat, kan ik dat door de groepsschakelingen op mijn di gitale toestel zien en opnemen, zodat de burger niet terugvalt naar de telefoniste. De mensen worden op die manier te woord gestaan door iemand van de af deling, die altijd meer weet over het onderwerp of kan vertellen wanneer de collega wel te bereiken is of kan terug bellen. Als je iemand twee keer doorver bindt, bereik je al de pijngrens en dat willen we hiermee voorkomen." Enkele jaren geleden bleek uit een on derzoek van de gemeente dat sommige Koos van Ekeren ziet dat er nog meer bellers aan de lijn hangen en dus pakt één van de telefonistes van het gemeen tehuis de hoorn van de haak. BAR, GRILL RESTAURANT STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-601 8252 burgers klachten hadden over het aan tal keren dat de telefoon over ging, voordat er werd opgenomen. Dergelijke geluiden moeten nu tot de verleden tijd behoren. Ambtenaren zijn dus beter bereikbaar, tenzij ze 'niet op hun plaats zitten'. De sociale dienstverlening is het meest 'populair' bij de bellers, terwijl deze af deling alleen tussen half negen en tien uur 's morgens telefonisch bereikbaar is. Binnenkort zullen de burgers die buiten deze tijden bellen, een boodschap te horen krijgen. En: de bellers kunnen binnen afzienbare termijn in zulke ge vallen ook een mededeling inspreken, zodat ze in het gemeentehuis weten wie ze eventueel moeten terugbellen. Roodgloeiend Elke maandagmorgen staan de lijn van de grofvuiliijn roodgloeiend. De bellers die noodgedwongen in de wacht worden gezet, krijgen binnenkort te horen hoe veel wachtenden er voor hun zitten, net als bij sommige 06-lijnen van PTT Telecom. "De burgers worden zo beter geïnformeerd dan wanneer de telefo niste zegt dat het toestel niet wordt op genomen," aldus Van Ekeren. De zogenoemde 'voice-response' en 'voice-mail' worden binnenkort op de telefooncentrale aangesloten. "De bur gers zullen het niet allemaal direct mer ken, want het worden moet nog geper fectioneerd. De dealer heeft ons gead viseerd alles gefaseerd toe te passen. Straks kun je ook kijken waar de pieken liggen, zodat je je bezetting van de cen trale daarop kunt afstemmen. Normaal zit er één telefoniste, maar we hebben altijd twee posten voor het geval iemand moet bijspringen. Omdat ze nu kunnen zien hoeveel bellers er achter zitten, kunnen ze direct iemand er bij roepen om te helpen. De burgers zullen het misschien niet allemaal meteen merken, maar ze worden nu beter bediend." Het gedonderjaag binnen de jumelagevereniging, zoals dat on langs uitgebreid in de publiciteit kwam, is nog lang geen voorbije zaak. Sommige betrokkenen slaan elkaar met allerlei - al dan niet twij felachtige - verwijten om de oren en vooral in de persoonlijke sfeer zijn de verhoudingen behoorlijk ver ziekt. Vorige week werd er aan het diep- droevig feuilleton dat de recente jumelage-verwikkelingen inmiddels vor men weer een nieuwe aflevering toege voegd. Het regionale dagblad de Gooi en Eemlander kwam met de "onthul ling" dat VVD-fractievoorzitter Bert Krijger, volgens eigen zeggen tegen wil en dank een van de hoofdrolspelers in het conflict, zich twee jaar geleden had schuldig gemaakt aan het "misbruik" van een Soester gemeentezegel. Hij had (advertentie) Gall Gall is de grootste slijter van Nederland. Dat zijn we natuurlijk niet zomaar geworden. Ons succes hebben we mede te danken aan al die mensen die regelmatig of af en toe bij een van onze slijterijen bin nenstappen. Waarom nu juist Gall Gall, vraagt u zich misschien af. De enige manier om te ontdekken waarom zo veel mensen enthousiast over ons zijn, is gewoon bij ons bin nen te stappen. We zitten per slot dicht bij u in de buurt, aan de Smitsweg 12. Het betreft hier een zogenaamde franchise-winkel, dat wil zeggen dat u een zelfstandige ondernemer in de zaak aantreft. Op deze wijze zijn de voordelen van een groot concern gecombineerd met die van de kleine zelfstandige. zo'n zegel op een vrachtbrief geplakt waarmee hulpgoederen naar Polen wer den verzonden. Het zegeltje - in feite een stickertje met het gemeentewapen - had Krijger des tijds meegenomen uit het stembureau, waarvan hij voorzitter was. Dergelijke plakkertjes zijn in gebruik om de enve loppen met de getelde stembiljetten af te sluiten. Het stickertje zelf heeft nau welijks een "status", maar het ziet er heel officieel uit en juist daarom had Krijger - om de afhandeling van het transport te bespoedigen - het er in een vlaag van onnadenkendheid opgeplakt. Daarmee werd de indruk gewekt dat de gemeente op een of andere wijze for meel bij het transport betrokken was. Dat was niet het geval, en Krijger liet dan ook weten dat hij achteraf uiteraard spijt heeft. Seniorenconvent De kwestie gonsde vorige week rond in het politieke circuit van Soest en naar verluidt vond er na afloop van de infor mele raadsvergadering van donderdag avond nog een bijeenkomst van het "seniorenconvent" (de verzamelde frac tievoorzitters) plaats, waarin een en an der besproken werd. Het senioren-over leg vindt altijd achter gesloten deuren plaats, dus naar wat daar precies gezegd is kan men slechts gissen. Het zal er ongetwijfeld op neerkomen dat tegen Krijger gezegd is dat hij zoiets nooit meer mag doen, en dat zal hij vermoe delijk ook wel plechtig beloofd hebben. Of Krijger inderdaad iets strafbaars heeft gedaan moet overigens nog blij ken. Over de hoek waaruit de Gooi en Eemlander de onthulling over Krijgers "zonde" heeft toegespeeld gekregen wordt in het bewuste artikel met geen woord gerept. Opmerkelijk is wel dat in dezelfde krant, maar dan een paar da gen later, de teegnstellingen tussen Krij ger en zijn voormalige vriend en mede oprichter van de vereniging SKK, Bob Sluis, breed worden uitgemeten. De he ren spreken elkaar op diverse punten tegen en maken elkaar bittere verwijten over hun rol in de optelsom van affai res die het jumelage-verhaal in Soest langzamerhand kenmerkt. Hoe het allemaal precies in elkaar steekt is voor buitenstaanders intussen nauwe lijks meer te volgen. Wel kan worden vastgesteld dat de nasleep van het jumelageconflict een steeds onver kwikkelijker vorm aanneemt, waardoor hele groepen burgers die tot dusver bij de jumelage - in welke vorm dan ook - betrokken waren, het voor gezien hou den. De jumelage is kapot, hoort men hier en daar zeggen, en uit de ruïne stijgt uitsluitend nog een onfrisse walm op. Distantie Vanuit het gemeentebestuur wordt de hele gang van zaken met de grootst mogelijke distantie gevolgd. Officieel loopt de jumelage met Kozle nog tot 1999 door, maar het College kiest in dat verband voor een "low profile"-benade- ring, zonder relaties - zoals uitdrukke lijk vermeld staat in een recente notitie over het "buitenlands beleid" - met plaatselijke verenigingen of stichtingen, "om zelfs de schijn van partijdigheid in conflicten en belangen etc. te vermij den". Over de geruchtmakende ontwikkelin gen binnen de nieuwe jumelagevereni ging, de "coup" waarmee Herman Duit in maart het voorzitterschap voor de neus van Kees Verheus wegkaapte, wordt in de notitie opgemerkt dat er weliswaar sprake is van een democra tisch besluit, maar dat het toch de vraag is of een dergelijke situatie wenselijk is. "Het staat in elk geval haaks op één van de doelstellingen uit de raamovereen komst betreffende de stedenband, na melijk het vormen van een vriendschap pelijk klimaat", aldus de notitie. Volgens de opsteller van de notitie is het in Po len allemaal moeilijk uit te leggen. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Huur/verhuur Bouwkundig advies Interieurontwerp TE KOOP Klarinet 8 Sfeervol onder arch. verb. hoekh. (b.j. 1983) in perf. st. van onderh. en optimaal geïsoleerd. Gelegen in een rustige wijk in nabijheid van winkels en scholen. Indeling b.g.: uitgeb. entree met toilet en garderobenis, woonk. met moderne vrijst. o. haard, ruime o. keuken met inbouwapp. en aan- geb. berging. Verd.: 3 slaapk. ruime luxe badk. met douche en toilet, vaste trap naar zolder met kamer, bergruimte met aansluiting wasm. en droger. Het pand is doelmatig beveiligd. Aanvaarding in overleg. Vraagprijs: f 298.500,- k.k. onroerend goed w Bemiddeling Hypotheken Huur/verhuur Bouwkundig advies Interieurontwerp TE HUUR Winkelcentrum Soest-Zuid A. d. Soesterbergsestraat wordt binnenkort gestart met de bouw van een zeer gunstig gelegen win kelpand met magazijnruimte, keu ken en toilet. Bruto vloeropp. ca. 90 m2. Frontbreedte 7.50 mtr. Huurprijs f 34.000,- p.j. onroerend goed Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 - Soest 035 - 602 74 93 Dat er een jeugdhonk moet komen, daarvan is een meerderheid in de Soester gemeenteraad langzamer hand wel overtuigd. Maar hoeveel die voorziening moet of mag kosten, ,en waar zij moet komen, dat staat allemaal nog lang niet vast. Het ge bouwtje van de duivenvereniging Soest wordt het in elk geval niet. De kwestie-jeugdhonk kwam vorige week uitgebreid aan de orde in de infor mele raadsvergadering, waarin politiek Soest zich het hoofd brak over de beste ding van de overschotten op de jaarre kening 1995 en de algemene reserves. Een meerderheid toonde zich ditmaal tamelijk afhoudend over het voorstel van B. en W. om het duivengebouwtje voor 84.000 gulden aan te kopen en er gens - aan de Dorpsstreek of elders - neer te zetten om de "lastige" jeugd een onderkomen te bieden. Over vorm en inhoud van het jeugd honk wilden de meeste fracties nog geen concrete uitspraak doen. Wim Roest (D66) lanceerde zelfs het idee om de jongelui onder te brengen in de fietsen stalling van de voormalige Alfrink-mavo in Overhees, waar volgens hem ruimte zat was. Wethouder Pieter ten Hove (PvdA) maakte duidelijk dat ook het College de zaak nog open wil houden. Ambtelijk wordt "Soest-breed" een onderzoek ge daan naar alternatieve lokaties, waarbij ook de vraag nog beantwoord moet worden Voor welke groep(en) het jeugd honk bestemd zou moeten zijn. De vraag aan de jeugd is eigenlijk: Wat wil len jullie nou?" aldus Ten Hove. Als daarover duidelijkheid bestaat krijgt ook de buurt volop gelegenheid om zich over de vestiging van het jeugdhonk uit te spreken. Spraakverwarring Volgens het College gaat het intussen niet meer om het duivengebouwtje. Dat was ook nooit de bedoeling geweest, legde wethouder Neks Blommers uit. De spraakverwarring is ontstaan omdat het jeugdhonk politiek gekoppeld werd aan de aankoop van het gebouwtje, maar dat staat er los van. B. en W. wil len het gebouwtje slopen en voorlopig opslaan, in afwachting van een geschikte bestemming. Jan Visser (GroenLinks-PS) vond het wel heel merkwaardig dat het College voor nagenoeg hetzelfde bedrag als de aankoop van het gebouwtje een jeugd honk wilde neerzetten. Andere fracties bleken niet kinderachtig te willen doen over het bedrag dat een jeugdhonk uit eindelijk moet gaan kosten. Jan Pieter Lokker (CDA) sprak zelfs van drie, vier ton. Kees Boerkoel (PvdA) wees hem er overigens ietwat zuur op dat de raad een paar jaar geleden - mede door toedoen van het CDA - een PvdA/PS-voorstel voor een jeugdhonk in Overhees had getorpedeerd, maar volgens Lokker ging het destijds om een "buurthuis", en dat is héél wat anders... Boerkoels sugges tie om het oude plan maar onder het stof vandaan te halen wees hij dan ook af. "Laat het maar mooi onder het stof rusten." Op wielen? Wiebe Meilof (GPV) vond het jeugd honk-idee op zichzelf een soort "water hoofd op een probleem", dat naar zijn smaak ook tamelijk ongrijpbaar was. "De doelgroep is te flexibel, daarom moet het maar zo goedkoop en effectief mogelijk." En Bert Krijger (WD) liet de mogelijkheid open dat er een soort mobiele voorziening zou komen - een jeugdhonk op wielen, zogezegd - waar over wat hem betreft ook pas bij de begrotingsbehandeling een besluit zou moeten vallen. Dat vonden de andere fracties ook. Ten Hove was in elk geval blij dat de meerderheid zich uitsprak voor "een" jeugdhonk, hoe en waar dan ook. Hij beloofde binnen afzienbare tijd met een nieuw voorstel te komen, "en dan reken ik op u." RESTAURANT Bij ons bent U uit en toch thuis. ■'U/7: i ;e fy Est® Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 035 - 601 27 06 U kunt weer heerlijk gemeten van ons aan de zijkant van ons pand. p.s. woensdag sluitingsdag. In het district Eemland-Noord heeft de politie zeven processen- verbaal uitgeschreven in verband met opslag of gebruik van illegale bestrijdingsmiddelen. Daarvan werd 41 kilo in beslag genomen. De in Nederland verboden chemische bestrijdingsmiddelen tegen voorname lijk insecticiden zijn via het regionaal depot afval in Amersfoort vervoerd naar de Afval Verwerking Rijnmond, waar ze zullen worden vernietigd. De politie en de Algemene Inspectie Dienst (AID) controleerde vorige week 32 loonwerkers, kastelers, tuincentra met een kwekerij en de vier gemeenten. Het doel van de vijfdaagse actie was om inzicht te krijgen in de voorraad en het gebruik van bestrijdingsmiddelen. De boetes die de'overtreders kregen, variëren in hoogte van 750 tot 7.500 gulden. Extreme droogte in combinatie met brandstichting, onvoorzichtigheid (sigarettenpeuk) en achtergebleven gras (vergrootglas-principe) is er de oorzaak van dat de brandweer in het weekeinde acht keer in actie moest komen. De branden woed den vooral in bermen, heide en bos. Daarbij gingen in totaal enkele duizen den vierkante meters bos, heide en berm verloren. Daarnaast rukte de brandweerkorpsen van Soest of Soester- berg nog vier keer uit voor vermoede lijke bosbranden. In deze gevallen bleek het loos alarm. Bij de bestrijding van de verschillende vuurhaarden zijn vrijdag, zaterdag en zondag tientallen mensen ingezet. De eerste uitruk was vrijdagmiddag Öm tien voor drie, toen de berm langs de spoor- De herdenking van de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog vindt plaats op zaterdag 4 mei om 20.00 uur bij het Monument bij Braamhage aan de Inspecteur Schreuderlaan. Medewerking aan deze plechtigheid wordt verleend door het Soester Mannenkoor Apolio. Na de twee mi nuten stilte en het optreden van het koor, geschiedt de bloemlegging, waarna het défilé langs het Monu ment volgt. Namens de gemeente zal burgemees ter Hans de Widt de eerste bloemen leggen. Hij wordt gevolgd door een vertegenwoordiger van het Voorma lig Verzet, door enige leden van het Oranjecomité en door een aantal scholieren van het Griftland College. De commissie belast met de uitvoe ring van de herdenking dringt er bij de inwoners met klem op aan, tijdig aanwezig te willen zijn bij het Monu ment, zodat er om acht uur precies absolute stilte heerst bij de Gedenk plaats. De inwoners worden verder in verband met de herdenking verzocht 's avonds vanaf zes uur tot zonson dergang de vlaggen halfstok te han gen. 109.95 Van Weedestraat 8a - Soest .1111 Dorresteinweg 72b Jtü Jsoest 035 - 6012883 KONINGINNEDAG Het College van B. en W. heeft de aangezegde ontruiming van het (il legale) Turkse koffiehuis aan de Nieuwstraat 13 A vorige week uitge steld tot half mei. Dat is volgens B. en W. dan ook absoluut de uiterste datum. Begin maart heeft het College de ge bruikers laten weten dat zij nog zes we ken de tijd kregen om het gebruik te sta ken. De termijn voor het toepassen van bestuursdwang liep dus vorige week af, maar op 11 april bleek uit een gesprek met de vertegenwoordigers van het kof fiehuis dat zij inmiddels een ander on derkomen hadden gevonden aan de Steenhoffstraat 30A (achter de r.k. be staan gegeven dat zij - ook nu er uitstel is verleend - ernstig rekening zullen moeten houden met de klachten van de omwonenden. Die zijn door het College per brief van de ontwikkelingen op de hoogte gebracht, omdat de spanning in de buurt behoorlijk opgelopen is. Volgens de buurtbewoners wordt er met de "omstandigheden" van de illegale gebruikers wel erg veel rekening gehou den, maar worden de belangen van de buurt niet meegewogen. De gemeente heeft de buurtbewoners daarom laten weten dat de rechtbank een eventueel verzoek tot uitstel door de ("in het nauw gedreven") gebruikers van het koffiehuis vermoedelijk zou honoreren. Het College heeft daarvoor ook toe stemming verleend, maar op het laatste moment werd het contract alsnog afge blazen. Om de verhuurder tot nakoming te dwingen heeft de stichting TYirks Cul tureel Centrum een advocaat in de arm genomen. Men is nu naarstig op zoek naar andere mogelijkheden. Het pand aan de Nieuwstraat is inmid dels verkocht als woonruimte. De stich ting kan het pand tot half mei blijven gebruiken en het College heeft besloten tot uiterlijk 15 mei uitstel te verlenen, gezien ook de voor de stichting "on verkwikkelijke" ontwikkelingen. Het centrum hoopt zo snel mogelijk van de Nieuwstraat te vertrekken. Spanning In de tussentijd is de vertegenwoordi gers van het koffiehuis duidelijk te ver- Veertien mensen hebben vrijdag een bon gekregen, omdat ze in de fout wa ren gegaan bij het parkeren op de Van Weedestraat. Negen van hen hadden de parkeerschijf in de blauwe zone niet ge bruikt, bij een ander was de toegestane parkeertijd van een uur overschreden en vier automobilisten hadden hun wagen op een laad- en losplaats achtergelaten. De politie controleerde vrijdag weer op het parkeergedrag en schreef toen an dermaal een (onbekend) aantal bekeu ringen uit. De controles worden uitge voerd naar aanleiding van klachten van winkeliers over zogenoemde 'lang- parkeerders'. dijk aan de A.P. Hilhorstweg vlam had gevat. Een dag later begonnen de werk zaamheden al om half vijf 's morgens, omdat op de Laanstraat acht coniferen in brand stonden. De politie had het vuur in eerste instantie met water uit een tuinvijver geblust. Om twee uur en tien over tien 's avonds verscheen de brandweer Soesterberg bij berm- en heidebranden aan de Plesmanstraat en de Doornseweg. De Soester brandweer moest zondag morgen om half elf bluswerkzaamheden verrichten bij een bos- en ruigtebrand bij de Lange Duinen en om half acht 's avonds bij een bosbrand bij de Korte Duinen. De collega's uit Soesterberg deden tussendoor hetzelfde bij twee berm- en heidebranden langs de A-28. Het college gaat 'vliegende winkels' voortaan verbieden. Vliegende winkels zijn bedrijven die meestal een of twee dagen vanuit een bepaalde locatie, meestal een horecabedrijf, goederen te gen lage prijzen aan de consument aan te bieden. In het portefeuillehoudersoverleg in de regio is afgesproken hier een einde aan te maken. Ondernemers, van wie be kend is dat ze hun bedrijfspand beschik baar stellen aan vliegende winkels, zul len door het gemeentebestuur worden aangeschreven met de mededeling dat dit niet langer is toegestaan. Danscentrum Gerla biedt u in de maanden mei en juni de gelegenheid diverse korte danscursussen te 1JH volgen: DC Bruidscursus Voor hen die op hun bruiloft de dansavond willen openen (5 lessen) Argentijnse tanao 'n Andere \ango dan u gewend bent (6 lessen) Rock Rol/ Boogie Woogie style (6 lessen) Oude dansen Leer vijf verschillende oude dansen waaronder de Valeta (6 lessen) Kennismakinascursus U bent al jaren bezig uw man mee op dansles te krijgen? Voor 5 weken moet dat lukken! (S lessen) Aanvang van de danscursussen omstreeks 15 mei 1996 Voor informatie en inschrijving: DANSCENTRUM GERLA ALBERT CUYPLAAN 198® - SOEST Telefoon: (035) 602 26 11/602 03 04 Dillenburglaan 12, Soest (naast Randstad), tel: 035-6012340 DE GROOTSTE OP HET GEBIED VAN: COMPACT DISCS, CD-ROM, CD-I, KOOPVIDEO'S, HUURVIDEO VERHUUR SEGA NINTENDO SPELLEN EN SPELCOMPUTERS, VERHUUR CD-I. VIDEO VAN DE WEEK: 24 t/m 30 april Filmpje! (met Paul de Leeuw) JJutj^ejjJJ^eyratl^llmelub^las^^OP.

Soester Courant | 1996 | | pagina 3