Actie 'Goed Verpakt' leidde tot Soest loopt voorop met ondergrondse containers en inzameling textiel Wethouder R. van Logtenstein: Boeiend verpakkingsdebat in 'De Kwekerij Straatklokken verplaatst naar busoverstappunten Soest wil fietspaden van rood asfalt Bij winkelcentrum Soest-Zuid Afronding werkzaamheden parkeerterrein in juni WOENSDAG 24 APRIL 1996 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Ook politiemensen moeten zich houden aan parkeerregels Nog niet direct maatregelen op de Laanstraat De mogelijkheden die de gemeente heeft om op het gebied van verpakkin gen werkelijk effect te bereiken, zijn beperkt. Dat neemt niet weg dat de actie 'Goed verpakt' wel degelijk resultaat heeft gehad. Uit de enquete onder consumenten naar aanleiding van de actie is namelijk naar voren gekomen dat er sprake is van 'een redelijke gedragsverandering'. "In ieder geval is de actie van de gemeente gewaardeerd", concludeert wethouder R. van Logtenstein (milieu) uit de tussentijdse evaluatie van de publieks campagne 'Goed verpakt" in het kader van de afvalpreventie. "De gemeente heeft een stap gezet die zeer noodzakelijk is omdat wij uitdrukkelijk de doelstelling en ook de zorg hebben om de afvalstroom te beperken. Daarvan willen wij de mensen doordringén. De filosofie van de afvalbeperking moet heel duidelijk bekend worden. Dat heb ben wij willen benadrukken door de actie 'Goed Verpakt'. Daar hebben we de winkeliers bij betrokken. We hebben geprobeerd om verpakkin gen 'van onderaf' te gaan beïnvloe den. Nu blijkt dat de gemeente een fantastische inzet heeft gedaan, dat de winkeliers de bereidheid hadden om mee te werken, en dat ook de bevolking wel accepteert dat je er mee bezig bent en ook wel de nood zaak ervan inziet. Alleen, omdat het meestal om fabrieksmatige verpak kingen gaat van producten die wor den aangeleverd vanuit distributie centra, blijkt dat een werkelijke beïnvloeding toch een proces is dat blijkbaar sterker kan worden 'ge stuurd' door wet- en regelgeving. Als je die kunt laten ontstaan, ga je bereiken dat fabrikanten andere vor men van verpakkingen kiezen", zegt Van Logtenstein. In het beleidsprogramma van het college staat onder het hoofdstuk milieu, dat in deze raadsperiode een speerpunt van dit college de afval preventie is. Dat is in Soest ingevuld met verpakkingen. In het evaluatie rapport wordt de vraag gesteld: moet de gemeente haar energie wel in verpakkingen stoppen? Wie de afvalberg analyseert stelt weliswaar vast dat verpakkingen qua volume wel veel afval veroorzaken, maar op de totale afvalberg is de hoeveelheid beperkt. Niettemin heeft Soest er om een aantal redenen voor geko zen toch met verpakkingen aan de gang te gaan. Het rapport zegt: je moet wel realistisch zijn als ge meente: op het gebied van verpak kingen heb je zelf niet zoveel in vloed. De middenstanders zeggen trouwens hetzelfde. Minder afval "De gemeente blijft de filosofie van het verminderen van de afvalstroom uitdragen", zegt Van Logtenstein. "We blijven proberen de mensen te leiden om uit de groene afval container zoveel mogelijk delen te halen die daar niet in thuis horen, zoals papier en textiel. Verder wil len we een nog betere scheiding van het groenten-, fruit- en tuinafval (GFT). Bijna 30 procent van de groene bak is nog GFT en 17 a 18 procent is nog steeds papier". De wethouder geeft toe "dat het misschien niet zo goed gelukt is de consument kritischer te laten winke len als het om verpakkingen gaat; daar is wat te gemakkelijk tegenaan gekeken", dan is volgens Van Logtenstein in ieder geval het posi tieve defect geweest dat de mensen door deze actie gestimuleerd zijn om beter te scheiden. Dat is een niet te onderschatten mee-effect geweest van de actie 'Goed verpakt'. De gemeente zal alle mogelijkheden benutten om daadwerkelijk te wer ken aan beïnvloeding van het ver mijden van afval door 1. de mensen steeds bewust te laten zijn van de vorm van verpakkingen Wethouder Van Logtenstein en de noodzaak van kritisch blijven inkopen, en 2. het daaraan koppelen van het nog beter scheiden dan wel het uit de afvalstroom halen van herbruikbare producten, zoals papier en textiel. "Daarnaast gaan we dit jaar de GFT-inzameling accentueren. We willen benadrukken dat in de groene bak uitsluitend het restafval thuishoort, maar dat daarin nu nog steeds een aanzienlijk deel her- benutbaar( papier/textiel)afval voorkomt. Verder is er een nog strakkere scheiding verbrandbaar afval-GFT te doen". Conclusies en aanbevelingen Het evaluatierapport bevat een aan tal conclusies en aanbevelingen. Onder meer dat uitsluitend voor lichting een onvoldoende krachtig beleidsinstrument voor de gemeente is om de hoeveelheid verpakkings afval merkbaar te reduceren. De gemeente heeft immers onvol doende mogelijkheden om de pro ducenten te beïnvloeden. Deson danks heeft de gemeente over het algemeen grote inzet getoond om de voorlichtingscampagne tot een suc ces te maken. Overigens zijn met name het tijdsbeslag en de mate van intensieve benadering van de winke liers onderschat. Zij hebben hier door slechts in beperkte mate een bijdrage aan de actie kunnen leve ren. Toch heeft de actie een groot bereik gehad, al zouden de effecten waarschijnlijk groter zijn geweest indien de consument de actie beter in de winkel had kunnen terugvin den. Volgens het rapport kan een vervolgactie over dit onderwerp wel degelijk zinvol zijn omdat deze een bijdrage kan leveren aan het milieu bewustzijn van de consument. De doelstellingen moeten dan op een ander niveau worden geformuleerd. Ten aanzien van de reductie zijn deze in ieder geval te hoog gegre pen. Doelstellingen ten aanzien van kennis-, houding- en gedragsver andering zijn wel reëel. Men dient dan wel rekening te houden met het feit dat gedragsverandering een kwestie van lange adem is aangezien de consumenten nu nog in beperkte mate een 'verpakkingskeuze1 heb ben. Uit financieel oogpunt is een derge lijke campagne voorlopig een kost bare investering. Ze kost geld en le vert geen geld op. Echter, rekening houdend met milieu-overwegingen kan een soortgelijke actie zeker de moeite waard zijn. Tenslotte kan samenwerking met de winkeliers een belangrijke bijdrage leveren aan het effect van de voorlichting. De samenwerking moet in goed overleg plaatsvinden en tijdig te worden ge pland, aldus één van de aanbevelin gen in het evaluatierapport. De gemeente Soest voerde vorig jaar de publiekscampagne 'Goed Verpakt' om de hoeveelheid verpak kingen in het afval terug te dringen. Immers, 50 procent van de inhoud van de groene restafvalbak bestaat uit verpakkingen. Voor een deel nuttig en onmisbaar, voor een an der deel overbodig of te uitbundig. Over de vraag of 'verpakkingen' wel het juiste thema vormen om milieu winst te boeken blijkt verschillend gedacht te worden. Tijdens de tweede van een reeks 'in loopavonden afvalpreventie', geor ganiseerd door milieu-educatief centrum 'De Kwekerij' aan de Molenstraat, kruisten twee inleiders de degens over het onderwerp 'verpakkingen'. Na afloop was er voor de bezoekers gelegenheid tot discussie met deze inleiders. Het geheel werd omlijst met geestige lie deren van de Groninger 'milieu- troubadour' Bernard Wubbels. Eerste inleider was Gerleen Braak man, oud-directeur Milieuzaken bij het verpakkingsconcern Van Leer. Met behulp van een gedegen overheadpresentatie bracht hij over het voetlicht wat de branche zelf in de jaren bereikt heeft om de milieu belasting van verpakkingen terug te dringen. Het idee dat papier per definitie beter zou zijn voor het mi lieu dan kunststoffen zoals plastic, bestreed hij. Twee gulden tegenover 60 D-Mark Ook wees hij op de bezwaren van de door de milieubeweging geprefe reerde statiegeldflessen. De nadelen van het gewicht, energieverslindend transport en het milieubelastende reinigen moeten volgens hem niet onderschat worden. De heer Braak man roemde de Nederlandse concensusbenadering via het Verpakkingsconvenant met als re sultaat dat de kosten voor de consu ment tot op heden tot twee gulden per hoofd beperkt zijn gebleven. Schril contrast hiermee vormt de dwingende regelgeving in Duitsland rond het 'grüne Punkt'. Die komt onze 'Nachbarn' op 60 DM per jaar te staan. Kostprijs Mevrouw Aleid Groothof, voor lichter van het provinciale Netwerk voor Milieuvoorlichting, behandelde het thema vanuit de invalshoek van de Milieubeweging. Zij erkende weliswaar dat de industrie wel iets Aleid Groothof (links) en Gerleen Braakman waren de inleiders tijdens het 'verpakkingsdebat' in De Kwekerij. had bereikt, maar vond dat in geen verhouding staan tot de '37 dikke rapporten' die door evenzoveel commissies waren uitgebracht. Vol gens haar is niet te ontkennen, dat veel 'houtsnijdende' maatregelen worden vertraagd of tegengehouden door lobbies van groepen, die vooral economische belangen heb ben. Het principe 'de vervuiler be taalt' wordt weliswaar met de mond beleden, maar de kosten van de afvalverwijdering en -verwerking worden niet doorberekend in de prijs van het produkt. Met als gevolg dat we als consument allemaal hoge afvalrechten opgelegd krijgen. Om echte resultaten te bereiken, heeft mevrouw Groothof meer vertrou wen in wetgeving dan in het huidige convenant. Ook wees zij op de onduidelijkheid die voor de consu ment ontstaat, omdat verschillende belanghebbenden tegenstrijdige voorlichting verstrekken. Naar analogie van de opzet van de Soester 'Goed-Verpakt-campagne' (1, 2 en 3 sterren) lanceerde zij de volgende voorkeursvolgorde voor verpakkingen: 1. geen verpakking; 2. statiegeldverpakkingen; 3. wegwerpglas; 4. papier en karton; 5. blik; 6. plastic/geplastificeerd karton. De milieubeweging blijft veel moeite houden met plastic, onder meer omdat het van de eindige grondstof 'aardolie' wordt gemaakt en als ge volg van de diversiteit moeilijk te recyclen is. Tijdens de discussie werden niet alle verschillen van inzicht weggenomen. Wel bleken de inleiders op verschil lende punten gevoelig voor eikaars argumenten. In zijn slotwoord con cludeerde organisator Dick Neute boom dat 'verpakkingen en milieu' geen eenvoudig, maar wel een zeer boeiend onderwerp blijkt te zijn. Een onderwerp ook dat iedere bur ger aangaat, zodat de gemeente Soest het volkomen terecht heeft aangesneden. De derde thema-avond afvalpre ventie wordt gehouden op donder dag 20 juni a.s. Plaats: Milieu-educatief Centrum "De Kwekerij", Molenstraat 157; Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Het programma wordt nog bekend gemaakt. De straatklokken op de Dalweg/ Beukenlaan en Koningsweg Becke- ringhstraat worden verplaatst naar de busoverstappunten Soest-Zuid en Soest-Noord. Hiertoe hebben burgemeester en wethouders beslo ten naar aanleiding van mondelinge verzoeken van burgers en nu ook een schriftelijk verzoek via Op 't Hoogt van een bewoonster van de Wianli Beckmanstraat. Zij allen lie ten weten een klok bij de bussta tions te missen. De afgelopen tijd is onderzocht of het mogelijk zou zijn klokken met reclame te plaatsen. In verband met de verwerving van voldoende op drachten voor de lichtmastreclame is voorlopig van verdere inspanningen voor het plaatsen van reclame- klokken afgezien, aldus burgemees ter en wethouders. Gebleken is dat voor reclameklokken overstap punten minder geschikte plekken zijn, in tegenstelling tot invalswegen en kruispunten van hoofdwegen. In de gemeente staan drie straat klokken, twee in Soest en één in Soesterberg (bij het winkelcentrum Buys Ballotlaan). Vooral de keuze van de locaties in Soest lijkt wille keurig. Ook andere kruisingen ko men voor een klok in aanmerking. Overigens mag van de klokken op overstappunten een nuttiger functie worden verwacht. Zowel op het overstappunt Soest-Zuid als op Soestdijk-Noord zou een klok een toegevoegde waarde hebben, aldus burgemeester en wethouders. Het verplaatsen van de klokken naar de overstappunten kost onge veer 4.000 tot 5.000 gulden. De jaarlijkse kosten blijven gelijk omdat de gemeente de klokken ook nu in onderhoud heeft. Ook voor politiemensen gelden de normale parkeerregels die voor alle andere burgers gelden. Burgemees ter en wethouders antwoorden dit op de vraag van bewoners van de Hoogakker' aan het Raadhuis plein. De bewoners klagen over het parkeergedrag van de politie op het -openbare- parkeerterrein achter het politiebureau aan de Dalweg. Auto's worden half op het trottoir neerge zet tot zelfs in de groenstroken. Het ziet er daardoor erg rommelig uit. Naar aanleiding hiervan hebben burgemeester en wethouders de chef van het rayon Soest gevraagd te be vorderen dat ook de politie zich houdt aan de parkeerregels. Daarbij is ook gewezen op de parkeer- mogelijkheden achter het gemeente huis en bij de sporthal Beukendal. De werkzaamheden aan het par keerterrein bij het winkelcentrum Soest-Zuid zijn in volle gang. Om dat één van de uitgangspunten is de overlast tot een minimum te beper ken, is gekozen voor een uitvoering in fasen. Het streven is de totale her inrichting van het gebied eind juni afgerond te hebben. Tot die tijd is het voor de bezoekers van het win kelcentrum behelpen wat parkeren betreft, want hiervoor is minder ruimte beschikbaar. Het is daarom verstandig om als het enigszins kan niet met de auto te komen. Na de herinrichtingswerkzaamhe den, zo vertelt de heer J. van Gent, directeur sector milieu en stads- Van de bestrating in Soest kan niet gezegd worden dat deze fraai is. Er is weinig uniformiteit in soort en kleur en na verloop van tijd is sprake van ongelijke bestrating. Dit schrijft een bewoner van de Oranje hof. Hij verzoekt het college van burgemeester en wethouders de fietspaden in de te vernieuwen Van Weedestraat aan te leggen in de zelfde bestrating als het Nas- sauplantsoen en de Stadhouders laan: rood asfalt in plaats van tegels. Burgemeester en wethouders ant woorden dat het gemeentelijk beleid erop gericht is in principe alle fiets paden te voorzien van rood asfalt. Echter, bij de herinrichting van het verblijfsgebied voor de Van Weede straat wordt voor de fietspaden aan rode betontegels gedacht om de vol gende redenen. Onder het fietspad langs de Van Weedestraat liggen veel kabels en leidingen die periodiek onderhou den of nagekeken en hersteld moe ten worden. Een open (tegel)verharding is dan eenvoudi ger en goedkoper te verwijderen dan een gesloten (asfalt)verharding. Verder is het volgens burgemeester en wethouders zo dat de kans zeer groot is dat op termijn -nadat hier voor de nodige verkeersmaatregelen genomen zijn - de fietspaden langs de Van Weedestraat gaan verdwij nen. De fietsers moeten dan (mede)gebruik maken van de rij weg. De ruimte die tot dan toe ge bruikt werd voor het fietspad, wordt dan bij het voetpad getrokken. Daarbij wordt het asfalt verwijderd en afgevoerd. Het hoeft geen betoog dat dit een onevenredige belasting van het milieu tot gevolg heeft. Bij tegels speelt dit niet omdat deze el ders opnieuw te gebruiken zijn. Het drukke verkeer en de snelheid ervan maakt het haast onmogelijk de Laanstraat over te steken ter hoogte van de Albert Hahnweg en de Dorresteinweg. Aanleg van een voetgangerslicht of minstens een ze brapad is dan ook gewenst, schrijft een bewoner van de Dorresteinweg. Burgemeester en wethouders ant woorden, dat de Laanstraat deel uit maakt van de oude route Nieuwe- weg-Beukenlaan-Beckeringhstraat. Deze route is opgenomen in de plannen die te maken hebben met de hoofdwegenstructuur. De bedoe ling is dat de functie van de hele route, dus ook de Laanstraat, ver laagd wordt. Dit houdt iri dat deze wegen meer een functie voor het plaatselijk verkeer krijgen en minder een hoofdroutefunctie. De plannen hiertoe zullen begin volgend jaar worden ontwikkeld. Als de ideeën dan gepubliceerd worden, heeft ie dereen de gelegenheid aan te geven wat zijn of haar mening erover is. beheer, is er een geheel nieuwe si tuatie ontstaan wat parkeren betreft. Er zijn niet alleen meer plaatsen beschikbaar, er is dan ook een richtingsverkeer ingevoerd. Voordat de werkzaamheden begonnen, wa ren er ongeveer 60 tot 65 plaatsen als noodparkeerplaats beschikbaar. '.Nood', omdat de inmiddels gerea liseerde uitbreiding van het winkel centrum ongeveer 30 parkeerplaat sen heeft gekost. Onlangs is met de definitieve herinrichting van het ge bied begonnen. Als deze helemaal is afgerond, zal het aantal parkeer plaatsen tot ongeveer 115 uitgebreid zijn, een winst dus ten opzichte van de oorspronkelijke situatie van 25 parkeerplaatsen. De uitbreiding is met name gecon centreerd op terreinen langs de Kolonieweg. Voor dit doel zijn en kele huizen gesloopt. Daarnaast wordt het gedeelte van het oude parkeerterrein dat niet is gebruikt voor de uitbreiding van het winkel centrum opnieuw als parkeer gelegenheid ingericht. De heer Van Gent vertelt, dat in de voorbereiding ook is gekeken naar het knelpunt 'gaan naar en komen van het parkeerterrein'. Dit leverde regelmatig conflictsituaties op bij de Soesterbergsestraat. Om dit pro bleem op te lossen, is een inrit en een uitrit gemaakt, dus twee afzon derlijke verbindingen met de Soesterbergsestraat. Daarom wordt eenrichtingsverkeer ingesteld. Daar voor zijn twee mogelijkheden. Het verkeer naar de parkeerplaats kan de inrit nemen bij de ABN/Amro Bank, het verkeer dat de parkeer plaats verlaat kan dit via de nieuwe uitrit naast Brandsma, waarvoor de woning Soesterbergsestraat 50 is gesloopt. Het is echter ook mogelijk dat de in- en uitrit andersom wor den aangewezen. Het is volgens de heer Van Gent niet de bedoeling iets te veranderen aan de situatie bij de Verlengde Kolonieweg/Schoutenkampweg. In het verleden was het niet mogelijk van hieruit het parkeerterrein te be reiken. Na de reconstructie van het gebied verandert dit niet. Men kan van deze route alleen gebruik ma ken als langzaam (fiets)verkeer- route. Het is uitdrukkelijk de bedoe ling dat auto's alleen vanaf de Soesterbergsestraat de parkeer ruimte kunnen bereiken om te voor komen dat de achterliggende woon wijken met autoverkeer belast wor den, aldus de heer Van Gent. Het is de bedoeling dat tegelijk met de afronding van de werkzaamhe den voor de aanleg van een parkeer terrein bij het winkelcentrum Soest- Zuid het eerste ondergrondse 'mi lieu-eiland' in Soest gereed is. Di recteur J. van Gent van de sector milieu- en stadsbeheer vertelt dat de wijze waarop containers worden opgeslagen, drastisch verandert: "We laten ze namelijk in de grond zakken en daardoor zijn ze niet meer zichtbaar. Voor het ledigen van containers maakt dit niet zoveel uit. Ze worden uit de ingegraven be tonnen bak getakeld en op de vrachtauto leeggestort". Het nieuwe milieu-eiland wordt in vergelijking met het bestaande wat uitgebreid. Er worden in totaal tien ondergrondse containers geplaatst die voor verschillende afvalstoffen bedoeld zijn: vier containers voor glas, vier voor papier en twee voor textiel. Dat is nieuw in Soest. "De gemeenten zijn verplicht om textiel gescheiden in te zamelen. Dat geldt al lang voor groenten-, fruit- en tuinafval (GFT). Textiel is een min of meer waardevolle grondstof die goed hergebruikt kan worden en hergebruik staat bovenaan de preventieladder van afvalstoffen- scheiding", aldus Van Gent. Hij zegt dat Soest met deze vorm van textiel- inzameling voorop loopt. De glas-, papier en blikcontainers bij het winkelcentrum zijn tijdelijk verplaatst naar een nieuwe plek, di rect naast C-1000. Eind juni wordt het definitieve milieu-eiland aange legd met ondergrondse containers die een grotere inhoud hebben dan de huidige. Vanaf dat moment kun nen alle oude textielwaren, dus ook vodden, in een container gedepo neerd worden. Echter geen schoeisel. Daarover bestaat nog wel eens misverstand, maar schoeisel hoort er uitdrukkelijk niet bij. Het ingezamelde textiel wordt door de gemeente verkocht. Van Gent ziet de containers niet als 'concur rent' voor de inzamelaars ten be hoeve van een goed doel. Hij be schouwt de mogelijkheid eerder als een aanvullend inzamelsysteem. "Organisaties die van het gemeente bestuur toestemming hebben gekre gen om textiel in te zamelen, kun nen dat gewoon blijven doen. Maar het blijkt gewoon dat de hoeveel heid die zij inzamelen onvoldoende is. De gemeente wil daarom de in woners een aanvullende mogelijk heid bieden om textiel gescheiden aan te leveren. Hoe beter daarvan gebruik wordt gemaakt, hoe meer de opbrengst ten goede komt aan de burgers van Soest, want dit bedrag kan in mindering worden gebracht op de afvalstoffenheffing. Dat is ook het geval met de opbrengst van oud papier dat de gemeente aanvullend inzamelt, naast de verenigingen die dit doen en kunnen blijven doen. Volgens Van Gent maken de inwo ners goed gebruik van de mogelijk heden tot afvalscheiding die de ge meente biedt. Op het punt van glas scheiding haalt Soest een hoog streefpercentage. "De mensen zijn zich goed bewust van het feit dat soorten afval gescheiden kunnen worden ingeleverd, al zou voor pa pier de situatie verbeterd kunnen worden". Eén van de voordelen van het on dergronds opslaan van de containers is dat de mensen het afval er gemak kelijker in kunnen deponeren. Tot nu toe moeten ze tamelijk hoog til len om afval in de containergleuf te gooien. In de nieuwe situatie steekt alleen een opening van beperkte hoogte uit de grond en daar kan men in doen wat men kwijt wil. Flessen en papier hoeven dus niet meer hoog opgetild te worden. Dat is vooral voor oudere mensen een voordeel. Overlast beperkt Door de ondergrondse opslag van containers wordt de overlast voor omwonenden in alle opzichten be perkt. Ten eerste vermindert de geluidsoverlast doordat het glas on dergronds in de bak valt. Daardoor wordt het geluid in aanzienlijke mate gedempt. Bovendien: doordat de containers zijn verdwenen, ont staat een veel opener gebied. Er steekt immers alleen maar een inworppijp boven de grond uit. De mensen kunnen voortaan dus nau welijks ongezien een doos met rom- mei achterlaten, wat nog wel eens gebeurt als de containers vol zijn. "De mogelijkheid tot sociale con trole is veel groter en we verwach ten daarom ook dat het aanzien veel netter zal blijven", aldus Van Gent. Het is de bedoeling van de ge meente ook op andere plaatsen zulke milieu-eilanden aan te leggen, "ervan uit gaande dat de proef slaagt, maar eigenlijk zijn we daar vrij zeker van. De raadscommissie milieu heeft evenwel besloten eerst de resultaten van de proef in Soest- Zuid af te wachten en op basis daar van beslissingen te nemen over de invoering in de rest van Soest. De proef willen we heel kort houden, want binnenkort is de herinrichting van de Van Weedestaat aan de orde. Als het enigszins kan, willen we in dat kader ook daar ondergrondse containers plaatsen".

Soester Courant | 1996 | | pagina 40