)DIGE f 3Q95 GroenLinks-PS: 'Volop mogelijkheden voor actiever minima-beleid Soest' Uitreiking Rinke Tolman-poëzieprijs: een stijlvol Soester evenement Zwiesel S iommers 'JWLWM& WELZIJN r Glazen voor de 'echte' liefhebbers Landstaal Laat niets te Woonwensen over. PAGINA 8t WOENSDAG 24 APRIL 1996 SOESTER COURANT PAGINA 9 Levendige thema-middag in de Schoof Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv voor al uw installatiewerk LOODGIETER VERWARMING ELECTRA bij VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Tevens Casovidevfmd Laanstraat 34a - Soest Telefoon 035-601 2472 'Landstaal' van Marijke van Hooff bekroond Rinke Tolman-poëzieprijs 1996 Nieuwe brochures in informatiecentrum garantie* TKER Minervaweg 3, Baarn. Telefoon (035) 548 6111. IMG GOEDKOOP Edwards 'Cab.Sauv.' ■75/6fL/ 37,50 sTRTW1]N j *95 Moscatel de la Marina r/ 14,75 J CUE o.a. Bourgogne, Bordeaux, Wijn en Champagne. Adviesprijs per doos a 6 stuks f 59,- 69,- nu per doos f S van de Weedestraat 54a - Tuinset Mariska Kogelbarbecue Draagbaar, in de kleur zwart 19,95 Tuinslang met houder Lengte tuinslang 20 meter 16,95 sen), terwijl de uitstoot van arbeid ge woon doorgaat. "Als we in dit tempo doorgaan duurt het minstens veertig jaar voordat de werkloosheid bedwongen is," aldus de landelijk GroenLinks-voor- man. Hij herhaalde de GroenLinkse pleidooien voor een voetinkomen (500 gulden per maand) en tien procent ver hoging van het besteedbare inkomen voor landurige minima. Joop van Tol gaf een korte uiteenzetting van het Soester beleid, waarbij hij o.m. wees op de 100-gulden regeling (voor deelname aan culturele activiteiten), de woonkostentegemoetkoming voor men sen die goedkoper gaan wonen en de bijzondere bijstand, waarvan het drempelbedrag is afgeschaft. Of de ge meente meer kon doen, afgezien van activiteiten in de voorlichtende sfeer, kon hij zomaar niet zeggen. Wel wees hij op de extra bedragen voor kinderop vang voor herintredende vrouwen (vol gend jaar 130.000 gulden meer) en de belofte van het College van een bijdrage in de extra stookkosten na de strenge winter. 'Gênant, maar 't moet' Van Tol wees erop dat de OZB in Soest een van de laagste is, maar dat de ge meente van het rijk zo'n 8 miljoen moet bezuinigen en op die manier wordt af gestraft omdat het in het verleden altijd heeft vastgehouden aan een laag OZB- tarief. Volgens hem is het ondenkbaar dat de sociale dienst een loopje zou kunnen nemen met de verscherpte con trole op de uitkeringen, omdat de ge meente scherp in de gaten wordt gehou den door de rijksaccountants. "Dus het moet, hoe gênant we het ook vinden, want anders worden we nog verder ge kort." Leidje Tomassen zette in het kort de standpunten van de fractie uiteen. In dat verband herinnerde ze o.a. aan het voor stel om twee miljoen uit de CAI-op- brengst te bestemmen voor de verlich ting van de woonlasten van de minima. Tomassen toonde zich voorstander van een aanzienlijk "ruimere" interpretatie van de nieuwe bijstandswet en pleitte voor versoepeling van de verplichting om betaald werk te zoeken. "In het rijke Soest, waar we blijkbaar 100 miljoen kunnen besteden aan het autoverkeer, komen de minima duidelijk tekort. Een grote groep dreigt op die manier weg te zakken in een uitzichtloze situatie," aldus Tomassen. Olga Duijm tenslotte - al negen jaar in de bijstand - bleek als ervarings deskundige uitstekend op de hoogte van alle wettelijke ins en outs. Ze wees kri tisch op o.a. het enorme overschot op de WVG-gelden (1,5 miljoen) en pleitte voor een aanzienlijke vermindering van de arbeidsplicht voor bijstandsmoeders, evenals betere mogelijkheden voor scholing en opleiding, kinderopvang (ook voor kinderen die ouder zijn dan 12 jaar, bijvoorbeeld een huiswerkklas), een ruimere bijverdien-regeling en meer mogelijkheden voor vrijwilligerswerk. Niet voor de lol Volgens Duijm bestaan er, ook bij de gemeente, nog heel wat misverstanden. Zo blijkt rechtstreekse materiële hulp vanuit de kerken wél toegestaan te zijn, zijn er wetteljke mogelijkheden voor "categorale" (niet individuele) kwijt scheldingsregelingen en mag de ge meente als ze dat wil best afzien van het invorderen van te veel betaalde bijstand. "Sommige mensen frauderen echt niet voor de lol, maar omdat ze anders geen kant op kunnen." De "koudetoeslag" die het College van B. en W. de minima in het vooruitzicht heeft gesteld vond ze niet reëel. "Wie de kraan gewoon open heeft gezet profi teert ervan, maar wie zuinig heeft ge stookt heeft waarschijnlijk voor niks zit ten bibberen." Ze pleitte daarom voor een tegemoetkoming voor alle minima, zonder onderscheid en hield tenlotte een opmerkelijk pleidooi voor een "ma kelaar in bijzondere bijstandszaken", een functionaris die alles weet van de bij stand en bij wie de uitkerings gerechtigden ook voor advies en infor matie terecht kunnen. Na de pauze volgde een levendige dis cussie. Zo gaf Van Tol op de opmerking dat de situatie vooral sinds de invoering van de nieuwe bijstandswet (1 januari j.1.) voor veel minima behoorlijk slech ter is geworden, wel toe dat het in elk geval ingewikkelder geworden is. "Vorig jaar moesten bij een aanvraag nog drie velletjes worden ingevuld, nu zijn dat er zeventien!" Voor een categorale aanpak van de bijzondere bijstand zag hij geen mogelijkheden. "Dat kan alleen op rijks niveau afgesproken worden; wij moeten ieder geval individueel bekijken." Hij Het forum; v.l.n.r. Leidje Tomasssen, Ab Harrewijn, Guus Kruis, Joop van Tol en Olga Duijm. stelde overigens vast dat de gemeente lijke uitgaven op dat punt met 20% waren toegenomen en voor de WVG zelfs met 25%. Ontmoedigingsbeleid? Van Tol weersprak de bewering dat ambtenaren van de sociale dienst een bewust "ontmoedigingsbeleid" voeren bij aanvragen voor de bijzondere bij stand. "Ze zeggen dan: dat hoefje niet te proberen, want het lukt toch niet." Volgens Van Tol was dat "afpoeieren" inderdaad wel verboden, maar nemen de ambtenaren begrijpelijkerwijs vaak' het voorbeeld van vergelijkbare gevallen ter hand. Hij vond dat reëel. Van Tol onderstreepte verder dat een aanvraag voor bijzondere bijstand altijd gebaseerd moet zijn op een bijzondere omstandigheid. Harrewijn meende dat juist de term "bijzonder" veel ruimer geïnterpreteerd kon worden. "Het is toch eigenlijk te gek dat een koude win ter in Nederland opeens een bijzondere omstandigheid wordt? Daar moet de gewone uitkering toch op berekend zijn?" Volgens hem biedt de Armoede- nota van minister Melkert wel degelijk mogelijkheden om af te zien van indivi duele toetsing en mag de gemeente daarin veel verder gaan dan ze nu doet. "Bovendien is de bijzondere bijstand geen aparte pot, maar gewoon een post op de gemeentelijke begroting." Volgens Van Tol kon minister Melkert in dat verband wel makkelijk praten, maar hield zijn collega Zalm de hand te veel op de knip om de gemeenten in dat opzicht een royaal beleid te laten voe ren. "En we kunnen ook niet zeggen: gunst, het is een' zachte winter, nu krijgt* u wat minder bijstand..." In de discussie werd verder nog aan dacht besteed aan de problematiek van de schuldsanering, die soms onrecht vaardig uitpakt omdat daarmee het schulden maken wordt beloond, terwijl mensen die juist zuinig leven niet zo snel een beroep op de bijzondere bijstand zullen doen; de voortdurende papier winkel die bijstand-aanvragers elk jaar moeten overleggen, ook als de gegevens al jarenlang bekend en onveranderd zijn; de soms vernederende behandeling die aanvragers moeten ondergaan; het gebrek aan goede voorlichting en de problemen met het aanvragen voor een tegenmoetkoming in de aanschaf van duurzame gebruiksgoederen, zoals was machines. Olga Duijm vond dat ook een televisie wel tot die categorie gerekend, mocht worden. Ruimhartiger De slotconclusie van de discussie wa$ dat er nog veel onduidelijkheden op het terrein van het minima-beleid zijn, en dat de gemeente Soest veel meer moge lijkheden heeft voor een ruimhartiger toepassing van de regels dan zij tot dus ver gebruikt. Op de vraag of de gemeente die moge lijkheden inderdaad zal willen gebruiken bleef Van Tol het antwoord schuldig. "Als ik zeg dat het allemaal wel coulanter kan, en dat we soms een oogje dichtknijpen, staat dat morgen in de krant en dat levert maar misverstanden op." Volgens hem was het vooral zaak om de regelingen "met verstand" uit te voeren. Terracotta potten In diverse formaten, vanaf 2,95 Een actiever minima-beleid zou de gemeente Soest beslist niet mis staan. Mogelijkheden zijn er, ook binnen de bestaande wettelijke re gels, in elk geval volop. Dat was de uitkomst van de thema-discussie Of Soest aanspraak mag maken op de titel van "literairste" gemeente van Nederland staat niet helemaal vast, maar het komt aardig in de richting. Dat kon vrijdagavond in elk geval worden vastgesteld na de bijzonder stijlvolle bijeenkomst rondom de uitreiking van de Rinke Tolman-poëzieprijs in het Soester gemeentehuis. De prijs werd gewon nen door de Hoevense dichteres Marijke van Hooff, wier gedicht "Landstaal" volgens de jury het beste van de in totaal 240 inzendin gen (van 153 dichters uit Nederland en Vlaanderen) was. Marijke van Hooff kreeg de prijs - een geldbedrag van 500 gulden en een fraaie oorkonde - uit handen van ir. H.K.M. Lugtmeijer, directeur-rentmeester van het Utrechts Landschap. Daarmee werd tevens onderstreept hoezeer de naam Rinke Tolman verbonden is aan het landschap van Utrecht in het algemeen en dat van Soest in het bijzonder. Dat bleek trouwens ook al uit het motto van de poëzieprijsvraag: "In de taal van het landschap". Eervolle vermeldingen gin gen naar de Delftse dichter Jan Boer- koel (géén familie van het Soester PvdA-raadslid) en Corry van Doorn uit Geldermalsen. Zij kregen ook een oor konde, maar een geldbedrag van 200 gulden voor hun landschapsgedichten in sonnetvorm. De raadzaal van het Soester gemeente huis, welwillend afgestaan door het ge meentebestuur, zat vrijdagavond vol met liefhebbers van poëzie en muziek - onder wie een flink aantal van de deel nemende dichters en uiteraard de prijs winnaars - die verwelkomd werden door locoburgemeester Neks Blommers. Ze stelde vast dat de zaal, waarin het hele jaar door zo veel woorden worden ge bruikt, nu bevolkt was door mensen die de waarde van het woord kenden. "Poë zie is een kunstvorm die te weinig aan dacht krijgt," aldus Blommers, die de organiserende SLAS (Samenwerking Literaire Activiteiten Soest) complimen teerde met het feit dat deze de uitdaging had aangedurfd. Weerslag Na de verwelkoming door SLAS-voor- zitter Nelleke Streefkerk en het eerste optreden van pianist Harry Schram, die enkele wonderschone "landschaps stukken" van klassieke componisten speelde, stelde ir. Lugtmeijer vast dat er in het landschap veel gaande is, en door gaans niet ten goede. Hij wees in dat verband o.m. op de verloren gegane schoonheid van het Waterland en zeker ook het Eemland, waar de A-l, de ruil verkaveling en de inpoldering hun spo ren hebben nagelaten. "Het cultuur patroon verandert en dat heeft zijn weerslag op het landschap," aldus Lugtmeijer. "Veel poëzie is geschreven op de beelden en geluiden van het land schap van vroeger; het huidige gebruik is niet zo inspirerend meer." Hij wees overigens op het poëtisch verband tus sen de zeven heuvels van de Utrechtse Heuvelrug, op elk waarvan een regel van een gedicht van Gerrit Achterberg is aangebracht. De Amersfoortse literator Jef v.d. Sande, tevens lid van de jury, las voor de pauze een aantal niet bekroonde gedich ten voor, zoals aan het eind van de bij eenkomst ook het "Vlaamse" element gestalte kreeg in de gedichten van de Belgische dichter Jan Nies (eveneens lid van de jury). Daarvoor kwam het door velen lang verbeide moment van de ont knoping: de voorlezing van het jury rapport door secretaris Jan Visser. Heel gewone woorden Over het winnende gedicht - "Lands taal" - meldde hij dat de jury dit had gekozen omdat "de opvatting én de uit werking van het opgegeven thema ge tuigen van originaliteit en van het ver mogen om met heel gewone woorden veel te zeggen. In al zijn beknoptheid tekent dit gedicht heel suggestief en door middel van verrassende woord vondsten de situatie van een emigrant die, na jaren teruggekeerd in zijn ge boorteland, zijn moedertaal verleerd heeft en daardoor bij het weerzien aan het landschap van zijn jeugd geen naam meer kan geven. Hij is de taal van het landschap vergeten. De drieregelige strofe waarmee het gedicht afsluit vat die situatie heel markant en kernachtig samen." De drie bekroonde gedichten - ook de beide sonnetten die een eervolle vermel ding in de wacht sleepten - werden door de dichters zelf voorgedragen, terwijl de tekst op groot formaat via de overheadprojector werd afgebeeld op het filmscherm in de raadzaal. Wie ook verder nog geïnteresseerd was in de dichtkunst kon daarvoor terecht bij een stand van de bibliotheek, waar een uit gebreide collectie dichtbundels te bekij ken was. De winnares, Marijke van Hooff, en ir. Lugtmeijer na de uitreiking van de Rinke Tolmanprijs. Soester kunstenaar en kaartenuitgever Ton Paauw. De kaarten zijn per mapje met drie verschillende exemplaren voor f 2,50 ook te koop, o.a. bij boekhandel Van de Ven (Zuidpromenade) en bij de vestigingen van de openbare biblio theek. over het gemeentelijke minima beleid, die zondag werd georgani seerd door de plaatselijke groepe ring GroenLinks-Progressief Soest. Uiteraard zijn de mogelijkheden beperkt door de landelijke politiek, betoogde o.a. Ab Harrewijn, landelijk voorzitter van GroenLinks, die deelnam aan het forum onder leiding van Guus Kruis. Daarin zaten ook gemeenteraadslid Leidje Tomassen, sectordirecteur Joop van Tol (gemeente Soest, met o.a. de sociale dienst in zijn portefeuille) en Olga Duijm namens het Comité Vrou wen in de Bijstand-Soest. Ondanks het fraaie zomerweer bleken zo'n veertig geïnteresseerde Soesters het onderwerp belangrijk genoeg te vinden om er een flink deel van de zondag aan op te offeren. In de Schoof ontstond dan ook een levendige discussie over het thema van de moderne armoede, die volgens Harrewijn aanzienlijk "venijni ger" is dan vroeger. "Armoede is uitslui ting van wat in de samenleving normaal wordt geacht," definieerde hij. Harrewijn wees erop dat met name de schuldenproblematiek voor grote pro blemen zorgt bij mensen die op een uit kering zijn aangewezen. Volgens hem wordt er in toenemende mate bezuinigd op eerste levensbehoeften als eten en kleding. Sinds 1982 groeit de armoede weer in Nederland, zoals nu ook van regeringswege wordt toegegeven. In dat jaar werd de "nivellering" gestaakt en sindsdien zijn de uitkeringen achterge bleven bij de loonontwikkeling. Boven dien hebben de minima zich sinds die omslag geconfronteerd gezien met stij gende woonlasten, heffingen en eigen bijdrage voor de gezondheidszorg. 'Lekkend dak' Harrewijn ging vrij uitvoerig in op de zgn. Armoedenota van het kabinet en omschreef de aanpak van minister Melkert als het plaatsen van een aantal "emmers onder een voortdurend lek kend dak", omdat er sprake is van een enorme verborgen werkloosheid (o.a. 200.000 gesubsideerde arbeidsplaat- Hij wil dat ik hem rondleid door zijn land, de emigrant die als een minnaar woorden voor zijn lief zoekt. Een dief van moedertaal werd hij. Ik wil hem populieren laten zeggen, geritsel in zijn oren knopen. Hij stamelt wolken, moeder, bomen. Hij kan alleen maar hortend door zijn zinnen lopen. Geboortegrond. Hij staat erop. Het schiet hem niet te binnen. Marijke van Hooff Over drie jaar De SLAS kon na afloop van de stijlvolle bijeenkomst terugzien op een bijzonder geslaagd evenement, waarin het optre den van pianist Harry Schram voor een bijzonder accent zorgde. De Rinke Tol man-prijs is door het gemeentebestuur, dat de wedstrijd evenals de Soester Courant financieel ondersteunde, in middels uitgeroepen tot de officiële driejaarlijkse poëzieprijs van de ge meente Soest. De volgende editie mag dus over drie jaar, in 1999, worden ver wacht. De bekroonde gedichten zijn - ingevolge de wens van het gemeentebestuur, dat een ruime "uitstraling" eiste - door de SLAS uitgegeven op fraaie briefkaarten, met de artistieke medewerking van de In het gemeentelijk informatiecentrum ligt weer een aantal nieuwe brochures die men gratis kan meenemen. Aller eerst is dat de brochure "Burenrecht". Hierin staan de bevoegdheden en ver plichtingen van de eigenaars van de na burige erven. Onder meer wordt aan dacht besteed aan het planten van bo men en heesters op de grenslijn, aan de overhangende takken en doorschietende wortels, aan aflopend water en aan geluidsoverlast. Een tweede brochure heeft als titel "Als u gaat samenwonen in 1996". Als men ongehuwd gaat samenwonen, kan dat belangrijke gevolgen hebben op belastinggebied. De brochure vertelt er alles over. De derde brochure heet "Als u gaat trouwen in 1996". In deze brochure staat precies beschreven welke gevolgen er zijn op belastinggebied wanneer men gaat trouwen. kunnen wennen 'U u dan andere is er zo gek... üge rugdekking. ■iltifocale glazen r verteglazen èn dsgarantie van keer zien wie t TEST Tafel met 4 stoelen 349, Vlaggenstok Met vlag en houder 19,50 Rolhordeur Wit aluminium 215x105 (hxb) 139.95 205x105 (hxb) 129,95 zware rode wijn, e barbecue. I za, Alicante Spanje. ef je de muskaatdruiven terug, fruit en vanille-ijs. 16.25 de voorraad strekt. ING I - 602 70 59 tur, za.; 9.30 tot 17.00 uur.

Soester Courant | 1996 | | pagina 9