I En dit zijn de knallers van deze week: 898 149 Meer dan 100 banen weg bij DuPont Bewoners polderrand willen snel vereniging oprichten Soest houdt geld in knip m Vier Soesters staan in lintjesregen Soest eist harde aanpak muskusratten-'explosie' Een Carisma voor 31.945,- auto smeeing i=i= li j i :-i C 74e JAARGANG NO. 36 j WOENSDAG 1 MEI 1996 ÖE1SK Bedrijf sluit ptoduktie-afdeling offset-drukplaten in Soest Voor verzet tegen verkeersplannen oostrand Hoge score op verkeersexamen Geen steun alternatieve voorstellen 3 Actueel 13 Handel 15Soesterberg 17 Sport Merkwaardig geval van rijden onder invloed Klein brandje in bosschage door peuk College: 'Geen parkeerplaatsen bij Vijverhof1 HET VLEESCENTRUM jÉVan Breukelen Allen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau Hollandse riblappen Uncle Ben's Salsa saus Tijgerwitbrood VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest A MITSUBISHI Tijdelijk voordeel 1.550,- Nu 31.945,- 1 2 Redactie en administratie: Van Weedesfraaf 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152' Telefax 035-6024904 Postbank 126156 "T_rr_ Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 15,- Buiten Soest f 30,- Losse nummers 85 ct. Gecontr. opl. 11.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG DuPont Printing Publishing wil komend najaar de produktie-afde- ling sluiten. Hierdoor vervallen 120 arbeidsplaatsen bij het bedrijf aan de Koningsweg. Gedwongen ontsla gen zijn onvermijdelijk, aldus een officiële mededeling van de produ cent van offset-drukplaten. De directie van het voormalige Howson Algraphy zegt alles in het werk te stel len om het personeel onder te brengen bij vestigingen in onder meer Dordrecht, maar een onbekend aantal mensen zal zijn baan verliezen. Hen is door DuPont ondersteuning bij het zoeken naar ander werk toegezegd. De ondernemingsraad (or) van DuPont komt vandaag bijeen en zal te zijner tijd een rapport uitbrengen aan de directie. De vakbonden zijn ook al ingeschakeld. In samenwerking met de or probeert de Industriebond FNV een oplossing te bedenken, waarbij wordt gedacht aan de overname van de produktie-afdeling door een ander bedrijf. Hierover is nog niets met zekerheid te zeggen. De niet geheel onverwachte onheils tijding over de sluiting van de produk tie-afdeling kwam donderdag. Concurrentie Het besluit is een gevolg van de zware concurrentie op de markt voor offset drukplaten. Om de concurrentiepositie te verbeteren, had DuPont al omvang rijke kostenbesparings-programma's doorgevoerd en vorig jaar werd de ves tiging in Soest ook al gereorganiseerd. Die operatie kostte zestig banen, waar bij vier gedwongen ontslagen vielen. Produktiefaciliteiten in de Verenigde Staten en elders in Europa werden ge- %Bij DuPont Print Publishing ver dwijnt in het najaar de produktie-afde ling, waardoor 120 mensen op zoek moeten naar ander werk. sloten. Alle inspanningen mochten, klaarblijkelijk, niet baten. DuPont wil de capaciteit van Soest nu overhevelen naar het Engelse Leeds, waar de produktie van de offset-druk platen zal worden geconcentreerd. Beëindiging van de produktie in Soest en verdere herstructurering van andere faciliteiten zijn, volgens de directie, no dig om op de lange termijn een finan ciële gezonde basis voor de offset-pla ten te bewerkstelligen. Bij DuPont Print Publishing in Soest werken momenteel ongeveer 150 men sen. Dertig van hen werken op de afde ling sales marketing en zouden hun baan wel behouden. De initiatieven voor de oprichting van een vereniging voor bewoners van de polderrand van Soest begin nen concrete vormen aan te nemen. Met de belangengroep hopen deze Soesters juridisch sterker te staan in de procedures die ze willen gaan starten tegen de voorgenomen uit voering van de hoofdwegen structuur. Het verzet is in eerste instantie gericht tegen het zogenoemde 'lusje' dat het gemeentebestuur wil aanleggen. Ook de toegangsweg voor de nieuwe vestiging van Albert Heijn aan de Burgemeester Grothestraat valt verkeerd bij de bewo ners van de oostrand van Soest. Zij spreken van een 'kostbaar hobbyproject van enkele gemeentelijke politici'. De plannen leiden volgens de bewoners tot aantasting van het knotwilgengebied en vormen de eerste stap op weg naar de verdere ontwikkeling van de polder. En dit moet worden voorkomen, vinden ze. In maart besloot de gemeenteraad dat de ambtenaren kunnen gaan werken aan gedetailleerde plannen voor een parallelroute voor de Van Weedestraat. Die moet tussen de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg en bejaarden centrum Braamhage aan de Inspecteur Schreuderlaan worden aangelegd. Ver der wordt onder meer bekeken op welke wijze de route Birkstraat-Koningsweg kan worden aangepast, zodat de door stroming van het verkeer beter verloopt, terwijl ook in enkele woonwijken de verkeerssituaties worden veranderd. Deze twee laatste beleidspunten stuiten niet op verzet bij de polderrand-bewo- ners. Wel zullen ze alles in het werk stel len om de geplande ontwikkelingen in het poldergebied tegen te gaan. Het gaat daarbij om bewoners van onder meer de Lange Brinkweg, de Noorderweg, de Inspecteur Schreuderlaan, de Olijkeweg, de Ferdinand Huycklaan, de Kerkebuurt en de Van Lenneplaan. In februari werd al een bijeenkomst ge houden in de aula van het Griftland College, waar toen ruim honderd men sen op afkwamen. Tijdens de inspraak procedures van de gemeente hebben velen van hen hun stem laten horen. Nu willen ze zich verenigen om goed besla gen ten ijs te komen als de bezwaren procedures gaan lopen. Inwoners van Soest die meer willen we ten over de vereniging in oprichting kunnen contact opnemen met Hans de Koning, tel. 6021259, Paul van Reeuwijk, tel. 6024073 of Rob Swart, tel. 6010659. Op achttien Soester basisscholen is vorige week het verkeersexamen af genomen. Van de 435 leerlingen za ten slechts twee kandidaten. Zij scoorden minder dan 26 punten, maar krijgen een herkansing. Vorig jaar hadden nog 28 kinderen hun verkeersdiploma misgelopen. Er wa ren nu veertig punten te behalen en 21 kinderen scoorden het maximale resultaat. Het goede resultaat wordt toegeschreven aan de acties die de politie, de gemeente en de scholen hebben gehouden. Het landelijke schriftelijke verkeersexamen van het CBR en WN bestond uit vier thema's: 'in het dorp', 'buiten de bebouwde kom', 'al les wat' (verlichting en dergelijke) en 'woonerf'. De netto-opbrengst (12,3 miljoen gulden) van de verkoop van de cen trale antenne inrichting (cai) ver dwijnt 'gewoon' in het spaarvarken van de gemeente. Tal van voorstellen van de raadsfractie om het geld voor andere doeleinden aan te wenden, konden niet rekenen op de steun van een meerderheid. Er zal dus niet 6,4 miljoen gulden worden uitge trokken voor de beveiliging van alle woningen tegen inbrekers, zoals de PvdA had voorgesteld. Er wordt evenmin geld afgeroomd om de minima tegemoet te komen in de extra gemaakte stookkosten in de afge lopen winter. Huishoudens die daardoor in de problemen zijn gekomen, kunnen volgens wethouder Ries van Logtenstein altijd bij de gemeente aankloppen en een beroep doen op de bijzondere bij stand. Het voorstel van het college om de winst van de cai-verkoop in de alge mene reserve te stoppen, bleef overeind staan en leunde uiteindelijk op steun van de raad. Het spaarvarken zal even wel binnen afzienbare termijn worden stukgeslagen. Zodra de Remu heeft betaald, zit er 20 miljoen gulden in het spaarpotje van de gemeente. Hiervan zal 16 miljoen gul den worden uitgegeven. Negen miljoen aan investeringen in onder meer de sport (accommodaties) en de biblio theek en C-drie (verbouw/nieuwbouw). Deze investeringen zijn nodig om vanaf 1999 jaarlijks de noodzakelijke bezuini gingen te kunnen halen. Dit is het ge volg van het feit dat het rijk fors gaat knibbelen op het gemeentefonds. Ver der is ongeveer 7,7 miljoen gulden no dig voor een nieuwe brandweerkazerne. Een college-voorstel over dit laatste wordt op maandag 6 mei behandeld in de vergadering van de commissie ABZ, die om 19.30 uur in de raadzaal begint (zie ook elders in deze krant). GOS en Insulinde krijgen woonproject. Brandweerkazerne bij voorkeur op oude locatie. Blaauw: ridder tegen wil en dank. Geen verbod demonstraties extreem-rechts in Soest. Loodgietersbedrijf Van den Pol bestaat vijftig jaar. Luchtdefilé tijdens herdenking. Wandel- en fietsroutes geven verbluffende kijk op Soesterberg. Zaak verijdelde overval op geldlopers verdaagd. Winnende treffer Soest in 95ste minuut. Met degradatie komt einde aan lijdensweg Stam/SoVoCo. Herhaling Red Stars in Barendrecht. Conflict tussen turnverenigingen. Ze hadden glasgerinkel gehoord en later ook nog gerammel van flessen. En daarom belden ze uiteindelijk toch maar de politie. Die hield vrijdagmorgen om kwart voor vijf op de Weegbreestraat een 24-jarige Soester aan. Hij liep daar met een winkelkarretje vol flessen drank. De buit was weggehaald bij een slijterij op de Smitshof. Uit het ver hoor werd duidelijk dat de man ge durende anderhalf uur al enkele ke ren heen en weer was gelopen tussen de drankenzaak en zijn woning. Hoe veel alcoholische versnaperingen hij in totaal had getransporteerd, kon een woordvoerder van de politie niet zeggen. Maar de Soester moest in elk geval alles teruggeven, ook de slijtersbonnen en wijnpasjes. In een bosschage op de Wiardi Beckmanstraat heeft vorige week een klein brandje gewoed. Het vuur ont stond vermoedelijk nadat een nog bran dend peukje in dorre bladeren terecht was gekomen. Het College van B. en W. zal geen me dewerking verlenen aan de aanleg van parkeerplaatsen op het binnenterrein van de Vijverhof aan de Klarinet. B. en W. hebben dat vorige week besloten na een nieuw verzoek daarvoor, nu van de Adviesgroep gehandicapten. Het Col lege wijst erop dat er in het verleden al diverse malen over de kwestie is gecor respondeerd, en dat het - met de SBBS - van mening is dat de bestaande func tie van het terrein té belangrijk is om die op te offeren aan parkeerruimte. ANTIQUITEITEN Week van het Zilver van 8 mei t/m 11 mei In- en verkoop - gratis taxatie Lily Rose Antiquiteiten Kwinkelier 8, Bilthoven, tel: 030-2282331 Tevens antieke sieraden i.v.m moederdag Birkstraat49 - Soest - Tel. 6012477 Sukadelappen lki,o9.95 Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar zie pagina 5 VaSt-gOed Geef Brink maar de ruimte Kantoorinrichters voor een kompleet kantoor FAXEN C0PIERS MEUBELEN ETC. NIJVIRHEIDSWEG 9, 3762 EP SOEST TEL 035 6014706 FAX 6026856 Elke dag loopt ze nog zo'n vijf, zes kilometer, ze doet boodschappen voor bejaarden, bezoekt zieke ouderen, vervult een bestuurs functie bij bejaardencentrum Mo lenschot, luistert naar de BBC en leest veel om met de jeugd te kun nen praten. Maar ja, Wilhelmina Maria Josepha Wesselingh-Teepe is dan ook pas 84 jaar jong. De kranige oude jongedame was vrijdagmorgen één van de vier Soesters die in de traditionele lintjesregen te rechtkwam. De kersverse Ridder in de Orde van Oranje Nassau verzet nog da gelijks veel werk. Sinds 1970 is ze on afgebroken bestuurslid van Molenschot en als penningmeester is ze op dit mo ment betrokken bij de financiële afwik keling van de nieuwbouw van Molen schot aan de Dalweg en het fusieproces met Groot Engendaal. Ook als vrij willigster van De Zonnebloem heeft me vrouw Wesselingh haar sporen ruim schoots verdiend. Ze bezoekt regelma tig zieke en eenzame bejaarden, duwt rolstoelers en helpt tijdens de wekelijkse welfare-ochtend en spelmiddag en bege leid mensen tijdens de bus- en boot tochten. Mevrouw Wesselingh staat be kend als een bescheiden en opgewekt persoon met een groot verantwoorde lijkheidsgevoel. Postzegels Kurt Hermann Meinecke (80) verzorgt al 37 jaar het 'rondzendverkeer' van de postzegelvereniging Eemland. Dit houdt in dat hij kistjes en boekjes onder de leden verspreidt, waarin postzegels te koop worden aangeboden. Na terug komst controleert Meinecke de uitname uit de boekjes, int hij het geld en betaalt de inzender. In de afgelopen vier decen nia heeft hij vier- tot vijfduizend verzen dingen geregeld, waarbij naar schatting ettelijke miljoenen guldens door zijn handen zijn gegaan. Nooit is er één klacht geweest van de leden over het vrijwilligerswerk van de Soester die mede-oprichter is van Eemland, be noemd is tot erelid en een bondsspeld uitgereikt heeft gekregen. Burgemeester Hans de Widt speldde hem vrijdag de versierselen, behorend bij de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, op. Voetbal Iemand die zich al 25 jaar heeft ingezet voor sportvereniging WZ'49 is Maas Renes. De 64-jarige, gepensioneerde beroepsmilitair was in de jaren zeventig leider van diverse jeugdelftallen, later leider en grensrechter van het tweede seniorenelftal en vanaf 1985 terrein- meester op het sportcomplex aan de Eemweg. Sinds 1990 draait hij tevens bardiensten bij de voetbalvereniging. Ook Renes werd vrijdag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Soesterberg Hetzelfde geldt voor Herman van Walsem (63) die 44 jaar werkzaam was in het bankwezen. De aanleiding tot zijn decoratievoorstel is zijn inzet voor de hulpverlening in materiële en immate riële zin aan de bevolking van de Poolse De onderscheiden Soesters (rechts, derde van rechts, midden en tweede van links) met aanhang en burgemeester Hans de Widt. stad Kedzierzyn-Kozle, waarmee de ge meente Soest een jumelage heeft. In 1981 werd hij penningmeester van de Stichting Midden-Nederland Helpt de Polen, een functie die hij nog steeds bekleed. Deze stichting verwerft nog steeds fondsen in Titusville, Florida en omgeving. Behalve transporten naar Kozle is Van Walsem ook nauw betrok ken geweest bij de verzending van hulp goederen naar plaatsen aan de Pools- Russische grens. Van Walsem is een bekende Soester- berger, hetgeen ook te maken heeft met zijn activiteiten op lokaal niveau. Bij de Stichting Dorpshuis Soesterberg was hij van 1975 tot 1980 penningmeester en ook had hij enkele jaren zitting in het bestuur van de Soesterbergse Onderne mers Vereniging. Gedurende 23 jaar bekleedde hij diverse functies bij KVO. De korfballers maakten hem mee als wedstrijd-secretaris, penningmeester en trainer/coach. Voor de nieuwste CD's - CD-ROM's CD-i's koop- en huurvideo's éflttuJtöBi Hans Alblas V. Weedestr. 253 Soest Tel. 5022339 kilo i 2.69 nu: Het College van B. en W. dringt er bij de provincie op aan om de be strijding van de muskusrat te inten siveren. Het gemeentebestuur rea geert daarmee positief op een ver zoek van fractievoorzitter Harry Witte van Gemeentebelangen Groen Soest. De bestrijding van de rat is inderdaad achterop geraakt, aldus hét .ambtelijk advies van Groen Milieu. Oorzaak: personele wijzigingen en inkrimping van de capaciteit. "Niet alleen de agrariërs ondervinden hiervan schade," aldus het advies. "Ook wij hebben als gemeente inmiddels meerdere schadegevallen ge had (Veensloot, Wieksloot, Praam gracht) en zelfs in particuliere tuinen is het dier waargenomen." Verder valt ook in de nieuw aangelegde poelen schade te verwachten, aldus het advies. Per brief heeft het College de provincie nu ("met klem") gevraagd de bestrijding op te voeren. "De indruk bestaat dat het aantal muskusratten de laatste tijd enorm is toegenomen en nog steeds toe neemt. De schade aan slootranden, wegprofielen en dijklichamen is aan zienlijk. Met name voor de agrariërs le vert dit aanzienlijke risico's op bij de be werking van het land met zware machi nes." De in Nederland gebouwde Mitsubishi Carisma weet als geen andere auto praktisch nut en puur rijplezier te verenigen. Nu is de Carisma tijdelijk zeer voordelig geprijsd. Normaal 33.995,- Contant voordeel* 1.550.- *Of u kiest voor een lpg installatie of een airco t.w.v. 1.000,-. SOEST: Koningsweg 14, tel.: 035-6013227

Soester Courant | 1996 | | pagina 1