Rob Re Rijs Expositie: Beelden in Soest 1996 Voorjaarsconcert Apollo met bekende solisten Nieuwe benefietexpositie voor Dom Pomocy (Kózle) 1CUL TDÜR& WELZIJN T arttóhocK is ook plezier Moeder Aarde in de Kwekerij Expo: 'De band met de hond' GROENEVELD I Cursus voor ouders in nieuw samengestelde gezinnen CT Nieuws van de bibliotheek Hul WOENSDAG 1 MEI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 2I/VÓËNS Contemporaire beeldhouwkunst in de Hazelaar Tentoonstelling start op moederdag Unieke collectie in Kasteel Groeneveld "MOET DE KAT ER UIT OMDAT IK ZWANGER BEN?" Poëzie-avonden in Kasteel Groeneveld Op vrijdag 10 mei in de Julianakerk Voorlichting over osteoporose voor dertig-plussers Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. komt weer zingen in kinderparadijs De Vrije Teugel. In St. Pieters Bloklandsgasthuis SOESTER'COURANT stichting openbare bibliotheek Aanwinsten voor volwassenen 'Taxi Blues' 'Brikele' Expo Lonnie van Brummelen Jazzclub Maa KVG-S jeu-de- Feestai 20-jari w.v. 'O Vormen zijn de basiselementen van onze maatschappij. Zelfs als ze niet tastbaar zijn heten ze nog vormen. Omgangsvormen bijvoorbeeld. Voor zijn oriëntatie op de wereld is het voor de mens van wezenlijk be lang vormen te kunnen onderschei den en het belangrijkst daarbij zijn de visuele vormen. Wie, zonder blind te zijn, geen auto van een fiets kan onderscheiden zal niet lang langs 's heren wegen gaan en wie de beker niet kan onderscheiden van de cylinder zal spoedig uitdrogen. Vormen zijn van wezenlijk belang. Spelen met vormen brengt daarom risico's met zich mee, desoriëntatie slaat snel toe en het loslaten van vormelijkheid kan geweld dadige gevolgen hebben. Het is dan ook de kunst zo met vormen te spelen dat dit niet gebeurt en er toch iets van het nieuwe, het sprankelende, het verdie pende aan te beleven valt. Wie het meest nadrukkelijk op deze manier met visuele vormen spelen zijn de beeldhouwers. Zij grijpen in de ons bekende vormen dikwijls zeer rigoreus in. Soms ontstaan daardoor ongekende vormen die we moeten leren kennen alsof het bewoners van een ver land zijn. Andere keren is hun ingreep in het ons bekende zo gering dat we nauwelijks beseffen met veranderende vormen te worden geconfronteerd als er niet die spanning zou zijn die ons vertelt dat er iets bijzonders gaande is. In de meeste gevallen realiseren we ons pas wat er is gebeurd als we de tijd nemen rustig te kijken en wat we zien of menen te zien op ons in te laten werken. Grote vormen De beeldhouwers die dit jaar bijdragen aan de internationale zomerexpositie van "De Hazelaar" in Soest vormen een diverse groep. Gemeen hebben ze in feite slechts dat ze vooral met grote vor men werken, zonder zich te zeer in de tails te verliezen. Een buitenbeentje wat dit betreft is de wèl gedetailleerd werkende beeldhou wer Gustavo Beckelmann (Paraguay). De detaillering in zijn veelal bronzen beelden is echter evenals de inhoud van zijn beelden net zo groots van vorm als de literaire helden zijn zoals we die bij voorbeeld kennen uit het werk van Gabriël Garcia Marquez. Beckelmanns beelden tarten de grenzen van de ons bekende werkelijkheid zoals het surrea lisme de grenzen van ons onderbewuste tart. De beelden die van de Belg Willem Vermandere worden gekenmerkt door poëzie. Zijn stenen "titanen" zijn hy bride wezens, "groeisels", die stevig wor telen in de aarde, maar onmiskenbaar reiken naar de hemel. De werkelijkheid houdt voor hem niet op bij het zichtbare en het tastbare, al lijkt ze daar altijd aan gerelateerd en daarom zijn de vormen die hij maakt niet altijd wat zij op het eerste gezicht lijken te zijn. Een heel andere dichterlijkheid drijft de Nederlandse Karianne Krabbendam. Haar krachtige werk bestaat bij de gra tie van het zorgvuldig vertalen van wat zij ziet tot robuuste ronde vormen. Die rondheid van haar meestal stenen beel den, balancerend tussen realisme en ab stractie, geeft haar werk behalve kracht ook poëzie. Van de drie andere Nederlandse deelne mers staat Egidius Knops ogenschijnlijk het dichtst bij de abstractie. Toch is zijn vormentaal, die vaak gestalte krijgt in roestvrij stalen, al dan niet beschilderde beelden slechts ogenschijnlijk losge maakt van wat wij als oervormen ken nen, namelijk het vierkant, de bol en de driehoek. Er is altijd een subtiel even wicht in het spel van contouren en vo lumes, waarbij de ruimte die niet is in gevuld een belangrijke rol speelt. Ton Kalle laat zich inspireren door het onderhanden zijnde materiaal, natuur steen, en speelt met vorm en evenwicht. Zijn vormenspel is vaak heel elementair en de kleur van een steen speelt vaak een opvallende rol in zijn beelden. Louis Niënhuis tenslotte lijkt vormen als het ware opnieuw uit te vinden en kapt ze vrijelijk in hout. Hij refereert in zijn beelden vaak aan de natuur waaruit zijn materiaal voortkomt en zijn beelden kunnen derhalve gezien worden als "hommages" aan hun natuurlijke oor sprong. De Brit Patrick Crouch is vooral geob sedeerd door het paard. "Wat hij in di verse materialen met het paard doet toont niet alleen liefde en fascinatie voor dit edele dier maar ook een grote vaardigheid in het vormen en zichtbaar maken van wat het is waar hij naar kijkt. Paarden, mensen en andere zaken krij- gen daardoor een nieuwe dimensie in zijn werk. Reuzen-xylofoon De zomerexpositie wordt geopend met een spectaculair optreden van Martien Groeneveld, met een visueel/muzikale performance op zijn reuzen-xylofoon. Groeneveld, onlangs nog te zien bij VPRO's "Reiziger in Muziek", stu- Op zondag 12 mei (moederdag) is het Milieucentrum "de Kwekerij" aan de Molenstraat van 13.30 tot 16.30 uur geopend voor de tentoon stelling "Moeder Aarde". Dit is een schilderijententoonstelling van Annemiki Bok en is geïnspireerd op de toespraak van indianenopperhoofd Chief Seattle in 1855. De tentoonstel ling maakt onderdeel uit van de grotere tentoonstelling "leven als een indiaan" die vanaf 6 mei in de Kwekerij te zien is. De rode draad van deze tentoonstelling is afhankelijkheid van de mens van moeder aarde. In 1855 werd deze afhan kelijkheid indrukwekkend verwoord in de rede van opperhoofd Seattle. "Wij zijn een deel van de aarde en de aarde is een deel van ons. De geurende bloe men zijn onze zusters, het rendier, het paard, de grote adelaar onze broeders." Annemiki Bok maakte zes schilderijen naar aanleiding van de toespraak. De schilderijen "aarde", "bodem", "lucht", "water", "planten en dieren" en "men sen" zijn op het milieucentrum te be zichtigen en kunnen ook worden ge kocht. Verder zijn er op het centrum foto's, voorwerpen, teksten, dia's, mu ziek en video's die meer over het dage lijkse leven van de indianen vertellen. Behalve zondag 12 mei is de tentoon stelling op elke woensdagmiddag van 13.00 tot 16.30 uur te bezichtigen. De afsluitende dag is zondag 2 juni, even eens van 13.30 tot 16.30 uur. Er is een tijd geweest dat zijn gezel schap was voorbehouden aan de "betere kringen". Daar werd hij ge waardeerd voor de jacht, de wacht en ook voor de pracht. Al in de vroegste restanten van menselijke culturen is zijn beeltenis aangetrof fen. Ook nu wordt hij nog veelvuldig aanbeden - en door minstens zove- len verguisd. Op de grote tentoonstelling die deze zomer in Kasteel Groeneveld in Baarn plaatsvindt, wordt voor het eerst aan dacht besteed aan cultuur-historische aspecten van de relatie mens en hond. Omdat die relatie lange tijd een exclu sief voorrecht was van landsvorsten, adel en Koningshuizen is de nodige aan dacht besteed aan de historische buiten plaatsen die ons land rijk is en de plek die deze viervoeter daar van oudsher zowel letterlijk als figuurlijk heeft inge nomen, en dat vaak nog altijd doet. Centraal op de expositie "De band met de hond - een hondeleven op de buiten plaats" - staat een unieke collectie an tieke hondehalsbanden die een verras send beeld toont van de verschillende functies die dit dier in de loop der tij den heeft gehad. De banden, afkomstig uit particuliere collecties, uit binnen- en buitenlandse musea, en enkele uit het bezit van ons Koninklijk Huis tonen een grote verscheidenheid aan materiaal, vorm en versiering. Zwanendrift Op deze expositie - waarin de Stichting tot Behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen (PHB) een groot aan deel heeft - is ook aandacht besteed aan de zwanehalsband. Rijke boeren en be zitters van adellijke huizen bezaten vroe ger vaak het "recht van zwanendrift" ofwel het privilege om deze sierlijke vogels te mogen houden. Om hun ei gendom vast te leggen werden de dieren aan vleugel of staart gemerkt of kregen zij een halsband om. De tentoonstelling "De band met de hond" besteedt verder aandacht aan de plek die de hond van oudsher op de buitenplaats heeft ingenomen: aan de speciale architectuur van zijn onderko men. Het is geen toeval dat veel buiten plaatsen een eigen dierenkerkhofje ken nen. Op de expositie zijn enkele van zulke grafsteentjes uit een ver verleden van het Huis van Oranje opgesteld. De band met de hond komt verder tot uit drukking in een aantal schilderijen waaronder een speciaal voor dit doel vervaardigde reproduktie van een origi nele plafondschildering uit Paleis Soest- dijk, diverse oude documenten en prijs- penningen. Madonna Speciaal vermeldenswaardig is het enig eigentijdse document waarvoor een plaatsje is vrijgemaakt. Het gaat om een notitie die ons eigentijdse fenomeen Madonna aan één van de organisatoren van de exposite heeft gestuurd met be trekking tot de band van en met haar hond(en). Wie meer wil weten moet gaan kijken. En dat geldt voor iedereen die hoe dan ook betrokken is bij de eeuwenoude re latie tussen mens en de hond en de ma nier waarop die werd - en wordt - hit- gedrukt. De tentoonstelling wordt geo pend op vrijdag 3 mei a.s. om 15.00 uur en duurt tot en met 1 september. Naar aanleiding van de tentoonstelling is een rijk geïllustreerde catalogus samenge steld. "Minotauro", brons van Gustavo Beckelmann, is een van de opvallende beeldhouwwerken bij De Hazelaar. deerde aanvankelijk vrije grafiek en schilderen aan de Rietveld Academie in Amsterdam. Het geluid van de kwast op het doek begon hem echter meer te fas cineren dan het schilderen zelf. Hij ziet zich nu dan ook meer als musicus dan als beeldend kunstenaar. Toch neemt het beeld een belangrijke plaats in, naast de klank en de beweging. Hij probeert het publiek op een visuele manier bij zijn muziek te betrekken. Spectaculair is zijn bespeling van een torenhoge zelf gebouwde xylofoon, die als een object hoog boven hem uittorent. Groeneveld voelt zich speciaal aangetrokken tot pri mitieve, of beter oorspronkelijke gelui den, de oergeluiden dicht bij de bron. De zomerexpositie bij "De Hazelaar", Bosstraat 2 wordt geopend op 18 mei (16.00 uur) en is daarna te zien van 19 mei tot en met 8 september. Openings tijden: maandag t/m vrijdag van-10.00 tot 17.00 uur; zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Uw katlebak is een haard van bacteriën, en kan daardoor gevolgen hebben voor het verloop van uw zwangerschap. Met de juiste informatie weet u of plastic handschoenen voldoende heschciming bieden. NIEUW LEVEN VRAAGT OM INFORMATIE. Bel de ERFO-lijn 035-6028555 KASTEEL VOOR BOS. NATUUR EN LANDSCHAP Tel. 035-542 04 46 Op vrijdag 3 mei vindt de eerste poëzie- avond plaats in een nieuwe reeks die Kasteel Groeneveld in Baarn de ko mende jaren hoopt te organiseren. Deze reeks komt in de plaats van Poëzie a la Carte, dat in de afgelopen twaalf jaar rond de eerste mei werd georganiseerd. De poëzie-avonden zullen steeds be staan uit een klein voorprogramma ge wijd aan de dichter Herman Gorter, en een gesprek met twee uitgenodigde dichters die vervolgens voorlezen uit ei gen werk. In het programma van 3 mei presente ren actrice Ineke Holzhaus en pianist Polo de Haas teksten uit Gorters Mei. De dichter Willem van Toorn praat met Rutger Kopland en Esther Jansma over ^Sporen': verschillen en overeenkomsten in hun wetenschappelijk werk en hun poëzie. Rutger Kopland is werkzaam als profes sor R. van den Hoofdakker werkzaam als psychiater, Esther Jansma is archeo loge. Bij Atalanta Pers in Baarn zal naar aanleiding van de poëzie-avonden steeds een speciale uitgave verschijnen met een gedicht van een van de deelne mende dichters. Aanvang: 20.00 uur. Toegang: f 25,-. Reserveren aanbevolen. Ze zijn natuurlijk al opgevallen: de oranje posters met de aankondiging dat het Soester Mannenkoor Apollo weer zijn bekende, be faamde voorjaarsconcert zal gaan geven. Dit zal wel zeker een goede muzikale avond worden door de medewerking van de internationaal en nationaal be kende solisten Ellen Schuring, sopraan en Hans Broekman, orgel en piano. Apollo is bijzonder blij dat deze solisten deze avond hun medewerking konden geven. Het bekende mannenkoor uit Soest heeft weer heel wat nieuwe noten op zijn zang. Om maar een aantal liederen te noemen: Monnikenkoor uit "La forza del destino" van Verdi, Izje Cheruvimy Tajno van Bortnjanski, Freunde, vernehmet die Geschichte uit "Der Postillon von Lonjumeau" van Adam, Vilja lied (met sopraan) uit "Die Lustige Witwe" van Léhar en zo meer Dit be looft een fijne muzikale avond te wor den op vrijdag 10 mei om 20.00 uur in de Julianakerk te Soest. Het geheel staat weer onder leiding van dirigent Gerard Van Dolder. Kaarten zijn verkrijgbaar voor f 10,- bij de VW te Soest en bij de leden van Apollo. Kinderparadijs De Vrije Teugel Vedelaarpad 53, tel. 601 8136 Donderdag 2 mei Deze week hebben de kinderen uit Soest vakantie, dat betekent dus weer een gezellig activiteitenprogramma deze week op het kinderparadijs. Vandaag om 14.00 uur begint het al, dan is er een voorstelling van de theatergroep Jade in het kader van de Gouden Vlinderprijs. Jade speelt een voorstelling waarin be weging centraal staat. Na deze voorstel ling zijn er nog activiteiten tot 16.00 uur. Verder komt nog een aantal jarigen voor een gezellig kinderpartijtje. Dit zijn Since, Pascal, Christianne en Sanne. Vrijdag 3 mei Ook vandaag een leuk activiteiten programma vanaf 14.00 uur. Vandaag de voorstelling van theatergroep Om de hoek; meneer Ratti. Na de voorstelling zijn er ook weer gezellige activiteiten tot 16.00 uur. Het feestje van Berrie bestaat ook uit het kijken naar de voorstelling. Verder komen Danique, Tigo, Kir sten en Dave voor een te gek partijtje. Zaterdag 4 mei Vandaag geen activiteitenprogramma, maar wel verjaardagen. Daisy, Heitje, Chris en Phoebe zijn de feestvarkens. Maandag 6 mei Vandaag komt de Postiljon met groep 3 voor het project jonge dieren, 's Mid dags komt de Daniëlschool voor dit pro ject. De Fabriciusschool is vandaag onze gast om hun schoolreis te vieren in Robin Hood-stijl. Nathalie en Machiel komen vandaag hun verjaardag bij ons vieren. Dinsdag 7 mei Vanmorgen komt de Da Costaschool met de groepen 1 en 2 om de dieren te aaien en een heleboel te leren over de dieren. Vanmiddag komt de Ludgerusschool voor hetzelfde project met groep 2. De Prins Willem Alexanderschool komt de schoolreis bij ons vieren en de kinderen gaat als echte boeren en boerinnen aan de slag, want de schoolreis staat geheel in het teken van de boerderij. Sanne komt vanmiddag met haar vrienden en vriendinnen haar verjaardag vieren. Woensdag 8 mei De Da Costaschool komt vanmorgen met groep 3 voor het project knaagdie ren. De Ichthusschool komt vandaag een Robin Hood schoolreis houden en om 14.00 uur komen er een heleboel kinderen van theatergroep Jonas om de voorstelling De Zeven Zeeën te spelen. Na de voorstelling zijn er nog een hele boel leuke activiteiten tot 16.00 uur. De feestjes van Manon, Estee en Tobias komen ook gezellig meedoen. De toe gang tot de theatervoorstelling bedraagt drie gulden. Bij theatergroep Jade draait er veel om bewegen. De Stichting Kruiswerk Noord- Oost Utrecht houdt dit voorjaar in Soest een voorlichtingsbijeenkomst over osteoporose voor mensen bo ven de dertig jaar. Osteoporose, ook wel botontkalking genoemd, betekent dat de hoeveelheid botweefsel zodanig verminderd is, dat botten snel kunnen breken. Onze leef gewoonten vergroten de kans op osteoporose: we bewegen minder, we eten anders, we roken en drinken meer. Dit alles heeft een negatieve invloed op botopbouw en botafbraak. Gelukkig is er wel wat aan te doen. Sa men met een diëtist wordt gekeken hoe men bewuster met leefgewoonten om kan gaan. Men krijgt informatie en ad viezen hoe men het proces van botontkalking kan beïnvloeden. De bijeenkomst wordt gehouden op dinsdag 4 juni in gezondheidscentrum "De Bundeling" aan de Schoutenkamp weg, van 14.00 tot 16.00 uur. De kos ten zijn f 10,- per deelnemer. Voor het bijwonen van deze bijeenkomst is lidmaatschp van Stichting Kruiswerk Noord-Oost Utrecht verplicht. Belangstellenden kunnen zich tot 21 mei voor deze bijeenkomst opgeven bij de regionale aanmelding: tel. 06 - 8344. kringloopcentrum SPULLENHULP Telefoon 6018730 De Schans 20, 3764 AX Openingstijden: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-17.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen brengen: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-18.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak. Op: donderdag 20 juni Om: 20.45 uur Entree: f 1 5,00 t/m 12 jaar: f7,50 Reserveren elke werkdag van 8.00 tot 18.00 uur tel. 601 81 36 De opbrengst van het benefietconcert komt ten goede aan speelobjecten op het terrein van kinderparadijs De Vrije Teugel Soest. Na echtscheiding of overlijden van de partner gaan veel mensen, na een kortere of langere periode, weer een nieuwe relatie aan. Veelal gaan zij opnieuw samenwonen of trou wen. Wanneer er kinderen bij betrokken zijn, ontstaat er een nieuw samengesteld ge zin. Dat is een gezin waarin tenminste één van de partners een stiefouder is. Deze samenlevingsvorm is duidelijk an ders dan het "kerngezin" en heeft ook zijn eigen specifieke kenmerken. Daarom start op 23 mei 1996 een cur sus van zes bijeenkomsten voor ouders in nieuw samengestelde gezinnen. In deze cursus komen diverse onderwer pen aan bod die bij (stief)ouders en hun (stiefkinderen in nieuwe samengestelde gezinnen kunnen spelen, zoals de ver schillen tussen een gewoon gezin en een nieuw samengesteld gezin, valkuilen voor stiefmoeders, stiefvaders, de week end stiefouder en de eigen ouder in een stiefgezin, reacties van de kinderen en het omgaan met concrete opvoedings situaties. In iedere bijeenkomst staat een thema centraal. Hierover wordt infor matie gegeven, er wordt gewerkt met opdrachten en ervaringen kunnen wor den uitgewisseld. Bij de cursus hoort ook een map met huiswerkopdrachten en leesmateriaal voor iedere bijeen komst. De cursus is bedoeld voor (toekomstige) stiefouders en hun partners. Iedere ouder in een nieuw samengesteld gezin is welkom, ook weekend stiefouders en hun partners. De cursus wordt gegeven door de afdeling Preventie van het RIAGG Amersfoort Omstreken. De cursus wordt gehouden op 23 mei, 30 mei, 6 juni, 13 juni, 20 juni en 27 juni. Het tijdstip van de bijeenkomsten is (iedere donderdagavond) van 19.30 tot 22.00 uur in het gebouw van het RIAGG, Westsingel 41 te Amersfoort. De kosten voor deze cursus bedragen f 40,- per persoon. Voor meer informatie over de cursus en voor aanmelding kan men op maandag, woensdag en donder dag bellen met Petra Windmeijer van het RIAGG Amersfoort Omstreken, tel. 033-460 35 00. In het Amersfoortse St. Pieters Bloklandgasthuis, Achter Davids- hof 1 (achter het nieuwe stadhuis) wordt van 1 mei tot en met 2 juni een benefietexpositie gehouden voor het kindertehuis Dom Pomocy in Kedzierzyn-Kózle. De opbrengst van de schilderijen en an dere kunstwerken komt grotendeels ten goede aan de ca. 60 lichamelijk en ver standelijk gehandicapte bewoners van het kindertehuis in de "zustergemeente" van Soest. De kunstwerken zijn afkom stig van de Oosteuropese kunstenaars Jozef Drong (die eerder al in Soest ex poseerde), Oskar Pawlas en Pawel Wal- ach. Met deze (derde) benefietexpositie pre senteert de stichting Dom Pomocy uit Soest een nieuwe mogelijkheid om de renovatie van het kindertehuis te helpen realiseren. Uit eerder activiteiten van de stichting - waaronder twee tentoonstel lingen - werd de verbouwing aan de keukens gefinancierd, evenals de appa ratuur voor een badlift. De verdeelkeukens (per verdieping) en badkamers zijn inmiddels opgeknapt, maar er is nog meer te doen. Het kin dertehuis zoekt bijvoorbeeld bedden met spijlen in plaats van netten, die door de kinderen kapot getrokken wor den. De bedden moeten hydraulisch verstelbaar zijn, zodat de verzorgsters (de nonnen van Dom Pomocy) de kin deren makkelijk uit hun bed kunnen til len. De tentoonstelling is dagelijks te bezich tigen van 09.00 tot 17.00 uur. Informa tie over de stichting en de kunstwerken: Regina Bos, tel. 6028196, Bert Krijger, tel. 6016959, of Jan v.d. Putten, tel. 6018965. Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 1.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. 60 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Familieromans: Berg, Greetje van den: Waterval van goud. Burgers-Drost, Julia: Voor jou wil ik nieuw zijn. Hoorn, Margreet van: Een duwtje naar de hemel. Griezelromans: Saul, John: Het ding. Simmons, Dan: Vuur in het paradijs. Psychologische romans Berger, John: Ten huwelijk. Bresner, Lisa: Mijn innige vijand. Conroy, Pat: Strandmuziek. Proust, Marcel: De voortvluchtige. Ramakaers, Ward: Crapuul! Romantische verhalen: Cookson, Catherine: Op gouden vleugels. Goudge, Eileen: In de schaduw van de magnolia. Williamson, Penelope: De weg van het hart. Science fiction: Asimov, Isaac: Goud. Crichton, Michael: De verloren we reld. Stephenson, Neal: Het Babelvirus. Wcxxl, Bridget: Prinses van Amaranth. Thrillers: Bruno, Anthony: Seven. Elsinck: Dodelijk visioen. Knight, Steven: Alfabet city. Mann, Paul: Dodentransport. Mendes, Bob: Meedogenloos. Perez-Reverte, Artura De club Dumas, of de schaduw van Riche- lieu. Poyer, Davod: Het Cuba incident. Ross, Tomas: Babyface: King en de moordtransfer. Walter, Minette: De donkere kamer. Engelse romans: Burke, Jan: Dear Irene: an Irene Kelly mystery. Carr, Philippa: Daughters of Enge land. Cookson, Catharine: A ruthless need. Feinstein, Elaine: Lady Chatterley's confession. Jensen, Liz: Egg dancing. Koontz, Dean R: Intensity. Pacter, Trudi: Wild cliild. Parker, Barbara: Blood relations. Walker, Mary Willis: Under the beetle's cellar. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 035-6015210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 035- 6012468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30- 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorps plein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 0346-352017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Donderdag 2 mei: "Taxi Blues", de eerste onafhankelijk* co-productie van de Sovjetunie en een Westeuropees land, werd op het film festival van Cannes in 1990 bekroond met de prijs voor de beste regie. Regis seur Pavel Lounguine, die een lange staat van dienst als scenarioschrijver heeft, heeft met "Taxi Blues" een film afgeleverd die, nu eens humoristisch en dan eens cynisch van toon, een genade loos realistisch beeld van het leven in Moskou schildert. De personages wor den door Lounguines sublieme regie tot mensen van vlees en bloed met al hun hartstochten en eigenaardigheden. Ze bestaan, Lounguine oordeelt niet en heeft ze beiden lief. Het is nacht in Moskou. Twee mannen ontmoeten elkaar. Schlikov, taxichauf feur, is een eenzame wolf die alleen in geld gelooft. De ander is Liocha, een joodse saxofonist, die snuift en drinkt wat los en vast zit. Hun confrontatie ontwikkelt zich als een haat-liefde ver houding. Schlikov wordt bijna tot waan zin gedreven door de ongrijpbare Liocha die nergens wat aan gelegen laat liggen. Hij bekritiseert hem om zijn le venswijze maar is ook afgunstig. Liocha heeft met zijn saxofoon meer succes dan hij, Schlikov. Wanneer Liocha wordt uit genodigd voor een tournee in de Vere nigde Staten en als ster terugkeert, is de roem die deze uitvreter van de sovjet maatschappij ten deel valt onverdraag lijk voor Schlikov. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; cjp/65+ f 6,-. Vrijdag 3 mei: Mariejan van Oort en Jacques Verhei- jen brengen jiddische liederen. Hun pro gramma is met zorg en liefde gemaakt en laat de rijke veelzijdigheid zien van het jiddische lied. Veel aandacht is er voor de Pools-joodse dichter en compo nist Mordechaj Gebirtig (1877-1942). Hij heeft als geen ander het dagelijkse leven van de Oost-Europese joden in liedvorm vastgelegd. Het programma gunt ons een blik in dat leven: geboorte, kindeijaren, verliefd heid, huwelijk, ouderdom, arbeid, reli gie, oorlog. Nu eens vol humor dan weer ernstig of met een milde glimlach, maar altijd indringend. "Brikele" is jiddisch voor bruggetje en dat is ook precies wat het programma wil zijn: een brug tussen twee werelden. De meeste bewerkingen zijn van Jacques Verheijen. Hij begeleidt Mariejan van Oort op vleugel, accor deon, gitaar, cello en tsimbl. Aanvang: 21.00 uur. Toegang: f 10,-. Mariejan van Oort en Jacques Verhei- jen. Zaterdag 4 mei: In de periode 1990-1993 hield kunste nares Lonnie van Brummelen zich be zig met een wel heel bijzonder project. Zij maakte afbeeldingen op ware grootte van al haar persoonlijke bezittingen, voor zover die tenminste pasten op het formaat 100 cm x 70 cm. De unieke verzameling die zodoende ontstond vormt niet slechts een weerslag van het leven van de maakster, maar le vert ook een fraai tijdsbeeld op. Dat laatste zal zich steeds duidelijker doen gelden naarmate de tijd verstrijkt, maar dat neemt niet weg dat het ook nu al zeer de moeite waard is om de resulta ten van deze curieuze onderneming te gaan zien. Om te beginnen op 4 mei in Artishock. Wie het werk van Lonnie van Brummelen nog eens op zijn gemak wil bekijken, heeft daartoe de mogelijkheid vanaf 11 t/m 19 mei. Dan is de exposi tie nog te zien, elke zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. De expositie ruimte is dan toegankelijk via Museum Oud-Soest. Zoals gebruikelijk bij^de opening van een expositie, zorgt Perron 5 B ook bij deze gelegenheid voor levende muziek. Perron 5 B bestaat uit: Semmy Prinsen - tenorsaxofoon; Remco Smidt - tenor saxofoon; Charat Graafland - gitaar; Rik Dijkman - piano; Martijn Derrix - bas; Jasper van de Wilden - drums. Opening van de expositie 21.00 uur. Toegang gratis. Stichting LEZEN. Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam Het Kathol houdt op wc boulesmidda terrein van j< Gemshoorn eenkomst is en begint on Zoals reeds Wijkverenigi 20-jarig bes juni, 20.00 u 39. Bij binne een kopje ko boden (bon 1 loop van de van div. snac De live dat door het bij Verder is er t een bekend* de Henny H de vorm van vens een lot draagbare kl De toegangs verkoop: Leden/dona Niet leden/* soon. Na 1 juni ko persoon zo\ als niet ledei Kaarten zijn betaling op Ada van I Thea van John But2 Alie Kret* Koos Frai

Soester Courant | 1996 | | pagina 20