ULTANT VOORJAARS STUNT LEVI'S 501 van 159.- The Outpost 1/isspeciaiMm m 'tluykjel Blaauw: ridder tegen wil en dank 1 ACTUEEL! GOS en Insulinde krijgen woonproject Nieuwe brandweerkazerne bij voorkeur op oude lokatie aan de Lange Brink Geluidsniveau van moskee varieert per voorzanger Geen verbod demonstraties extreem-rechts in Soest Voor de Van Vulpens gloort er weer hoop op een huis FilmClub liteitszorg PAGINA (WOENSDAG 1 MEI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 3 HORECA-SERVICE Coalitie-partijen slepen woongroepen erdoor matuur erk /MicroAge" >nd controller ontuur glazen. eque College wil krediet van maximaal 7 miljoen Gemeente plaatst begrenzer Wie vergelijkt leest de Soester Courant de enige echte VOOR: DE TROMSLAGER De salade-en koud buffet specialist Zestal bekent inbraken in kelderboxen VVD-raadslid trekt nog één keer van leer Gemeente hanteert hoge drempel Nekklachten twee mensen na botsing op Steenhoffstraat Meningen van lezers Herdenking na 51 jaar PvdA-voorstel mogelijk uitweg Rook- en stookverbod in Soester bossen de 2e CD-ROM HALVE PRIJS /rijdag van 8.00 - 1 12.30 - 13.30 uur i het groeiend ire-ontwikkelaar een capabele jnicatieve eigenschappen, doorzettingsvermogen, we collega kan rekenen op d inkomen met dito emolu- een pensioenvoorziening erichte opleidingen. Kort- ;kend uitgangspunt voor zoek is naar continuïteit erspectief. serde kandidaten nodigen wij uit hun handgeschre ven sollicitatiebrief, vergezeld van een uitgebreid C.V., te richten aan de heer A.P. Kuijpers. 011434. bo-Groep gevestigd aan de veg te Soest behoren een nnemingsmaatschappijen rein van GWW, Milieu, best, Hovenier, Transport, en Grondbank. 1 een omzet van meer dan er een nieuwe locatie pijen bij het vastleggen oeken en de Ismede adviseert t.a.v. d van kwaliteitszorg en/ iheid e.d. niveau en enkele jaren sociale vaardigheden. itatie kunt u zich richten itionaris 601 18 16. ir en de heden gaat verrichten: o het niveau van de opijen. aggeving en ganisatie. eten. I, NIVRA, doctoraal BE. n naar directie-niveau. 5id zich daar te orgroeimogelijkheden e secundaire 96 aan directie Asbo- i58, 3760 AL Soest. sen voldoen kunnen van Asch ken voor een en de administrateur leentrum nota Evenals Groepswonen Ouderen Soest (GOS) krijgt de woongroep Insulinde haar zin. De vereniging van Indische Nederlanders kregen vijftien nieuwe ouderenwoningen toegewezen gekregen, zo heeft de gemeenteraad donderdagavond be sloten. De toezegging kwam, nadat een amen dement van de PvdA werd ondersteund door de twee overige coalitie-fracties van WD en CDA. Voor het tweede woonproject van GOS heeft de raad op dezelfde locatie aan de Inspecteur Schreuderlaan twintig woningen gereser veerd. Dit betekent dat er tot en met 1998 geen vijftig, maar 85 ouderenwoningen zullen worden gebouwd (de vervan gende nieuwbouw van Braamhage, circa 120 woningen, niet meegerekend). In het voorstel is de voorwaarde gesteld, dat er op 1 januari 1997 goedkeuring moet zijn voor de projecten van GOS en Insulinde. Is dit niet het geval, dan ver valt de toezegging. Dankzij het raadsbesluit krijgen behalve de GOS en Insulinde ook de ouderen bonden hun zin. Zij hadden vorige maand geprotesteerd tegen de toewij zing aan leden van de GOS en even tueel Insulinde. Volgens de overkoepe lende Cosbo zouden alle ouderen in aanmerking moeten komen voor de ge plande vijftig woningen. Dit aantal blijft nu echter beschikbaar, maar of ze alle maal kunnen worden ingepast bij Braamhage, is de vraag. Mocht dit niet kunnen, dan zal er ook op andere inbreidingslocatie(s) worden gebouwd. Dat er meer woningen worden gebouwd dan nog vijf weken geleden is besloten door de gemeenteraad, stuit met name D66, Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) en GroenLinks/Progressief Soest tegen de borst. Zij wensten niet mee te werken aan de opvoering van het aantal nieuwbouwwoningen, omdat er volgens hen al meer huizen zijn ge bouwd dan dat er in de Structuurvisie van 1992 is vastgelegd. Moties Met moties en een amendement pro beerden D66 en GGS een stokje te ste ken voor deze expansie. Volgens D66 zijn de werkelijke woningbehoefte en de Bij de locatie Braamhage worden wo ningen voor de GOS en Insulinde ge bouwd. r- n Foto: Herman van Dam. noodzaak voor meer woningen in Soest nog steeds niet aangetoond en dient het gemeentebestuur zich te houden aan de aantallen van de Structuurvisie. De de mocraten lanceerden tevens het voorstel om in de Boerenstreek een bouwpauze van een jaar in te stellen, maar beide moties werden door een meerderheid verworpen. Evenals het amendement van GGS, de fractie die het bouwtempo in de Boerenstraak wil verlagen tot zes tig woningen per jaar. BAR, GRILL RESTAURANT STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-601 8252 Het College van B. en W. heeft een duidelijke voorkeur voor de bouw van een totaal nieuwe brandweer kazerne, die op de plaats van de huidige kazerne aan de Lange Brinkweg zou moeten verrijzen. Dat blijkt uit het raadsvoorstel dat vorige week aan de fracties is ver zonden. De lokatie-Beukendal valt af, evenals het (onlangs nog) gelan ceerde voorstel voor de "oude" ves tiging van Van Asch aan de Industrieweg. Als doorslaggevende overwegingen voor de nieuwbouw - waarover al jaren wordt gepraat, maar dat onlangs door een initiatiefvoorstel van de WD weer in beweging is gezet - noemt het College o.m. dat de huidige kazerne met haar "tekorten en mankementen" duidelijk toe is aan groot onderhoud en een be tere indeling; verder wordt gewezen op de Arbo-wet en de Wet Milieubeheer, die eisen stellen daardoor verder uitstel niet meer verantwoord is, en op het hoge energieverbruik door het ontbre ken van isolatie en een verouderde in stallatie. B. en W. wijzen in dat verband ook op de recente ervaringen tijdens de grote brand in Soestduinen. De gewisselde brandweerlieden konden in de kazerne nauwelijks op temperatuur komen en de bevroren materialen konden niet ont dooid worden. Uitruktijd In eerste instantie heeft het College vijf lokaties laten onderzoeken. Daarvan bleven er twee over: de oude plek aan de Lange Brinkweg en de lokatie- Beukendal. Na afweging van alle facet ten heeft het College een voorkeur voor de Lange Brink, evenals de brandweer zelf, trouwens. Ook de op het laatste moment aangeboden lokatie-Van Asch viel af. De voornaamste reden voor de voorkeur voor de Lange Brink is de uitruktijd van het redvoertuig. De hui dige uitruk-methode blijft gehandhaafd. Volgens een ambtelijk opzetje komen de kosten van nieuwbouw uit op 7,7 mil joen, maar het College denkt dat bedrag beperkt te kunnen houden op 7 miljoen. Er moet overigens nog een gedetailleerd programma van eisen worden opgesteld en ook de architect moet er nog naar kijken, maar B. en W. denken dat ze Het is voor de gemeente Soest aller minst een simpel klusje om het ge luid van de oproep-tot-gebed, die sinds enige tijd tweemaal op vrijdag vanaf de moskee aan de Parallelweg weerklinkt, op het (vooral door de buurt) gewenste niveau te houden. Daarom wordt er binnenkort een heuse "geluidsbegrenzer" geplaatst. Uit het onderzoek door de experts van geluidsbureau Peutz is gebleken dat het niveau ook na de instelling en de verzegeling van de volumeknop van de installatie op een maximaal bron vermogen van 105 decibel nog wel eens boven dat getal uitkomt. Oorzaak: niet altijd zingt dezelfde voorzanger, en de ene zingt harder dan de ander. Met de geluidsbegrenzer is het mogelijk het bronvermogen exact op 105 dB(A) te houden, onafhankelijk van de ver schillende voorzangers. Zo'n apparaat kost overigens 600 gulden ex BTW. Het niveau aan de bron is daarmee wel iswaar geregeld, maar dat wil nog niet zeggen dat het geluid bij de omwonen den overal even hard "aankomt". Wat er onderweg naar de dichtstbijzijnde wo ning met het geluid gebeurt is wel te berekenen door het toepassen van be paalde formules (overdrachtsmodel), maar daarin blijft een factor van "onbe trouwbaarheid" zitten. Bij 105 dB(A) hebben de omwonenden echt geen over last mee, aldus B. en W. Geluidswaarneming in en om het huis heeft overigens ook te maken met weers- en seizoensinvloeden (windrich ting, jaargetijde), en daarom vinden B. en W. het reëel om de afstelling van de installatie over een heel jaar te bekijken. In mei volgend jaar wordt het geluids niveau opnieuw beoordeeld en dan uit eindelijk definitief ingesteld, aldus het besluit van het College. met maximaal 7 miljoen een goed en functioneel complex kunnen realiseren. Het krediet van 7 miljoen past mooi in de besteding van de opbrengst van de verkoop van de CAI aan de Remu, en de gemeenteraad besloot vorige week al dat het geld daarvoor opzij gelegd moest worden. Gelet op het belang van een goede brandweerkazerne vindt het College dat er een speciale begeleidingscommissie moet komen. Die zou moeten bestaan uit vier raadsleden en vier brandweer- vrijwilligers, onder leiding van de portefeuillehouder (in casu burgemees ter De Widt). De vier raadsleden moe ten maar aangewezen worden door de raadscommissie ABZ, die tijdens de voortgang van het proces steeds op de hoogte wordt gehouden. 109.95 Van Weedestraat 8a - Soest voor particulieren en bedrijven! 035-6022871 Steenhoff straat 58 Zes Soesters, in leeftijd variërend van veertien tot en met achttien jaar, heb ben twaalf inbraken in kelderboxen bekend. Die werden in de afgelopen twee maanden gepleegd aan de Smitsweg, de Weegbreestraat, de Kamperfoeliestraat en de Varen straat. Bij die gelegenheden namen ze in wisselende samenstellingen gereed schap, een computer en een fiets mee. Tevens bekenden ze de diefstal van een fiets (op de openbare weg) en een tas (vanuit De Praatpaal). De gestolen goederen werden in de meeste gevallen verkocht. De politie heeft op het bureau in Baarn nog wel een soldeerpen in een plastic koffer liggen. Het College van B. en W. van Soest is van mening dat demonstraties van extreem-rechts niet bij voorbaat verboden moeten worden. Dat blijkt uit de reactie van het gemeen tebestuur op het verzoek van een aantal Turkse organisaties. Soest is - evenals andere gemeenten - onlangs benaderd door de voorzitter van de Samenwerkende Turkse Organisatie Overijsel, die namens 17 organisaties verzocht geen toestemming te verlenen voor demonstraties van extreem-rechtse groeperingen. Het zgn. non-discrimi natiebeginsel zou naar hun oordeel zwaarder moeten wegen dan het recht op demonstraties. De Turkse organisa tie wijst erop dat extreem-rechts aanzet tot intolerantie, vreemdelingenhaat en racisme. In het opmerkelijk genuanceerde amb telijk advies aan B. en W. wordt overi gens ook verwezen naar de recente ge beurtenissen in Leerdam en tijdens de demonstratie van moslims, na afloop van de Ramadan: "Daarbij kan de vraag gesteld worden of dit verwijt wel eenzij dig bij extreem-rechts gelegd kan wor den," aldus het advies. In Leerdam keerde de intolerantie zich met name tegen de burgemeester van die plaats, is het ambtelijk oordeel, en tijdens de an dere demonstraties (in Den Haag, o.a. bij de Israëlische ambassade) waren de intolerantie, vreemdelingenhaat en ra- Drie auto's waren zaterdagmiddag om half vijf betrokken bij een aanrijding op de Steenhoffstraat. Een Bunschoter remde, maar de automobilist achter hem kon niet op tijd remmen. Het betreft een man uit Dongen, bij wie een 21-jarige Baarnse vrouw in de auto zat. Zij kre gen van achteren nog een zet, omdat een vrouw uit Zaandam evenmin tijdig wist te remmen. De man uit Dongen en de vrouw uit Baarn klaagden over nek klachten. Na 51 jaar herdenken van de bevrijding, moet mij toch iets van het hart. In de Soester Courant van 24 april j.1. lees ik onder de titel "Soest 50 jaar geleden": "Voor de herdenkingsplaats aan de Veldweg is gekozen, zulks mede in ver band met 't feit dat, met uitzondering van den heer Van Goor, die gecremeerd werd, alle in Soest gevallen personen op deze begraafplaats zijn teraarde be steld." Het verbaast mij, dat 50 jaar geleden, maar ook alle jaren daarna met geen woord gerept wordt over diegenen, die, afkomstig uit Soest, elders "gevallen" zijn. Zoals mijn vader Ben Blankenstein. In juni 1944 werd hij, onderwijzer aan de Da Costaschool, uit zijn klas gehaald en meegenomen. Via kamp Amersfoort, Vught, Sacksenhausen, is hij uiteindelijk op 24 februari 1945 gestorven op 31- jarige leeftijd in het concentratiekamp Bergen-Belzen. Omdat hij een Duits- Joods gezin op zolder verborgen hield, en uiteindelijk werd verraden door een Soesterse! Nog zijn er leerlingen, die als de dag van gisteren weten, dat hun meester werd opgehaald, dat was voor hun een aan grijpend moment. Voordat hij meeging, sprak hij de kinderen bemoedigend toe en ging hen voor in gebed. Hij kwam niet meer terug. Een man zoals mijn vader, die opkwam voor hen die onrechtvaardig behandeld werden, verdient het om genoemd te worden. Thea Blankenstein Naschrift redactie: De rubriek "50 jaar geledenbevat de letterlijke tekst uit de Soester Couranten van destijds. Ze heeft niet de pretentie van historische volledig heid, maar geeft slechts weer wat zich in die tijd in Soest afspeelde. Met alle res pect: het is ondoenlijk om 50 jaar oude berichten te rectificeren. (A.P.) cisme ook gericht tegen joden in het al gemeen en de staat Israël in het bijzon der. "De pot verwijt de ketel," aldus het ad vies, waarna overigens direct wordt op gemerkt "dat daarmee niet gezegd wil worden dat extreem-rechts dus óók maar z'n gang zou mogen of moeten kunnen gaan. Allesbehalve: hun bood schap is zeer verwerpelijk." 'Ja-mits' Gewezen wordt verder op de bijeen komst van het Genootschap van Burge meesters, begin april in Utrecht, waar de conclusie was dat demonstraties van extreem-rechts niet op voorhand verbo den zouden moeten worden, maar dat er een zo hoog mogelijke drempel moet worden gelegd. "Een ja-mits," aldus het advies. Het advies besluit tenslotte met de vast stelling dat Soest voor dit soort demon straties niet snel een aantrekkelijke plaats zal zijn, "maar niets kan worden uitgesloten en het is goed tijdig de kans te onderkennen en erop voorbereid te zijn". Burgemeester Hans de Widt van Soest, die zelf ook de bijeenkomst van burge meesters heeft bijgewoond, is het met het advies van zijn ambtenaren eens, zo liet hij vorige week weten. Eventuele aanvragen voor demonstraties worden beoordeeld op hun gevolgen voor de openbare orde. "Dat betekent dat je ze in algemene zin niet op voorhand kunt verbieden. Sommige extreem-rechtse partijen zijn bovendien erkend en verte genwoordigd in parlement, staten en gemeenteraden." De beslissing van het College wordt "ter kennis" gebracht van de raadscommissie Algemene Bestuurszaken. Yt mem Blaauw, het Soesterbergse VVD-raadslid dat vorige week een streep zette onder zijn loopbaan in de plaatselijke politiek, vertrekt niet als "gewoon burger" uit Soest. Bij zijn afscheid van de raad werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, wat hem overi gens maar matig beviel. Alsof-ie wat in te halen had. Zo zwijg zaam als het Soesterbergse WD-raads- lid Willem Blaauw in de afgelopen jaren doorgaans de gemeenteraadsverga deringen uitzat, zo spraakzaam was hij bij zijn afscheid, afgelopen donderdag. In zijn langste toespraak sinds ongeveer mensenheugenis raakte Blaauw nog een aantal opmerkingen kwijt die de achter blijvers en anderen zich konden aantrek ken. "Zal ik 't op mijn manier doen, of zal ik 't netjes houden?" aldus de nestor van de raad, die om gezondheidsredenen af treedt en over een klein jaar naar Emmen verhuist. Hij was zeker trots op zijn hoge koninklijke onderscheiding, maar liet tussen neus en lippen door toch duidelijk merken dat «hij het "een beetje zielig" vond dat hij op die manier werd beloond omdat hij lang genoeg "ergens" 26 jaar in de raad, in zijn ge val) was blijven zitten". Volgens Blaauw weet iedere politicus dat-ie op den duur een lintje krijgt - "behalve boer Koekkoek, geloof ik" - en hij liet onbe schroomd weten dat hij dat automatisme maar vervelend vond. Burgemeester De Widt stelde bij de uit reiking al vast dat Blaauw nooit een blad voor de mond had genomen en zich altijd met verve had ingezet voor de publieke zaak. VVD-fractievoorzitter Bert Krijger omschreef zijn stijl als "een beetje links kijken, een beetje rechts kij ken, en dan recht op je doel af'. 'Old soldiers...' Ook Jan Visser - Blaauws opvolger als "nestor" (omdat-ie net een paar maan den ouder is dan Günther Plomp, die ook sinds september 1974 in de raad zit) - schetste de oud-luchtmacht-over- Het politieke welles-nietes-spelletje rondom de (illegale) noodwoning van de familie Van Vulpen aan de Dorresteinweg beleefde vorige week zijn zoveelste aflevering. Maar de redding daagt. Nadat de creatieve oplossing van WD- fractievoorzitter Bert Krijger in de com missie nog geen meerderheid verwierf, was het in de raad zelf de PvdA-fractie die met het ei van Columbus kwam, die overigens optisch wel erg veel weg heeft van Krijgers idee. Wil Stekelenburg stelde het College nu voor om via de artikel-19 procedure ver gunning te geven voor een dubbele wo ning op de erfgrens van de percelen Dorresteinweg 86 en 88. Onderdeel daarvan moest zijn de verplichting tot het amoveren van de bedrijfs- bestemming op nummer 86 van ca. 1800 naar ca. 600 vierkante meter. De grond krijgt dan de bestemming "erf" in plaats van "tuin", de sloperij verdwijnt en het resterende bedrijfspand wordt ge renoveerd. Bij het vaststellen van het nieuwe bestemmingsplan kan de be- drijfsbestemming dan worden omgezet in erf en/of tuin, die door de fam. Kers op basis van het overgangsrecht gehand haafd kan worden. Het klinkt allemaal wat ingewikkeld, en dat is het ook, maar het biedt in elk ge val mogelijkheden om de bouw van een woning voor de familie Van Vulpen ein delijk te realiseren. Zelfs Harry Witte (Gemeentebelangen), tot dusver ver klaard tegenstander van elke inbreuk op de "landschappelijke" waarden aan de Dorresteinweg, vond de PvdA-suggestie bespreekbaar, zodat er nu wellicht wel een meerderheid gevonden kan worden. Witte vond het echter absurd om staande de vergadering zijn jawoord te geven en wilde eerst een gedegen amb telijk advies, op basis waarvan de onder handelingen met de fam. Kers gevoerd zouden kunnen worden. Hij pleitte dus voor uitstel, wat het College hem gunde. De kwestie komt volgende maand terug in de raad, en vermoedelijk met het door de Van Vulpens vurig gewenste re sultaat. Burgemeester De Widt "versiert" Willem Blaauw met het ridderschap tij dens de laatste raadsvergadering van de Soesterberger. Mevrouw Blaauw kijkt met instemming toe. ste Blaauw als een "vlieger van de oude stempel, rechtlijning, doelgericht en vooral recht voor z'n raap". Hij memo reerde o.m. dat Blaauw ooit met zijn helicopter uit de lucht was gevallen en betuigde zijn respect voor de manier waarop hij, na de zware hersenoperatie die hij onlangs onderging, zich had ge houden. "Old soldiers never die," aldus Visser, die de politiek een andere "ziekte" noemde waaraan Blaauw had geleden. Daarin kwam hij rechtlijnig en doortas tend over en was hij soms moeilijk van z'n standpunt af te brengen, meende Visser. "Wat eenmaal in je kop zat, zat niet in je tenen." Evenals De Widt waar schuwde Visser de kersverse ridder-te- gen-wil-en-dank om zich buiten de Emmense politiek te houden. "Het moet daar een soort jungle zijn en po litiek een puinhoop, met burgemeester en wethouders free fighting in een soort kooi, rollebollend op leven en dood..." Tikken Blaauw zelf nam tenslotte uitgebreid de tijd voor een terugblik op zijn loopbaan, waarbij hij nog een paar aardige tikken uitdeelde. Zo ontpopte hij zich alsnog als voorstander van uitbreiding van de woningbouw, ook in de natuurgebieden ('"t ligt moeilijk, maar 't moet"), van het destijds versmade Centrumplan en van een hoofdverkeersroute over de "heilig verklaarde" Bartolotti- en de Van Beuningenlaan. Fel veroordeelde hij het weglopen van de vijf oppositiefracties, onlangs bij de besluitvorming over de wegenstructuur, wat hij bestempelde als "een actie van een minderheid die z'n zin niet kreeg". "Weglopen is goedkoop," aldus Blaauw. Verdere stof-tot-nadenken voor de ach terblijvers was zijn opmerking over de Eng: "Wat moeten we ermee; hij ligt er nog net zo bij als 37 jaar geleden. Knap 'm op, we hebben nou centen, of bouw er alsnog een stadscentrum..." Verder vond Blaauw dat het raadslidmaatschap langzamerhand wel als "gewoon werk" (met dito honorering?) gezien mocht worden. Twintig uur Over wat hij als raadslid had bereikt was hij kort; wel stelde hij vast dat hij twin tig uur per week in het leeskamertje had gezeten om de raadsstukken door te nemen (waarvan Visser schijnheilig had beweerd dat Blaauw ze altijd pas bekeek als de vergadering al begonnen was) en dat een aantal dingen, waarvoor hij al jaren had gepleit, de laatste tijd gerea liseerd waren, zoals een elektronische snelheidsmeter langs de weg om hard rijders te attenderen op hun zonden en de aanleg van zowel rode als geasfal teerde fietspaden. Zijn vertrek naar Emmen, aldus Blaauw, was een impulsieve keus ge weest. "In tegenstelling tot Soest is het een plaats met een leuk centrum. Hij hoopte voor de verhuizing overigens nog wel een paar keer op de tribune van de Soester raadzaal plaats te kunnen ne men, "om commentaar te geven als ik het ergens niet mee eens ben..." Dat weerhield de collega-raadsleden en een flink aantal belangstellenden er niet van om Blaauw en zijn echtgenote hartelijk de hand te drukken en hun het beste toe te wensen voor hun verblijf in Emmen. De burgemeester van Soest heeft be sloten om het advies op te volgen van de Utrechtse Bosbrand weer met be trekking tot het aanwezige brandge vaar in bossen en natuurterreinen in de gehele provincie. Dit betekent dat het met onmiddellijke ingang verbo den is te roken of te stoken in bos sen en natuurterreinen. Dit verbod geldt ook voor particuliere bossen en natuurgebieden die opengesteld zijn voor het publiek. Dit verbod is in aanvulling op de reeds in de bossen geplaatste borden "bosbrandgevaar". Het verbod is voorlopig van kracht tot 1 juni 1996. A WORLD OF HOMl-tMTEKTAIrtMEMT SILVERSTARCD Dillenburglaan 12, Soest (naast Randstad), tel: 035-6012340 DE GROOTSTE OP HET GEBIED VAN: COMPACT DISCS, CD-ROM, CD-I, KOOPVIDEO'S, HUURVIDEO, VERHUUR SEGA NINTENDO- SPELLEN EN SPELCOMPUTERS, VERHUUR CD-I Tegen inlevering van deze advertentie (niet in combinatie met andere akties) Geldig van 1 t/m 7 mei 1996.

Soester Courant | 1996 | | pagina 3