Oest! JWJÏI èholten Zelfstandig studeren op Griftland Slapen mag in islamitisch centrum ACTUEEL 'College dóet helemaal geen onderzoek naar golfbaan...' Provincie legt rotonde aan 'fout Soest/ Filippijnse ambtenaren nemen kijkje bij gemeente Soest 'Wie weet nog hoe het moet?' PAGINA 4 WOENSDAG 1 MEI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 5 Jasmijn en Scholten organiseren de 1 e Soester Geraniummarkt BLOEMEN PLANTEN Voorstel GroenLinks-PS afgewezen Druk programma voor stagiaires School laat Studiehuis bouwen voor nieuwe onderwijsvorm «BSE?-» M&gtd Discussie-avond van D66-Soest "Natuurlijk kun je achteraf je makelaar prijzen, maar..." PETERS «51 Makelaardij l 'W De makelaar die perfect voor u werkt! Nijkerker rijdt onder invloed Rechtbank tikt gemeente op de vingers mm Op kruispunt van N 234 en N 238 Inbraak 't Nest Tas gestolen 3765 EE Soest 14617/601 0647 :ekverlangens gefundeerd op werkte rapporten ter kennis oogere regeeringscolleges^ :t mag worden vergeten, dat' /inciale Staten de Eerste Ka- comt. de gemeenteraads verkiezin- zoo mogen zeggen, de meest verkiezingen. Wij kennen andidaten voor den gemeen- mensch tot mensch. Wij ver- an onze gekozen gemeen- ïn, dat zij gemeentelijke mis- llen opruimen. We verwach- il van hen recht en rechtvaar- het besturen onzer gemeente, len stemmen uitgebracht op ididaten dan die, welke wij zouden dienen te stemmen, aaide belangen en wenschen i rol spelen. En we hebben ïpretje, als de door ons ge- ididaat het haalt. Dit zij dan ier gaarne gegund. >aar wenken: Ga vroeg tei erknoei met kantteekeningen jke ontboezemingen Uw zoc stembiljet en daarmee Uw :e stem niet. deze raad aan allen, die gaan kies, doch kies het goede t ons land bestuurd worde ste regeerders. Staf Voorlichting AV Soest 60 93 460 Dom ilst )men (e vergunning kunnen dit mon- i bij de afdeling groen milieu •35-6093709. ducatie voor het basis- derwijs definitief vast- drag van f 16.340,00; restant subsidie van alen. ief vaststellen op een 160,-; 0 van de subsidie ad /ereniging uitbetalen; nzage leggen voor de Iscie. financiën c.a. die 1995 vaststellen f 72,00 overmaken laste van reknr. 3102 orm bijgaande brief die 1995 vaststellen op orm bijgaande brief die 1995 vaststellen op orm bijgaande brief nogenbepalen op iddels een begrenzer; pnieuw beoordelen en jk definitief vaststellen. definitief vastgesteld op 1 f 700,00 aan de stich- 'erlenen onder voor- rojectmap asbest- t overgelegd. ning verleend conform ;egrond verklaren, n standhouden. n Monumental r middel van concept Ie hoogte stellen. fwachting de accoun tstellen op :n voor periode van dient ook borgsom teerruimte op het eëren; gens concept-brief Zaterdag 4 mei a.s, vanaf 7 uur 's morgens^ in winkelcentrum Hartje-Zuid. Zaterdag a.s. is de dag bij uitstek'om de borders en potten te gaan vullen. Jasmijn en Scholten bieden die dag een enorm assortiment tuinplanten, vpilingvers en voor bijzonder lage prijzen. Kom zaterdag a.s. vanaf 7 uur 's morgens gezellig snuffelen tussen de rijen planten var Supervlaai tot Reisburo Gerth. Geraniums, fuchsia's, 1-jarige perkplanten, vaste planten, kuipplanten, hanging baskets, kruidenplanten, groenteplan- ten... enz. enz. maar ook potten, manden, kruiken, beelden, potgrond, kortom te veel om op te noemen. LET OP DE DIV. AANBIEDINGEN! U ZULT ZICH VERBAZEN OVER DE PRIJZEN! TOT ZATERDAG A.S. BLOEMENHUIS Fax 035 - 602 92 21 Middelwijkstraat 28 Soest, Tel.: 035 - 601 23 36 Het College van B. en W. is het on eens met het initiatief-voorstel van GroenLinks-Progressief Soest om het onderzoek naar de mogelijke aanleg van een golfbaan in het Monnikenbosch te heroverwegen. De gemeente dóet namelijk hele maal geen onderzoek, zeggen B. en W. Jan Visser, fractievoorzitter van GL-PS, pleitte er onlangs voor om het hele on derwerp nu maar eens van de politieke agenda af te voeren en er geen ambte lijke energie meer in te steken. Het golf baanplan is volgens hem te schimmig en te kostbaar, omdat de provincie toch niet akkoord zal gaan en omdat er in Soest een "maatschappelijk draagvlak" voor ontbreekt. Het College houdt zich echter van den domme en stelt dat het ontwikkelen van een plan voor zo'n golfterrein een par ticulier initiatief is. "In die zin hebben wij dan ook geen onderzoek gestart dat thans beëindigd zou kunnen worden," klinkt het ietwat schijnheilig. "Wij zijn evenmin in staat om derden te verbie den door te gaan met een onderzoek." Volgens B. en W. is het ontlokken van een raadsuitspraak over de vraag of een meerderheid in de gemeenteraad van mening is dat - los van enig plan of on derzoek - de aanleg van een golfterrein in het Monnikenbosch "alsnog gewenst" is, zo'n beetje de actie die nog het meest in de richting van het initiatiefvoorstel van Visser komt. Of het College daar iets voor voelt blijft overigens in het midden. In elk geval wordt de raad voorgesteld het voorstel-Visser niet over te nemen en buiten behandeling te la ten. Milieu-aspect Opmerkelijk is nog de overweging van het College bij de milieu-aspecten, die zoals gebruikelijk bij elk raadsvoorstel aan de orde worden gesteld. "De milieu aspecten van de aanleg van een golfter rein zijn genoegzaam bekend," aldus het College. "Aan het initiatief-voorstel zit slechts een beperkt milieu-aspect, te weten het beperken van onnodige ver gaderingen en schriftelijke adviezen." Met die laatste formulering krijgt Visser nog even een veeg uit de pan, omdat hij had gesuggereerd dat het College bij de heroverweging van het onderzoek (dat dus volgens B. en W. niet bestaat) ad viezen moest vragen bij instanties als het Utrechts Landschap, de gemeentelijke afdeling Groen en Milieu en de advies commissie Milieubeheer. Over de door Visser geëiste openbaar making van een aantal "geheime" stuk ken, correspondentie en gespreks verslagen, wordt in het voorstel van B. en W. met geen woord gerept. Sinds 22 april heeft Soest bezoek van twee Filippijnse ambtenaren. De heren Romeo Rosario uit Dagupan en Johnny Ramos Pamuspusan uit Calamba volgen hier tot 9 mei een stage. De stages maken deel uit van een pro ject van de Vereniging Nederlandse Ge meenten, met subsidie van het Ministe rie van Ontwikkelingssamenwerking. Al eerder (in 1993) bezocht burgemeester U. Ridao van Kolambugan de gemeente Soest. Het tweetal heeft inmiddels Soest en de regio "verkend". Zo namen ze een kijkje bij diverse ge meentelijke afdelingen, maakten ze ken nis met B. en W. en het management team van de gemeente en namen ze deel aan een "sight seeing"1 in Soest. De Filippijnse ambtenaren hadden speciale belangstelling voor zaken als grond beleid, huisvesting, milieubeheer, volks gezondheid, afvalbeheer, riolering, mi lieubeheer, ecologie en financieel beleid. Afgelopen donderdag woonden ze een deel van de gemeenteraadsvergadering bij en deze week staan nog diverse ex cursies op het programma, dat op 10 mei wordt afgesloten. Stagebegeleider is de gemeentesecretaris van Soest, W. de Kam. Bij het Griftland College worden momenteel de fysieke voorwaarden geschept voor een nieuwe vorm van onderwijs. Voor de oorspronkelijke hoofdingang wordt een Studiehuis gebouwd en oud-rector J.J.W. Mul der mocht donderdagmiddag de eerste steen leggen. Het Studiehuis zal komen te bestaan uit een biblio-/mediatheek, een zelfstudie ruimte van tweehonderd vierkante me ter, twee ruimtes met mobiele wanden (die voorlopig als lokaal worden benut) en een vertrek voor de decanen. Daar mee zet de school voor mavo, havo en vwo een belangrijke stap in de richting van een nieuwe onderwijsvorm voor de bovenbouw van havo en vwo, hetgeen alles heeft te maken met de zoge noemde Tweede Fase voor het middel bare onderwijs, die per 1 augustus 1998 van kracht wordt. Zelfstandig Het is de bedoeling dat over enkele ja ren zo'n dertig procent van de lessen niet meer klassikaal plaatsvindt, maar dat de scholieren zelfstandig gaan stude ren in het Studiehuis. Met behulp van computers (cd-rom en Internet) kunnen de leerlingen indivi dueel aan de slag en zelfstandig vraag stukken oplossen. Docenten die minder vaak voor de klas staan, zullen de zelf- studerende Griftlanders zonodig bege leiden. "Het zal absoluut stil moeten zijn. Het principe 'vrijheid, blijheid' geldt niet, want dan kun je ze net zo goed naar huis sturen," zegt rector Wind. Met de nieuwe studiemethode op het Griftland College, die overigens op tal van scholen in ons land wordt inge voerd, treedt er eindelijk een verande ring op in het middelbare onderwijs. Wind: "Zo lang ik al voor de klas sta, probeert het onderwijs te veranderen. Wat ons steeds parten heeft gespeeld, zijn de hoge kosten die het geïndividua liseerde onderwijs met zich meebrengt. Verder zijn er ook technische proble men, zoals de methoden, geweest. In het basisonderwijs is er veel veranderd, maar op de middelbare scholen wordt nog steeds klassikaal les gegeven." Informatisering De informatisering zorgt volgens Wind voor de langverwachte doorbraak. "De cd-rom, en dan heb ik het nog niet eens over Internet, biedt zoveel mogelijkhe den die voorlichtend zijn. Vooral bij vakken als geschiedenis en aardrijks kunde, kun je programma's opvragen, waarmee de leerling uit de voeten kan." Dit is ook nodig, meent Wind, want de middelbare scholen worden nu al gecon fronteerd met een nieuwe lichting scho lieren. Kinderen die al vanaf hun vijfde of zesde jaar thuis met computers heb ben gespeeld. "Die worden niet meer geboeid door leraren met een bord en een krijtje," stelt Wind vast. En: De nieuwe onderwijsvorm moet er tevens toe bijdragen dat de scholieren beter wordéft voorbereid op wetenschappelijk en hoger beroepsonderwijs. In het ver volgonderwijs blijkt nogal eens dat de nieuwe lichtingen studenten moeite Oud-rector J. Mulder legde de eerste steen van het Studiehuis. Foto: Goos van der Wilt In de Brabantse gemeente Lieshout werd in 1994 gezocht naar een me thode om iets te doen aan de ook daar optredende normvervaging. Weliswaar is het daar niet zo sterk als in de stad, maar toch: jongeren vervelen zich, tonen weinig respect voor anderen en gedragen zich steeds agressiever. Van het gedrag van ouderen leren ze ook lang niet altijd veel goeds. Niemand voelt zich daar gelukkig mee. Het provinciale "Brabants Steunpunt Jeugdwelzijn" leverde een project voorstel over waarden en normen vol gens een zogenaamd uitwaaieringsmo del, gebaseerd op het werk van de Ame rikaanse ontwikkelingspsycholoog Kohl- berg. Het leek het bestuur van D66 Soest/Soesterberg nuttig om allen die geïnteresseerd zijn in deze problematiek kennis te laten maken met deze me thode. Kohlbergs theorie komt erop neer dat de mens moreel besef kan ontwikkelen door regelmatig te discussiëren over morele dilemma's als vandalisme, geluidsoverlast, kleine criminaliteit (wat doe je er mee, hoe sta je er tegenover?). Daarom werd Frank de Mink, werk zaam bij het Onderwijskundig Centrum van de Universiteit TWente en met veel ervaring op dit gebied, uitgenodigd een uiteenzetting te komen geven te Soest. Met name zal hem gevraagd worden hoe deze theorie ook in een grotere ge meente als Soest zou kunnen worden toegepast. Het zou goed zijn als de heer De Mink zijn reis uit Twente beloond ziet met een groot gehoor. De openbare D66-verga- dering vindt plaats op dinsdag 7 mei a.s., vangt aan om 20.15 uur en vindt plaats in Sociaal Cultureel Centrum De Schoof, Molenweg 142. Vanaf 19.30 uur vindt er een korte discussie plaats over het beleid van de D66 raadsfractie. Geïnteresseerden zijn, geheel vrijblij vend, van harte welkom. Succes kun je hebben, als je zorgt dat je 't krijgt. Achteraf, als je huis goed verkocht is, weet je dat je met de juiste makelaar in zee bent gegaan. Maar vooraf heb je die zekerheid niet. Ik heb de keuze voor een makelaar daarom niet te licht opgevat. De naam 'Peters' had ik wel eens opge vangen. Hun Woninggids kende ik en een vriend van mij had goede berichten. Toch besloot ik me bij meerdere make laars-kantoren te oriënteren. In het gesprek met Peters Makelaardij had ik het gevoel dat mijn belangen bij deze mensen in goede handen waren. Hun betrokkenheid, kennis van de regio en de heldere uiteenzetting over de filo sofie van het kantoor straalden profes sionaliteit uit. Daarin ben ik niet teleur gesteld. Alle afspraken kwamen ze punctueel na. En de zorgvuldigheid waarmee ze met mijn advertentiebudget omsprongen, stelde ik bijzonder op prijs. Ook de bereikbaarheid was uitstekend. En dat is essentieel in het verkooppro ces. Vooral in de laatste spannende dagen van de onderhandelingen moet de communicatie vlekkeloos verlopen. Aangezien Peters Makelaardij een mid delgroot familiekantoor is en iedereen goed op de hoogte, is er geen ruis en komen de allerlaatste berichten onmid dellijk door. Binnenkort heb ik weer een makelaarskantoor nodig. Dat wordt natuurlijk Peters Makelaardij! De lieer M.v. Herwaarden uit Soesterberg. voor wonen in de groene zone Birkstraat 87, 3768 HD Soest, Tel.: 035 - 60 16 251 Om half vijf 's ochtends werd vorige week dinsdag op de Koninginnelaan een 34-jarige Nijkerker aangehouden door de marechaussee. Zijn rijgedrag was opgevallen en dus moest hij blazen. De uitkomst van die test was van dien aard, dat de automobilist mee moest naar het bureau voor de ademanalysetest. Dit was voor de Nijkerker het sein er met de benenwagen vandoor te gaan. Verderop ontvreemdde hij een fiets, waarop hij om tien over vijf op de Laanstraat werd aangehouden. De man moest mee naar het politiebu reau in Baarn, waar ook de fiets wordt bewaard, totdat 'ie door de eigenaar wordt opgehaald. hebben met zelfstandig werken, omdat ze dit niet gewend zijn. Algemeen wordt gesteld dat het percentage studenten dat zakt, nog te hoog is. De bouw van het Studiehuis kan wor den gefinancierd met de opbrengst (1,7 miljoen gulden) van het gebouw van de voormalige Oranje Nassau School aan de Inspecteur Schreuderlaan. Het Grift land College mocht het bedrag houden van het ministerie van onderwijs, maar daarmee zijn ze er op de Noorderweg nog niet. Actie Voor de inrichting en automatisering van het Studiehuis heeft de school vol gens de schatting van Wind ongeveer 500.000 gulden nodig. Er zullen veertig, vijftig computers moeten worden aange schaft, alsmede de inventaris van de bi bliotheek en de mediatheek. Daarom zal het Griftland College op korte termijn de actie 'Bouw Samen Met Ons een Studiehuis' starten. Daarbij wil de school aandelen van het Studiehuis ver kopen, waarmee ze 100.000 gulden bij een hoopt te krijgen. Het rijk draagt ongeveer de helft daarvan bij. De financiële problemen zijn niet de enige reden dat de nieuwe lesvorm gefaseerd wordt ingevoerd. "We zullen het voorzichtig doorvoeren, omdat de leerlingen er ook aan moeten wennen," zegt Wind. De rector hoopt dat het Studiehuis, dat in oktober wordt geo pend, over twee jaar volledig is inge richt. "Maar misschien duurt het wel vijf jaar." plaats Soest adres VAN HAMELSTRAAT woning aan woonerf gelegen, moderne midaenwoning met tuin en berging op 135 m2 grond indeling hal, toilet, m.k,, ruime woonkamer met open hoofd, moderne keuken.met tob opp. en ruime kelder verdieping 3 sl.kamers, overloop, badkamer met. ligbad en 2e toilet met voste trap en ruime 4e slaapkamer zolder MODERNE MIDDENWONING MET TUIN EN BERGING Gevraagde koopsom plaats Soest adres DEN BLIEKLAAN woning op schitterende lokatie gelegen helft ven dubbei woonhuis met garage, Mn en biologisch oongelegde moestuin op ca .756 m2 grónd indeling hal, toilet, kelderkast; L-vofmige woonkamer en keuken verdieping 3 slaapkamers.t.en moderne badkamer zolder me! vaste trop en ruime slaopkoner algemeen de woning verkeert in uitstekende stoot van onderhoud en is voorzien van o.a lokale gosverwarming en parketvloer HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE Gevraagde koopsom plaats Soest adres BECKERINGHSTRAAT woning helft van dubbel woonhuis met C.V., hobby-ruimte ca. lóm2, blokhui en moot aangelegde tuin indeling hol, toilet, moderne keuken met mbouwapp en pfavüizervloen kelder, woonkamer en suite met parketvloer, luxe badkamer mei hoekbod, 2e toilet, vaste wastofel en aparte douche verdieping 3 sloopkamers, overloop met kastruimte zolder ruime bergzolder algemeen deze woning verkeert in uitstekende stool van onderhoud en is luxe afgewerkt, de gehele woning is voorzien van alcrminstallalie HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS Gevraagde koopsom plaats adres Soest KLAARWATERWEG 32 woning helft van een dubbel woon aangelegde tuin op cg -f: jY^drage, berging, C.V, en rond f 269.000,- Gevraagde koopsom Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest j Hypotheken Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 Onroerend-goed i Assurantiën De provincie gaat het kruispunt van de provinciale wegen N 234 en N 238 (Soestdijkerweg - Nieuwe Dolderseweg) ombouwen tot ro tonde. De verkeersveiligheid is hiermee gediend omdat een ro tonde noodzaakt tot snelheids vermindering, waardoor de kans op (ernstige)ongevallen afneemt. De werkzaamheden vinden plaats vanaf begin mei tot half juli. Door de werk zaamheden zal het verkeer op de pro vinciale wegen N 234 (Maartensdijk- Baarn) en de N 238 (Bilthoven-Zeist) in bovengenoemde periode enige hinder ondervinden. Tijdens de reconstructie kan het verkeer van Maartensdijk naar Baarn en omge keerd normaal doorgang vinden. De aansluiting van de Nieuwe Dolderseweg op de Soestdijkerweg wordt afgesloten voor auto's en bussen in noordelijke richting (dus van Den Dolder naar de Soestdijkerweg). Het autoverkeer vanaf de N 234 (Soest dijkerweg) naar de N 238 (Nieuwe Dolderseweg) wordt met behulp van borden omgeleid over de parallelweg van de N238 vanaf de Vuurseweg naar de N 234 (Nieuwe Dolderseweg). Het autoverkeer dat via de N 238 (Nieuwe Dolderseweg) naar de N 234 (Soestdijkerweg) wil zal met behulp van borden worden omgeleid over de N 237 (Amersfoortseweg/Amersfoortsestraat) en de N 413 (Van Weerden Poelman- weg/Soesterbergsestraat) naar Soest. Uit een wooncaravan op 't Nest aan de Soesterbergsestraat zijn een televisie, een video en onderdelen van een schotelantenne ontvreemd. Van de dief stal werd dinsdag aangifte gedaan. Een 44-jarige vrouw heeft aangifte ge daan van diefstal van haar tas. Die werd zondag ontvreemd vanaf een sport complex aan de Bosstraat. In de tas zat onder meer een portemonnee met in houd. In het islamitisch centrum aan de Molenstraat - gevestigd in een deel van de voormalige technische .school Eemland - mag voortaan overnacht worden. De rechtbank heeft het bezwaar toegewezen van de Stichting Islamitisch Centrum Nederland tegen de dwangsommen die de gemeente Soest het centrum per "illegale" overnachting wilde opleggen. Al sinds de oprichting van het centrum, waar o.a. godsdienstige en maatschap pelijke cursussen worden gegeven voor Tbrkse immigranten, steggelt de stich ting met de gemeente over de vraag of het bestemmingsplan toestaat dat er ook overnacht wordt. Volgens het gemeen tebestuur dus niet, en dat is de stichting in het verleden meermalen te verstaan gegeven. Bij controle (in januari 1994) bleek ech ter dat er veertig cursisten waren blijven slapen. De gemeente trad daar direct te genop en legde een dwangsom op van 4000 gulden voor elke nacht dat er ge slapen werd. Volgens de stichting moet de bestemming "bijzondere educatieve doeleinden" ook inhouden dat er over nacht kan worden, maar het gemeente bestuur vond dat de omschrijving in het bestemmingsplan alleen zgn. "dag scholen" toestond. Het islamitisch centrum aan de Molenstraat mag van de rechtbank cur sisten laten overnachten. 'Zoals' Volgens de rechtbank heeft de gemeente ongelijk. Overnachten om een cursus te kunnen volgen maakt voor het educa tieve karakter niets uit en uit de voor schriften bij het bestemmingsplan is niet af te leiden dat een opleidingsinstituut waar men ook kan overnachten moet worden uitgesloten. Door het gebruik van het woordje "zoals" is de mogelijk heid open gelaten dat ook niet-voor ziene inrichtingen onder de bestemming zouden vallen, meent de rechtbank. Bovendien is het helemaal niet onge bruikelijk dat opleidingsinstituten meer daagse cursussen bieden, waarbij de mogelijkheid tot overnachten wordt ge boden, aldus de rechtbank. Als Soest dat had willen uitsluiten, had de ge meenteraad dat expliciet moeten ver melden. De stichting heeft dan ook niet in strijd met het bestemmingsplan gehandeld, zodat de gemeente niet bevoegd was een dwangsom op te leggen. De ge meente is veroordeeld tot de betaling van de proceskosten, f 400,-, en de 1l.„ ten van de stichting, f 1420,- plus f 9. reiskosten. "JC

Soester Courant | 1996 | | pagina 5