Anna Faulownahuis sluit geslaagd kunstseizoen af met stock-expositie 1 CULTUUR WELZIJN T 'Help, ik krijg een kind' deJ^veke^j* Soest 50 jaar geleden aru6hotK Hulpver O* Nieuws van de bibliotheek 'Koffiedrinken met de boswachter' over loslopende honden Meimaand: Dierentuinmaand M WOENSDAG 8 MEI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 22 Werk van elf kunstenaars te zien Vrijdag en zaterdag in C-drie stichting openbare bibliotheek Jeugdafdeling Muziek in Utrecht Poppentheater doet mee aan Gouden Vlinderprijs jER^pl/l/ÏNKEL De Wereldwinkel in het teken van Afrika PIET VAN HEUGTEN Moeder Aarde op Moederdag Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant GROEI BLOEI SOEST Lezing Naardermeer Uit de Soester Courant van 3 en 7 Mei 1946 Ongegrond verklaarde klacht. De voedselbombarde- menten herdacht. Wederzijdsche beschuldiging. Ernstig treinongeval. Opzettelijke aanrijding. Aan de gevolgen overleden. Kinderparadijs De Vrije Teugel WOENSDAG 8 l\ Lisbon Story HetMichiel Borstlap Sextet Programma voor bedreigde diersoorten i i Weekenda Moederdaj Aardbeiem Voorlichting o1 osteoporose vc dertig-plussers De Soester galerie Anna Faulow nahuis van Ingrid Oudheusden sluit het uitstekende geslaagde kunst seizoen 1995/1996 in de komende weken af met een expositie uit stock van elf kunstenaars. Een aantal van hen "soleerde" al in de galerie aan de Burgemeester Grothestraat 51. Deze laatste tentoonstelling omvat wer ken van een zeer gevarieerde groep beeldende kunstenaars: Toon Tieland, Els Wiegel, leva Juijane, Jan Latinne, Gerrit van Lente, Ton de Kruik, Astrid Oudheusden, Milou van Dam, Arie van Selm, Ivars Poikans en Igérez. Van som migen was in de voorafgaande twee sei zoenen al eerder werk te zien in het Anna Paulownahuis. Het werk van Toon Tieland trok bij voorbeeld enorme belangstelling. Bij de opening van zijn tentoonstelling moes ten honderden bezoekers buiten wach ten alvorens zijn schilderijen te kunnen bewonderen en Jan Latinne maakte het publiek bij de opening van de galerie deelgenoot van zijn uitbundige stijl en Belgisch temperament. "Oude bekenden" zijn verder ook leva Jurjane, de jeugdige kunstenares uit Let land met haar onnavolgbare eigen stijl; Els Wiegel met haar uitgebalanceerde kleurenpalet over "Paradise Island"; en Igérez (Lex Heilijgers) met zijn eigen "handschrift". Van al deze kunstenaars zijn in de nieuwe tentoonstelling één of meer werken te zien. Daarnaast mag ook het werk van de andere kunstenaars, die nog niet in het Anna Paulownahuis soleerden, indruk wekkend genoemd worden. De (tuin)- objecten van Milou van Dam - in Soest bepaald niet onbekend - waren al op eerdere exposities in de regio te bewon deren. In het werk van Gerrit van Lente zijn met name de stillevens hoogstandjes van kleur en compositie. Ivars Poikans is een Letse graficus met een zeer spe cifiek gevoel voor humor, dat in zijn werk doorklinkt; De schilderijen van Arie van Selms - van wie nog enkele werken uit zijn beginperiode resteren - is bij kenners en verzamelaars genoeg zaam bekend en Astrid Oudheusden, de jongste "telg" in de stock van de galerie, toont zeer eigen ideeën en opvattingen over kleur en compositie, waarin een grote belofte voor de toekomst schuilt. De expositie gaat op vrijdag 10 mei van start en duurt tot en met zondag 2 juni. De Soester toneelvereniging Het Soester Applaus brengt op vrijdag 10 en zaterdag 11 mei in C-drie het blijspel "Help, ik krijg een kind" op de planken. "Help, ik krijg een kind" is een blijspel van Carl Slotboom. Zoals de naam van het stuk al doet vermoeden krijgt ie mand een kind en raakt daarvan be hoorlijk in paniek. Nu is een zwanger schap altijd een ingrijpende ervaring, maar ook een heel natuurlijke gebeurte nis, althans voor een vrouw... Als je als man te horen krijgt dat je zwanger bent, sta je toch wel even raar te kijken. Genetische manipulatie? Toekomstper spectief? Visioen of waanbeeld, na ruim twee uur vol onverwachte wendingen is het antwoord bekend. Aanvang: beide avonden 20.30 uur. Toegang: f 12,50 (CJP/Pas65 f 10,-). Reserveren via C-drie, Willaertstraat 49, tel. 6022188, ma-vrij 10.00-16.00 uur. ea Albert Cuyplaan 202 3764 TWSoest Prentenboekenspecial Roderik: de raaf met de gouden veren van Hans Wilhelm Roderik is diep teleurgesteld als hij uit het ei komt. Wat ziet hij er saai uit met zijn gewone zwarte veren. Jaloers kijkt hij naar de toekan met zijn grote snavel, de papegaai met zijn mooie kleuren en de roze flamingo op zijn hoge poten. Iedere dag probeert Roderik iets nieuws om er ook zo bijzonder uit te zien, maar niets helpt. Roderik ontdekt dat ui terlijk niet, maar vrijheid wel belang rijk is. Prachtig prentenboek met aquarelschilderingen, aangevuld met gouden hologrammen. Dit Dat van Julie Sykes Een boerderijkat wordt 's morgens vroeg wakker en gaat alle beesten van de boerderij één voor één bezoe ken. Van ieder beest neemt ze iets mee, bijvoorbeeld hooi, veren, wol en ze leent ook de paardestal. Als de dieren vragen waar ze de spullen voor nodig heeft antwoordt ze geheimzinning: "Ach, voor dit en voor dat." Dan blijkt dat ze een nestje heeft gebouwd... Een eenvou dig en grappig verhaal, ideaal om voor te lezen, met een heel verras send slot. Op zoek naar bezoek van Wolfgang Slawski Anton, de man met de geruite pet op zijn hoofd, wacht elke dag tever geefs op het perron op bezoek dat eens voor hém uit de trein stapt. Op een dag komt hij op het idee dat hij op het verkeerde perron zit en gaat naar het volgende station. Daar ont moet hij een man die ook al lang op bezoek wacht en ze besluiten het sa men elders te proberen. Ook daar treffen ze een wachtende. Er komen steeds meer en meer ontmoetingen met zoekenden, tot Anton zich rea liseert dat ze eigenlijk al lang gevon den hebben wat ze zochten, n.1. vriendschap. Kabaal in de keuken van Lars Rudebjer Anna en Axel ontdekken onder de vloer van hun huis een heuse mini- dierentuin, met een kabouter als op passer. De dieren bestormen honge rig de keuken en maken er een gi gantische puinhoop van. De vader van Axel besluit de hele dierentuin naar oma - die op een eiland woont - te brengen: op een bakfiets! Zou dit verhaal nou echt gebeurd zijn of heeft Axel het allemaal gedroomd? Bulle de bijter van Ed Franck Lientje en haar vader Hans wonen in het laatste huis aan een doodlopende straat. Papa Hans schrijft graag vers jes over dieren. Alleen voor Bulle de buldog wil Hans geen gedicht ma ken. Want die brutale hond bijt hem de hele tijd in de broekspijpen, hoe Hans zich ook verkleedt en wat hij ook verzint. Lientje en Bulle zijn wél goede maatjes. De oplossing voor dit probleem zal dus van Lientje moeten komen. Öit bijzondere kijk- en voorleesbpek gaat over een speelse hond die van plagen houdt. Bulle wil gerust een lief dier zijn, als de men- sen maar tijd maken om met hem te spelen. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 035-6015210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 035- 6012468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30- 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 0346-352017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Cl Het "Stilleven met blauwe anemoon" van Gerrit van Lente is een van de wer ken die in de nieuwe expositie te zien zijn. Galerie Anna Paulownahuis, Burge meester Grothestraat 51, is op vrijdag, zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdag 11 mei, Domkerk: orgel concert met "Trois Chorals" van César Franck door Dom-organist Jan Jansen. Aanvang: 15.30 uur. Toegang: vrij. Zondag 12 mei, Ste. Gertrudiskerk: cantate "Wer sucht die Pracht" van Johann Sebastian Bach en duetten") quam tu pulchar es" en "Veni de Libano" van Heinrich Schütz, door Peter Kooy, bas; Harry Gerarts, tenor; en instrumentalisten van de Neder landse Cantorij o.l.v. Maarten Kooy. Aanvang: 13.00 uur. Toegang: collecte. Poppentheater De Verhalendoos uit Groningen is één van de negentien thea ters die meedoet aan de Gouden Vlinderprijs, het theaterfestival van kinderparadijs De Vrije Teugel. Maijanne Peters en Eva Groenewegen speelden al bijna zes jaar samen pop penkast op scholen, bazars en feesten toen ze vorig jaar oktober hun eigen poppentheater startten. Met 'Jan Klaas- sen gaat op reis', een drie kwartier du rende voorstelling, trekken ze in het spoor van de kinderheld het land door. De Verhalendoos mag op woensdag 15 mei bewijzen of ze voldoende kwaliteit biedt om op zaterdag 22 juni terug te mogen komen voor de finale tijdens het midzomerfeest van De Vrije Teugel. De voorstelling van volgende week begint om 14.00 uur. De toegang kost drie gul den en na het theater zijn er tot 16.00 uur nog activiteiten op het terrein aan het Vedelaarpad. ^gichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 602 81 32 Tegelijkertijd met 2.500 andere Wereld winkels in dertien landen van Europa houdt de Wereldwinkel Soest op zater dag 11 mei van 9.30 tot 17.00 uur een open dag. Het doel van deze dag is het publiek te informeren over het thema "Eerlijke handel met Afrika". In het assortiment zal een groot aantal artikelen uit Afrika te vinden zijn. Van deze artikelen zal wat achtergrondinfor matie beschikbaar zijn. Er is een receptenboekje te koop, waarin een aantal recepten voor Afrikaanse delica tessen zijn opgenomen. Men kan genie ten van een kopje Afrikaanse thee of koffie. Daarnaast wil de Wereldwinkel Soest meedoen met de andere 2.500 Wereldwinkels en aandacht vragen voor de handelspositie van kleinschalige pro ducenten in Afrika. De Wereldwinkels roepen op tot meer eerlijke handel met Afrika en roepen de Europese politieke leiders op om con crete stappen te ondernemen om eer lijke handel met Afrika te ondersteunen. Deze stappen zijn: Het garanderen van stabiele en even wichtige prijzen voor Afrikaanse produ centen. Een eind maken aan maatregelen die Afrikaanse produkten de toegang tot de Westerse markt ontzeggen. Afrika in staat te stellen primair aan dacht te schenken aan de eigen ontwik keling in plaats van aan de produktie van grondstoffen voor buitenlandse be hoeften. DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HET TEGELTAPIJT. JAAR GARANTIE TEGELTAPIJT V.A 15,- TOT 120,- PER M' Verkoop uitsluitend in Soester berg, Amersfoortsestraat 22, of bel voor kleurenfolder en/of vrijblijvend bezoek aan huis/ bedrijf: 0346-351838. Wij le veren en leggen door het hele land. BEZOEK ONZE AFJ). SPEC. PARTIJEN. ALTIJD 50.000 TAPIJTTEGELS IN VOORRAAD. Molenstraat 157, tel. 6022530 Op Moederdag (12 mei) is het Milieu centrum "de Kwekerij" aan de Molen straat van 13.30 tot 16.30 uur geopend voor de Tentoonstelling "Moeder Aarde". "Moeder Aarde" is een schilde rijententoonstelling van Annemiki Bok en is geïnspireerd op de toespraak van indianenopperhoofd Chief Seattle in 1855. De tentoonstelling maakt onder deel uit van de grotere tentoonstelling "leven als een indiaan" die vanaf 6 mei in de Kwekerij te zien is. De rode draad van deze tentoonstelling is de afhankelijkheid van de mens met moeder aarde. In 1855 werd deze afhan kelijkheid indrukwekkend verwoord in de rede van opperhoofd Seattle. "Wij zijn een deel van de aarde en de aarde is een deel van ons. De geurende bloe men zijn onze zusters, het rendier, het paard, de grote adelaar onze broeders." Annemiki Bok maakte zes schilderijen n.a.v. de toespraak. De schilderijen "aarde", "bodem", "lucht", "water", "planten en dieren" en "mensen" zijn op het milieucentrum te bezichtigen en kunnen ook worden gekocht. Verder zijn er op het centrum foto's, voorwer pen, teksten, dia's, muziek en video's die meer over het dagelijkse leven van de indianen vertellen. Naast zondag 12 mei is de tentoonstel ling op elke woensdagmiddag van 13.00 tot 16.30 uur te bezichtigen. De afslui tende dag is zondag 2 juni van 13.30 tot 16.30 uur. In "Koffiedrinken met de boswach ter", de maandelijkse "talkshow" van Kasteel Groeneveld, wordt op 12 mei een delicate kwestie aange sneden: mogen honden "los in het bos"? Huub Berger, boswachter van het Staatsbosbeheer is er zoals altijd bij. Met hem en met elkaar kan men van ge dachten wisselen over het meest ge wenste "hondenbeleid" in bossen, par ken en andere wandelgebieden. Groenevelds Kees van der Meiden zal de discussie in banen proberen te leiden en bovendien is er een gast... Overigens is ieder verplicht te verhinde ren, dat de hond, die onder zijn toezicht staat, wild zoekt of vervolgt, bemachtigt of doodt op gronden, waarop hij niet bevoegd is op dat wild te jagen," aldus artikel 25 van de Jachtwet. Om dit wets artikel enige grond onder de voeten te geven heeft het Staatsbosbeheer "hon- den-los-gebieden" ingevoerd. Daar kan het dier lekker uitrazen om vervolgens mak als een lammetje èn aangelijnd met baas of bazin door het bos te wandelen. Zo is de hond geen gevaar voor het wild en bovendien voor wandelende niet- honden-liefhebbers. Elke hond, van poedel tot en met pitbull, stamt af van de wolf en ver spreidt een roofdierengeur. Wild raakt daardoor in paniek en rent weg, alle kanten op. In een mensenloos landschap is dat geen probleem. Daar zijn geen wegen, spoorlijnen en daar is geen be bouwing. Maar in ons cultuurland is de kans groot dat het wild zich te pletter loopt, wordt geëlektrokuteerd, plat- gereden of anderszins aan zijn einde komt. Hondenzonering Al in het begin van de jaren 80 werd in boswachterij "De Vuursche" een expe riment met "Hondenzonering" uitge voerd. Vooral op het landgoed Groene veld regende het in die tijd klachten over loslopende honden en constateerde het beheer zelf een schade aan de wild stand. Duidelijk zal het zijn dat honden bezitters heel anders denken over de problemen die de huisdieren veroorza ken dan niet-hondenbezitters. Verstoort de hond het wild? "Nee," zeggen bijna alle hondenbezitters, terwijl een derde van de niet-hondenbezitters wel die mening is toegedaan. En dan is er nog iets. Beheerders van natuurterreinen vragen zich regelmatig af in hoeverre het uitlaten van honden van invloed is op de natuurwaarde van het terrein. Prangende vraag daarbij is de toevoeging van stikstof door honden poep. Volgens recent onderzoek van het Instituut voor Bos en natuuronderzoek (IBN) veroorzaakt het uitlaten van hon den al bij zeer geringe intensiteit het verdwijnen van kenmerkende planten soorten. De helft van de stikstof uit de poep komt ter beschikking van de plant en dat is vaak meer dan er door uitlaat gassen en andere verontreinigingen wordt toegevoegd. Het zal duidelijk zijn dat deze overbemesting gevolgen heeft voor de soortensamenstelling en de kwaliteit van de flora. Moet de hond vooral aan de lijn? Is hij loslopend een aantasting van het welzijn van mens, milieu en natuur? Of past hier een meer tolerante houding ten opzichte van de "trouwe viervoeter"? U mag het zeggen! Koffiedrinken met de boswachter: Zon dag 12 mei. Koffie: 10.30 uur. Aanvang: 11.00 uur. Toegang f 3,- per persoon, inclusief koffie. KONINKLIJKE N PLANTKUNDE Het Naardermeer staat centraal in de lezing die W.G. Hoetmer geeft op don derdag 9 mei. De bijeenkomst is geor ganiseerd door de plaatselijke afdeling van Groei en Bloei en vindt plaats in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg. Aan niet-leden wordt een entree van drie gulden geheven. De aanvang is 20.00 uur. Hoetmer belicht eerst het ontstaan van het Naardermeer en zal na de pauze die per ingaan op de flora en fauna. Hij ver toont ook dia's. De Burgemeester verzoekt ons mede te deelen, dat het zijn wensch is, dat alle winkelzaken op morgen (4 Mei) na 12 uur gesloten zullen zijn, opdat ook alle huis moeders, eigenaren van zaken, winkelpersoneel enz. de bevrij ding van ons Vaderland kunnen vieren en de te houden feestelijk heden kunnen medemaken. Het publiek moet dus met het doen van aankoopen met een sluiting op genoemd uur rekening hou den. Ook onze Burgemeester was onder de vele aanwezigen. Maandag was het een jaar geleden, dat de eerste "voedselbombardementen1, die de eerste opluchting brachten in onzen hongersnood, door de Amerikaansch- Engelsche luchtmacht werden uitge voerd. De groote belangstelling en het mede leven met ons land en volk bracht ge noemde luchtmacht er toe dit feit weer met een bombardement te herdenken, ditmaal echter niet met levensmiddelen, doch met bloemen voor H.M. de Ko ningin. Zeven Lancasters zouden een vlucht maken over Utrecht, Rotterdam, Den Haag en Amsterdam, de plaatsen waar een jaar geleden de voedselpakketten werden neer geworpen. Ook zou een bezoek worden gebracht boven het pa leis, alwaar H.M. de Koningin Maandag reeds zou verblijven in verband met den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. De weersomstandigheden lieten echter niet toe het plan in zijn geheel uit te voeren. Slechts één toestel, bestuurd door squadron-leader Harris, die vorig jaar het eerste voedselpakket afwierp, steeg in Engeland op, om de bloemen, vergezeld van een persoonlijk schrijven van luchtmachtschalk Tedder voor H.M. de Koningin boven het vliegveld af te werpen. Na aankomst te Soesterberg en 'n tochtje boven het vliegveld, werd de mand waarin de bloemen waren ver pakt, uitgeworpen. De parachute open de zich echter niet, waardoor het pak ket te hard tegen den grond sloeg. Slechts een bos bloemstengels en afge broken bloemen konden uit de mand worden opgediept. De Britsche luchtvaart-attaché, group- captain Lucas en de Amerikaansche luchtvaart-attaché luit-kolonel Ottinger, deelden de overblijfselen en begaven zich naar Soestdijk, om hun opwachting te maken bij onze Landsvrouwe. Onder de vele belangstellenden op het vlieg veld merkten wij op de ambassadeur der V.S., de heer Stanley K. Hornbeck en de Britsche ambassadeur hier te lande Sir Neville Bland, vergezeld van hun da mes. Een tegen een te dezer plaatse geves- tigden advocaat bij den Officier-Fiscaal te Utrecht ingediende, en door dezen ten onderzoek aan den Raad van Toe zicht en Discipline der Orde van Advo caten doorgezonden, klacht wegens "onvaderlandslievende gedragingen in bezettingstijd", is door dien Raad onge grond verklaard. De Raad achtte geen termen aanwezig tot het treffen van eenigen maatregel, zelfs niet dien van een berisping. Broederlijk kwamen zij aan het politie bureau. A.K. en zijn oude knecht G.W. K. beschuldigde W. van diefstal van een motorriem, een das enz., terwijl W. een zelfde beschuldiging deed aan het adres van K. met betrekking tot een motor frame. Tevens verklapte W., dat K. deel had uitgemaakt van de Oost-Compag nie. De heeren werden handgemeen en door de politie buiten de deur gezet. Een ernstig ongeval heeft zich Woensdagmorgen voorgedaan op 't sta tion Soestdijk. Mevr. O., wonende aan de Nieuwstraat, die zich met den trein van 9.04 naar Utrecht wilde begeven, wilde, terwijl de trein zich reeds in be weging zette, nog even uitstappen om plaats te nemen in den wagon, waar haar man een plaats had gevonden. Zij kwam hierbij te vallen en raakte on der den trein. Haar rechterhand werd afgereden, terwijl de linkerarm werd verbrijzeld. Zij werd naar het R.K. zie kenhuis te Amersfoort overgebracht, alwaar zij aan de bekomen verwondin gen is overleden. Mej. R.M., wonende aan den Plasweg, werd op den Heideweg opzettelijk met een auto aangereden door v. 't K. alhier. Hij bekommerde zich niet om het meisje en reed door. Met een hersenschudding en in be- wusteloozen toestand werd zij naar haar woning overgebracht. Overbrenging naar "De Lichtenberg" bleek later nood zakelijk. In ons vorig nummer hebben wij ge meld, dat de 15-jarige R. M. opzettelijk met een auto werd aangereden. Deze aanrijding is echter veroorzaakt met een rijwiel. Het meisje is inmiddels in "De Lichten berg", waar zij was opgenomen, overle den. 1 Vedelaarpad 53, tel. 6018136 Donderdag 9 mei Vandaag komt de Antoniusschool uit Amsterdam op bezoek voor een te gek schoolreisje. De Van der Huchtschool komt eerst met groep 3 en daarna met groep 4 voor het project jonge dieren. Josje, Frank en Jelle zijn de jarige gas ten. Vrijdag 10 mei De St. Jansschool komt een Robin Hood schoolreis houden. De Da Costa- school komt met groep 1 en 2 voor het project dieren om te aaien. Nikki, Jorik, Nathalie en Jeroen komen feest vieren bij ons want zij zijn jarig. Ook jarig zijn Miléne en Malon, zij komen vanavond op de kinderverjaardagdisco hun feest vieren. Zaterdag 11 mei Vandaag is het feest voor de jarige San- der, David, Dirk en Erik en al hun vrienden en vriendinnen. Maandag 13 mei De Wilhelminaschool uit Huizen komt vandaag de pauwenschoolreis doen; ze moeten er voor zorgen dat onze pauw z'n mooie veren weer terugkrijgt. De OBS Overhees gaat met groep 3 de jonge dieren verzorgen, knuffelen en Stephanie en Tessa gaan vandaag fees ten. Dinsdag 14 mei De St. Aloisiusschool komt de Robin Hood schoolreis doen. Tessa is de jarige job en die krijgt een te gek feest. Woensdag 15 mei De Ludgerusschool komt vandaag met groep 1 voor het project dieren aaien. De Dubbelster komt voor de boerderij- schoolreis. Poppentheater "De Verha lendoos" speelt vandaag om 14.00 uur haar voorstelling Jan Klaassen en de Prins. Na de voorstelling zijn er nog leuke activiteiten tot 16.00 uur. De feestjes van Anita en Eline komen van daag ook naar de voorstelling kijken. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Donderdag 9 mei: Wim Wenders houdt van Lissabon. Hij filmde er twee keer eerder.en nam daarom met plezier de opdracht aan om de stad zelf tot onderwerp te verheffen. De gemeente financierde de film via het promotieproject Lisboa 1994. Wenders zal het niet vaak zo makkelijk hebben gehad: "I think that it is my most entertaining film." Lisbon Story zou een documentaire worden, gewijd aan de Portugese hoofd stad. Na een paar dagen rondslenteren in Lissabon besloot Wenders een verhaallijn in de film te weven. Hij schreef het scenario tijdens de opna men; in de eindmontage is de volgorde vrijwel gehandhaafd. Zijn geïmproviseerde film begint aange naam lichtvoetig, met een milde humor in een sterke opbouw, als Winter door verschillende culturen rijdt op weg naar Portugal. We treffen Winter aan op een rinkelende boerenkar, in een ramme lende tram, tussen klapwiekende dui ven, bij de klotsende haven en meer van dit soort strelingen voor oog en oor. Een regelrechte pauze valt er als Win ter op de bovenverdieping van een oud huis een complete muziekgroep aantreft. Madredeus, de populaire Portugese band die traditionele fado's vermengt met moderne muzikale thema's, hoort blijkbaar net zo bij Lissabon als de rivier de Taag. Aanvang: 20.30 uur; Entree: f 7,50; cjp/65+ f 6,-. Zaterdag 11 mei: Wie een paar van de meest getalent eerde Nederlandse jazzmusici wil horen tijdens één optreden, kan worden aan geraden om naar het Michiel Borstlap Sextet te gaan luisteren. Zoals dat niet ongebruikelijk is binnen de jazzwereld zijn ook de leden van deze formatie ac tief binnen allerlei andere groepen. Zo doende staat hun muziek voortdurend bloot aan invloeden van buitenaf en het is één van de verdiensten van Michiel Borstlap dat hij hieruit een samenhan gend geheel heeft weten te vormen. Al sinds "Day off", hun debuut-CD uit 1992, valt de muziek van deze groep met name op door knappe arrangemen ten. De mogelijkheden van de middel grote bezetting worden door compo nist/arrangeur Michiel Borstlap naar twee kanten benut. In de passages waarin de hele groep is te horen lijkt het meer dan eens - dankzij optimaal ge bruik van de instrumenten - alsof er een big-band staat te spelen. Anderzijds wordt gebruik gemaakt van de mogelijk heid om in allerlei afsplitsingen te spe len zoals duetten en trio's. Het gevolg is dat een opmerkelijk kleurrijk geheel aan het oor van de luisteraar voorbijtrekt. Wie het Michiel Borstlap Sextet gedu rende de laatste jaren heeft gevolgd zal het zijn opgevallen dat deze groep voortdurend in beweging is en veel ver rassingen in petto heeft - ook voor de luisteraar die hun muziek al meent te kennen. Uiteraard is er ook het een en ander ongewijzigd gebleven. Zo heeft Michiel Borstlap er altijd naar gestreeft om met zijn groep uit uiteenlopende en schijnbaar tegenstrijdige elementen iets geheel eigens te creëren. De jazztraditie komt evenzeer aan bod als de meer ei genzinnige experimenten en er is plaats voor zowel vrije als gebonden improvi saties die naast (en door middel van) arrangementen worden verwerkt tot een coherent geheel. Een en ander weerspiegelt zich nog eens in de (vrijwel onveranderd gebleven) samenstelling van de groep. Opvallend daaraan zijn de grote onderlinge con trasten tussen de musici, hetgeen zeker heeft geleid tot fraaie resultaten die van een meer homogeen gezelschap niet zo snel zijn te verwachten. De formatie wordt gevormd door Eric Vloeimans (trompet), Benjamin Herman (alt saxofoon), Yuri Honing (tenorsaxo foon), Michiel Borstlap (piano), Anton Drukker (bas), Joost Lijbaart (drums). Aanvang: 21.00 uur; toegang: f 7,50. De "Meimaand-Dierentuinmaand" staat in het teken van het thema "Dierentuinen helpen". In deze maand staat het European Endan- gered Species Programm, kortweg E.E.P., centraal. E.E.R is een samenwerkingsverband tussen Europese dierentuinen bestaand uit een fokprogramma voor bedreigde diersoorten. In Dierenpark Amersfoort leven een zestal diersoorten die tot het E.E.P. behoren. Het E.E.P. is in 1985 opgezet. Deze programma's beogen bedreigde dier soorten te behouden. Niet alleen om deze dieren in dierentuinen te bewonde ren, maar ook in hun natuurlijke omge ving. Dierenpark Amersfoort participeert in het E.E.P. met zes diersoorten, namelijk de Aziatische olifant, de Molukken- kaketoe, de algazel, de Siberische tijger, het jachtluipaard en de Grévy zebra. Met name de jachtluipaarden en de Grévy zebra's zijn succesvol in eigen kweek. Tot nu toe zijn er bij de Grévy zebra's 26 jongen geboren. Bij de olifanten is de hoop gevestigd op Sammy, het mannelijke olifantje dat in 1992 geboren is in de dierentuin van Parijs. Sammy is sinds 1993 een bewo ner van Dierenpark Amersfoort. Wij verwachten dat hij rond het jaar 2000 voor nageslacht kan gaan zorgen. Met marsepeine in 4 verschille met slagroom, v Birkstra van Wt Koning, De Stichting Kruiswc Oost Utrecht houdt dit Soest een voorlichtingst over osteoporose voor i ven de dertig jaar. Osteoporose, ook wel b< genoemd, betekent dat de botweefsel zodanig vermi botten snel kunnen breke: gewoonten vergroten c osteoporose: we beweger eten anders, we roken en c Dit alles heeft een negatie botopbouw en botafbraak Gelukkig is er wel wat aar men met een diëtist wordt men bewuster met leefge kan gaan. Men krijgt info viezen hoe men het botontkalking kan beïnvlc De bijeenkomst wordt j dinsdag 4 juni in gezond "De Bundeling" aan de Sc weg, van 14.00 tot 16.00 ten zijn f 10,- per deelner bijwonen van deze bij lidmaatschp van Stichtir Noord-Oost Utrecht verp Belangstellenden kunnen s voor deze bijeenkomst o regionale aanmelding: tel Weekend-opvangdienst Maatschappelijke Dienstve Hulp in dringende moeilijkh dag, zondag en algemeen er gen, tel. 6245555. Samenwerking Psycholog lijn Praktijk voor diagnostiek, begeleiding, opvoedingsadv chotherapie. Volgens a 6020619. Stichting Hulpdienst Soe Hulp aanvragen dagelijks I 10.00 uur, tel. (0346) 35171 Nazorg borstkankerpatic Informatie: Borstkanker trum Utrecht (BIC), tel. 03 t/m. vrij. 10.00-13.00 uur. Werkgroep Kind en Ziek Behartigt de belangen van vóór, tijdens en na de ziek Informatie: mevr. M. Vrielin Vrouwenspreekuur Iedere donderdag 20.00-21 ring 31A (Vrouwenhuis), (033) 4616612. Als je anon kan dat. Meidentelefoon Voor specifieke meisjespro dag 19.00-21.00 uur; wc 18.00 uur; donderdag 19.0C (030)2322020. Vrouwen in de Bijstand Vrouwen die problemen hel rein van de bijstand kunnen bij de werkgroep Vrouwen ir lefonisch dagelijks 12.00-1: uur. Soest: tel. 6017431 Spreekuur: elke 2e vrijdag 10.00-11.30 uur, in het Vrouwencentrum, Smitswej Buro Vrije Tijd Bemiddelt in vrijetijdsbestf mensen bij elkaar die samen op het gebied van hobby en bus 3074, 3760 DB Soest, 6014650. VTO-samenwerkingsve: Vroegtijdige Onderkenning stoornissen bij kinderen, pc AE Amersfoort, tel. (033) •Slachtofferhulp Soest Praatpaal en vraagbaak v van misdrijven en verkeer: 6027719. Slachtofferhulp Eemlai 24 uur per dag telefonisch Soest, Soestdijk Soestert en 23.00 uur: tel. 6027719; 7.00 uur: via de meldkame foortse politie, tel. 033-46< Al Anon-groep Soest Steun aan familie van degei veel drinkt of dronk, t( 5415474 Baarn. Ouders van een overled Landelijke zelfhulp-organ adres: Eveline Mossel, Wee 3765 XR Soest, tel. 60143 Thuishulpcentrale Eem De THC biedt partners en menterenden, van chron ouders van verstandelijk o handicapte kinderen hulp d sief oppassen door vrijwilli, tel. 033-4631334. Kontak Tineke Brobbel, tel. 60222 Thuiszorg/Maatschapp Stichting Thuiszorg en Werk N.O. Utrecht. Bure Grothestraat 74, 3764 6019004, fax 6026588. Jongerenspreekuur GG Voor jongeren van 12 tot - 15.30-16.30 uur, Zonnel foort. Wie hulp zoekt, maar h ren bij het Centraal M» 9.30-11.00 uur, tel. 60

Soester Courant | 1996 | | pagina 22