STUNT LEVI'S 501 The Outpost r Treinverbinding blijkt onrendabel m VOORJAARS van 159.- B en W praten met bewoners van Soestdijk en 't Hart SLINGER MOEDER EENS OP DE BON? Naturalisatie onder vreemdelingen Nog te veel haken en ogen aan plan voor zuivelkeuken Vrije Teugel Heffing leges 'verklaring van geen bezwaar' rammelt ACTUEEL! tiebloem tmf wkn NATUURLIJK WONEN 12 wei: 'Ttteedetdoy 10% korting op cadeaubonnen 12 mei Moederdag 4( PAGINA 2 WOENSDAG 8 ME11996 SOESTER COURANT PAGINA 3 3.98 2.98 3.98 ATISÜ - leest de urant IR >IENST 1 NS willen contract met rijk voor stoptrein Utrecht-Baarn 00N 6012387 bij Baarnaar (29) verongelukt op de Birkstraat de enige echte VOOR: Weekmarkt een dagje eerder Controle op de Kastanjelaan NIEUW - VERRASSEND - BETAALBAAR u 3-delige rotan-pulut ligstoel voor: - komplete gezichtsbehandeling - 1-uurs behandeling - zonnebank udio ance Andewegy Vosseveldlaan 47 Soest Beh. volgens afspr. 035 - 601 20 13 4 <v KLAREN #TH0MP 3 BL m KLAREN MMP KLAREN (aTROMP M. KLAREN gjTROMP KLAREN flTRQMP KLAREN ^TROMP Vooral Turken en Marokkanen vragen Nederlands paspoort aan Stenen door ruiten Grote hoeveelheid gereedschap weg Jeugdorkest Odeon kan wel van start Kaasboerderij De Staelenhoef' Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Filmclub OO - 1 7.00 O uur. 'ERZIK DE li! is :ranse kaas \ART i mei 1996 Eindelijk, je even 'zorgeloos' voelen! Vele duizenden lang durig zieken en zwaar lichamelijk gehandi capten gaan dit jaar een weekje op een Zonnebloem vakantie. Geholpen door 6.000 Zon- nebloem-vrijwilli gers. U kunt ook helpen! geld er via de "Actie ïoe meer zieken en j voorbaat hartelijk dank. Z63 Telefoon (076) 560 20 60 agen is erg 3 schoon- loeder, koop atuurlijk bij: De treindienst Utrecht-Baarn is een van de dertig spoorwegnetten die de Nederlandse Spoorwegen (NS) zor gen baren. Financiële steun van het rijk is nodig om de stoptrein in stand te honden, al zijn de NS Rei zigers verplicht de dienst in elk ge val tot en met medio 1998 op de huidige wijze te exploiteren. Op de Birkstraat is vorige week dins dag (Koninginnedag) de 29-jarige Baarnaar T. Do om het leven geko men bij een eenzijdig ongeval. Hij kwam met zijn auto in de berm te recht en botste vervolgens tegen een lantaarnpaal om iets verderop tot stil stand te komen tegen een boom. De Baarnaar was vermoedelijk op slag dood. Het bekneld geraakte stoffelijk overschot van de man moest door de brandweer uit het wrak worden ge haald. De rijbaan werd tijdelijk afge zet, mede doordat het wegdek moest worden schoongemaakt. De toedracht van het ongeluk is nog niet duidelijk. Daarom is de politie op zoek naar eventuele getuigen. Zij kunnen zich in verbinding stellen met het bureau in Baarn, tel. 5484711. Omdat de rijksoverheid gekozen heeft voor verzelfstandiging van de NS, drei gen dertig van de 61 stoptreindiensten in ons land in de problemen te komen. Daarom willen de NS Reizigers voor elk van die trajecten een contract afsluiten met het ministerie van verkeer en water staat. Na de zomervakantie moet hier over een advies worden overlegd aan het ministerie, zodat de besprekingen kunnen starten. Ambtenaar Marcel Vossestein van de gemeente is overigens niet somber ge stemd over het voortbestaan van de stoptrein tussen Utrecht en Baarn. Hij baseert zich onder meer op de Tweede Structuurschema verkeer en vervoer, waarin het ministerie de treinverbinding een belangrijke rol toedicht. Bovendien blijft de NS Railinfrastruc tuur investeren in de lijn. Binnen een jaar zal het viaduct tussen de Lange en Korte Brinkweg worden vervangen. Dankzij de nieuwe constructie en het materiaal die daarbij worden gebruikt, zullen de treinen aanzienlijk minder decibellen produceren als ze over het viaduct rijden. Verder is het, volgens Vossestein, de bedoeling dat bij de spoorwegovergangen extra voorzienin gen voor de veiligheid worden aange bracht. Belangrijk Voor Soest is de verbinding sowieso belangrijk. Drie van de vier treinstations liggen aan de spoorlijn en per dag stap pen 2.750 mensen in Soest in de trein. Zeven van de tien passagiers reizen in De stoptrein, op weg van station Soest- dijk naar Baarn. Foto: Goos van der Wilt 109.95 Van Weedestraat 8a - Soest In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 16 mei) komen de marktkooplieden een dagje eerder naar Soest. Zij bezetten de kramen volgende week op woensdag 15 mei. De openingstijden van de weekmarkt (8.30 tot 13.00 uur) blijven het zelfde. de richting van Utrecht. De rol die het gemeentebestuur kan spelen beperkt zich tot adviseren. Vossestein meent dat de NS Reizigers de exploitatiekosten zou kunnen druk ken door twee in plaats van drie trein toestellen te laten rijden. Ook heeft hij gewezen op het plan dat hij twee jaar geleden lanceerde. Vossestein stelde toen voor de stoptrein Utrecht-Baarn vanaf Baarn als sneltrein verder te laten rijden naar Amsterdam CS of Schiphol (met stops in Hilversum, Naarden- Bussum en Weesp). In dit geval zou de opgeheven stoptrein Amersfoort-Am- sterdam weer moeten gaan rijden. Vossesteins plan werd in eerste instan tie 'onhaalbaar' genoemd, maar het zal nu wellicht toch weer worden bestu deerd. Het rijk wil namelijk best geld beschikbaar stellen voor onrendabele lij nen als dit bijdraagt aan terugdringing van de files op bijvoorbeeld de Al. Zeven automobilisten zijn betrapt, toen ze donderdagmiddag vanaf de Ossen- damweg rechtsaf de Kastanjelaan inre den. Dit is niet toegestaan. De politie controleert daar regelmatig op naleving van de verkeersregels. Rotan en Pitriet meubelen - Mandwerk Natuurlijke vloerbedekking - Woondecoraties (sM Voor dit kado gaan alle moeders plat! Komfortabele en dekoratieve in 3 standen verstelbaar en met uitschuifbare voetenbank. In de fraaie 'antiek-honing kleur'. Glad uitgevoerd, oerdegelijk en een OOQ buitje deert 'm niet. Van f 299,- voor Burg. Grothestraat 1 a (naast Wibra) - Soest - Tel. 035 - 6022768 De eerstvolgende bijeenkomst on der het motto "Praten met burge meester en wethouders wordt op donderdag 30 mei gehouden in de zaal van de Emmakerk aan de Regentesselaan 2a. De bijeenkomst, die om 20.00 uur be gint en om 22.00 uur is afgelopen, is be stemd voor bewoners van de wijken Soestdijk en 't Hart. Deze gebieden worden globaal begrensd door de Dal- weg-Beukenlaan-Beckeringhstraat- Jachthuislaan, de spoorlijn Baarn- Amersfoort en de Weideweg. Het programma voor de pauze bestaat uit een forumgesprek met het college van burgemeester en wethouders. Op verzoek kunnen de bezoekers later een verslag ontvangen. Na de pauze kan men desgewenst ook persoonlijk met de burgemeester of één van de wethouders spreken. Omdat de opzet van de bijeenkomst is dat vragen zoveel mogelijk ter plaatse worden beantwoord, stellen de leden van het college van b en w het op prijs als zij vooraf weten welke vragen zij kunnen verwachten. Alleen dan kunnen zij op zoveel mogelijk vragen direct ant woord geven. In dat geval hoeven zij er later niet nog eens op terug te komen omdat eerst één en ander moet worden uitgezocht. Vragen kan men voor vrijdag 10 mei schriftelijk indienen op het gemeente' huis bij Staf Voorlichting, of sturen naar Staf Voorlichting, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. Een postzegel is niet nodig. Ook ideeën en suggesties waarover men met (één van) de college leden wil praten zijn welkom, zodat de burgemeester en wethouders zich erop kunnen voorbereiden. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties m% n rnèmmQmmmm TE KOOP Soest Van Goyenlaan 106 3-kamer hoekappartement op de 1e etage en berging op de beg. grond. Goed onderhouden. Ged. v.v. dubbel glas. Indeling: entree met toilet, hal, woonkamer met inbouwkasten. Keuken en bijkeuken, 2 sl.kamers, douche. Balkon op 't zuiden. Servi cekosten f 225,- p.m. Voorschot C.V. f 75,- p.m. Aanvaarding in overleg. Vraagprijs: f 142.500,-k.k. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken TE KOOP Soest Klarinet 8 Sfeervol onder arch. verb. hoekh. (b.j. 1983) in perf. st. van onderh. en optimaal geïsoleerd. Gelegen in een rustige wijk in nabijheid van winkels en scholen. Indeling b.g.: uitgeb. entree met toilet en garderobenis, woonk. met moderne vrijst. o. haard, ruime o. keuken met inbouwapp. en aan- geb. berging. Verd.: 3 slaapk. ruime luxe badk. met douche en toilet, vaste trap naar zolder met kamer, bergruimte met aansluiting wasm. en droger. Het pand is doelmatig beveiligd. Aanvaarding in overleg. Vraagprijs: f 298.500,- k.k. Bemiddeling Hypotheken Taxaties TE HUUR Winkelcentrum Soest-Zuid A. d. Soesterbergsestraat wordt binnenkort gestart met de bouw van een zeer gunstig gelegen win kelpand met magazijnruimte, keu ken en toilet. Bruto vloeropp. ca. 90 m2. Frontbreedte 7.50 mtr. Opl. okt. 1996 onroerend goed TE KOOP GEVRAAGD hoekhuis of helft dubbel, 4 sl.k., gar., omg. Soest, Soestdijk. Koopprijs ca. f 350.000,- k.k. onroerendgoedHH^ TE KOOP GEVRAAGD: vrijstaand woonhuis, 4 sl.k., gr. tuin, omg. Soestdijk; evt. helft dubbel. Koopprijs tot f 700.000,- k.k. onroerend goed Ook 's avonds en in het weekend Burg. Grothestraat 54 - Soest 035 - 602 74 93 Steeds meer vreemdelingen, voor namelijk Turken en Marokkanen, laten zich naturaliseren tot Neder lander. Het is de belangrijkste re den voor het afgenomen aantal bui tenlanders dat in Soest woont. Bij de vreemdelingenpolitie stonden per 31 december vorig jaar 1.993 buitenlan ders geregistreerd, 298 minder dan twaalf maanden daarvoor. Officiee telt Soest nog 968 Uirkse en 195 Marok kaanse inwoners. Twee jaar geleden la gen die aantallen met 1.507, respectie velijk 351 aanzienlijk hoger. Het plaatselijke straatbeeld doet anders vermoeden, maar er wonen dan ook niet evenredig veel minder Turken en Marokkanen in Soest. Slechts een klein aantal, oudere allochtonen, is terugge keerd naar het moederland, waar ze het pensioen krijgt toegestuurd. Degenen die een Nederlands paspoort hebben aangevraagd en gekregen, worden ech ter niet meer als vreemdeling meegere kend, ondanks dat zë ook hun eigen nationaliteit mogen behouden. Neder landers die zich in het buitenland laten naturaliseren, moeten hun Nederlandse paspoort inleveren, in Turkije en Ma rokko en een aantal andere landen is dit niet het geval. Zou dat wel zo zijn geweest, dan zou niet op zo'n grote schaal gebruik zijn gemaakt van de regeling die het laatste Kabinet Lubbers instelde voor vreemde lingen. Althans, die indruk leeft bij de afdeling burgerzaken van de gemeente Soest. Voorwaarden Om Nederlander te kunnen worden, moeten de buitenlanders aan bepaalde voorwaarden voldoen. Zo moeten ze minimaal vijf jaar in Nederland woon achtig zijn of tenminste drie jaar ge trouwd zijn met iemand met de Neder landse nationaliteit. Ook wordt geëist dat ze de Nederlandse taal redelijkerwijs beheersen. Die laatste voorwaarde zal binnen afzienbare termijn worden aan gescherpt, vermoedelijk in de vorm van een taai-examen. Dit laatste geldt weer niet voor buitenlanders die op een Ne- Vermoedelijk baldadige voorbijgangers hebben op de Van Hamelstraat stenen door de ruiten van twee woningen ge gooid. Dit gebeurde in de nacht van dinsdag op woensdag. Vanaf het terrein van de waterzuivering is een grote hoeveelheid gereedschap gestolen. De diefstal werd gepleegd in de periode van 27 tot en met 30 april., toen er niet werd gewerkt. derlandse school hebben gezeten. Buitenlanders die in ons land zijn gebo ren, kunnen tussen hun achttiende en 25ste levensjaar een optie-verklaring afleggen, waardoor ze meteen de Neder landse nationaliteit krijgen als ze die aanvragen. Piek Het aantal in Soest wonende buitenlan ders beleefde een piek in 1993 een piek (3.313), terwijl in dat jaar juist het aan tal Amerikanen (familieleden van mili tairen van USAF) als gevolg van de slui ting van de basis drastisch afnam van 953 tot 192. Inmiddels staan nog maar twintig Amerikanen bij burgerzaken in geschreven. Ook het aantal Engelsen nam de afgelopen twee jaar af (van 255 naar 105). In 1973 woonden 1.203 buitenlanders van achttien nationaliteiten in Soest, nu hebben 1.993 vreemdelingen van 66 nationaliteiten in de gemeente een dak boven hun hoofd. De landen die in aan tal het beste zijn vertegenwoordigd, zijn Turkije (968), Marokko (195), Groot- Brittanië (105), Zuid-Afrika en Soma- lië/Somalieland (beiden 89) en Duits land (80). Onder de vreemdelingen bevinden zich ongeveer vierhonderd asielzoekers, van wie er circa zeventig nog geen officiële status hebben. Vijftien ingezetenen van Soest zijn staatloos, omdat ze bij hun aankomst niet over papieren beschikte, waaruit kon worden vastgesteld wat hun land van herkomst is. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand... ik ben de mooiste moeder van 't land Natuurlijk laanstraat 67 baarn 035-5415588 Op basis van de nieuwe stimu leringsregeling - die de gemeente raad heeft ingesteld om (nieuwe) activiteiten op het gebied van cul tuur, sport etc. een steuntje in de rug te geven - kan de Soesterbergse muziekvereniging Odeon binnen kort starten met een jeugdorkest. De educatieve zuivelkeuken die De Vrije Teugel wil bouwen staat nog even in de gemeentelijke ijskast. De aanvragen voor een bijdrage uit de "innovatiepot" werden maandagavond besproken in de vergadering van de raadscommissie ABZ en beide projec ten kregen in principe een gunstig ont haal. Alleen kleven er aan het keuken plan van het kinderparadijs nog zo veel haken en ogen, dat daarover nog geen besluit werd genomen. Odeon - pas "omgebouwd" van fanfare tot harmonie - groeit en bloeit, maar kan z'n leerlingen intussen lang niet al lemaal meer kwijt aan de muziekschool. De vereniging wil daarom beginnen met een eigen jeugdopleiding, waaruit bin nen afzienbare tijd een min of meer zelf standig jeugdorkest moet ontstaan. Voor een goede start is een gemeente lijke bijdrage onontbeerlijk en omdat het hier een "innovatief' project betreft wordt een beroep gedaan op de stimuleringsregeling. Die schrijft voor dat het project binnen drie jaar "op eigen benen" moet staan; de subsidie wordt in drie afnemende porties verstrekt. Odeon heeft het eer ste jaar f 13.750 nodig; het tweedejaar f 8.950 en het derde jaar f 4.950. Na mens Odeon hield de heer Lensink nog een warm pleidooi voor het project, waarvoor de stimuleringspot de "red ding" moet betekenen. "Als u het niet goedkeurt stort voor ons een illusie in duigen." De commissie wilde dat zeker niet op haar geweten hebben, want met grote meerderheid gaf ze haar zegen aan het Odeon-project. Alleen Rob Joustra (BAM) vond dat het plan niet in de re geling paste; hij vreesde een "uitstralingseffect", waardoor bijvoor beeld "ook sportclubs die een extra elf talletje willen" bij de gemeente zouden komen aankloppen, wat hem in strijd leek met de kerntakendiscussie. Op voorstel van Günther Plomp (VVD) besloot de commissie wel de vinger aan de pols te houden en over een jaar nog eens te bekijken of het allemaal loopt zoals het moet lopen. Kaas, boter en room Meer problemen had de commissie met de aanvraag van De Vrije Teugel, die als innovatief project de bouw van een zuivelkeuken heeft aangedragen. In die keuken wil de kinderboerderij, min of meer aansluitend bij de succesvolle natuureducatielessen, de bezoekende kinderen inzicht geven in de betekenis en de functie van dieren en ze (de kin deren, niet de dieren) bijvoorbeeld zelf kaas, boter en room laten maken. De zuivelkeuken moet op de plaats van de huidige kantine komen, waar dan t.z.t. ook pannekoeken gegeten kunnen wor den. De leges die de provincie Utrecht via gemeenten heft aan mensen die een 'verklaring van geen bezwaar' aanvragen, hebben nauwelijks juri dische grondslag. Dit meent de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). Deze week: (geldig tot en met 15-5- Birkstraat 123 Soest Oprijlaan vlak naast bushalte. Ook Soest int op verzoek van de provin cie Utrecht leges bij mensen die een der gelijke verklaring nodig hebben. Het gemeentebestuur kan afwijken van het bestemmingsplan en toch een bouwver gunning verstrekken, maar gedepu teerde staten (gs) moeten dan ook nog hun medewerking verlenen. Sinds kort wil de provincie Utrecht geld hebben voor zo'n verklaring en daarom is aan gemeenten gevraagd leges te in nen. Die bedragen 200 gulden als de kosten van een bouwplan niet hoger zijn dan 100.000 gulden. Bij kosten tussen de 100.000 en 250.000 gulden wordt 500 gulden geïnd en daarboven bedra gen de legeskosten 750 gulden. De aan vragers betalen de bedragen via de ge meente Soest aan de provincie. De VNG heeft hierover een adviesbrief verstuurd. Op grond van gerechtelijke uitspraken zou het twijfelachtig zijn of de provincie bevoegd is voor een verkla ring van geen bezwaar leges te heffen. De regeling rammelt dus, maar het col lege van Soest wil jle gemaakte afspraak met het provinciebestuur vooralsnog niet breken en zal daarom de leges blij ven innen. De aanvrager van de bouw vergunning krijgt daarbij wel schriftelijk de informatie dat hij binnen zes weken een bezwaarschrift kan indienen bij ge deputeerde staten van Utrecht. De Vrije Teugel denkt aan kinder partijtjes en schoolreisjes genoeg over te houden om de zuivelkeuken zelfstandig te exploiteren, maar heeft voor de inves teringen een beroep op de stimulering spot gedaan. De raadscommissie vond het wel een prachtig plan, maar zag toch nog een flink aantal haken en ogen. Zo zit De Vrije Teugel met ca. 40.000 be zoekers per jaar al zo'n beetje aan z'n top en moet er o.a. hoognodig een op lossing komen voor de parkeer problemen. Bovendien is het een duur project, want het eerste jaar is er al 79.000 gulden nodig, het tweedejaar f 22.000 en het derdejaar f 9.000, terwijl er nog maar 40.000 gulden in de pot zit. Andere plek? Vrije Teugel-directeur Leo van den Berg liet de commissie weten dat hij het parkeerprobleem ook niet kon oplossen. Hij rekende wat dat betreft op het nieuwe bestemmingsplan voor Over- hees, "en anders biedt de gemeente ons maar een andere plek in Soest". Hans van Wuijckhuijse (Gemeente belangen) - destijds min of meer de uit vinder van de nieuwe stimulerings regeling, zij het dat hij er een miljoen in had willen stoppen - zag in de overschrijding van het budget geen punt. "Dat hadden wij al voorspeld." Hij vond dat het resterende bedrag wel uit de algemene reserves van de gemeente betaald kon worden. Sommige fracties vonden dat een pro bleem. "Een beetje rustig aan," rea geerde Bart Krol (CDA), en Rob Joustra (BAM) sprak in dat verband zelfs van "sinterklazerij". Hij waar schuwde alvast ook maar tegen planne tjes om het kinderparadijs t.z.t. een plekje in de buurt van de nieuwe rond weg te geven. Paradijs of hel Ook anderen hadden hun twijfels over het bedrag, maar vooral de planologi sche aspecten leverden de nodige be denkingen op. De Vrije Teugel groeit uit haar jasje, stelde Günther Plomp (VVD) vast, en Jan Visser (Groen- Links-PS) vond dat het kinderparadijs in dat opzicht langzamerhand een "hel" voor de omwonenden was geworden. Hij wilde eerst precies weten waar Van den Berg naartoe wilde. Miek Swinkels (D66) liet alvast weten dat zij bereid was naar een andere lokatie voor De Vrije Teugel om te kijken. Burgemeester De Widt constateerde dat het plan nog verdere uitwerking be hoefde en vond de reacties te verdeeld om een besluit te nemen. Hij wilde het hele voorstel nog eens in het College bespreken. Volgens de commissie was het echter duidelijk dat de meerderheid inhoudelijk geen moeite had met het plan. "Oké, dan neem ik dat óók mee naar het College-overleg," aldus De Widt. SILVER STAR CD Dillenburglaan 12, Soest (naast Randstad). tel: 035-6012340 DE GROOTSTE OP HET GEBIED VAN: COMPACT DISCS, CD-ROM, CD-I. KOOPVIDEO'S, HUURVIDEO VERHUUR SEGA NINTENDO SPELLEN EN SPELCOMPUTERS, VERHUUR CD-I. KOOPVIDEO'S VAN DE WEEK: 8 t/m 14 mei I Nu uit diverse L One-man-shows van Toon Hermans I jnjermansj

Soester Courant | 1996 | | pagina 3