0 imerii voor hele huis! v m I «Sm 'Ml f. orriAira ;een O fVARÏAl BOSMAN Wegenplan is Democratisch Verkeer(d) De nieuwe spelling: zegen of kwelling? |DIE HET EERST KOMT, HET EERST MAALT! Bosbrand Hemelvaartsdag aangestoken Lezing in C-drie over Transcendente Meditatie Win een fiets ter waarde van fl. 1000,- bij aanschaf van een Atag HR-ketel ATAG Westeneng Laat niets te Woonwensen over. DEMONSTRATIE BIJ SCHOEMAKER m *H\ AGINA 22 HJREAU TH BV - Huizen f 325,- p.p.) WOENSDAG 22 MEI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 23 loodgieters MET DE VAN BETER Uw voordelen: Zuinige en milieuvriendelijke HR-verwarmingsketel Hoogwaardig Nederlands kwaliteitsprodukt Comfortabele warmwater-voorziening Vakkundige installatie door Atag select-dealer 5 jaar all-in garantie 2 jaar gratis onderhoudscontract Ook mogelijkheid tot lease of huur Momenteel met fl. 150,- milieusubsidie Werkend te zien op ons bedrijf Slouwz&vjd' Bosman Loodgieters b.v. - Soest /Eemnes - Bel gratis 06-0.22.22.11 D66-afdeling steunt raadsfractie [opMè M. Reclamekrani Snoepautomaat op station gekraakt Autokraken KORTE DUINEN i Elke verbouwing geeft een beetje ongemak. Om het goed te maken geeft Nijhof u deze zeer aantrekkelijke kadootjes. I' ©0 0 Minervaweg 3, Baarn. Telefoon (035) 548 6111. Voor Expert gaat niets te ver. sensationele demonstratie! leKperl SCHOEMAKER Brandweer moet extra water halen Portemonnee weg leest de Soester Courant JE NEEMT ER MEESTAL WAT VAN MEE EEN BUREAU BIJVOORBEELD Palte Ballonvaarten Nieuwstraat 44 3762 TR Soest Tel. (035) 602 55 71 p vanaf de Eng. Voorwaarden: Bj aanschaf van een Atag c.v.-ketel ontvangt u een kanskaart waarmee u een fiets kunt winnen. iedere 2 maanden wordt een fiets verloot. Deze aktie geldt van 1 jan. t/m 1 juni 1996. Gecertificeerc Waarborg installateur De Soester D66ers zijn het eens met het standpunt van hun fractie inzake de plannen van het gemeen tebestuur met betrekking tot de we genbouw. Dat bleek duidelijk uit de op 7 mei gehouden ledenverga dering. Men beziet met zorg het feit dat de meerderheid van de raad kennelijk geen lering getrokken heeft uit de gang van zaken met het z.g. "Centrumplan" in 1978. Een plan dat destijds, na de voor de toenmalige coalitie van drie partijen zo desastreus verlopen gemeenteraads verkiezingen, moest worden ingetrokken wegens "maatschappelijk onhaalbaar heid". De Soester bevolking kan het zich nog goed herinneren. Gebouwen en stukken grond waren voor veel geld aangekocht en moesten met veel verlies weer wor den verkocht. De schade bedroeg uitein delijk 29 miljoen gulden! Een bedrag dat uiteindelijk door de bevolking is opgebracht. En opnieuw dreigen de drie partijen die toen zitting hadden in het Gemeentebe stuur-dezelfde fout te maken, alleen nu op een nog grotere schaal. Sommige mensen schijnen het nooit te willen le ren. In dit geval gaat het om investerin gen van tientallen miljoenen guldens om een niet bestaand file-probleem op te lossen. De werkelijkheid in de Soester politiek blijkt weer absurder, dan de meest idiote soap-serie. Nog even voor de duidelijkheid: Er be staat in Soest geen file-probleem, hoog- UURWERKMAKERIJ voor reparaties met 'nTi ambachtelijke precisie. Den Blieklaan 48 - Soest - 601 17 6£ Een dief-met-trek heeft vorige week de snoep-automaat op het perron van het NS-station Soest-Zuid opengebroken. De buit bestond o.m. uit een flink aan tal Marsen, Nutsen, Snickers en andere repen. Van de dader(s) ontbreekt verder elk spoor. uit oplosbare verkeersproblemen. Goed besturen betekent dan, dat we ons met andere meer urgente zaken gaan bezighouden, tenminste zo zal elk wel denkend mens reageren. Wat zegt echter ons College: Er is weliswaar geen fileprobleem, maar we doen alsof het er wel is. Vervolgens gaan we miljoenen investeren om dat "probleem" op te lossen. Gekker kan het niet. Politieke Intelligentie Daarnaast getuigt het van een lage graad van politieke intelligentie te ver wachten dat de paarse coalitie in Den Haag ooit akkoord zou gaan met deze plannen. Ondertussen heeft de ge meente dan miljoenen uitgegeven aan de voorbereiding. Aan de aantasting van het knotwilgengebied en de aanleg van de parallelroute die een zo karakte ristieke entree van Soest verandert in een entree van dertien in een dozijn, valt dan niets meer te veranderen. De vergadering drong er bij de fractie op aan bij herhaling te blijven waarschu wen tegen deze onzalige gang van za ken. Want al blijft het wellicht onzicht baar, alle gelden die gestopt worden in nooit te realiseren plannen moeten wel worden betaald: ook door de vele inwo ners van Soest die nooit "gekweld" wor den door het feit dat'het wel vijf minu ten duurt om van het Nieuwerhoekplein naar de Dalweg te rijden gedurende en kele spitsuren! En door de burgers die zo verstandig zijn de fiets te gebruiken! Democratisch gehalte Een arrogante meerderheid in de Raad suggereert problemen die alleen opge lost zouden kunnen worden door miljoeneninvesteringen. Inspraak blijft gericht aan dovemansoren. Constructieve oppositie in de Raad wordt beleefd aangehoord, maar is bij voorbaat nutteloos. Op een wel heel pijnlijke wijze wordt zo duidelijk wat het democratische gehalte is van dit gemeentebestuur. Mondelinge vragen van de oppositie leveren of geen of weinigzeggende antwoorden op. Maar gelukkig wordt toegezegd dat een aantal vragen schriftelijk zullen worden beantwoord. Enige slimheid valt dit College echter niet te ontzeggen, dus heeft het kans gezien de antwoorden net op tijd, dus op de dag van de behandeling, gereed te hebben. Dat de oppositie geen tijd had de antwoorden zelfs maar te lezen is jammer voor de oppositie. In zijn plot seling onstuitbare dadendrang had het College geen tijd meer voor een verder uitstel van behandeling. Oppositie is dan misschien wel mooi voor een demo cratisch bestuur, maar je moet er vooral geen last van hebben.... Het effect van deze actie was in een zo rustige gemeente als Soest ongekend. De hele oppositie, inclusief de normaal als gezagsgetrouw bekend staande GPV/SGP/RPF, verlaat de raads vergadering. Een opmerkelijke daad, voortkomend uit een gemeenschappe lijke frustratie over dit College. Een College dat een bizar verkeersbeleid voorstaat en blijk geeft van minachting voor afwijkende meningen. Het over treedt hiermee niet alleen de normale democratische spelregels, maar gaat zelfs in tegen normaal burgerlijk fat soen. Geen bijwagenrol D66 is van mening dat constructieve oppositie door de houding van dit ge meentebestuur welhaast onmogelijk wordt gemaakt en vindt dat de fractie er verstandig aan gedaan heeft niet langer als bijwagen een rol te willen spelen in een beleid waarin zij zich in het geheel niet kan vinden. Nadat deze zaak was besproken kreeg de onderwijskundige Frank de Mink de gelegenheid een uiteenzetting te geven over de methode Kohlberg, waarmee in het Brabantse Lieshout maar ook op veel plaatsen in Amerika succes wordt behaald in het tegengaan van norm vervaging: "Wie weet nog hoe dat moet?" Het zou wenselijk zijn om te groeien naar de lerende gemeenschap (leaming community). Daar mede de voorwaarden voor helpen te scheppen zou een opdracht voor de politiek kun nen zijn. Bestuur D66~Soest In de afgelopen week heeft het gilde der autokrakers weer op gevoelige wijze toegeslagen in Soest. Aan het Egeltjes pad werd op die manier een auto telefoon gestolen. Aan de Insingerstraat verdween een zaktelefoon en dat ge beurde ook aan de Dokter Rupertlaan. Op donderdag 29 november organiseert SLAS - Samenwerking Literaire Ac tiviteiten Soest - voor het eerst Het Groot Soester Dictee der Nederlandse Taal. Aan deze spellingwedstrijd nemen, naast tien "prominenten", dertig Soester in wonets deel, die via een voorronde in de Soester Courant van 16 oktober wor den geselecteerd. Het dictee wordt geschreven door Ton Majoor, de Soester spellingdeskundige wiens naam in de Grote van Dale en het nieuwe "Groene Boekje" (de officiële Woordenlijst) met respect wordt genoemd voor zijn kritische bijdragen aan de totstandkoming van de nieuwe spelling. In de aanloop naar het Groot Soester Dictee publiceert Ton Majoor in de Soes ter Courant maandelijks een inleidend artikel over een aantal nogal omstre den spellingkwesties. Dit is het eerste; de volgende artikelen verschijnen in de edities van 26 juni, 18 september en 16 oktober. Vele jaren is er in commissies en werkgroepen door taalgeleerden aan gesleuteld. Sinds eind vorig jaar ligt het nieuwe Groene Boekje dan eindelijk in de boekhandel. Hoe in grijpend zullen de gevolgen zijn bij invoering van de nieuwe spelling? Het is niet de eerste spellingwijziging die in Nederland zal worden ingevoerd. Onze voorouders die zo rond de eeuw wisseling werden geboren, leerden op school bijvoorbeeld nog te schrijven: "Vele slinksche hooge heeren koopen met droge oogen heele visschen". In 1934 werd in het onderwijs een nieuwe spelling van kracht; toen kwa men de dubbele e en o en de ch te ver vallen. In de derde klas van de lagere school moesten wij in 1939 nog taal boekjes op die manier verbeteren, want de voorraad oude boekjes werd natuur lijk niet weggegooid. In 1945 ging een Nederlands-Belgische Spellingcommissie van start met het sa menstellen van een Leidraad en een Woordenlijst. Het resultaat daarvan was het bekende Groene Boekje, dat in 1954 verscheen. De op school opgedane kennis moest (wederom) worden aange past: athleet werd atleet, millioen werd miljoen, pensionneren werd pension eren, rhythme werd ritme, enz. Verder kregen wij te maken met een nieuw ver schijnsel: naast de voorkeurspelling kwam er in een aantal gevallen ook een toegelaten spelling. Dat "Vrijheid-blij heid"-systeem leek wel aardig, maar de consequentie was dat er van sommige woorden liefst vier spellingvarianten ontstonden: naast de voorkeurspelling "enthousiast" werden toegelaten: entousiast, enthoesiast en entoesiast. En October (tot dan met hoofdletter) werd oktober, maar mocht ook als october geschreven worden. De verwarring en de onrust werden nog groter, omdat een vloedgolf van woor den van vreemde herkomst (bastaard woorden) ons land overspoelde. De juiste schrijfwijze van die bastaard woorden werd na de totstandkoming van het Taalunieverdrag in 1980 syste matisch ter hand genomen; er werden allerlei studies verricht en - soms wilde - voorstellen gedaan (odeklonje en gine- koloog!), tot tenslotte het Comité van Ministers van de Nederlandse Taalunie de knoop doorhakte in het Spelling- besluit-1994, dat kort samengevat het KORTE DUINEN Pinkstermenu Ardennerham met meloen Steaktrio met romige pepersaus kogel-, varkenshaas- en lamsbiefstuk Coupe Jaques vanille roomijs met exotische vruchten fl. 37,50 p.p. RESTAURANT DE Blrkstraat 108-Soest 035-6013720 Handzaag Met hardpoint vertanding en stabiele handgreep 6,95 tidffh Steek-ringsleutelset 8-delig, 8-19 mm, verchroomd 11,95 Waterpomptang Van het merk VBW 24,95 Bagagekar Draagvermogen 30 kg 19,95 Boren-bitkoffer, 300-delig Steen-, metaal- en houtboren. bits en 3 maten pluggen 14,95 Werkbank Ferm. werkblad 120 x 60 cm 99,- mm volgende inhoudt: a. bastaardwoorden spelt men meestal volgens de voorkeurspelling-1954; b. anders geformuleerde regels voor de tussenletters -n en -s; c. verduidelijkte/vereenvoudigde regels voor het liggend streepje, het trema en de apostrof. In december 1995 verscheen de nieuwe gemoderniseerde Woordenlijst, met een Leidraad waarin de spelling voor een breed publiek beknopt wordt uitgelegd. Twee weken eerder was de Grote van Dale, 12e druk (1992) herdrukt, nu zo genaamd in de nieuwe spelling. Doch Van Dale bleek soms eigen wegen be wandeld te hebben, in de haast om zich toch maar vooral vóór de feestdagen in de winkel te presenteren. Niet onbegrij pelijk, want toen in het najaar de ver schijning van het nieuwe Groene Boekje aangekondigd was, werd er geen woor denboek meer verkocht. Daarna stonden de kranten bol van de ingezonden stukken; vooral de nieuwe vorm "pannenkoek" lokte veel kritiek uit. Maar al spoedig werden verschillen tussen Groene Boekje en Van Dale ge signaleerd. Inmiddels is er een inlegvel bij het Groene Boekje verschenen, waarop 31 fouten werden hersteld. Lag het aanvankelijk in de bedoeling om de nieuwe spelling in sept. 1997 in te laten gaan, onlangs maakte het kabi net bekend dat men de ingangsdatum wilde vervroegen naar 1 augustus 1996. Momenteel is er nog twijfel of de ver eiste juridische geldigheid aanwezig is, zolang er geen parlementaire goedkeu ring verkregen is. Tot zover een stukje voorgeschiedenis. In een volgend artikeltje zal worden in gegaan op de nieuwe spellingregels. Ton Majoor VAPORETTO STOOMREINIGER, IDEAAL VOOR Op vrijdag 24 mei van 14.00-21.00 uur en zaterdag 25 mei van 0.00 -16.00 uur KLEDING, SANITAIR, MEUBELS, PLAVUIZEN, KOELKASTEN, PARKET EN VEEL MEER. Extra lage prijzen door gezamenlijke inkoop. Gratis een jaar lang Expert All-Risks-Garantie. Gratis Omruilgarantie. Betaalgemakmetde Expert Creditcard. De Vaporetto stoomreiniger. Reinigt werkelijk alles. Met alleen maar stoom. Dus zon der zeep of chemische midde len. Ongelooflijk, maar waar. Bespaart u zeeën van tijd f en handenvol geld. U kunt zovéél met dit apparaat, dat moet u met eigen ogen zien. Daarom geven wij een De Vaporetto stoomreiniger: Verwijdert vuil en vlekken met alleen leidingwater, dus zonder milieubefastende reinigingsmiddelen. Doodt microscopisch ongedierte, zoals huismijt. Werkt besparend, zowel in tijd als geld. Wordt geleverd met vele hulp stukken. Zelfs met strijkijzer! •Verwijdert zelfs behang! Zo worat schoonmaken een fluitje van een cent. Overtuig uzelf. BURG. GROTHESTRAAT 9,3761 O SOEST, TELEFOON 035 - 60 10 344 EXPERT, DAAR WORD JE WIJZER VAIV. De bosbrand waarvoor de Soester brandweer op Hemelvaartsdag uit rukte naar het bosgebied bij de Schapendrift (aan de kant van Soestduinen), is waarschijnlijk moedwillig veroorzaakt. De sporen wezen erop dat het vuur was aange stoken. De op ruime schaal verspreide waar schuwingen om voorzichtig te zijn met vuur in het (nog steeds kurkdroge) bos, hebben in dit geval geen resultaat ge had. De brandweer, die aanvankelijk met een blusvoertuig uitrukte, moest extra mankracht inzetten om het vuur de baas te worden. Dat gebeurde met twee waterstralen en het gebruik van zgn. "vuurzwepen". De schade kon daar door beperkt worden tot enkele honder den vierkante meters bos. De 3000 liter die de bluswagen in eer ste instantie bij zich had bleek algauw niet voldoende te zijn. Het voertuig Op maandag 3 juni wordt een lezing over Trancendente Meditatie gege ven in Soest, in cultureel centrum "C-drie", Willaertstraat 49. Aan vang: 20.00 uur, toegang f5,-. Transcendente Meditatie (TM) is een natuurlijke en moeiteloze meditatie techniek die twee maal twintigminuten per dag wordt beoefend, terwijl men met gesloten ogen in een gemakkelijk stoel zit. Het bijzondere van TM is dat het geen concentratie vereist; sterker nog, dat je tijdens het mediteren geen moeite mag doen. De reden hiervan is dat TM gebruik maakt van een vermo gen dat we al hebben, het natuurlijk ver mogen van de geest om contact te ma ken met zijn eigen bron. Daardoor heeft deze meditatie vanaf de eerste instruc tie al het volledige effect en kunnen kin deren vanaf vijf jaar het al leren. Het meest boeiende is dat de bron van onze geest een oneindig reservoir blijkt te zijn van energie, creativiteit, intelli- gentie en geluk. We noemen deze bron het veld van zuiver bewustzijn. Contact maken met zuiver bewustzijn heeft een grote invloed op ons dagelijks leven. We merken direct een toename van vitali teit, creativiteit en helderheid van den ken. Diepe rust Tijdens het mediteren ervaren we een rust die dieper is dan de rust tijdens diepe slaap, terwijl we toch helder wak ker blijven. Door deze bijzondere vorm van rust raken we spanningen, stress en onverwerkte indrukken kwijt en krijgt het lichaam zijn oorspronkelijk vitaliteit weer terug. Wetenschappelijk onder zoek heeft aangetoond dat mensen die deze techniek regelmatig beoefenen minder snel oud worden dan hun niet- mediterende leeftijdsgenoten. Personen die vijf jaar of langer regelmatig medi teerden bleken gemiddeld twaalf jaar jonger te zijn dan hun kalenderleeftijd. Transcendente Meditatie vindt zijn oor sprong in de Vedische traditie. De Veda's zijn de oudste geschriften die op aarde bekend zijn. Deze vorm van me diteren werd duizenden jaren geleden toegepast in het oude India, maar raakte in de loop der tijd verloren. Ze werd herontdekt door de leermeester van Maharishi Mahesh Yogi, die het op zijn beurt op grote schaal wereldwijd is gaan onderwijzen. Informatie: TM-Centrum, tel: 030- 2304303. Brandweerlieden gingen de vlammen in het bos o.m. met zgn. vuurzwepen te lijf. FotoMaarten van Essen. moest daarom nog geen keer gaan "tap pen". Omdat de wagen niet dicht bij de vuurhaard kon komen moesten de slan gen zelfs verlengd worden. Uit een woning aan de Waldeck Pyrmontlaan is vorige week een porte monnee met onbekende inhoud gesto len. Hoe de dader te werk is gegaan kon de politie niet zeggen. De bewoonster, een 76-jarige Soesterse, deed aangifte.

Soester Courant | 1996 | | pagina 23