\fk lWËLZjJNX Apothekers nodigen ouderen uit voor een gesprek Reacties van Lezers We telden de bommenwerpers en geloofden vast aan het beëindigen van de oorlog Korting voor ouderen in de Kunstuitleen! Luisteren naar radio en televisie 'Zo lang wachten voor operatie hoeft niet' Gezondheidszorg duur? Of duur gemaakt? Een boe WOENSDAG 22 MEI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 26 7e JAARGANG NR.5 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers 6019190 6016324 6014114 6023681 6019004 06-8344* Het is niet eens zo lang geleden VOOP At. VA/ e/VL MP MAA-T/'Z- v'0/WlP5) WAffé' Ïv4/V UA/P&?67ANP> ZHAPS,. ,uo Als het horen minder wordt Thuiszorg en het persoonsgebonden budget in 1996 Activiteiten PCOB Activiteiten KBO Soest/S'berg Activiteiten ANBO-Soest Ombudsman Zorgverzekeringen Beter WVG door lobby 3 tot en met 7 juni 'Ouderenweek in uw apotheek' Gezondheidstelefoon gewaardeerde wegwijzer Wegwijzer voor ouderen met een beperkt inkomen Vrijstellingen schenkingsrecht WOENSDAG 2 Bij Brilcentru De Soester! "Zot Even bruil ArHe 0 Cate EEN De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Dalplein 6, 3762 BP Soest, tel. 6023681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 26 juni. Kopij graag vóór maandag 10 juni inleveren bij de redactie; adres: zie hiernaast. SENIOREN PAGINA •ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Talmalaan 28,tel. 6016795. KBO-Soest(erberg): H. Henken Valeriaanstraat 75, tel. 6017938, PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong Buntweg 13, tel. 6010845. ANBO-Soesterberg: G. Dus- schooten Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 0346-353338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink- Chr. Huygenslaan 108, tel. 0346- 352041. Seniorenbus Maaltijdvoorziening Personenalarmering S.W.O.S. C.M.D. Kruisvereniging Seniorenvoorlichting 6027997 Klusjesdienst 6023681 Centraalmeldpunt vrijwilligershulp 6031119 VOóR Ml/A/ £A/ A ja /rxzr/P>^-r^ a /r-t ftt Dagtocht: Donderdag 23 mei, Hameland-toer met een stukje Duitsland, veel na tuurschoon, oude stadjes en monu mentale gebouwen. Fietsen: Evenals vorig jaar gaan de fietstoch ten in de omgeving weer van start. Bij goed weer worden deze tochten om de 14 dagen ghouden. Woens dag 29 mei, eerste tocht van het sei zoen. Vertrek 9.30 uur vanaf ingang Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat. Rond 12 uur is men weer terug. Volgende tochten op 12 en 26 juni. Info: fam. Kinderdijk, tel. 6025992. wat mi', wvi iiï rW J0M1WMU- RHPERr^'M tlfl&ffeKBNPE H00DLANPIH&,PERCY,„MA6NlF:\EK,iAA6 IK WEU ZEcJ^EN PERz7Y,j/GÖH?RUIPEl?C..PirZ!JN MUNWERKEE'5.WEZ'JN E?L)NAdT(YII6,PEMKIK, IKZALPIE LUI Uil'WALES NOOlfLEREN VERSTAAN(Vrije vertaling,,) Honderden onderduikers, joden en mensen voor wie het beter was om ge ruime tijd te verdwijnen, waren in de laatste jaren van de oorlog werkzaam in de Noordoostpolder, een stukje Nederland in wording,'dat door de Duit sers met rust werd gelaten. De overheerser had er belang bij dat de polder werd bewerkt daar waar het al kon en werd ontgonnen, zodat de oogsten zouden kunnen worden aangewend om ook de troepen van voedsel te voor zien. In hoeverre daaraan werd voldaan door het polderbestuur is mij niet bekend. Wel weet ik heel zeker dat het polderbestuur aan de "goede kant" stond en vliegers het leven heeft gered. Het volgende ware verhaal moge daarvan een illustratie zijn. Werken met een spa in de zware klei is niet gemakkelijk voor degenen die dit werk niet gewend zijn. Mijn han den waren de eerste week al niet meer toonbaar. Blaren waren stuk gegaan en maakten het bijna onmo gelijk om de spa nog vast te houden. De opdracht was greppels te graven van drie steken breed en aflopend naar één steek breed drie steken diep. De kanten moesten met be hulp van een mal glad worden afge werkt. Je verdiende een tarief naar de strekkende meter greppel en kreeg onderdak en eten. Vooral het laatste was bijzonder belangrijk want thuis wat het allang geen vet pot meer. Ik heb bij mijn ouders toen wel dagen meegemaakt zonder enig voedsel... De Noordoostpolder lag dikwijls in de route van de grote bombar dementsvliegtuigen die vanuit En geland doelen in Duitsland gingen bestoken. Het werden er steeds meer. Zelfs op de dag trokken de machtige formaties over. Dan lagen we tegen de dijk en probeerden de vliegende forten te tellen. Het was geen doen. Je raakte al gauw de tel kwijt. Honderden luchtreuzen zweefden sonoor brommend voor bij. We realiseerden ons niet dat de bommen niet alle zouden vallen op militaire doelen en fabrieken waar oorlogsmateriaal werd vervaardigd. We dachten er niet aan dat ook bur gers, vrouwen, kinderen en oude mensen voornamelijk omkwamen. We geloofden dat de oorlog nu gauw zou zijn afgelopen. De Kunstuitleen Soest is in 1990 gestart, en in zes jaar gegroeid naar een voorziening waar 270 gezinnen gebruik van maken. Zij kiezen kunst uit een collectie van 600 kunstwerken. De collectie wordt twee keer per jaar aangevuld. Er is werk bij van beroemde kunste naars zoals Lucebert, Armando, Comeille en Charlotte Mutsaers, maar ook Soester kunstenaars en onbekende talenten zijn opgenomen in het assortiment. Er is een grote variatie aan materi alen: naast olieverven, aquarellen, etsen, litho's, foto's en zeefdrukken zijn er objecten in brons, hout of metaal. De collectie is bijzonder af wisselend, naast grote kleurige doe ken zijn er zwart-wit werken: ab stract en figuratief zijn beide verte genwoordigd. Er zijn heel toeganke lijke, vriendelijke schilderijen, en er is wat grimmiger, moeilijker werk. Iedereen kan een keuze maken, de variatie is groot. Voor ouderen heeft de Kunstuitleen een heel aantrekkelijk tarief: ieder een die een Pas 65 heeft, betaalt voor een jaarabonnement f 85,-. Een combinatie met een Biblio theek-abonnement levert een bespa ring op van f 5,- dan is het Kunst- uitleen-abonnement f 80,-1 De kunstwerken kunnen drie maan den geleend worden, met het recht op een verlenging van nog eens drie maanden. Sommige kunstwerken kunnen gekocht worden. De Kunstuitleen is gevestigd in het bibliotheekfiliaal in Overhees, Wil- laertstraat 49 in Soest. Iedere geïn teresseerde kan tijdens de openings tijden vrijblijvend komen kijken. De Kunstuitleen is geopend op maan dag- en vrijdagavond van 18.30 tot 20.30 en woensdag- en vrijdag middag van 14.00 tot 17.00 uur. Lenora Crom Kunstuitleen-promotie Gered De vliegtuigen moesten ook weer terugkeren naar de basis. Dat lukte echter niet altijd. We maakten het mee dat een aangeschoten grote bommenwerper laag over de polder aankwam in een poging Engeland weer te bereiken. De bemanning besloot echter in het onontgonnen deel van de polder het toestel aan de grond te zetten. Dat lukte won derwel. De bemanning trok de vliegeroveralls uit en staken kleding en vliegtuig in brand. Zij werden door haastig toegeschoten polder werkers opgehaald en meegenomen naar een werkkamp. Zij kregen oude werkkleden en een spa en wer den anonieme polderwerkers. Om een lang verhaal kort te maken, vertel ik u dat de vijf bemannings leden met een auto van de polder directie werden weggebracht. Het verhaal ging dat zijn naar Hoek van Holland waren gebracht. De af spraak was dat zij via de BBC zou den laten weten wanneer zij in En geland waren teruggekeerd. Er zou worden omgeroepen dat "de vijf appels rijp waren". Dagenlang liepen we naar kamp Emmeloord om naar de BBC te luisteren. En ja hoor, eindelijk zei de omroeper: "Een belangrijk bericht voor noord-Nederland: De vijf ap pels zijn rijp." De noodlanding had wel tot gevolg dat de bezetters de polder inkwa men en bekend werden met dit mas sale onderduikadres. Het duurde nog meer dan een jaar voordat de algehele capitulatie in Wageningen werd ondertekend. De onderduikers hadden de polder toen allang verla ten, omdat het niet meer veilig was daar nog te verblijven. De Duitsers hielden daar ook razzia's. Het is een ervaring die ik nooit zal vergeten. Henk Koster Als een persoon minder gaat horen wordt het luisteren naar de radio en de televisie een inspannende bezig heid. Om toch nog iets te verstaan zal de slechthorende graag de volumeknop wat verder open draaien. Dit vinden de andere huis genoten en de buren echter minder leuk. Onenigheid ontstaat hier re gelmatig door. Gelukkig bestaan er hulpmiddelen, die er voor zorgen dat een slecht horende, via zijn hoortoestel met een "T" of een "MT" stand onge stoord kan luisteren zonder anderen overlast te bezorgen. Twee systemen willen we hier noe men: 1. het ringleidingsysteem; 2. het infraroodsysteem. Het infraroodsysteem kan ook door personen, die geen hoortoestel heb ben, gebruikt worden. Het is raadzaam vooraf bij uw zie kenfonds of zorgverzekeraar te in formeren of de aanschaf wordt ver goed en zo ja in welke mate en aan welke voorwaarden moet worden voldaan. Er moet wel voor gewaarschuwd worden dat men voordat tot aan schaf van een systeem wordt overge gaan, men zich moet overtuigen of de buren (naast, onder of boven) ook al niet een systeem gebruiken. Is dit het geval, dan zal er storing kunnen optreden. Een ringleiding- of infraroodsys teem wordt geleverd door een audicien. Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden, Utrecht, tel. 030- 261 76 16. Sinds 1 juli 1995 bestaat de moge lijkheid om de thuiszorg, die u no dig heeft, zelf te regelen. U bepaalt dan zelf wie u de noodzakelijke hulp verleent en op welk uur van de dag en/of de nacht. Dat geeft u vanzelf sprekend meer vrijheid en flexibili teit in uw dagelijks leven. Velen hebben al van deze gelegen heid gebruik gemaakt en de ervarin gen zijn over het algemeen positief. Ook in 1996 bestaat de mogelijk heid om van deze manier van thuis zorg via een zogenaamd Persoons gebonden Budget (PGB) gebruik te maken. Het beschikbare budget is helaas nog beperkt, zodat waar schijnlijk niet alle aanvragen kunnen worden toegekend. Uiteraard blijft ook de bestaande regeling voor thuiszorg nog gewoon van kracht, zodat u nooit de noodzakelijke hulp hoeft te missen. Wanneer en op welke wijze u even tueel voor de toekenning van een PGB in aanmerking kunt komen en hoe het systeem precies werkt, staat allemaal vermeld in een speciale informatiefolder. Deze kunt u ver krijgen bij uw eigen ziektekosten verzekeraar of bij de Nederlandse Patiënten/Consumenten Federatie. U kunt daarvoor ook bellen met de speciale PGB-infolijn: 030-2341597 Bron: Echoklanken Woensdag 22 mei: Soos in de Vij verhof, aanvang 13.30 uur. Toegang vrij. Woensdag 29 mei: Soos in de Vij verhof, aanvang 13.30 uur. Soos met een feestelijk tintje wegens af sluiting seizoen. Toegang vrij. Dinsdag 4 juni: Info-ochtend o.a. reizen etc. in Vijverhof van 09.30 tot 10.30 uur. Toegang vrij. Info reizen: Mevr. R. Korte, tel. 6013960. Info Soos: Mevr. R. Groen, tel. 6017580. Info evenementen: Mevr. A. Jacobs, tel. 6015350. Dinsdag 18 juni - Busreis naar Brabant Via Meerkerk rijden we de Peppel route met bezoek aan een klompen makerij en uitgebreide koffietafel. De prijs bedraagt 54 gulden. Ook niet leden zijn van harte wel kom. Onze volgende reis is 16 juli a.s. naar Kleef in het Reichswald, een groen eiland tussen Rijn en Maas, met een 3-gangen diner. Informatie en aanmelden bij mevr. J. Ephraim, tel. 6016317, de hr. L. Nieuwdorp, tel. 6019587 en de hr. R. Diteweg, tel. 6016953. Heeft u een klacht over uw ziekenfondsverzekering, uw particu liere ziektekostenverzekering, uw aanvullende verzekering, of de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ)? Dan kunt u terecht bij de Ombudsman Zorgverzekeringen van Zorgverzekeraars Nederland, Postbus 142, 3990 DC Houten, tel. 030-6988 361. De ombudsman be middelt, geeft advies of stuurt de klacht door aan andere klacht instanties. ANBO-vizier Ouderen en gehandicapten hoeven minder zelf te betalen voor voorzie ningen die ze via de gemeente krij gen van de Wet Voorzieningen Ge handicapten (WVG). Minister Melkers (Sociale Zaken) wil be langrijke verbeteringen aanbrengen in de wet, liet hij de Tweede Kamer weten. De ommezwaai van de minister is mede tot stand gekomen door de duidelijke lobby van de ANBO, de Gehandicaptenraad en andere ge bruikersorganisaties. Zij somden in een rapport tal van knelpunten in de WVG-praktijk op. De ANBO en Gehandicaptenraad zijn gematigd positief over de correcties die Melkert voorstaat, al zijn niet alle pijnpunten weggenomen. Mensen die vanuit de WVG een rol stoel krijgen, hoeven daar vanaf 1 januari geen eigen bijdrage meer voor te betalen. De eigen bijdrage voor andere voorzieningen in natura wordt beperkt tot maximaal 100 gulden. De inkomensgrens waar boven de gemeente een eigen bij drage mag vragen, wordt verhoogd (netto voor gehuwden f 34.000, voor alleenstaanden f 24.000). De gemeente dient rekening te houden met eigen bijdragen die men ook al voor andere regelingen (zoals de AWBZ) betaalt. In overleg met ge meenten zullen de tarieven voor het collectief vervoer van gehandicap ten en ouderen omlaag gaan, zodat deze niet boven die van het open baar vervoer liggen. ANBO-Vizier APOTHEEK Van 3 tot en met 7 juni is het Ouderenweek in uw apotheek'. Onder het motto "Kom eens praten over uw medicijnen" nodigen de Nederlandse apothekers ouderen uit een gesprekje te hebben over hun geneesiuiddelgebruik. Doel van de gesprekken is een veiliger en effectiever medicijngebruik door oudere patiënten te bevorderen. Speciale aandacht gaat uit naar ouderen, omdat bekend is dat zij meer en vooral meer verschillende medicijnen gebruik dan jongeren. Het gesprek met de apotheker wordt gevoerd aan de hand van de geneesmiddelen die de patiënt mee neemt. De patiënt kan de groene medicijnzak gebruiken om al zijn geneesmiddelen in te doen. Deze zak hebben de apothekers speciaal voor de ouderenweek ontwikkeld en is gratis verkrijgbaar in de apotheek. De Gezondheidstelefoon is zijn derde levensjaar ingegaan. In die periode heeft de Gezondheids telefoon zich ontpopt als een zeer gewaardeerde wegwijzer voor men sen, die de weg niet meer weten te vinden in de wirwar van wetten, voorschriften en regeltjes rond de gezondheidszorg. Het doel van de Gezondheidstelefoon is om 50- plussers wegwijs te maken in de complexe Nederlandse gezond heidszorg. Als u niet meer weet waar u met een vraag over gezond heid of gezondheidszorg terecht kunt? Bel dan de gezondheids telefoon. Daar zitten seniorenvoor- lichters, die de weg kennen in gezondheidsland. Als het mogelijk is krijgen de bellers direct antwoord. In het andere geval verwijzen ze u naar de aangewezen persoon of instantie, die geen moeite met uw vraag hebben. De Gezondheidstelefoon is op Werkdag tussen 9.30 en 12.30 uur te bellen onder nummer: 06 82 12 183. De telefoonkosten bedragen 20 cent per minuut. KBO-Nestor, april '96 Senioren voorlichting Wat zijn seniorenvoorlichters? Seniorenvoorlichters zijn vrijwilli gers die onder verantwoordelijkheid van de SWOS als vertrouwens personen kunnen optreden voor ouderen bij het aanvragen van fi nanciële steun of die kunnen helpen bij het oplossen van andere proble men. Zij zijn voor dit werk ge schoold via een cursus die door de gemeente Soest gefinancierd werd. Voor wie? Iedereen van 55 jaar en ouder kan van hun diensten gebruik maken. Er zijn senioren die niet goed op de hoogte zijn van de voorzieningen voor hen. Soms weten ze niet of ze daarvoor in aanmerking kunnen komen. Het komt ook voor dat het onduidelijk is of ze er recht op heb ben. De seniorenvoorlichter kan in zo'n geval van advies dienen. Bijvoorbeeld... Seniorenvoorlichters kunnen u helpen bij het invullen van formu lieren voor- het aanvragen van bij voorbeeld huursubsidie, bijzondere bijstand, kwijtschelding of vermin dering van provinciale of gemeente lijke belastingen en heffingen. Seniorenvoorlichters kunnen u helpen antwoorden te zoeken op vragen over ziekenfondsverzekering, AOW-uitkering, enz. Zij kunnen raad geven bij het opstellen van brieven aan instanties. Een seniorenvoorlichter is een vertrouwenspersoon die op afroep beschikbaar is. Als u dat wilt kan hij of zij op persoonlijke vragen ingaan. De informatie die u geeft, blijft strikt vertrouwelijk. Als u prijs stelt op contact met een seniorenvoorlichter, belt u dan onze servicelijn 's morgens tussen 9 en 12 uur. Voor Soest: 6027997 Voor Soesterberg: 035-6027997 U wordt binnen drie dagen door een seniorenvoorlichter teruggebeld. Zowel receptgeneesmiddelen als de middelen die zonder recept bij de apotheek of elders zijn gekocht, zijn onderwerp van gesprek. Medicijnen die niet meer worden gebruikt kun nen eveneens worden besproken. Alle aspecten van geneesmiddelen- gebruik kunnen aan de orde komen. Denk bijvoorbeeld aan de wijze van innemen, eventuele bijwerkingen en vragen over de bijsluiter. Natuurlijk staan de apothekers niet alleen tijdens de Ouderenweek, maar 52 weken van het jaar klaar om advies over medicijnen te ver strekken. Om de apotheek in het algemeen en de Ouderenweek in het bijzonder extra te belichten, wordt vanaf 28 mei de "Apotheek krant" huis-aan-huis verspreid. In deze krant, bedoeld voor jong en oud, staan diverse artikelen en tips op het gebied van gezondheid en medicijnen. Onderwerpen zijn bij voorbeeld de reisapotheek, verstan dig zonnen, sporten en het medi cijngebruik van een bekende Neder lander. Met name de oudere mensen stellen vragen over hun medicijnen nor maal gesproken aan de huisarts, maar het feit dat juist apothekers een medicijngesprek aanbieden, werd in een "proefweek" in februari j.1. in 3 Nederlandse plaatsen bij zonder gewaardeerd. Het organise ren van een Ouderenweek vonden de geënqueteerden aldaar dan ook een goed initiatief. De apothekers van Soest verwach ten dat ook hier de ouderenweek in goede aarde zal vallen en de advi serende funktie van "uw apotheek" nog duidelijker wordt. Uw medewerking aan de "Ouderen week in uw apotheek" zouden wij zeer op prijs stellen. Voor het jaar 1996 gelden voor schenkingen in de familiesfeer de volgende vrijstellingen: ouders aan kinderen 7.823 gulden per kalen derjaar; ouders aan kinderen tussen de 18 en 35 jaar eenmalig 39.119 gulden. ANBO-Vizier Enkele maanden wachten op een operatie is nog te overzien. Maar een half tot een heel jaar wachten op die heup- of knieoperatie, dat wordt te gortig. Mevrouw Cor Beijer (73) uit Enkhuizen legde zich niet neer bij de wachtlijst van het Westfries Gasthuis. Met een handtekeningenactie onder lotgenoten vroeg ze aandacht voor de lange wachttijden bij orthope dische ingrepen. Ze bood medewer kers van het ministerie van Volksge zondheid ruim vijfhonderd handte keningen aan. Ze kreeg de belofte dat het ministerie nog op "de zaak zal terugkomen". "Door de toenemende pijn raak ik steeds meer invalide. Nog even en ik zit alleen nog maar thuis. Ondertus sen maak ik extra kosten voor fysio therapie, thuiszorg en medicijnen om de zaak nog dragelijk te houden. Naarmate de operatie langer wordt uitgesteld, neemt mijn invaliditeit toe. Voordat ik na de operatie weer op de been ben, moet ik langer in het ziekenhuis liggen, heb ik meer revalidatie en extra verzorging thuis nodig. Het verschuiven van de ope ratie werkt zo kostenverhogend, in plaats van kostenverlagend. Dat moet toch anders kunnen," analy seert Beijer. Ze meent dat de wacht tijden, die nu van zes tot twaalf maanden lopen, teruggebracht kun nen worden naar twee tot drie maanden. Wachtlijsten in de gezondheidszorg komen in het hele land voor, vooral bij orthopedie en oogheelkunde. Ze ontstaan als vraag en aanbod niet goed op elkaar aansluiten. Enerzijds hebben steeds meer 65+'ers een in greep nodig. Anderzijds kampen ziekenhuizen met gekorte budget ten, zodat ze slechts een beperkt aantal operaties kunnen uitvoeren. Bovendien neemt het aantal zie kenhuisbedden af en daalt de ver- pleegduur. Sommige ziekenhuizen hebben moeite met het goed plannen van de beschikbare (operatie)capaciteit. Hierdoor staan bijvoorbeeld opera tiekamers af en toe te wachten op patiënten. Mevrouw Beijer: "Men sen moeten weten dat er per plaats grote verschillen zijn in wachttijden. Je mag best een ander ziekenhuis bellen om te vragen of zij je sneller kunnen helpen. Vaak kan dat. Vraag vooraf wel toestemming aan de verzekering, want deze moet wel bereid zijn bijvoorbeeld de extra vervoerskosten te vergoéden." Dank zij deze wetenschap en haar actie is Beijer zelf aan haar heup behandeld, na een wachttijd van zes maanden. Bron: ANBO-Vizier Dagelijkse berichten in de kranten en programma's op de tv moeten ons ervan doordringen, dat de ge zondheidszorg duur is, om niet te zeggen onbetaalbaar. Is dat nu wel waar, of wordt de ge zondheidszorg door het marktme chanisme niet opzettelijk duur ge maakt? Een klein voorbeeld... om gezond heidsredenen kreeg een patiënt ai jarenlang naast de voor de gezond heid nodige medicijnen ook vita mine B voorgeschreven. Deze wer den uiteraard ook door de ziektever zekering vergoed. Dat veranderde helaas en de vita mine B pillen werden uit het ziekenfondspakket gehaald en kwa men voor eigen rekening f 11,30 voor 200 stuks in oktober 1995. In april 1996 werd op voorhand bij de andere voorgeschreven medicijnen een nieuwe hoeveelheid bij de apo theker gevraagd. De gebruikelijke pillen waren er niet meer, maar men had nu het eigen apothekersmerk vitamine B. Deze waren wel iets duurder, namelijk f 19,44 per 200 stuks, ofwel 72% duurder. De patiënt weigerde deze extreme verhoging te betalen (de pillen za ten niet meer in een potje, maar waren nu verpakt elk afzonderlijk in zo'n mooie stripverpakking), stapte naar de drogist en vroeg om vita mine B pillen, en wat dacht u... 200 stuks voor f 6,10, gewoon in een busje. Conclusie is dat via de apotheek dit medicijn te duur is gemaakt, ook voor het gezondheidsproduct geldt "Koop prijsbewust" en neem niet als vaststaand aan dat gezondheidszorg duur moet zijn. Door bovenstaand kleine voorbeeld zijn we wantrouwig geworden en vragen ons af "Hoe controleer ik ei genlijk of ik bij een bepaald medi cijn een eigen bijdrage moet betalen en is dit wel nodig". Hierover con tact gezocht met de ziektekosten verzekering en deze adviseerde ons altijd te informeren bij de behande lende arts of het voorgeschreven medicijn onder de verzekering valt. De arts heeft namelijk een lijst waarop een en ander vermeld staat Wij gunnen de fabrikant van ge neesmiddelen en de apotheker een goed bestaan, maar niet van onze AOW en pensioen, dat al genoeg wordt uitgehold. Mocht u zelf ook voorbeelden heb ben van extreme prijsverhogingen meldt deze dan bij het bestuur van uw ouderenbonden, zodat deze op landelijk niveau actie naar de over heid kunnen ondernemen. A. Nachbal» Burg Grot Goed zien is voor i groot belang. Uit ond dat meer dan 85 w Janders de ogen als ko zit beschouwt. In scl hiermee staat het feit Nederlanders over str wijl ze onvoldoende sc Een kwart hiervan heeft lenzen maar draagt deze i die 25% heeft bijna de he op bij het autorijden, motorrijden en 81 bij Maar niet alleen in het vt het werk, thuis of tijdens Restaura PARTY. E VERGADERCEh Piiikstere 26-27 me Genieten van een knap; 3-gangen brunr af 29,50 om 12.00 uur. E Op beide avonden serverc 18.00 uur in ons a la cartt naast de kaart een 4-gang» keuzemenu vanaf f Ook serveren wij vanaf 1' onze speciale buffetrui grandioos koud/warm b Pinksferbnffet met allerlei h Een compleet Pinkste voor f33,50 p.p Bel en reserveer, dan zit Soesterbergsesiraat 188,3761 Telefoon 035-60127 .mm Konin' Telefoon i De Sticht peuterspf Functie-ii - Het bc over d 12.451 1996. - Depei een gj riëren - Teven met d< Functie-» - Opleii gelijkt - Ervari aanbe Betaling Saarisre functie c Schrifte Stichtin Kooten- Voor tel

Soester Courant | 1996 | | pagina 26