Ook in Soest mogen winkels twaalf zondagen per jaar open zijn Be gel naar een andere van de markt Geen verwarring over aanduidingbebouwde kom Vervolg plaatsing nieuwe sirenes Alle brom- en snorfietsers moeten in bezit zijn van bromfietscertificaat Wijzigingen busvervoer in en rond Soest per 2 juni 1996 Tips voor minder afval m WOENSDAG 22 MEM 996 OP 'T HOOGT PAGINA 2 WOEN Met ingang van 1 juni 1996 Verkeerssituatie Koninginnelaan wordt bekeken Wekelijks legen GFT- container te duur Verharding pad niet overwogen Na grondsanering woonbestemming Randstad-terrein lot 15 juni aanvragen bijdragen Kermispot I I i Het gei komst b plan is g ernaari publical ging van Wethoui ruimteli mede na zwaren i plan Sot hij er de betrekki van dit p gens de ook de ii niets fou wethoud Dat neen bezwarer tegen d hierom h ten te 01 presente: mingspla: toekomst meren. "Tot nu ti bliceren Goede aansluitingen tussen de lijnen in Soest Tussen de lijnen 71, 72, 73 en 74 bestaan op het busstation Soestdijk Noord en op Station NS Soest Zuid elk half uur uitstekende overstapmoge lijkheden. Lijn 71 Soestdijk Noord - Soestdijk Zuid Lijn 71 rijdt niet in de zomerperiode (13 juli t/m 31 augustus 1996). Lijn 72 Soestdijk Noord - Soestdijk Zuid - Amersfoort NS Met ingang van 3 juni 1996 rijdt lijn 72 maandag't/m vrijdag elk uur het traject Soestdijk Noord - Amersfoort NS. In de zomerperiode vervalt het traject Soest Zuid naar Amersfoort. In Soest rijdt lijn 72 een andere route. De bus rijdt niet meer via de Helling- weg en de Julianalaan maar via de Burg.Grothestraat, Van Weedestraat, Steenhoffstraat, Dalweg, Nieuweweg, Eikenlaan, Soesterbergsestraat, Vondellaan en Birkstraat van en naar Amersfoort NS. Hierdoor vervallen de haltes Hellingweg, Julianaplein, Waldeck Pyrmontlaan, Pr. Hendriklaan en Noorderweg. Lijn 72 rijdt elk uur (samen met lijn 74 elk half uur). Lijn 73 Eemnes - Baarn - Soestdijk Noord - Soestdijk Zuid Lijn 73 wordt, met uitzondering van de eerste rit van 7.25 uur in Eemnes op maandag t/m vrijdag, de gehele week met met achtpersoonsbusjes gereden. Op zaterdag rijden op lijn 73 de gehele dag kleine busjes. In de zomerperiode (13 juli t/m 31 augustus 1996) wordt lijn 73 ook de hele dag met achtpersoonsbusjes gereden. Lijn 73 rijdt vanaf 3 juni het traject Eemnes - Soestdijk Noord - Soest Zuid. (Soesterberg wordt niet meer aangedaan door lijn 73, alternatief is lijn 74). Lijn 74 Soestdijk Noord - Soestdijk Zuid - Soesterberg Lijn 74 rijdt vanaf 3 juni na Soest Zuid door naar Soesterberg. Het volledige traject wordt Soestdijk Noord - Soest Zuid - Soesterberg v.v. In Soester berg rijdt lijn 74 via Banningstraat richting Soest. Daarnaast rijdt lijn 74 elk uur (samen met lijn 72 elk half uur). Lijn 75 Bunschoten - Eemdijk - Baarn - Soestdijk Noord Routewijziging: Lijn 75 rijdt maandag t/m vrijdag 's ochtends enkele ritten vanuit Baarn naar industrieterrein De Kronkels in Bunschoten en 's middags vanaf De Kronkels terug naar Baarn. De bus rijdt gedurende die ritten niet via Eemdijk. Tijdens de zomerperiode wordt lijn 75 met kleine busjes gereden. Openbaar Vervoergidsen weer verkrijgbaar Voor f 3,50 bent u (vanaf 21 mei) in het bezit van de nieuwe Openbaar Vervoergids 4 (regio Amersfoort) met daarin alle actuele streeklijnen, stadslijnen en treintijden in deze regio. Informatie over de stadsdienst Amersfoort is ook los verkrijgbaar. Bij alle Midnet-verkoopkantoren, NS Stations en PTT kantoren zijn zowel de Openbaar Vervoergidsen als de stadsdiensten uit de betreffende regio's verkrijgbaar. Daarnaast zijn de gidsen verkrijgbaar bij diverse wederverko pers. Een bewoner van de Ossendamweg heeft burgemeester en wethouders uitleg gevraagd over het begrip buurtschap en bebouwde kom. Naar aanleiding hiervan antwoor den burgemeester en wethouders op de vraag waarom de kernen Soestdijk en Hees niet als zodanig worden aangeduid als volgt: Soestdijk en Hees werden tot de ja ren '70 aangeduid als afzonderlijke kernen van Soest. In de jaren '60 en '70 werd het open gebied tussen de bebouwing van Soest en van Soest dijk en Hees bebouwd. Daardoor waren Soestdijk en Hees niet langer als afzonderlijke kernen herkenbaar. Het handhaven van de aanduiding van de kernen zou verwarring kun nen scheppen. De bebouwing van Soesterberg en Soestduinen is voldoende afge grensd van de overige bebouwing om als afzonderlijke kernen herken baar te zijn. Op grond hiervan wor den de kernen Soesterberg en Soest duinen nog wel aangeduid. Het gedeelte van de Koninginnelaan tussen het busstation en de Beckeringhstraat is een racebaan en een levensgevaarlijke weg in een woonbuurt. Door middel van de vragenbon op de voorpagina van Op 't Hoogt vragen bewoners van deze laan het college van burge meester en wethouders dan ook om in overleg met hen maatregelen te nemen om de verkeersveiligheid te bevorderen. Als voorbeelden noe men zij het aanleggen van ver keersdrempels, en het wijzigen van de rij/parkeersituatie. Burgemeester en wethouders geven als antwoord dat de gemeenteraad kort geleden de hoofdwegen- structuur heeft vastgesteld. Daarin is de verkeerssituatie opgenomen in de verschillende wijken van Soest. De planning is om in de eerste helft van 1997 de besluitvorming over dit onderwerp af te ronden. Dan zullen daarin ook de verkeerssituatie en de verkeersveiligheid op de Koningin nelaan worden 'meegenomen'. Op de vraag over de plaats en de betekenis van de grenzen antwoor den b. en w. dat de 'bebouwde kom' een veel gebruikt begrip is in de re gelgeving. Vooral om overlast te voorkomen, geiden er binnen de bebouwde kom meer regels dan daarbuiten. De maximum snelheid is ongetwijfeld de meest bekende. De grens van de bebouwde kom valt samen met de grens van de gesloten bebouwing, De grenzen van de bebouwde kom van Soesterberg en Soestduinen worden duidelijk uit de aanduiding door 'komborden', de blauwwitte borden met de plaatsnaam. Het elke week in plaats van, zoals nu, één keer in de veertien dagen legen van de bruine container voor groente-, fruit- en tuinafval (GFT) betekent dat hiervoor meer perso neel nodig is en dat meer auto's no dig zijn. Het gevolg hiervan is dat de kosten stijgen. Omdat het gemeen tebestuur hiervan geen voorstander is, blijft de bestaande regeling -het om de week ledigen van de groene en bruine container- gehandhaafd. Dit zeggen burgemeester en wet houders in antwoord op een vraag hierover van een bewoonster van de De Colignylaan. Zij pleitte voor het één keer in de week legen van de bruine GFT-container om te voor komen dat GFT-afval in de groene container terechtkomt die daarvoor niet is bestemd. Het verbindingspad dat evenwijdig aan de spoorlijn tussen de Parklaan en de Kolonieweg loopt, is slechts voor een kleine groep gebruikers interessant. Het is daarmee van zo'n ondergeschikt belang, dat verharden van dit pad niet wordt overwogen. Burgemeester en wethouders ant woorden dit op de vraag van een bewoner van de Nieuweweg. Hij verwacht van een verharding dat het op de fiets bezoeken van het winkel centrum Soest-Zuid aantrekkelijker wordt, zodat meer mensen de auto thuis laten. "We hopen binnen een paar maan den duidelijkheid te hebben over de mate en de aard van de bodem verontreiniging op het terrein van de voormalige chemische industrie Randstad aan de Eikenlaan. Ook moet duidelijk worden op welke ter mijn de bodemsanering moet wor den uitgevoerd". Dit is de reactie van wethouder P.V. ten Hove, die onder meer ruimtelijke ordening in zijn portefeuille heeft, op het feit dat het de omwonenden een doorn in het oog is dat het terrein en het bedrijfsgebouw steeds verder in ver val raken. De situatie is al lang onderwerp van discussie. Eén van de problemen is volgens de wethouder de noodzake lijke sanering van het terrein. Vast staat dat de bodem is vervuild. De mate waarin en de aard van de ver vuiling worden nu onderzocht. "We zijn in overleg met de provincie, onder meer over de kosten van het schoonmaken. We hopen er snel uit te zijn, zodat passende maatregelen getroffen kunnen worden", aldus wethouder Ten Hove. Na de schoonmaakoperatie zal het terrein een woonbestemming krij- gen. Zoals gebruikelijk keert de Stichting Coördinatie Kermissen na afloop van de kermis bedragen uit aan ver enigingen en instellingen die op so ciaal-cultureel of charitatief gebied in Soest of Soesterberg werkzaam zijn. Deze bedragen zijn afkomstig uit de pachtsommen. Verenigingen of instellingen die denken in aanmerking te komen voor een bijdrage, moeten vóór 15 juni een schriftelijke aanvraag indie nen bij de Stichting Coördinatie Kermissen Soest, p/a. gemeentehuis, Postbus 2000, 3760 CA Soest. In de brief moet tevens het doel van de aanvraag omschreven worden en indien mogelijk moet een begroting zijn bijgevoegd. Ook moet de vere niging/instelling het bank- of giro nummer vermelden waar de stich ting de eventuele uitkering naar kan overmaken. Na de plaatsing van de eerste nieuwe sirene als onderdeel van een waarschuwingssysteem op het dak van de flat aan de Albert Cuyplaan 100-194 (de enige in de gemeente als dakconstructie), worden onder voorbehoud in de periode van 28 mei tot en met 15 juni de volgende sirenes geplaatst. Het zijn er vijf, op vrijstaande masten die in hoogte van vijftien tot achttien meter varië ren. De sirenes komen te staan op het parkeerterrein bij de hockeyvelden aan de Koningsweg en in het plant soentje bij de parkeerplaats naast het cultureel centrum C drie aan de Willaertstraat. In Soestduinen komt een sirene bij de telefooncel bij het NS-station aan de De Beaufortiaan. Soesterberg krijgt sirenes bij het plantsoen/parkeerterrein op de hoek Sterrenbergweg/Batenburg- weg en aan de Oude Tempellaan tegenover het parkeerterrein voor Wostok. In een nog nader te bepalen periode worden de drie overige sirenes ge plaatst: in Soest aan de Ir. Menkol- aan en bij sporthal De Bunt aan de Oude Utrechtseweg, en in Soester berg op de kruising Laan Blussé van Oud Alblas/Zeisterspoor. Voorlopig worden de sirenes nog niet op het bedieningssysteem aan gesloten. De installatie van dit sys teem in de regionale alarmcentrale van de brandweer is nog niet vast gesteld. De planning van Binnen landse Zaken is dat de ingebruik name van het waarschuwingsstelsel in de gehele provincie Utrecht, in clusief Hoevelaken en Nijkerk, per 1 april 1997 gerealiseerd is. Met ingang van 1 juni 1996 moeten alle brom- en snorfietsers (zestien jaar en ouder) in principe een bromfietscertificaat hebben. De be doeling van deze maatregel is het verkeer veiliger te maken. Vooral het grote aantal ernstig gewonden en doden onder de brom- en snor fietsers zelf en hun passagiers moet worden teruggedrongen. Belangrijk hierbij is dat vooral jongeren zich meer bewust worden van de grote risico's. Hopelijk verdwijnt daar mee ook het veel vertoonde bra- voure-gedrag. Hoe krijg je zo'n certificaat? Moet je er examen voor doen of niet? 'Wie regelt dat en waar moet je het aan vragen? Zo maar enkele vragen die de laatste tijd bij de gemeente bin nenkomen, terwijl ze juist niets te maken heeft met het aanvragen en uitgeven van het bromfietscer tificaat! Niettemin zullen we in deze Op 't Hoogt voor alle duidelijkheid op een aantal vragen ingaan. Onderscheid Er wordt onderscheid gemaakt tus sen personen die op 31 mei 1996 zestien jaar of ouder zijn en perso nen die op 31 mei jonger zijn. De 'zestien-plusser' hoeft geen theorie- examen af te leggen. Een praktijk examen is sowieso niet nodig. Voor mensen met een rijbewijs is er hele maal niets aan de hand. 'Zestien-minner' Ben je op 1 juni 1996 jonger dan zestien jaar, dan moet je een theo rie-examen afleggen bij het Centraal Bureau voor Rijvaardigheidsbewij zen (CBR) om in het bezit te komen van een bromfietscertificaat. Voor het volgen van theorielessen kun je terecht bij rijscholen, speciale bromfietsinstructeurs en Veilig Ver keer Nederland (VVN). Het is echter niet verplicht om hier voor lessen te volgen. Je kunt ook zelf de verkeersregels leren en daarna jezelf aanmelden voor het examen bij het CBR in Amsterdam. De kosten van examen en certificaat bedragen fl. 50,55. Als je geslaagd bent, krijg je het certificaat om streeks 1 juni 1996 of zo spoedig mogelijk daarna thuisgestuurd. 'Zestien-plusser' Als je in het bezit bent van een gel dig rijbewijs, heb je geen certificaat nodig. In dat geval word je geacht voldoende theoretische kennis van de verkeersvoorschriften te hebben. Personen die geen rijbewijs hebben en ouder dan 16 jaar zijn, kunnen met een certificaat aanvragen bij het postkantoor. Zij hoeven dus gi theorie-examen te doen. De (aanvraag)procedure is voor hen verder eenvoudig: -aanvraagformulier afhalen, invul len en inleveren bij het postkantoor; - geldig legitimatiebewijs meene men; - 2 recente pasfoto's overleggen; - betalen van de kosten, 25 gulden. Het certificaat wordt dan omstreeks 1 juni of zo spoedig mogelijk daarna toegestuurd. Het bromfietscertificaat blijft onbe perkt geldig. Het hoeft dus niet ver lengd te worden. Snorfietsers hoe ven ook na 1 juni 1996 nog gt helm te dragen. Zoals eerder gezegd moeten zij wel in het bezit zijn van een bromfietscertificaat. Dit wordt niet erkend als legitimatiebewijs. Na 1 juni 1996 zal de politie de eer ste weken soepel optreden. Daarna moet men dus een bromfiets certificaat of rijbewijs op zak heb ben. Bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) worden naast de rijbewijzen ook de certificaten geregistreerd. Het rijden zonder rij bewijs of certificaat kan ter plaatse direct door de politie worden gecon troleerd. Een belangrijk advies is daarom: neem zonodig direct maatregelen om het certificaat in bezit te krijgen. Onder meer bij postkantoren, rij schoolhouders en in het gemeente lijk informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis zijn informatie folders verkrijgbaar. Enkele belangrijke telefoonnum mers: Postbus 51: 06 - 8051 Verkeer en Waterstaat: 070 - 3517710 Adres CBR in Amsterdam: Naritzweg 150, 1040 HA Amsterdam Voor telefonische informatie over het bromfietscertificaat: 020 - 5840240. In Soest: P. J. van Wijkvliet, politie bureau Soest, tel. 035 - 5487485 of J. de Pater, bureau Baarn, 035 - 5487332. Als u inkopen doet, kunt u zorgen voor minder afval en minder ver spilling. Leest u maar eens de vol gende tips: - Duurzaam. Kies bij voorkeur pro- dukten die langer meegaan. - Minder. Koop niet meer dan u werkelijk nodig hebt. - Onverpakt. Als het even kan, kies dan onverpakte produkten (groente, fruit, snoep en dergelijke). - Statiegeld. Als u kunt kiezen, neem dan produkten waar statiegeld op zit. - N avulverpakking. Neem liefst ver pakkingen die u opnieuw kunt vul len (cosmetica, vaatwasmiddelen, wasmiddelen, wasverzachters en dergelijke). - Hergebruik. Statiegeld of navul- baar niet mogelijk? Neem dan bij voorkeur verpakkingen van papier, karton en glas. Die kunnen in de glasbak of bij het oud papier. - Grootverpakkingen. Voor groot verpakkingen wordt naar verhou ding minder verpakkingsmateriaal gebruikt dan voor kleinverpakkin- gen. - Schadelijkheid. Probeer schade lijke materialen te vermijden. - Boodschappentas. Als u bood schappen gaat doen, neem dan uw eigen boodschappen- tas mee. Een nieuwe wetswijziging biedt de gemeenten de mogelijkheid om twaalf zondagen per jaar ontheffing te geven van de Winkelsluitingswet. Tot voor kort beperkte deze moge lijkheid zich tot vier zondagen per jaar. "Wij, het college en de meer derheid van de gemeenteraad, vin den twaalf zondagen meer dan ge noeg", zegt wethouder mevrouw N. Blommers, die onder meer econo mische zaken in haar portefeuille heeft. "Er is op dit moment ook geen aanwijzing dat de winkeliers en de consumenten behoefte heb ben aan méér". Overigens blijft in Soest de behoefte tot openstelling op zondag momen teel beperkt tot de meubelbranche, tuincentra en autobedrijven. "Wij hebben niet te maken met winkel centra die opeens op een zondag opengaan zoals in de grote steden gebeurt. Maar als men daartoe een keer het initiatief neemt, bijvoor beeld in het kader van een speciale actie rond de feestdagen, dan kun nen we als gemeente daar op inspe len. We bieden iedereen de moge lijkheid, zonder dat we dit stimule ren", zegt de wethouder. Vanaf twaalf uur Een regel in Soest is dat er op zon dag nooit een winkel zal opengaan vóór twaalf uur. Die geldt al sinds de eerste wetswijziging, waarbij ont heffing van de winkelsluiting voor vier zondagen mogelijk werd ge maakt. "We hebben begrip voor mensen die zeggen dat de zondag traditiegetrouw een dag is van rust. Daarom hebben we de vorige keer twaalf uur als openingstijd afgespro ken". Overigens kan ieder persoonlijk, zowel de winkelier als de consu ment, bepalen of hij zondag open gaat of gaat winkelen. "Niemand hoeft eraan mee te doen als hij er bezwaar tegen heeft", aldus me vrouw Blommers. Het is burgeme sloterweg oost. Daarom zal wo gelijk is. Hierbi tuigen ten beh< ter en wethoud Luytenaarpad. De Wieksloten meer vragen, d die weg ingedi ren van de vr voorpagina var 't Hoogt is afgi Desgevraagd i en wethouder! den bij de asve geschilderd om tie ter plaatse Daardoor won erop attent ger rechtdoor loi plaatse een m Burgemeester dan ook niet - bi»nden in de fwrg te breng bad dit gevraa In Soest is So deling Kabin' burgemeestei het voorberei van koninklij Er zijn twee s. gen: de Orde Leeuw en Ort Om in aanmt men voor een 1 Orde van de moet er sprak bonden, uitz. en/of inspann derlijke aard d zijn op en van kenis voor de Om in aanme men voor een Orde van Orai zich gedurende hebben ten bat of bijzondere samenleving h iemand in een 1 gedaan, telt vo aanvullend ele Dat is een wijzi systeem zoals gold. "Tot dan beeld een lintje veertig jaar in d meer zo. Iema zijn betaalde maatschappelijl gebied ingeze komt hij in aan Niemand kan tisch' op een ko De landelijke tendens op markten is dat de marktkooplui in toene mende mate met eigen materiaal naar de markt komen, meestal winkelwagens. Mede hierdoor heb ben de marktkooplieden in Soest besloten om te zoeken naar een op stelling van de markt aan de Weegbreestraat die wat meer recht doet aan het marktidee, zodat er geen 'vergeten hoekjes' zijn. Wethouder mevrouw N. Blommers, die onder meer economische zaken in haar portefeuille heeft, zegt dat volgens plan in september- ook de marktbezoekers om een mening zal worden gevraagd als de nieuwe marktopstelling bekend is. "Ook het publiek zal in een steekproef ge vraagd worden of het vindt dat de opstelling is verbeterd en of het er eventueel zelf suggesties voor heeft". De gemeente werkt graag mee aan het initiatief van de marktkooplui, zegt wethouder Blommers, "want we willen er alles aan doen om de markt, zowel in Soest als Soester berg, zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dat is voor het publiek be langrijk, anders komen de markt kooplui niet meer en wordt de in woners de markt in eigen woon- Welhouder Blommers plaats ontnomen. Het is ook min stens zo belangrijk voor de markt kooplui, anders blijft het publiek misschien weg". De wethouder is niet tegen de op komst van winkelwagens. "We heb ben afspraken gemaakt over de voorwaarden waaronder winkel wagens een plaats kunnen krijgen. Ze hebben niet alleen voordelen voor de verkopers zelf, maar ook voor het publiek. Voor de markt kooplui betekent het bijvoorbeeld minder sjouwen en een betere mo gelijkheid om de waren uit te stal len. De marktbezoekers lopen bij slecht weer droger omdat de winkel wagens grote luifels hebben. Daar door kunnen ze wat langer blijven dan wanneer ze bij een gewone kraam onder een veel korter zeil staan. Wij denken dat de ontwikkeling van de toekomst gaat worden dat er steeds meer marktwagens zullen komen, naast de kramen die natuur lijk zullen blijven bestaan. Want er zijn altijd artikelen die je prima of zelfs beter uit een kraam kunt ver kopen". Het opstellen van het plan voor een nieuwe marktindeling door de marktkooplieden zelf gebeurt in goed overleg met de gemeente. "We hebben regelmatig marktoverleg. Er is een marktcommissie, bestaande uit marktkooplui, die namens hen onze gesprekspartner is". De ge sprekken verlopen altijd in een goede sfeer. Wethouder Blommers verwacht dan ook dat dit initiatief van de marktkooplui voor een nieuwe marktopstelling positief resultaat oplevert. Het is alweei aantal inwo opspeldde. C dag. De duur voorbereidin een koninklij

Soester Courant | 1996 | | pagina 30