Bewoners van bestemmingsplan- gebied rechtstreeks benaderen Appartementengebouwen bij winkelcentrum Soest-Zuid Jongeren kunnen meepraten over ontmoetingsplaats Woningbouw in afwijking van bestemmingsplan alleen als 't gaat om minder dan twee huizen Vormgeving van de afsluiting Wieksloterweg OZ aanpassen afval ietsers van Voor betere communicatie Onderzoek toegezegd Bijeenkomst voor buurtbewoners op 17 juni Anders geen toepassing meer van artikel 19 wet RO pagina 2 WOENSDAG 22 ME11996 OP T HOOGT PAGINA 3 Geen beplanting bij 'slakkenhuis' Geluidsoverlast: klagen bij politie A ":x: oretische kennis van rschriften te hebben, een rijbewijs hebben 16 jaar zijn, kunnen aat aanvragen bij het lij hoeven dus geen :n te doen. De cedure is voor hen lig: ulier afhalen, invul- i bij het postkantoor; natiebewijs meene- foto's overleggen; e kosten, 25 gulden, wordt dan omstreeks edig mogelijk daarna ertificaat blijft onbe et hoeft dus niet ver- n. Snorfietsers hoe- iuni 1996 nog geen Zoals eerder gezegd in het bezit zijn van ertificaat. Dit wordt legitimatiebewijs, zal de politie de eer- el optreden. Daarna is een bromfiets- ibewijs op zak heb- jksdienst voor het DW) worden naast ook de certificaten Iet rijden zonder rij- caat kan ter plaatse olitie worden gecon- advies is daarom: direct maatregelen it in bezit te krijgen, i postkantoren, rij en in het gemeente- :ntrum in de hal van ais zijn informatie- raar. ijke telefoonnum- -8051 Waterstaat: 070 - Amsterdam: erdam he informatie over :ertificaat: 020 - n Wijkvliet, politie- I. 035 - 5487485 of reau Baarn, 035 - komst 't^onersvan'èengebyéd^vaa'rTO bestemniings- plan .s gemaakt h.erover „og beter te informeren. De gedachTen gaan ernaar uit hen door een brief persoonlijk te benaderen, zoweTbii d" publicatie van het ontwerp-bestemmingsplan als bij d^ tervisieleg* ging van het uiteindelijke bestemmingsplan. Wethouder P. V. ten Hove (o.a. ruimtelijke ordening) zegt dit mede naar aanleiding van de be zwaren tegen het bestemmings plan Soest-Zuid. Overigens legt hij er de nadruk op, dat ook met betrekking tot de ontwikkeling van dit plan alle procedures vol gens de regels zijn gevolgd,, dus ook de inspraak. "Er is helemaal niets fout aan geweest", aldus de wethouder. Dat neemt niet weg dat er tal van bezwaren werden ingediend, ook tegen de procedure. Mede hierom heeft de gemeente beslo ten te onderzoeken om bij het presenteren van een bestem mingsplan de betrokkenen in de toekomst nog intensiever te infor meren. "Tot nu toe is het zo dat wij pu bliceren wanneer een bestem mingsplan ter inzage ligt. Je zou een stapje verder kunnen voor stellen gaan door in het gedeelte van Soest waar het bestemmings plan betrekking op heeft, de be woners rechtstreeks direct aan te schrijven met de mededeling dat het plan ter inzage ligt. Verder zullen er ook informatie dagen worden georganiseerd. Op deze dagen kunnen belang stellenden direct vragen stellen en informatie krijgen. Dat is een intensivering van de communica tie naar de burgers toe", zegt wet houder Ten Hove. "Maar het is niet zo dat wij alle verantwoordelijkheid overnemen. De burger zal zelf moeten gaan kijken wat eventueel voor hem de consequenties zijn van het be stemmingsplan". Wethouder Ten Hove Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben onlangs het bestemmingsplan Soest-Zuid-goedgekeurd. Het belangrijkste onderdeel ervan is de her ontwikkeling van het winkelcentrum Soest-Zuid met als voornaamste doel het scheppen van een aantrekkelijker winkelklimaat. Daarnaast zijn er twee locaties gecreëerd om appartementen teEouwen. Maar volgens wet houder P. V. ten Hove (o.a. ruimtelijke ordening) "is het belangrijkste dat het winkeloppervlak is uitgebreid. Dat is overigens niets nieuws. Om mis verstanden te voorkomen: dit lag vast in de Structuurvisie". De timmerfabriek aan 't Driftje, achter het winkelcentrum, is een paar maanden geleden afgebroken. De fabriek wordt herbouwd in Soesterberg. Hiervoor in de plaats kan aan 't Driftje een appartemen tengebouw worden gerealiseerd met een aantal eengezinswoningen. Aan de andere kant van het plein, ach ter de ABN/Amro en Brandsma, komt eveneens een appartementen gebouw, dat in de volksmond 'de noordgevelwand' wordt genoemd. De bouwplannen hiervoor moeten overigens nog worden ingediend, aldus wethouder Ten Hove. Deze moeten eerst nog worden goedge keurd. Als dat gebeurd is, kan er gebouwd worden. Het oorspronkelijke plan is terugge nomen. Om tegemoet te komen aan bezwaren van omwonenden, is de maximale bouwhoogte lager gesteld. In het bestemmingsplan is nu opge nomen dat de hoogte van het appartementengebouw beperkt is tot negen meter, volgens wethouder Ten Hove vergelijkbaar met een grote eengezinswoning van twee ver diepingen met een kap. De beper king van de bouwhoogte houdt in dat de aanvankelijk geplande hoogte van de baan is. Momenteel wordt hard gewerkt aan de uitbreiding van het aantal par keerplaatsen. Onder het apparte mentengebouw aan 't Driftje komt een parkeerkelder met 38 parkeer plaatsen die bestemd zijn voor de bewoners. In het winkelgebied zelf is sprake van een verdubbeling van de parkeermogelijkheden van 60 naar 120 plaatsen. Achter de plein- wand komt ook nog een parkeerter rein ten behoeve van de bewoners van 25 parkeerplaatsen. Vallen de in- en de uitrit van het bestaande parkeerterrein nu nog sa men, in de nieuwe situatie is sprake van een verkeerscirculatie. Dit houdt in dat het verkeer tussen de ABN/Amro bank en winkelcen trum het parkeergebied binnenrijdt. Men verlaat het aan de andere kant, voor de noordelijke gevelwand langs, via een nieuw aan te leggen uitrit. Een sobere en beheervriendelijke aankleding van de ruimte rond het 'slakkenhuis' aan de Dalweg bij Aqua Indoor heeft de voorkeur van burgemeester en wethouders boven beplanting. Zij zeggen dit in antwoord op de vraag van een bewoner van de Soesterbergsestraat om de omgeving van het 'slakkenhuis' te beplanten omdat het er nu erg kaal is. B. en w. zullen, als het totale plan daar ge realiseerd is, de totale omgeving be zien. Daarbij wordt gedacht een een sobere, beheervriendelijk aankle ding van de ruimte. Het is alweer bijna een maand geleden dat burgemeester J. de Widt een aantal inwoners van de gemeente een koninklijke onderscheiding opspeldde. De officiële uitreiking is een traditie geworden op Koninginne dag. De duur van zo'n plechtigheid staat niet in verhouding tot de tijd van voorbereiding. Er komt namelijk nogal wat kijken voor het aanvragen van een konink lijke onderscheiding en de behandeling van zo'n verzoek. In Soest is Sonja Wolzak van de af deling Kabinet en secretaresse van burgemeester De Widt belast met het voorbereiden van de aanvragen van koninklijke onderscheidingen. Er zijn twee soorten onderscheidin gen: de Orde van de Nederlandse Leeuw en Orde van Oranje Nassau. Om in aanmerking te kunnen ko men voor een onderscheiding in de ,:f,Ofde van de Nederlandse Leeuw moet er sprake zijn van'persoonsge bonden, uitzonderlijke prestaties en/of inspanningen van zeer uitzon derlijke aard die van invloed kunnen zijn op en van. verstrekkende bete kenis voor de samenleving. Om in aanmerking te kunnen ko men voor een onderscheiding in de Orde van Oranje Nassau moet men zich gedurende geruime tijd ingezet hebben ten bate van de samenleving of bijzondere verdiensten jegens de samenleving hebben getoond. Wat iemand in een betaalde functie heeft gedaan, telt voortaan nog alleen als aanvullend element mee. Dat is een wijziging in het decoratie systeem zoals dat tot en met 1995 gold. "Tot dan toe kon je bijvoor beeld een lintje krijgen als je ergens veertig jaar in dienst was. Dat is niet meer zo. Iemand moet zich naast zijn betaalde functie vooral op maatschappelijk-, cultureel of sport gebied ingezet hebben.' Dan pas komt hij in aanmerking". Niemand kan dus meer 'automa tisch' op een koninklijke onderschei ding rekenen. Een onderscheiding moet altijd aangevraagd worden. De aanvrager moet een aanvraag formulier inleveren bij de burge meester van de woonplaats van de gene voor wie de onderscheiding wordt aangevraagd. Voor eventuele verdere informatie hierover kan men altijd terecht bij de afdeling van de gemeente die Kabinetszaken behan- idelt,(Sonja,Wo^ak). Het verdient aanbeveling een onder scheiding ruim van tevoren aan te vragen. In verband met de be handelingstermijn is vijf maanden voor de dag waarop de onderschei ding zou moeten worden uitgereikt de beste garantie dat de aanvraag binnen die tijd is afgehandeld. Dit gebeurt zo vertrouwelijk mogelijk om te voorkomen dat degene die men in gedachten heeft op enigerlei wijze ter ore kan komen. Wanneer een aanvraag wordt ge daan voor een koninklijke onder scheiding, verifieert de burgemees ter het decoratievoorstel. Hij stelt vervolgens een nader onderzoek in. Dit houdt in het natrekken van al lerlei gegevens over degene die is voorgedragen voor de onderschei ding. De burgemeester stuurt het voorstel naar de commissaris van de koningin met advies over dit voor stel en doet een suggestie over de soort onderscheiding en de hoogte daarvan. Op zijn beurt bekijkt de commissaris van koningin het voor stel en beoordeelt de hoogte van de onderscheiding. Hij stuurt het voor stel voorzien van zijn advies door naar het Kapittel voor de Civiele Orde. Dit is een nieuw, landelijk in gesteld orgaan dat alle decoratie- voorstellen bekijkt en voorziet van een advies. Het Kapittel bekijkt hoe de voorstellen verdeeld moeten wor den over ministeries, want de minis ter is uiteindelijk degene die beslist over het voorstel en een voordracht doet aan de koningin.. Een koninklijke onderscheiding wordt niet altijd uitgereikt in het ge meentehuis. Afhankelijk van het aantal verleende onderscheidingen vindt de uitreiking plaats in het ge meentehuis of in een andere locatie (bijvoorbeeld thuis of op 't werk). Wie over dit onderwerp meer infor matie wenst, kan contact opnemen met de afdeling Kabinet van de ge meente, te bereiken via telefoon nummer 60 93 411. Op dinsdagavond 28 mei, 's avonds om acht uur, wordt er in De Schoof aan de Molenstraat een bijeenkomst voor jongeren gehouden. Dan hebben zij de ge legenheid om mee te praten en mee te denken over de vormge ving van een ontmoetingsplaats (jeugdhonk) voor de jeugd in Soest. Zij kunnen dan ideeën op peren voor mogelijke lokaties (die passen in bestemmingsplan nen) en over de inrichting van het honk. Ook krijgen zij de vraag voorgelegd hoe zij zelf denken dat klachten uit de buurt zoveel mogelijk voorkomen kunnen worden. De commissie ruimtelijke orde ning, verkeer en welzijn (ROVW) heeft op 26 maart in principe in gestemd met de realisering van een ontmoetingsplaats voor de jeugd. Ook de gemeenteraad keurde het uitwerken van de plannen goed. Daarbij werd afge sproken dat de Stichting Wel zijnswerk Soest in samenwerking met de gemeente een plan aan het college van burgemeester en wethouders zal voorleggen, uit gaande van het Beleids- en Actieplan Lokaal Preventief Jeugdbeleid. Hierin staat onder meer dat een jeugdhonk voor jongeren is en door jongeren ge stalte moet krijgen. Hun wensen en hun zelfwerkzaamheid staan voorop.Op 28 mei kunnen de jongeren hun eigen ideeën over de invulling van het plan kwijt. Hun daadwerkelijke inbreng is van groot belang voor de kracht en het succes van het plan dat uiteindelijk aan burgemeester en wethouders wordt aangeboden. Overigens zijn ook andere belangstellenden welkom. Buurtbewoners Overigens staat nog een speciale avond over dit onderwerp voor buurtbewoners op het pro gramma. Deze bijeenkomst is vastgesteld voor maandagavond 17 juni, aanvang acht uurOm dat de plannen nog verder vorm moet krijgen, is nog niet bekend welke buurt. Het staat in ieder geval vast dat de bewoners van de buurt waar de ontmoetingsplaats voor de jongeren komt te staan, volop in de besprekingen zullen worden betrokken. De gemeenteraad heeft het beleid voor het verlenen van vrijstelling op grond van de wet Ruimtelijke Ordening (RO) voor woningbouwplannen aan regels gebonden. Dit houdt in dat paal en perk wordt gesteld aan het gebruik maken van artikel 19 van de wet RO. Dit artikel maakt het moge lijk om te bouwen in afwijking van het bestaande bestemmingsplan. Het gemeentebestuur zal in ieder geval tot 1999 geen beroep meer doen op dit artikel als het gaat om de bouw van meer dan twee woningen in afwijking van het geldende bestemmingsplan en het woningbouwprogramma. Op 25 april heeft de gemeenteraad de Volkshuisvestingsnota vastge steld. Hans Bouwman van de afde ling Planologie en Bouwen vertelt dat één van de onderdelen daarvan het woningbouwprogramma is. Daarin zijn de bouwplannen ver meld tot 1998. Het is burgemeester en wethouders bekend dat de afsluiting van de Wiek sloterweg oostzijde door middel van hekken niet voldoende functioneert. Daarom zal worden onderzocht of een aanpassing van de vormgeving mo gelijk is. Hierbij moet rekening worden gehouden met de maat van de voer tuigen ten behoeve van het onderhoud van de groenstroken. Burgemees ter en wethouders zeggen dit in antwoord op vragen van bewoners van het Luytenaarpad. wasverzachters en tatiegeld of navul- lijk? Neem dan bij dongen van papier, Die kunnen in de :t oud papier, ingen. Voor groot- zordt naar verhou- rpakkingsmateriaal or kleinverpakkin- I. Probeer schade- te vermijden, ntas. Als u bood- j' oen, neem dan uw ipen- tas mee. De Wieksloterweg is onderwerp van meer vragen, door een bewoner van die weg ingediend door het inleve ren van de vragenbon die op de voorpagina van elke uitgave van Op 't Hoogt is afgedrukt. Desgevraagd zeggen burgemeester en wethouders dat de trottoirban den bij de asverspringingen wit zijn geschilderd om de afwijkende situa tie ter plaatse zichtbaar te maken. Daardoor worden de weggebruikers erop attent gemaakt dat de weg niet rechtdoor loopt, maar dat ter plaatse een maatregel is getroffen. Burgemeester en wethouders zijn dan ook niet van plan de trottoir banden in de oorspronkelijke kleur 'e™8'e brcngen. De vragensteller had dit gevraagd. Met betrekking tot eventuele andere snelheidsbeperkende maatregelen zeggen burgemeester en wethouders dat in de Wegenverkeerswet 1994 is bepaald dat verkeersbesluiten geno men worden door de wegbeheerder. De Wieksloterweg is in beheer bij de gemeente, die dus bevoegd is tot het instellen van (in dit geval advies)snelheden. Het vaststellen van een maximum snelheid geeft een schijnveiligheid. Het gemotori seerd verkeer zal een dergelijke snelheidsbeperking als niet reëel er varen gezien het karakter van de weg. Het aangeven van advies snelheden maakt de weggebruiker attent op de snelheid waarmee de snelheidsremmende maatregelen veilig kunnen worden gepasseerd. Dit betekent dat voor andere weg gebruikers duidelijk is dat op de overige weggedeelten sneller mag worden gereden dan de advies snelheid. Wat de conditie van het wegdek betreft, die volgens de briefschrijver zienderogen achteruit gaat, zeggen b. en w. dat in het onderhoudspro- gramma van dit jaar aan het slechte wegdek aandacht wordt besteed. Tenslotte antwoorden b. en w. des gevraagd dat de gemeente in 1992 een evaluatie heeft gehouden over de vormgeving van de Wieksloter weg. Daaruit kan een aantal conclu sies worden getrokken: a. de intensiteit op de gehele Wiek sloterweg is gelijkmatig verdeeld; b. het autoverkeer rijdt over het al gemeen niet sneller dan wordt toe gestaan; c. de voorzieningen die zijn getrof fen zorgen voor snelheidsremming op het wegvak. De raad heeft de nieuwe regels vast gesteld omdat in de Structuurvisie is aangegeven dat de bebouwde kern van Soest en Soesterberg niet verder mag worden uitgebreid. Dit bete kent dat het open gebied dat er omheen ligt niet mag worden aan getast. Dit geldt trouwens ook voor enkele locaties binnen de bebouwde kom, zoals bepaald in de Structuur visie. Met name planologische-, welstands-, bouwtechnische-, mi lieu- en volkshuisvestelijke eisen lig gen ten grondslag aan het besluit van de gemeenteraad om in be perkte mate bouwen. Betekent dit dat geen enkele open plek meer mag worden bebouwd? Bouwman: "In principe moet de Niet de gemeente, maar de politie is de aangewezen instantie om te kla gen over geluidsoverlast. Burge meester en wethouders zeggen dit in antwoord op de vraag van een be woner van de Citer. gemeente een bouwvergunning ver lenen als het gaat om plekken waar volgens het bestemmingsplan wo ningen kunnen worden gebouwd. Deze vergunning moet overigens altijd worden verleend als deze niet in strijd is met het bestemmingsplan. Gaat het om een plan dat in strijd is met het bestemmingsplan, dan kun'je in feite geen bouwvergunning verlenen. Wil je dat toch, dan is dat alleen mogelijk door vrijstelling te verlenen van het geldende bestem mingsplan met toepassing van arti kel 19 van de wet RO. Hiervan is de gemeente nu afgestapt. De gemeen teraad heeft gezegd: als een woning bouwplan niet voorkomt op de lijst van woningbouwplannen, dan krijgt de aanvrager geen bouwvergun ning". Artikel 19 maakt het mogelijk dat de gemeente voor het realiseren van een bouwplan vrijstelling verleent als dit in strijd is met het bestaande bestemmingsplan. Door artikel 19 toe te passen, wordt de strijdigheid met het bestemmingsplan opgehe ven. Daarvoor moet overigens wel een vastgestelde procedure worden gevolgd. Het plan moet ter visie worden gelegd en vervolgens naar Gedeputeerde Staten (GS) worden gestuurd.. Het college van GS moet een verklaring van 'geen bezwaar' afgeven. Bouwman zegt desgevraagd dat het raadsbesluit van 25 april niet bete kent dat in de gemeente Soest nooit meer artikel 19 wordt toegepast. Maar dit gebeurt voortaan alleen als het gaat om kleine plannen, van één of twee woningen. Voor plannen vanaf drie woningen wordt niet meer afgeweken van het geldende bestemmingsplan, met andere woor den: de gemeente ziet af van ge bruikmaking van artikel 19. Iemand wil een enkele woning af breken op een terrein dat ruimte biedt aan vijf nieuwe huizen. Mag die ruimte daar dan niet langer voor worden benut? Bouwman: "Op ba sis van het huidige beleid zal de ge meente hier nu geen medewerking aan verlenen". Een voorbeeld is het braakliggende terrein op de hoek Soesterbergsestraat-Hildebrandlaan. Daar stond tot voor enkele jaren het afgebrande restaurant La Grande Bouffe. Het bestemmingsplan (Soest-Zuid) voor dit terrein geeft aan dat er twee woningen mogen komen. Als de eigenaar hiervoor een plan indient, moet de gemeente een bouwvergunning verlenen. Dat zou ze ook moeten als het bestem mingsplan drie of vier huizen zou toestaan. Het komt er dus op neer dat een bouwvergunning verleend wordt voor elk plan dat in overeen stemming is met het bestemmings plan. Zodra het echter om een plan gaat dat meer omvat dan twee wo ningen en het is in strijd met het bestemmingsplan, dan verleent de gemeente geen medewerking meer aan het realiseren ervan. Het bekijken van elk bestemmings plan is altijd belangrijk, vooral voor degenen die in het betreffende ge bied wonen (in een ander artikel el ders in dit nummer wordt daar nog eens met nadruk op gewezen), maar het is voortaan nog belangrijker in verband met bouwplannen die men eventueel heeft voor meer dan twee woningen. Alleen gedurende de inspraakperiode bestaat nog de mogelijkheid bepaalde wensen en ideeën in het nieuwe bestemmings plan opgenomen te krijgen. Is het bestemmingsplan eenmaal vastge steld, dan is het niet meer mogelijk hiervan af te wijken, zelfs niet met toepassing van artikel 19, omdat de gemeenteraad immers heeft beulist dit niet meer toe te passen. Zou het nieuwe beleid (twee huizen en niet meer) de mensen niet rauw op het dak vallen? Bouwman: "Het voornemen van burgemeester en wethouders om nieuwe beleidsregels vast te stellen is bekend gemaakt in Op 't Hoogt van 7 februari. Daarop kon men reageren. De reacties zijn verwerkt in de Volkshuisvestings notitie zoals die op 25 april door de gemeenteraad is vastgesteld en per diezelfde datum is ingegaan". Gelezen: Heel Soest kan bij biblio theek voor vijf piek surfen op Inter net. - Da s niet duur: 5 gedeeld door 42.000, dat is dus per persoon... Ingeslikt Visserslatijn. Bartolottilaan: oud bruin uit de tap. Zijn Soester Vogelvrienden ook liefhebbers van kip? Soestdijk heeft 't Hart om met B. en W. te praten. Soester Courant over osteorose als gevolg van onze leefgewoonten: 'Dit alles heeft een negatieve invloed op de botopbouw en botafbraak'. - Het kost wel wat hoofdbrekens om te bedenken wat er Soester Courant hier precies mee bedoelt. Dauwtrappen op Hemelvaartsdag was dit jaar meer een soort klunen. Als je in de Soester Courant die twee gelijkluidende artikelen leest over het Advanced Photo System bij Van Oosten en Swager denk je eer der aan een Oldfashioned Copy System. Ambtenaar over bezwaarschrift OZ-belasting (na een half jaar wachten op antwoord): 'Uw brief is als het ware boven water gekomen'. - OK, maar nu interesseert ons ook wie het epistel er in heeft gegooid. Is op de Kindermarkt je gulden een stuiver waard? Politie schiet met actie in de gordel roos. Advertentie van en in de Soester Courant: "Gevraagd vaste en inval- lopers". - Maar er staat niet bij in welke val ze lopen. Kop in de Amersfoortse Courant: 'Soest krijgt een digitaal stadhuis'. - Kun je daar straks ook digitaal trouwen? Medisch centrum Molendael op de banenmarkt in Amersfoort. Zeker op zoek naar snurkers. Kinderparadijs De Vrije Keuken. Hond in de goot? Als het waar is wat elke hondenbezitter zegt: dat een hond een huisdier is, dan is het misschien beter om de tekst op de bordjes te veranderen in 'Hond in de gootsteen'. Op 't Hoogt: geen passieve voor lichting. Ambtenaar J. Schuiten in de Gooi en Eemlander: "Je kunt zelfs over wegen om geboorte-aangiften en ondertrouw aan huis af te handelen. En wie weet komt het misschien ooit nog wel eens zover dat het in Soest mogelijk wordt om in je eigen achtertuin te trouwen". Beknopte wereldgeschiedenis: -1906: Kijk eens, een auto. -1936: Kijk eens, een paard. -1996: Kijk eens, een fietser.

Soester Courant | 1996 | | pagina 31