QÏAK Brede samenwerking in Soest voor aanpak lokalennood en leegstand Ambachtenmarkt: druk-drukker-drukst 'Surveillanten krijgen steeds meer waardering voor inzet en werklust' Openbaar onderwijs wordt zelfstandig Celstraffen voor Soesters ACTUEEL De Pinksterdagen? Natuurlijk 't Luykje" dagen! Jongeren brainstormen mee over jeugdhonk in Soest 6027493 v AVANT-GARDE KOMT NAAR SOEST WOENSDAG 22 MEI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 3 Onderwijs kiest voor 'consensus-model' Jongen (15) rijdt tractor sloot in, mét vriendinnetje Dinsdagavond 28 mei in De Schoof KLARE N'MTRQMP KLAREN 13 TROMP KLAREN f: KLAREN KLAREN Tl SB Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Fietssters gewond bij aanrijding College wil aanpak uitstallingen op de stoep J NU AFSLANKEN AANBIEDING VAN DE MAAND JUNI: Bel nu voor een afspraak in juni Alle vijf scholen in één stichting Tuinstoelen weg Pinkstermaandag: Vlooienmarkt' op de Eng DAT KON OOK NIET UITBIJVEN... TRAITEUR CATERING party-specialist Het is weer tijd voor onze Asperge-specialiteiten, en voor uw tuinfeest. Met volstrekt behoud van hun eigen zelfstandigheid gaan de schoolbe sturen van Soest in de toekomst in tensief samenwerken bij de aanpak van de knelpunten op het gebied van de huisvesting van de scholen. Daarvoor is een "integraal huisves tingsplan" ontwikkeld, waarmee zowel de lokalennood als de leeg stand kunnen worden aangepakt. Volgens burgemeester Hans de Widt (portefeuillehouder Onderwijs in het College van B. en W.) is de bereikte overeenstemming tussen de besturen een verheugende zaak. De samenwer king krijgt gestalte in een "platform be sturen onderwijs", dat zich o.a. zal gaan bezighouden met het afstemmen van het huisvestingsaanbod (lokalen) op de be hoefte. Op dat punt doen zich in Soest nogal wat knelpunten voor. Sommige scholen kampen al jaren met ruimtenood, an dere hebben lokalen over. Het integrale huisvestingsplan moet daarvoor oplos singen gaan bieden. De uitgangspunten ervoor zijn vastgesteld in een zgn. klankbordgroep, waarin de diverse schoolbesturen (zowel van het basis- als het voortgezet en het speciaal onder wijs) hebben deelgenomen. Soest kent maar liefst vijf verschillende schoolbesturen in het basisonderwijs. In de eerste plaats de gemeente (voor de openbare scholen), dan de verenigig voor protestants-christelijk onderwijs Soest-Soesterberg (PCO), de stichting voor katholiek onderwijs Soest-Soester berg (SKOSS), de (neutrale, tegenwoor dig algemeen bijzonder geheten) stich ting Van der Huchtscholen en de stich ting voor christelijk onderwijs op refor matorische grondslag. Er zijn 21 basis scholen: vijf openbare, zes protestants- christelijke, zes katholieke, drie Van der Hucht- en één reformatorische basis school. Ruimtebehoeften In het plan is een volledige inventarisa tie opgenomen van de ruimtebehoeften en -wensen van de diverse scholen, waarbij ook rekening is gehouden met verschillende prioriteiten, "voedings- gebieden", leerlingenprognoses etc. Daaruit komt o.a. naar voren dat de openbare scholen (36 lokalen) een over capaciteit hebben van 8 lokalen. Het prot.-chr. onderwijs (45 lokalen) en het BAR, GRILL RESTAURANT STEENHQFFSTRAAT 47 SOEST 035-601 8252 r.k. onderwijs (41 lokalen) hebben op dit moment weinig "over", evenals de Van der Huchtscholen (21). De re- formatroische Daniëlschool (6) heeft een overschot van 2. De leegstand bedraagt op lange termijn, zo is berekend, 27 lokalen op een totaal- capciteit van 149, oftewel 18%, maar er valt niet gemakkelijk te schuiven. Het probleem is dat leegstand bij de ene school zich niet zomaar laat wegstrepen tegen overcapaciteit op een andere school. In de klankbordgroep zijn af spraken gemaakt over de manier waarop daarmee wordt omgegaan. Zo worden de problemen van leegstand, medegebruik, gebouwenruil en het af stoten van ruimte in eerste instantie bin nen het eigen bestuur opgelost; zijn er dan nog overschotten, dan wordt er eerst gekeken of die gevuld kunnen worden met een sociaal-culturele be stemming; pas daarna wordt overwogen of er door andere scholen gebruik van kan worden gemaakt (vanwege de ge voelige identiteit). Samenwerkingsschool Bij onderhandelingen telt de onderwijs kundige kwaliteit zwaarder dan de huisvestingskwaliteit, is een ander uit gangspunt, en bij toekomstige leegstand binnen één voedingsgebied is er de mo gelijkheid om meer scholen - met be houd van identiteit - binnen één gebouw onder te brengen bespreekbaar. Met name in Soesterberg kan dat een rol gaan spelen. De schoolbesturen staan daar volgens De Widt "niet afwijzend" tegenover zo'n "samenwerkingsschool". Het huisvestingsplan biedt in elk geval mogelijkheden om de ergste knelpunten met enige spoed - nog voordat de offi ciële verordening er is - aan te gaan pak ken. Volgend jaar zouden in dat ver band al de noodzakelijke aanpassingen - uitbreiding met nood- of vaste lokalen danwel andere ruimten - kunnen plaats vinden aan De Prins Willem Alexan- derschool, de Werveling, de Bron, de 3e Van der Huchtschool, de Ludgerus- school en de Dèsmond Tutuschool. De kosten daarvan worden begroot op 2,7 miljoen. Dat geld stelt het rijk ter be schikking aan de gemeente in het kader van de decentralisatie. Politie en brandweer moesten er maandagavond aan te pas komen toen een 15-jarige jongen uit. Soest met een tractor zijn 14 jaar oude vriendinnetje naar huis (aan Colenso) bracht. De ondernemende knaap was het voertuig kennelijk nog niet helemaal machtig, want bij het inparkeren weigerden plotseling de remmen, zoals hij later vertelde. In zijn eerste reactie sprong hij van de tractor af, maar het meisje bleef zit ten, waardoor zij met tractor-en-al in de sloot kieperde en gedeeltelijk on der het voertuig in het water terecht kwam. Ze kon zonder kleerscheuren - maar niet droog -uit haar oncomfortabele positie worden be vrijd. De brandweer moest de tractor uit het water takelen. Alle jongeren die belangstelling hebben voor het jeugdbeleid van de gemeente/ in het bijzonder voor een toekomstig jeugdhonk, zijn op dinsdagavond 28 mei wel kom in de Schoof aan de Molen straat. Daar mogen ze "mee- brainstormen" over deze onder werpen. De avond wordt - op initiatief van het gemeentebestuur - georganiseerd door de Stichting Welzijnswerk Soest (SWS). De bedoeling is dat alle se rieuze opmerkingen worden "meege nomen" in het voorstel dat de SWS begin volgende maand bij de ge meente op tafel wil leggen. De jon geren kunnen dat voorstel dus zelf nog aanzienlijke beïnvloeden. De bijeenkomst wordt geleid door Carla Coenders, de nieuwe jongeren werkster van de SWS. Namens de SWS zullen directeur Jaap van der Kooij en een bestuurslid aanwezig zijn; de gemeente wordt vertegen woordigd door wethouder Pieter ten Hove en ambtenaar Karin van der Meer. De gemeente en de SWS rekenen op een flinke opkomst van alle Soester jongelui, die zich betrokken voelen bij het jeugdbeleid en de realisering van een jeugdhonk. De bijeenkomst begint om 20.30 uur. t> Vervolg van pagina 1. verre dat het gelukkig niet te warm was en ook droog. Alleen op het eind vie len er een paar druppels, maar daar kan niemand nat van geworden zijn. De vrij lage temperatuur werkte uiteraard sti mulerend op de verkopers van warme snacks, oliebollen, patat, poffertjes en wat dies meer zij, terwijl de ijscoman wellicht wat minder te doen kreeg. Knelpunt Het verkeer in Soest - volgens velen so wieso een ramp - had er voor één dag weer een echt knelpunt bij. Het vinden van een parkeerplek is op Hemelvaarts dag in Soest langzamerhand uitgegroeid tot een stukje volkskunst bij uitnemend heid en de auto's stonden ook nu weer tot ver in de omtrek gestald, zelfs boven op de Engh en achter de begraafplaats. Ondanks de drukte had het markt- bestuur onder leiding van Ad van Wanroy de zaken goed onder controle. Wanklanken waren er niet, iedereen ge droeg zich voorbeeldig en de "bewakers" - herkenbaar aan hun bodywarmer en portofoon - hoefden niet in actie te ko men. Eén bezoeker werd 's morgens tij dens de drukte getroffen door een hart aanval, maar kon door het kordate in grijpen van een verpleegster en een po litieman gereanimeerd en tijdig naar het ziekenhuis gebracht worden. Soest zélf is intussen wel gewend aan de "kouwe drukte" van de Ambachten markt. De meeste inwoners nemen doorgaans al een kijkje voor de opening of tegen de tijd dat de markt op z'n eind loopt. Opvallend is ook dat de geves tigde ondernemers in de buurt - aan de Kerkstraat met name - met een goed gevoel voor economie hun winkels open stellen en op die manier een graantje of wat meepikken van de belangstelling voor hun ambulante collega's verderop. Dat leverde in elk geval een spectacu lair plaatje op bij Krea, de badkamer winkel, waar twee jongeheren zich - op het oog in natuurlijke staat - op de stoep naar hartelust overgaven aan het (schuim)badderen. Dieren en jeugd De Ambachtenmarkt bood de volwas senen weer de min of meer gebruikelijk staalkaart van oude vormen van indus- trie-met-de-hand; de kleinste jeugd kwam ook aan haar trekken met pop penkast, clown Benno en - uiteraard - de schaapjes, konijntjes en andere ver tederende vertegenwoordigers van de dierenwereld. Of de "opgeschoten" jeugd op de markt veel te zoeken had is de vraag. De ge middelde leeftijd van de bezoekers bleek - althans bij oppervlakkige waar neming - vrij hoog, afgezien van de in Op precisie komt het aan bij het al oude houtsnijwerk, waarvan op de markt fraaie staaltjes te zien waren. de onvermijdelijke wandelwagentjes meegebrachte peuters. Meer "Jong Soest" was vermoedelijk aan te treffen op de kermis op de Eng, waar het op Hemelvaartsdag (en de andere dagen) ook aardig druk was. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties Klarinet 8 Vraagprijs f 298.500,-k.k. onroerend goed Laanstraat 29 Vraagprijs f 419.000,- k.k. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties TE KOOP Soest Van Goyenlaan 106 Goed onderhouden 3-kamer hoek- app. op 1e etage, berging op beg. grond. Ged. v.v. dubbel glas. Indeling: entree, toilet, hal, woonk. met inbouwkasten. Keuken bij keuken, 2 sl.kamers, douche. Bal kon op 't zuiden. Servicekosten f 225,- p.m. Aanvaarding in overleg. Vraagprijs: f 138.000,- k.k. onroerend goed TE HUUR Winkelcentrum Soest-Zuid A.d. Soesterbergsestraat wordt bin nenkort gestart met de bouw van een zeer gunstig gelegen winkel pand met magazijnruimte, keuken en toilet. Bruto vloeropp. ca. 90 m2. Frontbreedte 7,50 mtr. Opl. okt. 1996 onroerend goed Wij maken er meer van Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 Op het kruispunt Dalweg-Beukenlaan deden zich vorige week woensdag twee nagenoeg identieke ongevallen voor. In beide gevallen werd een overstekende fietsster aangereden door een rechtsaf slaande auto. 's Morgens om 10.00 uur werd een 74- jarige vrouw uit Soest het slachtoffer toen ze werd aangereden door een 24- jarige automobilist uit Maarn. Ze werd met klachten over pijn in de rug onder zocht in Molendael, maar mocht later naar huis. 's Avonds om 19.15 uur was het op nieuw raak. Nu betrof het een 13-jarig meisje uit Soest, dat werd aangereden door een 48-jarige automobiliste uit Baarn. Ze moest met inwendig letsel en een gekneusde hand en rugklachten in het ziekenhuis worden opgenomen. De autobestuurster verklaarde verblind te zijn geweest door de lage zon. De politie gonst van tevredenheid over de vijf surveillanten die in Soest sinds oktober 1995 werk zaam zijn. Dat blijkt uit het laatste kwartaalverslag van coördinator H. van Thienen, waarin o.m. wordt ge constateerd dat de "hulp-agenten" niet meer uit het Soester(bergse) straatbeeld zijn weg te denken. Volgens het verslag blijkt dat de surveillanten steeds meer waardering krijgen voor hun inzet en werklust, ook onder minder prettige omstandigheden, zoals de afgelopen strenge winter. "Dat zij een duidelijke versterking zijn van de toezicht- en surveillancefunctie komt ook naar voren in de veiligheidsbelëving van de burger. Positieve reacties vanuit de burgerij zijn hoorbaar." Hoewel het eerste kwartaal 1996 niet de meest ideale periode was om verder te werken aan het begrip "kennen en ge kend worden" - "veel mensen verkozen de huiselijke warmte boven een gesprek op straat", aldus het verslag - wordt met grote voldoening vastgesteld dat de surveillanten slechts 16% van hun werk tijd aan het bureau hebben doorge bracht. Dat had volgens de afspraken wel 20% mogen zijn. Wat deden ze zoal? Het verslag geeft een aardige opsomming: toezicht op het aanbieden van huisvuil, grof vuil en bedrijfsafval; preventief en repressief optreden op milieugebied; de versprei ders van folders en reclamemateriaal de boel laten opruimen als er weer eens een illegale "storting" had plaatsgevon den; de opsporing van een illegale autospuiterij op de Eng. Verder signaleeren ze gaten in het weg dek, vernielde verkeersborden, verkeerd geparkeerde vrachtauto's, autoreparaties aan de openbare weg, autowassen tij dens de vorst, en nog zo het een en an der. Daarnaast werd veel tijd besteed aan groepen baldadige jongeren, over last van honden, diefstallen, het toezicht bij evenementen (o.a. Carnaval), verkeerscontroles, (verlichting, snelheid, autogordels, etc.) en toezicht in de win kelcentra en op de markt. In het eerste kwartaal deelden de surveillanten 245 maal en proces-ver baal uit, "waarbij de confrontatie met het pubiek werd aangegaan", aldus het verslag. In het verkeer werd op kente ken 87 maal vebaliserend opgetreden. Qua tijdsbesteding, aandachtsvelden en "prestaties" hebben de surveillanten aangetoond dat zij de ingeslagen weg op goede wijze hebben voortgezet, aldus de rapportage. Uitstallingen Het College heeft met instemming ken nis genomen van het verslag. Opmerke lijk is dat gemeentesecretaris W. de Kam daarbij het advies geeft om de sur veillanten voortaan expliciet de wens mee te geven dat ze ook toezicht hou den op de winkeliers die met hun uit stallingen op de stoep "een aanzienlijk beslag leggen op de openbare ruimte die voor voetgangerspubliek bestemd is". V> SCHOONHEIDSSALON Jan de Rooystraat 36 SOEST 035-6026914 Cellulite behandelingen Afslankbehandelingen Warmte koude pakking Dieet ondersteuning Bij een cellulitekuur de 1 1 e behandeling GRATIS! Er zijn alleen maar argumenten vóór de verzelfstandiging van het openbaar onderwijs in Soest; echte bezwaren zijn er niet of nauwelijks. Dat blijkt uit het voorlopige stand punt van het College van B. en W., dat inmiddels aan alle betrokkenen - ook de scholen zelf - is voorgelegd. B. en W. baseren hun standpunt op de rapportage van het adviesbureau ICS, dat o.a. concludeert dat er in Soest een groot draagvlak bestaat voor het "op afstand plaatsen" van het openbaar on derwijs. Nu nog is het gemeentebestuur - in een "dubbelrol - tegelijk ook het be voegd gezag van de openbare scholen en dat levert in de praktijk nogal eens pro blemen op. Dat zal nog toenemen als binnenkort de financiering van het on derwijs door het rijk naar de gemeente wordt "gedecentraliseerd". ICS moest in opdracht van de gemeente gaan zoeken naar de knelpunten en de mogelijkheden om die op te lossen. Het rapport wijst onomwonden in de rich ting van verzelfstandiging, waarbij het gemeentebestuur "afstand" neemt van het openbaar onderwijs. Dat wordt - vanaf volgend jaar - een zelfstandige stichting met een eigen bestuur. Meer afstand Op dat moment is de gemeente verlost van haar dubbelrol en zal er meer af stand komen tussen de scholen en de politiek. Verwacht wordt dat dat zal lei den tot snellere besluitvorming. Boven dien kunnen op die manier ook de ouders beter en directer bij het onder wijs betrokken worden, zoals ook ge beurt in het bijzonder (christelijk, katho liek, bijzonder-neutraal) onderwijs. Toch zal de overheid een belangrijke rol blijven spelen in het verzelfstandigde openbaar onderwijs. Het gemeentebe stuur heeft nu eenmaal wettelijke taken, moet de voorwaarden scheppen en con trole, uitoefenen. Maar de zelfstandige stichting bepaalt voortaan het beleid op financieel en onderwijskundig gebied. Verwacht wordt dat dat zal leiden tot een effectiever omspringen met de fi nanciële middelen. Tenslotte zal de ver zelfstandiging ook een impuls zijn voor een betere "profilering" van het open baar onderwijs, dat de laatste jaren in het algemeen te maken heeft met een zekere terugloop. Geen dubbele pet Het College kiest vooralsnog - vooruit lopend op de politieke besluitvorming - voor de stichtingsvorm, omdat daarmee de "afstand" het best gewaarborgd lijkt te worden. Sommige schooldirecteuren zien overigens liever de functionele raadscommissie - zoals nu - als bevoegd gezag, maar juist omdat er binnenkort van alles en nog wat wordt gedecentra liseerd (huisvesting, onderwijsbegelei ding, achterstandsbeleid en allochtone talen) moet de gemeente niet gehinderd worden door haar "dubbele pet", aldus het College. B. en W. kiezen er ook bewust voor om de vijf openbare scholen in één stichting onder te brengen. Schaalvergroting is nodig om de personele en financiële ri sico's in de toekomst te kunnen dragen, menen B. en W., die overigens ook de deur alvast open houden naar nog ver dere, namelijk regionale schaalvergro ting in Eemland-verband. Een 24-jarige bewoner van de Kornet ontdekte vorige week tot zijn schrik dat er uit zijn tuin twee kunststoffen tuin stoelen waren ontvreemd. Hij meldde de diefstal bij de politie. Op Tweede Pinksterdag (maandag 27 mei) is het evenemententerrein de Eng het toneel voor een "vlooienmarkt". Par ticulieren kunnen er hun overtollige tweedehands artikelen verkopen. Er komen volgens de organisatoren ca. 100 kraampjes te staan (inlichtingen over de verhuur: tel. 0343-442962 of 431533). De markt begint om 10.00 uur en ein digt om 17,00 uur. Bij goed weer wordt de markt opgesierd met antieke auto's, old-timers en "classicers". Wie een oude auto of motor wil verkopen, ruilen of tentoonstellen kan eventueel gratis een staanplaats krijgen. De vlooienmarkt zelf biedt de meest uit eenlopende zaken, zoals boeken, glas werk, meubels, speelgoed, curiosa, an tiek, gereedschap etc. Naar verwachting wordt veel klein antiek aangeboden, maar ook verzamelaars van postzegels, ansichtkaarten en munten zijn welkom. Kinderen met Flippo's krijgen een gra tis staanplaats. De entree van de vlooienmarkt bedraagt voor volwassenen f 3,-; kinderen en 65- plussers betalen f 2,-. Openingstijden: dagelijks van 10.00- 20.00 uur - zondag van 15.00 - 20.00 uur 's woensdags gesloten F.C. Kuyperstraat 3 3761 EG Soest Tel.: 035 - 602 46 64 Wegens autodiefstallen en de in braak in een Zwolse autowasstraat zijn drie Soesters (van 18,26 en 27 jaar) door de Utrechtse politie rechter veroordeeld tot maximaal twaalf weken celstraf. De verdach ten moeten samen 450 gulden scha devergoeding betalen aan één van de gedupeerde autobezitters. "Het is ontzettend stom geweest om met die twee heren in zee te gaan," zei offi cier van justitie mr. L. Michon dinsdag tegen de jongste verdachte. De Soester had een nog vrijwel blanco strafblad toen hij met de twee broers, doorgewin terde inbrekers, op het criminele pad ging. Toch was het de 18-jarige die de broers in de nacht van 10 op 11 februari mee troonde naar de Zwolse autowasstraat waar hij had gewerkt. Het zoontje van de chef had hem uitgelegd dat ze door een luchtrooster naar binnen konden. De Soesters namen uit het bedrijf 540 gulden, twee trays met elk 24 blikken frisdrank en een groot aantal pakken koffie weg. Die dag stalen ze in Amersfoort ook een Volkswagen Polo. En 15 dagen later gingen ze er in Soest met een gestolen Volkswagen Golf vandoor. Bij die laat ste diefstal had de 18-jarige op de uit kijk gestaan. Maar de officier en de rechter achtten hem even verantwoorde lijk als de andere twee. Tegen de jongste verdachte eiste de of ficier een celstraf van twaalf weken waarvan vier voorwaardelijk. De beide broers moesten wat haar betreft gewoon twaalf weken gaan zitten. De rechter was het met de eerste eis eens, maar zette het onvoorwaardelijk deel om in honderd uur dienstverlening. Hij zei er op te vertrouwen dat de 18-jarige uit zijn avontuur is wakker geschud. Ook de jongste van de broers mag on betaald gaan werken, 140 uur in plaats van de geëiste twaalf weken cel. On danks zijn lange strafblad - hij heeft er juist een gevangenisstraf van twee jaar op zitten - wist hij bij de rechter de in druk te wekken dat hij iets van zijn le ven wil maken. Zijn regelmatige contact met de reclassering zou daar aan mee werken. De derde Soester verbruide het bij de rechter door een eerder opgelegde dienstverlening van 240 uur te laten zit ten omdat hij een beetje ziek was. Deze werkstraf is inmiddels omgezet in cel straf. En voor zijn nieuwe misstappen moet hij negen weken de gevangenis in, drie weken korter dan er geëist was. Dillenburglaan 12, Soest (naast Randstad), tel: 035-6012340 DE GROOTSTE OP HET GEBIED VAN: COMPACT DISCS, CD-ROM, CD-I, KOOPVIDEO'S, HUURVIDEO VERHUUR SEGA NINTE EN SPELCOMPUTERS, V VIDEO VAN DE WEEK: 2' The Net, met Sandra Nu tijdelijk met gratis Film-du

Soester Courant | 1996 | | pagina 3