OTuAB 2 SMEEING AUTOPLEIN Verzet tegen ruimere zondag-opening winkels vindt geen gehoor 'Vrienden' schenken Molenschot boom HOLLANDSE NIEUWE... 7?5 Jongelui zetten alles recht St. Joseph gaat met de SCW onderhandelen over fusie we*r- 6027493 f"TTTTTTTT^ De lekkerste en voordeligste uit de regio Gemeenteraad stapt met 17-6 over bezwaren heen 3 Actueel 15 Soesterberg 17 Sport 20 Cultuur 5 Actueel Jongen bedreigt Soester met imitatiepistool Letsel vrouwen HOLLANDSE NIEUWE visspecia^terten Alvast openingsfeest voor bewoners li g§g Sv- KLAREN 0TROMP O Ze zijn er weer kom gratis proeven VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Rustige 'luilaknacht' in Soest Hans Al bias HET VLEESCENTRUM keuze uit 200 occasions Iedere bezoeker krijgt deze week een geranium cadeau! Bovendien ontvangt elke occasion-koper een Union tiets t.w.v. 928,-- t A Ondanks vrij hevig verzet, zowel in als buiten de gemeenteraad, heeft Soest vorige week ja gezegd tegen een ruimere zondag-openstelling van de winkels. De raad keurde met 17 tegen 6 stemmen de nieuwe ver ordening goed. Binnenkort mogen de winkels op 12 zon- of feestdagen open zijn. Ook de ruim 600 handtekeningen onder een oproep aan de raad, die voor de vergadering werd aangeboden door een delegatie van Soesters die zich vanuit hun christelijke overtuiging tegen de verruiming verzetten, brachten daarin geen verandering. De handtekeningen werden door de heren Westeneng en Christaanse aangeboden aan burge meester De Widt, die daarvoor vijf mi nuten voor aanvang van de raad vrij maakte in het trappenhuis van het ge meentehuis, temidden van weinig at tente en roezemoezende raadsleden. De ondertekenaars van de oproep lieten het gemeentebestuur weten dat zij zich ernstig zorgen maakten over het voor nemen van de raad, omdat zij de zon dag beschouwen als een "dag van God", die niet strookt met allerlei commerciële activiteiten. In de raad vonden zij slechts beperkt gehoor: alleen de drie aanwe zige CDA-raadsleden Ries van Logtenstein, Bart Krol en Jan Pieter Lokker, de GPV-er Wiebe Meilof en de leden Teeke Glastra (BAM) en Jan Vis ser (GroenLinks-PS) stemden tegen. De overgrote meerderheid van de raad ging akkoord. Belang van kleine groep De tegenstanders gaven zich overigens niet zomaar gewonnen. Met name Mei lof hield een uitvoerig betoog, waarin hij twijfelde aan de behoefte die er in Soest zou bestaan aan de verruimde zondag openstelling, maar ook principiële en godsdienstige argumenten aanvoerde. Volgens de GPV-er is de zondagsrust overigens niet zozeer een bijbels gebod als wel een "geschenk van God", dat zeker niet "dwingend irritant" is opge legd door de Schepper. Meilof vroeg zich ook in gemoede af of het belang van een kleine groep winkeliers - nog afgezien van hun werknemers - wel spoorde met het belang van de overheid en vreesde vooral voor de positie van kleine ondernemers, die door de winkel ketens worden opgejaagd om mee te doen. Ook het milieu was volgens hem beslist niet gediend met toenemend "meubelverkeer". Zijn CDA-collega Lokker betitelde de argumentatie van het College ("de maatschappelijke ontwikkelingen niet in de weg staan") als kletskoek. B. en W. volgden volgen hem de "waan van de dag" en hij zag daarin een voorbeeld van het streven om "het liberale principe van de markt" overal te laten gelden, "ook door zogenaamd progressieve partijen". Lokker vond het bovendien schrijnend voor de armen om geconfronteerd te worden met allerlei uitbundig commer cieel gedoe en verweet het College dat het uit zijn economische mouw een li berale aap tevoorschijn haalde. Lokker rekende snel uit dat er met 12 "open" zondagen (zowel in Soest als Soester- berg) eigenlijk sprake was van 24 zon dagen met verruimde openingsmogelijk heden. Eerste Kerstdag niet De bezwaren werden door de overige fracties niet gedeeld. Wel pleitte Kees Boerkoel (PvdA) ervoor de Eerste Kerstdag niet in de verordening op te nemen, en dat werd door alle anderen onderschreven. Sander Brunekreef (VVD) stoorde zich aan Lokkers op merkingen over het "liberale principe van de markt", wat hij te veel eer vond, en stelde vast dat de ruim 600 handte keningen van de "bezwaarden" zo'n 2000 Soesters vertegenwoordigen, wat op een totale bevolking van 42.000 niet doorslaggevend kon zijn. Wim Roest (D66) vond het overdreven om te stellen dat de zondag een "sociale De heren Westeneng en Christiaanse (r.bieden de ruim 600 handtekeningen - als een soort Smeekschrift der Edelen - aan burgemeester De Widt en wethou der Blommers aan. rustdag" zou moeten blijven. "Dat is-ie in allerlei sectoren van de samenleving allang niet meer." Hij vond ook dat één groep van de bevolking niet de be wegingsvrijheid van alle anderen mocht beperken. Geschenk uit de hemel Twee fracties stemden verdeeld: de Bur gers met een Andere Mening, waarvan Teeke Glastra zich aan de kant van de tegenstanders schaarde, en GroenLInks- Progressief Soest, waarvan Jan Visser de zondag ook beschouwde als "een ge schenk uit de hemel". Hij vond de gru wel van de 24-uurs economie ook reden genoeg om flink op de rem te gaan staan. In haar eerste reactie liet WD-wethou- der Neks Blommers weten dat de meer derheid van het College (ook Van Logtenstein was tegen) de verruiming beschouwt als een verdere stap op een weg die Soest toch al was opgegaan. "En je kunt mensen niet dwingen zich niet te bewegen, zoals je ook niet kunt zeggen: je mag op zondag overal naartoe, be halve naar winkels. In de tweede ronde toonde vooral Mei lof zich bitter teleurgesteld over het de bat. "Ik ben zeer bedroefd; we lijken al lemaal een stukje 'paarser' te zijn gewor den." Hij stelde verder vast dat veel raadsleden het "lastige christelijke juk" graag van zich afwierpen en consta teerde dat met deze uitkomst de positie van veel Soester burgers werd geschaad. Dat hielp allemaal niet meer. Bij de - op verzoek van Meilof gehouden - hoofdelijke stemming kreeg het College voorstel de steun van 17 raadsleden, bij zes tegenstemmen. De Stichting Centrale Woning- zorg (SCW) beantwoordt het meeste aan het gewenste profiel van St. Joseph voor een eventuele fusie. Daarom zal het bestuur van de woningbouwvereniging met deze Amersfoortse stichting gaan onderhandelen. De keuze op de SCW viel na een on derzoek van het extern adviesbureau Rijnconsult te Velp. De andere fusie- partner was de Woningstichting Soest (WS). Bij het samenstellen van het profiel is rekening gehouden met de wensen van het bestuur en de huurders van St. Joseph. De bewo nerscommissies zijn hierin nauw be trokken, evenals bij het opstellen van het onderhandelingsprotocol. De Raad van Commissarissen heeft in gestemd met de start van de onder handelingen met de SCW Met ruim achthonderd woningen is St. Joseph een van de kleinere woningcorporaties en die komen als gevolg van de beleidsmatige ontwik kelingen in de volkshuisvestings sector steeds meer onder druk te staan. Omdat St. Joseph nu in elk geval nog gezond is, wil ze via een ftisie het voortbestaan in de toekomst waarborgen. Ook al zouden de onderhandelingen met de SCW op niets uitlopen, dan is er volgens voorzitter Fons de Backer nog niets aan de hand. Het bestuur wil alleen eventuele slechte tijden voor zijn. ONGEWOON WONEN, GEWOON MEENEMEN BINNENKORT IN SOEST Groen en milieu tevreden over wijkbeheer. Soest zegt Vini's Bar de wacht aan. Gemeenteraad gelooft nauwelijks in golfbaan, maar wie durft er hardop nee te zeggen? Vijftiende IBMC-dag Kamp van Zeist. Beëidiging van 52 huzaren. De Spitfire is 'ziek'. Voor de 42ste keer. avondvierdaagse. VVZ'49 laatste af delingskampioen. Mogelijk rentree Judith Lazonder. Spierpijntjes niet uit te sluiten. Spanning te voelen bij Piet en Bart. Concerten, festival en activiteiten op De Vrije Teugel. Een zestienjarige Soester heeft woensdag bekend een plaatsgenoot te hebben bedreigd met een imitatie pistool. Hij kreeg een proces-verbaal voor de bedreiging en het bezit van het nep-wapen. Het voorval speelde zich af op vrij dag 17 mei om ongeveer tien uur 's avonds. Op de kermis waren twee jongens aan het stoeien, volgens de politie eigenlijk om niets. Toen een groepje jongens er zich mee ging be moeien, vielen er wel rake klappen en werden er schoppen uitgedeeld. Tijdens de vechtpartij trok een van de jongeren het imitatiepistool en bedreigde hij een veertienjarige Soes ter. Die raakte dusdanig van streek dat hij later aangifte deed bij de po litie. Vijf dagen later werd de verdachte aangehouden, die vervolgens tijdens het verhoor op het politiebureau be kende. Het pistool werd in zijn huis aangetroffen. Het imitatiepistool lijkt zo echt, dat het onder de wet wapen en munitie valt. Om die reden is het strafbaar om het zonder vergunning in het bezit te hebben. Twee vrouwen zijn donderdag voor on derzoek naar Medisch Centrum Molendael gebracht, nadat ze letsel had den opgelopen bij een ongeval op de kruising van de Molenstraat en de Albert Cuyplaan. Het betreft een 63- jarige inwoonster van De Bilt, die klaagde over nekletsel en gewond raakte aan haar schouder, en een twee jaar oudere Leusder vrouw die eveneens haar schouder bezeerde. De vrouwen kregen geen voorrang toen ze vanaf de Albert Cuyplaan de Molen straat inreden. Het ongeluk werd ver oorzaakt door een van links komende automobilist, een 62-jarige Soester die ongedeerd bleef. Op zee gekaakt en licht gezouten Bij ons vakkundig schoongemaakt en altijd vers van het mes Uiteraard 18 kwaliteit van weedestraat 149 3761 cd soest tel: 035 - 601 52 88 Hij staat er eerlijk gezegd al een tijdje, maar sinds vorige week pronkt hij er officiéél: de boom die de "Vrienden van Molenschot" de bewoners hebben aangeboden ter gelegenheid van de ingebruikne ming van bun nieuwe behuizing. De blauwe ceder vormt een natuurlijk element bij de entree van het nieuwe verzorgingshuis aan het Dalplein. De boom werd dinsdagmiddag niet ont huld - daar is-ie te groot voor - maar het bordje dat aan zijn voet staat wel. Dat gebeurde door mevrouw Ans Holleman, voorzitter van de "Vrienden van Molen schot". Deze club dankt zijn ontstaan, merkwaardig genoeg eigenlijk, aan de tijd dat er voor het voortbestaan van het verzorgingshuis nog geknokt moest wor den, zoals mevrouw Holleman in herin nering riep. Tien jaar geleden wilde de provincie nog fors bezuinigen op de subsidie voor verzorgingshuizen en Molenschot dreigde daarvan het eerste slachtoffer te worden. Heel Soest kwam in verzet en ook de Molenschot-bewoners - onder leiding van de inmiddels legendarische mevrouw Kraal - tekenden protest aan. In die roerige tijd ontstond de "vriendenclub", die geld inzamelde voor de actiepot. Toen de dreiging tot ieders opluchting was afgewend kon het geld bestemd worden voor allerlei "extra's" in en om het huis, waar met name de me dewerkers gemak van hebben of die het verblijf in Molenschot aangenamer ma ken. Dat geldt ook voor de boom, die t.z.t. als kerstboom kan worden aangekleed, naar een idee van zuster Willemien Ko nijn. De gemeente heeft de blauwe ce der geplant en zal 'm ook onderhouden, aldus mevrouw Holleman, die het ge meentebestuur dan ook een goeie buur noemde. Naast de boom hebben de "Vrienden" overigens ook nog een koel vitrine voor het winkeltje in Molenschot beschikbaar gesteld, zodat de bewoners daar o.a. gekoelde pakjes boter kunnen krijgen. De plechtige "overhandiging" van de EeBsWBKBEBÊRÈsm Mevrouw Vischer (l.nam namens de bewoners het bordje (en de boom) van de "Vrienden van Molenschot" in ont vangst, aangeboden door mevrouw Holleman (r.). boom was een van de hoogtepunten tij dens de gezellige bijeenkomst in de kof fiekamer van Molenschot, waar alle be woners - vergezeld van één familielid - alvast hun eigen openingsfeest vierden. Officieel gebeurt dat op 7 juni, maar dan wordt het zó druk met "hoteme toten" - zoals Molenschot-directrice mevrouw E. Vischer uitlegde - dat de bewoners zélf wellicht in het gedrang zouden komen. Daarom nam Molen schot alvast dit voorschotje op het offi ciële openingsfeest. "En dubbel vieren is natuurlijk het leukste," vond mevrouw Vischer. onroerend goed "v;" Bemiddeling Hypotheken Taxaties Wij maken er meer van Ook 's avonds en in 't weekend zie pagina 3 Geef Brink maar de ruimte Kantoorinrichters voor een kompleet kantoor FAXEN C0PJERS MEUBELEN ETC. NIJVERHEIDSWEG 9, 3762 EP SOEST TEL 035 6014706 FAX 6026856 Drie jongelui zijn zaterdagmorgen vroeg met de politie door Soest ge trokken om het een en ander recht te zetten. Ze hadden tijdens het tra ditionele 'luilakken' een aantal spullen omver gegooid. De politie trof 's morgens om zeven uur vijf jongeren aan op de Ir. Menkolaan. Twee van hen wisten te ontsnappen, maar twee Soesters van negentien en twintig jaar en een Baarnaar (18) wer den staande gehouden. Ze bekenden hekken bij het gebouw van de voormalige Oranje Nassauschool omver te hebben geduwd. Op last van de politie zetten ze die weer recht. Even later verwijderden ze ook een schrikhek dat ze voor de inrit van het politiebu reau aan de Dalweg hadden gezet en zetten ze winkelwagens van een super markt aan de Smitsweg weer overeind. De jongelui hadden verder de tijdelijke verkeerslichtinstallatie bij Garage Van Dolderen aan de Burgemeester Grothe- straat 'op rood' gezet. Ook dit werd her steld, al duurde het even voordat de in stallatie weer normaal functioneerde. Tevens hadden de jongeren zich op de Prins Bernhardlaan schuldig gemaakt aan het pitrollen van een kabelhaspel. De politie had de kabel alweer opgerold en teruggebracht naar de Soester Eng- weg, waar de haspel thuishoort. Volgens een woordvoerder van de poli tie hebben de jongelui geen schade aan gericht, zodat ze zonder proces-verbaal naar huis mochten. Verder is het, zover bekend, rustig ge weest in Soest tijdens de luilaknacht. Voor de nieuwste CO's - CD-ROM's - CD-i's - koop- en huurvideo's V. Weedesïï. 253 Soest Tel. 6022339 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Rundergehakt per kilo7?° Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar SOEST: Koningsweg 14, tel.: 035-6013227 Openingstijden: Ma. t/m do. 09.00-18.00 uur, vrij. 09.00-21.00 uur, zat. 10.00-17.00 uur i

Soester Courant | 1996 | | pagina 1