Oest! STAK Gemeenteraad gelooft nauwelijks in golfbaan, maar wie durft hardop nee te zeggen? Druilerige vlooienmarkt in Soest Sociaaldemocraten uit beide Soests organiseren 'veiligheidsconferentie1 Ruim 2.300 mensen in avondvierdaagse 1 ACTUEEL te, in, Soest/j Raad akkoord met 7 miljoen krediet brandweerkazerne PAGINA4 WOENSDAG 29 MEI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 5 »e wil alle ailers van lat hebben Initiatiefvoorstel GroenLinks sneuvelt Organisatoren niet ontevreden PIET VAN HEUGTEN Zonnewijzer van bedrijf gestolen "Pure noodzaak werd een prettige ervaring" PETERS Makelaardij De makelaar die perfect voor u werkt! SOEST KRIJGT EEN ÉCHTE WOON- PASSAGE DANK ZIJ OTAK! Mixavond bij PASO op maandag 3 juni De Soester Duinen Inbraak woning Amersfoortsestraat College houdt alle opties open PvdA/SPD brengt Europa en gemeenten bij elkaar Laatste inschrijving op maandag 3 juni tot 18.30 uur Internationaal rijbewijs ook in Soest verkrijgbaar Controle politie op uitstallingen van winkeliers GS keuren plan bestemmingen in Soest-Zuid goed Filmclub êv 3765 EE Soest 4617/60106 47 ge van B. en W. heeft alle agebedrijven aangeschreven zoek om wat te doen aan de le overlast van grote auto- ilgens het gemeentebestuur ieds vaker geconstateerd dat rs die auto's aan- of afvoeren nbare weg voor de garage- tilstaan en een belemmering or de doorstroming van het e bedrijven wordt dringend aatregelen te treffen, in over- le gemeente, om de ver- r te beperken. De politie zal /orden extra aandacht te ge- t probleem. Staf Voorlichting AV Soest 60 93 460 GEDIEND INGEDIEND •bel Eigenlijk gelooft bijna niemand in politiek Soest nog dat de golfbaan die de stichting Wolfduin in het Monnikenbosch wil aanleggen een enigszins haalbare kaart is. Maar er zijn aanzienlijk minder raadsleden die dat ook hardop durven zeggen. Daarvoor is de golf-lobby in Soest net iets te sterk. Dat bleek vorige week opnieuw tijdens de door Jan Visser (GroenLinks-Progressief Soest) aangezwengelde discussie over de vraag of de gemeente haar al dan niet vermeende medewerking aan de realisering van zo'n golfbaan althans aan de totstandkoming van een Milieu Effect Rapportage (MER) - zo langzamerhand maar eens moet beeïndigen. Het College had onlangs al laten weten dat de gemeente eigenlijk helemaal niks doet, zodat Vissers voorstel min of meer als stemmingmakerij werd afgedaan. De kwestie kwam niettemin tijdens de raadsvergadering nog eens uitvoerig aan de orde, want het is uiteindelijk de raad zélf die de beslissingen neemt in dit dorp, al zijn er legio mensen die daar heel anders overdenken. In elk geval kreeg Visser volop de gelegenheid zijn zienswijze naar voren te brengen, waar bij hij overigens alleen de steun kreeg van de oppositiefracties, met uitzonde ring van de BAM, want de VVD/ CDA/PvdA-coalitie heeft zich tot dus ver zeer gevoelig getoond voor de golf- lobby van de "grote boze Wolfduin", zoals de golfstichting hier en daar wordt genoemd. Visser had inmiddels de beschikking over nieuwe munitie, omdat de Soester WD-gedeputeerde Korthuis-Elion on langs ergens had laten weten dat de deur voor de golfbaan (of de MER, dat was niet te achterhalen) "op een kier stond". Volgens Visser legde ze daarmee de bijl aan de wortel van het Streekplan ("is er dan niets meer heilig?"). Verder beschuldigde hij het College ervan een situatietekening van het door Wolfduin gewenste "golfgebied" achter te houden. Blote knieën Visser verklaarde zich graag bereid om desnoods "op z'n blote knieën" de hui zen in Soest langs te gaan om handte keningen tegen de golfbaan te verzame len, maar toen burgemeester De Widt hem duidelijk maakte dat die opmer king onverkort genotuleerd zou worden slikte hij zijn woorden onmiddellijk in. Visser had de lachers sowieso op zijn hand door zijn toespeling op de onlangs in Sint Nicolaasga gearresteerde arts, die wat al te vlot euthanasie op een van zijn patiënten had gepleegd. Toevallig wor den in deze Friese plaats ook de Soes ter golfkampioenschappen gehouden, bij gebrek aan een plaatselijke accom modatie. "Je zal in Sint Nicolaasga maar een golfballetje tegen je hoofd krijgen en behandeld worden door zo'n huis arts... Dan zie je Soest nooit meer te rug," aldus Visser. Het serieuze deel van het debat draaide in eerste instantie vooral om de vraag of de zgn. "Meilof-variant" - een golf- lokatie op Soester grondgebied, tegen de grens met Amersfoort - intussen al een beetje was "opgerekt". Meilof zelf legde nog maar eens uit dat zijn voor stel destijds juist bedoeld was "om erger (andere lokaties) te voorkomen". Net briefje Inmiddels had het College - op nadruk kelijk aandringen van de raads commissie - een net briefje naar de pro vincie gestuurd, waarin met zoveel woorden nog eens werd gehengeld naar een "bestuurlijke uitspraak": als de raad, op basis van een (positieve) uitkomst van de MER, besluit zo'n golfbaan mo gelijk te maken, mag er dan op de goed keuring van de provincie gerekend wor den...? Eigenlijk heeft de gemeenteraad zich daartoe al een paar jaar geleden bekend, maar door een (opzettelijk?) slordig heidje in de brief aan de provincie ging het opeens niet meer over het ónder- zoek waarvoor de raad zich in 1993 heeft uitgesproken, maar over de reali sering van de golfbaan zélf. De oppositiefracties wilden, onder aanvoe ring van Visser, hom of kuit van het College. Wilden B. en W. de provincie soms wijsmaken dat Soest eigenlijk al ja had gezegd tegen de aanleg? De wethouder verwierp Vissers beschul digingen over geheimzinnigdoenerij overigens met kracht. "Dat roept de sfeer op dat er allemaal vreemde dingen gebeuren, en dat is niet zo." Hij wreef Visser trouwens ook onder de neus dat deze in zijn wethouderstijd zelf óók bij de provincie een pleidooi voor (een on derzoek naar?) de golfbaan had gehou den. "Dat moest wel," aldus Visser, "om dat ik een raadsbesluit moest uitvoeren." Heel weinig tijd Ten Hove wees ook de suggestie van "ambtelijke inzet" door de gemeente, ten behoeve van het golf-plan, van de hand. "Er is heel weinig tijd aan be steed, en als dat al gebeurd is, dan was het vooral tijd van de wethouder..." Wat er precies onderzocht gaat worden - met name de vraag óf, en niet zozeer waar in het Monnikenbosch een golfbaan kan worden aangelegd - was volgens de wet houder exact te lezen in de startnotitie die aan de MER voorafgaat (als die doorgaat, uiteraard) en die ook in de raad aan de orde zal komen. Ten Hove beleed overigens zijn geloof in de "onafhankelijkheid" van de MER, ondanks allerlei geruchten in de pers dat ze altijd in het voordeel van de aanvra gers (betalers) uitvallen. Wat de actuele stand van zaken betreft sprak hij van een kip-en-ei-kwestie, die langzamer hand maar eens doorbroken moest wor den. De vraag of de raad in 1993 al dan niet besloten had tot een onderzoek, óf in principe al ja had gezegd tegen de rea lisatie van de golfbaan, hield de poli tieke gemoederen geruime tijd bezig. In diverse toonaarden toonden de coalitie fracties CDA, VVD en PvdA begrip voor de verlangens van Wolfduin, dat 15-5-96 :n van een 14-5-96 14-5-96 13-5-96 ementen oonhvns ;uwen van 15-5-96 iberging 14-5-96 13-5-96 iberging 14-5-96 estaande tainer /oonhuis mhuis 14-5-96 15-5-96 14-5-96 deling planologie en bouwen tranenden De vlooienmarkt die op Tweede Pinksterdag op de Eng gehouden werd is ondanks de gestage regen een aardig succes geworden. De or ganisatoren waren na afloop in elk geval niet ontevreden over de be langstelling van het publiek. DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HET TEGELTAPIJT bouwrijp maken bouwrijp maken 6 weken na deze bekendmaking Iers van de gemeente Soest, Post JAAR GARANTIE ingifte van de Anw-set nachtigen hiertoe een e sluiten met de Sociale nk. n aanschrijven dat in ite wordt geconstateerd rs die auto's aan- of af- penbare weg voor het gara- itilstaan en een belemme- or de doorstroming van rzoeken in overleg met aatregelen te treffen om te beperken. 'an politie vragen. :perken. Geen verdere als gevraagd verlenen. In latsing overlast naar latregelen in het voor- ils horeca zelf niets doet. pvergunning verlenen chrift dat voordat de sloop >opplan en het asbestver- lienen te zijn overgelegd. gaande 01-7-1996 met ssen; m voor 1996 het TB-1996-I; gende jaren de primitieve 97. tot afgifte van het ijbewijs niet te mandate- recteur van de ANWB en al Rijbewijs te laten af- urgemeester van Soest. TEGELTAPIJT V.A IS,- TOT 120,- PER M' Verkoop uitsluitend in Soester- berg, Amersfoortsestraat 22, of bel voor kleurenfolder en/of vrijblijvend bezoek aan huis/ bedrijf: 0346-351838. Wij le veren en leggen door het hele land. BEZOEK ONZE AFD. SPEC. PARTIJEN. ALTIJD 50.000 TAPIJTTEGELS IN VOORRAAD. Soest kon - met de gigantische drukte van de Oranje-vrijmarkt (op dezelfde plek) nog in het achterhoofd - opnieuw op de Eng terecht voor allerlei koopjes. Er stonden al met al ca. 45 kramen. Dat ze daarvoor eerst een entreebedrag moesten betalen was voor de meeste bezoekers kennelijk geen bezwaar; door de dag heen moeten er toch zeker wel een paar duizend geweest zijn. Het druilerige weer fungeerde duidelijk als spelbreker. Dat gold niet alleen voor de publieke belangstelling, maar ook voor die van de verkopers, waarvan zich een groter aantal tevoren had aange meld dan er uiteindelijk een standplaats bleken in te nemen. Ook het aantal Heel wat Soesters lieten zich door de gestage regen niet weerhouden van een kijkje op de vlooienmarkt. "oldtimers" - klassieke auto's - bleek uit eindelijk heel wat minder groot dan de organisatoren tevoren hadden verwacht. Wie het ervoor over had - uiteindelijk regende het ook weer niet zó hard - kon in elk geval vaststellen dat er in Soest op de doorgaans vrij saaie Tweede Pink sterdag toch iets te beleven was. Of het evenement volgend jaar een reprise krijgt moet worden afgewacht. logischerwijs niet aan een peperdure MER (kosten ca. 1 miljoen) wil begin nen als er niet minstens enige zekerheid is over een positieve beslissing daarna, want dan is het weggegooid geld. Met de nodige mist probeerden Kees Boerkoel (PvdA) en Günther Plomp (VVD) een tekstwijziging in de brief ("depuis la lettre", zogezegd) te voorko men. Boerkoel vond het allemaal mug- gezifterij, omdat ze volgens hem ook bij de provincie de raadsnotulen uit Soest heel goed lezen, en Plomp hield zo'n onduidelijk verhaal dat het er bijna op leek dat Visser in feite een warm vóór stander van de golfbaan moest zijn. Op de kast Opmerkelijk was in dat verband dat de immer beminnelijke GPV-er Meilof erin slaagde Plomp bovenop de kast te krij gen toen hij hem van "misleiding" betichtte. Plomp eiste verbolgen dat Meilof deze woorden terugnam, maar die deed dat niet en legde met het on schuldigste gezicht van de wereld nog even uit dat Plomp "onduidelijkheid" creëerde. De VVD-er kwam niet verder dan de vaststelling dat hij het er niet mee eens was. Het welles-nietes-spelletje werd uitein delijk doorbroken door wethouder Ten Hove zelf, die tot lichte verbijstering van de coalitiefracties die juist zo veel moeite deden om dat te voorkomen, liet weten dat hij in elk geval geen moeite had met een gecorrigeerde brief aan de provincie. Voor de meeste fracties was dat voldoende, min of meer onder het motto "we zien wel waar het schip strandt", waarschijnlijk om de golf- liefhebbers op de tribune niet al te zeer te bruskeren. Het initiatiefvoorstel van Visser kreeg dan ook geen meerderheid, afgezien van de fractie van Gemeente belangen, die zich bij monde van Harry Witte ook duidelijk tegen elke betrok kenheid van Soest met de plannen uit sprak. Een 35-jarige Soester heeft aangifte ge daan van diefstal van een bronzen zon newijzer. Die werd zaterdagnacht van zijn bedrijfsterrein aan de Veldweg ont vreemd. De waarde bedraagt volgens de politie 2.800 gulden. De ervaring van een 'huisverkoopster Ik had een heerlijk, modern huis op een van de leukste stekjes in Soest. Verkopen was wel het laatste waar ik aan dacht. Maar toen ik elders in de Randstad een nieuwe werkkring vond, had ik geen andere keus. Vanaf het moment dat de beslissing genomen was, wilde ik de verkoop zo snel mogelijk afronden. Aan een lange, onzekere periode had ik geen enkele Mevrouw J. Suyker, uit Soest. behoefte. Mijn grote zorg was of de extra's, die ik net in het huis geïnves teerd had, er uit zouden komen. Je hoort vaak dat je dat wel kunt vergeten. Tot mijn geruststelling had Peters Makelaardij daar goede hoop op en taxeerde mijn huis op een prijs die mijn volle instemming had. Nu, korte tijd later, heb ik de koopakte op zak én de zekerheid dat de meer waarde van het huis in klinkende munt is omgezet. voor wonen in de groene zone Birkstraat 87, 3768 HD Soest, Tel.: 035 - 60 16 251 Verschillende werkwijzen komen aan bod tijdens een mixavond die PASO heeft georganiseerd. Daarvoor komt Rene Venderville op maandag 3 juni naar Soest. De bijeenkomst van de Ne derlandse vereniging ter bevordering van paranormale en sociale ontwikke ling begint om 20.00 uur in gebouw De Vriendschap aan de Nachtegaalweg. De toegang kost 2,50 gulden voor leden en 7,50 gulden voor andere belangstellen den. RESTAURANTS P A R T V - EN VERGADERCENTRUM ONBEPERKT zomervoordeel In de maand juni/juli gourmetten, steengrillen voor f 25,00 Tegen inlevering van deze bon. Reserveren is gewenst. Lucullus Festival buffet zondag 16 juni aanvang: 15.00 uur onbeperkt genieten voor slechts f 29,50 p.p. Bel voor meer informatie en reserveer, dan zit u zeker! Soesierbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 035-6012739 Een autotelefoon, een videorecorder en een handtas met persoonlijke beschei den en geld zijn uit een woning aan de Amersfoortsestraat gestolen. De in braak werd in het weekeinde gepleegd. Het gemeentebestuur gaat nog eens serieus bekijken of de Lange Brink- weg wel de enige geschikte lokatie voor een brandweerkazerne is, en of er wel een heel nieuwe kazerne moet komen. Het College komt daarmee tegemoet aan de bezwaren die eerder in de politiek al bleken te leven tegen een al te vlot "ja" tegen nieuwbouw op de bestaande plek. In de planning die B. en W. vorige week aan de gemeenteraad hebben voorge legd, is dan ook nadrukkelijk ruimte in gebouwd voor een rapportage over de vraag "nieuwbouw of renovatie" en de lokatiekeuze. Dat rapport moet op 1 juli a.s. overigens al op tafel liggen. Als al les dan volgens plan verloopt zal de bouw in april 1997 kunnen beginnen en zullen de brandweerlieden omstreeks maart 1998 kunnen uitrukken vanuit een nieuwe (of opgeknapte) kazerne, al dan niet aan de Lange Brink. Volgens burgemeester Hans de Widt is de beslissing nog helemaal "open" en hij maakte dat de raadsleden ten over vloede nog maar eens duidelijk. De raad steggelde nog wel even met het College over de vraag of het officiële raads voorstel - waarin sprake is van een keuze voor de Lange Brink - nu wel of niet aangepast moest worden, maar dat was volgens De Widt geen punt. De fracties maakten ook alvast maar eens van de gelegenheid gebruik om hun standpunt over de lokatie, de nieuw bouw en de hoogte van het krediet (vol gens B. en W. maximaal 7 miljoen) te ventileren. Over dat bedrag liepen de meningen in elk geval fors uiteen. Volgens Jan Vis ser (GroenLinks-PS) mocht het best wat meer zijn ("als het dan maar niet zo'n lelijk gebouw wordt"), maar Harry Witte (Gemeentebelangen) wilde zich op geen enkel bedrag vastleggen. "Als je zeven miljoen zegt kun je er vergif opnemen dat het dat in ieder geval wordt. Laten we eerst maar kijken of renovatie niet goedkoper is." Ook Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) wilde zich niet vastleggen en Mieke Swinkels (D66) lanceerde het tussen voorstel om over het krediet pas in 1998 een besluit te nemen. Bart Krol (CDA) zag graag dat de kazerne minder dan 7 miljoen zou gaan kosten, maar Rob Joustra (BAM) verklaarde dat dat be drag voor hem ook niet "heilig" was. Ook het krediet was volgens De Widt nog "een open zaak". "Zeven miljoen moet het maximum zijn voor de sleutel- klare oplevering. Als we geen bedrag genoemd hadden, had u vast geprotes teerd tegen 'een blanco cheque'," aldus de burgemeester. "Als blijkt dat het straks niet genoeg is, komen we wel bij u terug." Zo'n vijftig lokale bestuurders van sociaaldemocratische snit - afkom stig uit zowel Soest-Duitsland als Soest-Nederland - brengen het ko mende weekeinde door in het 's- Gravelandse "Land en Bosch". Sa men met enkele Europarlemen tariërs en andere betrokkenen gaan ze daar intensief praten over vraag stukken van vrede en veiligheid. De conferentie heeft als titel "Vrede en veiligheid binnen grensbereik", waarin duidelijk doorklinkt dat het hier om een boven-nationale, Europese benadering gaat. Dat wekt geen verbazing, want de conferentie is een initiatief van de PvdA-Soest en de Duitse collega's van de SPD-Soest. De sociaaldemocraten spelen in de Duitse "zusterstad" een belangrijker politieke rol dan hun PvdA- collega's hier, want in de gemeenteraad van de oude Westfaalse naamgenoot- stad zijn 22 van de 45 zetels (en het burgemeesterschap) in "rode" handen. Tussen de sociaaldemocraten hier en daar bestaan al sinds 1987 intensieve kontakten, min of meer parallel aan de ^sportuitwisseling die vanaf 1952 plaats vindt. Bij de recente Euro-verkiezingen voerden ze samen campagne en er is in de loop der jaren een hecht gevoel van verbondenheid ontstaan, aldus Marijke Kingma en Nico van Waveren, die in Soest-NL nauw betrokken zijn bij de voorbereidingen van de "veiligheids conferentie". Soester initiatief Aanvankelijk zou het evenement al vo rig jaar (het 50e bevrijdingsjaar) plaats vinden, toen ook de oorlog in ex-Joego- slavië nog volop actueel was. Het was ook de bedoeling dat het Soesterbergse Kontakt der Kontinenten onderdak aan de bijeenkomst zou bieden, maar omdat er nogal wat vertraging ontstond - met name door allerlei burocratische hinder nissen op Europees niveau - werd de bijeenkomst verschoven in tijd en plaats. Het blijft niettemin een volop "Soester" initiatief. In de tussentijd is ook het thema enigs zins verruimd. Vrede en veiligheid hoe ven ook niet beperkt te worden tot wat er in internationaal verband op dat ge bied aan de hand is, want het zijn ook thema's die "dicht bij huis" spelen, ook op gemeentelijk niveau. Een goed voor beeld is de integratie van "nieuwe bur gers", waarmee beide Soests te maken hebben. De PvdA/SPD-besturen zochten ver- vofgens kontakt met enkele van hun vertegenwoordigers in het Europarle ment, de Nederlandse Leonie van Bladèl en de Duitse Helmut Kühne. Zij bleken zeer geïnteresseerd in de manier waarop "hun" beslissingen op gemeen telijk niveau gestalte krijgen, en ook dat komt op de conferentie aan de orde. Het evenement wordt overigens groten deels gefinancierd door de socialistische fractie van het Europese parlement, en dat had nogal wat voeten in de aarde, reden waarom het allemaal iets langer is gaan duren. 'Bevruchtend' De conferentie is wat Marijke Kingma en Nico van Waveren betreft ook be doeld om "bevruchtend" te werken op de Euro-parlementariërs, die elkaar met z'n 260-en in één fractie nauwelijks ken nen. "Wij vormen als PvdA en SPD in de beide Soests eigenlijk een van de weinige platforms waarop het Europees beleid concreet gestalte krijgt, en de gesprekken die wij nu al jaren voeren gaan ook behoorlijk diep. Dat maken ze in Europa niet vaak mee..." Politiek gezien staan de beide Soests grotendeels voor dezelfde of soortgelijke problemen. Ze vormen dan ook een "klankbord" voor elkaar en zoeken sa men naar concrete antwoorden op de uitdagingen van deze tijd: niet alleen de vraagstukken van vrede en veiligheid, maar ook het drugsbeleid (niet verba zend is het dat uit Rheinland-West- phalen zoveel bijval voor de Neder landse aanpak kwam). Bij een gemeentelijke vertaling van veiligheidsbeleid moet volgens Marijke Kingma en Nico van Waveren ook aan heel lokale zaken gedacht worden: wijk beheer, de aanpak van vandalisme en Op de voorinschrijving voor de avondvierdaagse in Soest zijn 2.300 mensen afgekomen. Zij starten maandag 3 juni voor de eerste van vier wandelingen door Soest en om geving. Het défilé is op donderdag 6 juni. Mensen die niet in de gelegenheid wa ren eerder naar De Praatpaal te komen om zich te laten inschrijven, kunnen zich Met ingang van maandag 3 juni is in het gemeentehuis het internatio naal rijbewijs (IRB) verkrijgbaar. Afgifte door de burgemeester kost 22,50 gulden. Daarmee houden de legeskosten gelijke tred met het tarief van 25 gulden dat de ANWB hanteert. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) had geadviseerd de afgifte van het IRB te mandateren aan de directeur van de ANWB, maar het Soester college ziet geen juridisch of praktisch beletsel om het IRB door de burgemeester te laten afgeven. Het IRB is volgens de 'klaar-terwijl-u- wacht service' te verkrijgen bij de afde ling publiekszaken in de hal van het ge meentehuis. Ook kan gebruik worden gemaakt van de haal- en brengservice. Huizen en de Ronde Venen zullen het IRB eveneens door de burgemeester la ten afgeven. De gemeente Baarn over weegt, net als veel andere gemeenten, hetzelfde te doen. maandag tot 18.30 uur nog aanmelden in de hal van de firma Van Asch aan de Industrieweg. De ervaring leert dat van die gelegenheid altijd nog zo'n honderd tot 150 mensen gebruik maken. Zij moeten daarvoor 7,50 gulden betalen (in eerdere berichten stond per abuis een bedrag van 7,00 gulden vermeld). Waarschijnlijk zullen er dus zo'n 2.500 wandelaars op pad gaan voor de 5, 10 cf 15 kilometer. Het record aantal deel nemers werd vorig jaar gevestigd, toen 2.501 mensen startten en finishten. Het is aannemelijk dat meer scholieren zouden meelopen als de avondvier daagse niet een week was vervroegd. Dit gebeurde op verzoek van de politie. Zij zou niet voldoende mankracht kunnen inzetten, omdat in dezelfde week ook de avondvierdaagse van Soesterberg stond gepland. Het Soester comité besloot daarom de avondvierdaagse een week' naar voren te schuiven, maar een aan tal scholen heeft in die week al een kamp voor de hoogste groepen op de kalender staan. Tot dusver bestaat het veld van wande laars uit vijfhonderd individuele deelne mers en achttienhonderd scholieren. Daarnaast lopen circa tweehonderd be geleiders mee, maar omdat zij niet be talen, worden ze door het organisatie comité niet meegerekend. Elke dag kunnen de deelnemers tussen 17.30 en 18.30 uur beginnen aan hun wandeling. Degenen die hebben geko zen voor de 15 kilometer moeten ech ter vóór 18.00 uur zijn vertrokken. De routes over 15 kilometer zijn eenmalig in het programma opgenomen in ver band met het derde lustrum van de Soester avondvierdaagse. De routes zijn uitgestippeld in de Kroondomeinen rond paleis Soestdijk, tk de polders en de bossen van Lage Vuursche. Op de laatste avond blijven de deelnemers binnen de gemeente grenzen en lopen ze allemaal dezelfde route, voordat het défilé vanaf de brandweerkazerne begint. Elke avond krijgen de wandelaars een route beschrijving mee. Fietsen Om verkeersoverlast en parkeerpro blemen te voorkomen, wordt alle wan delaars vriendelijk verzocht op de fiets naar de Industrieweg te komen. In de hal van Van Asch komt een speciale fietsenstalling. Een ondernemer aan de Zuidprome nade is vorige week gewaarschuwd door de politie, omdat zijn terras meer ruimte innam dan het gebied dat hij volgens zijn vergunning mag gebruiken. De overtreding werd geconstateerd tijdens een controle van de politie. Die besteedt deze maanden extra aandacht aan de uitstallingen van winkeliers en horeca-uitbaters. Ge keken wordt of reclameborden, etenswaren, goederen en andere ar tikelen niet de toegestane ruimte bui ten overschrijden. Doel van de acties is ervoor te zorgen dat het winke lende publiek voldoende ruimte heeft om te winkelen. Volgens een woordvoerster van de politie tonen de winkeliers begrip voor de controles van de politie. criminaliteit, politie-optreden en jonge ren-overlast en meer van dat soort "hot items", maar bijvoorbeeld ook sociale zekerheid. Ze hopen dat de conferentie in elk geval ook veel bruikbaars zal op leveren voor de beide raadsfracties. Spelregels "Vrede begint met de bereidheid van burgers om hun persoonlijke wensen en verlangens te begrenzen tot wat maat schappelijk haalbaar en/of aanvaard baar is. Veiligheid heeft alles te maken met het nakomen van samen overeenge komen spelregels: in huis, met onze bu ren in de straat, met onze mede-weg gebruikers, onze mede-landers of met onze buren in het buitenland," vinden Marijke en Nico. "Pas als de spelregels in kleiner verband functioneren valt te denken aan toepassing in groter ver band. Dan komt vrede over grenzen heen tot stand en binnen ons bereik." Ze zijn bijzonder ingenomen met de medewerking van de Europarlemen tariërs Van Bladèl en Kühne. Daarnaast is een actieve inbreng te verwachten van .hun collega's Hedy d'Ancona en Jan Marinus Wirsma, oud-ambassadeur Jan van der Tas en criminologe Femke Halsema van de Wiardi Beckmanstich- ting. Een van de sprekers is PvdA-be- stuurder Albertjan Peters, voorzitter van het bestuur van de Hogeschool Twente, en het Instituut Clingendael is betrok ken bij de evaluatie van het project. Ver der nemen PvdA-bestuurders uit het gewest Utrecht deel, evenals een wet houder uit Deventer, dat evenals Soest- Duitsland tot het netwerk van Hanze steden - nog zo'n "bruikbare" internatio nale verbindingslijn - behoort. Politieke agenda Het programma van de conferentie be gint vrijdagavond 31 mei en duurt tot en met zondagmmiddag 2 juni. In de tus sentijd vinden er in diverse werkgroep jes gesprekken plaats over diverse the ma's (mede aan de hand van door oud wethouder Frans Kingma opgestelde "politieke agenda"), die moeten uitmon den in nuttige aanbevelingen, waarmee met name de plaatselijk én Europees actieve sociaaldemocraten hun voordeel zullen moeten doen. Tüssendoor is er gelukkig ook nog tijd voor wat minder verbaal en cerebraal gerichte activiteit: zaterdagavond komt er een Surinaamse band spelen - naar goed gebruik zullen de sociaal-demo cratische beentjes dan ongetwijfeld van de vloer gaan - en zondagmorgen kun nen de deelnemers genieten van een optreden van de Hilversumse Orkest Vereniging, die (toevallig) in het park van "Land en Bosch" komt spelen. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben het bestemmingsplan Soest-Zuid van de gemeente goedgekeurd. Het is inmiddels tervisie gelegd en tot en met 3 juli kan beroep worden ingesteld bij de Raad van State. Het is niet onwaarschijnlijk dat een aan tal Soesters naar de Kroon zal stappen, omdat ze tegen de hoogbouw bij het winkelcentrum is. Het provinciebestuur heeft geen reden gezien de hoogbouw schriftelijk te bom barderen. Wel heeft het zijn goedkeuring onthouden aan twee kleine puntjes, waaronder de bestemming bostuin voor een deel van perceel Birkstraat 106. Dillen burglaan 12, Soest (naast Randstad), tel: 035-6012340 DE GROOTSTE OP HET GEBIED VAN: COMPACT DISCS, CD-ROM, CD-I, KOOPVIDEO'S, HUURVIDEO VERHUUR SEGA NINTENDO SPELLEN EN SPELCOMPUTERS, VERHUUR CD-I. KOOPVIDEO'S VAN DE WEEK: 29 mei t/m 4 juni Nu uit diverse Onc-man-shows wan Toon Hermans

Soester Courant | 1996 | | pagina 5