De zomer begint met een Polaroid Zonnebril HTAE 'Vogel Otak: snelgroeiend winkelconcept in populaire meubelprijsklasse Vakwerk bij schoenmaker Bert Voorn Cabrio C7zm Voorn's Don Bosco en St. Agnes gaan voortaan samen door het leven NEC-voorzitter optimistisch over exportmogelijkheden IVARIAl~ PAGINA 1j Prijsuitreikin MORGEN OPEN Bromfietser zwaar gewond bij botsing Zaterdag 8 juni feestelijke start Polaroid zonnebrillen blokkeren U V-licht Beter zicht, comfort en bescherming in één polariserende zonnebril °8en' Hf J|fi Wie vergelijkt leest de Soester Courant Meningen _^^^^vaiHezer^ De beeldvorming van deW.S. Cheque vai WOENSDAG 5 JUNI 1996 SOESTER COURANT WOENSDAG 5 Soest krijgt heuse meubel-passage Bedrijf is zeker niet failliet! Druk weekt* brilcentrum nota ^.Polaroid Zonnebrillen Ervaar het verschil Bij een aanrijding op de kruising Middelwijkstraat-Korte Middelwijk straat is vorige week donderdag een 68- jarige Soester vrij ernstig gewond ge raakt. Hij werd op zijn bromfiets aange reden door een 23-jarige plaatsgenoot in een auto, die rechtsaf sloeg maar de naderende brommer op het fietspad over het hoofd zag. De bromfietser werd met een gebroken schaambeen en onbe kend rugletsel in Molendael opgeno- "Een pijnlijk misverstand," zo noemt schoenmaker Bert Voorn van de Koninginnelaan de reacties die hij hier en daar hoorde op een recent bericht over het faillissement van de schoenmakerij. Dat sloeg echter niet op zijn bedrijf, maar op dat van zijn voorganger. Op zaterdag 8 juni is er feest bij scouting Don Bosco in Soest. Op deze dag fuseren namelijk de scoutinggroepen Don Bosco en Sint Agnes. De beide Soester scoutinggroepen heb ben besloten samen een jonge snel groeiende groep en een mooie huisves ting te combineren tot een ideale jongerengroep, met goede kansen voor de toekomst. De notaris zal die dag op het terrein van de groep de fusie offici eel maken door het tekenen van de stichtingsakte van de nieuwe combina tie. De officiële naam van de nieuwe stichting wordt: "Scouting Don Bosco/ St. Agnes". Burgemeester De Widt zal de officiële openingshandeling verrichten van het verbouwde clubgebouw, waar de nieuwe groep haar onderkomen heeft. De groep bestaat momenteel uit zo'n 60 jeugd leden en biedt mogelijkheden voor en thousiaste mensen die de jongeren wil len begeleiden in de plezierige vrije tijdsbesteding, die scouting hen biedt. Vooral mensen die aan scouting goede herinneringen hebben of hiermee ken nis willen maken zijn welkom op deze feestelijke gebeurtenis. De officiële ge beurtenis vindt plaats op zaterdag 8 juni om 17.00 uur aan de Heideweg, op het terrein tussen de huisnummers 6 en 6a. Voorzifter G.J. van den Akker van de Nederlandse Export Combinatie NEC in Soest (een samenwerkings verband van 500 exporterende on dernemingen) is optimistisch over de te verwachten exportgroei. Hij zei dit vorige week op de NEC-Jaar- vergadering. Voor dit jaar verwacht de NEC een exportstijging van 3%, duidelijk minder dan de forse stijging van 9% tot f 314 miljard over 1995. De geringere groei dit jaar is vooral te wijten aan de stag nerende economieën van Duitsland en Frankrijk. Voor 1997 voorziet de NEC-voorzitter een beduidend verdere toename van de Nederlandse export. De vaak forse reorganisaties van de afgelopen tijd wer pen hun vruchten af, waardoor ook de werkgelegenheid bij het exporterend bedrijfsleven zal toenemen. Daarnaast profiteren de middelgrote ondernemin gen meer en meer van hun dynamische aanpak en flexibele opstelling. Dit geeft vaak een succesvolle voorsprong op het grootbedrijf. Het afgelopen jaar werden door de NEC meer dan 20 landen binnen en buiten Europa bereisd. Verder werd met succes deelgenomen aan internationale beurzen. Een groepsreis met 20 leden naar China resulteerde binnen een half jaar voor enkele deelnemers in concrete orders. De NEC benadrukt dat door samenwerking exportkansen beter en goedkoper benut kunnen worden. Het groeiende gat in de ozonlaag, JÊÊÊÊÊÊ^p^^^^^^M^ÊÊÊÊÊtM de snel toenemende UV-straling en j de felle schitteringen die letterlijk de ogen kunnen pijnigen, maken vandaag de dag een goede zonne- j bril onontbeerlijk. Niet alleen zo- IptÉfflgMBPJ'r mers op het strand, maar ook in an- dere situaties, zoals in het verkeer, zijn en blijven Polaroid zonnebril- len de beste bescherming voor de TH j Alle zonnebrillen die bestaan, zijn ont- 0J8SB worpen om de intensiteit van het zicht- ijk N bare licht tc verminderen. Dit wordt bereikt door een vermindering van de lichtdoorlaatbaarhcid via kleurstoffen of WÈÊ donkerkleurende middelen in de lenzen. ^VJji|r Zonlicht en schittering worden door - t%tpIsllfg^, -■ gewone lenzen weliswaar weggenomen, maar echt doeltreffend is dit vaak niet. De werking van de Polaroid zonnebril len, laten echter het zonlicht dat bescha digingen aan het oog veroorzaakt, niet door. Aan de ongeveer zestig jaar gele den door de Amerikaan Edwin H. Land ontwikkelde polariserende lenzen, ligt een ingewikkeld technisch procédé ten grondslag. De lens bestaat uit zeven la gen, die nauwgezet op elkaar zijn afge stemd. Door die lagen wordt, eenvoudig gesteld, het goede licht doorgelaten ter wijl de schadelijke zonnestralen worden buitengehouden. Door middel van e.en eenvoudige han deling kan een echte Polaroid zonnebril worden onderscheiden van normale zonne-lenzen. Door de lenzen van twee Polaroid zonnebrillen 90° ten opzichte van elkaar te draaien, is het bijna onmo gelijk om er doorheen te kijken. Dat komt doordat de lijnen die in de lens zitten elkaar dan ^odanig kruisen, dat al het schadelijke licht wordt tegengehou^ den en het bruikbare licht wordt door gelaten. Bij zonnebrillen zonder pola riserende lenzen, blijft dan altijd licht door de lenzen komen. Het doel van deze polariserende lenzen is om de ogen te beschermen tegen hinderlijke schitte ring. UV-licht wordt wereldwijd beschouwd als de grote veroorzaker van perma nente oogbeschadigingen. Deze schade lijke lichtstraling komt steeds veelvuldi- ger voor, vooral door het groeiende gat in de ozonlaag. Slechte zonnebrillen doen meer kwaad dan goed. Door het dragen van een zonnebril, vergroten de pupillen zich. Wordt op dat moment evenwel het UV-licht niet volledig gefil terd door de donkere zonne-lenzen, dan raken de ogen juist beschadigd. Polaroid heeft in de loop der jaren het functionele aspect altijd wetén te com bineren met de modieuze wensen van de gebruiker. Door steeds nieuwe, stijl volle modellen te introduceren worden oogbescherming beter zicht en draag- comfort op ongeëvenaarde wijze samen gebracht. Bij Brilcentrum Nota aan de Van Weedestraat zijn daarvan tal van voorbeelden te zien. De jonge ondernemer hecht er dan ook aan om te benadrukken dat "Voorns Ambachtelijke Schoenmakerij Soest", waar hij sinds 1 december zijn vak uit oefent, springlevend is. De Hilver summer van geboorte zit zelf al tien jaar in het vak, waarin hij met enthousiasme in het voetspoor van zijn vader is getre den. Voorn senior heeft in de radiostad een eigen schoenmakerij en de ap pel valt dus niet ver van de stam. Vakwerk, dat staat bij Bert Voorn voorop. Dat houdt o.m. in dat hij eer ste klas materiaal gebruikt, maar ook klaar staat met een deskundig advies en van snel werken houdt. Voor kleinere reparaties - een hakje, wat stikwerk - geldt het principe klaar-terwijl-u-wacht, andere ingrepen duren wellicht wat lan ger, maar in elk geval staat vast dat er kwaliteit wordt geleverd. Doomaaien en aflappen Dat blijkt bijvoorbeeld uit het certificaat van de SKS, een branche-organisatie die de kwaliteit van schoenreparaties "be waakt". Wie dat wil halen moet aan hoge eisen van vakbekwaamheid vol doen en bijvoorbeeld zijn band niet omdraaien voor technieken als "doorn- aaien en aflappen", om maar wat te noemen. Bert Voorn kan dat allemaal en verricht zelfs orthopedische correc- Schoenmaker Bert Voorn voor zijn winkel aan de Koninginnelaan. ties aan hakken en zolen. De ambachtelijke schoenmakerij be schikt over de modernste machines, maar heeft daarnaast een groot assorti ment schoen-accessoires: veters, fournituren, poets- en onderhoudsmid delen uiteraard, maar óók de originele Van Bommel- en Greve-hakken. Ook voor rugzakken (schooltassen) en buideltasjes kan men er uitstekend te recht. De schoenmakerij is gevestigd aan de Koninginnelaan 42, tel. 6029933, en door zijn ligging vlak bij het busstation heel goed te bereiken voor mensen die aangewezen zijn op het openbaar ver voer. Ook de autoklanten kunnen er makkelijk terecht: er is volop parkeer ruimte voor de deur. De gebruikelijke openingstijden zijn van 09.00 tot 18.00 uur; op maandag echter vanaf 12.00 uur, op vrijdag tot 21.00 uur en op za terdag tot 16.00 uur. Hoewel met leedwezen wil ik toch het volgende onder de aandacht brengen van de huurders en bewonerscommissies in zake de Woning Stichting Soest, de WS, en wel om de volgende redenen: Net voor Pinksteren bereikte ons een schrijven van onze bewonerscommissie Albert Cuyplaan 204-298, waarin deze ons mededeelde dat ze was afgetreden, om redenen waarvan ik hier enkele re gels citeer: "dat onze voorzitter en secre taris door de directeur van de WS wer den beschuldigd van "consequent pre senteren van negatieve beeldvorming over de medewerkers (personeel) van de WS." Onze voorzitter heeft laten weten dat, indien er van negatieve beeldvorming sprake zou zijn, onze bewoners commissie dat niet hoefde te doen, want dat de medewerkers van de WS daar zelf wel voor zorgden gezien o.a. door het afhandelen van klachten door de bewoners en het behandelen van de be woners zelf. Het is al jaren zo dat de WS allerlei be loften doet, maar deze nooit nakomt en of uitvoert, en dat de klachten van de huurders met een korreltje zout worden genomen. Daar ben ik toevallig zelf ge tuige van geweest, toen ik in de hal van de WS zat te wachten op iemand die ik moest spreken. Toen er werd opgebeld door een boze huurder van de WS over een klacht, werd dat als volgt afgehan deld: "We zullen uw zaak bekijken," en er werd opgehangen, waarop de persoon die dat gesprek had gevoerd zich tegen over een collega uitte met de volgende woorden (en ik citeer dat letterlijk): "Laat hem barsten, die lui heeft altijd wat" (einde citaat). Als hij mij had zien zitten, had hij zijn mond wel gehouden. Dat de directeur met modder is gaan gooien siert hem niet en laat blijken dat hij met hetzelfde sop is overgoten, "Goed voorgaan doet goed volgen," zegt een oud hollands spreekwoord. Volgens mij zijn het de broodkruimels die hem steken, want onze voorzitter, de heer B. Blom, is een vakman op dat gebied en weet waar hij over moet spre ken en hij kan ook beoordelen of de mogelijkheden er zijn, maar dat kan van het personeel van de WS niet worden gezegd. De heer Blom heeft meerdere malen in de kranten gestaan om zijn verdiensten en helder inzicht in diverse zaken. De directeur heeft zich in deze zaak wel vergaloppeerd, door juist de heer Blom als de zondebok aan te wijzen. Bezwaar schriften worden maar vluchtig of soms helemaal niet afgehandeld en gebeurt dat wel, dan is het altijd in het voordeel van de WS, want die is autonoom. Er wordt gesproken over herwaardering van de woningen. De WS geeft daarvoor een puntenstelsel aan (uit hoofde waar van?). Woningen die ruim dertig jaar oud zijn gaan er in die jaren wel op ach teruit, en nog meer en sneller dan wan neer er op tijd de nodige herstellingen waren verricht, maar nu worden er lap middelen gebruikt, want het is allemaal achterstallig pnderhoud. De eerste activiteit* nierseizoen in Cabi openluchttheater a* bergsestraat, zitten ei pen week vonden er 1 en een kerkdienst p de laatste activiteit blieke belangstellii duidelijk won. Het puntenstelsel wijst op de ligging van de woningen, de groenvoorziening, de busverbinding en de winkels die er zijn. Maar de groenvoorziening houdt geen lekkages tegen, de bushalte ligt driehon derd meter van onze flat en de dichtstbijzijnde winkel is de Gemar en ligt ruim achthonderdvijftig meter bij ons vandaan, en dat stukje Molenstraat is ook nog hellende. Wat is dan het voordeel van die puntentelling? (Juist, u ziet het goed, het is de WS). We wachten al twintig jaar op een nieuwe CV-ketel en iedere keer heeft men een ander smoesje om de zaak uit te stellen. Of het is de goeie ketel niet, of hij is al besteld en we wachten op af levering, of we zullen het zo gauw mo gelijk bestellen. De verwarmingsbuizen in de badkamers zijn zomer en winter heet en er wordt niets aan gedaan. Als ik een gulden kreeg van al die klachten, dan kon ik daar een mooie vakantie van houden. Er wordt van alles beloofd, maar er komt niets uit de bus en nu gaan ze de huren met zes procent verhogen. Dat mag van de regering en dat zal stipt worden nagevolgd, maar over de ver plichtingen die ook van de regering zijn gegeven wordt niet gesproken. Vele huurders zijn tegen die verhoging opgekomen, maar vangen bot, daar de opdrachten van de regering moeten worden uitgevoerd. De redelijke argu menten worden opzij gelegd, of komen in het onderste laadje van het bureau te liggen, dan zien ze die niet. Het is ge woon een struisvogelpolitiek die er wordt gevoerd, en dat zijn we zo lang zamerhand wel zat geworden. We zullen dan ook in deze onze maatregelen tref fen. In onze flat wonen merendeels oudere mensen in de leeftijd van zeventig, tach tig en zelfs negentig jaren en daar al ver overheen. Wat hebben deze mensen voor voordeel van het puntenstelsel? Nog meer ellende en nog hogere huren, en dat moet allemaal worden betaald van hun AOW, soms aangevuld met een klein pensioentje. De vergadering die door de WS was belegd (in een kerk! alsof er nergens een zaaltje was te vinden) is door nog geen twintig personen bezocht en het bestuur sprak zijn verwondering er over uit dat er zo weinig animo voor was. Kunt u dat begrijpen? Nou, ik wel, het is steeds hetzelfde liedje: de WS is dit van plan, de WS is dat van plan. "Veel beloven en weinig geven, doet de gek in vreugde leven." Maar het jammerlijke is dat we helemaal niet gek zijn en ons ook niet gek laten maken door de WS. Nu hebben ze ons weer keukenblokken beloofd, maar dat gaat pas gebeuren in het najaar (welk najaar?). Als er wordt gevraagd: waar gaan jullie dat van be talen, dan is het antwoord van de WS stevast: "Dat weten we nog niet." Het blijft allemaal erg vaag. Volgens een opinie-onderzoek door de WS is negen tig procent over de WS tevreden. De WS is zo kortzichtig dat ze denkt dat we in Rusland zijn en er maar één partij is, de WS. De tien procent die het er niet mee eens is, verbannen ze wel naar Siberië. Bewoners en huurderscommissies, weest op uw hoede. "De vogelaar lokt met zoet gefluit..." Gelukkig gaat er nu wat gebeuren en dat is alleen in het voordeel van de huurders, die het laatste woord hebben. C.J. van Nieuwkerk Het echtpaar Schal De reis voor twee per. Bakker Bertram geort symbolisch overhandi, verkoopmedewerkster Boekei van Ar ie Ben C1000 De Graaf. Het vogelasiel d scherming naast aan de Eemweg g rige week weer ee gekomen. Voorzi mocht een chequ* incasseren vai Slingerland. Dat geld was bij ell de jaarlijkse dansms centrum aan de Wei j.1., waaraan ongev< meededen. Zij steu het goede doel: het que werd voorzittei den door de familie genaars van het da Het vogelasiel mot Wie begint bij de eetkamers (met een enorme voorraad stoelen en tafelbladen, die zo uit de stellingen te pakken zijn) passeert oók een hoek met fauteuils, de afdelingen met slaapbanken, de afdeling met spiegels (zowel romantisch als mo dern), de metaalhoek (veel roestvrij staal, waaronder waarschijnlijk het mooiste bed van Soest), de afdeling met "zakelijk" meubilair (bureaus, kasten, etc.), de hoek met linnenkasten - in prijs variërend van ca. 400 tot 1300 gulden - in alle soorten en maten, van simpel tot luxe, en Vervolgens de afdelingen met boekenkasten, matrassen en latten- bodems, kinderkamers/ tienermeubels, bureaustoelen, en verlichting (zowel staande als hanglampen in een grote sortering), tot men weer bij de balie uit komt en daarachter de grote afdeling met woon-accessoires betreedt; zo'n tweehonderd vierkante meter met o.a. veel riet en allerlei (gebruiksvoorwer pen, beeldjes, kandelaars, sierkussens, bloempotten, glaswerk, tafelkleden en nog veel meer wat in het moderne inte rieur niet mag ontbreken. Ontdekkingsreis Een bezoek aan Otak is als het ware een soort ontdekkingsreis door modern meubelland, en wat met name opvalt is de uiterst gevarieerde sortering en de enorme voorraad, zodat de heren Middelman en hun drie verkoopmede werksters niet gauw "nee" zullen hoeven te verkopen. Zoals gezegd: de Otak-formule is geba seerd op het meeneem-concept. De Wout en Edwin (r.) Middelman, met twee van hun medewerksters in de nieuwe meubelzaak. meeste artikelen zijn uit voorraad lever baar en kunnen in handzame dozen ge makkelijk getransporteerd worden. De koper zal in veel gevallen thuis zelf tot montage moeten overgaan, al kunnen de Otak-medewerkers dat (en het trans port) tegen een redelijke meerprijs uiter aard ook regelen. Vrij winkelen Het Otak-concept houdt ook in dat de klant op z'n gemak kan rondkijken en een keuze kan maken, en niet onmid dellijk door gretige verkopers op de huid wordt gezeten. "Vrij winkelen," al dus Wout Middelman. Het betekent dat een bezoek aan de nieuw meubelzaak - die samen met het naastgelegen Woon- centrum straks een heuse meubel-pas sage aan de Birkstraat vormt - ook een soort "uitje" is, waar belangstellenden zich kunnen oriënteren en zich een goed beeld vormen van wat op meubelgebied tot de laatste trends behoort. De nieuwe meubelzaak is vanaf mor genmiddag 14.00 uur geopend voor het Soester publiek. Dat gaat vooralsnog niet gepaard met allerlei "toeters en bel len". Daarmee wachten Wout en Edwin Middelman en hun medewerksters tot september, als de meubel-passage in z'n totaliteit in gebruik wordt gesteld. Otak staat voor een nieuw concept, waarbij het grootste deel van de meubels direct uit voorraad leverbaar is. Polaroid zonnebrillen bieden: - 100% bescherming tegen schadelijk UV-licht - Géén hinderlijke schittering - Juiste weergave van kontrast en kleur - Licht, krasvast, breukbestendig en splintervrij materiaal - Speciale coating om nikkelallergie te voorkomen Verkrijgbaar bij: Vanaf morgenmiddag, donderdag 6 juni, is Soest een nieuwe meubel zaak rijker: Otak aan de Birkstraat 101, niet helemaal toevallig naast Middelman Wooncentrum. In het voormalige gebouw van Keune Haircosmetics - vertrokken naar het industrieterrein - is de afgelopen weken hard gewerkt aan de tot standkoming van een meubelwinkel volgens een moderne, eigentijdse opzet: het "meeneem-concept". Dat "meenemen" is vrijwel letterlijk ook echt de bedoeling. De klanten kunnen uit de enorme voorraad hun keuze ma ken en de aankopen direct mee naar huis nemén. Voor, de grotere stukken - bankstellen, grote kasten, etc. - geldt echter een toch nog vrij snelle levertijd. "Zo'n zes tot acht weken," schat Wout Middelman, samen met zijn broer Edwin de mannen "achter" Otak in Soest. Otak is in Nederland een snelgroeiend winkelconcept op franchise-basis, ont wikkeld door de grondlegger van de Trendhopper-keten. De aangesloten meubelzaken zijn overigens zelfstandig en werken op franchise-basis samen vol gens de Otak-formule, met een grote mate van inkoopvrijheid voor de onder nemers. Er zijn inmiddels zes Otak's in Nederland, drie in België, en aan het eind van dit jaar zullen het er vermoe delijk al een dozijn zijn. Jong publiek Otak - de naam is aan de fantasie van de bedenker ontsproten - is dus een echte "groeier" in de meubelwereld, en dat kan ook niet missen gezien het po pulaire prijsconcept, waarmee vooral wordt gemikt op de jongere kopers met een trendy smaak op meubelgebied. Die komen bij Otak dan ook volop aan hun trekken. Het aanbod omvat overigens alle soorten meubelen, van kleine kast jes tot grote zitbanken en een zeer uit gebreid assortiment aan accessoires. Otak kiest bewust voor moderne stijlen - hooguit afgewisseld met hier en daar een flink vleugje romantiek, voor het contrast - wat vooral tot uiting komt in de keuze van het materiaal: veel (beuken)hout, glas, metaal (roestvrij staal) en formica, dat volgens Wout Middelman weer helemaal "in" raakt. Onder het wat jeugdiger publiek is Otak inmiddels een bekende naam. De for mule is dan ook in korte tijd uiterst po pulair geworden. Wie de nieuwe meubelzaak betreedt ziet in één oogop slag waarom. Door het vrijwel ontbre ken van etalages moet een geïnteres seerde bezoeker ook op z'n minst even binnen kijken om zich te overtuigen van het enorme aanbod, dat over de winkel (in totaal zo'n 1500 vierkante meter met een groot magazijn erachter) is ver spreid. v. weedeslraat 87 3761 cd soest 'Routing' Wie volgens de aangegeven "routing" de winkel doorloopt passeert na de royale entree de centrale balie - waar men bij binnenkomst wegwijs wordt gemaakt en bij vertrek mag afrekenen - een flink aantal gespecialiseerde hoeken en afde lingen, maar ook een groot aantal kant en-klare "kamers", die de nieuwste meubeltrends weerspiegelen. Tussen de verschillende afdelingen in treft men al lerlei kleinmeubelen aan. Polaroid is een gedeponeerd handelsmerk van Polaroid Corporation. Mass..

Soester Courant | 1996 | | pagina 10