i Oest! JWWW Eerst het verkeer, dan het verkeer en daarna nóg eens het verkeer... Soesters nemen zitting in regionale programmaraad VVD wil kennis overdragen aan Polen 'Duurzaam Soest1: nu nog 'n vaag idee, maar er wórdt aan gewerkt 7ACTUEELI ecAfe üt Soest/ dag'm'cl D Wim van lloorn PAGINA 4 WOENSDAG 5 JUNI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 5 n, uitslag Soest 't Hart legt problemen op bord bij B. en W. drempels LON LAIRE UDIO t - Soest 501 99 91 Rob Joustra en Annet de Langen Politie vordert rijbewijs in van 46-jarige Soester vA Over doe-het-zelven op de huizenmarkt: No cure no pay. Waar maak je dat nog mee? PETERS tCT Makelaardij U2FJ De makelaar die perfect voor u werktï DE TROMSLAGER De salade- en koud buffet specialist Meningen van lezers Hondse manieren van Arie NIEUW OP CD-ROM World rally fever f 79,95 Offensive Cyberia f 99,95 f 119,95 mm uuuwcii Instemming met terughoudend college-beleid jumelage Vruchtbare bijeenkomst over Lokale Agenda 21 'NVOR^ ^5 FilmClub g 80 3765 EE Soest i) 6014617/601 0647 S.'46/T.K.'46/P.S.'39 759 108 1662 1917 873 2541 230 8681 10117 174 702 >89 986 >07 2037 108 2835 >85 974 '34 3170 162 178 >59 10974 >66 12316 eid, een groote vermindering van :n zou hebben veroorzaakt. Dit is het geval; daar indertijd slechts leden toetraden tot de Partij van Arbeid. Joest Staf Voorlichting 3762 AV Soest 159 60 93 460 EN/MELDINGEN VERZENDDATUM i blokhut 20-5-96 i tuinhuisje 22-5-96 :en woonhuis 20-5-96 rnieuwen berging :en woonhuis en woonhuis itbreiden van en woonhuis ïn dakkapel en woonhuis 1 tuinberging een serre rbouwen van 1 garage/hobby- ïrnieuwen van en bestaande schuur ter en woonhuis overstortput en een hekwerk 20-5-96 20-5-96 20-5-96 21-5-96 22-5-96 20-5-96 21-5-96 20-5-96 20-5-96 20-5-96 20-5-96 21-5-96 21-5-96 22-5-96 20-5-96 iden een gemotiveerd bezwaarschrift tarschriftt worden gericht aan Burge- -let bezwaarschrift moet BINNEN 6 deling Planologie en Bouwen (balie EER (ex art. 8.23) 96 hebben besloten over te gaan Vet milieubeheer van: rceel Koningsweg 6a te Soest. 1 verbonden ter bescherming van kken liggen ter inzage van 5 juni ot 12.30 uur /erp-beschikking; /en van de beschikking ten opzichte staat zijn geweest tegen de ontwerp- rechtspraak van de Raad van State, n een VOORLOPIGE VOORZIE- 'orden gericht aan de voorzitter van ij voor die datum een verzoek is ge- ordt dan niet van kracht voordat op EI 1996 tig voor OBS "De Dubbel- erlenen en het door middel :pt-antwoordbrief op de ïllen; gverlening voor het berijden oten wegen gemandateerd ecteur sector M&S. een max. toe te kennen g van f 26.000,00 voorlopig ekennen van f 20.000,00 na overlegging rekeningen g werk en rekeningen). De eerste zomerse avond sinds mensenheugenis: wie komt er dan in 's hemelsnaam naar een avondje "praten met B. en WIn elk ge val wél de ca. dertig geïnteresseerde bewoners van Soestdijk en 't Hart die donderdag de wijkzaal van de Emmakerk vulden, kennelijk ge dreven door dezelfde problemen: het verkeer, dan het verkeer en daarna nóg eens het verkeer. Echt "nieuws" leverde de gespreksavond - weer terug naar de traditionele opzet van een plenaire discussie vóór en indi viduele gesprekjes na de pauze - dus niet op. Wel werd duidelijk dat veel be woners allerminst gelukkig zijn met de manier waarop het verkeer in dit deel van Soest wordt afgewikkeld. Vooral van de Nieuwstraat, de Koninginnelaan, de Beetzaan en de Korte Bergstraat/ Hellingweg regende het klachten over hardrijders en ander ongerief, zoals vrachtwagens en bussen. Over de gewenste oplossing liepen de meningen - zoals gebruikelijk in Soest - ook hier zeer uiteen. Waar sommigen pleitte voor het opruimen van alle be lemmeringen, zoals wegversmallingen en drempels, verwachtten anderen juist soelaas van de aanleg van deze "verkeersregelaars". Ook .werd om waarschuwingsborden gevraagd, en die verkeerswethouder Pieter ten Hove - zowat de enige die namens het College aan het woord kwam - beloofde dat er nog dit jaar "posterhouders" worden ge plaatst met teksten die automobilisten moeten inspireren tot verantwoord ge- drag. Want daar mankeert het vooral aan in Soest, en dus ook in Soestdijk en 't Hart. Er moet een legertje automobilis ten rondrijden die er een satanisch ge noegen in scheppen hun plaatsgenoten het leven zuur te maken door agressief verkeersgedrag, "scheuren" en verkeerd parkeren, en wie er wat van zegt kan nog een scheldkanonnade naar zijn hoofd krijgen of zelfs rechtstreeks be dreigd worden, zoals een verbijsterde N ieuwstraat-bewoonster overk wa m. 'Ik kijk wel uit' De klachten zijn legio. Zelfs in een toch algemeen als "keurig" beschouwde straat als de Van Straelenlaan blijkt het gepar keerde autobezit zó massaal dat er voor goedwillende medeburgers 's avonds, als ze allemaal thuis zijn, geen doorkomen aan is. "Maar spreekt u ze er wel eens op aan?" informeerde het kersverse D66-raadslid Wim Roest bij de klager. "O nee, dat doe ik niet. Ik kijk wel uit," was het veelzeggende antwoord. Aan de Korte Bergstraat zien ze in deze '"blikken" wegversmallingen wellicht een bruikbaar middel om het gemeen telijk verkeersbeleid te beïnvloeden, want, zoals één van de bewoners vroeg, wat zou er gebeuren als ze hun auto niet op het eigen erf, maar allemaal gewoon langs de openbare weg zouden parke ren, zodat de bus er niet meer doorkan? "Tsja, dan is-ie vol," reageerde Ten Hove. "Dan zullen we een parkeer verbod moeten instellen en de politie eventueel laten optreden." "Hopeloze situaties", zo noemden ver schillende bewoners de toestanden in hun buurt. Zoals aan de "onderkant" van de Emmalaan, op de Korte Berg straat (waar niemand zich houdt aan het eenrichting-gebod), maar andere pro blemen waren er ook: het lawaai van de treinen bij station Soestdijk, bijvoor beeld, en het ontbreken van "stoep- ruimte" bij de Nieuwstraat-Groen van Prinstererstraat; de eventuele aanleg van een speelplaats voor kinderen op het "poepveldje" bij de Vinkenweg (volgens wethouder Van Logtenstein onmogelijk door het gebrek aan medewerking van de omgeving); of de parkeerdrukte aan de Koninginnelaan, waar de horeca zó veel mobiele bezoekers trekt dat de klanten van de andere winkels geen fat soenlijk plekje kunnen vinden en een De obstakels in de Korte Bergstraat zien er indrukwekkend uit, maar hebben weinig effect, menen de om wonenden. Foto: Goos van der Wilt Het heeft lang geduurd, maar ein delijk heeft het gemeentebestuur dan toch twee Soesters bereid ge vonden om zitting te nemen in de programmaraad Eemland. Dat ge zelschap adviseert de Remu over de samenstelling van het programma pakket. De programmaraad draait al een tijdje, maar Soest - waar in tegenstelling tot Amersfoort en Bunschoten het gemeen tebestuur de vertegenwoordigers aan wijst - kon tot dusver maar niemand zo ver krijgen om aan de beraadslagingen deel te nemen. Dat is nu wel gelukt, al thans voor twee van de drie vacante Soester zetels. Namens de gemeente Soest zullen Rob Joustra en Annet Bordewijk-de Langen zitting nemen in de programmaraad. Beiden zijn afkomstig uit de kring rond Radio Soest, waar ze met enige regel maat een programma presenteren. Annet de Langen kan overigens bogen op een jarenlange professionele ora- roep-ervaring; ze presenteerde o.a. klas sieke muziek bij de AVRO en de TROS. Joustra is in Soest vooral bekend als gemeenteraadslid en fractievoorzitter van de BAM (Burgers met een Andere Mening), B. en W. willen de benoeming van het tweetal - er blijft dus nog één Soester zetel leeg - voorleggen aan de raads commissie Milieu, waaronder ook de omroepzaken vallen. In die commissie is onlangs nog geïnformeerd naar de "verantwoordingsplicht" van de verte genwoordigers in de programmaraad, maar daarover is feitelijk niets afgespro ken. In Amersfoort en Bunschoten worden de leden van de programmaraad aange wezen door instellingen; ze nemen "zon der last of ruggespraak" zitting in het gezelschap. Hoe dat in Soest zit - waar de gemeente de vertegenwoordigers be noemt - is uit het ambtelijk advies niet duidelijk op te maken. bushokje eigenlijk precies op de ver keerde plek staat... Ten Hove meende te weten dat de bus halte van de 134 die we in Soest hebben de 39e was op de lijst, qua aantal bus reizigers, dus een van de drukste. Ver plaatsing lag volgens hem dan ook niet voor de hand, "want we willen het openbaar vervoer bevorderen". Ten Hove reageerde voorzichtig-positief op de suggestie voor een vijfpoots-rotonde op het Nieuwerhoekplein, maar verwees verder alle concrete ideeën over de wegenstructuur naar de komende inspraakronde en het overleg met de bevolking. Zijn collega Neks Blommers (Economi sche Zaken) kaatste het verwijt van een van de winkeliers - dat de gemeente niets doet aan de promotie van de Koninginnelaan als winkelcentrum - te rug met de vaststelling dat ze nooit ie mand van de winkeliers op het regelma tige overleg met de MKB zag. Hondenpoep Gelukkig kwam er ook nog iets anders dan het verkeer aan de orde. Een ander "hot item" bleek bijvoorbeeld de staat waarin de Lazarusberg en omgeving verkeren, waar honden hun behoefte graag achterlaten hoewel het daar juist niet mag. "Gefundenes fressen" voor een tweede hondenpoepzuiger, vond een van de aanwezigen, want de beest jes hadden volgens hem helaas "geen emmertje aan hun kont". Wethouder Ries van Logtenstein kon daar weinig anders aan doen dan nog maar eens vast te stellen dat mensen zich beter aan de regels moeten houden en dat de politie nog scherper toezicht moest houden. "Maar 't ligt aan de men sen, niet aan de honden." Hij vond het trouwens fout als de gemeente de "ille gale" veldjes moest gaan schoon hou den. "Dan kweek je juist een verkeerde discipline aan." Burgemeester De Widt stelde in dat verband overigens nuchter vast dat de veiligheid bij de bevolking nog hoger "scoort" dan het honden poep-probleem. Na de pauze konden de bewoners zich nog persoonlijk verstaan met de wet houders en/of hun ambtenaren. Van die mogelijkheid maakte het grootste deel nog dankbaar gebruik. Een 46-jarige Soester heeft zaterdaga vond zijn rijbewijs moeten inleveren bij de politie. Het document werd inge vorderd, omdat hij onder invloed van alcohol was gaan autorijden. Op de Inspecteur Schreuderlaan veroor zaakte hij rond elf uur een aanrijding met een auto die werd bestuurd door 'een 47-jarige vrouw uit Soest. Omdat het tweetal geen overeenstem ming kon bereiken over de afhandeling van de schade werd de politie erbij ge haald. Die stelde na aankomst vast dat de man teveel had gedronken. Bij de aanrijding ontstond overigens alleen materiële schade. De heer Paul Veenman uit Soest. "Een appartement kopen? Dat kan ik alleen best af, dacht ik altijd. Je loopt natuurlijk tegen zaken aan waar je niets van af weet. Maar dat kun je allemaal uitzoeken, nietwaar? In het zoekproces van een eigen appartement bleek 't toch wat anders te liggen. Om echt alles zelf uit te puzzelen, moet je heel diep graven. Je loopt dan tegen onderwerpen aan als een reservefonds, splitsingsakte, maand-servicekosten, erfpacht, achterstallig onderhoud, aan sprakelijkheden en natuurlijk de finan ciële besognes. Toen ik bij Peters Makelaardij te rade ging, kreeg ik in korte tijd een helder beeld van mijn financiële reikwijdte. Ook merkte ik dat hij als makelaar veel voor me kon betekenen bij een aan koop. Wat betreft zijn kosten zei hij: No cure no pay. Daar hoefde ik dus niet lang over na te denken. Nu krijg ik continu het laatste huizen aanbod. Simone Peters en ik bezich tigen regelmatig interessante objecten en met dit tempo ben ik binnenkort een trotse huiseigenaar. Dat is wel zeker. Een heerlijk vooruitzicht!" voor wonen in de groene zone Birkstraat 87, 3768 HD Soest, Tel.: 035 - 60 16 251 voor particulieren en bedrijven! 035-6022871 Steenhoff straat 58 Wij willen toch nog reageren op de co lumn Rondje Soest van Arie, H(w)andelaar. Ook nu valt deze man in het negatieve op. En wel om het vol gende. Op 22 mei 1996 verscheen een deerniswekkend stukje in deze courant. En wel om de "waakhonden" van auto bedrijf van Doorn. In dit stukje, waar de echte waarheid verdoezeld wordt, komt Arie op voor een garagehouder. Waar schijnlijk heeft Arie een gratis onderhoudsbeurt gekregen om dit stukje "goodwill" in de krant te schrij ven. Wij als buurtbewoners zullen de andere kant van het verhaal vertellen. Ten eerste werd er door de automobiel bedrijf van Doorn tegenover eengezins woningen ILLEGAAL een hekwerk neergezet die niet zou misstaan bij een strafgevangenis. (Na een jaar, een mel ding bij de Gemeente Soest is er nog steeds geen bouwvergunning.) Daarna schafte meneer van Doorn een viertal honden (teefjes) aan voor de bewaking maar ook voor de fok. Dat was een ge beurtenis vorig jaar zomer. Wel 13 jonge honden werden er geboren en blaften naar hartelust. De waakhonden echter lopen binnen een omheining binnen het ILLEGAAL geplaatste hekwerk. De honden waren eigenlijk 24 uur met el kaar bezig: Ze blaften en jankten naar elkaar. Of dat preventief werkt is ons een vraag??? Tijdens deze hete zomer moesten di verse buurtbewoners tot in de verre omtrek (Beetzlaan, Laanstraat, Koekoekweg, Wiardi Beckmanstraat, Honsbergen) hun ramen klokje rond (let wel: 24 uur) dicht houden voor het hondengehuil en geblaf. Zelfs werkne mers van de WS (de buren van auto bedrijf van Doorn) werden "knettergek" (citaat Gooi- en Eemlander) van deze honden. De politie kon er niets aan döen want tot voor kort woonde er NIEMAND bij de garage en ze hadden geen waarschuwingstelefoonnummer omdat mijnheer Henk van Doorn een GE HEIM nummer heeft. (Vreemde zaak hè Arie, als je moet bellen bij onraad.) Op verzoeken van buurtbewoners werd gewoon niet gereageerd of afgedaan met de opmerking "Ik ben ermee bezig". Ja, mijnheer Leijendekker, er waren zelfs bewoners die mijnheer van Doorn het ergste toewensten. Wat wil je, als je net als mijnheer van Doorn een boter ham met beleg moet verdienen en 's ochtends om 6 uur je wekker afgaat en je - dag in nacht uit - geen oog dicht kon doen vanwege die zielige hondjes en het zielige verhaal van die zielige mijnheer van Doorn. Ik nodig u dan ook uit om samen met de buurtbewoners op donderdag 13 juni (09.30 uur) naar de openbare hoorzit ting te komen waar deze zaak wordt be handeld. Misschien mogen de buurtbe woners ook hun woordje, doen en hoort u de andere kant van het verhaal. En wat zou Marietje, je vrouw ervan vinden, als in het plantsoen tegenover jullie woning, een illegaal hekwerk van 2 meter hoog werd geplaatst, daarin een paar honden die klokje rond, blaffen en janken? Daarbij ILLEGAAL buiten de proporties om reclameborden plaatst waar jullie de hele dag tegen die mooie autoreclame van Van Doorn aan te kij ken? Bovendien worden natuurlijk de auto's net zo dagelijks op de stoepen en in het openbare groen geparkeerd. Arie, wil jij bij de Soesters geloofwaar dig blijven, informeer dan voordat je je column gaat schrijven eerst even bij "Bromsnor", die het afgelopen jaar meerdere uren kwijt was om Van Doom op te sporen om de honden stil te krij gen en de buurtbewoners een fijne avond- en nachtrust te gunnen. G.L. van den Deijssel, secretaris Bewonersvereniging 't Hart CD - CD-i - CD-ROM - KOOPVIDEO y ctiA ji dh A WIVMMn Steenhoffstraat IS - 3764 BH SOEST Telefoon: 035-601 21 32 Het gemeentebestuur van Soest moet meer initiatieven nemen om zijn kennis van bestuur over te dra gen op de ambtenaren en de volks vertegenwoordigers in Kedzierzyn- Kozle. Deze immateriële hulpverle ning is een uitstekende wijze om de jumelage met de Poolse stad in stand te houden. Dit vindt VVD-er Günther Plomp die maandagavond in de commissie alge mene bestuurszaken opperde dat het college de regie in handen moet nemen. "De burgemeester van Kozle zou bij voorbeeld kunnen uitleggen wat er sinds de start van de jumelage is bereikt en hoe de situatie daar op dit moment is. We hebben ons alleen met financiële zaken beziggehouden, maar ik denk dat er de komende jaren op het gebied van bestuur veel zou kunnen gebeuren." Het VVD-idee kreeg bijval van Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) en Hans van Wuijckhuijse (Gemeentebelangen Groen Soest). De laatste: "We gaan één keer per twee jaar daar handen schud den, meer is de jumelage niet. Je kunt nadenken over wat Plomp zegt, maar dan moet daar wel een brede steun voor zijn." Volgens burgemeester Hans de Widt is al eens geopperd het accent van de con tacten te verleggen naar immateriële on dersteuning. Ambtenaren uit Kozle lie pen reeds stage bij de gemeente Soest en aangeboden is om een herinrichtings plan voor straten en pleinen in Kozle tegen het licht te houden om te kijken of de Soester ervaring en kennis wellicht kunnen bijdragen tot een beter plan. Kozle heeft op dit vlak echter niet meer van zich laten horen. Tijdens de Gilde- feesten in augustus is een Poolse dele gatie te gast in Soest en De Widt zal de suggestie van Plomp dan nog eens met zijn ambts-collega bespreken. Afstand Verder vinden alle fracties het prima dat het college afstand heeft genomen van de vereniging Soest-Kozle na de interne 'oorlogsvoering' in maart van dit jaar. De Widt trok zich terug als bescherm heer en financiële steun wordt alleen gegeven aan particuliere initiatieven die zijn goedgekeurd door het gemeentebe stuur. Op dit moment ligt er overigens een aanvraag voor 750 gulden voor een actie ten behoeve van Kozle. Bart Krol (CDA) noemde het 'uiterst verstandig' dat Soest zich op de achtergrond houdt. "Als de burgers zelf contacten leggen, kunnen we misschien een ondersteu nende rol vervullen." Zo denken de meeste fracties erover. Wel willen ze dat deze houding wordt uitgelegd aan het gemeentebestuur van Kozle. Het contract van de jumelage loopt in 1999 af. Tot die tijd is de gemeente ver plicht de contacten in stand te houden, ook al is het enthousiasme weg, zoals Jan Visser van GroenLinks/Progressief Soest het omschreef. Hij acht het ver standig in 1999 te stoppen met de jumelage en andere initiatieven te gaan ondersteunen. Als voorbeeld noemde hij de hulpverlening van het Vredes- platform aan het voormalige Joegosla vië. "Maar dan moeten we actiever zijn en er meer inhoud aan geven. We heb ben te weinig financiële steun gegeven en dan is de jumelage hooguit een eti ket, waarop een stempeltje staat." aSfsr BLOEMENHUIS "Hartje Zuid": Zuidpromenade 9, Tel. 035 - 601 68 77, Soest "De Smitshof": Smitsweg 14, Tel. 035 - 602 23 00, Soest Fax 035 - 602 92 21 Het écht concrete milieu-ei van Columbus, waarmee Soest de vol gende eeuw in kan zonder de leef omgeving aan te tasten, is nog niet uitgekomen, maar er wordt al wél flink op gebroed. Dat bleek vorige week tijdens de bijeenkomst over de Lokale Agenda 21 in het gemeente huis, waar ca. 40 vertegenwoordi gers van diverse Soester instellingen met elkaar het hoofd braken over het thema "duurzaamheid". In drie groepjes werden ideeën, inzich ten en ervaringen uitgewisseld tussen de deelnemers, die voor deze eerste kennis making gericht waren uitgenodigd. On der hen - naast politici en ambtenaren - waren vertegenwoordigers van bijvoor beeld de vakbond CNV, de woning bouwcorporaties, derde-wereld-organi saties, de kerken, Spullenhulp, Kamer van Koophandel, de georganiseerde land- en tuinbouw, de Remu, de BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 035-6015073 - FAX 6017496 NIEUWBOUW VERBOUW g RENOVATIE IJ- ONDERHOUD fietsersbond, de Vrouwen-adviescom missie en jongeren (het CDJA, in dit geval), die allemaal - op een of andere manier - geïnteresseerd zijn in of nauw betrokken zijn bij het milieu, in al zijn aspecten. Op de noemer duurzaamheid palaver- den ze in groepjes over mogelijkheden om Soest in de 21e eeuw (nóg?) milieu bewuster te maken en te zien welke con crete mogelijkheden er zijn om in de plaatselijke samenleving nieuwe initia tieven te ontplooien op dat gebied. De discussie werd begeleid door medewer kers van het adviesbureau SME, die deze week ook in andere gemeenten uit het gewest (Amersfoort, Bunschoten, Baarn en Eemnes) soortgelijke bijeen komsten op touw zetten. De bedoeling is dat daaruit een "gewestelijk" plan- van-aanpak ontstaat, waarmee elke ge meente concreet aan de slag kan. Eco-teams Volgens een van de deelnemers werd het een vruchtbare bijeenkomst, waarin allerlei ideeën (en ideetjes) geboren werden. Welke daarvan uiteindelijk le vensvatbaar zullen zijn moet natuurlijk nog blijken, maar in het algemeen ble ken de deelnemers enthousiast genoeg. Eén van de ideeën die nog concreet ge stalte moeten krijgen is de vorming van zgn. "eco-teams", groepjes van mensen die - als onderdeel van een bepaalde organisatie of gewoon op eigen initiatief - met elkaar een soort milieu-boekhou ding gaan bijhouden. In het land draaien al een paar honderd van zulke groepen - volgens een van de deelne mers te vergelijken met de Weight- Watchers - en ook in Soest lijkt daar belangstelling voor te zijn. Ze mogen in elk geval rekenen op steun van het ge- Een van de discussiegroepen in het gemeentehuis, waar men zich het hoofd brak over "duurzaamheid". meentebestuur, zoals wethouder Ries van Logtenstein beloofde, want de ge meente schaft het informatiemateriaal aan. Ook allerlei andere aspecten van de problematiek passeerden de revue, zo als de "milieu-opvoeding" van de jeugd door de ouderen (of juist andersom?) en het werken aan een mentaliteits verandering bij het publiek, maar ook het gebruik van duurzame en milieu veilige materialen in de woningbouw, het terugdringen van de automobiliteit en de bevordering van het openbaar vervoer en nog veel meer. Wat men zich bij "duurzaam" Soest pre- cies moet voorstellen is wellicht op dit moment nog wat vaag, maar het is wel duidelijk dat er in Soest een groeiend draagvlak is om met het plan-van-aan pak - dat waarschijnlijk eind de» maand verschijnt - aan de slag te gaai Er wordt dus volop aan gewerkt! Dillenburglaan 12, Soest (naast Rai tel: 035-6012340 DE GROOTSTE OP HET GEBIED COMPACT DISCS, CD-ROM, C KOOPVIDEO'S, HUURVIDÉ VERHUUR SEGA NINTENDO f EN SPELCOMPUTERS, VERHUU CD-ROM VAN DE WEEK: 5 t/ffl| RIPPER (6 cd's) BIJ INLEVERING VAN DEZE BON f 1

Soester Courant | 1996 | | pagina 5