-[MÜËELL emakm i WS start fusiebesprekingen met SWA Vaderdag? 't iuykje-dag! Schut: 'Actie is onrechtvaardig' Pauwen zijn 'verkeersonveilig' NS willen onbewaakte overwegen in Soest beter gaan beveiligen 'Geen sirenemast in Slangenbosje' ome ds elftal nachine. 3 taart! j tkkertf Tisang AmIpoh Heimkw natuurlijk 1 6027493 60311 19 Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS College zoekt inspiratie in abonnement op Kunstuitleen a Sirenemast bij ingang van parkeerterrein sportzaal PAGINA 2 11 5% van ccessoires. ensen Henschen en motorrijles ifietscertificaat kers vindt u I iLEFOON 6012387 MOH WOENSDAG 12 JUNI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 3 Ook verdergaande samenwerking met Baarnse woningcorporatie Soester autosloper stapt naar bestuursrechter Gemeente brengt levend cadeau ambtenaren terug naar handelaar KLAREN f: KLAREN K KLAREN ra rtiTtn: l EP KLAREN tg TROMP VRIJWILLIGERSHULP NODIG? Inspraakavond over ammoniak-reductie Soester Courant Aanpak gaat meer dan 2 miljoen kosten Bewoners wijzen gekozen plek af 1 8.00 - 1 7.00 uur 3.30 uur. 35 - 601 24 77 Eemnes LREGELS: juni en 23 juni 1996 rome een badkamer, ids elftal op de EK i wint u 15% van uw i badkamer acces- contanten, ient u dan wel in 3 zoeken, g wordt berekend topbedrag agekosten! n ook theorieles irt op 27 juni. el. 035 - 6022061 :el. 0652-643170 gebakstukjes. J aankoop van kbroden )ter. met gratis CD 21% pilsener met oranje vlinderdas krat 24 x 30cl Verhuur van biertaps, tafels, stoelen, glaswerk ecL *n onder voorbehoud De Woningstichting Soest (WS) gaat besprekingen voeren niet de Stichting Wonen Amersfoort (SWA), die moeten leiden tot een fusie tussen de gesprekspartners. Het is de bedoeling dat er een regio naal sterke woningcorporatie wordt gevormd. De beoogde voordelen van de fusie voor de huurders zijn onder meer betere doorstromingsmogelijkheden, een geva rieerder woningaanbod en een sterkere dienstverlening. De WS heeft momen teel 2.900 woningen in haar bezit, de Amersfoortse vereniging is eigenaar van ruim vijfduizend huurhuizen. Het aan tal in Amersfoort zal ongetwijfeld groeien gezien de mogelijkheden tot nieuwbouw in de keistad. In Soest is de situatie anders. Op dit moment is er nog beperkte nieuwbouw mogelijk in de Boerenstreek, daarna is onze gemeente nagenoeg 'volgebouwd', tenzij het ge meentebestuur alsnog meer natuurge bied wil opofferen voor nieuwe huizen. De WS en SWA zijn door Arthur Anderson Co geadviseerd de fusie besprekingen te starten. Dit naar aanlei ding van een onderzoek dat ruim een jaar geleden begon en waarbij ook de woningbouwvereniging Eemland uit Baarn was betrokken. BAR, GRILL RESTAURANT STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035 - 6018252 Samenwerking Deze vereniging zal niet fuseren, maar wel een verdergaande samenwerking aangaan met de nieuw te vormen woningcorporatie, onder andere voor wat betreft de woonruimteverdeling. Hiervoor zal te zijner tijd een convenant worden afgesloten. Volgens de planning moeten alle onderhandelingen voor het einde van dit jaar zijn afgerond. De besturen van de drie genoemde woningcorporaties hebben het advies van Arthur Anderson Co onder steund en zullen de besprekingen star ten ten einde het advies te realiseren. Dit kan gebeuren, nadat de onderne mingsraden van- de corporaties ook in stemmen met het advies van het onderzoeksbureau. Het bestuur van de WS zal met de Fe deratie Huurders Overleg Soest (FHOS), een overkoepelend orgaan voor alle bewonercommissies en'-vere- nigingen, overleg plegen over de ont wikkelingen. Voorwaarden voor een fusie zijn dat de werkgelegenheid van de medewerkers niet in gevaar komt. Bovendien moeten de kantoorlocaties van beide corporaties (de WS is gevestigd aan de Laanstraat) behouden blijven. In een persbericht laten de corporaties weten dat de individueel sterke punten beter tot hun recht kunnen komen, zo dra de fusie tussen de WS en de SWA én de samenwerking met Eemland zijn gerealiseerd. Na een onderzoek van enkele maanden besloot de woningbouwvereniging St. Joseph onlangs eveneens fusiebe sprekingen te gaan voeren. De moge lijke toekomstige partner is de Stichting Centrale Woningzorg (SCW). (Vervolg van voorpagina) Eigenaar R. Schut van het gelijkna mige autosloopbedrijf zal naar de bestuursrechter stappen naar aan leiding van de ontruimingsactie van de provincie. Volgens Schut heeft de provinciale overheid onrechtvaar dig gehandeld. "Ik zat nog in een overleg-situatie met gedeputeerde staten." Ongeacht de uitspraak van de bestuurs rechter zal het bedrijf een schadeclaim indienen wegens kapitaalvernietiging. Schut wil niet zeggen welke bedragen daarmee gemoeid zijn. "Het gaat om een handelsvoorraad. Iets kan duizend gulden waard zijn, maar afhankelijk van de dagwaarde in de handel 25.000 gul den opbrengen." Volgens Schut zijn veel unieke, waarde volle onderdelen weggegooid, omdat de taxateur niet deskundig genoeg is de spullen op hun juiste waarde in te schat ten. Dit heb ik ze voor de actie duide lijk proberen te maken, maar ze zijn ge woon aan de slag gegaan. Afgelopen maandag hebben ze alsnog een deel van de losse onderdelen laten liggen. Ken nelijk hebben ze tussendoor toch nog contact gehad met iemand die er ver stand van heeft. Ik had hier spulletjes van auto's uit de jaren vijftig en zestig liggen, die niemand meer had. Ze kwa men zelfs uit Engeland om zijruiten bij me te halen. Ik had vijfhonderd deuren die ze zomaar hebben weggegooid," al dus Schut die zijn in de loop der jaren opgebouwde voorraad onderdelen van onder meer de MGA, MGB, Tr3 en Tr4 zag verdwijnen. Voorschriften De autosloper heeft jarenlang in de clinch gelegen met overheidsinstanties, omdat hij niet aan de voorschriften van de in 1989 afgegeven milieuvergunning zou voldoen. In 1993 tekende hij beroep aan bij de bestuursrechter die op 11 no vember 1994 uitspraak deed. Volgens Schut moest hij bepaalde dingen verbe teren, maar hoefde hij niet aan alle voor schriften te voldoen. "Dit laatste betrof hoofdpunten. Kenne lijk heeft de provincie aangevoeld dat ze ging verliezen, anders had ze niet tien dagen voor de uitspraak de vergunning ingetrokken." Niettemin trof Schut naar zijn zeggen maatregelen om te voldoen aan de door de bestuursrechter aange geven voorschriften. Zijn bezwaren te gen het intrekken van de vergunning werden evenwel ongegrond verklaard. Vervolgens vroeg Schut de provincie in maart de ingetrokken milieuvergunning opnieuw te bekrachtigen, dan wel aan te geven of hij een nieuwe vergunning zou moeten aanvragen. De provincie sprak de voorkeur uit dat hij een nieuwe moest aanvragen. In april van dit jaar maakte Schut wederom bezwaar. Hij stelde dat de provincie de vergunning best zou kunnen teruggeven, als er maar een wil zou zijn. Die wil was er niet, al dus Schut die daarop op 19 april tijdens een hoorzitting van de adviescommissie algemene bestuurswet van de provincie zijn verhaal deed. "Die commissie moet nog advies uit brengen, maar op 31 mei kreeg ik een aangetekende brief dat ze de maandag daarna (3 juni-red.) zouden beginnen met ontruimen." Schut stelde zondag 2 juni wederom een bezwaarschrift op en vroeg het provinciebestuur schriftelijk alsnog de milieuvergunning opnieuw te bekrach tigen of duidelijk aan te geven of hij een nieuwe moest aanvragen. De volgende morgen werd evenwel begonnen met de ontruiming. Telefonisch en persoonlijk contact met de betrokkenen op het provinciehuis haalden evenmin iets uit. Gs stelden dat ze ervan overtuigd zijn dat de betreffende afdeling van de pro vincie juist handelde. Volgens Schut zal de kwestie nog een staartje hebben. Onmacht Hij zegt een gevoel van onmacht te heb ben gehad, toen de wrakken en onder delen werden verwijderd. "Het is diep treurig dat ze de spullen weghalen, die je zoveel jaren hebt bewaard. Je staat helemaal machteloos. Je kan er wel voor gaan liggen, maar dat helpt niet. Het is machtswellust van de provincie. Ik heb ze van alle kanten proberen te waar schuwen en heb de verantwoordelijke mensen erop gewezen dat ze grove fou ten maken." "Het doet pijn. Op dit moment ben ik nog te druk in de weer om alles te re gelen, maar de emotionele pijn komt nog wel." Een gegeven paard mag je niet in de bek kijken, maar toch laat het ge meentebestuur de pauwen bij het gemeentehuis verwijderen. Het le vend cadeau van de ambtenaren gaat terug naar de handelaar, om dat de pauwen volgens het college teveel overlast veroorzaken. "Voornamelijk vanwege de verkeersvei ligheid," legt wethouder Neks Blömmers uit. "Dat pauwen gracieus in een berm of op het gras lopen, verwachten de mensen wel, maar de pauwen hebben een ongezonde belangstelling voor de Dalweg en vliegen regelmatig laag over de weg. Daar schrikken de mensen van." De klachten over de verkeersonveilige situaties hebben de gemeente bereikt via de politie die er rapporten van heeft op- y gemaakt. Of de pauwen direct of indi rect ongelukken hebben veroorzaakt, is niet bekend. Daarnaast heeft een toenemend aantal Soesters het telefoonnummer van het gemeentehuis gedrukt of gedraaid om zijn ongenoegen te uiten over het lawaai dat de gevleugelde gasten soms maken. "We hebben niet zo'n beetje klachten gekregen," verklaart Blommers het col lege-besluit. Consternatie In 1995 schonken de ambtenaren zes pauwen aan het gemeentebestuur, om dat het gemeentehuis aan het Raadhuis plein toen vijf jaar in gebruik was. Al vlot zorgden de vogels met de indruk wekkende tooi voor consternatie. Ze werden te snel losgelaten en omdat ze onvoldoende gewend waren aan hun nieuwe onderkomen, namen ze regel- Deze pauw zal, evenals zijn vijf soort genoten, binnen een week naar de han delaar teruggaan. matig de wijk. Nadat ze weer achter slot en grendel werden gezet, mochten ze in de loop van dit jaar alsnog het hok ver laten. Vanaf dat moment maakten de pauwen met enige regelmaat automobi listen aan het schrikken door laag over de rijbaan te vliegen. "En daar hebben we geen waarschuwingsbordjes voor," aldus Blommers. Deze, uiterlijk volgende week breekt de gemeente het hok af en worden de pau wen teruggebracht naar de fyandelaar, bij wie ze vorig jaar werden gekocht. Van het geld dat daardoor terugstroomt in de kas van de personeelsvereniging zal vooralsnog geen vervangend cadeau worden gekocht. Initiatieven daarvoor zijn nog niet ontplooid. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties Klarinet 8 Vraagprijs: f 298.500,- k.k. onroerend goed Van Goyenlaan 106 Vraagprijs: f 138.000,- k.k. onroerend goed TE HUUR Winkelcentrum Soest-Zuid A.d. Soesterbergsestraat wordt bin nenkort gestart met de bouw van een zeer gunstig gelegen winkel pand met magazijnruimte, keuken en toilet. Bruto vloeropp. ca. 90 m2. Frontbreedte 7,50 mtr. Opl. okt. 1996. onroerend goed Wij maken er meer van Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg In het cultureel centrum De Speeldoos aan de Rembrandtlaan 35 in Baarn wordt dinsdag 25 juni een informatie- en inspraakavond gehouden over het ontwerp Ammoniak-Reductie-Plan (ARP). De avond begint om 20.00 uur. De bijeenkomst wordt georganiseerd in samenwerking met de colleges van bur gemeester en wethouders van Baarn en Eemnes en is derhalve bestemd voor alle veehouders uit Baarn, Eemnes en Soest. Tijdens de avond wordt er gelegenheid gegeven te reageren op het plan. Tot uiterlijk 2 juli kan schriftelijk gereageerd worden bij de colleges van de drie ge meenten. Het plan ligt ter inzage in de gemeentehuizen van Soest, Baarn en Eemnes. in Soest voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 601 41 52 De Nederlandse Spoorwegen zijn van plan volgend jaar al een begin te maken met de verbetering van de beveiliging van de onbewaakte over wegen in Soest. Van de in totaal 23 overgangen in de gemeente zijn er nog zeven onbewaakt. Het College van B. en W. heeft dat o.a. laten weten aan de leden van de Amersfoortse koorgroep 't Zand, die in mei j.1. betrokken raakten bij een bijna- ongeluk op de onbewaakte overweg tus sen de Lange Duinen en de Wieksloter- weg. Ze werden daar volkomen verrast door de trein uit Den Dolder, maar kwamen nagenoeg met de schrik vrij. De NS heeft overigens - al vóór dat in cident - bij de gemeente een plan op tafel gelegd om alle on- of half-be- waakte overwegen in Soest beter te be veiligen. NS Railinfrabeheer, die verant woordelijk is voor de infrastructuur, wil daarvoor gebruik maken van het "aan vullende beveiligingsprogramma", waar voor het Rijk zo'n 150 miljoen heeft uit getrokken. In de afgelopen weken is in het overleg tussen NS Railinfrabeheer en de ge meente een inventarisatie gemaakt van alle 23 Soester overwegen. Daarvan zijn er 8 geheel beveiligd (met AHOB's: automatische halve overwegbomen), 8 gedeeltelijk beveiligd (met AKI's: auto matische knipperlicht-installaties) en 7 "onbewaakt" (maar nog altijd wel aan geduid met een bord en Andreas-krui- sen). Plan-van-aanpak De inventarisatie wordt nu uitgewerkt en zal nog dit jaar leiden tot een con creet plan-van-aanpak, waarmee vol gens verkeersambtenaar M. Vossestein "gemakkelijk de twee miljoen gulden" wordt overschreden. Het is volgens hem niet de bedoeling dat alle overwegen volledig beveiligd zullen worden met AHOB's, maar de nu onbewaakte over gangen zullen dan minstens voorzien worden van knipperlicht-installaties. Eventueel kan ook gedacht worden aan tunnels of speciale fietsers-AHOB's, óf aan de opheffing van (minder drukke) overwegen. De overweg bij de Wieksloterweg - waar het incident met de Amersfoortse koor- groep plaatsvond - is volgens Vossestein trouwens een van de drukste in de on bewaakte categorie. Ook de renovatie van de spoortunnel tussen de Korte en de Lange Brinkweg staat op het pro gramma. Daarmee wordt volgend voor jaar al een begin gemaakt. In een uitvoerige brief aan de betrokken leden van de koorgroep betoont het ge meentebestuur zijn medeleven en wordt over de overweg-Wieksloterweg/Lange Duinen opgemerkt dat de inzet daar gericht is op een "zeer forse verbetering" van de veiligheid. Het incident staat trouwens volgens B. en W. niet op zich zelf. Het College constateert ook dat zich op de zeven onbewaakte overwe gen in Soest wel ongevallen hebben voorgedaan, al hebben die tot nu toe alleen geleid tot een noodstop van de trein en tot grote schrik van de overweg gebruikers. Niet herkend "Overwegen zónder beveiliging worden veelal niet opgemerkt, omdat de meeste nu eenmaal wél beveiligd zijn. Een on bewaakte overweg - dus alleen met de aanduiding overweg met de zoge naamde Andreas-kruisen - zou onder gebruikers juist moeten leiden tot extra oplettendheid. Men is echter zo ver trouwd met de combinatie van een over weg met de beveiligingsinstallaties, dat een echt onbewaakte overweg helaas niet meer als overweg wordt herkend." De koorgroep uit Amersfoort heeft in middels ook een reactie ontvangen van het Buro Klantenservice van NS-Reizi- gers. Ook daarin wordt verwezen naar het lopende onderzoek naar verbeterin gen en wordt over de bewuste overweg- Wieksloterweg opgemerkt dat er plan nen zijn om deze te voorzien van een zgn. fietsers-AHOB, "in relatie met het brandweerverkeer", en dat de verbete ring nog ongeveer een jaar op zich zal laten wachten. Voor een beveiliging met hekken, zoals de koorgroep heeft gesuggereerd, voelt de NS niet veel. Fietsers worden dan wel gedwongen om af te stappen, maar het nadeel is dat de doorgang dan ook versperd is voor brandweerauto's. "Het is van groot belang dat een overweg in een bosrijk gebied open blijft voor dit verkeer." In de vergaderkamer van burge meester en wethouders in het ge meentehuis hangen enkele kunst werken. Hoewel de discussie over 'mooi-of-niet-mooi' van kunst ver boden is, betreft het saaie werken. Kennelijk denkt het college er net zo over. "We worden er niet meer door geïnspireerd en willen nu wel iets an ders," aldus wethouder Neks Blommers die in elk geval elke dinsdag met haar collega's en burgemeester Hans de Widt in de kamer op de eerste verdieping ver gadert. In het gemeentehuis hangen overal kunstwerken, maar het college wil die niet van de betreffende afdelingen weg halen. Daarom heeft het college een abonnement genomen op de Kunst uitleen. Afgesproken is dat de leden van burgemeester en wethouders en ge meentesecretaris Wim de Kam om de beurt een kunstwerk mogen uitkiezen, dat tijdelijk een plaatsje zal krijgen in de vergaderruimte. Wethouder Ries van Logtenstein mag als eerste een kunst werk uitzoeken. Blommers sluit niet uit dat een geleend kunstwerk wordt ge kocht, als alle b en w-leden vinden dat het mooi is. Mogelijk wordt ook een tweede abonnement genomen. Een abonnement op de Kunstuitleen kost 125 gulden per jaar. Een flink aantal bewoners van de Ir. Menkolaan staat volstrekt afwij zend tegenover het plan om in het Slangenbosje (tussen Ir. Menko- en Inspecteur Schreuderlaan) een metershoge mast met een alarm sirene te plaatsen. Ze vinden de lo- katie - vlakbij het monument voor de gevallenen - ongeschikt. Soest is sinds enige tijd doende met het plaatsen van sirenes, die deel uitmaken van een nieuw landelijk waarschuwings stelsel. Dat komt in de plaats van de oude BB-sirenes, die vroeger elke eer ste maandag van de maand om precies 12.00 uur hun geluid uitbraakten. Het nieuwe systeem heeft als voordeel dat de apparatuur "stil" getest kan worden, zodat niet de hele buurt van het geloei opschrikt. De bezwaren van de omwonenden zijn niet gericht tegen deze nieuwe techniek, maar wel tegen de lokatie die het minis terie van Binnenlandse Zaken daarvoor heeft uitgekozen: aan de rand van het Slangenbosje, een paar meter voorbij het halve-maanvormige pad langs het monument voor de gevallenen. Ze vinden de mast niet alleen ontsie rend voor het Slangenbosje en het mo nument, maar sommigen menen ook dat de mast (minstens zeven meter hoog) teveel doet denken aan de wacht torens bij de concentratiekampen uit de Tweede Wereldoorlog. Maar als-ie er tóch moet komen, dan graag geverfd in een donkergroene schutkleur, zodat hij zoveel mogelijk aan het oog wordt ont trokken, aldus de omwonenden. Het protest van de bewoners kreeg vo rige week een vervolg in de vergadering van de raadscommissie Ruimtelijke Or dening, waar de heer Hoegen Dijkhof namens de omwonenden opnieuw be zwaar aantekende tegen de bouwver gunning. Hij wees wethouder Ten Hove er eerst op dat in het voorstel abusieve lijk sprake was van de Inspecteur Schreuderlaan, terwijl het de Ir. Men kolaan moest zijn. Verder had hij intus sen ontdekt dat het bereik van de sirene aan de oostelijke kant "overlapte" met een ander exemplaar, maar aan de wes telijke een "gat" van een paar honderd meter liet liggen. Bij de ingang van het parkeerterrein van sportzaal De Bunt zal een zend mast voor een sirene worden ge plaatst. De gemeente heeft hierover met omwonenden en de brandweer overeenstemming bereikt. De locatie op de hoek van de Oude Utrechtseweg en de Ossendamweg is een alternatief voor een plek verderop' op de Oude Utrechtseweg. Tegen die locatie was bezwaar gemaakt door een bewoner. f Hij vreesde dat de mast het aangezicht zou storen en stelde dat de jeugd de mast wellicht zal gaan gebruiken als klimpaal. De bewoner stelde voor de mast op De Bunt te plaatsen. Dit laatste kan niet, omdat de construc tie van de sportzaal de mast niet kan dragen. Het college beaamt dat de sirenemast geen schoonheidsprijs ver dient, maar wel een bepaalde hoogte moet hebben om voldoende bereik te hebben. In overleg is besloten de mast f alsnog te verplaatsen naar het parkeer terrein. Het bouwplan zal worden gepu bliceerd en als er geen bezwaren tegen worden ingediend, verleent de gemeente de vereiste vergunning aan het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Het ministerie heeft voor verschillende locaties in Soest bouwaanvragen inge diend voor sirenemasten. Ze maken onderdeel uit van het nieuwe landelijke waarschuwingssysteem. Een verschil met het oude systeem is dat er een stille test kan worden gehouden in plaats van het gebruikelijke, luide alarm op de eer ste maandag van de maand. Verder is het mogelijk per wijk of gebied burgers te waarschuwen. Voor het plaatsen van de sirenemasten is wel een artikel 19- procedure nodig. Behalve tegen de mast aan de Oude Utrechtseweg waren bezwaren inge diend tegen plaatsing van een zendmast aan de Inspecteur Schreuderlaan. Deze waren al eerder door het gemeentebe stuur ongegrond verklaard. 5 De bewoners van de Ir. Menkolaan vinden dat de mast het Slangenbosje en het monument voor de gevallenen zal ontsieren. Hij stelde dan ook voor de lokatie in westelijke richting te verschuiven en dacht daarbij zelf aan het dak van het flatgebouw de Oranjehof aan de Burge meester Grothestraat, of desnoods ach ter de vijver bij het verzorgingshuis Mariënburg aan het Nieuwerhoekplein. Gewapend beton Namens het ministerie liet projectleider Van Duin weten dat de sirene puur voor "vredescalamiteiten" was bedoeld. Hij had geen moeite met de suggestie om de mast honderd meter westwaarts te ver plaatsen, mits vast zou staan dat het dak van de Oranjehof sterk genoeg was om de installatie te dragen. In dat verband repte hij over gewapend beton van 13 centimeter dik, niet omdat de installa tie zo zwaar is (500 kilo), maar omdat zij ook goed verankerd moet ktinnen worden tegen storm- en rukwinden. "Als 't kan willen we dat wel proberen," aldus Van Duin, die echter wel compli caties vreesde omdat de Oranjehof par ticulier eigendom is. "Daarom kiezen we in principe ook altijd voor openbaar groen of een gebouw. En als het niet lukt hebben we geen alternatief..." Binnenlandse Zaken heeft overigens wel een beetje haast met de sirene. Van Duin beloofde daarom nog deze week kontakt te zullen opnemen met de eige naars van de Oranjehof, eventueel ook met Mariënburg. Wethouder Pieter ten Hove stelde de commissie daarom voor het raadsvoorstel een maand aan te houden. De commissie was het daar helemaal mee eens. Dillenburglaan 12, Soest (naast Randstad). tel: 035-6012340 DE GROOTSTE OP HET GEBIED VAN: COMPACT DISCS, CD-ROM, CD-I, KOOPVIDEO'S, HUURVIDEO VERHUUR SEGA NINTENDO SPELLEN EN SPELCOMPUTERS, VERHUUR CD-I. CD VAN DE WEEK: 12.t/m 1» Juni Hans Versnel en de Oranjetoeters met: 'Alles wordt Oranje' TEGEN INLEVERING VAN DEZE ADVERTENTIE VAN 19,25 VOOR f 7.»

Soester Courant | 1996 | | pagina 3