HEREXAMEN? Neem BIJLES! BEL ÜMfOTSL 035 - 601 70 89 Zweetdruppels bij avondvierdaagse JtSfon BreukelenVastgoed Politiek ingenomen met plan voor herinrichting Van Weedestraat IACTUEEL I STUDIEBEGELEIDING Rijschoolhouder cel in na achter houden examengeld Oude panden Van Weedestraat maken plaats voor winkels [ïmMÊÊ. Rectificatie 'golfbaanbrief' leidt tot nieuwe irritatie Weer nieuwe brochures in informatiecentrum gemeente WOENSDAG 12 JUNI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 5 Commissie zwicht voor bouwplan Bonte stoet trekt veel bekijks tijdens défilé Visser schrijft zélf aan G.S. DE TROMSLAGER "Natuurlijk kun je achteraf je makelaar prijzen, maar..." PETERS Makelaardij l J De makelaar die perfect voor u werkt! Gehandicapten en bewoners niet tevreden De Utrechtse politierechter heeft maandag een 31-jarige Amersfoor- ter overeenkomstig de eis veroor deeld tot zes maanden cel, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De man had als rijschoolhouder in Soest in totaal ruim drieduizend gulden ver duisterd van tien van zijn leerlingen. Naast zijn straf moet de man de schade aan zeven van de gedupeerden terugbe talen. In de periode van mei 1994 tot maart 1995 betaalden de leerlingen de rij-in- structeur hun examen-geld voor het CBR. De bedragen varieerden tussen de 260 en de 390 gulden. De verdachte, die maandag niet aanwezig was, had het geld echter nooit aan het instituut over gemaakt, maar het in eigen zak gesto ken. Tegenover de politie had hij ver klaard dat hij het geld nodig had om geldproblemen op te lossen. Hij was niet eerder door de rechter veroordeeld. De officier wees er op dat de man zijn toezegging tegenover de politie, dat hij de schade zou terugbetalen, niet was nagekomen. Raadsman mr. H. Veen vroeg maandag dan ook namens zeven slachtoffers om terugbetaling van de geleden schade. De rechter vond de claims redelijk en wees ze alle toe. De verschenen gedupeerden zijn inmiddels allemaal in bezit van het rijbewijs. Ze hadden examen gedaan via andere rij scholen. Ondanks hevige protesten heeft de raadscommissie Ruimtelijke Orde ning vorige week haar goedkeuring gegeven aan het omstreden bouw plan voor de Van Weedestraat 4 en 6. De oude panden daar maken de finitief plaats voor winkels. Vorige maand stuurde de commissie PvdA-wethouder Pieter ten Hove nog terug naar de Welstandcommissie om aan te dringen op een herziening van het positieve oordeel. Vooral de oprich ting van een blinde muur tussen de nieuwe winkel en het monumentale notariskantoor was de raadsleden toen een doorn in het oog. Ten Hove had inderdaad zijn opwach ting bij de Welstandscommissie ge maakt, maar daar eigenlijk bot gevan gen. De hoeders van het Soester steden schoon waren nog steeds van mening Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 dat het bouwplan best kón, eventueel door de muur zo veel mogelijk aan het gezicht te onttrekken door hem te be kleden met "groen". "Dus kunnen we er niks meer aan doen," aldus Ten Hove, "want we hebben de bouwvergunning al in 1991 verleend." "Dan moeten we maar door de knieën," vond zijn partijgenote Wil Stekelenburg, die vorige maand ook nog had vastge steld dat het bouwplan "geen architec tuur" had (en dat nog steeds vond), evenals Wim Roest (D66). Jan Visser (GroenLinks-PS) en Harry Witte (Gemeentebelangen) toonden zich ech ter zeer teleurgesteld en weigerden met het bouwplan in te stemmen. 'Schaamgroen' "Dan krijgen we straks zeker ook een foeilelijke brandweerkazerne die we met klimop laten begroeien," aldus Visser. Witte repte zelfs van "schaamgroen" en wilde alles doen om de oorspronkelijke bebouwing te handhaven. De reacties van Arie van den Breemer (CDA), Wiebe Meilof (GPV), Ank Hugen (BAM) en Günther Plomp (VVD) waren echter genuanceerder. Meilof had nog wel "grote moeite" met het bouwplan; hij veronderstelde dat de Welstandscommissie van mening is dat je een mooi pand ook kunt accentueren door er iets heel lelijks naast te zetten en vreesde in dat verband het ergste voor de toekomst van het Immerzeel-pand. Van Hugen en Plomp kreeg Ten Hove het voordeel van de twijfel, zodat deze kon vaststellen dat de meerderheid ak koord ging. Het gesteggel over de golfbaan blijft de politieke gemoederen in Soest bezighouden. Ook vorige week liep dat in de raadscommissie Ruimte lijke Ordening weer uit op een ste kelig debatje tussen het College (in de persoon van PvdA-wethouder Pieter ten Hove) en golfbaan-be strijder Jan Visser van GroenLinks- Progressief Soest. Onder druk van de gemeenteraad had het College onlangs een brief aan de provincie gestuurd, waarin nog eens werd aangedrongen op een "bestuur lijke" uitspraak over de haalbaarheid van het golfbaanplan. De wethouder had daarin echter - bewust of niet - onduidelijkheid geschapen over de in tenties van de gemeenteraad zelf. In de brief werd de indruk gewekt dat de raad in 1993 ja had gezegd tegen de realise ring van een golfaccommodatie, en was verzuimd te melden dat de raad alleen voor een onderzoek daarnaar had ge pleit. In het correctiebriefje aan de provincie had Ten Hove - twee dagen later - la ten weten ("ter voorkoming van even tuele misverstanden") dat er in de brief "enkele woorden waren weggevallen". Deze formulering was Visser in het ver keerde keelgat geschoten en hij noemde het briefje "kinderachtig en flauw". Ook hamerde hij nog eens op de kwestie van de tekening, die bij de brief aan de pro vincie was meegestuurd. Volgens Visser was daarop de MER-lokatie niet correct weergegeven. Open kaart "Speel non toch 's open kaart," hield hij Ten Hove voor. "Het gebied op de te kening is veel groter dan de Meilof-va- riant waarmee de raad heeft ingestemd. Zo zet u de provincie weer op het ver keerde been..." Visser oogstte weinig bijval van de com missie, waarvan met name Wiebe Mei lof (GPV) en Wim Roest (D66) - toch zelf ook verklaarde tegenstanders van de golfbaan - hem verweten dat hij al leen maar zijn zin wilde hebben en de wethouder in feite uitdaagde om nog iets slechters uit de bus te toveren. Ten Hove zelf reageerde zeer gepikeerd op Vissers opmerkingen over "een schijn vertoning". Visser hield vol dat Ten Hove het raads besluit van februari vorig jaar moest in trekken, omdat daarin foutieve informa tie over de omvang van het golfterrein was opgenomen. Volgens de tekening zou het gaan om een klein gebied langs de Zandlaan, maar in het raadsbesluit stond volgens hem een gebied (het Monnikenbosch) van wel 100 hectare, dat aan de westkant tot ver over de Soesterbergsestraat zou reiken. Hij vond ook dat het College alsnog advies moest vragen aan o.a. de adviescommissie Mi lieubeheer. "Maar ze gaan gewoon door en proberen langs een omweg toch een groter gebied in handen te krijgen." Wagenwijd open Ten Hove vond Vissers kritiek niet aan de orde en maakte een einde aan het gekissebis, waarop Visser liet weten dat hij dan zélf wel een briefje aan de pro vincie zou schrijven. Hij heeft inmiddels de daad bij het woord gevoegd en de provincie van zijn zienswijze op de hoogte gesteld. "Hierbij staat de deur niet op een kier, om de woorden van mevrouw Korthuis te gebruiken, maar wagenwijd open, in strijd met het Streekplan," laat Visser het provincie bestuur weten. Onder bijna tropische omstandig heden heeft een record aantal deel nemers donderdagavond het défilé van de avondvierdaagse gelopen. De bonte stoet, muzikaal begeleid door enkele korpsen en een draaiorgel, trok ook veel bekijks toen de wandelaars over de Dalweg in de richting van het gemeentehuis liepen. Onder de ruim 2.500 lopers bevonden zich ditmaal twee jubilarissen. Mevrouw Sparnaay, inval-onderwijzeres, en brandweerman Van Assen volbrachten de avondvierdaagse beiden voor de 25ste keer. Voor de laatste was er nog een feestelijk tintje, omdat de brand weer Soest als groep voor de dertigste keer aanwezig was op het typische Hol landse evenement. In tegenstelling tot twee jaar geleden, toen regen en onweer een zware wissel op de organisatoren en deelnemers trok ken, waren de weersomstandigheden goed. Hooguit de hoge temperaturen speelde sommigen parten. De zweet druppels vloeiden rijkelijk, maar volgens Henk Krops van het comité was de stemming uitstekend. Doordat het kwik zo hoog opliep, lag het wandeltempo iets lager dan gebrui kelijk en dit was de reden dat het défilé een kwartiertje later begon dan was ge pland. Het werd sportief opgevat door de wandelaars die vervolgens, gewa pend met bloemen, de laatste meters aflegden, nogmaals de (club-)liederen ten gehore brachten en tussen de toe schouwers familie, vrienden en beken den probeerden te ontdekken. Ook dit jaar liepen veel basisscholieren mee. Krops en vier leerlingen van De Drie sprong maakten vrijdagmorgen nog een korte wandeling over de Boerenstreek. Dit naar aanleiding van een klacht over afval op de Boerenstreek, dat de deel nemers aan de avondvierdaagse zouden hebben achtergelaten. Krops: "We heb ben drie blikjes en tien pakjes kauwgom gevonden, maar voor de rest lagen er Zonnebrillen waren geen overbodige luxe tijdens de vijftiende avondvier daagse. Foto: Goos van der Wilt De salade-en koud buffet specialist voor particulieren en bedrijven! 035-6022871 Steenhoffstraat 58 iisV alleen maar pakjes sigaretten en plastic spullen. Die zijn niet neergegooid door deelnemers aan de avondvierdaagse." Volgend jaar wordt de avondvierdaagse gehouden van maandag 9 tot en met donderdag 12 juni. Deze data zullen niet meer veranderen, verzekert Krops. Eén aspect wijzigt wel en dat is de aanvangs tijd. Dit jaar kon er elke avond worden gestart vanaf half zeven. Voor vooral de jongere deelnemers betekende dit ech ter dat het 's avonds nog wel eens (te) laat werd. "Want ze moeten de volgende dag toch weer naar school. Daarom zijn we van plan de starttijd volgend jaar te vervroegen naar half zes," aldus Krops. plaats Soest adres OSSENDAMWEG woning riant middenherenhuis met onderbebouwde garage/ berging en schitterend oongelegde zonnige tuin. indeling hol, toilet, grote woonkamer met vloerverwarming en open haard, open keuken mot inbouwapporatuur leverdieping 3 sloopkamers^badkamer met ligbod en 2e toilet 2e verdieping 3 slaapkamers, doucheruimte en 3e toilet algemeen deze woning verkeert in uitstekende stoot van onderhoud en ligt zeer centraal ten aanzien van winkelcentrum en NS-stotion RIANT MIDDENHERENHUIS MET GARAGE Gevraagde koopsom RUIME MIDDENWONING MET BERGING plaats Soest adres GROEN VAN PRINSTERERSTRAAT woning ruime moderne middenwoning met berging (bouwjaar 1995} indeling hol, toilet, ruime woonkamer, luxe open keuken met inbouwapporcttuur verdieping 3 slaapkamers, badkamer met 2e toilet zolder vaste trop noor grote zolder algemeen deze woning is modern afgewerkt en verkeerf in perfekte stoot van onderhoud Gevraagde koopsom plaats adres woning Soest DEN BLIEKLAAN op schitterende iokatie gelegen helft van dubbel i woonhuis met garage en biologisch aangelegde ca. 756 m7 moestuin op ca 756 m7 grond indeling hol, toilet, kelderkast, t-vormige woonkamer en keuken verdieping 3 slaopkamers en moderne badkamer zolder met voste trop en ruime slaapkamer algemeen de woning verkeert in uitstekende stoot van onderhoud ën is voorzien van o.a. lokale gasverwarming en parketvloer HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE Gevraagde koopsom plaats Soest adres TURFSTREEK 139 woning moderne middenwonj en zonnige tuin Gevraagde koopsom TE HUUR opslag/werkruimte co. 250 m2 (Schriksloan), met eigen gas- en eiekfromeiers. Huurprijs p.m. Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 Onroerettd-goed Assurantiën In het gemeentelijk informatiecen trum ligt weer een groot aantal inte ressante nieuwe brochures over ver schillende onderwerpen. Ze zijn gratis mee te nemen. Voor de huurders die meer willen weten over de belangrijkste zaken over de jaar lijkse huuraanpassing is dat de brochure "Huuraanpassing". In de brochure staan in het kort de gevolgen van de invoering van de "huursombenadering". Ook za ken als woonwaardering, het huur- verhogingsvoorstel, het maken van be zwaar, servicekosten en huurliberalisatie komen aan de orde. Wat huursubsidie is en wanneer men ervoor in aanmerking komt, staat alle maal te lezen in de brochure "Huursub sidie". Tevens wordt stilgestaan bij za- Succes kun je hebben, als je zorgt dat je 't krijgt. Achteraf, als je huis goed verkocht is, weet je dat je met de juiste makelaar in zee bent gegaan. Maar vooraf heb je die zekerheid niet. Ik heb de keuze voor een makelaar daarom niet te licht opgevat. De naam 'Peters' had ik wel eens opge vangen. Hun Woninggids kende ik en een vriend van mij had goede berichten. Toch besloot ik me bij meerdere make laars-kantoren te oriënteren. In het gesprek met Peters Makelaardij had ik het gevoel dat mijn belangen bij deze mensen in goede handen waren. Hun betrokkenheid, kennis van de regio en de heldere uiteenzetting over de filo sofie van het kantoor straalden profes sionaliteit uit. Daarin ben ik niet teleur gesteld. Alle afspraken kwamen ze punctueel na. En de zorgvuldigheid waarmee ze met mijn advertentiebudget omsprongen, stelde ik bijzonder op prijs. Ook de bereikbaarheid was uitstekend. En dat is essentieel in het verkooppro ces. Vooral in de laatste spannende dagen van de onderhandelingen moet de communicatie vlekkeloos verlopen. Aangezien Peters Makelaardij een mid delgroot familiekantoor is en iedereen goed op de hoogte, is er geen ruis en komen de allerlaatste berichten onmid dellijk door. Binnenkort heb ik weer een makelaarskantoor nodig. Dat wordt natuurlijk Peters Makelaardij! De heer M.v. Herwaarden uit Soesterherg. voor wonen in de groene zone Birkstraat 87, 3768 HD Soest, Tel.: 035 - 60 16 251 ken als inkomen- en huurgrenzen, kind ertoeslag, uitzonderingen, terugvorde ring huursubsidie en hoe voor de huur subsidie de huur berekend wordt. De brochure "Huurbeleid voor de ver huurder" wil een aantal zaken over het huren en verhuren van woonruimten duidelijk maken. Zaken zoals huurprij zen van woonruimten, de jaarlijkse huurverhoging, de rol van de huur- commissie, huurliberalisatie en huur- bescherming, worden uitvoerig bespro ken in deze uitvoerige brochure. Met ingang van 1 juni zijn verschillende regels rondom het rijbewijs en de rij examens veranderd. De brochure "Het rijbewijs halen, hebben en houden" ver telt er alles over. De meeste veranderingen hebben te maken met het halen van een rijbewijs. Nieuw is bijvoorbeeld dat per voertuig categorie een apart theorie-examen af gelegd moet worden. Maar ook het ui terlijk van het rijbewijsmodel is nieuw. Onder de titel "De Algemene Nabe staandenwet", is een brochure versche nen die de Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW) vervangt. Voor elk stel - getrouwd of samenwonend - geldt per 1 juli aanstaande de Algemene nabestaandenwet. "Als uw partner over lijdt, wat gebeurt er dan met uw inko men" is een vraag die uitvoerig behan deld wordt in de brochure. Het vreemdelingenbeleid in Nederland is de laatste jaren een veel voorkomend onderwerp van gesprek geworden. Ie dereen heeft een mening. In de brochure "Het Vreemdelingenbeleid kent z'n grenzen" worden verschillende vragen beantwoord die een globaal inzicht ge ven in het Nederlandse vreemdelingen beleid. Wanneer men 65 jaar wordt, is dat een leeftijd waarop veel gaat veranderen. Zo krijgt men onder meer te maken met veranderingen in sociale rechten en plichten. Sommige zaken worden auto matisch aangepast wanneer men 65 jaar wordt. In andere gevallen moet men zelf iets ondernemen. De brochure "Zo zit dat... Als u 65 wordt" vertelt er alles Politiek Soest is - vrijwel "raad- breed" - best te spreken over het plan voor de herinrichting van de Van Weedestraat. In het algemeen wordt de aanpak van de winkel straat, zoals die na twee inspraak ronden uiteindelijk vorm zal gaan krijgen, van harte toegejuicht, be halve door de fractie van Gemeen tebelangen Groen Soest. Ook voor gehandicapten en (sommige) bewo ners kleven er nog wel enkele be zwaren aan de voornemens. Dat bleek vorige week in de vergadering van de raadscomissie voor Ruimtelijke Ordening, waar definitief het groene licht werd gegeven voor de "ombouw" van de Van Weedestraat naar een aan genaam verblijfsgebied. Namens de Adviesgroep Gehandicapten maakte voorzitter Herman de Wilde in de inspraakronde duidelijk dat de her en der geplande muurtjes voor met name rolstoelgebruikers, slechtzienden ol "mensen met een loopbelemmering" - trouwens ook voor vrachtwagens- chauffeurs - flinke obstakels kunnen worden. "Wij voorzien dat velen letter lijk en figuurlijk over deze markering zullen stroffelen," aldus De Wilde. Het plan is overigens al zo ver aangepast dat de muurtjes om de 7,5 meter door broken zullen worden met een passage, maar De Wilde zag liever dat het hele plan nog een poosje werd uitgesteld, tot de "alternatieve route" er zou zijn, die dan natuurlijk met de grootst mogelijke spoed moest worden uitgevoerd. Verder deed hij de suggestie om niet alleen de strategische oversteekpunten, maar de hele rijbaan van de straat 35 centimeter op te hogen, óf hier en daar een "flexi bel" hoogteverschil aan te brengen, zo dat er sprake zou zijn van een "vloeiend verloop". Van Weedestraat-bewoner P. de Leede was niet erg te spreken overgiet feit dat hij in de "nieuwe" straat zijn auto niet meer kon parkeren zonder het risico van een bekeuring. Hij drong daarom - mede namens een aantal lotgenoten die ook geen "achterparkeerplaats" hebben - aan op een speciale ontheffing of een soepel gedoogbeleid voor de betrokke nen. Lasten en lusten De commissie was niet onder de indruk van zijn argumenten. Wiebe Meilof (GPV) liet bijvoorbeeld weten dat De Leede wist waar hij aan begon toen hij besloot in de Van Weedestraat te gaan wonen. Alleen Jan Visser (GroenLinks- PS) zag wel wat in een ontheffing ("in Amersfoort hebben de bewoners ook een speciale parkeervergunning"), niet alleen voor de mensen die toevallig aan de Van Weedestraat wonen, maar bij voorbeeld ook voor journalisten die er werken. De overige commissieleden vonden dat de bewoners zowel de lus ten als de lasten van het wonen in een winkelcentrum zonder morren moesten dragen en dat de 200 meter lopen vanaf bijvoorbeeld de parkeerplaats bij het postkantoor nauwelijks een bezwaar kon zijn. De commissie vond wel dat wethouder Ten Hove nog eens met de bewoners om de tafel moest gaan zitten, maar die toonde zich over de resultaten van zo'n gesprek bij voorbaat al zeer pessimistisch. Voor de bezwaren van de gehandicap ten bestond wat meer begrip, al voelde niemand ervoor de aanpak van de straat daarvoor uit te stellen. "Ik schrik ervan. Géén goed idee," aldus Bert Krijger (VVD). Over een betere manier om de niveauverschillen te overbruggen moest volgens Arie van den Breemer (CDA) wel te praten zijn. Hij zag geen bezwaar in "een beetje golvende Van Weede straat". Volgens Wil Stekelenburg (PvdA) kon het ook geen kwaad om rekening te houden met de "natuurlijke" hoogteverschillen die Soest nu eenmaal heeft. Wim Roest (D66) verwachtte eventueel nog soelaas van hogere parkeervakken voor gehandicapten of verlengde "eilanden". F.C. Kuiperstraat Jan Visser vroeg nog aandacht voor de F.C. Kuiperstraat, waar de winkeliers niet helemaal gelukkig zijn met de plan nen omdat ze daarmee voor hun gevoel van de Van Weedestraat dreigen te wor den afgesneden. Hij pleitte ervoor het "milieu-eiland" (afvalcontainers) dat hier geprojecteerd is ondergronds te maken, net als in Soest-zuid. Harry Witte (Gemeentebelangen) was in feite de enige die zich teleurgesteld toonde over het plan. "We krijgen wel mooie steentjes, maar de echte proble men - parkeren, laden en lossen - wor den niet opgelost." Opmerkelijk was overigens dat hij in dit verband voor het eerst openlijk toegaf dat er sprake was van "chaotische toestanden" in de spits op de Van Weedestraat. Witte geloofde ook niet dat de nauwe betrokkenheid van de winkeliers het plan kwalitatief zo veel beter had ge maakt. "Ik moet nog zien of zij van hun gevels nu wat gaan maken. Als ik er langs de winkels fiets ben ik daar hele maal niet van overtuigd..." Niet te strak Wiebe Meilof was niet geestdriftig voor het voorstel van De Wilde, omdat de straat daarmee nog verder "gladgestre ken en platvloerser" zou worden. Vol gens hem zorgen de opstapjes en de hier en daar terugspringende gevels er juist voor dat er charmante hoekjes ontstaan. "Als je de straat voor alle doelgroepen geschikt maakt, vindt niemand hem meer leuk. Dan wordt de Van Weede straat ongezellig en saai." Ook Wim Roest vond dat het geheel "niet te strak" moest worden. Wethouder Pieter ten Hove kon vast stellen dat de meederheid van de com missie ingenomen was met het her inrichtingsplan. Het wegwerken van de niveauverschillen was volgens hem schier onmogelijk, omdat de ene kant van de straat op veel plaatsen nu een maal hoger is dan de andere. "Dus dat houd je altijd." Uitstel zou volgens Ten Hove heel onverstandig zijn, omdat dat kapitaalvernietiging betekent. Wat de F.C. Kuiperstraat betreft liet Ten Hove weten dat dit straatje betrokken wordt bij de plannen voor het verblijfs gebied rondom de Brinkwegen. Het milieu-eiland komt er wellicht helemaal niet of slechts tijdelijk, omdat er plan nen zijn om dat (ook ondergronds) bij de nieuwe AH-supermarkt aan te leg gen. Dillenburglaan 12, Soest (naast Randstad). tel: 035-6012340 DE GROOTSTE OP HET GEBIED VAN: COMPACT DISCS, CD-ROM, CD-I. KOOPVIDEO'S, HUURVIDEO VERHUUR SEGA NINTENDO SPELLEN EN SPELCOMPUTERS, VERHUUR CD-I. CD VAN DE WEEK: 12t/m18junl Ravcr's Night deel 3 TEGEN INLEVERING VAN DEZE ADVERTENTIE ^54OOKORTING|b-mmmb^

Soester Courant | 1996 | | pagina 5