Achteruitrijbeveiliging wordt straks mogelijk een must Avondvierdaagse met moeite geslaagd afwezig BEO 'arkeerverbod vrachtauto's in eerste deel van Mercury Openluchtconcert Odeon arolusschool veilt kunst oester Courant ester Courant Kerkdiensten Medische dienst Burgerlijke stand Hulpverlening F.P. Prause HUISARTS van 1 - 22 juli. De collega's nemen waar voor spoedgevallen. Gratis optreden op Sterrenberg |0X 'De Drie Eiken' Agenda Geslaagden Gezocht: een rechterhand voor Piet Taai PAGINA 1 WOENSDAG 19 JUNI 1996 U.K.E. Europa B.V. verwacht doorbraak Kunst kinderen van grote klasse "Ik vond het deze keer een ongeorganiseerde bende" Rommelmarkt van Jeugdwerk op zaterdag 29 juni Stel u wilt een com- i plete wand als kast ter beschikking heb ben. Voorzien van een praktische indeling met vakken, laden en korven exact voor u I op maat. Super toe- gankelijk door perfect afgewerkte schuifdeu- ren. Een lust voor het oog. Of u zoekt een fraai wandmeubel voor in de huiskamer. - Kom dan naar Schipper Soest. Daar vindt u de grootste kollektie in de buurt. En wat u zeker vindt is een vakkundig en goed advies. U bent van harte welkom. INDUSTRIEWEG ui IINGSWEG De deelnemers aan de 42ste avond vierdaagse in Soesterberg zullen iet plezier op de vier wandel enden terug kijken. Het weer en de sfeer waren goed. De organisato- in kijken echter met gemengde ge- •elens terug. lén van hen vatte het aldus samen: "De eelnemers en vooral de leiding van de Jroepen denken dat ze niets hoeven te poen en alles vanzelf gaat. Ik vond het qeze keer een ongeorganiseerde bende", yeel kritiek had men op de kinderen an sommige basisscholen die niet of door weinigen werden begeleid en ken nelijk daardoor baldadig werden. De jeugd had er namelijk plezier in om on derweg de routepijlen te vernielen, waardoor anderen onjuiste wegen be wandelden en met veel moeite weer op het goede spoor werden gebracht. Vervolgens de anders zo goed door po litie beveiligde oversteekplaatsen, zoals over de toch al drukke Amersfoort- sestraat. Het verkeer moest nu door ei gen mensen worden geregeld. Niet alle automobilisten vonden dat leuk, met als gevolg soms gevaarlijke situaties. Het zijn onderwerpen die dhr. Hagmijer, al 17.00 uur. Zaterdag van 09.00-16.30 uur a maanden zeuren heeft de ge- leente Soest het bord Soesterberg laar het begin van de Mercury ver- laatst. Het is nu verboden om achtauto's daar te parkeren, dus indelijk een oplossing waar we erg lij mee zijn." Deze en soortgelijke opmerkingen wer en gehoord van bewoners van de klercury en Gemini. Zij en met hen de 'ereniging Soesterbergs Belang hebben e gemeente Soest bij herhaling ge raagd het bord Soesterberg aan het egin van de Mercury te verplaatsen, daar vanwege grillige gemeentegrenzen ussen Soest en Zeist was dit niet mo- elijk. De gemeente Soest beloofde dat it in onderling overleg zou worden op- elost. Kennelijk hebben de beide ge- leenten nu een oplossing gevonden en /erd het bord Soesterberg naar de krui ing Mercury/Kampweg verplaatst. Dat etekent dat het met ingang van heden verboden is om vrachtwagens op dat stuk weg te parkeren en daar ging het allemaal om. Vooral bewoners in de on middellijke omgeving stoorden zich erg aan het starten en warmdraaien van deze monsters waardoor hun slaap soms wel erg vroeg in de morgen werd ge stoord. En als de wind ook nog hun richting uit kwam werden ze tevens be groet met de walm van dieselmotoren en uitlaatgassen. Zonder dat de bewonerscommissie hiervan in kennis was gesteld hebben kennelijk ambtena ren van de gemeente dit bord verplaatst waardoor ook dit probleem is opgelost. "Hoe het daar gekomen is interesseert mij niet. Het staat nu op de plaats waar het hoort te staan en nu kan men tegen dit soort overlast optreden", aldus één van de buurtbewoners. Men is verheugd over h£t vlotte optre den van de gemeente en dat mag vol gens hen ook wel eens gezegd worden. Waarvan acte. Zondag 23 juni ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger: aalm. Crooymans Zaterdag 19.00 cantores Zondag 09.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. J. van Marion; afscheid kindernevendienst STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. 351517. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H. J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, tel. 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordap paraat wie er dienst heeft. OVERLEDEN 13 juni: Anna Lensink-van der Valk (85), De Heybergh; 14 juni: Hendrika Cornelia van den Akker (84), Moerbessenberg 42. Opgaven: Van Maarenplein 1. Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 351789, b.g.g. 351658 of 351437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06- 8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103, tel. 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 351555; werkda gen 12.00-13.00 uur; overige tijden: tel. 035-5487411; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 035-6093666. Meer berichten over Soesterberg op pagina 16 Op dinsdag 25 juni vindt tussen 19.00 en 20.30 uur, op het Dorpsplein van Sterrenberg een optreden plaats van de Utrechtse zanger Henny Duchee en de Utrechtse groep Channah Extend. Be woners uit Soesterberg en omstreken zijn welkom dit bij te wonen. De muziek bestaat uit house-, Engelstalige- en Ne derlandse muziek. Het Dorpsplein van Sterrenberg ligt bij het zwembad de Waterman. fffim Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Rommelmarkt Het dienstencentrum organiseert in de maand oktober een rommelmarkt, be stemd voor de aanschaf van een nieuw biljartlaken. Een ieder die goede en bruikbare spullen voor deze rommel markt heeft, kan dat elke morgen op werkdagen bij het Dienstencentrum in leveren. Meubels, koelkasten en derge lijke grote gebruiksvoorwerpen kunnen vanwege gebrek aan opslagruimte niet worden geaccepteerd. Bingo Vrijdag 21 juni is men vanaf 19.00 uur in het dienstencentrum welkom voor de maandelijkse bingo-avond. De kaarten, incl. een kopje koffie, kosten ook nu weer zes gulden. De beveiliging met een pieptoon die men achter de vrachtauto hoort, is eer der gevaarlijker dan veiliger. Kinderen reageren op het geluid en lopen daar juist op af. Ouderen blijven van schrik staan en weten niet zo snel wat ze moe ten doen, terwijl de chauffeur denkt: "ze horen mij wel, dus kan ik gerust achteruitrijden", met alle gevolgen van dien. Daarom ben ik van mening dat het systeem van U.K.E. Europa BV het beste is en mogelijk in de nabije toe komst hoge ogen zal gooien", aldus Jac. L. Bosman, directeur van dit bedrijf met perspectieven. Ook particulieren die het systeem in hun auto willen plaatsen zijn welkom. Het adres is U.K.E. Europa BV, Sterrenbergweg 25, 3769 BS Soesterberg, tel. 0346-354730, fax: 354991. Woensdag 19 juni 13.30 tennis mini-comp. junioren, Sportpark 13.30 bridge-instuif, Drie Eiken 20.00 orgelconcert Theo Hes, Carolus kerk Donderdag 20 juni 13.00 koersbal, Drie Eiken 18.30 tennis clubkamp. enkel, Sport park Vrijdag 21 juni 18.30 tennis clubkamp. enkel, Sport park 20.00 concert Luchtmachtkapel, Richelleweg 21.00 bingo, Drie Eiken Zaterdag 22 juni 10.00 tennis clubkamp. enkel, Sport park Zondag 23 juni 09.30 tennis clubkamp. enkel, Sport- prak Maandag 24 juni 11.00 Rondje Soesterberg, Radio Soest Dinsdag 25 juni 18.30 tennis clubkamp. enkel, Sport park Woensdag 26 juni 13.30 bridge-instuif, Drie Eiken 18.30 tennis clubkamp. enkel, Sport park 20.00 ledenvergadering St. Joseph, Dorpshuis Opgaven: tel. 351252. Sinds een paar jaar 'draait' de Soesterbergse pagina van deze krant voornamelijk op de inzet van correspondent Piet Taai. Week-in week-uit levert hij het materiaal waaruit de Soesterbergse Courant wordt samengesteld. Een hele belasting voor één man, want er is elke week weer een he leboel te melden uit het vliegdorp. Daarom zijn wij op zoek naar een man of vrouw die hem in voorkomende gevallen kan assisteren en vervangen, kort om: een 'rechterhand' voor Piet Taai. We zoeken dus ie mand die: - in Soesterberg woont en het dorp op z'n duimpje kent; - een 'journalistieke' neus heeft voor het lokale nieuws; - een vlotte hand van schrijven heeft; - kan omgaan met tekstverwerking (WP 5.1); - een camera kan hanteren; - ook op onregelmatige tijden beschikbaar is. Schriftelijke reacties s.v.p. richten aan Uitgeverij Smit Soester Courant, postbus 57, 3765 AB Soest. Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (0346) 35 12 52. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (035)602 18 41 Als het aan dhr. Jac. L. Bosman, direc teur van U.K.E. Europa B.V. ligt, mag dit binnenkort zelfs wettelijk verplicht worden. Niet alleen vanwege een enorme groei van zijn omzet maar ook om vele doden en zwaargewonden in het verkeer te voorkomen bij het achteruitrijden. In zijn bureau op het adres Sterrenberg 25 heeft men een ruime blik op wat vroeger eens het voet balveld van de V.V. Soesterberg was. Het voorstuk van het voormalige sport gebouw is van buiten duidelijk te her kennen als het hoofdkwartier van U.K.E. Europa B.V. Bij achteruitrijbeveiliging denkt men direct aan de grote vrachtauto's die piepgeluiden maken als ze achteruit rijden. Maar dat is niet dé beveiliging van U.K.E. Europa BV. Ongeveer 20 jaar geleden is het begonnen in de BMW-fabrieken in Duitsland, waar achteruitrijbeveiliging in personenauto's werd geplaatst. De uitvinder begon la ter een eigen fabriek. In 1984 kruiste Bosman zijn spoor en kreeg hij de licen tie voor de Beneluxlanden; het werd zelfs door hem in het tv-programma Horizon toegelicht. In feite is het heel simpel. Bosman: "De huidige beveiligingen die sommige vrachtauto's voeren, geven te kennen 'pas op, ik kom eraan". Maar ik moet niet op hén letten, zij moeten op mij let ten. Ik moet niet stoppen als zij dat wil len, maar zij moeten stoppen op het moment dat ik achter die auto sta. Trou wens, volgens artikel 66 van het Wegenverkeersreglement is dat zelfs verboden. Daarom vind ik het onbegrij pelijk dat dit systeem zelfs in voertuigen van de overheid te vinden is. In ons systeem wordt in de cabine een duidelijk signaal hoorbaar op het mo ment dat er iets achter de vrachtauto staat. Tevens geeft het aan hoe ver dat obstakel achter de auto staat. Ons beveiligingssysteem bestaat uit een soort radar die in de cabine een stotend claxongeluid laat horen als het object binnen twee meter achter de auto staat, en een doorlopend claxongeluid als het binnen één meter komt. Vergeet niet: 51% van alle aanrijdingen wordt veroor zaakt door onjuist achteruitrijden. In het begin dacht ik dat dit een gat in de markt was, maar dat viel tegen. Wel reageerden de eigenaars van grote melk en winkelwagens. Ook Shell was geïn teresseerd voor hun tankauto's en ik heb in die tijd heel wat systemen ingebouwd. Via bedrijven in Soest en Soestduinen was er de noodzaak van uitbreiden en konden we deze ruimte aan de Sterren bergweg krijgen. Intussen waren ook Van Gend en Loos, de PTT en zelfs 140 voertuigen van de Koninklijke Lucht macht voorzien van ons systeem. Aegon Verzekeringen Aangezien de ongevallen bij achteruit rijden nog steeds toenemen, trok ons systeem de aandacht van de Aegon Ver zekeringsmaatschappij. Juist het achteruitrijden kost de verzekeraars veel geld, met het gevolg: premieverhogin gen. Er is zelfs sprake van dat in 1997 de premies met 30% zullen worden ver hoogd. Om dat te voorkomen werd af gesproken dat ze via pilot-projecten ons systeem zouden bestuderen. Dat onderzoek had een gunstig resultaat en resulteerde in de opdracht om nog dit jaar 3500 installaties aan Aegon te leveren. Om hieraan te kunnen voldoen moest gezocht worden naar een tech nisch bedrijf dat in staat was dit ver fijnde technisch systeem te produceren. We hebben dat gevonden bij de Qualitech Group in Soest. Intussen werd alles in het werk gesteld om de licentie- en patentrechten te ver krijgen en ook dat werd met succes be kroond. Het betekent dat U.K.E. Eu ropa B.V. in nauwe samenwerking met Qualitech Group Soest nu voor heel Europa aan de slag kan gaan. Na de zomervakantie wordt een start gemaakt ten behoeve van Aegon. Maar dan komt de vraag: Hoe bouw je 3500 be- veiligingssystemen in vrachtauto's in? Ik sta als lastig bekend, omdat ik het goed wil hebben. Er zijn niet veel bedrijven die dat kunnen, maar Auto Temp, een bedrijf met elf vestigingen in heel Ne derland, gaat het voor ons inbouwen. Aegon zal niet stil zitten en de verwach ting is dat zij interne richtlijnen naar haar klanten zal sturen, gericht op achteruitrijbeveiliging". "Niet alleen het achteruitrijden speelt een rol, ook de gevaren bij grote vracht auto's en autobussen met uitzwenk- mogelijkheden. Ook daar ondervindt men veel schade bij het manoeuvreren. Ons systeem past daar ook in. Verder werkt het ook nog brandstofbesparend. Vooral in dieselvoertuigen van koeriers diensten en taxi's wordt vaak met een te hoog toerental gereden. Het brandstof verbruik neemt dan toe. Een taxibedrijf in Eindhoven heeft ons systeem nu op proef. Als het toerental te hoog wordt gaat binnen in de cabine een claxon over, die aangeeft dat de chauffeur óf in een hogere versnelling moet rijden óf minder gas geven. Uit de eerste reacties blijkt nu reeds 15% besparing op de brandstofuitgaven. Het laatste project dat we onder handen hebben is de achteruitrijbeveiliging voor personenauto's. Vooral de grote en duurdere merken, zoals de Mercedes Benz, vragen om deze beveiliging. Ook Aegon is geïnteresseerd. Aan het eind van de zomervakantie komen de eerste installaties op de markt tegen een prijs die ligt tussen de zes- e'n zevenhonderd gulden inclusief btw. Aangezien veel verkeersslachtoffers te betreuren zijn uit de gevolgen van onjuist achteruitrijden, bestaat de mogelijkheid dat grote personen auto's en vooral vrachtauto's in de toekomst verplicht een achteruitrij beveiliging moeten hebben. Tegen de avond van vrijdag 14 juni brak de zon door, waardoor het openlucht concert van muziekvereniging Odeon meer kleur kreeg. Op het gras midden in het Van Maarenplein werden de har monie en de drumband omringd door ruim honderd aanwezigen die deels op meegebrachte stoelen een genoeglijke avond beleefden. Deze muziek met zang en majorettes, afgewisseld door de drumband had een groter publiek ver diend. Een openluchtconcert is wel dui delijk anders, want veel klanken ver dwijnen in de open ruimte. De sfeer riep echter herinneringen op aan het verle den, waarin ook vrolijke kinderstemmen de muziek omringden. Een goed initia tief van Odeon die de gemeente, bij meer herhalingen in de toekomst, om een muziektempel zal vragen. Mavo Soest Soest Mavo Jeroen Klarenbeek, Tom Kuster. Keistad College Amersfoort VBO Jack Cuijlenborg. De Koppel Amersfoort VBO/IVBO Koken/serveren: Sylvia Broek. Meridiaan College Amersfoort Mavo Pauline van Emmerik, Daniëlle de Jong, Karin van Kuijk, Natascha van der Mo len, Petra de Wal, Jacqueline Waterreus. Havo Renate Baars, Karin de Groot, Inge van Kempen, Kathelijn Sielhorst. VWO Patricia Adema, Lisette Klip. 11e leerkrachten en leerlingen ebben in nauwe samenwerking et vele ouders aan dit project ge- erkt, waardoor een totaal hecht ontstond. Het werd een in el- ar overlopen en overgeven van eeën en zo ontstond deze verza- eling kunst." pvallend was dat nagenoeg geen iuders meededen die zich nog maar ort hier hebben gevestigd. Kennelijk noeten ze nog even de kat uit de boom ijken." directeur Nico Poort van de Carolus- chool is trots op het werk wat in de af- elopen weken is verricht. Vanaf half mei werkten ze aan het project 'schilderijententoonstelling", in samen werking met de Stichting Kunstzinnige Vorming Eemland in Amersfoort. Kin deren werden gevoelig gemaakt voor ainst door middel van het kijken naar schilderijen, het luisteren naar daarbij behorende muziek en het bewegen door middel van dans. Vrijdag 14 juni was het zover, de hal en klassen van de Carolusschool was omgetoverd in een enorme schilderijengalerie. Niet alleen kon men ze bekijken, ook kon men het kopen en een prijs intekenen. Onder leiding van Frank Legierse als veilingmeester werden de stukken in een vlot tempo geveild. Zelfs telefonisch werd voor enkele pracht exemplaren geboden. Werkstukken als schilderijen, heksen, een hut op kippepoten, gnomen, gipsen maskers, het ging allemaal onder de verkoop hamer. In de hal van de school hingen de echte grote stukken die door een des kundige jury als "uitzonderlijk" werden geselecteerd. Bijvoorbeeld het werkstuk van Sharonne Rohof en Renee Sluyter, beiden leerlingen uit groep 4 was inder daad klasse. Vrije gedachten kon men uiten en dat had Mathijs Marijnen uit groep 3 gedaan. Een groen hart met daaromheen kunstzinnige symbolen werd het oude Ajaxstadion genoemd. Duidelijk was de samenwerking te zien tussen enthousiaste ouders die van het geheel een heuse tentoonstelling hadden gemaakt. Op het schoolplein - terras wordt dat tegenwoodig genoemd - had men ook aan de inwendige mens ge dacht. Een aantal ouders lieten hun cu linaire kunstwerken proeven. Het werd een gezellige en sfeervolle middag, die door een dik tevreden Nico Poort werd afgesloten met de mededeling dat de to tale opbrengst zeventienhonderd gulden was, bestemd voor de kleuters en audio visuele middelen. Een leuk staaltje crea tiviteit, ontstaan uit samenwerking van team, leerkrachten, ouders en kinderen. OSG Schoonoord Zeist IVBO bouwtechniek Martijn Zwama. IVBO mechanische techniek Stephan Epping Mavo: Patricia Brouwer. Havo Linda van Moerkerken, Deborah Nor- tier. De Stichting Jeugdwerk Soesterberg houdt op zaterdag 29 juni een rommel markt, waarvan de opbrengst wordt be nut voor activiteiten voor kinderen. Van 9.00 tot 14.00 uur is de ruimte van Jeugdwerk in het Dorpshuis geopend. Kinderen kunnen zich tijdens de rommelmarkt gratis laten schminken. Medewerkers van de Stichting gaan van 24 tot en met 27 juni huis-aan-huis spullen ophalen. Door gebrek aan ruimte kunnen dit keer geen meubels worden meegenomen en vanuit het oog punt van milieu worden evenmin koel kasten of diepvriezers opgehaald. Ver der is alles, wat in goede staat verkeert, welkom. De organisatoren van de avondvier daagse waren niet geheel te spreken over de deelnemers en de leiding. 42 jaar organisator van de avondvier daagse, voor de toekomst zorgen baren. Maar de balans sloeg door naar plezier, vooral de laatste dag toen men met 465 deelnemers via een feestroute door het dorp veilig de eindstreep kon bereiken. "Vorig jaar waren er 485 deelnemers, maar toen deed De Werveling uit Soest mee. Natuurlijk doen we het volgend jaar weer, maar de knelpunten moeten we dan wel oplossen", aldus Hagmeijer. Voor de meeste examen-kandidaten zit het schooljaar er op. Voor hen begint een lange vakantieperiode of wellicht een maatschappelijke carrière. De examenvrees is achter de rug, nagel bijten hoeft niet meer, al zullen sommi gen volgend jaar op herhaling moeten en dienen anderen nog via een 'her' in het bezit van een diploma te komen. De vol gende Soesterbergse leerlingen zijn in ie der geval geslaagd.

Soester Courant | 1996 | | pagina 11