'mttil itwisseling is toe aan uitbreiding Dansers: "Je voelt elkaar aan" 'olleybalsters behalen enige succes Hockeyster kan ook goed voetballen basketballers niet vroeg onder zeil Uitslagen uitwisseling - 6017469 DANSEN Scherven brengen geen geluk op sportieve vlak TENNIS Echtpaar De Widt verslagen door jongere vrienden PAGINA OENSDAG 19 JUNI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 13 iswaren: 1.98 1.99 3.49 7.46 rganisatoren beloven Soest-Soest nieuw leven in te blazen Carmen Spelbos en Marco van Herwaarden samen op de vloer Stam/SoVoCo en Duitse sportgenoten vormen hechte groep Judith Gerritsen en co. verliezen met 1-0 van ervaren elftal Spanning te snijden bij basketbalduel jongens: 61-60 VOETBAL akenburg BASKETBAL VOLLEYBAL 'W-V.y zelfbedachte, op Grease gebaseerde, show op de vloer brengen. Volgens Marco is het niet uitgesloten dat de dan sers deze demonstratie vaker zullen ge ven en wellicht gaan uitbreiden. Carmen, verpleegkundige bij de Stich ting Thuiszorg, en onderhoudsmonteur Marco beoefenen hun sport op recrea tieve wijze bij Slingerland, maar Marco voelt in Duitsland iets meer spanning. "Omdat het een wedstrijd is." Voorkeur De cha-cha-cha, de rumba en de jive genieten de voorkeur van de Soesters die al twee jaar vaste danspartner van elkaar zijn. "Er zit meer pit in. Het is leuker en we zijn er beter in. We heb ben de laatste jaren veel Latin gehad, maar nu gaan we het Ballroom oppik ken." Dit laatste is een initiatief van Jan en Gina Sepp die de dansschool aan de Weegbreestraat hebben overgenomen De dansers kregen een ovatie voor hun show. van het echtpaar Slingerland en die in het verleden aan menige wedstrijd deel namen. Met hun twintig jaar behoren Carmen en Marco tot de oudere deelnemers aan de uitwisseling. Voor Marco is het de tweede keer dat hij in Soest Duitsland is. Van de groep die in 1992 deelnam, zijn de meesten niet meer van de partij, maar dat mag de pret niet drukken. De contacten zijn goed. "Je moetje aanpas sen aan de taal, maar met geduld, han den en gebaren kom je er wel uit," ver telt hij. De debuterende Carmen zegt alles op haar te laten afkomen tijdens het pro gramma dat de gastheren en -vrouwen voor de bezoekers in elkaar hebben ge draaid. "Ze vermaken ons. Het wordt vast gezellig," voorspelt Marco. Ruim anderhalf etmaal later valt aan zijn ge laatsuitdrukking en die van Carmen te zien, dat de dansers niet zijn teleurge steld. Soest (D) - Soest (NL) Dansen132 - 122 Handbat meisjes29 7 Handbal jongens 32 - II Voetbal meisjes ...,1 - 0 Voetbal jongens.„...«9 - 2 Basketbal meisjes67 39 Basketbal jongens 61 - 60 Volleybal meisjes 1-3 Volleybal jongens3 - 2 Judo......5 - 4 Er had nog geen Soester sporter voet gezet op Soester bodem of er was al schade toegebracht aan Bürgerzen- trum Alter Schlachthof, een tot cul tureel centrum omgebouwde slach terij. De chauffeur van bus 2 had niet ge zien dat een van de stalen con- structiebalken lager lag dan de an dere en botste er met zijn voertuig tegenaan. Hoewel de bus vrijwel stapvoets reed, is de schade aanzien lijk. De voorruit barstte vrijwel vol ledig en het gemetselde muurtje bo ven de balk raakte ontzet. De schade wordt geschat op tienduizenden gul dens. Er raakten geen personen gewond. De balk werd voor alle zekerheid gestut. De chauffeur maakte een gat in de ruit om de druk weg te nemen, zodat hij toch naar Nederland kon terugrijden, waar de voorruit werd vervangen. Voor de Nederlanders brachten de scherven geen geluk. Althans, niet op het sportieve vlak. Het liefst dansen ze met z'n tweeën. "Je voelt elkaar aan en het zou moeilijk zijn om met iemand anders te dansen," zeggen Carmen Spelbos en Marco Herwaarden tijdens de pauze in Tanzschule Kettner. Het Ballroomdansen zit er net op. La ter zal blijken dat de Duitsers met 115 tegen 103 een hogere jurering hebben gekregen, iets wat niet alleen bij de dan sers van Slingerland verraste blikken teweegbrengt. Weinigen hebben name lijk de indruk dat de Duitsers de vloer hebben aangeveegd met de Hollanders. Bij de Engelse wals, de tango en de quick-step krijgen de oosterburen twaalf punten meer van de jury. En die achter stand wordt, ondanks een nipte zege bij het favoriete Latin-dansen (119-117) niet meer goed gemaakt door Carmen, Marco en hun landgenoten. De eindstand wordt daardoor 132-122 in het nadeel van de Nederlanders die overigens een ovatie in ontvangst nemen als ze na het officiële programma een De uitwisseling Soest-Soest is toe aan uitbreiding. Als daar niet aan wordt gewerkt, zou de tweejaarlijkse ontmoeting met de Oosterburen weieens langzaam kunnen doodbloeden. Sinds 1988 is het deelnemersaantal elke keer afgenomen en gehalveerd van bijna driehonderd tot 150 in het afge lopen weekeinde. Van zowel Nederlandse als Duitse zijde is verklaard dat ër initiatieven zullen worden genomen het programma nieuw leven in te en. blazen Ruud t ud ten Kley van het Griftland Col lege wil er over twee jaar nog meer scholieren bij betrekken. De school voor mavo, havo en vwo participeerde dit maal met demonstraties softbal, frisbee, een meisjes voetbalteam en een teken- ]jjjögramma. Wat Ten Kley betreft ko men er nog meer onderdelen op sport- dan wel ander gebied. Aan het enthou siasme van de docent lichamelijke op voeding zal het niet liggen. Welzijnsambtenaar Sjaak Pot van de gemeente Soest, die voor de eerste keer meeging, is van plan de uitwisseling een culturele injectie te geven. Het is vol gens hem zaak de voorbereidingen in een vroegtijdiger stadium te starten. Muziekschool "We hebben een half jaar geleden de Muziekschool benaderd, maar op het moment dat de data voor de uitwisseling werden vastgesteld, was het voor de school al te laat. Ze moeten het veel eerder weten, daarom zullen we nu snel ler afspraken moeten maken over de data, zodat we de Muziekschool op tijd kunnen inlichten." In Duitsland zal Rainer Brügger zich sterk maken om de plaatselijke sport clubs warm te krijgen voor de uitwisse ling. Ten opzichte van 1994 waren bad minton, tafeltennis en zwemmen om uiteenlopende redenen afgevallen. Daarvoor deden onder anderen ook at leten, tennissers en hockeyers ook nog mee. De voorzitter van het Stadtsport- verband Soest deelde zondagmiddag in het Jahnstadion mee, dat hij op korte termijn contact gaat leggen met de Duitse clubs. Animo Gebeurt er niets, dan dreigt Soest-Soest in het slob te raken. Daalt het aantal deelnemers nog verder, dan zal de animo bij de resterende clubs wellicht eveneens afnemen en lijkt het gerecht vaardigd de vraag te stellen of er nog wel moeite moet worden gedaan om de traditie in stand te houden. Nu is het nog niet te laat en is het de moeite waard actie te ondernemen. Dit hebben de organisatoren van vrijdag tot en met zondag nog met eigen ogen kun nen peilen aan het plezier dat de deel nemers hebben beleefd aan de uitwisse ling, waarvan niemand precies weet hoe vaak die heeft plaatsgehad. Het aantal wederzijdse bezoeken moet ergens tus sen de 25 en de dertig liggen. De Duitser Brügger is overigens van mening dat de leeftijd van de sporters te laag lag. "Het was veertien tot achttien jaar, maar misschien is het beter om er zestien tot twintig van te maken. Deze kinderen waren soms te jong. We moe ten nog overleggen wat we gaan doen. Er is nog niet met de Nederlanders over gesproken." Opvallend was dat bij menige sport de gemiddelde leeftijd van de Duitsers ho ger was dan die van de Nederlanders. Ten Kley: "We hebben van te voren een lijst met namen en leeftijden naar Duits land gestuurd. Daar hebben ze zich niet aan aangepast." Hoe dan ook, of de leeftijdsgrens wordt verhoogd, is niet een onderwerp van gesprek dat de hoogste prioriteit ver dient. Van belang is wel dat het aantal onderdelen wordt uitgebreid. Het onderonsje tussen de basketballers werd een spannende aangelegenheid: 61 - 60. i i Kim Zeilstra: de jongste. Ze kan niet alleen aardig tegen een balletje slaan, maar ook trappen. Normaal staat ze in de spits van MHC Soest BI én het districtsteam, maar zaterdagmiddag stond de vijftienjarige hockeyster Judith Gerritsen opgesteld in het voetbal elftal van het Griftland College. Ze had in de tweede helft de gelijk maker op haar schoen. Het stiftje., waarop Dennis Bergkamp jaloers zou zijn, leek een succesvol vervolg te krij gen. "Ik dacht ook: hij gaat er in, maar de keepster kreeg haar hand toch nog tegen de bal." De Nederlanders verloren door een doelpunt van de balbehendige Seyran Yumusak met 1-0 van de Hauptschule, hetgeen gerust als een goede prestatie mag worden omschreven. De meeste tegenstanders voetballen immers in clubverband en dit kan niet worden ge zegd van de Griftlanders die werden gecoacht door leraar lichamelijke op voeding Geert Smid en daarmee vol- De voetballers van SEC verloren met 9-2. fclun en nagenieten. :straal<l glasMacl. amer-stoel ui Je stof gens diens collega Ruud ten Kley een extra handicap hadden. Twee jaar geleden was Judith in Neder land ook betrokken bij de uitwisseling. Ze zou het leuk vinden als hockey weer in het programma wordt opgenomen, maar deze tak van sport werd geschrapt, omdat de Duitsers geen team konden opstellen. Dankzij het voetbal voor meisjes werkte Judith zich toch twee maal 35 minuten in het zweet, met on der anderen Gonda van Noppen, een andere hockeyster. Na de wedstrijd verheugde Judith zich al op de feestavond die enkele uren la ter zou beginnen in Bürgerzentrum Alter Schlachthof. "Gisteravond zijn we in twee pubs geweest. We wilden nog naar de discotheek, maar moesten met z'n allen naar een park. Dat was niet zo leuk en we moesten ook weer vroeg naar onze gastgezinnen terug. Maar vanavond ga ik wel naar het feest, hoor." Jongens De jongens van de BI van SEC moeten even zijn geschrokken toen ze zaterdag hun tegenstanders in de ogen keken. De meeste Nederlandse voetballers moes ten daarvoor hun hoofd omhoog rich ten. Het fysieke verschil uitte zich in het wedstrijdverloop. Vooral in de tweede helft werd dit uitgebuit door de Duitse voetballers die in de slotfase nog enkele keren scoorden en de eindstand op 9-2 bepaalden. el: 035 - 60107 06 als groep gesignaleerd, toen ze geza menlijk lunchten tijdens het Frühschop- pen in het Jahnstadion. Milika Blankers, die als spelverdeelster en aanvalster een steentje bijdroeg aan de oranje zege, zat alleen bij een gast gezin, terwijl haar trainer had gezegd dat de meisjes van Stam/SoVoCo met z'n tweeën zouden worden onderge bracht. Dat was even schrikken, want de sportsters hadden per tweetal één ca deautje gekocht voor hun gastgezin. Milika vond het niet erg dat ze in haar tijdelijke huis geen gezelschap van een teamgenoot had. "Eigenlijk is het veel leuker dan met z'n tweeën, want dan zit je alleen met el kaar te praten. Nu heb je meer contact met het Duitse meisje. Ze is heel aardig. Of ik goed Duits spreek? Ze zeggen van De volleyballers vormden een hechte groep in Duitsland. Elke dag werd er ge zamenlijk gegeten. wel, ik kan het goed volgen," aldus de volleybalster die deze maand haar mavo-diploma ontving en een kappers opleiding gaat volgen. Ook het jongensteam had zijn wedstrijd in winst kunnen omzetten, maar werd ondanks een 2-1-voorsprong in vijf sets verslagen. Het duel in de sporthal van de Bördeschule kende een grillig ver loop, getuige de setstanden: 15-3, 6-15, 15-10, 3-15, 6-15. De jongens waren ongeveer tegelijker tijd klaar als de meisjes en dat kwam goed uit. Want ook op zaterdagavond gebruikten ze met z'n allen de maaltijd. Hetgeen de contacten weer ten goede kwam en dat was in 1950 nu juist de achterliggende gedachte van de initiators van de sportuitwisseling. ivond von 7.00 - 9.00 u. dan de speelsters van Red Stars. Tot 18-14 was er sprake van een wed strijd. Toen er moest worden door- gewisseld, rook BC'70 zijn kans en na twintig minuten was het al 32-14 en wist iedereen dat er sprake was van een ge lopen koers. "Je gaat wel voor het winnen, maar ik had er niet zoveel van verwacht. Ik moet maandag weer naar school," relativeerde de jonge deelneemster het resultaat. "En ik moet zondagavond nog huiswerk maken. Natuurkunde, geloof ik, maar dat hoor ik thuis wel als ik een klasge noot heb gebeld." De meeste spanning op de velden was vermoedelijk te snijden tijdens de wed strijd van de jongens van Red Stars en BC'70. Omdat de Nederlandse basket ballers in de eerste helft teveel op per soonlijk succes uit waren, keken ze hal verwege tegen een achterstand aan: 25- 23. Op last van coach Mark Alexander wer den de touwtjes daarna strakker aange trokken. Even hadden ze de Luftwaffe onder de duim, vielen de geschoten bal len goed binnen en leverde de zone- press balbezit op. Maar in kort tijdbestek werd de voor sprong van zeven punten ook weer uit handen gegeven. Het voortijdige vertrek van Bas Ruyter ("Ze hebben andermans fouten achter mijn naam gezet"), de full court man-to-man verdediging van de Duitsers en even het gemis aan een spel verdeler maakten dat de laatste tien mi nuten uitermate boeiend bleven. Met enige hulp van de arbiters nam BC'70 een lichte voorsprong. Met nog tweeëndertig tellen op de klok werd Red Stars in de gelegenheid gesteld vanaf de vrije worp lijn de stand in evenwicht te brengen, maar de laatste van twee pogingen mislukte, zodat de Duitsers met een 61-60-voorsprong aan hun laatste aanval konden beginnen. Zeven seconden voor tijd heroverde Red Stars de bal, maar de laatste schot poging ketste af op de ring. Burgemeester Hans de Widt. Voor het enige Nederlandse succes Rn de sportuitwisseling zorgden de neisjes BI van Stam/SoVoCo. Van de volleybalsters werd ook wel wat [verwacht, nadat ze een week eerder Vijfde van Nederland waren gewor den. Technisch bleken ze veel beter jdan hun leeftijdgenoten bij wie ze logeerden. üet werd 3-1 voor Stam/SoVoCo dat [Je winst via 15-11,15-8, 7-15 en 15-11 iaar zich toe trok. "Bij ons wordt er veel [gerichter getraind. Sommige Duitse neisjes serveerden nog onderhands," zei jSacco Wessel, een van de begeleiders. Je volleyballers uit het Nederlandse en Duitse kamp kwamen vrijdagavond al [bijeen in het huis van de trainer. Daar was een barbecue georganiseerd, waar [ben bodempje voor een ontdekkingsreis poor de stad kon worden gelegd. Ook Zondagmorgen werden de volleyballers iet was al licht buiten toen Kim eilstra om ongeveer vijf uur 's mor- s aandachtig toeschouwer was kan de vijfde wedstrijd in de NBA- finale tussen de Chicago Bulls en de Seattle Sonics. Amper zes uur later Itond ze zelf op het veld, met een Basketbal in haar hand. t Rianne Laan verbleef de Red ^-speelster in het huis van de Duitse ainer en die bleek niet zo streng als het huisfront. Maar wat is streng, als je nog t eens veertien bent. Kim Zeilstra mag daarom tot de jong- jte deelnemers worden gerekend, maar gedroeg zich als een grote. Ze probeerde pan de Amerikaanse profs te leren hoe net moet, maar kon niet voorkomen dat pC'70 een 67-39-zege boekte. Coach r van der Neut, die de eerste avond anzienlijk vroeger onder zeil ging dan Kim, had slechts drie junioren en voor- amelijk aspiranten meegenomen. De luitsers waren gemiddeld genomen dan t alleen feller, maar ook ouder Burgemeester Hans de Widt en zijn vrouw mogen graag tegen een balletje slaan. En dus stapten ze, tussen de be zoeken aan de diverse wedstrijden door, even de tennisbaan op om vlak voor de lunch de krachten te meten met twee Duitse vrienden. Het Soester burger meesters-echtpaar legde het af en ver loor met 6-3. Er waren overigens meer leden van de veertien man sterke offi ciële delegatie die een partijtje speelden. De voormalige wethouder Frans Kingma en zijn vrouw brachten het weekeinde eveneens in Soest Duitsland door. Zij waren vrijdag in hun auto ge arriveerd en logeerden bij Bürgemeister Peter Brüseke en diens eega. Beide echtparen zijn al jarenlang bevriend.

Soester Courant | 1996 | | pagina 13