SPORTUITWISSELING SOEST-SOEST SPORTUITWISSELING Soesters maken veel nieuwe vrienden staf uit Gezelligheid overstemt pak slaag Achtbaan Volop beweging aan de tekentafel Nul lekke banden, één kapotte spaak ïrkaveling Nieuw: softbal en frisbee Weerzien van oude vrienden Judoka's stappen makkelijk over nederlaag (5-4) heen ipioen Handballers op alle fronten afgetroefd door Duitsers rij de jongens HANDBAL [Nederlandse meisjes zelfs op zaterdag in de schoolbanken nd' ie aan sport doet de Soester Courant Loodgieterswerk Sporters zijn een onvergetelijke ervaring rijker Demonstraties van Griftland-leerlingen Toerrijders precies op tijd in Westfaalse Soest TOERRIJDEN PAGINA 14 WOENSDAG 19 JUNI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 15 ekken. >pen vrijdag werden de spelers e :iders van het eerste gehuldig ge het kampioenschap in d classe en het algemeen afdelings oenschap die werden behaald de 150 gasten op de geanimeerd ie bevond zich ook wethoude ten Hove die de club namens nte een wedstrijdbal aanbood. Bert Dekker feliciteert de spele VZ'49. Op het fysieke, technische en taktische vlak werden de Nederlandse handballers overklast door hun Duitse vrienden. 2. De Wegwijzer. 4: 1. De Achtbaan, 2. De Weg- 5: 1. De Wegwijzer, 2. De Acht- 6 jongens: 1. De Achtbaan, 2. p, 3. De Wegwijzer. 6 meisjes: 1. De Achtbaan, 2. De ijzer, 3. De Driesprong, i 7 jongens: 1. Desmond :hool, 2. De Achtbaan, 3. De ijzer. 7 meisjes: 1. De Achtbaan, 2 >nd Tutuschool, 3. De Wegwijzer tnd in de mand...' tijdens he iltoernooi. "Bij ons zijn sommige speelsters onzeker. Ze kunnen het best, maar ze durven niet." Dat de meisjes van Smeeing/BDC zouden verliezen van het fysiek sterkere Duitsers, dat had Ingrid van der Heiden wel ver wacht. De zeventien-jarige vwo-scholiere van het Griftland College speelt bij de A- junioren, maar deed met de aspiranten mee, omdat het team nog iemand nodig had in verband met een blessure van een handbalster. "Het gaat mij echt niet om het winnen. Handbal is altijd wel leuk als je er maar voor blijft vechten. Maar ja, zij trainen twee keer per week, wij maar één keer. En ik heb nu al een maand niet meer getraind," aldus de opbouwster die een paar keer vanuit de tweede lijn fraai af vuurde. Met lege handen ging Smeeing/ BDC echter niet naar huis. Van de handbalclub uit Duitsland kregen de Nederlanders een handbal als aanden ken aan de uitwisseling. Ingrid had het uitstekend naar haar zin in Soest Duitsland. Het waren dan ook de sociale onderonsjes die het sportieve pak slaag naar de achtergrond drukten. "Van te voren was ik benieuwd bij wie ik in huis zou komep. Het is heel leuk en gezellig, het zijn allemaal aardige mensen. Dat merkte ik gisteravond al. We zijn met z'n allen bij elkaar geweest. Ik ben om half één gaan slapen, niet zo heel laat dus." Jongens Een kop groter en een of twee jaartjes ouder. Dat waren de Duitse jongens ten opzichte van hun gasten en dat was dui delijk van invloed op de wedstrijd in de sporthal van de Bördeschule. Ze waren ook breder, sneller, technischer en ster ker. In de eerste 25 minuten bleef Smeeing/ BDC nog enigszins in het spoor van de tegenstanders (14-8). Toen verdedigde de reserve-keeper van de Duitsers het doel van de BDC-ers. In het tweede helft wisselde de gastspeler van positie met een veldspeler van Smeeing/BDC dat bij gebrek aan spelers ook nog me dewerking kreeg van een Duitse volleyballer. Het mocht niet baten. In de tweede helft liepen de goed op elkaar ingespeelde Duitsers hun opponenten aan alle kan ten voorbij. De eindstand werd 32-11. Ingrid van der Heiden: "Het zijn alle maal aardige mensen. Dat merkte ik gis teravond al. i de openstelling wordt in het| van Uitvoering van de ruilverka-a ïemland een diapresentatie overl verkaveling Eemland verzorgd e jeker krijgt informatie over verT g, de waterhuishouding en de! ing van het gebied. Het Bureau^ voering is geopend van 10.00-jf ur. ilen open 3 dag zullen de gemalen Zeldert tdijk, de Eemnessersluis en het Eemnes speciaal voor het pu- opend zijn, waar de werking van malen wordt uitgelegd. Het pu- welkom van 10.00-15.00 uur. ïuseum van de historische kring, islaan 2a in Eemnes is het pu- ak op deze dag welkom. Het i is geopend van 10.00-15.00 22 juni kan de route aan de in de beschrijving in de route- worden gereden. Er wordt ge* >p de interessante onderdelen linrichting en het beheer van de iwgronden onderweg. De boek in 22 juni alleen verkrijgbaar biji Bunschoten/Spakenburg. D®| Hingen zoals hierboven vermeld] illeen voor 22 juni. SE [Aan tafel bleven ze toch in bewe- Iging. Tenminste, dat was het thema [van de middag die de zes leerlingen van het Griftland College met en kele leeftijdgenoten uit Soest Duits- [land aan de tekentafel doorbrach ten. Bij aankomst stonden de belegde broodjes klaar. In een van de lokalen van het qua om vang indrukwekkende Archigymnasium ging het zomerse weer voorbij aan de middelbare scholieren, maar in de koele ruimte lieten ze hun creativiteit de vrije loop. Niet nadat ze 's morgens ook al in de schoolbanken hadden plaats genomen. In Duitsland wordt op zaterdagmorgen ook les gegeven en de Nederlanders toonden zich solidair met hun nieuwe vrienden. "We moesten vroeg op, omdat we met onze gastmeisjes mee naar school zouden gaan. We hebben maar een paar uurtjes geslapen," aldus een van hen. De delegatie uit Nederland bestond uit zes meisjes en docente Joke ten Cate uit Baarn. Bij de Duitsers was één jongen van de partij. Nadat ze met z'n allen spaghetti hadden gegeten in het school gebouw, werden verschillende technie ken toegepast om het thema in beeld te brengen. De keuze voor 'beweging' was logisch, meende Joke ten Cate. "Het sluit aan bij de sportuitwisseling." Volgens Fleur Weerdenburg en Femke Heerkens was het aanvankelijk moeilijk om te beginnen. "Je zet gewoon maar wat op papier en denkt na wat je ermee kunt doen. Dan komt er vanzelf wel wat uit." Het tweetal zorgde met Laura Braspenning, Esther Verwijs, Yu-Zeng Tung en Py-Tswang Jin voor de Neder landse inbreng van het enige culturele onderdeel van de uitwisseling. Allemaal il In een koel lokaal van het Archigym nasium lieten scholieren van het Grift land College hun creativiteit de vrije loop. hebben ze tekenen in hun keuze-pakket. Een aantal van hen verwacht daar later de vruchten van te plukken. Zo wil Laura Braspenning industrie-ontwerp ster worden en denkt Femke Heerkens aan een baan als pedagoge. Ideeën waren er zaterdagmiddag al ge noeg. Om de inkt en verf op papier te krijgen, werd gebruik gemaakt van per celen, kwasten, veren en zelfs een tan denborstel en een knikker. De resulta ten waren uiteenlopend en kunnen door belangstellenden worden bekeken. Alle tekeningen worden gedurende een aan tal weken tentoongesteld in Soest Duits land. Het is de bedoeling dat ze over een week of vier hiernaartoe worden vervoerd, waarna er een expositie zal worden ingericht. Of dat in het gebouw van het Griftland College of in het ge meentehuis zal zijn, is nog niet bekend. installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (035) - 601 30 14 Voor de Soester jeugd zit de uitwisseling met Soest Duitsland er weer op Zij kunnen nu meepraten met de duizenden sporters die hen in de afgelo pen 44 jaar voorgingen. En wie een keertje is meegeweest naar de fraaie Hansestadt met het door stadswallen geconserveerde centrum heeft ge noeg te vertellen. De 150 deelnemers kunnen dit beamen na hun bezoek dat ze van vrijdag tot en met zaterdag aflegden. Slechts een kwartiertje later dan ge pland, vertrokken de drie bussen vrijdag om kwart over één vanaf de parkeer plaats bij sporthal Beukendal. Vier uur later reden ze het terrein van Bürgerzentrum Alter Schlachthof op, waar kort daarvoor een aantal vrijwilligsters honderden broodjes had den gesmeerd en belegd. Onder het ge not van zo'n broodje, een koek en een frisdrankje maakten de Nederlanders kennis met hun leeftijdgenoten met wie ze de daaropvolgende twee dagen zou den doorbrengen. Uit de reacties van de deelnemers bleek later ondubbelzinning dat iedereen het naar zijn zin had gehad. Per tak van sport werden verschillende programma's afgedraaid voor de eerste avond. De basketballers gingen bas ketballen, de volleyballers namen plaats bij de barbecue en natuurlijk doken ve len het stadscentrum in, waar overigens menige schnitzel werd verorberd. De dansers van Slingerland wisten bij voor baat waar ze aan toe waren. Zij beten, zoals gewoonlijk, het spits af in Tanzschule Kettner, waar overigens veel publiek was samengestroomd. Op drie locaties werden zaterdag tussen 10.00 en 18.15 uur de overige sport wedstrijden afgewerkt. Smeeing/BDC, The Red Stars en Stam/SoVoCo meet- ten hun krachten met die van hun Duitse vrienden in de sporthal van de Bördeschule, de voetballers van SEC en de leerlingen van het Griftland College (meisjesvoetbal, softbal en frisbee) had den het Jahnstadion als bestemming en de judoka's kwamen 's middags bijeen in de sportzaal van de Pestalozzischule. Verder was er een tekenmiddag in het Archigymnasium voor scholieren uit de beide 'Soesten', terwijl de toerrijders van Tempo Toer en Hansa Soest om exact zes uur het Jahnstadion binnenreden. Bürgerzentrum Alter Schlachthof vormde 's avonds het decor voor de feestavond die de Duitsers hadden ge organiseerd. Daar werd de uitslag van de uitwisseling (9-1 in het voordeel van de Duitsers) bekendgemaakt. Een band en disc-jockeys zorgden ervoor dat de sporters na hun wedstrijden in beweging bleven en ook een aantal lokale horeca bedrijven mocht zich later verheugen op Nederlands bezoek. Van de mogelijkheid om het Frühschop- pen bij te wonen op zondagmorgen maakten niet zo veel deelnemers ge bruik. De muzikanten van de Alde- grever Big Band, die twee jaar geleden in Soest-Zuid optraden, waren er wel. Veel sporters volgden het programma dat de gastverenigingen hadden be dacht. In de meeste gevallen kwam dit neer op eten en sporten. Om kwart voor drie 's middags zat ie dereen weer in de bus om vervolgens om vijf over half zeven bij Beukendal uit te stappen. Een onvergetelijke ervaring en veel nieuwe vrienden rijker. Nieuw op de agenda van de uitwis seling Soest-Soest waren softbal en frisbee. Alsof het een Olympische aangelegenheid was, waren beide onderdelen als demonstratie-sport aan het programma toegevoegd. Leerlingen van het Griftland College, die in de Turnhalle overnachtten, lieten zien hoe softbal gespeeld dient te wor den. Docent Ruud ten Kley kroop in de huid van de pitcher en gaf tekst en uit leg over deze tak van sport die in het Duitse Soest niet wordt beoefend. Even later gebeurde hetzelfde met fris bee, waarbij twee teams werden ge vormd. Het is de bedoeling dat de team genoten elkaar de frisbee toewerpen. Als die niet wordt gevangen of wordt onderschept, dan wel aangeraakt door een tegenstander, krijgt de andere ploeg 'frisbee-bezit'. Elke keer dat een team een van de achterlijnen haalt, levert een score op. Het is de vraag of in de nabije toekomst in de Stadt Soest een softbal- en/of frisbeevereniging wordt opgericht. Om dat er tegelijkertijd op een steenworp afstand in het Jahnstadion werd gevoet bald, de zaalsporters in de Bördeschule aanwezig waren en de judoka's zich in de Pestalozzischule bevonden,' trokken de demonstraties weinig toeschouwers. De officiële delegatie nam wel een kijkje. Een leerlinge van het Griftland Col lege heeft de softbal gemist, maar zal even later toch het eerste honk bereiken. Begin jaren vijftig was hij op zijn motor naar Soest gereden. Duizen den inwoners van Soest Nederland en Soest Duitsland mogen hem daar dankbaar voor zijn, want Edgar Lobenstein was één van de initiators van de sportuitwisseling. De Duitser, toen net twintig, legde hier contacten met andere sporters, onder wie Jan Elderman die nog steeds actief is bij SEC. Het gevolg was dat in 1952 de eerste uitwisseling werd gehouden. Ook de toenmalige burgemeester mr. S.P. baron Bentinck droeg de contacten een warm hart toe. Aanvankelijk be zochten de Nederlanders en Duitsers uit Soest elkaar ieder jaar. Later werd de frequentie omgezet in twee jaar, hoewel veel clubs tussendoor de 270 kilometer overbrugden. Een actueel voorbeeld daarvan is nog steeds Tempo Toer dat ieder jaar met vrienden van Hansa Soest de afstand tussen beide plaatsen per fiets aflegt. Bekend is verder dat een groep politie mensen van het district Eemland-Noord Piet van Doorn (links) en Edgar Lobenstein haalden herinneringen uit het verleden op. iedere keer in november de kermis van Soest bezoeken. De gehele binnenstad is dan volgebouwd met attracties. Een aantal bestuurders van de gemeente Soest heeft ook al eens een kijkje geno men op de grootste kermis van Duits land. Edgar Lobenstein heeft zich de laatste jaren, onder meer vanwege ziekte, te ruggetrokken. "Ik wist niet eens dat er een sportuitwisseling was. Het is dat ze me hebben gebeld, anders was ik hier niet geweest," aldus de Duitser zondag morgen in het Jahnstadion. Daar zag hij onder anderen zijn vriend Piet van Doorn weer, met wie hij uiter aard herinneringen uit het verleden op haalde. Van Doorn was van 1978 tot begin jaren negentig betrokken bij de organisatie van de uitwisseling en kreeg in 1992 de Ehrenplakette van de Stadt Soest uitgereikt. Evenals de voormalige wethouder Günther Plomp die het weekeinde ook in Duitsland doorbracht. Klokslag 18.00 uur, precies op de afgesproken tijd, arriveren ze in het Jahnstadion. Elf uur en vijftig minu ten nadat ze zijn vertrokken vanaf de Industrieweg, stappen de veer tien leden van Tempo Toer en ne gen collega's van Hansa Soest van hun fiets. Probleemloos hebben de toerrijders de 300 kilometer lange rit afgelegd. De bemanning van de volgauto's hoefde niet in actie te komen. Nul lekke ban den, één kapotte spaak, eigenlijk kan het niet beter, al speelden de temperatuurverschillen hen soms par ten. Bij het vertrek was het slechts vijf graden Celsius met als gevolg koude voeten en handen. Ieder uur steeg het kwik echter gestaag. De flesjes bier komen tevoorschijn als de wielrenners door de Duitse en Ne derlandse organisatoren zijn verwel komd, de vingers rollen een shaggie en met een goed gevoel zoeken ze in de schaduw een zachtere en bredere steun voor het zitvlak of vleien ze neer in het gras dat warm aanvoelt dankzij de zon. Paul Nijhuis valt op, omdat hij de enige is die niet het clubtenue draagt. "Ik ben twee uur aan het passen geweest, maar ze hadden geen trui in mijn maat," al dus de organisator van de kerstcross die daarom is gehuld in een Once-shirtje, waarvan de rits overigens niet helemaal sluit. Recordhouder Opmerkelijk is zeker ook Jan Jansen, de 67-jarige Soester die de 'klassieker' Soest-Soest voor de vijftiende keer heeft afgelegd en daarmee recordhouder is. Hij is er al bij sinds 1980, kort nadat de toerafdeling in Soest werd opgericht. Sindsdien stappen Tempo Toer en Hansa elk jaar gezamenlijk op de fiets. Jansen, die onlangs nog tochten in Fin land en Noorwegen maakte, presteerde het in de afgelopen zestien jaar drie keer om de ene dag heen en de andere dag terug te fietsen. Ditmaal aanvaarden de Nederlandse fietsers de terugreis in de bus. Daarin hebben ze geen Tast van de wind. Op de heenreis trotseerden de fietsers een noordoosten wind. Onderweg werd ge stopt in Groesbeek, in Lavesem en las ten ze, vlak voordat de kerktorens van het Westfaalse Soest opdoemden, een rookpauze in en werden de bidons ge vuld. Met een goed gevoel komen de toerrijders op adem en lessen ze na 300 kilometer en bijna twaalf uur hun dorst met een pijpje bier. Met een gemiddelde snelheid van der tig kilometer per uur was het voor alle deelnemers goed vol te houden. Al was er één moment waarop iedereen er de brui aan wilde geven en op het punt stond de fiets in de berm te gooien. "Dat was toen we een mooi meidje in een heel kort broekje zagen lopen," verklapt een van de toerrijders die de verleiding alsnog konden weerstaan. "Eigenlijk had het 5-5 moeten zijn." Zeiden de judoka's van sportschool Budo Ryu die de sportieve ontmoe ting met hun Duitse vrienden afslo ten met een 5-4-nederlaag. Dat zat zo, volgens Roderick Loeber: "Als je tijdens een partij niets doet, krijg je straf. Eén Duitser had straf moeten krijgen, omdat hij niets deed, maar de scheidsrechter was een beetje partijdig." Loebers mening werd gedeeld door zijn teamgenoten en coach die echter ge makkelijk over de nederlaag heen stap ten. De wedstrijd nam in totaal drie kwartier jn beslag en de onderlinge con tacten waren uiteraard veel belangrijker dan het resultaat. De Nederlanders waren met vijf bruine en drie zwarte banden naar Duitsland afgereisd. Eén meisje verscheen twee keer op de mat, omdat de Duitsers ne gen mensen hadden ingeschreven. De Duitse meisjes waren sterker en bezorg- den het gastland derhalve twee punten. Twee jaar geleden wonnen de Duitsers ook al; Tijdens het vorige bezoek aan de Stadt Soest boekten de leerlingen van Budo Ryu een ruime overwinning. Voordat de strijd in de Pestalozzischule losbarstte, hadden de sporters al de oude binnenstad van Soest ontdekt. "Ja, we hebben gisteravond aardig gebeest in de stad, maar dit heeft geen invloed op de prestaties gehad," aldus één van de judoka's die op zaterdagavond, evenals alle andere deelnemers, acte de presence gaven op het feest in Bürgerzentrum Alter Schlachthof.

Soester Courant | 1996 | | pagina 15