Postiljon bedankt Giljam de Koning Transportgroep MTGKLu verdwijnt Twee jubilarissen bij Rabobank Vier kampioenschappen Soesterberg ISOESTERBERGT [VARIA] Commandant en Personeel MTGKIu heten U van harte Welkom Drs. Th. Wijte nieuwe praeses Kontakt der Kontinenten Benefietconcert SMG ten bate van Derde-Wereldgroep Soest 'De Plek' op VPRO-radio èn in Kasteel Groeneveld Nieuw I in Soest WOENSDAG 19 JUNI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 16 Meningen van lezers Roefeldag Luchtmachtkapel vrijdagavond in Kapel luchtmacht Soester F. de Zoete gehuldigd op ledenvergadering Tennisvereniging kijkt terug op succesvolle competitie fi. Fietster gewond bij botsing met auto Soester Courant in Soesterberg Insluiper slaat toe Zaterdag 29 juni in C-drie k WOENSDAG Rondje So Bromfietser bij aanrijdin De Soesteï BOURGOr MIDDAG I "Organisatit In 1983 bracht de Soesterbergse fa milie De Koning hun zoon Arjan voor de eerste keer naar het Dorps plein om als leerling van de Postiljonschool deel te nemen aan de avondvierdaagse, samen met zesenveertig andere leerlingen en vier begeleiders. De coördinatie was in die tijd in handen van de bekende juf Annie Roos. Bij het zien van het geheel deed De Koning juf Annie enige suggesties om het geheel nog beter te organiseren. Prompt werd hij door juf Annie gevraagd om eens zelf de coördinatie te doen. De Koning nam, zonder te weten wat op hem af kwam, deze uitdaging aan en zo werd de start gemaakt van een lang dienstver band. In 1984 startte hij met 37 leerlingen en 8 begeleiders van de Postiljonschool en elk jaar liep hij de tien kilometer mee. Kennelijk aangestoken door zijn goede leiding, groeide het aantal Postiljondeel nemers aan de jaarlijkse avondvier daagse tot zelfs 86 in het jaar 1991. Dat betekende ook het aantrekken van 14 leiders, zelfs oud-leerlingen van de Postiljon liepen mee. Een duidelijk be wijs dat de inbreng van De Koning op prijs werd gesteld. Maar niet allen hij, het hele gezin De Koning stond die vier dagen "stand-by". Bij de rustplaatsen moest alles geregeld worden en niet te vergeten de onont beerlijke herinneringsvaantjes, -beker tjes en wat al niet meer. Tijdens het lo pen moest hij overal en nergens zijn en dan loop je in feite zo'n traject wel vier keer. Daarom besloot hij met ingang van 1991 de fiets te nemen om zo alles goed in het oog te houden. Dat moest ook wel want in 1991 bestond de groep zelfs uit 94 leerlingen en 33 begeleiders en die kon je volgens De Koning alleen met de fiets in toom houden. Nu zijn jongste telg naar groep 7 gaat, wil hij die laatste jaren, "zonder zorgen" voor de organisatie, zelf weer eens ge woon meelopen. Hij is van mening dat het na dertien jaar tijd wordt om "vers bloed" in de organisatie op te nemen. Het jaar 1996 was zijn afscheidsjaar als coördinator en dat deed hij met 104 leerlingen en 22 begeleiders. Opvallend was dat hij dit jaar de fiets thuis liet staan en de vier dagen nog eens goed op zijn beide benen heeft meegemaakt. Donderdag 13 juni, de laatste dag van de avondvierdaagse 1996, werd hij door de ouderraad, het leerkrachtenteam en de leerlingen van de Postiljonschool be dankt voor zijn jarenlange fantastische inzet. In het Kamp van Zeist bestaat bijna zestig jaar de Motor Transport Groep van de Koninklijke Lucht macht (MTGKLu). Deze organisa tie, belast met al het "grote" vervoer van de luchtmacht in binnen- en buitenland, is een centraal gelegen onderdeel dat ondersteunende diensten verleent op het gebied van wegvervoer en rijopleidingen. Tot 1955 transporteerde elk onderdeel van de luchtmacht zelf zijn goederen, maar uit oogpunt van efficiency werd besloten de wegvervoerscapaciteiten te centraliseren bij één onderdeel. Daar door konden de zware militaire vervoer middelen op één punt worden gestatio neerd, wat een voordeel was zowel voor de bemanning als het onderhoud. Het vervoer van alle overige luchtmacht on derdelen werd beperkt tot een straal van dertig kilometer rond de eigen locatie. Sinds 1973 voert deze "Van Gend en Loos van de luchtmacht" de naam MTGKLu en vanaf 1985 worden alle grote transportactiviteiten vanuit dit centrum verricht. In 1990 vormden zich de eerste duistere wolken boven MTGKLu. In de bezui nigingsrace binnen het Departement van Defensie moest ook de luchtmacht meedoen en werd de Projectgroep Re organisatie KLu geformeerd. "Ze kun nen ons niet missen, wij hebben bewe zen dat we onmisbaar zijn" en soortge lijke kreten werden vanuit MTGKLu gehoord, om duidelijk te maken dat aan hun onderdeel niet viel te tornen. Toch kreeg ze opdracht doelmatiger te opere ren en haar diensten waar mogelijk te verbeteren. Dat resulteerde in 1992 in het invoeren van een Resultaatgerichte Bedrijfsvoe ring (RGB). Mentaliteits- en cultuur veranderingen werden zichtbaar, be drijfsprocessen werden geautomatiseerd en een nieuwe IT-infrastructuur werd aangelegd. MTGKLu draaide als nooit tevoren en niets leek in de weg te staan naar een vaste en goede toekomst. Genadeklap Maar de buikriem binnen defensie moest opnieuw worden aangehaald en onder leiding van haar staatssecretaris Gmelich Meijling kwam de "doel matigheidsoperatie". Land-, zee- en luchtmacht moesten hun vervoer centra liseren. Dat zou rondom het jaar 2000 een besparing van 450 miljoen gulden opleveren. Er kwam een Defensie Verkeers- en Vervoersorganisatie en dat was de genadeklap voor de bijna 60-ja- rige MTGKLu. Alles ging ineens in een stroomversnelling, orders en bevelen vlogen heen weer en personeel werd van de ene op de andere dag overgeplaatst. Binnen MTGKLu legde men het hoofd in de schoot, tegen zo veel politiek ge weld was men niet opgewassen. Mo menteel zit men in een soort tussenfase: gewoon doen wat ze al deden en af wachten hoe het zal worden. Verlies van identiteit Binnen MTGKLu is het een soort leven bij de dag geworden, niet wetende wat de dag van morgen zal brengen. Op di verse bureaus werken mensen die op papier al verplaatst hadden moeten zijn, maar nog even worden tegengehouden. Afspraken op langere termijn worden gemaakt met de opmerking "als we er dan nog zijn". Er is begrip voor deze wijziging, natuurlijk weten ze dat het an dere systeem aanmerkelijk goedkoper "kan" zijn. "Weet u, het moet nog wel even bewezen worden", is dan een glim lachende reactie. Uiteraard speelt daarin ook het verlies van eigen identiteit, want laten we eerlijk zijn, wij zijn toch veel beter dan... Het gekke is dat ook die anderen dat zeggen, want tussen lichtblauw, groen en donkerblauw is een verschil van opvat ting en beleving. Terecht klopt i H MTGKLu zich op de borst als ze spre ken over klantgerichtheid, vakman schap, operationele flexibiliteit, multi functionele inzetbaarheid van haar chauffeurs en materieel, resultaat gerichte bedrijfsvoering en kosten beheersing. Dat alles en nog veel heeft ze in huis, maar heeft die andere dat ook? Land- en zeemacht moeten erken nen dat zij dat niet hebben. Dus, zegt MTGKLu, is dat een groot verlies voor ons zowel van identiteit als in onze hei lige missie. "En dan moet ik werken onder leiding van iemand van de marine, want vol gens bewering wordt dat onze nieuwe baas. In principe kan dat wel, maar zit ten wij dan op dezelfde golflengte; spre ken wij eikaars taal; is de kennis en know how hetzelfde? Wat ik daarover van hen weet, geeft de nodige beden- kingen. We zitten nu in een toestand van 'niemand weet wat en hoe het gaat worden'. Mijn stoel staat op papier niet hier, dus kun je je voorstellen dat dit in strijd is met ons principe als MTGKLu. Nee, noem liever geen namen. Je wordt zo snel veroordeeld met alle gevolgen van dien. Natuurlijk blijven we de zaak van de positieve kant bekijken en zullen we alles in het werk stellen om het voor gestelde doel te bereiken. Maar dat wij onze bedenkingen hebben, mag toch ook wel eens gezegd worden". Binnen kort wordt MTGKLu opgesplitst en ver deeld over drie militaire transport eenheden. Kamp van Zeist zal haar poorten open zetten om land- en zeemachtpersoneel en voertuigen toe te laten. De lijfspreuk van de 17e eeuwse dichter Bredero was ook toen al van kracht: "Het kan verkeren". Het bestuur van de stichting "Vrienden van het Vliegdorp" betreurt het dat door bestuurlijke veranderingen de roefeldag geen doorgang heeft kunnen vinden. Hierdoor zijn we ook niet in staat ge weest de bedrijven, die vorig jaar deel genomen hebben en zich ook dit jaar weer beschikbaar stelden, hiervan op de hoogte te brengen. We hopen dat we desondanks volgend jaar weer op ze kunnen rekenen. We moeten ook de geruchten tegenspre ken dat de stichting "Vrienden van het Vliegdorp" opgehouden heeft te be staan. Er hebben zich vier nieuwe kan didaten voor het bestuur aangemeld en we hebben alle hoop, dat we u voor de grote vakantie kunnen meedelen, dat de stichting "Vrienden van het Vliegdorp" gewoon doorgaat. Het Bestuur Op vrijdag 21 juni staat de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht open om be zichtigd te kunnen worden. Waar voor heen Amerikaanse kinderen de eerste beginselen der wijsheid opdeden, daarin heeft nu de Luchtmachtkapel haar "home" gevonden. Naast een grote concertzaal met een uitstekende akoestiek, heeft ze diverse andere ruimtes waarin zij zich bezig houden. De bezoekers mogen vrijdag een kijkje nemen achter de schermen van dit muziekkorps. Hoe worden de instrumenten opgeslagen, waar worden ze hersteld en hoe en welke kleding dra gen de muzikanten. De kapel houdt "open huis" met als klapstuk een fantastisch concert. En of dit nog niet genoeg is, krijgt iedere be zoeker een comsumptie aangeboden. Men kan dit allemaal nog bijwonen in dien men in het bezit is van een toegangskaart. Voor slechts vijf gulden kan men deze verkrijgen bij Anton Verdegaal, Generaal Winkelmanstraat 85. Natuurlijk kan men de gok nemen om aan de zaal deze kaarten te kopen, maar op is op. De Kapel gaat vrijdagavond een rondgang door het dorp maken, start 19.30 uur bij de brandweerkazerne en eindpunt hun onderkomen naast het Kamp van Zeist aan de Richelleweg. Op dinsdag 11 juni hield de Rabobank Soest-Baarn haar Alge mene Ledenvergadering in Dar thuizen. De Rabobankorganisatie wordt gevormd door 500 zelfstan dige lokale Rabobanken, waarvan de leden zelf het beleid bepalen. De vergadering van Soest-Baarn kent traditioneel een grote opkomst, maar dit jaar overtrof alle verwach tingen. In zijn openingstoespraak memoreerde de heer T. Middelkoop, voorzitter van het bestuur, dat de Rabobankorganisatie zowel landelijk als internationaal in 1995 een gezonde groei te zien heeft gegeven. Opmerkelijk was de groei in de beleggingen: in vijf jaar tijd nam het belegd vermogen toe van 10 tot 70 mil jard gulden waarmee de Rabobank thans op de tweede plaats staat van de nationale effectenbeurzen. De voorge nomen fusie met de Robecogroep past volledig binnen deze ontwikkeling. Ver der implementeerde de Rabobank in 1995 een geheel nieuwe organisaties tructuur onder de naam Focus, waarbij commerciële activiteiten meer worden toegesneden op de behoeften van cliënt groepen en ondersteunende activiteiten. Openingstijden De nieuwe directeur J. Porte maakte bekend dat de bank na de zomer over gaat op nieuwe openingstijden en het hoofdkantoor in Soest en Baarn op zaterdagmorgen open zullen zijn. Ook deelde hij mee, dat de bank met onmid dellijke ingang ook buiten de gebruike lijke openingstijden telefonisch bereik baar zal zijn voor informatie en afspra ken. Vervolgens presenteerde Porte de jaar cijfers over 1995. Na de constatering, dat deze in zijn algemeenheid tot tevre denheid stemmen, blijkt een gemengd beeld: De kredietverlening aan particu lieren (m.n. woninghypotheken) en be drijven in zijn algemeenheid nam be hoorlijk toe. De investeringen in de agrarische sector bleven achter en daar mee de kredietverlening. Met enige spijt wordt geconstateerd, dat van het agra risch bedrijf in het werkgebied weinig is gebleven. Het traditionele sparen vertoonde nau welijks groei; de beleggingsafdeling daarentegen kon de ontwikkelingen nauwelijk bijhouden vanwege de ontstuimige groei. De rentewinst van de bank steeg met ruim 7 procent maar de provisie-opbrengsten bleven achter. Dit vanwege een positieve reden: afschaf fing van de tarifering van particuliere rekeningen. Dit was mogelijk, doordat het publiek massaal gebruik is gaan maken van relatief goedkope betaal wijzen, zoals automatische incasso en betaalautomaat. Jubilea Mevr. mr. M. Halverhout, adjunct regiodirecteur van Rabobank Neder land, was naar Soest gekomen om twee jubilarissen te huldigen. F. de Zoete uit Soest, thans lid van de Raad van Toe zicht, trad 25 jaar geleden toe tot de toenmalige Raiffeisenbank Soest. NJ. de Boer uit Baarn, thans lid van het be stuur van de bank, trad 25 jaar geleden toe tot het bestuur van de toenmalige Raiffeisenbank Baarn. Mevrouw Hal verhout memoreerde de enorme veran deringen, die de Rabobank in 25 jaar heeft ondergaan en de positieve rol, die bestuurders daarin hebben gespeeld. Ook was hun functioneren van grote betekenis voor de gemeenschap en werd gekenmerkt door vooruitstrevendheid, hetgeen in 1993 heeft geleid tot het fusiebesluit van de Rabobanken in Soest en Baarn. Beide jubilarissen ontvingen de zilveren Rabobankspeld als blijk van erkentelijkheid. Vervolgens presenteerden drie mede werkers van de bank een aantal nieuwe bankdiensten. C.A.M. Oudshoorn gaf een korte inleiding op de chipknip, die begin augustus geïntroduceerd zal wor den en voor het einde van het jaar bij alle cliënten in gebruik zal zijn. V.T. Veldkamp gaf een uiteenzetting over de Tante Agaath-regeling, waardoor star tende ondernemers onder gunstige voorwaarden aan ondernemerskapitaal kunnen komen. D.C.A. Geersinga schetste een aantrekkelijk beleggings alternatief voor ondernemers voor het gebruikelijke deposito. Het fonds Tactimix biedt gelegenheid tegen ge ringe risico's hogere rendementen te rea liseren. Hij besloot met een uitleg over "Late Flower" obligaties, die zeer ge schikt zijn voor het vormen van aanvul len pensioeninkomen of studiegeld voor de kinderen. "Midden in de verbouwing, waarin dhr. Claessens als voorzitter van het Kontakt der Kontinenten een be langrijke rol heeft gespeeld in de be sluitvorming, nemen we afscheid van hem en heten zijn opvolger dhr. Wijte, van harte welkom als nieuwe voorzitter van het KdK". Deze woorden sprak Wico Bunskoek, directeur van het Kontakt der Kont inenten op 13 juni in de zogenaamde zaal A-28 van het inmense KdK-ge- bouw. Aanwezig waren diverse autori teiten waaronder mw. Blommers, wet houder en loco-burgemeester van de ge meente Soest en alle oud-voorzitters van het KdK. Voorts dhr. Hoffmann, aanne mer en uitvoerder van de huidige grote verbouwing die begin volgend jaar moet zijn voltooid, en personeel van de staf KdK. De nu ex-voorzitter mr. Th.M.A. Claessens, coördinerend vice-president van de rechtbank in Den Haag en lan delijk coördinator Vreemdelingenzaken, beëindigde na acht jaar deze bestuurs functie. Hem werd dank gebracht voor zijn inzet en als aandenken onthulde hij een gedenkplaat, met daarop vermeld: Uitbreiding Kontakt der Kontinenten. 13 juni 1996. mr. Th.M.A. Claessens, oud voorzitter. In zijn dankwoord noemde de schei dende voorzitter dat hij in die acht ja ren drie moeilijke beslissingen moest nemen. Ten eerste de koop van het KdK-gebouw, vervolgens de grote ver bouwing en tenslotte na acht jaar af scheid als voorzitter. "Het kostte mij heel wat moeite om weg te gaan, maar De Lawn Tennisvereniging Soester berg heeft de competitie gespeeld. De lange winter zorgde op de eerste speeldag voor enige vertraging, maar geen wedstrijd hoefde te wor den uitgesteld. LTV Soesterberg ging in de KNLTB-competitie met 37 teams aan de slag. Het zaterdag herenteam vroeg vóór de competitie bij de KNLTB promotie aan naar de 2e klasse op basis van de indi viduele speelsterkte van de heren. Het verzoek werd niet gehonoreerd, met als gevolg een enorme motivering om de promotie op sportieve wijze af te dwin gen. Kees Haasnoot (Cl), Ronald Meijer (Cl) Martin van Herwaarden (Cl) en Robert Klinkenberg (B2) wa ren de hoofdrolspelers. Ondanks blessures misten ze geen enkele wed strijd, want Martin van Herwaarden werd vanwege een sleutelbeenbreuk door trainer Hans van Weelden uitste kend vervangen. Het resultaat was dat geen wedstrijd werd verloren en zij als nog promoveerden naar de 2e klasse. Gemengd Het eerste gemengd team op zaterdag (4e klasse) bleek ook te sterk voor hun tegenstanders. Willy ter Weijden, Mild- red Klinkenberg, Bert Reinsma en Peter Bezemer verloren alleen met 3-2 van Alta, maar werden verdiend kampioen. Het 2e en 4e gemengd team bereikten beiden een vermeldenswaardige tweede plaats. De andere teams, dus ook die van de junioren, handhaafden zich rede lijk in de middenmoot van hun afdeling. Alleen het gemengd juniorenteam (t/m 17 jaar) moest met een laatste plaats genoegen nemen. Dames Van de vijf damesteams werden er twee kampioen. In de finale gunden Helga ten Bruggencate, Lenie Geerlings, Paulien van Dijk en Betty de Wilde hun tegenstanders geen enkele kans. Ongeslagen promoveerde het eerste team naar de 2e klasse. Nog sterker deed het tweede damesteam van zich spreken. An ter Beek, Henny Erasmus, Hetty Peters, Suzanne Plekkepoel en Suzanne Leenderts verloren zelfs geen enkele partij. Het 3e team eindigde in de middenmoot, het 4e en 5e werden laatste. Zondag Alle ogen waren gericht op het le team (6e klasse). Albert van Brakel, Richard Kerkhof, Jeroen Esmeijer en Paul en Menno Hilkman leken aanvankelijk ook kampioen te worden. Maar Albert van Brakel verloor de laatste wedstrijd we gens een blessure en dat kostte hen met slechts één punt verschil de promotie. Het 2e gemengd team, dat vorig jaar degradeerde naar de 6e klasse, zou vrij wel zeker weer kampioen kunnen wor den. Maar ook hier gooide blessureleed roet in het eten. Esther Stalenhoef, Chantal Gijsbense, Rob van 't Oever, Jeroen Rombout en Dennis Geerlings moesten hun laatste wedstrijd met 5-3 winnen om kampioen te worden. Een pittige enkelblessure van Rob van 't Oever deed hen in het stof bijten, waar door de ploeg tweede werd. Het le gemengd team heeft naar ver wachting gespeeld. Slechts met twee punten verschil op nummer 2 legde dit team, bestaande uit Eugenie Plekke poel, Madalon Gijsbertse, Ingmar Koridon, Marco Verhaar en Sander Hilkman, beslag op de 4e plaats. Het 3e team (klasse 7) was niet sterk genoeg om zich op dit niveau te hand haven. Voor het eerst stelde Soesterberg een juniorenteam op in de zondag competitie. Ook voor dit team was het een experiment en leerden ze veel. Het voornaamste was dat ze niet degradeer den. Het gemengd team (35+) speelde een opmerkelijke competitie. Jan Timmer man, Lex Kerkhof, Marian Rombout en Til Stomp haalden 23 punten uit zeven wedstrijden. Dat deden ook de teams van De Bree, Veenendaal en Volter. Een unicum dat vier teams gelijk eindig den, echter wees het puntengemiddelde LTV Soesterberg naar de 4e plaats. Voor de heren 35+ teams was opvallend dat het 2e team voor het eerst sinds ja ren de rode lantaarn over deed aan Weldam. Ze eindigden nu zelfs op een 5 e plaats. *j> ik wilde mij aan mijn woord houden dat ik niet langer dan acht jaar het voorzit terschap zou bekleden. Ik heb de afge lopen jaren veel waardering voor de staf van het KdK en al haar medewerkers gekregen. Het is een fijne club om mee te werken. De toekomst van het KdK ziet er goed en zonnig uit, ik wens u allen veel succes". De nieuwe voorzitter is drs. Th. Wijte, burgemeester van Dsselstein, die het een voorrecht noemde dhr. Claessens als zodanig te mogen opvolgen. Ook hij had veel waardering voor de grootscha lige werkzaamheden van het Kontakt der Kontinenten gericht op het natio naal en internationaal welzijn van velen. Het dagelijks komen en gaan van vele soorten mensen uit bijna alle delen van de wereld maakt dat het Kontakt der Kontinenten een grote mate van inter nationale bekendheid geniet. Op het kruispunt Amersfoortsestraat- Sterrenbergweg vond maandagmiddag een aanrijding plaats tussen een auto en een fiets, waarbij een 48-jarige vrouw uit Houten letsel opliep. Ze kreeg toen ze met haar fiets de weg overstak geen voorrang van een auto, bestuurd door een 61-jarige Soesterberger. Met klach ten over pijn in de lies moest ze zich onder doktersbehandeling stellen. Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel/fax (0346) 351252. In het weekeinde heeft een insluiper kans gezien een vakantiebungalow aan de Amersfoortsestraat binnen te komen. Hij verdween met medeneming van een portefeuille met geld en persoonlijke papieren, die hij uit een jas wegnam. De eigenaar, een 54-jarige Soesterberger, deed aangifte bij de politie. Traditiegetrouw houdt het Soester Muziek Gezelschap (SMG) ter af sluiting van het muzikale seizoen een benefietconcert. Dit vierde benefietconcert wordt gegeven ten bate van de Derde Wereldgroep Soest. De bekende Soester stichting biedt kleinschalige hulp aan arme groeperingen uit ontwikkelingslan den. De opbrengst van deze avond gaat naar een project in Tanarbaid, een plattelands-gemeenschap in Noord- Bangladesh. In Tanarbaid is enige jaren geleden een gezondheidscentrum opge richt, dat een gebied van ongeveer 100.000 mensen van medische zorg voorziet. Zowel in het centrum als in de omliggende gebieden richt men zich op de allerarmsten. Het project waar het hier om gaat be treft patiënten met suikerziekte. Het aantal diabetici is groeiende, waardoor de aanvankelijk geïntegreerde zorg een op zichzelf staand onderdeel is gewor den. De zorg is niet alleen curatief, maar ook preventief, waarbij uiteraard veel aan voorlichting wordt gedaan. Dit jaar is voor het project nog ongeveer 2000 gulden nodig. Het SMG verwacht dit bedrag wel bij elkaar te kunnen blazen. Afscheidsconcert Het contact met de Derde Wereldgroep Soest werd gelegd door enkele enthou siaste leden van het SMG, een bruisend harmonieorkest onder de bezielende lei- ding van Dick Hesselink. De avond heeft een speciaal tintje, omdat het het afscheidsconcert van de huidige dirigent is. Na vijfjaar plezierige samenwerking met Dick Hesselink begint het SMG het nieuwe seizoen met een nieuwe dirigent. Nieuwe orkestleden zijn daarbij ook van harte welkom. De avond begint om 20.00 uur in cul tureel centrum C-drie. Het programma is zoals gewoonlijk zeer gevarieerd. Be halve "Air" van Bach wordt er vooral lichte muziek gespeeld. Stukken voor Big Band zoals het swingende "Talking Tomcat" en het ludieke "The Happy Cyclist". Een aantal popnummers, waar onder de "Easy Popsuite" van Dizzy Stratford, het gedragen "Glasnost" en het door de Pet Shop Boys bekend ge worden "Go West". Afgesloten wordt met het favoriete stuk van de dirigent, "A discovery fantasy." Niet de hele avond wordt gevuld met muziek. De Derde Wereldgroep zal kort iets vertellen over het diabetes-project en er wordt een loterij gehouden waar vele prijzen mee te winnen zijn. Toegang f 10,- voor volwassenen, f 5,- voor kinderen. Voor meer informatie en reserveren van kaarten: Nel van der Eijk, tel. 602 27 31, of Daniël Waag- meester, tel. 602 49 51. Wekelijks wordt op Radio 5 het VPRO-programma "De Plek" uit gezonden. In dit programma wordt één bepaalde vierkante kilometer van Nederland bezocht en komen geschiedenis en actualiteit, natuur en cultuur aan de plek aan de orde. Het is het enige radioprogramma dat is "aan te raken" in de vorm van een tentoonstelling in Kasteel Groeneveld te Baarn. De uitzending op dinsdag 24 juni werd voor het eerst door leerlingen van een scholengemeenschap samengesteld. En zoals gebruikelijk is ook deze uitzending te zien als onderdeel van de tentoonstel ling "De Plek" in Kasteel Groeneveld te Baarn. De montage van de uitzending en het samenstellen van de tentoonstel ling gebeurde onder leiding van VPRO's Maijoke Roorda, haar collega Gerrit Kalsbeek en de educatieve dienst van Kasteel Groeneveld. Leidraad voor leerlingen was het educa tieve project "De Plek", dat werd ont wikkeld door Kasteel Groeneveld en de VPRO. In de onderwijsversie van "De Plek" zoekt de klas een lokatie van één vierkante kilometer op, interviewt men sen die daar wonen en werken, zoekt objecten bijeen en brengt de plek in beeld met foto's en video-opnames. Deze onderwijsversie is nu voor het eerst in praktijk gebracht. De werk zaamheden leveren een montage voor een radioprogramma op en materiaal voor de tentoonstelling. Leerlingen van klas 2A van Scholenge meenschap Laar en Berg te Laren heb ben als eerste klas in Nederland een vierkante kilometer onderzocht. Het fi betreft een gebiedje dat wordt aangege ven met de topografische coördinaten x=240-241 en y=541,540: de omgeving van het Drentse dorpje Orvelte. Met assistentie van medewerkers van het Orveltse Veldstudie centrum werd deze "Plek" onderzocht tijdens een werk- week. Onderzoeksthema's waren onder i andere de geschiedenis van dorp en omgeving, de ambachten en het boeren bedrijf, het bos en het water. In groepjes brachten de leerlingen het gebied in kaart, verzamelden materiaal, hielden interviews met bewoners en na men grondmonsters. Aan het einde van de week presenteerden de groepjes hun onderzoeksresultaten. Per thema werd bovendien een "maquette" gemaakt: kleine landschapjes in verhuisdozen. Deze dozen zijn ook in Kasteel Groene veld te zien. Sinds 4 oktober 1994 brengen Kasteel Groeneveld en de VPRO-radio het Ko ninkrijk der Nederlanden opnieuw in kaart. De resultaten van dit onderzoek zijn te zien in een tentoonstelling en te horen in een radioprogramma met als titel De Plek. Met de topografische staf- kaart in de hand bezoekt VPRO-' verslaggeefster Maijoke Roorda weke lijks één vierkante kilometer van Neder land. Zij hoort, voelt, ziet en ruikt daar, maar praat vooral met de mensen die daar wonen en werken. In de tentoonstelling kan de bezoeker zich verder verdiepen in de situatie ter plaatse met behulp van foto's, meege brachte kaarten, beeldende kunst, producten van plaatselijke bedrijven, diaseries, videofilms en fragmenten uit gesprekken van de verslaggeefster met vertegenwoordigers van De Plek. door Ai Arie is op safari. Op het kruispunt Lenneplaan is vorige v bromfietser uit Hilvei raakt. Hij werd aang auto, bestuurd door ee uit Soest. Zij wilde de inrijden, maar zag bi rechtdoor gaande bro hoofd. Deze remde af hij aan zijn knie werd DESTAUI PARTY VERGADER! Zondag 31 Aanvang: lf Onbeperkt geniete f 29,50 p.p. met We starten met e overheerlijke Culinaire parade van i soorten koud vlee Als hoofdgerecht een warme vlees- en Met groente en aarc Als feestelijk slot van buffet een keuzi smaken ijs en Bel en res< dan zit u Telefoon 035- Soesterbergsestraat 181 In Soest worden poj men een nieuw Bla op te richten. Een i is Natascha van Ko< "Het staat nog allem schoenen en we moei sen erbij hebben, ma: paraat en de organisa zet," aldus Van Koo coördinator en heeft j opgedaan in andere b Gospelchoir. Een naam voor het k The New Life Gospel gantisch enthousiast mogelijk van start," z een band en een kooi mensen voor ogen he< 4986 Ki Het kunstwerk vi David Vandekop snede van 66x5 C titel. Vandekop (1937 opleiding aan de demie voor Bee Den Haag en i voor Beeldende schau. David Vandeko plaats beeldhc vaardigde beeld en hout. Daarna tekeningen, aqu; den. In zijn teke en houtsneden herkenbare "har als in zijn beelde David Vandeko] tie in het Zeeu hem heen en in gische thema's, door de jaren rugkeert in zijn Boeddha-figuur innering aan m reizen naar Indi wege de sculptu David Vandeko bonden geweest Academie vooi ving te Den Bc deling Beeldh van Eyck Acac

Soester Courant | 1996 | | pagina 16