65,- 2,50 69,- 17.90 iar rvMAl Seizoenmarkt 1996 in Soesterberg Soest 50 jaar geleden Provinciebestuur streeft naar sterke gemeenten en een krachtige provincie Bestuurlijke vernieuwing heeft voor gemeenten vergaande consequenties NSTOF LAPAZ COLORS RIE NSTOF NSE INSTOF IRIA Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS Politie start 'vakantieproject1 PAGINAi; WOENSDAG 26 JUNI 1996 leze de jaar ntje! ils zonder rember )1 tief 15,- wordt u mden. fabonnement. SOESTER COURANT PAGINA 19 Komende zaterdag op en om het Dorpsplein Uit de Soester Courant van 21 en 25 Juni 1946 Praktische Leergang opent deuren voor belangstellenden KORTE —■DUINEN Soester Courant Controle op onbeheerde woningen G.S. publiceren standpunt bestuurlijke vernieuwing Portefeuille uit auto gestolen Gordelcontrole op Steenhoffstraat Aggregaat uit container gestolen Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Soest blijft bij herindeling buiten schot Open dag bij ROC De Amerlanden op donderdag 4 juli lijnstof die een nieuwe design in ter is, dat u in onze en uit een aantal unt kiezen, want ze van deze bijzondere aw gordijnen kant- eleverd, inclusief s grootste interieurs- bben Of dat u beslist kollektie. Een gor- koninklijke klasse, rs zich hebben inge- xclusieve dessins en verwezenlijken. Over j zich geen zorgen te ze van ons kant-en- inclusief maakloon, uit de nieuwe kollek- aurlijk bij ons in de ;ordijnstof paart in en kwaliteit aan te prijs. Kijkt u inclusief maakloon, De vijfde Soester seizoenmarkt zal worden gehouden op zaterdag 29 juni te Soesterberg op en rondom het Dorpsplein van 10.30 tot 14.00 uur. Ruim dertig verenigingen en organisaties uit Soest en Soester berg hebben zich aangemeld om ook van de Seizoenmarkt 1996 een succes te maken. In een kort tijdbe stek zullen orkesten, verenigingen en theatergroepen zorgen voor vol doende amusement. In het Dorpshuis zullen zowel in de sportzaal als in de grote zaal demonstra ties judo (10.35-12.00 uur), volleybal en badminton (12.30-14.00 uur) en yoga (10.35-11.05) worden gegeven. De theatergroep "Trui uit" zal om 11.30 uur het stuk "Ridders in schoonmaaktijd" opvoeren en de shanti-groep "Wind kracht Tien" uit Harlingen zal om 13.30 uur optreden met zeemansliedjes uit de 19e eeuw. In de grote zaal van Drie Eiken zal om 10.35 het Chr. Gem. Koor Juliana uit Soest optreden, gevolgd om 11.30 uur De theatergroep "Trui uit" werkt ook mee aan de Seizoenmarkt in het Dorps huis. door een optreden van de groep "Wind kracht Tien" uit Harlingen. In de Drie Eiken wordt afgesloten met een demon stratie koersbal om 12.30 uur. Op. het Dorpsplein zijn vele aktiviteiten te beleven, zoals de jaarlijkse boeken markt van de bibliotheek, die wordt opgeluisterd met schminken voor kinde ren en een optreden van Semmy Prin sen, saxofoon, en Hugo van Os, piano. Nieuwe leden van de bibliotheek kun nen drie maanden gratis een boek lenen "Windkracht Tien", de shanti-groep uil Harlingen, zintgt zeemansliedjes uit de 19e eeuw. 29 JUNI ANJERDAG. Wie Uwer herinnert zich niet 29 Juni 1940, toen de meeste Nederlanders met een witte anjer in het knoopsgat op straat verschenen, om te laten blijken, dat men den veijaardag van Prins Bern- hard, ondanks de bezetting wilde vieren. In het niet bezette gebied werd het Prins Bernhardfonds gesticht. De opbrengst van dit fonds, in vier jaar f 21.000.000,-, werd aan de regeering ter beschikking gesteld voor de aanschaffing van belang rijk oorlogsmateriaal. De oorlog werd gewonnen, Nederland werd bevrijd, het Prins Bernhardfonds te Londen had zijn taak met eere vol bracht. Thans moet de vrede nog gewonnen worden. Daarom blijft het Prins Bern hardfonds werken, met als doel het verleenen van financieelen steun aan instellingen, die strijden tegen gees telijke en cültureele nooden. Als dag van actie wordt door het geheele land Zaterdag 29 Juni a.s. aan gehouden. H.M. DE KONINGIN TE SOESTERBERG. Onder zeer groote belangstelling en in het bijzijn van vele genoodigden, waaronder veel hooggeplaatsten uit de lucht-, zee en landmacht, had gisteren morgen op het vliegveld te Soesterberg een grootsche plechtigheid plaats, waar bij aan ongeveer 30 personen, waaron der ook Z.K.H. Prins Bernhard en Ge neraal Winkelman, maar ook minderen, door H.M. de Koningin persoonlijk de versierselen, verbonden aan de Militaire Willemsorde, werden uitgereikt. Ook H.K.H. Prinses Juliana was met de drie prinsesjes was aanwezig. Bij aan komst der Koninklijke familie werd de Koninklijke standaard geheschen. Nadat de ban met tromgeroffel was ge opend en voorlezing was gedaan van de namen der personen, die tijdens den oorlog en de bezetting op bijzondere wijze het land hadden gediend, werden onder het spelen van het Wilhelmus de decoraties door H.M. de Koningin uit gereikt. Na afloop had een groote troepenparade plaats, welke door de Koninklijke familie werd afgenomen. Met dit grootsch militair gebeuren, waaraan door alle onderdeelen van het leger en drie muziekcorpsen werden deelgenomen, was ruim een uur ge moeid. Door middel van een geluidsinstallatie was het geheel op uitnemende wijze te volgen. SACRAMENTS-PROCESSIE. Zondag a.s., te 3 uur zal in den tuin van Rustoord "Nieuw-Mariënburg" we derom de jaarlijksche Sacraments processie worden gehouden. Het pontificaal lof zal worden gecelebreerd door Z. Exc. Mgr. Dr. Jan Olav Smit te Rome, terwijl de predicatie bij het rustaltaar zal worden gehouden door een den HoogEerw. Pater Dr. Vitus Kaarsgaren, eveneen te Rome. VERHOOGING VAN HET VLEESCHRANTSOEN. Met ingang van 23 Juni zal het vleeschrantsoen voor de leeftijdsgroepen boven vier jaar worden verhoogd van 150 tot 200 gram per persoon per week. Tevens is voor verbruikers boven 4 jaar een extra bon voor 100 gram vleesch bekend gemaakt,'welke van 23 Juni af veertien dagen geldig blijft. Zooals reeds eerder is aangekondigd tracht de regeering de beperkingen, die het levensmiddelenpakket o.a. door de verlaging van het broodrantsoen heeft ondergaan, aan te vullen met andere producten. Het ligt in het voornemen om, indien mogelijk, regelmatig boven dit nieuwe rantsoen een extra bon voor vleesch aan te wijzen, opdat het vleeschrantsoèn, behalve voor de kinde ren van 0 t.m. 4 jaar, in het geval gemid deld 250 gram per week zal bedragen. AANVRAGEN WERKSCHOENEN. In het tijdvak van 24 tot en met 28 Juni 1946 kunnen, tijdens de gewone kan tooruren, aanvragen worden ingediend voor werkschoenen door personen, die voorkomen op een in de dagbladen ge publiceerde beroepenlijst. Zij, die na Augustus 1945 een bon voor werkschoenen of beroepsschoenen heb ben ontvangen, komen thans niet in aanmerking. Bedrijven met meer dan tien arbeiders, die onder bovenstaande bepalingen val len, moeten collectief aanvragen. Deze collectieve aanvragen moeten door de bedrijfsleiders worden inge diend in de gemeente, waar het bedrijf is gevestigd. AANVRAGEN KLOMPEN Gedurende het tijdvak van 24 Juni tot en met 6 Juli 1946 kunnen wederom klompenbonnen worden aangevraagd, tijdens de gewone kantooruren. Voor het indienen van een aanvraag komen alleen in aanmerking de perso nen, die een beroep uitoefenen, als ge noemd in de beroepenlijsten die per 6 December 1945 en 3 April 1946 reeds werden gepubliceerd. Schoolkinderen en personen, die niet onder bovengenoemde beroepenlijsten vallen, komen derhalve niet in aanmer king. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Mr. A.L. des Tombe heeft ons, tijdens zijn installatie als burgemeester der ge meente Apeldoorn, verzocht de burge rij van Soest namens hem hartelijk dank te betuigen voor de betoonde aanhan kelijkheid jegens zijn persoon, bij gele genheid van zijn afscheid als burgemees ter en voor het buitengewone geschenk, hem namens de burgerij aangeboden in den vorm van een personenauto merk Morris. De wnd. Burgemeester, W.G. VAN ZADELHOFF. en er is een prijsvraag voor kinderen van 7 tot 12 jaar, met natuurlijk als hoofd prijs een boek. Vlam in de pan Ook is er een echte rommelmarkt en zal de politie aanwezig zijn met voorlichting over o.a. inbraakpreventie. De vrijwil lige brandweer van Soesterberg zal een demonstratie "vlam in de pan" geven om 11.00 uur en om 12.45 uur. Alle activiteiten zullen worden omlijst door de blaaskapel "*Je weet wel" van de muziekvereniging Odeon, die als dweil-orkest op het Dorpsplein tussen alle demonstraties door zal optreden. Bij de stand van C-drie is van 12.30 tot 14.00 uur stoeptekenen en vingerpopjes maken voor kinderen en zal ook de theatergroep "Trui uit" korte acts op voeren. Amnesty International zal op de seizoenmarkt bijzondere aandacht vra gen voor een handtekeningenactie waarin de Nederlandse regering wordt opgeroepen om alles te doen wat in haar vermogen ligt om naleving van de men senrechten in China te bevorderen. Ver der kan men een vrijwillige gift geven, waarmee men symbolisch een stukje van de "Chinese muur" kan afbreken door te helpen om een gevangene de vrijheid te geven. Chinese thee wordt aangeboden om een medemens in nood niet te ver geten. Ruim aandacht is gegeven aan het in wendige van de mens; in het Dorpshuis en op het terras van het daar gevestigde shoarma restaurant is van alles te genie ten. Parkeren en fietsen stallen is moge lijk op het ijsbaan-terrein op de hoek van de Kampweg en de Banningstraat (schuin tegenover The Oriental Swan of het vroegere Zwaantje). De opening van deze lustrum-Seizoen- markt zal worden verricht door de loco burgemeester van Soest, mevrouw A. Blommers-Biezeno, die vergezeld zal worden door een heraut van de muziek vereniging Odeon. Wilt u eens kennis maken met een groot aantal Soester en Soesterbergse organi saties en verenigingen, dan is een be zoek aan de Seizoenmarkt 1996 in Soesterberg een must. Een tentoonstelling, muziek, toneel en natuurlijk informatie over de school. Dit zijn de onderdelen van de zomeravond die de Praktische Leergang houdt op vrijdag 28 juni. Leerlingen vertellen over hun werk en stages en er is gelegenheid tot het wis selen van gedachten in de Vrije School aan de Soester Engweg (op de hoek met de Molenstraat). Het programma begint om 18.45 uur met ontvangst en is tegen tien uur afgelopen. In de optredens wordt meer duidelijk gemaakt over de werkmethoden van de Praktische Leergang. Het is een prakti sche Vrije School, waar tuinbouw, hand vaardigheid met metaal, hout, steen en textiel, toneelspelen en muziek maken hand in hand gaan met praktisch wer ken aan talen, wiskunde, aardrijks kunde, natuurkunde, tekenen en schil deren. De zomeravond is voor iedereen toe gankelijk. De school is ook telefonisch bereikbaar: 6017110. KORTE DUINEN KORTE DUINEN MENU F 28,50 Salademet gerookte makreelfilet Kip Helvetia kipfilet wordt gevuld met kaas en paprika en omwikkeld met gerookt spek Fresh Surprise yoghurtbavarois met een fris bolletje passie-mango Vruchtensorbet-ijs RESTAURANT DE Birkstraat 108 - Soest 035-6G13720 in Soest voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 601 41 52 Met ingang van 19 juli start de poli tie van district Eemland-noord het vakantieproject "De politie waakt over uw huis tijdens uw vakantie". Dit project richt zich op woningen die tijdens de vakantieperiode on beheerd worden achtergelaten. De politie garandeert dat de woning in de door de bewoner aangegeven pe riode een of meer malen aan de buiten kant wordt gecontroleerd op calami teiten. Het project loopt tot 1 septem ber. Bewoners die in de periode 19 juli tot 1 september op vakantie gaan kunnen van deze gratis dienst gebruik maken. De politie controleert de woning dan op in braak, vernieling, water-stormschade, etc. Van deze controle laat de politie een bericht aan de bewoner achter. Op ieder politiebureau in district Eemland-noord ligt, vanaf begin juli, de vakantiekaart bij de receptie gereed. Door het volledig invullen en inleveren van deze kaart geeft de bewoner aan in aanmerking te willen komen voor deze gratis controle. Naast enkele persoon lijke gegevens - zoals naam, adres en woonplaats - dient ook een waarschu wingsadres ingevuld te worden. Zo kan de politie bij calamiteiten direct contact met de op de kaart aangegeven contact personen opnemen. Als er geen waarschuwingsadres is ingevuld, zal men niet in het bestand van te controleren woningen worden opgenomen. De vakantiekaart kan men o.a. ophalen bij Het politiebureau Soest, Raadhuis plein 31, tel. 5487411, openingstijden dagelijks 07.00 - 22.30 uur, en bij de politiepost Soesterberg, Dorpsplein 17a, tel. 5487411, openingstijden ma t/m vrij 12.00 - 13.00 uur. firïïSALE FIRSTlady MODE DIE VOELT WAT JE BEDOELT Soesterbergsestraat 4VA Soest - Tel. 035-6023584 Bestuurlijke vernieuwing is meer dan vernieuwing van de bestuur lijke organisatie." Dat zijn de kern woorden waarmee de visie van Ge deputeerde Staten van Utrecht op het ontstaan van sterke, toekomst gerichte gemeenten en een krachtig, integrerend, interactief en gebieds gericht werkende provincie kan worden samengevat. Dit staat in de notitie "Betrokken en krachtig be stuur", die vorige week door GS is Het gaat volgens GS niet alleen om ver anderingen in de bestuurlijke organisa tie, het gaat er om dat de overheid als bestuur één van de spelers op het maat schappelijke veld is en het niet kan stel len zonder de kennis en inzet van de andere spelers. Herstel van de hoofdstructuur voor rijk, provincie en gemeenten staat voor GS voorop. In de notitie wordt daarnaast antwoord gegeven op de vragen die de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken afgelopen najaar stelde aan de provin cie: onderzoek een alternatief voor het kaderwetgebied Utrecht (met name gebiedsuitbreiding door de stad) en kijk naar de wenselijkheid van gebieds uitbreiding van de gemeente Amers foort. GS kozen voor een aanpak die de hele provincie omvatte, vanwege de nauwe samenhang van inhoudelijke en territoriale aspecten van de bestuurlijke vernieuwing. In de notitie worden voor stellen gedaan voor gemeentelijke sa menvoegingen. Toch is "schaal" niet de kern waar 't om gaat. Taken, werkwijze èn schaal houden met elkaar verband. Leefbaarheid GS nemen via een korte schets van de problematiek zoals zij deze ook al in de nota "2000 voorbij" ter schetsten, als uitgangspunt de provinciale strategie-in- ontwikkeling. Centraal thema hiervan is de instandhouding en bevordering van de leefbaarheid in onze provincie. Deze leefbaarheid staat onder druk, zowel in de grote steden (de bekende groot stedelijke problematiek) als op het plat teland (afnemen van de voorzieningen). GS pleiten dan ook voor herstel van de economische en sociale vitaliteit van de grote steden. Anderzijds vinden zij de uitdagingen van bestuurders in de lan delijke gebieden niet geringer: er zullen grote inspanningen nodig zijn om wo nen en werken vast te houden. Dat ver eist een gebiedsgerichte aanpak door rijk en provincie en een zware rol van het lokale bestuur. Kijkend naar de opgaven waarvoor ge meenten komen te staan, zien GS toekomstgerichte, sterke gemeenten: gemeenten moeten zich enerzijds nauw betrokken voelen bij wat er leeft in de samenleving en anderzijds zelfstandig hun taken kunnen uitvoeren en proble men oplossen. Bovendien willen GS dat de provincie zich ook omvormt tot een provincie-nieuwe-stijl: een provincie die bovenlokale problemen aanpakt, samen met gemeenten, die een gebiedsgerichte benadering kiest en integrerend werkt waar dat nodig is en krachtig en colle giaal is. Daarbij moet ruimte blijven voor intergemeentelijke samenwerking voor doe-taken en moeten mogelijkhe den ontstaan voor flexibele vormen van projectmatige samenwerking tussen ge meenten onderling, tussen gemeenten en provincie of met het rijk en maat schappelijke organisaties. Dicht bij de burger Essentieel vinden GS dat het bestuur zo dicht mogelijk bij de burger vorm krijgt. Sterke gemeenten en lokale autonomie vormen immers het fundament voor het openbaar bestuur. Voor een goede uit oefening van taken is het zaak dat de verschillende overheden meer rekening houden met eikaars in gang gezette be stuurlijke processen. Van het rijk ver wachten GS op korte termijn een dui delijke uitspraak om de formele bevoegdhedenstructuur helder te rege- len. Provincies moeten daarbij voorzien worden van een instrumentarium om ook echt ais gebiedsgericht regisseur te kunnen optreden. GS zullen in dit pro ces zich inzetten voor een goede toe deling van de Kaderwettaken. Dit bete kent een taakverzwaring voor provincie Uit een auto, die stond geparkeerd op de Talmalaan, is de portefeuille van een 34-jarige vrouw gestolen. De dief nam ook enkele cd's en cassettebandjes mee. Op de Steenhoffstraat hield dé politie vrijdagmiddag een gordelcontrole. Tus sen twee uur en half vier werden elf au tomobilisten bekeurd, omdat ze de gor del niet vast hadden gegespt. Tijdens de controle passeerden 420 voertuigen. Een 38-jarige man uit Houten heeft aangifte gedaan van diefstal van een aggregaat. Het apparaat werd op de Di Lassostraat uit een container gehaald. In de voorstellen voor de gemeente lijke herindeling van de provincie blijft Soest - evenals bijvoorbeeld ook Baarn en Bunschoten - buiten schot. Maar voor de meeste Utrechtse gemeenten heeft het plan vér gaande consequenties. Dat blijkt uit het totaal-overzicht van voorstellen en varianten, zoals hier onder weergegeven. 1. Utrecht en buurgemeenten Voorstel UI: De gemeenten Utrecht en Vleuten-De Meern en een deel van de gemeente Maarssen (bedrijfsterrein Lage Weide, oostelijk van de noorde lijke randweg en zuidelijk van het Am sterdam-Rijnkanaal) en een deel van de gemeente Nieuwegein (gebied Rijnen- burg) worden samengevoegd tot één gemeente. Aldus ontstaat een gemeent met 252.000 inwoners, met nog bouw mogelijkheden voor 40.000 woningen. Variant U2 a: De gemeente Maarssen en het westelijke deel van de gemeente Maartensdijk (tot een lijn westelijk van de Koningin Wilhelminaweg) worden samengevoegd tot één gemeente. Daar mee ontstaat een gemeente met 44.000 inwoners. Variant U2 b: De gemeente De Bilt en het oostelijke deel van de gemeente Maartensdijk (tot de Koningin Wilhel minaweg) worden samengevoegd tot één gemeente. Zo ontstaat een ge meente met meer dan 40.000 inwoners. Variant U3: De gemeente Maartensdijk wordt in haar geheel samengevoegd met hetzij de gemeente De Bilt, hetzij de ge meente Maarssen. 2. Amersfoort en buurgemeenten Voorstel A: De gemeenten Amersfoort, Hoevelaken en een deel van de ge meente Nijkerk worden samengevoegd tot één gemeente. Zo ontstaat een ge meente met 122.000 inwoners met nog een bouwmogelijkheid (Vathorst en aansluitend Nijkerks grondgebied) voor tenminste 13.000 woningen. 3. Heuvelrug Variant Hl: De gemeenten Amerongen, Doorn, Leersum en Maarn worden sa mengevoegd tot één gemeente: daarmee ontstaat een gemeente met 30.500 in woners. 4. Valleigebied Variant VG 1 a: de gemeenten Rens- woude, Scherpenzeel en Woudenberg worden samengevoegd tot één ge meente: zo ontstaat een gemeente met 23.300 inwoners; Variant VG 1 b: de gemeente Veenend- aal en delen van de gemeente Ede (oos telijk van Veenendaal en noordelijk van Veenendaal, gebied De Klomp) worden samengevoegd tot één gemeente: daar mee ontstaat een gemeente met 56.000 inwoners; Variant VG 2 a: de gemeenten Scherpenzeel en Woudenberg worden samengevoegd tot één gemeente: aldus ontstaat een gemeente met 19.500 in woners; Variant VG 2 b: de gemeenten Renswoude en Veenendaal en delen van de gemeente Ede (oostelijk van Veen endaal cn noordelijk van Veenendaal, gebied De Klomp) worden samenge voegd tot één gemeente: daarmee ont staat een gemeente met 60.000 inwo ners. 5. Vecht- en Plassengebied Variant VP 1De gemeenten Abcoude, Breukelen, Loénen en Loosdrecht wor- den samengevoegd tot één gemeente. Daarmee ontstaat een gemeente met 39.000 inwoners. Variant VlP2 a: de gemeenten Abcoude, Breukelen en Loenen worden samenge voegd tot één gemeente: zo ontstaat een gemeente met 30.000 inwoners; Variant VP2 b: de gemeenten 's-Grave- land, Loosdrecht en Nederhorst den Berg worden samengevoegd tot één ge meente: daarmee ontstaat een gemeente met 23.500 inwoners. 6. Westelijk Weidegebied Variapt WW 1 a: de gemeenten Harmeien en Woerden worden samen gevoegd tot één gemeente: zo ontstaat een gemeente met 44.500 inwoners; Variant WW 1 b: de gemeenten Montfoort en Qudewater worden sa mengevoegd tot één gemeente: aldus ontstaat een gemeente met 23.000 in woners; Variant WW 1 c: de gemeente Lopik blijft zelfstandig met 13.000 inwoners; Variant WW 2 a: de gemeenten Harmeien en Woerden worden samen gevoegd tot één gemeente: daarmee ontstaat een gemeente met 44.500 in woners; Variant WW 2 b: de gemeente Lopik blijft zelfstandig met 13.000 inwoners; Variant WW 2 c; de gemeente Montfoort blijft zelfstandig met 13.000 inwoners; Variant WW 2 d: de gemeente Oude water blijft zelfstandig met 9.500 inwo ners. 7. Het Eemliind Variant E 1: De gemeenten Blaricum, Eemnes en Laren worden samenge voegd tot één gemeente: daarmee ont staat een gemeente met 30.000 inwo ners. 8. Vianen Voorstel V: De gemeente Vianen blijft zelfstandig met 19.500 inwoners, maar wordt ingedeeld bij de provincie Utrecht. èn voor gemeenten. Verder willen GS de communicatie tussen gemeenten en provincie versterken. Het gaat daarbij over belangrijke bovenlokale vraagstuk ken tussen gemeenten en provincie ver sterken. Een belangrijke vraag is vervol gens welke schaal hoort bij sterke ge meenten en een krachtige provincie. GS houden bij de beantwoording van deze vraag rekening met toekomstige ontwik kelingen (een te verwachten taakver zwaring) en met een langere termijn (periode van zo'n 20 tot 25 jaar). De omvang van de provincie Utrecht en de samenhang binnen haar grenzen vol doen volgens GS aan de eisen die moe ten worden gesteld aan een modern middenbestuur. De provincie is eerder te klein dan te groot, waarmee GS ver anderingen van provinciegrenzen niet uitsluiten. Lokaal takenpakket Volwaardige uitoefening van het lokale takenpakket vinden GS een essentieel punt bij de bepaling van de schaal van gemeenten. Dat is ook één van de be langrijkste conclusies uit de ateliers waar gemeente- en provinciebestuurders op persoonlijke titel in discussie zijn ge weest over datgene wat nodig is voor een betrokken en krachtig bestuur. Een ander belangrijk criterium is of gemeen ten in staat zijn tot voldoende professio nalisering van hun ambtelijke en be stuurlijke apparaat. Gemeenten met een inwonersaantal onder de 18.000 hoeven dan ook niet per definitie te verdwijnen. Voor nieuwe gemeenten hanteert GS dit aantal wel als oriëntatiepunt. Verder vinden GS dat in de stedelijke gebieden (Utrecht en Amersfoort) de bouwlokaties voor de komende 25 jaar in één bestuurlijke hand moeten komen. Bovendien geldt ook hier dat centrum gemeenten gebaat zijn bij sterke buren. Voor gemeenten in landelijke gebieden willen GS dat ze opgewassen zijn tegen de eisen van zo'n 20 tot 25 jaar. GS presenteren in de notitie voorstellen en varianten voor de bestuurlijke herin deling in onze provincie. Deze zijn mede gebaseerd op het "Variantenrapport be stuurlijke vernieuwing provincie Utrecht" van Holland Consulting Group. In de bijlage achter dit persbe richt vindt u deze voorstellen en varian ten. Voor de argumentatie bij de afzon derlijke voorstellen en varianten verwij zen we u naar de notitie. Derde weg Het voorstel van GS vormt het startpunt voor een nieuw proces van overleg: het ligt in de bedoeling om binnenkort een procedure te starten op grond van de Wet Algemene regels herindeling (arhi). Medio 1997 zullen GS dan een herindelingsplan kunnen voorleggen aan Provinciale Staten. De herindelin gen kunnen dan op 1 januari 1999 in gaan. Maar voor het zo ver is zullen eerst de Statencommissie Algemeen Bestuurlijke Zaken (ABZ) op 24 juni aanstaande en Provinciale Staten op 3 juli over het GS-voorstel spreken. GS kiezen niet Voor de "stadsprovincie" of het "versterkt grootstedelijk bestuur". Met déze voorstellen wordt een alterna tief hiervoor gegeven. Het gaat immers niet uitsluitend om herindeling. Veran deringen in taken, werkwijze, schaal grootte en bestuurlijke cultuur zorgen samen voor een bestuurlijke vernieu wing. Het Regionaal Opleidings Centrum ROC De Amerlanden houdt op don derdag 4 juli een open dag op de sector volwasseneducatie. Het gaat hierbij om diploma-gerichte opleidingen op mavo-, havo- en vwo- niveau, deeltijd meao, schakelcursussen naar vervolgopleidingen, diverse taal cursussen voor beginners en gevorder den, algemene ontwikkeling en exacte vakken. Docenten zijn aanwezig om informatie te geven. l\issen 14.00 en 16.00 uur en 19.00 en 21.00 uur kunnen belang stellenden terecht in het gebouw van ROC De Amerlanden aan de Hein- siuslaan 2 in Amersfoort. De dag- en avondschool voor volwasse nen herhaalt de open dag op dinsdag 3 september. VJ

Soester Courant | 1996 | | pagina 19