r &W 'Ecologische Hoofdstructuur' moet waardevol landschap veilig stellen in )UWbaar I CULTUUR WËLZjJN]: CT Nieuws van de bibliotheek Amersfoortse monumenten in de zomer open voor publiek Geschiedenis van knooppunt Oudenrijn geboekstaafd Drentse Rijwielvierdaagse dit jaar gevarieerder dan ooit Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS Meer informatie en aanmelding PAGINA 20 3TO SWAGER alsem Fotografie ''alsem fotografie WOENSDAG 26 JUNI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 21 stichting openbare bibliotheek Aanwinsten voor volwassenen De wording van een 'Klaverturbine' Provincie wil particulier natuurbeheer stimuleren Soester Courant Klachten bezorging Soester Courant iber 1996, ontvangt u bij een van een kleurnegatief- u te doen staat is juist ■aag: Waar worden de n het jaar 2000 gehouden? deze prachtige mountain- c af op de achterkant van Mountainbike RIJBLIJVEND INLICHTINGEN „FOTO-VIDEO /EEDESTRAAT 85 - 3761 CD SOEST KOON: 035 - 601 39 17 betalen met Zisca van der Zijden Schoonheidsspecialiste Huidverzorging voor man en vrouw Choristenpad 75 Soest, tel. 035 - 602 45 28 dag en een schitterende Tevens kunnen wij uw rofessioneel verzorgen. afspraak voor een persoonlijke werk op een tijd die schikt! on/fax (035) 601 80 71 Trad.Leven Idverstrekker werke lijke rente opge geven rente ;tserLeven 6,14 5,9 d Rotterdam 6,20 6,05 GON 6,25 6,1 ersfoortse 6,25 6,1 EV 6,25 6,1 ;ro 6,25 6,1 nerali 6,25 6,1 >ge Huys 6,25 6,0 ïoriale Ned. 6,25 6,1 'O 6,34 6,1 ob 6,35 6,1 G 6,35 6,1 Dlsche Alq. 6.35 6,1 ra 6,39 6,2 tal 6,46 6,2 VAL 6,46 6,2 ich 6,46 6,2 ta Lloyd 6,57 6,3 dere vormen Idverstrekker opge geven rente ektbank Doorloophyp. 1 Vermogenshypoth. 4,8 5,0 iwf. (PGGM) Loonvast 5,6 ta Lloyd Beleggingspl. 5,8 5 rekening crt. hypoth. 6,0 nerali Spaartoekomst 6,3 do trust Spaartoekomst 6,3 Dge Huys Optimaal Plan 6.4 Darco 6,5 G RenteRust ann. 6,7 l Beleggershypotheek 6,7 5 Netto Lasten6,8 twfonds RenteRust ann. 6,9 tal 0,2% hoger. Voor iaarstarief vermeld. iabele elementen als VM ea Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Detectives/thrillers Francis, Dick: Afvalrace. Guterson, David: Ceders in de sneeuw. Higgins, Jack: De donkere engel des doods. Owens, Virginia Stem: Dreiging in Point Blank. Patterson, Richard North: De zaak Lasko. Peters, Ellis: Inspecteur Felse en dé oude stad. Familie-/streekromans Bruyninckx, Irene: Fata morgana: een schip, liefde, een lied. Marshall, Catherine: Christy. Proulx, E. Annie: Ansichten. Historische romans Miller, Linda Lael: Als een wilde melodie. Thom, James Alexander: Het volk van de blauwe kralen. Windle, Janice Woods: Een droom om voor te sterven. Engelse Romans Bradford, Barbara Taylor: Love in another town. Clark, Mary Higgins: Let me call you sweetheart. Cookson, Catherine: The obses- sion. Cornwell, Patricia D: From Potter's field. George, Elizabeth: In the presence of the enemy. Hegarty, Frances: Let's dance. Kellerman, Jonathan: The web. Updike, John: In the beauty of the lilies. Informatieve boeken 433 Adriaenssens, Peter: Opvoeden is een groeiproces: wegwijzer voor vaders en moeders. 418.12 Ehrhardt, Ute: Brave meisjes komen in de hemel, brutale overal; waarom lief zijn vrouwen geen stap verder brengt. 611.9 Gordon, Richard: Jouw han den genezen; polariteitservaringen. 744 Japp, David: Beeldgids voor schildertechnieken. 637.6 Phillips, Sue: Beeldgids voor de bloementuin. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 035-6015210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 035- 6012468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30- 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 0346-352017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. De WV Amersfoort verzorgt in de zomermaanden (t/rn 25 augustus) openstelling van enkele belangrijke monumenten in de binnenstad van Amersfoort voor publiek onder de naam "Historisch Amersfoort". "Historisch Amersfoort" biedt de moge lijkheid een aantal interessante monu menten in de Amersfoortse binnenstad te betreden, die anders voor het publiek gesloten zijn. Openingstijden zijn van dinsdag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur; zaterdag en zondag 12.00-17.00 uur. Dit jaar is na vijf jaar de restauratie van de Onze Lieve Vrouwetoren voltooid en kan de toren weer in zijn volle glorie worden bezichtigd. Nieuw in het arrangement zijn een rondvaart met Stichting Waterlijn Amersfoort door de sfeervolle grachten van de binnenstad van Amersfoort en een rondleiding in de Onze Lieve Vrouwetoren tot de derde omloop! Tijdens "Historisch Amersfoort" is er gratis toegang tot de Onze Lieve Vrouwetoren, de Koppelpoort, waar bezoekers het waterschot in het water kunnen laten zakken door in een van de twee grote tredmolens te lopen, de St. Joriskerk en de ambachtelijke bierbrou werij De Drie Ringen met een gratis consumptie. Tevens geeft de Totaalkaart tot f 2,- korting op de entree van het Culinair Museum, Mannenzaal/Mu seum Flehite en Mondriaanhufe met een gratis kopje koffie of thee. Maar er zijn nog meer interessante en belangrijke monumenten in de binnen stad van Amersfoort te vinden. Op ver toon van de totaalkaart loopt men o.l.v. een gids van 't Gilde Eemland een korte stadswandeling langs de historische ge bouwen. Totaalkaart De WV heeft daarom van 29 juni tot en met 25 augustus een speciaal en zeer aantrekkelijk cultuur-historisch arrange ment samengesteld, dat voor iedereen betaalbaar is en voor de consument veel voordeel oplevert! De Totaalkaart is ver krijgbaar voor de lage prijs van f 9,50. Zonder Totaalkaart kost het bezichtigen van de bovengenoemde monumenten 26 gulden! Voor degenen die alleen de Onze Lieve Vrouwetoren of de Koppelpoort willen bezoeken is er een Enkelmonumenten- kaart verkrijgbaar. Voor de Koppel poort bedraagt dit f 2,50 en voor de O.L.V. toren f 5,-. De folder Historisch Amersfoort waarin de exacte openings tijden staan vermeld is gratis verkrijg baar. De toegangskaarten en de folder zijn te verkrijgen bij WV Amersfoort, Stationsplein 9-11 (zondags gesloten), de Koppelpoort (de Spui) en de O.L.V. toren, met daarbij gratis een brochure van de stadswandeling. Binnenkort komt de laatste verbou wing van knooppunt Oudenrijn ge reed. Ter gelegenheid daarvan ver schijnt een boek over de geschiede nis van deze bekende flessehals. Honderd jaar geleden, in 1896 dus, maakte Utrecht voor het eerst kennis met een merkwaardig apparaat: een koets die niet door paarden werd voort bewogen, maar door een motor. Of het ding de eigenaar veel plezier heeft be zorgd, is de vraag. De eerste auto's wa ren erg onbetrouwbaar en duur. Boven dien was het aantal verharde wegen (klinkerwegen) tamelijk bescheiden. Voor een belangrijk deel waren deze eerste automobilisten aangewezen op simpele zandpaden en grindwegen. Wie hier achteraf op terugkijkt, kan al leen maar verbaasd zijn over het tempo waarin de auto zijn plaats in de samen leving heeft gekregen. Een explosieve ontwikkeling - eigenlijk is zelfs "explo sief' nog te zwak uitgedrukt -, waarover historicus Han Buiter en geograaf Kees Volkers het boek "Oudenrijn, de ge schiedenis van een verkeersknooppunt" hebben geschreven. Het boek (het eerste over de geschiede nis van een verkeersknooppunt!) ver schijnt op het moment dat Rijkswater staat de nieuwste verbouwing voltooit van wat al decennia lang de bekendste kruising van Nederlandse autosnelwe gen is. Vanaf 29 juni zal het klaverblad van weleer veranderd zijn in een zoge heten "klaverturbine", met immense nieuwe "flyovers" voor de verkeersstro men Den Bosch-Den Haag en Amster dam-Arnhem. Dat Oudenrijn het bekendste knoop punt is geworden, is niet vreemd. Het was in 1939 het eerste kruispunt van autosnelwegen in Nederland (Den Haag-Utrecht en Utrecht-Vreeswijk), groeide al in de jaren vijftig uit tot dé flessehals van het land en was in 1967 het tweede klaverblad dat in Nederland tot stand kwam. Vandaag de dag is Oudenrijn het op twee na drukste knooppunt van ons land, na het Prins Clausplein bij Den Haag en Badhoeve dorp. Automobiliteit Geen verkeersplein illustreert de ge schiedenis van de toegenomen auto mobiliteit dan ook zo goed als juist Oudenrijn. De auteurs plaatsen de tot standkoming van Oudenrijn uiteraard tegen de achtergrond van de sterke toeneming van het aantal auto's, maar ook van veranderende ideeën over auto verkeer en het daaruit voortkomende beleid. Lange tijd is sterk geaarzeld over de noodzaak van aparte autosnelwe gen. Niemand minder dan de Utrechtse ingenieur van Provinciale Waterstaat en oprichter van de NSB Mussert blijkt in deze discussie een belangrijke rol te hebben gespeeld - het idee van de Ita liaanse autostrada sprak hem bijzonder aan. Het boek geeft verder een idee van de omvang van de operatie die nodig was om massaal autoverkeer mogelijk te maken. Daarvoor was er niet alleen be hoefte aan wegen, maar ook aan brug gen, inweefvakken, vluchtstroken en andere veiligheidsvoorzieningen, benzi nestations, "Rest-o-matics", weg restaurants en wegenwachters. Bij al deze en nog vele andere aspecten staat het boek Oudenrijn uitvoerig stil. Er is, zo laten de auteurs zien, een complete "autocultuur" ontstaan. Het berm toerisme mag dan verdwenen zijn, aller lei andere vormen van "leven langs de snelweg" zijn springlevend. De foto's in het boek geven een aardig beeld van de opkomst van deze autocultuur. Hans Buiter en Kees Volkers werpen in hun boek van allerlei kanten licht op Oudenrijn. Nu het plein omgetoverd is tot een "klaverturbine", treedt het een nieuwe fase in. Een goed moment dus om even stil te staan bij de turbulente veranderingen die hebben plaatsgevon den sinds de eerste paardenloze koets door Utrecht reed. Hans Buiter en Kees Volkers, "Oudenrijn. De geschiedenis van een verkeersknoop punt" (ca. 96 blz., ruim geïllustreerd, genaaid gebrocheerd, Uitgeverij Matrijs, ISBN 90 S345 987 4, f 29,95). Het boek is verkrijg baar vanaf 29 juni. Realisering van de Ecologische Hoofd Structuur (EHS) in de pro vincie en versterking van de rol van particulier natuurbeheer daarbij, zijn hoofdpunten van het natuur- en landschapsbeleid van het Utrechtse college van Gedeputeerde Staten. Met het Plan Veiligstelling Gebie den Ecologische Hoofd Structuur (PVG) geven GS aan hoe de provin cie de ecologische hoofdstructuur wil realiseren; het is een uitwerking van het Beleidsplan Natuur en Landschap Provincie Utrecht (BNLU) op dit onderdeel. Tevens is het de herziening van het Plan aankoopwaardige gebieden. Het PVG geeft een aantal manieren om waardevolle gebieden voor natuur en landschap veilig te stellen. Veiligstellen is in volgorde van toepassing mogelijk door een basisbescherming te bieden, subsidie te verlenen voor beheer van deze gebieden of eventueel subsidie te verlenen voor aankoop ervan door een (particuliere) natuurbeschermings organisatie. Algemene regelgeving - vooral ipilieu- regelgeving - en streek- en bestem mingsplannen regelen voor de hele EHS een basisbescherming. Voor veel gebie den is het nemen van beheers- en inrichtingsmaatregelen, bijvoorbeeld afplaggen en hakhoutbeheer, voldoende om ze veilig te stellen. De meest waar devolle gebieden kan de provincie aan kopen. Daarna worden ze overgedragen aan natuurbeschermingsorganisaties als Het Utrechts Landschap, Natuur monumenten en Staatsbosbeheer. Ook particulieren kunnen deze aankoop waardige gebieden onder bepaalde voorwaarden duurzaam beheren. Het PVG geeft een aantal criteria, zoals de ecologische betekenis en de strategische ligging van gebieden, om te kiezen voor de manier van veiligstellen van waarde volle gebieden. Het PVG is uitgangs punt voor het toetsen als het gaat om het verlenen van beheer- en aankoop subsidies in de EHS. Particulier natuurbeheer De provincie wil met dit plan meer ruimte bieden aan particulier natuur beheer binnen de ecologische hoofd structuur. Ook in de aankoopwaardige agrarische gebieden en in de bos- en natuurgebieden. Particulieren moeten zelf de verantwoordelijkheid voor natuurbeheer kunnen nemen. Ze zijn hierin natuurlijk niet geheel vrij; de pro vincie stelt wel een aantal voorwaarden en prioriteiten. Om het particulier natuurbeheer te sti muleren is het subsidiesysteem om dit te bereiken erop aangepast. Het PVG stelt voor de subsidies aan particulieren voor het beheer van gebieden te verruimen. Hiervoor is voor 1997 175.000 gulden beschikbaar. Per jaar wordt dit bedrag verhoogd met 7.500 gulden tot 250.000 gulden in 2007. Dit geld is ook bedoeld voor omvormings- en herstelprojecten en voor specifiek beheer, zoals hakhout- beheer, heidebeheer en prunusbestrij- ding. De provincie wil in de ecologische hoofdstructuur bepaalde per gebied ver schillende natuurdoelen bereiken. Het PVG vertaalt deze natuurdoelen naar concrete beheers- en inrichtings maatregelen. Zo is het mogelijk keuzes te maken voor het veiligstellen van ge bieden en de middelen die hiervoor moeten worden ingezet. Vervolgens kan hierover overleg plaatsvinden met grondeigenaren- of beheerders. Afspraken Over realisering van de EHS zijn tussen Rijk en provincie afspraken gemaakt. In totaal gaat het om ruim 10.500 hectare relatienotagebied (landbouwgebieden met hoge natuur- en landschaps waarden) en 4.320 hectare natuuront wikkelingsgebied. Hiervan is zo'n 9.580 hectare aankoopwaardig. Op dit moment moet de provincie nog ongeveer 3.900 hectare relatienota- gebied realiseren en resteert nog ruim 3.900 hectare aankoopwaardig gebied. Door het afsluiten van beheers overeenkomsten voor de relatienota- gebieden zijn per 1 januari 1996 ruim 1.400 hectare beheersgebied en bijna 1.000 hectare reservaatsgebied in be heer. Dit is 42% van het totaal te behe ren gebied. Op de provinciale begroting voor 1996 is in totaal een bedrag van ongeveer 10 miljoen gulden beschikbaar voor natuur en landschap - in en buiten de EHS - in de provincie. Hiervan is 2,7 miljoen gul den voor aankopen. Naast het PVG is tevens de notitie "Witte gebieden" ontwikkeld. Deze no titie bevat de visie van het provincie- bestiiur op de natuur- en landschaps waarden in gebieden die niet tot de eco logische hoofdstructuur behoren. Het PVG en de notitie "Witte gebieden" sa men zorgen dus voor alle natuur- en landschap binnen de provincie Utrecht. De commissie Ruimte en Groen zal op 27 juni een advies uitbrengen over het Plan Veiligstelling Gebieden Ecologi sche Hoofd Structuur en de notitie "Witte gebieden". in Soest voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 601 41 52 Indien U 's woensdags om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen(tel. 6014152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt kunt u de klacht op het antwoordapparaat in spreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de na-, middag bezorgd. Het grootste toeristische fietsfeest van Nederland! Drenthe is een wereldtopper voor fietsers, met z'n prachtige vrijliggende fietspaden, het vriendelijke en kleinschalige landschap, de gastvrije bevolking èn... het grootste toe ristische fietsevenement van Nederland: de Drentse Rijwielvierdaagse. Ruim 27.000 lief- Voor flierefluiters en doortrappers Fietsen in Drenthe is een verademing dankzij de vele fietspaden, waarvan meer dan 650 km puur toeristisch is. De Rijwielvier daagse garan deert de mooiste routes, allemaal duidelijk bepijld. Dwars door de veelgeprezen Drentse natuur, maar ook door de oergezellige dorpen. De Rij wielvierdaagse staat' bekend om haar uitstekende organisatie, vei lige routes en een gastvrij en warm onthaal op de pleister plaatsen. Serviceteams van Gazelle staan klaar om pechgevallen te verhelpen. En na afloop wacht de welverdiende medaille. Volop variatie Het programma van de Rijwiel vierdaagse is dit jaar gevarieerder dan ooit. Qua afstanden kunnen de deel nemers kiezen tussen een relaxte 30 kilometer per dag, een pittige 100, of daar tussenin, namelijk 40, 60 en 80 kilometer. De startplaatsen zijn Assen, Emmen, Hoogeveen of Meppel. Voor rondtrekkers is er de VierStedenTocht, met elke dag een fietstocht vanuit een andere startplaats. Nieuw is een fietsdag van uit Emmen met een bezoek aan het Duitse stadje Meppen, met zijn histo rische centrum. De route gaat door het Duitse veengébied, waar nog altijd actief turf wordt gewonnen. Voor ATB'ers zijn er eveneens prach tige routes uitgezet, met ruim 90% onverhard pad. Dit keer is Assen de startplaats, óók een primeur. Rondom het fietsen valt veel te bele ven. Net als vorig jaar krijgt elke deelnemer tegen korting toegang tot een aantal fraaie tuinen. Wie last heeft van stijve spieren, kan even de benen strekken en een van de routes wandelen die door het IVN zijn uitge zet, of zomaar lekker zitten in de berm of bij een vennetje in het bos. Zo mist men geen detail van mooi hebbers gaan jaarlijks op de pedalen door een provincie die ervoor gemaakt lijkt te zijn. En maken samen de unieke sfeer van gezelligheid en kameraadschap. Het Drentse fietsfeest van formaat wordt dit jaar gehou den van 9 tot en met 12 juli. routes, maar ook voor een uitstekende orga nisatie. De Asser toer fietsclub 't Kamrad is dit jaar ingeschakeld voor het op touw zet ten van de ATB-tra- jecten. Drenthe, 's Avonds is er in elke start plaats een gezellig feestprogramma in de speciale Rij wielvierdaagse-tent. Wat is dat, een KinderAktiefRoute? De KinderAktiefRoute is opgezet voor de jongste fietsers van zo'n 6 tot en met 12 jaar. Start en finish zijn in Hoogeveen. Voor elke dag is een korte route van 30 kilometer uitgezet de fiets versieren of sieraden maken. Maar ze kunnen ook eens lekker toekijken bij het optreden van een clown of poppenspel onderweg. Bij elke activiteit is er ook aan de ouders gedacht, want zij kunnen even rustig een kop koffie drinken op een gezellig terrasje. Bij pech onderweg kunnen de Gazelle service-wagens snel ter plekke zijn. De hoge kwaliteit van de KinderAk- Fietsen over 200 kilo meter langs de mooi ste plekjes van Dren the. Dat kan op zon dag 7 juli 1996, wan neer de Proloog van de Drentse Rijwiel vierdaagse wordt gehouden. Dit jaar kunnen toerrijders voor de derde keer in de geschiedenis van de Drentse Rijwielvier daagse deze uitdaging aangaan. De route voert langs Assen, Emmen, Hoogeveen en Meppel, de start plaatsen van de Drent se Rijwielvierdaagse. De Proloog is de actie ve opening van de Rijwielvierdaagse. De tocht leidt over prima fietspaden en wegen en door prachtige landschappen. De route is geheel bepijld. Bovendien krijgt elke deelnemer een uitgebreide routebeschrijving mee met alle nood zakelijke informatie, evenals een stempelkaart. Onderweg kan men een stempel halen bij de controleposten, waar ook een consumptie te verkrij gen is. De Proloog wordt georgani seerd door de Stichting Drentse Rij wielvierdaagse, in samenwerking met FTC Emmen, De Peddelaars Hooge veen, De Pedaalridders Meppel en 't Kamrad Assen. Maak er een weekje Drenthe van Wie van. kamperen houdt, kan prima gebruik maken van de speciale Rij- wielvierdaagse-campings in de startplaatsen. De campings zijn van zaterdag 6 tot en met 13 juli open. De i Jong en oud is van harte welkom bij de Drentse Rijwielvierdaagse, het grootste toeristische fietsfeest van Nederland. Een folder met meer infor matie en de inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij alle VVV-A kantoren en SNS-banken in Nederland, bij de VVV's in Drenthe en bij het secretari aat van de Drentse Rijwielvierdaagse, Postbus 10012,9400 CA Assen. Tel. 0592-373566. en duidelijk bepijld. Bij de start krijgt iedereen een dagfolder mee, met hierin alles over de activiteiten onder weg. Elke dag zijn er drie leuke doe- dingen, hetzij een spelletje of iets creatiefs. Kinderen kunnen bijvoor beeld knutselen, zich laten verkleden, tiefRoute is mede te danken aan de Novib, de organisatie die zich inzet voor duurzame ontwikkelingssamen werking. De Novib verzorgt elke dag activiteiten, die zowel jong als oud aanspreken. Pindakaas- en bananen- hapjes maken bijvoorbeeld, en op Afrikaanse trommels slaan. Kortom, heel veel leuke en originele onderwer pen komen aan bod, èn je steekt er nog wat van op ook! Maak dat mee! Een AfB-vierdaagse met veel natuur en historie. ATB'.en is genieten. ATB'en in de Drentse natuur des te meer. En ATB'en in de Drentse natuur met de Drentse Rijwielvierdaagse is driedub bel genieten. Van dinsdag 9 juli tot en met vrijdag 12 juli 1996 is het weer zover. Dan vindt de 31e Drentse Rijwielvierdaagse plaats, met een ver nieuwd en veelbelovend ATB- onderdeel. Vanuit startplaats Assen zijn vier schitterende ATB-routes uit gezet van 50 tot 60 kilometer per dag, met ruim 90% onverhard pad. De DrentsRijwielvierdaagse staat niet alleen garant voor de mooiste prijzen variëren van 55,- tot 80,- per staanplaats voor de hele week. Op de campings zorgt een recreatieteam voor sport en spel. Daarnaast zijn er tal van particulieren die de fietsers graag een gastvrij onthaal bieden tegen een kleine vergoeding. En natuurlijk zijn er volop goede fietsen te huur in Drenthe. Een lijst met adressen van fietsverhuurders in Drenthe is aan te vragen via het inschrijfformulier.

Soester Courant | 1996 | | pagina 21