Terras, vol kleur en geur Vakwerkdoor de hovenier Kabbelend water TIP TIP TIP TIP Mooie containerhoek TIP TIP TIP Licht in de tuin MOSMAND OF HANGING BASKET Smakelijk eten uit een bloembak BOEIEND BLAD Maak een moerasbak WOENSDAG 26 JUNI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 24 mrnmm A A De Engelsen zijn gek op 'hanging baskets'. Die geven hangplanten de ruimte en dat is te zien aan hun weelderige ontwikkeling. Bij ons zijn 'mosmanden' nu ook te koop en wie er ruimte voor heeft zal er veel plezier aan beleven. Belangrijk is, dat de plantenwortels geen kans krijgen om uit te drogen. Daarom verdient het aanbeveling om speciale 'hang ing basket grond' te gebruiken. Door de spe ciale samenstelling wordt extra water vastge houden en droogt de grond minder snel uit. Voor het beplanten van de mand kunnen het beste jonge planten worden gebruikt. Ze mogen wel bloemknoppen hebben, maar lie ver nog niet volop in bloei staan. Alle hangplanten zijn geschikt voor mosmanden maar vooral de sterke groeiers: van klimop (voor in de scha duw) tot 'Surfima'-petunia's (voor in de zon). Een elegante vaste plant voor mosmanden is Diascia. Deze bloeit rijk en lang met roze bloemen. Zomer Tuin Zomer, dat is: genieten in de tuin of op het balkon! Lekker in je luie stoel, omringd door planten en bloemen die mooi bloei en en nog lekker geuren óók. Is het geen leuk idee om deze zomer eens een groep potten te beplanten met kruidenVoor keukengebruik heb je aan een enkele plant al genoeg, lavas bijvoorbeeld. Deze plant wordt ruim 1 m hoog en hij heeft dus een grote pot nodig. Een stukje stengel meetrekken in bouillon, dat is lek ker. Lavendel geurt en bloeit nog mooi ook. Van bieslook hebben we een flinke pot nodig, dan kan er naar hartelust vers blad worden geknipt. Voor een warme en zonnige plek zijn tijm, marjolein en rozemarijn geschikt. Lekkere kruiden om bij het barbecuen te gebruiken! Zo'n roodstenen barbecu- epot past er goed bij. Kruiden zaaien kan ook: selderij en peterselie bijvoorbeeld. Ze kiemen langzaam, maar na een week of vier gaan ze flink aan de groei. Planten in potten mogen nooit uitdrogen. Er zijn speciale Watergeefsystemen te koop met druppelpennen. Ze kunnen zo worden aange sloten op een buitenkraan en zelfs een tijdklok behoort tot de mogelijkheden. Wie geen tuin heeft en toch wel eens wat groente wil kweken, kan sla of een andere bladgroente zaaien in een bloembak. Voor rauwkostschotels zijn lekkere mengsels te koop, waarvan meermalen valt te oogsten. Maar een mooie krop (ijsberg)sla kweken kan ook. Voor een goed resultaat kunt u het beste de aanwijzingen op de verpakking volgen. Ook radijs, sterrekers en raapstelen groeien prima in een pot of bak. In een flinke (bloem)pot kan een rankende pompoen groeien, bijvoorbeeld een ras met oranje, eet- bare vruchten. Zo'n plant vraagt veel water en af en toe voeding, want hij maakt meterslan ge stengels. Gebruik jonge pompoenen van zo'n 20 cm doorsnede om bijvoorbeeld soep van te maken, heerlijk. Bij een balkon nemen de lange stengels langs de kant weinig ruimte Tot uiterlijk 21 juni (de langste dag) kunnen ook nog veel zomerbloemen worden gezaaid. Cosmos bijvoorbeeld en gezellige 'mengbloemen' zoals kantbloem (Ammi majus). Moeilijke tuinkarweitjes? Een hovenier zal ze graag voor u uitvoeren, snel en goed. Het snoeien van een haag is misschien zo'n werkje. Ook het knippen van Buxus luis tert nauw. Snoei- en knipwerk mag overigens nooit tij dens zonnig weer gebeuren! Bruin blad is dan het gevolg. Ook de verzorging van het gazon kunt u goed aan een hovenier overlaten. De vakantie-periode is ideaal voor onkruidbestrijding. Natuurlijk wil een hovenier ook. de wekelijkse maaibeurt uitvoeren en de vissen voer geven wanneer u met vakantie bent. In de border kunnen plan ten worden teruggesnoeid als ze zijn gevallen zal er later nog een nabloei volgen. Ook van terugsnoeien kent een hovenier de fijne kneepjes. En als er planten zijn die een steuntje nadig hebben, dan zijn daar handige hulpmiddelen voor. Hebt u lost van mollen? uitgebloeid. In veel Vraag een hovenier om raad. Ook voor het bestrijden van ziekten en andere plagen in de tuin is de hovenier de goede adviseur. Overleg met een hovenier of bepaal de karweitjes in de zomervakantie kunneit worden gedaan. Het onder houden van een tuin in die periode voorkomt ongewenst bezoek Of het nu om een muurfontein, een fontein in een vijver, een beekloop, of een waterval gaat: om water kunstmatig in beweging te brengen is en pomp nodig. Deze moet een bepaalde capaciteit hebben om het water rond te pompen. Vraag voor het berekenen van de benodigde _>N capaciteit Dat is heel belangrijk voor het functioneren en de levensduur. Informeer ook naar het stroomverbruik. Voor het aansluiten van de pomp is een druip waterdichte contactdoos in de nabij heid nodig. advies aan een hovenier. Een nieuw type pomp heeft een omhulsel dat dienst doet als filter en de pomp zodoende beschermt tegen vervuiling. Bewegend water is levendig, zorg dat het goed zichtbaar is vanaf het terras of een andere zitplek. Combineer met moerasplanten langs de oever. Nu de meeste huishoudens hun afval in een container moeten aanbieden, is het zaak voor zo'n obstakel een goed gecamoufleerde plek te maken. In veel gevallen moet zelfs voor twee of drie containers een plaatsje in de tuin worden ingeruimd. De beste oplossing: zet ze bij elkaar en maak er een 'mooi' plekje van. Om hinderlijke geurtjes te voorkomen is het verstandig om te kiezen voor een plek die beschaduwd is of waar schaduw wordt gemaakt. Dat kan door bijvoorbeeld aan de zonzijde een haag te planten. Wintergroene haagplanten die zich goed laten snoeien ver dienen de voorkeur: Taxus, Cupressocyparis of Thuja. Dat ziet er goed uit, maar het kan nog mooier! Een haag is immers goed te combineren met een rozen boog! En langs een rozenboog hoort natuur lijk een klimroos. De zachtroze 'New Dawn' bijvoorbeeld, of de hardroze 'Bantry Bay'. Het zijn gezonde rozen, die de gehele zomer bloeien en - mits in pot gekweekt -obk 's zo mers te planten. Wilt u meer weten, bijvoor beeld over het plaatsen 'van een rozenboog? Vraag advies aan een hovenier, hij weet alles over stabiliteit en verankeren. Rozen kunnen last hebben van meel dauw en sterroetdauw. Een tuincen trum heeft hiervoor een verantwoord middel. Wie ook na zonsondergang van z'n tuin wil genieten, kan verlichting (laten) installeren. Dat moet speciale buitenverlichting zijn, die bestand is tegen vocht. Afhankelijk van de plek waar tuinverlichting wordt aangebracht, kiest u voor zacht licht of naar beneden stra lend licht (bij het terras) of een richtbare lichtbundel (spot). Een spot is geschikt om planten of een tuinobject aan te lichten. Als een armatuur verplaatsbaar is, kan steeds een andere mooie plantengroep worden belicht. Voorkom daarbij verblinding, óók van de buren. De aanleg van elektriciteit kan in eigen beheer gebeuren of u kunt een hovenier inschakelen. Er is tegenwoordig ook zwakstroom tuinverlichting. Deze is veilig voor kinderen, makkelijk verplaats baar en eenvoudig uit te breiden. Transformatoren met ingebouwde tijdschake- laar geven meer gemak. Tuinlampen die wer ken op zonne-energie is een milieuvriendelijk alternatief. Sommige planten met gekleurd blad zien er zó fleurig uit, dat ze kunnen wedijveren met bloeiende soortgenoten. Zo'n voorbeeld is Houttuynia cordata 'Chameleon', met rood groen-wit getekend blad. De bloempjes hebben niet zo veel sierwaarde. Deze plant kan heel nat staan en als oever plant worden gebruikt, maar dro ger kan ook. Zo zijn er meer boeiende bladplanten, Heuchera micrantha 'Palace Purple' bijvoor beeld. Deze Vaste Plant Van Het Jaar '96 heeft prachtig brons- tot purperkleurig blad. Bontbladige planten combineren goed met siergrassen. Hier en daar een siergras in een tapijt van kleurig blad is heel apart. F'-!"» Bontbladige planten zijn geschikt voor potten. Kies één soort per pot en neem hiervoor bij voorkeur een rustige kleur. Manden zijn overigens ook leuk. Hebt u een balkon of geen ruimte voor een vijver? Dan is een moerasbak dé oplossing. lekker zompige grond (vijvergrond, ook koop in kleinverpakking) plant u moeras-ver- geet-mij-niet (bloeit de hele zomer door) mini-rietsigaar, egelskop, waterweegbree, maskerbloem en misschien zo'n mooie paars- lila Primula vialii. In de vijvergrond zit voor het eerste jaar voldoende voedsel, mest is dus niet nodig. Vul elke dag het water bij, want moerasplanten houden van natte voeten. A l

Soester Courant | 1996 | | pagina 24