Gemeente werkt graag mee aan overwegen Kinderen leren spelen dankzij 'Spel aan huis' en 'Opstap' Ni< Klein overleg sociale vernieuwing omgezet in platform op wijkniveau -■ m Projecten voor buitenlanders in Soest fWJl WOENSDAG 26 JUNI 1996 OP 'T HOOGT pagina Hoofdweg Wijkontsluiting Buurtontsluitlng Winkelgebied Hoofdwegenstructuur Soest. Fase, A Vrees: meer verkeer op de Wieksloterweg door Boerenstreek Parkeerproblemen op de Buntweg Verbeteringen aan speelplaats Goede afstemming JH Opstap Nog 23 VVOENS1 Vaker controle geluidsoverlast Op 25 maart van dit jaar nam de ge meenteraad het voorstel aan tot vast stelling van de hoofdwegenstructuur Soest. De uitwerking van de plan voorbereiding is inmiddels van start gegaan. Het totale project van de hoofdwegenstructuur is onderver deeld in een aantal deelprojecten. De verdere besluitvorming zal in de pe riode tot medio 1997 plaatsvinden. Inspraak/meespraak Bij de verdere uitwerking en uitvoe ring van de verkeersplannen zijn en voelen zeer velen zich betrokken. Er wordt op dit moment per deelproject nagegaan op welke wijze de verschil lende belanghebbenden zoals bewo nerscommissies en buurtcomité's en alle andere instellingen en organisaties die al eerder van inspraakmogelijk heden gebruik hebben gemaakt, bij de verschillende deelprojecten be trokken kunnen worden. Bij de opzet en uitvoering zal mede gebruik gemaakt worden van een ex tern bureau dat onder andere meege werkt heeft aan de uitwerking van de verkeersplannen in de gemeente Hilversum, De deelprojecten zijn: 'Koningswegtracé (1): Birkstraat, Vondellaan, Ossendamweg, Konings weg, Beckeringhstraat en de aanslui ting op de Biltseweg. Belangrijkste doelstelling is het zodanig opwaarde ren van deze wegen dat deze kunnen functioneren als een hoofdroute met optimale doorstroming. 'Ontsluitingsweg' (2): Deze weg loopt van de Burgemeester Grothe- straat tot de Stadhouderslaan en heeft onder meer tot taak ontsluiting van het parkeerterrein bij de nieuw te ves tigen. AH-supermarkt. Deze weg maakt deel uit van het bestemmings plan Soestdijk en loopt daarmee in de procedure. 'Parallelroute' (3): Deze route loopt van de Stadhouderslaan tot aan de Dalweg. De parallelroute gaat onder deel uitmaken van een bestemmings plan Buitenbrink. 'Herinrichting Van Weedestraat' (4): Als eerste stap om te komen tot een verbetering van de verblijfsfunctie in het winkelgebied wordt de Van Weedestraat opnieuw ingericht. Na uitgebreide en succesvolle inspraak rondes heeft de commissie ruimte lijke ordening onlangs inhoudelijk in gestemd met het herinrichtingsplan. In de juli-vergadering van de ge meenteraad wordt een beslissing ee nomen over het krediet dat voor de herinrichting nodig is. Het definitieve herinrichtingsplan wordt tot 4 juli aan staande tentoongesteld in de hal van het gemeentehuis. De uitvoering van het plan begint in september. In het gemeentelijk informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis is te zien hoe het plan tot stand is gekomen. Het is zodanig ontworpen dat het geen belemmeringen oproept voor toekomstige ontwikkelingen op ver keersgebied. SOESTDIJK OVERHEES 'Herinrichting Soesterbergsestraat' (5): Evenals de Van Weedestraat zal de Soesterbergsestraat verder wor den heringericht. Het door de winkelkring aangedragen voorstel zal hiervoor als basis worden gebruikt. In grote lijnen zal dezelfde procedure atë bij de herinrichting van de Van Weedestraat worden gevolgd. Het is de bedoeling om begin 1997 een de finitief besluit te nemen. 'Nieuweweg/Beukenlaan' (6): Bij de vaststelling van de hoofdwegen structuur is bepaald dat deze weg een verminderde verkeersfunctie zal krij gen. De verdere planvorming over de vormgeving van deze route zal in het vooijaar van 1997 tot besluitvor ming moeten leiden. 'Open Soestdijk' (7): In de achterlig gende perioden zijn er vele voorstel len voor de verkeerscirculatie in deze wijk uitgewerkt. Bij dit deelproject zal er met name in samenspraak met de bewoners gezocht worden aan de meest optimale variant uit de ver schillende mogelijkheden. 'Bestaande N221' (8): Voor zover deze weg niet valt binnen andere deel projecten, zullen delen van deze weg afzonderlijk worden bekeken, met name voor wat betreft de ver keersafwikkeling en de verkeersveilig heid. Al deze deelprojecten beïnvloeden de ontsluiting van de woonwijken op het hoofdwegennet. Deze wijken zul len bij de uitwerking van de verschil lende deelprojecten betrokken wor den. Een bewoner van de Wieksloterweg westzijde vreest dat de Wieksloterweg als sluipweg zal worden gebruikt door de toekomstige bewoners van de Boerenstreek. Hij vraagt burgemees ter en wethouders dan ook welke ef fectieve maatregelen zij denken te treffen om dat te voorkomen. De maatregelen zouden er tevens toe moeten leiden 'dat het door u ge wenste landelijke en bosrijke karakter van de Wieksloterweg niet nog verder aangetast zal worden'. Burgemeester en wethouders ant woorden, dat op dit moment nog geen sprake is van concrete maatre gelen. Er zal eerst een nader onder zoek moeten worden ingesteld. Bij de uitwerking van (het verkeer van/ naar) de Boerenstreek zal ook aan de eventuele gevolgen voor de Wiek sloterweg aandacht worden besteed, aldus b. en w. Bewoners van de Buntweg hebben burgemeester en wethouders ge vraagd iets te doen aan het parkeer probleem op de Buntweg. Sinds de komst van het busstation parkeren veel bewoners van de Ossendamweg hun auto op de Buntweg. Daardoor is het er vooral 's avonds en in het weekend overvol. Het gevolg is dat de bewoners van de Buntweg zelf hun auto's niet kwijt kunnen. Burgemeester en wethouders ant woorden, dat de Ossendamweg één van de deelproblemen vormt van de hoofdwegenstructuur. Dit moet na der worden uitgewerkt. Daarbij zal de problematiek worden meegeno men met betrekking tot het parkeren door bewoners van de Ossendam weg. Naar aanleiding van een verzoek van een bewoonster van de Ereprijsstraat heeft de gemeente direct actie onder nomen om de maatregelen te treffen waar zij om had gevraagd. Dit hield onder meer in het verbeteren van de speelplaats daar. Om de sociale vernieuwing op buurt- niveau gestalte te geven, is het zoge naamde 'klein overleg sociale ver nieuwing' omgezet in een platform op wijkniveau. In het klein overleg zaten ook vertegenwoordigers van de gemeente. Om de impulsen voor so ciale vernieuwing uit de wijkbewoners zelf te laten komen, is in overleg ge kozen voor een platform buurtbeheer per wijk. Voorlopig gaat het om drie wijken, de Engh, het Smitsveen en de omgeving HAD-flats (Haverweerd, De Akkeren, Dalweg). Volgens wet houder P. V. ten Hove (die onder meer sociale vernieuwing en buurt beheer in zijn portefeuille heeft) moet het buurtbeheer worden gezien als een samenhangend geheel van ac tiviteiten en projecten in een buurt. De doelstelling van het buurtbeheer is het bevorderen van betrokkenheid van de bewoners bij de ontwikkeling van de buurt en het verbeteren van de relatie tussen de verschillende bevolkingsgroepen; het bevorderen van het verantwoordelijkheidsgevoel bij de bewoners voor de woonomge ving, en het bevorderen van de veilig heid en leefbaarheid in de buurt. Per gebied wordt een stuurgroep in gesteld, bestaande uit de groepen, commissies en instellingen die al in de wijk actief zijn. De stuurgroep maakt voor de wijk een plan van aanpak dat bijdraagt aan de oplossingen van de door de stuurgroep gesignaleerde knelpunten in de wijk. Ook omvat het plan projecten die in het kader van buurtbeheer moeten worden ont wikkeld. De stuurgroep zorgt voor een samenhangende uitvoering van het plan en stelt werkgroepen in voor onderdelen van het plan van aanpak. De nieuwe opzet van sociale vernieu wing op buurtniveau heeft voor de wijk de Engh tot gevolg dat de Werkgroep Leefbaarheid De Engh wordt voortgezet in de Stuurgroep Buurtbeheer de Engh. Deze heeft al een samenhangend plan opgesteld. Het sport- en spelproject voor de leeftijdsgroep 8-15 jaar gaat binnen kort van start, aldus wethouder Ten Hove. Voor de nieuwe opzet is volgens de wethouder mede gekozen omdat de gemeente van oordeel is dat het ac- Wethouder Ten Hove cent bij het particulier initiatief moet liggen. Het is wel van belang dat erin de beginfase het streven gericht is op een goede afstemming tussen ener zijds de particuliere instanties die be trokken zijn bij het buurtbeheer en anderzijds de gemeentelijke instanties die het integraal wijkbeheer uitvoe ren. Daarom houdt de gemeente voorlopig nog zitting in de sl pen en. in Smitsveen en op de voorzittersrol vervullen. Deze moet uiteindelijk door het particulier initiatief worden overgenomen. Het gaat immers in eerste aanleg om de betrokkenheid van de bewoners. Na drie jaar zal de gemeente alleen nog op afstand een rol vervullen. Minstens één keer per jaar komt een vertegenwoordiging van de drie stuur groepen bij elkaar onder voorzitter schap van de wethouder sociale ver nieuwing/buurtbeheer. De belangrijkste activiteiten in kader van het buurtbeheer zullen worden verricht door de in te stellen werkgroepen. Deze houden zich be zig met de uitvoering van de concrete projecten. Enkele ervan functioneren al goed, zoals de buurtpreventie en de wijkkrant Smitsveen. In elk geval wordt per wijk een werkgroep wijkschouw ingesteld Deze komt minstens één keer per jaar bij elkaar om samen met verte genwoordigers van de gemeente een rondgang door de wijk te maken. Tij dens deze schouw worden knelpun ten genoteerd en afspraken gemaakt over de manier en het tijdstip waarop deze worden opgelost. Waar dit mogelijk is zullen burgemeester en wethouders medewerking ver lenen om zo spoedig mogelijk tot verbetering van de beveiliging van overwe gen te komen. Zij antwoorden dit naar aanleiding van de vraag die bewoners van de Insingerstraat instuurden door het invullen van de vragenbon op de voorpagina van Op 't Hoogt. Zij wezen met name op de gevaarlijke situatie bij de oversteek van de spoorlijn Den Dolder-Baarn aan het eind van de Wieksloterweg oostzijde. Evenals andere gemeenten, geeft de gemeente Soest buitenlandse gezin nen de mogelijkheid hun jongste kin deren door middel van een leer- en spelprogramma beter voor te berei den op het onderwijs. Veel ouders maken er dankbaar gebruik van, met als positief bij-effect, dat zij vaak zelf ook Nederlands gaan leren. "Doorv dit 'omweggetje' wordt het isolement van bepaalde groepen vrouwen in Ne derland doorbroken en dat is mooi meegenomen", zegt wethouder me vrouw N. Blommers, die onder meer minderhedenbeleid in haar porte feuille heeft. Zij wijst erop dat de gemeente Soest veel doet voor mensen die net in Ne derland zijn. Ze krijgen bijvoorbeeld een inburgeringstraject. "Waar we ook voor zorgen is dat ook kinderen van mensen van wie Nederlands niet de moedertaal is de kans krijgen op een goede manier in te stromen in het reguliere onderwijs. Daarvoor is het noodzakelijk dat zij dingen kun nen die voor de Nederlandse kinde ren heel gewoon zijn, omdat die bij hen in de opvoeding zitten: je moet kunnen spelen, kinderliedjes kennen, maar je ook een aantal begrippen. Bij Nederlandse kinderen gebeurt dat automatisch doordat moeders spelle tjes met hen doen. Een kind dat in groep drie zit, moet al allerlei begrip pen kennen. Het moet bijvoorbeeld weten wat klein en wat groot is, wat rond en vierkant is, want daar is een lesprogramma op gebaseerd. Maar als je uit een andere cultuur komt, heb je vaak een heel andere voorbe reiding op het onderwijs omdat dat daar op een andere manier gegeven wordt", zegt mevrouw Blommers. In Soest hebben ouders van buiten landse kinderen twee mogelijkheden om hun kinderen goed voor te berei den op het Nederlandse onderwijs: "We hebben het project 'Spel aan huis' en het 'Opstap'-project. Beide hebben als uitgangspunt kinderen en ouders samen voor te bereiden op het onderwijs en hun te leren dat le ren leuk is. Aan Spel aan huis doen in Soest twaalf gezinnen mee met meer dan twaalf kinderen. Het is een gemengde groep, overwegend Turks, maar er zitten ook twee Somalische moeders bij, een Marokkaanse en een Irakese. Voor hén worden vijf groepsbijeenkomsten georganiseerd rond een bepaald thema. Bijvoor beeld spel en speelgoed. Waarom is spelen belangrijk, wat is goed speel goed? Wethouder Blommers: "Het project wordt begeleid en onder steund door een buurtmoeder. Zij is degene die het project bewaakt en voorlichting geeft over de bijeenkom sten. Daarnaast komt een stagiaire een jaar lang regelmatig spelen in de gezinnen. Dat is erg belangrijk. Als kinderen niet goed kunnen spelen, gaat hun ontwikkeling niet gelijk op met die van Nederlandse kinderen. Daardoor hebben andere kinderen een achterstand. Het hele les programma in Nederland is er juist op gebaseerd dat'het kind al iets kan". Dit wordt bereikt door 'Spel aan huis'. Daar voelen, zo blijkt in de praktijk, ook de ouders -vooral de moeders- zich steeds meer bij betrok ken. Ze zien immers dat de kinderen goed reageren. De kinderen zijn blij met de komst van de stagiaire en ook voor de moeders is haar komst een welkome afwisseling. De kinderen krijgen meer rust in hun spel en ook het samen spelen gaat over het alge meen beter. Ze leren verschillende materialen kennen en hun spel krijgt meer diepgang. Aan de andere kant hebben de stagiaires het gevoel dat zij een positieve bijdrage leveren aan een betere toekomst voor de kinderen. Naast 'Spel aan huis' is er het twee jaarlijkse Opstap-project. Er doet in Soest dit jaar een multiculturele groep en een Turkse groep aan mee. Elke groep bestaat uit ongeveer vijftien moeders met het kind dat in groep één (zeg maar de 'ouderwetse' kleu terschool) zit. Aan het eind van het project kunnen ze vrijwel zonder problemen naar groep drie, vroeger de eerste klas. Wethouder Blommers vertelt dat er af en toe analfabete moeders meedoen. Zij krijgen het programma uitgelegd door middel van symbolen en cryptogrammen. Mevrouw Blommers: "Opstap is be langrijk omdat de kinderen hierin al lerlei begrippen, liedjes, spelletjes en dergelijke leren -die Nederlandse kinderen automatisch meekrijgen- zodat zij geen achterstand hebben als ze op school komen. Dit vergt nogal wat van de ouders want elke dag moeten ze opdrachten doen. Die worden ook elke week gecontroleerd. De opdrachten krijgen ze eens per veertien dagen in de groepsbijeen komsten. Daarin wordt het nieuwe les besproken. De andere week krij gen ze huisbezoek en wordt gekeken hoe het huiswerk gemaakt is. Op die manier worden ze intensief begeleid en kunnen de moeders ook vragen kwijt als ze iets niet begrijpen of wil len weten hoe ze iets het beste kun nen aanpakken". Voor de begeleiding wordt een be roep gedaan op de 'buurtmoeder'. Zij is zelf moeder van een kind in de Opstap-leeftijd, spreekt de taal van de deelneemster, maar beheerst ook het Nederlands actief en passief. Bij problemen kan zij een beroep doen op de projectcoördinator. In Soest is bijvoorbeeld ook een Turkse vrouw Opstap-buurtmoeder. Wethouders Blommers is verheugd over het suc ces van dit project. "Het gaat mij er om dat zoveel mogelijk ouders uit anders culturen bezig zijn hun kinde ren een goede start te geven in Ne- Wethouder Blommers derland, met name in het onderwijs omdat ze dat belangrijk vinden". Op Stap wordt in de moedertaal van de deelneemsters aangeboden. Het is opvallend, zegt mevrouw Blommers, dat Turkse deelneemsters vaak voor Turkse taal kiezen, terwijl de Marokkaanse juist voor het Neder landse materiaal kiezen "omdat vöor Berbers het Arabisch toch ook een vreemde taal is". Welke taalkeuze ze ook maken, het belangrijkste is dat ouders met hun kinderen meedoen in een taal die ze goed beheersen, "want als ze aan Opstap meedoen in slecht Nederlands, worden de kinderen daar niet wijzer van". Overigens wijst mevrouw Blommers erop dat Opstap niet een programma is om de Nederlandse taal te leren, maar om vaardigheden aan te leren. "Het positieve is dat een heleboel moeders dan opeens ook zelf den ken: ik ga zelf ook Nederlands leren. "Zo is Opstap ook voor hen een sti mulans om actief mee te doen". Burgemeester en wethouders wijzen erop dat zij de afgelopen jaren waar mogelijk steeds medewerking hebben verleend aan de verbetering van de veiligheid van overwegen. Zowel de Nederlandse Spoorwegen als de ge meente waarin de overwegen liggen, zijn voor het verhogen van de veilig heid vrijwel volledig afhankelijk van de rijksoverheid. Bij de beveiliging van een overweg met knipperlichten en belsignalen gaat het al gauw om bedragen van 400.000 gulden en meer. De toevoeging van overweg bomen kost vaak nog 300.000 gul den extra. De rijksoverheid stelt voortdurend nieuwe programma's op om de veiligheid van overwegen te verbeteren. In de afgelopen jaren zijn de overwe gen in de Peter van den Breemerweg en de Kolonieweg van automatische halve overwegbomen voorzien. In april heeft NS Railinfrabeheer de ge meente Soest benaderd voor de ver betering van de overwegen op het baanvak Den Dolder-Baarn. Hiertoe behoort ook de overweg tegenover de Wieksloterweg. Inmiddels is het inventarisatie-verleg met medewer kers van de NS afgerond. Ten aanzien van de overweg aan het eind van de Wieksloterweg is de in zet gericht op een zeer forse verbe tering van de beveiliging. Overwegen zonder beveiliging worden vaak niet opgemerkt omdat de meeste wél be veiligd zijn. Een onbewaakte spoor wegovergang -dus alleen met de aan duiding van de overweg met de zoge heten andreas-kruisen- zou onder gebruikers juist moeten leiden tot extra oplettendheid. Men is echter zo vertrouwd met de combinatie van een overweg inclusief de beveiligings installaties dat een echt onbewaakte overweg -helaas- niet meer als over weg wordt herkend. Binnen de gemeente Soest bestaan nog 23 overwegen. Daarvan zijn er inmiddels acht met een automatische halve overwegboom-installatie (ahob) uitgerust en acht met een automati sche knipperlicht-installatie (aki). Zeven overwegen zijn nog onbe waakt. Hoewel zich op onbewaakte overwegen in de gemeente wel onge vallen voordeden, heeft dit tot nu toe alleen tot een noodstop van de trein en tot grote schrik bij de overweg- gebruikers) geleid. Burgemeester en wethouders zeggen verheugd te zijn door NS Railin frabeheer te zijn benaderd voorJ verbetering vah de veiligheid van onbewaakte overwegen. Dit gebeurt in hert kader van een aanvuilenc beveiligingsprogramma van de rijks overheid. Na de inventarisatie zal NS Railinfrabeheer de mogelijkheden tot verbetering van de beveiliging concre ter uitwerken. Komende herfst kun nen de plannen besproken worden met de gebruikers van de overwegen De beveiliging vergt zeer forse inves teringen. Daarbij komt ook de vraag aan de orde of een overweg wel ge handhaafd moet blijven. Het gebruik ervan moet de investeringen immets rechtvaardigen. Het vergroten van de veiligheid op overwegen vergt van alle betrokken instanties een zorgvuldige procedure, die de nodige tijd in beslag neemt. Dit neemt niet weg "dat wij waar moge lijk medewerking verlenen om zo spoedig mogelijk tot verbetering van de beveiliging van overwegen te ko men", aldus burgemeester en wet houders aan de vragenstellers. Sinds vorige in gebruik. 1 wegwerpglas textiel word Logtenstein van hetnieu' gebruik, san xer,dependa De wethoud genheid op d proef met di ners de loka textielcontai inzameling 'wit', groen i de inwerpc straatniveau geen potten werk, keran worden. Overigens is reldkampioi glas'. Waan extra beroe] gebruikte git teren? "Het zegt Van Lo plaats heeft Een bewoner van de Insingerstraat vraagt maatregelen tegen een horecabedrijf in de omgeving in ver band met geluidsoverlast. Burgemeester en wethouders ant woorden hem dat het bedrijf zich moet houden aan de voorwaarden die zijn opgenomen in de milieu vergunning. Naar aanleiding van het verzoek zullen zowel de politie als de gemeentelijke afdeling milieu vaker controleren of er sprake is van niet voldoen aan de voorwaarden als het gaat om de geluidsproductie.

Soester Courant | 1996 | | pagina 30