"Verlegen kind bestaat haast niet meer" -in Stichting Kindercentra breidt uit Schoolleiding trakteert op toetje Elfjarige Roelof Kemp: rekenwonder DIE HET EERST KOMT, HET EERST MAALT! 10NDERWIJSr Laat niets te Woonwensen over. ÖÓMf Afscheid van juf Hellebrand op 3 juli Met naschoolse opvang en kinderopvang aan Driehoeksweg (S Westeneng dév°°r reParaties met Elke verbouwing geeft een beetje ongemak. Om het goed te maken geeft Nijhof u deze zeer aantrekkelijke kadootjes. Minervaweg 3, Baarn. Telefoon (035) 548 6111. WOENSDAG 26 JUNI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 7 Viering lustrumjaar Griftland College afgesloten Juf Elly Hellebrand neemt afscheid van Van der Huchtschool asuals Soester leerling van De Bron tweede op NK '24 game' Werkblad, wit, met hardplastic toplaag 180 x 60 cm 49,- 260 x 60 om 69 Tijdens een receptie wordt woensdag 3 juli in de Van der Huchtschool aan de Libel afscheid genomen van Elly Hellebrand. Tussen 17.00 en 18.30 uur kunnen ouders, (oud-)leerlingen en (oud-)collega's de onderwijzeres uitzwaaien. De leerlingen van het neutraal bij zonder basisonderwijs nemen woens dagmorgen al op kermisachtige wijze afscheid van hun juf die bijna 42 jaar voor de klas heeft gestaan. Met de officiële opening van het Zilveren Ei, afgelopen donderdag, is er nog geen einde gekomen aan de uitbreiding van de Stichting Kindercentra Soest. Op 1 september start de instelling een nieuwe naschoolse opvang in de dependance van De Werveling aan de Driehoeksweg. In hetzelfde ge bouw richt de Stichting een kinderdagverblijf in, waarvan de opening in november is te verwachten. Na 26 jaar blijft de Stichting zich ont wikkelen. Nieuw is de speciale ruimte voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar die na schooltijd en in de vakanties worden opgevangen. Zij zijn, aldus Gaire Vervoort, eigenlijk te oud om met kleuters om te gaan. "Ze hebben andere behoeftes, willen niet meer aan tafel zit ten en wachten tot het hun beurt is om te praten. Ze willen zelf uitmaken wat goed voor hen is." In Het Kasteel, de hoofdvestiging van de Stichting aan de Talmalaan, werd met goedkeuring van de brandweer een deel van de zolder vertimmerd en zo ontstond het Zilveren Ei, 'waar de oudere kinderen hun,eigen gang kunnen gaan. De regels zijn er iets minder streng dan beneden. Vervoort heeft haar kan toortje naast de nieuwe ruimte. "Ze kij ken me soms weg, zodat ze op de com puter kunnen werken. Na anderhalve maand zien we al dat ze het hier leuk vinden. Het bevalt heel goed." Naschoolse opvang Kindercentra Soest bestaat momenteel uit zeven peuterspeelzalen, drie kinder dagverblijven en één naschoolse op vang. Deze laatste poot van de, Stichting Ax UURWERKMAKERIJ ambachtelijke precisie. DertBlieklaan48-Soest-601 17 66 krijgt ook voet aan de grond in Soest- Zuid, in het karakteristieke school gebouw dat voor de helft wordt gehuurd van De Werveling. Achttien kind plaatsen komen beschikbaar en het ziet ernaar uit dat die allemaal worden afge nomen. Sommige plaatsen zijn al gere serveerd, anderen zullen worden ge kocht via de nieuwe Bijstandswet. Om dat bijstandsmoeders geacht worden een baan te zoeken en te vinden of een op leiding te volgen, heeft het Rijk 85 mil joen gulden beschikbaar gesteld voor de opvang van hun kinderen. Naar Soest vloeit voldoende geld voor ongeveer zeven kindplaatsen, mits die worden af genomen. Deze regeling heeft er mede toe bijgedragen dat Kindercentra het verantwoordelijk genoeg vindt een extra naschoolse opvang te beginnen. Volgens Vervoort en directeur Mieke van Kooten wordt het reuze gezellig in de nieuwe ruimten die worden ingericht in de stijl van de keuken van Saartje uit 'Swiebertje'. Vervoort: "De kinderen besteden hun vrije tijd bij ons. Daarom zullen we zorgen dat er een groot aan bod is, zodat ze zelf kunnen kiezen wat ze gaan doen. Er komen onder meer een timmer-, een theater-, een klei- en ee verGiuek." Kinderopvang Enkele maanden later moet een ander deel van het pand klaar zijn voor vijftien plaatsen voor kinderopvang. Deze voor ziening vormt een uitbreiding van de naastgelegen De Dribbel. Het is de be doeling dat de baby's en dreumessen in De Dribbel worden opgevangen en de oudere kinderen in de nieuwe ruimte worden ondergebracht. "Het is wel leuk dat we aan de Driehoeksweg komen te zitten met alle drie poten van onze Stichting: een naschoolse opvang, een kinderdagverblijf en peuterspeelzaal De Ukkepuk. Een echte driepoot," zegt Vervoort. Hoewel de Stichting geen winst maakt, heeft ze de fysieke uitbreiding zelf kun nen financieren. Omdat Kindercentra eerder dan verwacht de zeventig procent bedrijfs-/kostendekkende plaatsen be reikt en door een zorgvuldig beleid ten aanzien de inzet van de begeleiders. Het gaat goed met de Stichting die een omzet heeft van 2,7 miljoen gulden per jaar. Ze heeft 71 medewerkers in dienst. De meesten werken parttime en zorgen wekelijks voor de opvang van 750 ver schillende kinderen. Ook over de relatie met de gemeente zijn volgens Vervoort louter positieve berichten te melden. "We zitten goed in de boot met de gemeente en alle onder handelingen lopen prettig. De gemeente speelt ook snel in op nieuwe ontwikke lingen en de sociale dienst huurt al ja renlang kindplaatsen in voor moeders die een opleiding volgen. Of voor moe ders met drie kinderen, die willen wer ken, maar niet alle plaatsen kunnen be talen. Een deel betalen ze van hun in komen en het andere deel wordt door de gemeente bijgelegd. Dit vind ik heel goed van de gemeente, want hierdoor haal je de moeders uit de bijstand en kunnen ze toch hun kinderen onder brengen." Foto: Herman van Dam. De oudere kinderen voelen zich thuis in het 'Zilveren Ei' van Het Kasteel. Comfy knie- en zitkussentje 30 x 35 cm 9,95 Kunststof valraam Wit, enkel glas, 58,5 x 38,5 cm, 49,95 Verkrijgbaar in meerdere maten en in dubbel glas Camping matras 190 x 60 cm, 6 cm dik 25,- Romaanse toog Stijlvolle en decoratieve bekleding voor wandopeningen, hoogte 225 cm. breedte van 80 tot 170 cm, in wit of onbehandeld, v.a. 219,- De nieuwe openingstijden: ma t/m wo 9.00-18.00 do, vrij 9.00-21.00 zat 8.00-18.00 lid nemen van ig, waar hij ureen lekt Ontvangen L van ie school g kunt zijn. oudercommissie. scala aan (culturele) activiteiten is ge vierd. Op 8 september vorig jaar werd het startsein gegeven, toen dezelfde schoolleiding koeken uitdeelde in de klaslokalen. 'De zingende dichter', het docenten concert, een middagvullend programma met de schrijver Gijs Wanders, een Franse chansonavond, de drukbezochte reünie en de theaterweek, waarin leer lingen vijfmaal een voorstelling gaven van 'Sauerkraut en Punch' waren de voornaamste activiteiten die in het afge- f Geen ijsvrij, wel een gratis ijsje voor de Griftlanders. Foto: Herman van Dam. lopen schooljaar plaatsvonden. Een schooljaar, waarin J.J.W. Mulder af scheid nam van het Griftland College, waarvan hij sinds de start in 1975 rec tor is geweest. Hij werd opgevolgd door J. Wind. Op donderdag 4 juli wordt nog het ge bruikelijke slotfeest voor de leerlingen gehouden. De koele versnapering vormde het tast bare sluitstuk van het vierde lustrum dat in de afgelopen tien maanden met een De televisie heeft ontegenzeggelijk een grote invloed op de denkwereld en het gedrag van de kinderen. Elly Helle brand ziet naast het entertainment van het beeldscherm ook een leerzame wer king. Je kunt over alles met handen en voeten praten, maar er worden enorm goede educatieve programma's voor Schooltelevisie gemaakt. In een afleve ring van twintig minuten is alles gezegd en duidelijk geworden. Daar hoef je geen woord aan toe te voegen. Ja, op z'n moment is de televisie een goede col lega. Ik maak er graag gebruik van." De kinderen zijn ook ondernemender geworden, meent juf Hellebrand. Op zich een gunstige ontwikkeling, maar de onderwijzeres ziet ook nadelen. "De zelfbeheersing wordt ze niet meer bijge bracht door de opvoeders. Ze leren niet meer wat wel en wat niet mag. De ka ders worden overschreden. Dit verschil is natuurlijk niet van de ene op de an dere dag ontstaan." Opbouw Ruim twintig jaar hielp ze mee aan de opbouw van de Van der Huchtschool in Overhees. Met Joke Jans en Jan Moerkerke was ze er vanaf het eerste uur bij. Dat was toen. Nu nadert het af scheid. "Ik wist het al een tijdje, het overvalt me niet, maar ik heb gemengde gevoelens. Ik heb niet het gevoel dat het tijd is. Ik heb het zo naar mijn zin ge had. Het is absoluut niet saai geweest, omdat je met.zoveel mensen en omstan digheden te maken krijgt," aldus juf Hellebrand die in haar vrije tijd onge twijfeld nog uurtjes zal steken in de school. Voor verstellingswerk en de voorbereidingen voor de tweejaarlijkse musical bijvoorbeeld. "Mijn prettigste herinnering? Dat is de jaarlijkse sensatie dat kinderen uit een brij van letters toch woorden leren lezen. Op een goede, lieve dag hebben ze het in één keer door. Dat is onderwijs. Daar word ik voor betaald, maar dat heeft me nou zoveel plezier bezorgd." Uiteraard zwaait de schoolleiding de scepter in het Griftland College. Getooid met een koksmuts en ge huld in een schort maakten de lei ders vrijdagmorgen een rondje door het schoolgebouw om ijsjes uit te delen aan de leerlingen en docen ten. Juf Hellebrand: "Vroeger streng? Je probeerde toch je col lega's na te doen, het was de manier van lesgeven. Tegenwoor dig is het niet meer de draai om de oren, waarmee je de kin deren op het rechte spoor brengt, maar een goed gesprek. Toen was ze pas achttien, maar had ze al de autoriteit van een onderwij zeres. Nu, 42 jaar later, straalt ze nog steeds het elan uit van een jonge vrouw die zojuist vanuit de oplei ding de praktijk is ingerold. "Ik heb niet het gevoel dat het tijd is," zegt juf Hellebrand. Maar de VUT heeft ook bij haar aan de deur geklopt en dus wordt er afscheid genomen van de vrouw die vanaf de oprichting in 1975 gewerkt heeft op de Van der Huchtschool aan de Libel. De hoogste tijd om nog een keertje in de geschiedenis te duiken. In de afgelopen vier decennia is de ver houding tussen kinderen en ouderen verbeterd, vindt Elly Hellebrand uit Soest. "Ze zijn dichter bij elkaar geko men. Vroeger streng? Je probeerde toch je collega's na te doen, het was de ma nier van lesgeven. Tegenwoordig is het niet meer de draai om de oren, waarmee je ze op het rechte spoor brengt, maar een goed gesprek. De relatie is beter en dit is het onderwijs ten goede gekomen. Vroeger had je altijd orde en was het stil. Voor kinderen die niet gewend wa ren te praten, was het moeilijk om naar voren te komen en iets te vragen. Nu zeggen ze meteen: wat is dat? Het ver legen kind bestaat haast niet meer. Als ze terughoudend zij'n, is dat koppig heid." Kennis Basisscholieren zijn niet meer per defi nitie braaf, hebben vandaag de dag een bredere kennis dan hun leeftijdgenoten van enkele generaties terug. Juf Helle brand herinnert zich dat ze een plastic zakje vond met een druksluitinkje. "Een van de kinderen zei dat het een con doom was. Toen ik begon met lesgeven, wist ik zelf amper wat dit was. Het is een voorbeeld dat goed accentueert hoe wijs de kinderen, hoe jong ook, zijn. Wie heeft ze het verteld. Een broertje, een vriendje, de tv?" En dus ligt er een belangrijke taak voor de ouders. Elly Hellebrand heeft altijd veel contact gehad met de opvoeders, "je leert er de kinderen beter door ken nen, maar ik heb het überhaupt heel fijn gevonden om contact te hebben met de ouders. Om in een gezellige sfeer de tijd te nemen om met elkaar te praten. Dit kostte wel eens vrije tijd, maar ik heb dit altijd goed bestede vrije tijd gevonden. Vroeger werden ouders alleen ingescha keld voor de jaarlijkse excursies, op de Van der Huchtschool zijn ouders altijd wel ergens bij betrokken. Voor de on dersteuning van de creatieve lessen, be geleiding bij het lezen en het overblij ven." Elly Hellebrand begon haar loopbaan in Anna Paulowna in de tweede klas van een katholieke lagere school. Na drie jaar verhuisde ze naar Wassenaar en in 1961 streek ze met haar man neer op de Nederlandse Antillen. Op de boven windse eilanden en later op Curacao deed ze ervaring op met gecombineerde klassen, hetgeen haar van pas kwam toen ze solliciteerde bij de Van der Huchtschool. "De wereld is groter dan de eilanden, de kinderen werden ouder en we wilden terug naar Nederland. Ouders In de tijd van calculators, video spelletjes en computers komt de jongste generatie nauwelijks nog toe aan hoofdrekenen, zou je ge neigd zijn te denken. Roelof Kemp uit Soest bewees het tegendeel door tweede te worden op het Neder landse kampioenschap '24 game'. Het is geen spel, waarbij in een stress- verwekkend tempo op knopjes moet worden gedrukt of waarbij je als een 'zenuwlijer' aan een 'joy-stick' moet sjor ren. '24 Game' is puur hoofdrekenen en een rage geworden sinds het enkele maanden geleden werd geïntroduceerd op de flippo's van een bekende chips fabrikant. Het principe is simpel. Op de flippo's staan vier getallen, waarmee je door te vermenigvuligen, delen, optellen en/of aftrekken op 24 moet uitkomen. En dus werd er een wedstrijd georganiseerd voor basisscholieren. "De competitie werd eerst op school gehouden, maar toen was ik ziek. Om dat mijn meester vindt dat ik goed ben, mocht ik toch naar de provinciale kam pioenschappen en daar werd ik tweede," zegt Roelof, elf jaar en leerling van groep acht van De Bron. Met deze prestatie kwalificeerde hij zich voor de finale in Amsterdam, waarin hij het moest opnemen tegen 47 andere rekenwonders. En weer werd hij tweede. Hoe het komt, dat hij zo goed kan hoofdrekenen, weet hij niet. Dat heb je of heb je niet, vermoedt de jonge Soes ter die op zijn rapport altijd een hoge waardering voor rekenen krijgt. Sinds '24 game' op de flippo's staat, is hij va ker aan hersengymnastiek gaan doen. In zijn vrije tijd voetbalt Roelof ook nog in de Dl van S.O. Soest en speelt hij klarinet op de Regionale Muziekschool. Ook volgt hij typelessen. "Maar daar vind ik niets aan. Ik zit erop, omdat het van m'n ouders moet," zegt Roelof die Roelof Kemp heeft thuis veel flippo's, waarmee hij kan oefenen. Foto: Goos van der Wilt. hoopt dat hij er binnenkort van verlost is. "Dan moet ik examen doen en ik denk wel dat ik het red."

Soester Courant | 1996 | | pagina 7