w Politie rolt hennepkwekerij op m H Dik Top zette zijn wens op schrift ijeenkomst families 'Bosniërs' Seizoenmarkt 1996 hield het droog Einde vrachtautolawaai? Afscheid van generaal H.A. Couzy m m aha Md m mm MM ffm H|k| 'De Drie Eiken' Tuinbarbecue Agenda Medische dienst Hulpverlening Kerkdiensten rv Geslaagden 'Frits Koolhoven en zijn vliegtuigproduktie' '4TGKLu houdt onderlinge contacten in stand 'Zonnebloempitten raden' gewonnen door Van Dijk Kinderen steken fikkie bij pand van basisschool Gezellige drukte op Dorpsplein Illegaal verplaatst bord weer terug Inval in loods achter woning aan de Postweg Bevelsoverdracht Koninklijke Landmacht waardoor veel verenigingen zich daarop Het schaap maakt een dansje op de Correspondentie-adres: V -wm- K "W P. Taai, Van MaarenpK H H 3769 EN Soesterberg, ^Hk 9K.^9. Molenstraat 112, Soest, WOENSDAG 3 JULI 1996 tel- (ros) 5a is 4i Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Op woensdag 17 juli staan vanaf 15.00 uur in de tuin van het Dienstencentrum De Drie Eiken "heetvuurbakken" voor een uitgebreide barbecue. Tot ongeveer 17.00 uur is het de bedoeling dat het een feestelijke en ontspannen middag wordt. Daarna is er een barbecue. De kosten bedragen 7,50 gulden per per soon. Opgave uiterlijk 15 juli te 12.00 uur op het kantoor van het Diensten centrum, tel. 351402. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de grote zaal. Woensdag 3 juli 13.30 bridge-instuif, Drie Eiken Donderdag 4 juli 10.00 commando-overdracht KL, Vlas akkers 13.00 koersbal, Drie Eiken Vrijdag 5 juli 18-21 chemokar, Buijs Ballotlaan Zaterdag 6 juli 09.00 tennis worst en priktoefnooi, Sportpark 09.00-12.00 oud papier thv Rabobank Maandag 8 juli 11.00 Rondje Soesterberg, Radio Soest 11.15 zitting Rabobank, Drie Eiken Woensdag 10 juli 13.30 bridge-instuif, Drie Eiken Opgaven: tel. 351252. Zondag 7 juli ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger: zr. Marie-Anne v. Erven Zaterdag 19.00 cantores Zondag 09.30 kinderkoor (Vrijdag 5 juli, 14.30 uur: viering in de Heybergh, met pastor Huiskamp) Cenakel, Aniersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. A. Romein, Ede STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 J. v.d. Steen Huisarts Vrijdag 18.00- maandag 08.00 uur: P. Creutzberg, Dorpsplein 10, tel. 351700. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, tel. 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordap paraat wie er dienst heeft. Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 351789, b.g.g. 351658 of 351437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06- 8344* (20 ct, per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103, tel. 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 351555; werkda gen 12.00-13.00 uur; overige tijden: tel. 035-5487411; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Meer berichten over Soesterberg op pagina 15 f SOESTERBERGSE strijdkrachten, luitenant-generaal der artillerie HA. Couzy, draagt het bevel over de Koninklijke Land macht op donderdag 4 juli over aan de luitenant-generaal der genie M. Schouten, de huidige Plaatsvervan gend Chef Defensiestaf. De plechtigheid wordt van 10.45 tot 12.00 uur gehouden op hpt Van Hoytemaplein op het militair oefenter rein De Vlasakkers. Een en ander vindt, plaats voor het front van aangetreden troepen van de krijgsmacht". Zo luidt het perscommuniqué van de legervoorlichtingsdienst in Den Haag. Vanwege de commotie rondom Dutch- Bat in voormalig Joegoslavië, is de grij zende generaal Couzy behoorlijk in de belangstelling gekomen. Hij was vele keren op de vliegbasis Soesterberg om "zijn jongens en meisjes" te begroeten bij hun terugkeer in Nederland. Duidelijk was hij in zijn vaak korte be- wpordingen. Kennelijk hield hij niet van al dat gepraat en was hij liever te vinden onder zijn mensen. Daar kon de pers hem ook ontmoeten in zijn functie van Bevelhebber der Landstrijdkrachten. In gesprekken met hem heeft men de ge neraal leren kennen als een mens met ëjnoties die hij niet onder stoelen of banken stak. Zijn voornaamste taak was om al zijn mensen veilig thuis te bren gen en dat is hem gelukt. Hij was trots Óp vooral de Dutchbatters, want nie mand weet beter dan hij wat ze daar tifejpbben doorgemaakt. ®e landmacht neemt na vele jaren fciiouwe dienst afscheid van "zijn baas". Dat gebeurt op een militair plechtige wijze op een plaats die daar niet vreemd van is. Vele van zijn voorgangers hebben op dezelfde plaats gestaan en zagen de vele kleurige vaandels en standaards aan zich voorbij trekken. Een défilé van mi litairen te voet en in diverse soorten voertuigen is een zaak die de landmacht liever voor zichzelf houdt. In het open baar zou het mogelijk de nodige weer stand oproepen en dat wordt nu voor komen. Met de daaraan verbonden ceremonie zal Couzy zijn taak overdragen aan zijn opvolger, generaal M. Schouten. Als het Wilhelmus om 11.40 uur heeft geklon ken, is de overdracht een feit. De parade Piet Taai van de Soesterbergse Courant in gesprek met generaal H.A. Couzy. is van 11.45 uur tot 12.10 uur en zal ge zien de korte tijd, ook van beperkte omvang zijn. Velen zullen afscheid ne men van hun vroegere baas, een man die verguisd en geprezen werd. Generaal M. Schouten is de eerste Be velhebber van de Landstrijdkrachten die geen dienstplichtigen meer in zijn gele deren heeft. Een opdracht en een uitda ging van een nieuwe chef voor een nieuwe toekomst. We zijn hier sinds april nu voor de eede keer bij elkaar om samen ven in gedachten bij onze mensen e zijn die in Bosnië hun werk ver- ichten. Nog één maand en een ie- 4 er is weer thuis en het gezin com- leet. Fijn dat u met zovelen bent ekomen, een teken dat het toch en belangrijke zaak is". eze woorden sprak adjudant Rietveld, e personeelsman van het luchtmacht- ~nsport onderdeel MTGKLu, gelegerd n het Kamp van Zeist. Afgelopen "terdagmorgen werden de vier gezin- en en hun aanhang om en nabij elf uur n de smaakvol ingerichte kantine wei- om geheten. Vier beroepsmilitairen, oonachtig in Apeldoorn, Lelystad, -ilze en Soesterberg waren begin april aar Bosnië vertrokken en hopen 30 juli erug te keren. Aan adjudant Rietveld de vraag, aarom een dergelijke bijeenkomst erd gehouden. "Als personeelsman eb je «dagelijks contact met je mensen n ook vaak met de achterban van hen. en uitzending naar Bosnië is gewoon een zaak van welke personen daarvoor in aanmerking komen en daaruit wordt het verplichte aantal geselecteerd. Dat is nu eenmaal ons vak en dat doen we ook, maar het is niet altijd leuk om zo lang niet thuis te zijn. Ook de achterban mist hen en dat werd mij goed verteld. Je kunt dan alle opmerkingen aan de kant schuiven met "dienst is dienst", maar je kunt ook proberen daarin een oplossing te vinden. Ik heb de betrok ken families met hun aanhang daarover geraadpleegd en voorgesteld een paar keer bij elkaar te komen en elkaar het een en ander te vertellen. Dat sloeg goed aan en dit is de tweede keer voor de groep die tot 30 juli in Bosnië zit. Je levert een vrije zaterdag in voor je, col lega's daar in Bosnië en die weten dat. Wees ervan overtuigd dat zij die hier zijn het op prijs stellen maar ook de vier die in Bosnië zitten", aldus Rietman. Na het welkomstwoord bleek duidelijk dat Rietman zijn mensen kent, want opa en oma Drankier en Liesbeth Weber moesten even naar voren komen. Zij kregen een bos bloemen, omdat ze on langs 50 jaar getrouwd waren en Liesbeth omdat ze was geslaagd aan het grafisch lyceum in Apeldoorn, een geste die zeer op prijs werd gesteld. Contact De families hadden onderling contact gemaakt en één van hen vertelde de belevenissen van hun jongens. Over het algemeen ging dat best al kon men tus sen de regels hier en daar kritiek horen. De warme maaltijden, vooral voor de Nederlandse militairen in Bosnië, is een sociaal gebeuren. Maar als de kwaliteit te wensen overlaat, heeft dat ook zijn invloed op het overige. Heel veel dien sten konden door indirecte omstandig heden niet doorgaan, waardoor er veel ledigheid was met als gevolg verveling. Mevrouw Drankier uit Soesterberg ver telde dat haar man onlangs voor een paar dagen thuis is geweest. Ze was ge schrokken dat hij zo mager was gewor den en dat van een man die voor die tijd niet veel extra kilo's aan zich had. Ook hij had die verveling genoemd maar ge steld dat dit veel aan de persoon in kwestie lag en eigen improvisatie heel veel kon doen. Na enkele maanden Bosnië waren de jongens het unaniem van mening dat het daar wel iets anders was. "We hebben een dankbaar gevoel als we aan Nederland denken", was hun reac tie. Regelmatig had men telefonische contacten met hen maar de verbinding met de satelliet was ook niet om over naar huis te schrijven. De gekste dingen deden zich soms voor en ze hadden pro blemen met de aanvoer van water. Uiteraard ging het gesprek over dinsdag 30 juli als de jongens 's middags om vier uur op de vliegbasis Eindhoven aanko men. Ging men individueel of collectief, was het wachten in Soesterberg of sa men naar Eindhoven? Afgesproken werd dat iedereen ze in de luchtmacht bus gaat ophalen. Vakantie "Daarna hebben ze minstens drie weken vakantie, dus dat kost hen geen verlof dagen. Daarop hebben ze een gesprek met een Gedragswetenschapper uit Den Haag om aan de hand van de gesprek ken meer op de toekomst voorbereid te zijn", aldus een afgevaardigde van dé Luchtmachtstaf uit Den Haag. Ook een legerpredikant en een kapitein van de medische staf waren aanwezig teneinde in voorkomend geval de no dige assistentie te verlenen. "Gelukkig hebben wij hen nog niet nodig gehad", aldus Rietman. Uit enkele gesprekken bleek duidelijk dat men samenkomsten als deze zeer op prijs stelde. "Het is of we even heel dicht bij hen zijn en samen vertellen we ons verhaal aan elkaar. Ook de informatie die we van de heer Rietveld krijgen, is heel belangrijk. Daarvoor zijn we hem en in hem de hele luchtmacht zeer erkentelijk", waren zo de reacties. Een gezamenlijk diner in een militaire mess besloot dit bijzonder goed initia tief van "de personeelsman" adjudant Rietveld. Op zaterdag 29 juni was ook De Zon nebloem vertegenwoordigd op de seizoenmarkt op het Dorpsplein in Soesterberg. Ook al liet de zon het die dag afweten, door de bezoekjes aan mensen die dit nodig hebben, hopen de vrijwilligers dat ze toch de zon een beetje bij deze mensen thuisbrengen. Bij de Zonnebloem-stand kon men infor matie krijgen over de activiteiten van De Zonnebloem. Als aardigheidje kon men raden hoeveel zonnebloempitten er in een pot zaten. Mevrouw Van Dijk, Dorpsplein 41, zat er met haar schatting van 3.250 het dichtste bij. Het waren er 3200. De prijs bestaande uit een vakantiepakket, zal binnen enkele da gen bij haar worden bezorgd. Tel. 035-6093666. OSG Schoonoord Zeist vwo Joost Lobbes, Esther Gemser, Ruud de Keijzer, Cynthia de Koning. VBO Mechanische techniek: Dolf Spronk; Administratie: Jeroen van Remmerden: Elektro Ingmar Vermeulen. Mavo Zeist Asya Aynaou, Suzanne Bezemer, Shirine Felicia, Wierd Giezen, Brenda de Groot, Jesse Keiler, Marcel Nagel en Camilla de Weert. Mavo Doorn Johnny Aalbertsen, Marcel Vonk en Debby Zijderveld. Havo Meta van Duiken, Freddy van Ginkel, Olek de Lange, Jeroen Lobstein en Jorn Verwoerd. RKSG De Breul Zeist Mavo Yda de Haas. Havo Nick van der Linden. VWO Karin Geijtenbeek, Anouk den Hartog en Trees Linger voor de opl. MDGO.SW. Twee kinderen van zes en zeven jaar zijn de stichters van een brandje dat vorige week dinsdagmiddag woedde bij het gebouw van de Wethouder de Haan- school. Omdat er bij het dak rook ontwikkeling werd ontdekt, bestond aanvankelijk de indruk dat het schoolr gebouw in brand stond. Dit bleek niet het geval. In een smalle ruimte tussen twee muren aan de zijde van de Van Angerenstraat was door de twee kinde ren een vuurtje gemaakt, dat spoedig kon worden geblust door de brandweer. "Er zijn twee dingen die mijn leven beheersen. Dat is de geschiedenis van het vliegdorp Soesterberg en die van de vliegtuigbouwer Frits Koolhoven. Ik denk dat ik met het boek van Koolhoven aan het eind van mijn latijn ben. Maar je kunt nooit weten'. Dik Top lachte bij deze laatste woorden. Hij was even uit de Scandinavische 'we reld naar zijn Soesterberg gekomen en zat in de keuken van Drogisterij Sukking. In zijn iets gebogen en be kende houding, waardoor de fijn besne den snor en wit baardje nog meer uit kwam, had hij het over zijn tweede liefde. "Nee, ik heb niet zoveel tijd. Maandag 1 juli wordt mijn Koolhoven- boek op de vliegbasis Zestienhoven of ficieel uitgegeven en er moet nog zoveel gedaan worden". Maar waarom boeide Koolhoven hem zo dat er een boek formaat a-4 van 70 bladzijden werd uitgegeven? "Omdat hij naast Fokker een kundig vliegtuig bouwer was, maar nooit zo uit de verf is gekomen als Fokker. Toch heeft hij prachtige vliegtuigen gebouwd, maar op het cruciale moment ging er steeds iets verkeerd. Ik heb veel waardering voor hem gekregen en dat groeide toen ik hem bestudeerde. Alle door hem ge bouwde vliegtuigen droegen de afkor ting van zijn naam FK, gevolgd door het typenummer. Het is jammer da^het Mil. Luchtvaart Museum geen FK in haar collectie heeft opgenomen. Het zou een postuum eerbewijs zijn aan een echte Nederlander die op 11 januari 1886 in Bloemendaal werd geboren en op 1 juli 1946 overleed. Daarom is dat ook de Koolhovendag geworden", aldus Top. Het boek "Frits Koolhoven en zijn vliegtuigproduktie" is duidelijk te her kennen als een boek van Top. Een minitieus verslag van feiten en omstan digheden, verlucht met veel foto's, teke ningen en beschrijvingen, waarin Frits Koolhoven naar voren komt als een goed mens met veel gevoel voor humor. Verder was hij vriendelijk, royaal en grootmoedig, een man met durf en lef die van lekker eten en drinken hield, maar steeds met mate. Iemand die met hart en ziel voor zijn vliegtuigfabriek werkte en met alle geweld uit de Fok ker-schaduw trachtte te komen. Een man die op 10 mei 1940 zijn fabriek in Rotterdam onder bommen en vuur zag verdwijnen, het meest tragische moment van zijn leven. Wie het boek van Top leest beleeft het leven van deze pionier, maar ook zijn dynamiek en nooit aflatende ijver. De schrijver weet de bijzondere gevoelens van deze bijzondere man op een juiste wijze weer te geven. Maar ook neemt hij de lezer mee in een geschiedenis die niet meer geschreven zal worden. De soms tot in details beschreven technische as pecten tonen een kundigheid aan, waar door men Top een Koolhovenkenner bij uitstek moet noemen. Voor allen die geïnteresseerd zijn in de historie van de burger- en militaire vlieg tuigen uit het begin van deze eeuw, is dit boek aan te bevelen. Maar ook uit ge schiedkundig oogpunt mag het in vele boekenkasten een plaats hebben. "Frits Koolhoven en zijn vliegtuigproductie", geschreven door Dik Top, is binnenkort te verkrijgen bij boekhandel Van Leeu wen aan de Rademakerstraat en bij Van de Ven in Soest. Eindelijk maar toch, dachten velen, het bord staat aan het begin van Mercury. Nu zijn we vrij van het ir riterende vrachtwagenlawaai. Maar hoe leuk het ook was, het is door de gemeente Soest weer terugge plaatst. Dhr. A. van Wanroij van de afdeling wegen, riolering en verkeer van de ge meente Soest: "Het bord Soesterberg is onlangs door bewoners van de Mercury verplaatst om actie te kunnen onderne men tegen aldaar geparkeerde vrachtau to's. Het was ons bekend dat de bewo ners iets wilden gaan doen, maar daar zijn wij niet tegen opgetreden. We moesten het bord wel terugplaatsen, omdat het stond op het grondgebied van de gemeente Zeist. Dat wil niet zeg gen dat we verder niets gedaan hebben, al zijn wij van mening dat het wel wat sneller kon. Maar de eigenaars van de betrokken vrachtauto's zijn aangeschre ven met het verzoek daar niet meer te parkeren. Ook moet Zeist nog de no dige actie ondernemen en daar wachten we momenteel op. Mogelijk dat dit vol doende is voor de buurtbewoners en het bord nu blijft staan waar het hoort". Dus alle eer die de gemeente kreeg van wege een snel optreden, wordt hierbij weer teruggenomen. Bijgaande foto mag dan ook een bijzonderheid worden genoemd. Dat dit bericht juist is bewees de "snelle" reactie van de "snelle" voor lichter van de gemeente. Bij een inval in een loods aan de Postweg heeft de politie vorige week een hennepkwekerij opgerold. Er waren drie containers nodig om de ongeveer vijfhonderd planten en de inventaris te kunnen afvoeren. Vier mensen werden aangehouden, de hoofdverdachte meldde zich later. De laatste is een 46-jarige Amsterdam mer die de politie vertelde dat hij ver antwoordelijk is voor de produktie van de wiet. Ook een 28-jarige vrouw uit Amersfoort, die dinsdag was aangehou den, bekende betrokkenheid. De hennepplanten zijn in beslag genomen en vernietigd, nadat de Amsterdammer er afstand van had gedaan. De man zal zich te zijner tijd moeten verantwoorden voor de rechter. Na de inval, die dinsdag werd gedaan, werden ook een man (36) en vrouw (33) uit' Almere aangehouden. Uit het verhoor bleek evenwel dat ze geen bemoeienissen hadden met de kwekerij, waardoor ze vrij vlot op vrije voeten werden gesteld. De man kreeg overigens wel een proces-verbaal wegens wapen bezit. In zijn caravan bij de loods trof de politie tijdens een zoeking namelijk een vuurwapen aan, dat van hem was. In de auto van de AJmeerder zaten acht honden die tijdelijk in een dierenasiel werden ondergebracht. Drie pitbull achtige honden, die in een kennel op het terrein werden aangetroffen, kregen el ders tijdelijk onderdak. Het bleek om Stafford-terriërs te gaan. De elf honden konden nog dezelfde dag verenigd wor den met hun baasje. Een 53-jarige inwoner van Nibbiks- woud, die tijdens de inval bij de lpods aanwezig was, werd ook aangehouden, maar hij bleek evenmin iets met de hennepkwekerij te maken te hebben. Volgens de politie zijn er geen Soesterbergers betrokken geweest bij de illegale activiteiten in de loods. Afgelopen zaterdag plensde de re gen 's morgens om acht uur nog met bakken uit de lucht, maar bij het opzetten van de Seizoenmarkt tot het einde 's middags om twee uur, bleef het droog. "Dat hadden we ook zo afgesproken", was hier en daar het laconieke antwoord. Het Dorpsplein leende zich uitermate goed voor een dergelijke activiteit vanwege zijn beslotenheid en om liggende mogelijkheden in De Drie Eiken en in het Dorpshuis. Stichting Jeugdwerk Soesterberg beet in de eerste uren de spits af en het was om negen uur al dringen geblazen. Onvoor stelbaar veel spulletjes in alle vormen en maten lagen ten toon en wisselden snel van eigenaar. Heel wat mensen vonden daar waar ze, volgens eigen bewering, jaren op moesten wachten. Zo zocht een dame uit Apollo naar een echt ouder wets petroleumstelletje. Het ging niet zoals in de winkel dat alle medewerkers het wisten te liggen, maar na veel zoe ken werd ze toch nog eigenaar van een pracht groene eenpitter. De stands op de seizoenmarkt kenden een gezellige en ontspannende drukte. Het bekende looporkest van Odeon fleurde het geheel op met vrolijke klan ken en een heus schaap liep alleen op zijn achterbenen over het terrein. Vooral de kleintjes wilden met het schaap wel even een dansje maken, waardoor een fietsroute van de Vereniging Soester- bergs Belang de aandacht kreeg. Uiteraard mocht de ene stand meer be zoekers trekken dan de andere, maar het doel - informatie over diverse verenigingsactiviteiten binnen de ge meente Soest - was heel duidelijk aan wezig. Enkele bewoners van de wijken Apollo en Gemini, die dit voor het eerst meemaakten, waren vol lof. "Dat is nu eens iets presenteren waardoor je een goede kijk krijgt op wat men heeft te bieden", was hun reactie. Ze vroegen zich wel af waarom dit juist voor een vakantie werd gehouden en niet vlak voor het nieuwe verenigingsseizoen, "De Bevelhebber der Land- konden richten. Nu werd over het alge meen gesteld dat men dit nog nader moest bespreken. Een opmerking die we graag doorgeven aan de organisato ren van de Seizoenmarkt binnen de ge meente Soest. De handen gingen vooral in De Drie Eiken op elkaar voor het Harlinger visserskoor "Windkracht tien". Zoals hun naam hét aangaf, was hun volume zonder versterking minstens zo krachtig maar ook de gave van zingen. Op soms clowneske wijze brachten zij vele be kende en onbekende liederen ten gehore, begeleid door twee harmonica's. Het timbre van hun zang met de nodige verfrissing daarin was een lust om te horen maar ook om te zien. Al met al een zeer geslaagde Seizoenmarkt 1996.

Soester Courant | 1996 | | pagina 11