e iffen Vakantie VOORDEEL LEVI'S 501 The Outpost Mi I Geen geluidsscherm in Soestduinen Heeserspoor W.Z. of toch De Paltz? Illegale 'ontmoetingsruimte' mag misschien toch in winkel Dalweg UITVERKOOP 20-50% korting 1 ACTUEEL Hulleman opfiek College kan de Van Vulpens niet meer van dienst zijn College dubt ook nog over sirenemast Slangenbosje Oplichter moet maand zitten 6027493 lekkerste! H mitsnof! woensdag 3 juli 1996 SOESTER COURANT PAGINA 3 sweg 16, Soest )35 - 602 97 83 leel bij Suzuki "Vt en van >V 50°/< Om financiële, planologische en praktische redenen ■«■L- T Wi- - v,"- Auto gestolen 13473 de enige echte tot 21 juli Geen medewerking van eigenaar Twijfels over lokatie Soester steelt videorecorders en scooter KLAREN taxaties KLAREN hypotheken KLAREN S8 Gevangenisstraf voor gewelddadige beroving ouderen Bewoners Braamweg klagen bij gemeente over hondepoep Buren Raatjes en Taphoorn steggelen om juiste adressering en visspeciatiteiten van 'tLuydtje? College niet meer per se afwijzend op de gehele zomerkollektie Ladi/ Springfield The Outpost Hil-ton herenmode Sleepstulker I Bakkerij van Buuren De Suzuki-dealers zijn zelfs ;estoord dat ze verschillen- ingen doen. Zoals nu halen, ïstus 1997 betalen. Of een l over 33 maanden tegen rente. boden e virologen staan intussen dsel. Ook kan niemand zeg- g het nog duurt voordat de ïrs hersteld zijn. "Wie wil m die hoge inruilprijzen of iringskosten kan zich maar 2n. Immers, het kan van morgen voorbij zijn", aldus ge. FEEL FREE, FEEL SUZUKI rffecïeto rsnte op jaarbasis maand* termijn Pn]s bij vertoop op afbetaling 00% "v-t 10000,00 0,0% 12.500,00 geochr da ingangsdatum van hBt contract onoord. Tel. (01861 607 707 w inton oprne s ,v; k ;.v -v :.v.; Het past niet in de omgeving, de vraag is of het afdoende werkt én het kost 200.000 gulden meer dan het subsidiebedrag dat de gemeente van het rijk kan krijgen. Kortom: in Soestduinen zal geen scherm wor den gebouwd om een einde te ma ken aan de geluidshinder die de buurtbewoners ondervinden van de treinen. Dit is, kort samengevat, de inhoud van de brief die het college aan de Stichting Bewonersbelangen Soestduinen heeft geschreven. Het Soester college blijft hiermee op een eerder ingenomen standpunt staan. Wel is het bereid een aantal woningen te zijner tijd van gevel isolatie te voorzien. Tien jaar geleden is reeds onderzoek verricht om te bepalen welke huizen hiervoor in aanmerking komen. En het ministerie van vrom is bereid voor de isolatievoorziening sub sidie te verstrekken. De inwoners van Soestduinen hebben echter nog steeds een sterke voorkeur voor een geluidsscherm, omdat ze ook in hun tuinen willen zitten, zonder ge stoord te worden door de denderende treinen. Een geluidsscherm zou volgens de bewoners uitkomst bieden. In januari had het stichtingsbestuur daarom een mondeling verzoek ingediend. Groot nieuws voor mensen met zuurstofdoorlatende harde lenzen! Haal nu de gratis probeer- set Boston Simplicity alles-in-één vloeistof bij uw opticien Hulleman optiek. Uw Boston Simplicity opticien.' Burg. Grothestraat 10 Soestdijk Tel. 035 - 601 38 59 Een 36-jarige Soester is sinds een week zijn auto kwijt. De witte VW Golf met het kentekennummer TZ-01-LJ werd gestolen vanaf de Van Goyenlaan. Op de Vosseveldlaan werd dezelfde nacht een radio uit een auto ontvreemd. 109.95 Van Weedestraat 8a - Soest Volgens de bewoners is het treinverkeer tussen Amersfoort en Den Dolder toe genomen. Bovendien zouden het stenen bed onder de rails en de betonnen pla ten onder de spoorwegovergang meer geluid uitstralen, zo blijkt uit een en quête die de stichting onder haar leden heeft gehouden. Wat betreft dit punt kan de Stichting de Nederlandse Spoor wegen (NS) aanspreken, schrijft het col lege. De NS hebben het gemeentebestuur meegedeeld dat ze pas geluidwerende maatregelen zullen treffen, zodra het in het Besluit Geluidshinder Spoorwegen vastgestelde geluidsniveau wordt over schreden. Tot die tijd zal het Soester college om financiële, planologische en technische redenen evenmin een geluidsscherm Op het moment dat NS beslui- Het verzoek van de Stichting Bewonersbelangen Soestduinen om een geluidsscherm te plaatsen bij het trein station wordt niet gehonoreerd door het Foto: Goos van der Wilt. ten alsnog maatregelen te treffen, is het college bereid zijn standpunt te herover wegen. Nu kiezen burgemeester en wethouders voor de aanzienlijk goedkopere gevel isolatie, conform het ambtelijke advies. Daarentegen had gemeentesecretaris Wim de Kam, die het college bij elk besluit adviseert, aangeraden een derde partij in te schakelen om nader onder zoek te verrichten. Dit in verband met de 'gevoeligheid' van het onderwerp en de specifieke geluidsproblematiek. Het college legde dit advies naast zich neer. Hef ziet ernaar uit dat het doek in wat inmiddels "de kwestie-Van Vul pen" heet dan toch eindelijk geval len is. Het College ziet er geen gat meer in en dat betekent dat de Van Vulpens alsnog - na maandenlang getouwtrek - geen medewerking krijgen voor de bouw van een nieuw huis. Al jaren woont de familie Van Vulpen in een illegale (maar "gedoogde") nood woning aan de Dorresteinweg. Van de bouw van een écht huis op dezelfde plaats kwam niets terecht, omdat dat in strijd zou zijn met het bestemmingsplan. Daarin wordt geprobeerd de "doorkijk" in het Soesterveen ook op die plaats te beschermen. De politiek spande zich het afgelopen jaar nogal in om de Van Vulpens toch aan een oplossing te helpen. De WD- fractie kwam met een initiatiefvoorstel om via een artikel 19-procedure moge lijkheden te zoeken voor de bouw van een nieuwe woning op een ander plekje aan de Dorresteinweg. Het argument was o.a. dat het landschap er toch op vooruit zou gaan als de noodwoning werd gesloopt. Via een PvdA-amendement op het voorstel werd bekeken of er via een grondruil met de autosloperij Blankers ruimte geschapen zou kunnen worden voor de bouw van de nieuwe woning. Inmiddels is gebleken dat daarvoor van de huidige eigenaars, de familie Kers, geen medewerking te verwachten is. Minderheid Het College - althans de meerderheid - stelt dan ook vast dat het initiatief voorstel geen kans meer maakt. Wet houder Neks Blommers (VVD) - de minderheid - denkt er anders over. Het voorstel aan de raad is nu om het be staande beleid voort te zetten en het initiatiefvoorstel niet over te nemen. Dat betekent dat de Van Vulpens naar een nieuw huis op die plek kunnen fluiten en uiteindelijk ook de noodwoning zul len moeten opgeven. Het is overigens de gemeenteraad die daarover het laatste woord zal moeten spreken. Dat gebeurt op 18 juli. De buurt is er fel tegen en het Col lege van B. en W. dubt zelf ook nog over de vraag of het Slangenbosje aan de Ir. Menkolaan wel zo'n ge schikte plek is voor een sirenemast van 18 nieter hoog. Maar een alter natief is er niet. In mei keurde het College het bouwplan (ingediend door het ministerie van Bin nenlandse Zaken) goed, maar in juni werd het voorstel om een voorberei- dingsbesluit te nemen nog aangehou den, omdat er alsnog gekeken moést worden naar alternatieve lokaties. Daar bij ging het met name om de flats van Oranjehof (Burg. Grothestraat) en Braamhage. Inmiddels staat vast dat de alternatieven niet haalbaar zijn. Daarom ziet het Col lege zich gedwongen het oorspronkelijke voorstel (Ir. Menkolaan) te handhaven. In de beslissing bij het ambtelijk advies staat overigens - opmerkelijk genoeg - vermeld dat het College die beslissing niet echt aandurft: "Raadsvoorstel uit drukkelijk bespreken in de commissie ROVW, waarbij blijk gegeven dient te worden van de twijfel bij het college t.a.v. de voorgestelde lokatie." Wethouder Neks Blommers gaf vorige week, gevraagd om een toelichting op deze uitspraak, toe dat het College ook nog aan het dubben is. "Wij weten ook geen alternatief. Eigenlijk zouden we liever nog willen afwachten tot we een geschikte plek vinden, maar intussen wil Binnenlandse Zaken vooruit, en dat is ook te begrijpen." De kwestie stond op de agenda van de commissie R.O., die gisteravond (na het sluiten van deze krant) zou vergaderen. Een 21-jarige Soester is door de Utrechtse politierechter veroor deeld tot een maand celstraf, omdat hij dit voorjaar in zijn woonplaats twee videorecorders en een scooter heeft gestolen. Hij moet de eigenaar van de scooter 2.200 gulden schadevergoeding betalen. Vrienden van de verdachte hadden half april bij de supermarkt een advertentie zien hangen, waarin twee videorecor ders te koop werden aangeboden. De drie mannen dachten de verkoper slim af te zijn. Uit de krant knipten ze de af beelding van een duizendje. Met het valse geld togen ze naar het opgegeven adres. De aanbieder vertrouwde de ko pers en liep naar boven om driehonderd gulden wisselgeld te halen. Op dat mo ment verdwenen de drie met de recor ders. Tegen politierechter mr. W. den Hartog Jager had de Soester een heel ander ver haal. Volgens hem had de man hen ge vraagd om de apparatuur door te verko pen. Hij zou hen in de auto meege nomen hebben. Toen de adverteerder hem met de recorders liet uitstappen, gingen de twee vrienden ermee van door. De verdachte zelf zou er achteraan gehold zijn. Den Hartog Jager zei het maar een raar verhaal te vinden. Maar hij vond het ook naïef van de verkoper om drie wild vreemde mannen binnen te laten. Daarom legde hij een maand minder celstraf op dan er was geëist. Die straf betrof ook een scooterdiefstal, eind maart uit een kelderbox aan de Weegbreestraat. De Soester ruilde de scooter voor een andere, maar een ge tuige had hem er met het gestolen voer tuig vandoor zien gaan. De eigenaar kreeg de scooter zwaar beschadigd te rug. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties snel, vakkundig en haarscherp onroerend goed voor een deskundig hypotheekadvies TE KOOP GEVRAAGD Wegens snelle groei en toenemend aan tal verkopen vragen wij voor onze rela ties op korte termijn te koop in Soest en omgeving LANDHUIZEN VILLA'S EENGEZINSWONINGEN onroerend goed Wij maken er meer van Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 Het gerechtshof in Amsterdam heeft vorige week een twintigjarige Baarnaar veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, waarvan één jaar voorwaardelijk. De man werd met celstraf bestraft, om dat hij vorig jaar in Soest en Baarn een aantal ouderen op gewelddadige wijze had beroofd. Het hof kwam tot dezelfde straf als die de rechtbank in Utrecht hem in decem ber vorig jaar oplegde. Tijdens de be handeling van zijn zaak in hoger beroep, twee weken geleden, verzocht de ver dachte het hof het laatste deel van zijn gevangenisstraf om te zetten in dienst verlening. In zijn vonnis zei het hof ech ter de straf die de rechtbank oplegde, passend te vinden. Bewoners van de Braamweg heb ben de gemeente Soest verzocht om maatregelen te nemen tegen de overlast van hondepoep in de berm voor hun deur. Deze berm grenst aan een parkeerstrook. Hoewel de berm niet is aangewezen als uitlaatterrein (geen borden, dus opruim- plicht) komt het toch regelmatig voor dat men een onaangename "verrassing" onder de schoenzolen aantreft. Blijkbaar is bij een aantal omwonenden nog niet bekend, dat er in de gemeente Soest een opruimplicht geldt voor hon depoep. Alleen op de met borden aan gegeven liitlaatterreinen en losloop terreinen mogen de uitwerpselen Wor den achtergelaten. Die terreinen worden ook door de gemeente schoongehou- den. De gemeente heeft begrip voor de over last die de bewoners ervaren, maar is niet bereid om de berm in zijn geheel te bestraten, zoals de bewoners willen. Dat zou namelijk het groene karakter van Soest-Zuid teveel aantasten. De ge meente zal wel een strook tegels aanleg gen, zodat men met schone voeten uit de auto kan stappen. Op het uitlaten van honden wordt toe zicht gehouden door de politie-surveil- lanten. Zij kunnen worden ingeschakeld door het Meldpunt Woonomgeving te bellen: tel. 6025346 (tijdens kantoor uren). Gasten van Taphoorn komen op het landgoed van Raatjes terecht en richten daarbij schade aan de bos paden aan. Poststukken worden re gelmatig op het verkeerde adres be zorgd, omdat de PTT er geen touw meer aan kan vastknopen. En weten de hulpverleners in geval van een noodsituatie het juiste adres te vin den? De Paltz of Heeserspoor W.Z. De één woont, naar zijn zeggen op het Heeser spoor W.Z., de ander op De Paltz. En toch zijn de één (E.S. Raatjes) en de ander (M.A. Taphoorn) buren van el kaar en wonen ze aan dezelfde weg in de bossen tussen Soestduinen en Soesterberg. Op de officiële plattegrond van de gemeente Soest staat dit bos gebied aangeduid als De Paltz. De weg, waar zowel Raatjes als Taphoorn woont, heet volgens dezelfde kaart Heeserspoor W.Z. In het telefoonboek staat achter de naam van Raatjes De Paltz 2, achter die van Taphoorn De Paltz 4. Ook in het bevolkingsregister gebruikt de gemeente de naam De Paltz. Raatjes meent dat dit onjuist is en claimt dat hij op het Heeserspoor W.Z. woont. Zijn advocaat, mr. B. van der Goen, heeft het gemeentebestuur gevraagd de fout te corrigeren. In een brief van acht A-viertjes gaat hij enkele eeuwen terug in de tijd om aan de hand van de histo rische gegevens te bewijzen dat het toch echt om het Heeserspoor W.Z. gaat. Tevens refereert Van der Goen namens Raatjes aan een brief die de gemeente in januari 1987 aan Taphoorn schreef. Daarin meldde het college dat het adres van Taphoorn zou worden aangeduid als Heeserspoor W.Z. Dit besluit werd een half jaar later ongedaan gemaakt, vol gens Raatjes om onduidelijke redenen. De gemeente blijkt niet consequent te zijn, stipt de advocaat van Raatjes aan. In de gemeentelijke publicatie over de Open Monumentendag in 1994 stelt de gemeente dat de 'witgesauste' boerderij van Taphoorn aan het Heeserspoor W.Z. 7 (vroeger De Paltz 4) ligt. Volgens Van der Goen is de gemeente bij de naamgeving (De Paltz) destijds gezwicht voor de druk die Taphoorn op haar heeft uitgeoefend. Raatjes beweert dat Taphoorn hem dit indertijd zelf met enige trots heeft verteld. Hoe dan ook, het college is van mening dat De Paltz de juiste naam is van de weg, waaraan Raatjes en Taphoorn wo nen. Het is niet van plan de naam in het bevolkingsregister te wijzigen in Heeser spoor W.Z. Tenminste, als het gisteravond daarin is gesteund door de commissie ruimtelijke ordening. Die boog zich over het 'inge wikkelde' vraagstuk. De uitslag aan die beraadslagingen kon niet meer in deze editie worden meegenomen. BAR. GRILL RESTAURANT STEENHQFFSTRAAT 47 SOEST 035-601 8252 Zowel het gemeentebestuur als de omwonenden zijn tot dusver fel ge kant geweest tegen de vestiging van een ontmoetingsruimte voor jonge ren in de Turkse supermarkt aan de Dalweg. Na intensief overleg met de eigenaar blijken de bezwaren - al thans wat B. en W. betreft - echter wel overkomelijk. Het College staat dus niet meer per se afwijzend te genover de wijiging en wil, vooruit lopend op een verzoek van de eige naar, zelf onderzoeken of er een po sitief danwel negatief voorstel aan de gemeenteraad wordt gedaan. De raad moet dan uiteindelijk het laat ste woord spreken. Vroeger was in het pand Dalweg 75-79 een supermarkt gevestigd. Toen die ver trok waren er plannen voor een kantoor en een fysiotherapiepraktijk, maar daar kwam het niet van. De huidige eigenaar, de heer Kartal, vroeg in 1994 een ver gunning aan om een deel van de super markt in te richten als "sport- en spel ruimte". Dat was in strijd met het be stemmingsplan, zodat B. en W. niet ak koord gingen. Het College vreesde voor ongewenste "uitstralingseffecten". Later bleek bij controle dat er tóch een sport- en spelruimte was ingericht. Kar tal diende vervolgens opnieuw een ver zoek in, maar dat bleef een jaar lang in de Ia liggen omdat de afdeling Ruimte lijke Ordening het te druk had. Het College heeft overigens toen wel duide- Van Weedestraat 8 A-B - Soest Telefoon: 035-60 23 324 lijk gemaakt dat de eigenaar daaraan geen rechten kon ontlenen en ver stuurde in november vorig jaar dan ook een dwangsombeschikking om hpt ille gale gebruik te laten staken. In januari van dit jaar kwamen er twee bezwaarschriften binnen van omwonen den (verenigingen van eigenaars Van Goyenlaan), maar ook met de reactie op deze bezwaarschriften werd lang ge wacht, waarna de bezwaarden protest aantekenden. In de lange lijst van klach ten worden o.m. genoemd geluids overlast, het af- en aanrijden van auto's claxonneren, autoradio's, mogelijke autohandel, de verspreiding van jonge ren naar minder zichtbare plekken, spe lende kinderen, brommers en fietsen voor de deuren van de flatbergingen, overschrijding van de openingstijden (tot 23.00 uur), overlast van geluidsap paratuur en televisie, zwerfvuil (van kin deren die snoep kopen), afval dat in de containers van de omwonenden wordt gestopt en tenslotte "slechte communi catie tussen bewoners en bezoekers", waarbij tussen haakjes "verbale drei ging" wordt genoemd, en het "minder goed verkoopbaar worden" van de flats. Eigenaar Kartal protesteerde vervolgens tegen de dwangsombeschikking. Vol gens zijn raadsvrouw was uit het lange tijdsbestek van de behandeling - een jaar - al gebleken dat de kwestie geen hoge prioriteit had en om dan binnen zes weken de hele inrichting van de "soos" terug te draaien vond zij wel érg kort. Wethouder Ten Hove kan daar voor begrip opbrengen, zo blijkt uit zijn advies. 'Uitsterven' Een ander argument is dat er feitelijk geen zicht meer op is dat er ooit nog een winkel in het pand gevestigd zal worden. Bovendien hanteert de gemeente al tien jaar een beleid dat gericht is op het "uit sterven" van winkels buiten de winkel centra. De wethouder is het daarmee wel eens, al betekent dat niet dat om die reden nu wel toestemming gegeven zou moeten worden voor een ontmoetings ruimte. Wat lawaai- en parkeeroverlast is er weinig verschil tussen een winkel en een "soos", aldus de wethouder, maar als Kartal uitgebreide bouwkundige maatregelen treft kan de overlast be perkt worden. De zaak komt ook anders te liggen nu er - vanuit welzijns-overwegingen - ge steld kan worden dat er in de buurt geen of weinig voorzieningen voor de oudere jeugd zijn. Het College staat dan ook op het standpunt dat het voor de hand ligt om (nogmaals) een bestemmings wijziging "in overweging" te nemen. De wethouder wijst in dat verband op het beleids- en actiefplan voor het preven tief jeugdbeleid, waarin ook geconsta teerd is dat er te weinig ontspanning smogelijkheden zijn voor de jeugd, en zeker ojfj en nabij de Engh. Overlast reguleren "Een ruimer (commercieel) aanbod al daar zou daarom wenselijk zijn. Op deze wijze wordt ook de overlast van jonge ren - rondhangen op straat, verveling, vernieling e.d. - meer gereguleerd," al dus het voorstel van de wethouder. En omdat het hier gaat om een privé-initia- tief (zonder subsidie) is een min of meer koffiehuis-achtige opzet noodzakelijk," stelt de wethouder vast. Zo'n koffiehuis valt overigens niet onder de horecawet, en daarom zullen er heel duidelijke richtlijnen en voorwaarden moeten ko men over openingstijden, geluid e.d. "De locatie voor een dergelijke ontmoetingsruimte is een uitstekende te noemen; ze ligt direct zichtbaar aan de openbare weg, derhalve is ook een goede controle mogelijk." Ten Hove formuleert zijn standpunt dan ook zo: "Het ligt voor de hand, indien wij een voorstel tot bestemmings wijziging aan de raad doen, dat er vooraf goed overleg moet plaatsvinden met de heer Kartal, de politie, de bewo ners en de stedebouwkundige, ten einde te komen tot een aantal afspraken." En dan niet alleen over bouwkundige voor zieningen, maar ook over maatregelen ter voorkoming en beperking van over last. Afhankelijk van de uitkomsten van dat overleg wil de wethouder dan eventueel een voorstel tot bestemmingswijziging aan de raad voorleggen. Ten Hove wil zo'n voorstel - positief óf negatief - ui terlijk in januari volgend jaar naar de raad sturen. In de tussentijd wordt de inning van de dwangsom uitgesteld tot drie maanden na de beslissing van de raad, als die tenminste negatief uitvalt. Dillenburglaar) 19, Soest (naast Randstad), tel: 035-6012340 DE GROOTSTE OP HET GEBIED VAN: COMPACT DJSCS, CD-ROM, CD-I, KOOPVIDEO'S. HUURVIDEO VERHUUR SEGA NINTENDO SPELLEN EN SPELCOMPUTERS, VERHUUR CD-I. VIDEO VAN DE WEEK: 3 t/m 9 juli I Oi, A

Soester Courant | 1996 | | pagina 3