"Je bent meer een manager geworden" Griftlanders exposeren in Duitsland 'Ik ben wel een beetje ouderwets, maar nog lang niet uitgeblust' ts, SOE ouzy me Afschei Onderzoek naar uitwisseling tussen Griftland College en Archigymnasium ONDERWIJS! Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS WOENSDAG 10 JULI 1996 SOESTER COURANT JüfHannie verruilt OBS Overhees voor de VUT Tentoonstelling komt in augustus naar C-drie Wie vergelijkt leest de Soester Courant KORTE DUINEN—" Twee noodlokalen Van der Huchtschool aan Valeriaanstraat Mogelijke overlast onderhoud kabelnet op Van Weedestraat Soester Courant PIET VAN HEUGTEN Henk Krops neemt afscheid van De Driesprong PAGINA De militair die t. "Je kunt de hele les hebben voorbe reid, maar als 's nachts de poes van een van de kinderen is doodgegaan, loopt de hele les in het honderd. Dan is de poes veel belangrijker en praat je met de kinderen over die ren." Hannie van der Hammen-Wiemans van de openbare basisschool Overhees wil maar zeggen dat een strak lesrooster geen zin heeft voor de leerlingen van de groepen één en twee. Vanaf 1954 heeft ze met kleuters gewerkt, lange tijd als leidster en hoofd, de laatste elf jaar als lerares basisschool. Deze week wordt af scheid van haar genomen, want Juf Hannie heeft de VUT-gerechtigde leef tijd bereikt. Zorg Altijd heeft ze gewaakt over 'haar' kleu ters. Scherper dan ooit hield ze een oogje in het zeil, toen in 1985 de kleu terscholen en de lagere scholen werden gecombineerd in het basisonderwijs. "Mijn zorg is altijd geweest dat de jong ste kinderen niet in de knel kwamen. Dit is op veel plaatsen in Nederland het geval geweest. Nu niet meer, maar toen wel. De kleuters hebben extra aandacht en bescherming nodig, hier is het prima verlopen," aldus Hannie van der Ham men die op de OBS Overhees een stem pel heeft gedrukt op de overgangsfase. "Roosters maken past niet bij kinderen van deze leeftijd. Je moet goed beschrij ven wat wel en niet kan. Je moet niet te schools zijn, geen te abstracte dingen doen. Kleuters krijgen ervaring door iets te doen. Daar leren ze van." Via onder meer Den Haag, Dordrecht en Utrecht kwam ze in 1976 in Soest terecht. Ze woonde toen ai in Bilthoven. Het gezin had haar een jaar of tien uit de maatschappelijke roulatie gehouden, maar toen ze eenmaal als invalkracht haar rentree had gemaakt, wilde ze zo spoedig mogelijk terugkeren naar haar liefde: het kleuteronderwijs. Ze kreeg de mogelijkheid bij de OBS Overhees aan de Willaertstraat. "De baan trok me, omdat de school net was opgericht. Als invalkracht was ik vaak ergens en dan dacht ik: zo zou ik het niet doen. Hier kreeg ik de kans mijn eigen ideeën door te voeren. Bij voorbeeld de inrichting van de school. Die is zo veelzijdig mogelijk, zodat alle materialen goed zijn vertegenwoordigd. Dat betekent dat je goed doordacht moet inkopen. En dan natuurlijk de kleuters, die heb ik altijd bewaakt," al dus juf Hannie die met directeur Gerrit de Jong vanaf het begin bij de OBS Overhees betrokken is geweest. Afspiegeling "Het onderwijs heeft altijd een grote rol in mijn leven gespeeld. In het bijzonder het openbaar onderwijs. Daarin vindt je mensen van allerlei geloofsovertuigin gen en de laatste jaren ook van verschil lende landen. Het is boeiend dat je een afspiegeling van de maatschappij terug ziet in de school. Onderwijzeres is wel een totaal veranderd beroep geworden. In 1954 speelde je met de kleuters en had je geen vergaderingen met ouders of een onderwijsbegeleidingscommissie. Je was om half vier thuis en vrij. Je bent nu een soort manager geworden in plaats van alleen maar onderwijzeres." Lange tijd was juf Hannie ook op het organisatorische vlak actief, omdat ze adjunct-directeur van de OBS Overhees werd. "Ik heb altijd willen helpen bij de leiding en heb ook een dikke vinger in de pap gehad, maar de laatste jaren werd het minder boeiend. Veel dingen komen terug en dan weet je al hoe het zal gaan. Het deel van je werk dat je met kinderen bezig was, kwam er voor m'n gevoel bij, terwijl het de hoofdzaak zou moeten zijn. Door de routine die je hebt, lukte het je toch goed te combine ren. Maar de kinderen, vooral de jong- sten, om hen ging het mij. Vijftien jaar geleden kreeg je ze zo van de moeder en was je de eerste van buiten het gezin met wie ze in contact kwamen. Nu heb je de peuterspeelzalen, waar de meesten al zijn geweest. Het is elke keer gewel dig te zien dat je zelfstandige functione- Juf Hannie van der Hammen-Wie mans: "Ik ben blij dat ik zonder kleer scheuren de eindstreep heb gehaald. Foto: Goos van der Wilt. rende kindertjes aan de basisschool le vert. Dit geldt misschien voor elke groep, maar het is toch speciaal als je een kleuter een kind ziet worden. Het was ook leuk om de eindstreep te zien en met groep acht naar Terschelling te gaan. Dan zag je waar je met z'n allen aan hebt meegewerkt. Dat zal ik mis sen." Eindstreep De eindstreep komt ook in zicht voor juf Hannie die dit schooljaar al afbouwde en onder meer vorig jaar haar functie als adjunct-directeur neerlegde. "Ik ben blij dat ik zonder kleerscheuren de eind streep heb gehaald. Er zijn er voldoende in het onderwijs, die dat niet kunnen zeggen, ik heb ze ook in Soest zien af haken. Het lijkt me verschrikkelijk als je overspannen wordt en op die manier uit je werk moet stappen." Dat dit laatste haar niet overkwam, dankt ze onder meer aan wat ze noemt de 'warme werkplek'. "We waren er al tijd voor elkaar als dat nodig was. Er is altijd iemand die in de vernieling zit en geholpen moet worden. Ik heb dat zelf ook meegemaakt. En natuurlijk heeft het thuisfront ook meegewerkt. Mijn kinderen hadden geen moeder die altijd met de theepot klaarzat, maar ze zijn goed terechtgekomen." Over de invulling van haar vrije tijd maakt ze zich geen zorgen. Bovendien kan de school immer een beroep op haar doen als er een barbecue, een familiedag of andere activiteit op het programma staat. Ze zal het onderwijs missen, maar troost zich met dierbare herinneringen en het plezierige gevoel dat een jong meisje haar plaats kan in nemen. "Want de laatste jaren is er voor de jonge mensen weinig geweest om op te solliciteren." Zes leerlingen van het Griftland College exposeren momenteel in Bürgerzentrum Alter Schlachthof, een cultureel centrum in het Duitse Soest. De scholieren waren vorige week woensdag aanwezig bij de opening van de tentoonstelling die vanaf 19 augustus ook in C-drie te zien zal zijn. Getoond worden de tekeningen die zij en zes Duitse leeftijdgenoten tijdens de uitwisseling Soest-Soest in mei op pa pier hebben gezet. Burgemeester Peter Brüseke van de Stadt Soest opende de expositie in het bijzijn van onder ande ren wethouder Ries van Logtenstein (die hem feliciteerde met de Europese voetbaltitel) en de Soester docenten Joke ten Cate, Ruud ten Kley en Geert Smid. Ten Cate en haar Duitse college Elke Demter hadden de teken-middag destijds geleid. Een middag lang hadden de Grift landers met zes leeftijdgenoten doorge bracht in een lokaal van het Archigym- nasium om hun creativiteit te uiten. Zonder cijferdruk lieten de tieners hun fantasie de vrije loop en werkten ze sa men op spontane wijze aan het thema 'beweging'. Volgens degenen die de opening van de tentoonstelling bijwoon den, heeft dit alles een verrassend leuk en gevarieerd resultaat opgeleverd. De tekeningen zijn bevestigd op een zwarte achtergrond én hangen in de grote zaal en de galerij van Alter Schlachthof. Dit gebouw is genoegzaam bekend bij de 150 Soesters die vorige maand drie dagen in Soest Duitsland waren én de chauffeur van een van de bussen, die bij de aankomst op vrijdag 15 mei tegen een constructiebalk van het voormalige slachthuis reed. De leerlingen van het Griftland Col lege en het Archigymnasium poseren tij dens de opening van de expositie van hun tekeningen. Het is de bedoeling dat de tekeningen op of rond 19 augustus naar Nederland komen en een plaats krijgen in C-drie. In het cultureel creatief centrum worden ze dan tot begin september geëxpo seerd. Zoals de zaken er nu voor staan, zullen de zes Duitse 'kunstenaars' van het Archigymnasium getuige zijn van de opening. Zij en onder anderen burge meester Brüseke zijn in elk geval door wethouder Van Logtenstein uitgeno digd. KORTE DUINEN KORTE DUINEN MENU F 28.50 Meloencocktail met port Vleesspies biefstuk, kipfilet en varkensbiefstuk worden gegrild, geserveerd met frites en gemengde salade Dame Blanche RESTAURANT DE Birkstraat 108-Soest 035-6013720 Nog voor het begin van het nieuwe schooljaar worden bij de Van der Huchtschool aan de Valeriaanstraat twee noodlokalen geplaatst. De bijzonder neutrale basisschool heeft de extra ruimte dringend nodig. Het huidige gebouw is geschikt voor vijf groepen, maar op dit moment zijn er al zeven groepen gehuisvest. In september moet de derde Van der Huchtschool acht groepen kunnen onderbrengen. Met het schoolbestuur heeft de ge meente afgesproken dat er geen perma nent lokaal zal worden gebouwd. Dit was wel mogelijk geweest, gezien de toestemming van het ministerie van on derwijs. Het gemeentebestuur heeft lie ver geen extra permanent lokaal op het terrein dat tussen de Valeriaanstraat en de Koningsweg ligt. Daarom werd een compromis voor twee noodlokalen gesloten. Het schoolbe stuur zal daarom afzien van een perma nente voorziening. Vooruitlopend op de eerste fase van de herinrichting van de Van Weedestraat (tussen de spoorwegovergang en de Stadhouderslaan) is de REMU maan dag begonnen met onderhouds werkzaamheden aan het kabelnet. Deze worden uitgevoerd tussen de rijbaan en de gevellijn van de winkels. Voetgangers en fietsers kunnen hinder ondervinden van de werkzaamheden die tot 15 november zullen duren. De REMU probeert de overlast tot een minimum te beperken. in Soest voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 601 41 52 DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HET TEGELTAPIJT. TEGELTAPIJT V.A 15,- TOT 120,- PER M1 Verkoop uitsluitend in Soester- berg, Amersfoortsestraat 22, of bel voor kleurenfolder en/of vrijblijvend bezoek aan huis/ bedrijf: 0346-351838. Wij le veren en leggen door het hele land. BEZOEK ONZE AFD. SPEC. PARTIJEN. ALTIJD 50.000 TAPIJTTEGELS IN VOORRAAD, Volgende week -17 juli - is er feest op De Driesprong, de katholieke Daltonschool aan de St. Theresia- straat in Soestdijk. De aanleiding daarvoor zal menigeen overigens droef stemmen: directeur Henk Krops gaat met vut en het einde van het schooljaar is een mooie gele genheid om hem op passende wijze uit te luiden. Dat gebeurt dan ook. Eerst met een eucharistieviering in de Marjakerk aan de Burgemeester Grothestraat, 's mor gens om 08.45 uur; overdag met de no dige activiteiten op school, en 's avonds van 19.30 tot 21.30 uur met een recep tie in de school. Henk Krops (64) ver trekt dus in elk geval niet in stilte. Na 41 jaar in het onderwijs, waarvan 30 jaar bij de school in Soestdijk - eerst St. Theresiaschool, later Katholieke Basis school Soestdijk, sinds 1993 (de overschakeling naar het Dalton-onder wijs) "De Driesprong" geheten - kan worden vastgesteld dat het katholiek onderwijs van Soest, waarvan hij mede het "gezicht" heeft bepaald, Krops zeker zal missen. "Vorig jaar zat ik veertig jaar in het on derwijs; toen dacht ik nog helemaal niet aan vertrekken. Het ging juist lekker. Maar toch, op een bepaald moment merkje dat er wel aan toe bent: je wordt een beetje eerder moe, je animo neemt wat af, en de laatste tijd valt het me ook op dat er inmiddels zo veel mensen om me heen zijn weggevallen. Ik ben niet zo zwaar op de hand, maar dat zet je toch ook aan het denken..." Zoals veel sportlieden en artiesten stopt Krops op wat men "het hoogtepunt van zijn carrière" zou kunnen noemen. Met de school gaat het prima, beter dan ooit zelfs. "Ik ben blij dat ik een paar jaar geleden niet ben gestopt, want toen za ten we nog in een dip. In 1992 hadden we nog maar 82 leerlingen, maar inmid dels zijn het er 160 en we groeien nog steeds. Volgend jaar hebben we er zelfs 180!" 'Gouden greep' De overstap naar het Dalton-systeem is volgens Krops in elk geval een "gouden greep" geweest. De succesvolle over schakeling is overigens vooral te danken, geeft Krops toe, aan een groepje actieve en kritische ouders, de ouderraad. "Die heeft de school uiteindelijk gered, kun je wel zeggen." De sluiting van de nabu rige Groen van Prinstererschool heeft De Driesprong niet zo veel "klantjes" bezorgd als sommigen verwachtten. Krops: "Dat effect was beperkt. Het heeft ons geloof ik twaalf nieuwe leer lingen opgeleverd." Krops heeft de vernieuwing van harte toegejuicht, zoals hij zelf in de loop der jaren menigmaal de kar moest trekken als er veranderingen plaatsvonden. Het stereotype van de bovenmeester-van- de-oude-stempel is op hem dan ook nauwelijks van toepassing, zoals katho liek Soest sinds zijn komst in 1966 heeft gemerkt. Het heeft trouwens niet veel gescheeld of Henk Krops was helemaal niet in het onderwijs terecht gekomen. Als zoon van een Groningse zadelmaker - "mijn ouders zaten soms tot diep in de nacht te werken aan zadels en jas- beschermers voor de Fongers-fietsen" - kwam hij, zoals veel jongens uit een goed katholiek nest, aanvankelijk op het Afscheid nemen van de Kr iike Landmacht is afscheid i an mensen die mij dierbaa en groot deel van mijn te ijn hele loopbaan heb ik jdden doorgebracht. Ik kij andaag met grote dankba p terug. En ik ben er trots oj ier jaar van die tijd uw bevel eb mogen zijn." ;o begon de 55-jarige luitenai raai Henri (Hans) Andre londerdagmorgen in een strom en zijn afscheidsrede op de Vk érwijl op een overdekte tnbur nodigden zaten, moesten niet 1 200 manschappen, maar oc jraals de plechtigheid in een so - -plensende regen meemaken. §De meeste VIPS waren mihta 7 hun echtgenotes, van wie de m mes kennelijk traditioneel wai zien van opvallende grote hoec nigen arriveerden droogvoets bune, want je staat als militai voor paal als je gebruik maak paraplu. Ze werden door een rijke pers gadegeslagen en on( die tijd nog helemaal geen gewo:werd er al gemompeld: "H< zaak." bobo gezien?" Nee, wel zag m De Theresiaschool had - misschien oivan de firma Vobo die hen ve daarom - algauw de naam wat modemaar geen minister of staats ner te zijn dan de Mariaschool, Volge:van Defensie, geen kamerlede Krops zat het ook in andere dingen. Tmannen van politieke partijei Mariaschool was vooral een leer-scho(,c de Theresiaschool meer een expressii aclianae school, We deden ook meer aan excu "Is dit de straf voor een schei sies, bijvoorbeeld, al mocht dat in fmeraal die het lef had om tej begin nog niet onder schooltijd, en i litiek in te gaan? Mag de p ging op kamp met de meisjes. Dat k een generaal bekritiseren ma verde wel reacties op. Sommige oudei dersom? Meent de politiek vroegen zich af of ik misschien van d altijd bij het rechte eind hee verkeerde kant was. Ik kwam bovendie dit een diep treurige zaak. F van buiten Soest, dat scheelde natuurlij rekening van Joegoslavië, ter ook. De meeste autochtone Soestei daar tegen heeft verzet. Nu gingen als vanzelfsprekend naar d de politiek liet onze mensei Mariaschool, die toch wat behoudendi oud materieel en rood verroe was." Een beetje omstreden is hij altij Een schande dat juist de pol gebleven. "Mijn vrouw zegt wel eens: d negatief in de kaart laat kijl ene helft van Soest draagt je op handei Een rijkelijk besnorde kolon de andere helft moet weinig van je hel even reageren, maar moest ben. En ze heeft gelijk, denk ik." of ook zijn naam in de kra zet. "Helaas leven we in een Katholiek-christelijk Bij de woelige jaren rondom de integn kening gezet." Hij was één tie en de fusie tussen de beide schole die met dezelfde gedachte in Soestdijk, die uiteindelijk leidden tc durfden ze ook ruiterlijk de keuze voor het gebouw van d dat de scheidende generaal Theresiaschool en zijn benoeming tc een olifant door de porse directeur van de KBS, wil hij niet lan gei0pen. stilstaan. Al met al heeft hij er derti m-j gelukkige jaren op zitten bij het katho AlSCheid liek onderwijs, dat hij altijd uit overtui Couzy prees zijn mensen ging heeft gesteund, maar zonder fana zet in soms moeilijke omi tisme. "Ik noem het altijd een katholiek en noemde onder andere 1 christelijke school, zoals je ook protes Joegoslavië. Opvallend d tants-christelijke scholen hebt. In prio kennelijk anders over dz cipe is iedereen altijd welkom, we heb officieren, want duidel ben een oecumenische school, maar 0| woord: "Officieren zullen één voorwaarde: we passen het ondet ooit moeten realiseren dal wijs niet aan en maken geen uitzonde instrument is van de po ringen." militaire afwegingen vol In zijn persoonlijk leven is het Henl internationale inzet." He Krops lang niet altijd voor de wind ge strijd wat hij in zijn boek gaan. Vooral het overlijden van zijn eei bevelhebber" schrijft. Da; ste vrouw heeft hem tot op zeken - hoogte getekend, al vond hij later in e seminarie terecht. "Al van kinds af wilde ik de missie in om de negertjes in Arika te bekeren." Geen priester Zo ver is het nooit gekomen, want de jonge Henk Krops kwam op de dag dat hij zijn "toog" paste tot het inzicht dat het priesterschap toch zijn roeping niet was. Een speciale aanleiding daarvoor herinnert hij zich overigens niet. "Nee, ik was niet verliefd of zo, en een geloofscrisis had ik ook niet... Ik ben ook niet weggestuurd, zoals veel ande ren, en werd dus wel geschikt bevon den." Thuis werd wel teleurgesteld gereageerd op zijn besluit ("m'n ouders betaalden de opleiding helemaal zelf; dat kostte toen 800 gulden per jaar, en ze vertikten het om bij de kerk aan te kloppen"), maar ook met begrip. Een test wees uit dat de jonge Krops heel geschikt was voor een baan als onderwijzer of als arts. "Ik koos voor het onderwijs, want dan hoefde ik nog maar twee jaar ver der te leren." In het Brabantse Dongen volgde hij de kweekschool, in een klasje van "afvallige studenten" dat met hun gymnasium diploma op zak een beetje naijverig werd bekeken door de andere kwekelin gen. In die tijd zat hij trouwens ook al volop in het jeugdwerk (bij de verken ners) en zijn onderwijsloopbaan leek onder een gelukkig gesternte van start te gaan met een baan in zijn geboorte plaats Groningen. Achter de wacht Hij werd daar benoemd op 1 september, maar moest op 1 oktober al in dienst. "Ik heb van alles geprobeerd om er on der uit te komen, maar dat lukte niet. De dag dat ik moest opkomen - in Lei den, bij de koksschool - stond ik om tien uur nog voor de klas. 's Avonds kwam ik pas in Leiden aan, waar ik 'achter de wacht' moest slapen..." Op het laatste moment had hij in Gro- m vuuu mj uuci m w - ningen nog voor vervanging kunnen tweede huwelijk nieuw geluk en eei y rOC^Cf O uharmnnicrh of»7«n TTat van -ziir» r/#»c kin zorgen: zijn zusje (inmiddels ook in het onderwijs) nam het een tijdje waar en een jaar later - in de tussentijd was hij messbediende geweest en soms ingeval len op de school, waar hij dan in uni form voor de klas stond - maakte hij zijn rentree. Vijf jaar later stapte hij over naar Hilversum, aanvankelijk bij de Gerardus Majellaschool, later gevolgd door Vitrusschool (VGLO), tot in 1966 de advertentie voor de school in Soest dijk zijn aandacht trok. Hij had inmid dels zijn hoofdakte gehaald ("mijn vrouw zei: éérst je hoofdakte, dan trou wen"). 'U doet aan sex' De Sint Theresiaschool was een meisjes school, omdat de pastoor destijds sterk hechtte aan aparte scholen voor jongens en meisjes. De jongens zaten in die tijd op de Mariaschool. Krops was de enige man en moest wel even wennen aan al die meisjes, die hem - net vader gewor- den - bestookten met allerlei nieuwsgie rige vragen. Ietwat argeloos gaf hij ant woord, tot hij op een goed moment werd ontboden bij de vrouw van de toenmalige voorzitter van het schoolbe stuur, die om opheldering vroeg: "Me neer Krops, u doet aan sex op school!". "Ik was me daar niet van bewust, maar ze bedoelde dat ik zo'n beetje sexuele voorlichting had gegeven, en dat was in Met ingang van 1 augi in het Basis Informa (BIC) van de vliegbasi geen Jaap Schouten i dat noemt voor de n 55-Jarige leeftijd zijn moet beëindigen. Literatuur, Duits, Engels, muziek, tekenen, beeldende kunst en thea ter worden waarschijnlijk de onder delen van een nieuwe uitwisseling tusst1 Soest Nederland en Soest Duitsland. Contacten hierover zijn gelegd tussen het Griftland College en het Archigymnasium. Het idee is dat tientallen leerlingen van beide scholen elkaar eenmaal per jaar een week opzoeken. Docenten van de Soester school hebben dit vorige week besproken met directeur Hein van het Archigymnasium. Hein opperde het idee toen de Griftlanders op uitnodiging in Duitsland waren voor de opening van de expositie van tekeningen, die leerlin gen van beide scholen in mei tijdens Soest-Soest hebben gemaakt. De werk weken van de scholen zullen overigens los staan van deze tweejaarlijkse uitwis seling. "Het moet een aanvulling worden op Soest-Soest en het kan elkaar ook on dersteunen en versterken," zegt Ruud ten Kley van het Griftland College. Vol gens de docent lichamelijke opvoeding is het de bedoeling dat de spreek vaardigheid en het onderlinge begrip worden bevorderd. Zijn sectie is reeds enthousiast en Ten Kley gaat proberen ook andere collega's warm te krijgen voor het initiatief. Dependance Ten Kley: "Het Archigymnasium heeft een dependance bij de Möhnesee (het even buiten Soest gelegen meer-red.), waar de leerlingen en de docenten gra tis kunnen overnachten. Daar is van al les mogelijk. Surfen, roeien, volleybal, voetbal, tafeltennis, cabaret, toneel, fietstochten en noem maar op." De Duitse sectie moet een belangrijke rol gaan spelen. In overleg met het Archigymnasium zou een aantal boeken kunnen worden besproken en kunnen de scholieren uittreksels en samenvattin gen vergelijken. "Het belangrijkste is natuurlijk dat er Duits wordt gespro ken," aldus Ten Kley. Hij heeft vorige week met twee collega's en zes leerlin gen een kijkje genomen bij de dependance van het Archigymnasium. Omdat dergelijke werkweken (ook in klassikaal verband) veel voorbereidin gen vergen en het Griftland College op zoek moet naar een verblijfplaats voor de Duitse scholieren, verwacht Ten Kley niet dat er komend schooljaar al leerlin gen van beide scholen bij elkaar op be zoek komen. De uitwisseling zou zijn bestemd voor jongeren van 4 mavo, 4 havo en 5 vwo. Ten Kley: "Je zou het zo kunnen doen dat het Griftland College in september naar het Archigymnasium gaat en dat de Duitsers in mei of juni hierheen komen. Maar dat wordt dan pas in het volgende schooljaar." harmonisch gezin. Dat van zijn zes kin deren er drie zijn voetsporen hebbei gedrukt en ook in het onderwijs terecfi gekomen zijn bewijst wel dat hij oi thuis een inspirerend voorbeeld is g weest. De laatste jaren zijn voor het onderwijl in het algemeen, en zeker voor directeu ren ("hoofden-der-school) niet de ge makkelijkste geweest. Ook Henk Krop fen. De bekende ster heeft dat aan den lijve ondervonden foon met:"VoorIicht] "Er is veel in beweging, je hebt mei Schouten" is dan me steeds meer organen te maken en j< Leeftijds Ontslag (FL moet voortdurend overleggen. En ei móet al zo veel in zo'n school... Ik beo misschien een beetje ouderwets - mei die computers en zo, daar weet ik niel zo veel van - maar ik ben nog lang nie: uitgeblust." Vorige week nog is hij - voor het laats! - met zijn leerlingen op kamp geweest. Juist aan de jaarlijkse schoolkampen bewaart hij de plezierigste herinneringen en hij is gelukkig altijd nog fit genoeg geweest om daarvan met volle teugen te kunnen genieten. Meer afstand Met Henk Krops vertrekt een markante figuur uit het onderwijs in Soest, die ook een belangrijke rol speelde in de onder linge samenwerking met andere scholen, ook over de identiteitsgrenzen heen, en zo o.a. aan de wieg stond van het directeurenconvent, samen met de toen malige collega's Bakker (de Wiekslag) en Van de Velde (Waterinkschool) en daarmee o.a. een aantal jaren lang een jaarlijkse "onderwijsdag" in Soest orga niseerde. De laatste jaren heeft hij al wat meer "afstand" genomen door (op nieuw) naar Hilversum te verhuizen. Soest hoeft hem overigens nog niet he lemaal te missen, want hij blijft actief als lid van de plaatselijke regelings- commissie voor de Avondvierdaagse, die hij 15 jaar geleden samen met Johan Baks en Gert Dazelaar ook (eindelijk) in Soest van de grond kreeg. "Toen we de laatste jaren daarvóór met 14 Soes ter scholen in Baarn meeliepen zeiden we: waar zijn we nou toch mee bezig?" Ook blijft Henk Krops betrokken bij de Soester damvereniging, waarvan hij vol gend jaar de jeugd gaat begeleiden, en voorlopig blijft hij ook aan als chauffeur- vrijwilliger op de bus van het Ben- tinckfonds. Soest is dus nog niet van Henk Krops af, al is hij vast van plan het voortaan alle maal wat in een rustiger tempo te gaan doen. Waar hij in elk geval erg dankbaar voor is, is zijn uitstekende gezondheid. Ik heb in al die jaren nauwelijks een dag hoeven te verzuimen, hooguit mis schien eens voor een griepje. Daar ben ik erg blij om..." Aan een tijd van 36 jaa die begon op 1 augusti als dienstplichtig militai de Koninklijke Marech* over in beroepsdienst toenmalige grenspost andere veel paspoorte Een jaar lang was hij de Gemeente Politie het toen zo roerige A gareel te houden. Di overstap naar de Ko macht en werd het bu voor tien jaar zijn niei De volgende haltepla Sluis, waar hij niet ze wel werkte. De vlieg' ving hem toen op, eei en de laatste acht jaai voorlichting, een func lijf was geschreven. E met de vele en lang ni lijke journalisten. D kranten, dag- en wee televisie, kenden alle ten als de man die ze waar ze zaken konde laatste dagen bij Luchtmacht - want d moeten diverse zakei geld en is hij soms r kende witte gefc Paltzerweg te vindei nu voor hem essen voorlichtingsman, is van de Muur in Ber in mijn werk, maar wat gedaan. De bo ren achter het Uze eens weg. Ik heb da ders ervaren. Zorit sen, werd een kouc Het directe gevolg trek van de Amer dat we bijna dage fronteerd met zak aanwezig was. M Oorlog speelden een rol van beteke gebeuren in Joegc

Soester Courant | 1996 | | pagina 12