1" Couzy met slaande deuren vertrokken ischeid voorlichter Jaap Schouten halve prijs... of minder Twets, ist' Herdenking van jarige luchtmacht Kleur in Wethouder de Haanschool de Bedstee Voorronde Karaoke Mega Tour in café De Gouden Leeuw Apaches komen naar Nederland Jop toch geen flop...? Voeger ging je er voor, nu doe je het omdat het moet De gehele zomerkollektie en restanten lingerie Openingstijden tot 29 juli: dinsdag, donderdag en vrijdag van 13.30 tot 18.00 uur, woensdag van 9.00-12.30 uur en zaterdag van 11.00-16.00 uur. Elf bekeuringen bij snelheidscontrole Autotelefoon weg op Batenburgweg PAGINA, 1g WOENSDAG 10 JULI 1996 Blikseminslag aan Kampweg, Postweg houdt het droog Agenda Medische dienst Hulpverlening 1 Kerkdiensten 'De militair die tegen de politiek vocht' Eerbetoon op vliegbasis voor gevallenen Basisscholieren sluiten project af met veiling Opleiding squadron bijna voltooid school vol met ouders en in me en gr. lijn h. lidder vie "Afscheid nemen van de Konink lijke Landmacht is afscheid nemen van mensen die mij dierbaar zijn. Een groot deel van mijn leven en mijn hele loopbaan heb ik in uw midden doorgebracht. Ik kijk daar vandaag met grote dankbaarheid tig. En ik ben er trots op dat ik lar van die tijd uw bevelhebber logen zijn." jgon de 55-jarige luitenant-gene- Henri (Hans) André Couzy jrdagmorgen in een stromende re- jijn afscheidsrede op de Vlasakkers, ijl op een overdekte tribune de ge lden zaten, moesten niet alleen de manschappen, maar ook gene- de plechtigheid in een soms neer- ;ende regen meemaken, jeeste VIPS waren militairen met chtgenotes, van wie de meeste da- ;ennelijk traditioneel waren voor- an opvallende grote hoeden. Wei- nigtjn arriveerden droogvoets in de tri bune, want je staat als militair immers vooir paal als je gebruik maakt van een paraplu. Ze werden door een omvang- nog helemaal geen gewon rijke pers gadegeslagen en onder elkaar 5 6cwon wercj er ai gemompeld: Heb jij een esiaschool had - misschien oo bobb gezien?" Nee wel zag men bussen - fliMiin, Aa mde firma Vobo die hen vervoerden, in Han Hpm' 1 u maar geen minister of staatssecretaris her nï Volgct van Defensie, geen kamerleden of voor- 'h„lL°° ln an,dere?lngen- "D mannen van politieke partijen. 1001 was vooral een leer-schoo :siaschool meer een expressie 'Schande' Ve deden ook meer aan excui "Is dit de straf voor een scheidende ge- oorbeeld, al mocht dat in he neraal die het lef had om tegen de po- ^ooïtiM.en i1 litiek in te gaan? Mag de politiek wel - een generaal bekritiseren maar niet an dersom? Meent de politiek dat zij het altijd bij het rechte eind heeft? Ik vind dit een diep treurige zaak. Hij krijgt de rekening van Joegoslavië, terwijl hij zich daar tegen heeft verzet. Niet hij, maar dë politiek liet onze mensen gaan met oud materieel en rood verroeste wapens. Een schande dat juist de politiek zich zo negatief in de kaart laat kijken." Een rijkelijk besnorde kolonel wilde wel even reageren, maar moest eerst weten of ook zijn naam in de krant werd ge zet. "Helaas leven we in een maatschap pij dat men kennelijk niet veel meer kan -lige jaren rondom de Integra zeg?en of h?!, ïï?.rdt dl!idelijk °p -ie ,re" fusie tussen de beide schold W™g f, 3 Waj T, Vaiï-de Vele1 ik, die uiteindelijk leidden to 5ie S deZel?e 3? hef3n' al voor het gebouw van d, dmfden ze ook ru.terbjk te erkennen -hnr,i An l dat de scheldende generaal soms wel als ran de kfif ?K°e™ln^ t0 een olifant door de porseleinkast had can de KBS, wil hij met lan; H Al met al heeft hij er dertij jaren op zitten bij het katho Afscheid wijs, dat hij altijd uit overtui' Couzy prees zijn mensen voor hun in zet in soms moeilijke omstandigheden en noemde onder andere het voormalig Ipegoslavië. Opvallend dat juist hij er ;nneli)k anders over dacht dan vele 'ficieren, want duidelijk was zijn 'oord: "Officieren zullen zich meer dan iit moeten realiseren dat het leger een istrument is van de politiek. Louter lilitaire afwegingen volstaan niet bij internationale inzet." Het is in tegen- trijd wat hij in zijn boek "Mijn jaren als ievelhebber" schrijft. Daarin gaat hij in I y.vijvi, v.11 I kamp met de meisjes. Dat le 1 reacties op. Sommige ouder zich af of ik misschien van d kant was. Ik kwam bovendie: n Soest, dat scheelde natuurlij! meeste autochtone Soester ls vanzelfsprekend naar di ooi, die toch wat behoudende beetje omstreden is hij altiji "Mijn vrouw zegt wel eens: di /an Soest draagt je op handen helft moet weinig van je heb e heeft gelijk, denk ik." iek-christelijk op de reorganisaties binnen de land macht en de gevolgen daarvan en aan het eind kwam het allemaal weer goed met de woorden: "Dat we dit bereikt hebben, is te danken aan uw inzet, uw loyaliteit en uw professionaliteit. Daarom was ik er zo trots op uw bevel hebber te zijn en ik zal u missen". Om 11.20 uur klonk uit de mond van Couzy: "Generaal Schouten, hierbij draag ik het bevel van de Koninklijke Landmacht aan u over." Kennelijk was hij even in hogere sferen door te zeggen: "Hierbij draag ik het bevel van de Ko ninklijke Luchtmacht....eh.. Landmacht aan u over". Het bracht bij de enkele militairen van de Koninklijke Lucht macht een brede glimlach te voorschijn. Ontwikkelingen Luitenant-generaal Maarten Schouten (52) nam als de nieuwe Bevelhebber der Landstrijdkrachten het woord. Hij hield zijn gehoor voor dat de krijgsmacht on der invloed staat van turbulente externe ontwikkelingen en daarom een rpeta- morfose ondergaat, waarmee het verle den als "klein werk" werd vergeleken. Volgens zijn overtuiging was men met de herstructurering op de goede weg. Om de problemen het hoofd te kunnen bieden vroeg hij met klem de onvoor waardelijke steun van al zijn militairen en burgerambtenaren. "Anders dan in sommige andere landen staat het perso neel van de krijgsmacht in ons land niet boven of naast, maar in de samenleving. Dit laat onverlet dat de krijgsmacht een organisatie is met een specifiek normen en waardepatroon dat intern en extern wordt geprofileerd binnen door de po litieke leiding van Defensie aangegeven kaders." Daarmee was duidelijk zijn vi sie bepaald en kan Den Haag verlicht ademhalen. Hij beslodt met: "Ik vind het een voorrecht dat ik het bevel over de Koninklijke Landmacht op mij mag nemen. Wij vormen samen immers een organisatie, waarop wij met recht trots mogen zijn. Laat dit ons inspireren om zonder om te kijken voort te gaan op de ingeslagen weg, zij aan zij en met voort varendheid. Er is deze eeuw binnen en buiten onze landsgrenzen nog veel te De nieuwe bevelhebber luitenant-ge neraal Maarten Schouten. doen voor de Koninklijke Landmacht. Het ga u allen wel." Défilé Het was of het weer het toen welletjes vond met al de regen, want ineens klaarde de lucht op. Daardoor kreeg het défilé bestaande uit enkele keurig mar cherende eenheden en de 110 voertui gen in diverse soorten, een wat vrolijker gezicht. De scheidende generaal Couzy werd tenslotte uitgeleide gedaan door een speciaal escorte van de 11e afdeling rijdende artillerie "de Gele Rijders", waar hij ooit commandant van is ge weest. Staande in een oude artillerie trekker verliet hij onder een erehaag van geheven kanonnenlopen en applaus van zijn mensen het plein. Daarna was het voor "all ranks" aperitief en lunch in een enorme grote tent. In een oude artillerie-trekker werd Couzy door een erehaag van geheven kanonnen van het plein gereden. Bij het afscheid waren geen politieke kopstuk ken van de regering aanwezig. gesteund, maar zonder fana- loem het altijd een katholiek- school, zoals je ook protes- telijke scholen hebt. In prin- -reen altijd welkom, we heb- :cumenische school, maar op aarde: we passen het onder in en maken geen uitzonde- 'soonlijk leven is het Heni niet altijd voor de wind ge- al het overlijden van zijn eer- heeft hem tot op zekere :kend, al vond hij later in een welijk nieuw geluk en een i gezin. Dat van zijn zes kin- rie zijn voetsporen hebben ook in het onderwijs terechi ijn bewijst wel dat hij ook ïspirerend voorbeeld is f aren zijn voor het onderwijs jeen, en zeker voor directeu- len-der-school) niet de ge- êeweest. Ook Henk Krops in den lijve ondervonden, in beweging, je hebt mei r organen te maken en je aurend overleggen. En er 'eel m zo'n school... Ik ben ïn beetje ouderwets - met ;rs en zo, daar weet ik niet maar ik ben nog lang niet nog is hij - voor het laatst ïrlingen op kamp geweest, jaarlijkse schoolkampen e plezierigste herinneringei jkkig altijd nog fit genoeg laarvan met volle teugen te :ten. and ops vertrekt een markante onderwijs in Soest, die ook eJ-°' sPee^e in de onder- - ng niet andere scholen, Jentiteitsgrenzen heen, en de wieg stond van het ivent, samen met de toen- i's Bakker (de Wiekslag) Jde (Waterinkschool) en sen aantal jaren lang een erwijsdag" in Soest orga- tste jaren heeft hij al wat J" genomen door (op- ilversum te verhuizen, m overigens nog niet he il, want hij blijft actief als plaatselijke regelings- >r de Avondvierdaagse, jeleden samen met Johan Dazelaar ook (eindelijk) gr°nd kreeg. "Toen we i daarvóór met 14 Soes- Baarn meeliepen zeiden /e nou toch mee bezig?" c Krops betrokken bij de eniging, waarvan hij vol- ugd gaat begeleiden, en nj ook aan als chauffeur- de bus van het Ben- niet van Henk Krops af, i plan het voortaan alle- rustiger tempo te gaan ti elk geval erg dankbaar lts.tekende gezondheid, e jaren nauwelijks een ïrzuimen, hooguit mis- een griepje. Daar ben let ingang van 1 augustus zal men i het Basis Informatie Centrum JIC) van de vliegbasis Soesterberg geen Jaap Schouten meer aantref fen. De bekende stem aan de tele- ifoon met:"Voorlichting, adjudant Skhouten" is dan met Functioneel Leeftijds Ontslag (FLO), zoals men lat noemt voor de militair die op 55-jarige leeftijd zijn dienstverband loet beëindigen. ian een tijd van 36 jaar komt een eind, lie begon op 1 augustus 1960 toen hij Els dienstplichtig militair zich meldde bij pe Koninklijke Marechaussee. Hij stapte over in beroepsdienst en heeft aan de loenmalige grenspost Zevenaar onder ïndere veel paspoorten gecontroleerd. Een jaar lang was hij gedetacheerd bij le Gemeente Politie Amsterdam om iet toen zo roerige Amsterdam in het gareel te houden. Daarna volgde de [overstap naar de Koninklijke Lucht- fcmacht en werd het buurland Duitsland ivoor tien jaar zijn nieuw werkterrein. De volgende halteplaats was Nieuwer I Sluis, waar hij niet zeven jaar zat maar wel werkte. De vliegbasis Soesterberg ving hem toen op, eerst in de bewaking 1 en de laatste acht jaar in het geven van voorlichting, een functie die hem op het lijf was geschreven. Hij wist om te gaan met de vele en lang niet altijd gemakke lijke journalisten. De mensen van de kranten, dag- en weekbladen, radio en televisie, kenden allemaal Jaap Schou ten als de man die ze op de plaats bracht waar ze zaken konden doen. Nu, in zijn laatste dagen bij "zijn". Koninklijke Luchtmacht - want daar is hij trots op - moeten diverse zaken nog worden gere geld en is hij soms nog even in dat be kende witte gebouwtje aan de Paltzerweg te vinden. Op de vraag wat nu voor hem essentieel is geweest als voorlichtingsman, is zijn reactie: "De val van de Muur in Berlijn heeft niet alleen in mijn werk, maar ook persoonlijk heel wat gedaan. De boze vijand van giste ren achter het IJzeren Gordijn was in eens weg. Ik heb dat als iets heel bijzon ders ervaren. Zonder een schot te los sen, werd een koude oorlog gewonnen. Het directe gevolg daarvan was het ver trek van de Amerikanen hier, een tijd dat we bijna dagelijks werden gecon fronteerd met zaken waarbij veel pers aanwezig was. Maar ook in de Golf Oorlog speelden de Amerikanen hier een rol van betekenis en daarna het hele gebeuren in Joegoslavië." "Het was ook de tijd dat het vliegtuig lawaai als irriterend werd gevonden en een klachtenlijn werd geopend. Minder prettig was dat sommigen meenden hun misnoegen in persoon te moeten uiten. Klagen kan een goede zaak zijn, maar hou het wel netjes. Na 36 jaren kijk ik niet met negatieve, maar met gemengde gevoelens terug. Het is allemaal zo an- Adjudant Jaap Schouten is deze maand voor het laatst voorlichter van de koninklijke luchtmacht. De 55-jarige krijgt functioneel leeftijdsontslag (flo). ders geworden, vroeger ging je er voor maar nu gaat alles in opdracht. Gevoels matig is dat een groot verschil." Lingerie en damesmode Rademakerstraat 11-13- Soesterberg Telefoon: 0346-35 18 45 Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103, tel. 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 351555; werkda gen 12.00-13.00 uur; overige tijden: tel. 035-5487411; alarmnummer: 06-11. Grofvuil Tel. 035-6093666. Meer berichten over Soesterberg op pagina 15 Bij een snelheidscontrole op de Kamp weg zijn elf automobilisten bekeurd. Ze werden vrijdag tussen twee uur en kwart over drie betrapt. In die periode pas seerden 140 voertuigen. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 64 kilometer per uur. Uit een auto, die stond geparkeerd op de Batenburgweg, is een autotelefoon ontvreemd. De diefstal werd vorige week gepleegd. Het slachtoffer is een 43-jarige inwoner van IJsselstein. Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (0346) 35 12 52. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (035) 602 18 41 Zangers in de dop krijgen vrijdag 12 juli de kans om door te breken. In café De Gouden Leeuw aan de Rademakerstraat kan men vanaf 20.30 uur zijn talenten tonen tij dens de voorrondt van de Natio nale Karaoke Mega Tour. Door het hele land worden in zo'n 200 horecagelegenheden voorrondes gehou den met op vrijdag 11 oktobër de halve finale. De winnaars daarvan worden persoonlijk uitgenodigd en presenteren zich medio december in de grote lande lijke finale. Bekende Nederlandse arties ten zullen, onder toezicht van een nota ris, de jurering verzorgen. De winnaar van die finale krijgt een geheel, ver zorgde zestiendaagse reis naar Cura$ao en mag optreden in het hotel in Willemstad, waar hij logeert. De tweede prijs is een geheel verzorgde reis naar Mallorca. De derde prijs is een lang weekeinde Euro Disney. Deelname aan deze karaoke is kosteloos. Vooraf dient men wel het inschrijfformulier in De Gouden Leeuw op te halen wat zelfs ook nog op de vrijdagavond kan. En voor hen die er nog meer van willen weten is het telefoonnummer van de Karaoke Mega Tour: 072-5334422. Naast de Chinook van het 298 squadron, de Cougar van 300 squadron, beide op de vliegbasis Soesterberg, komt met ingang van januari 1997 de Apache van het 301 squadron THG/KLu op Gilze- Rijen. Het jaar 1996 stond voor het technisch en vliegend personeel van het 301 squadron in het teken van studie en op leiding, het werken aan en het vliegen in de Apache, de modernste gevechts- helicopter. Daarvoor staken ze begin van dit jaar de oceaan over naar Ame rika. Via de opleidingscentra Fort Rucker, Fort Eustis en Corpus Christi arriveerden ze in Fort Hood voor de "finishing touch". In de maand augustus Zaterdag 6 juli werd onder andere ook het vliegdorp verrast door een echte ouderwetse onweersbui met zware re genbuien. Midden in donderslagen en neerstortende regen klonk de brand weersirene nog angstwekkender, toen het gebouw TNO aan de Kampweg blikseminslag meldde. Ook vanuit de Dumoulinkazerne en andere grote ge bouwen reageerden deze melders, een bewijs dat de slag vrij hevig moet zijn geweest. De brandweer kon geen directe schade constateren dan computers die behoorlijk uit balans waren. De bewoners van de Postweg konden na de regenval een positieve conclusie trek ken. De nieuwe riolering bleek tot hun vreugde de aanvoer van hemelwater aan te kunnen, zodat ze niet hun laarzen te voorschijn hoefden te halen. Kort voor de aanleg van de nieuwe riolering wer den de bewoners nog tweemaal gecon fronteerd met wateroverlast, omdat de oude riolering het water niet voldoende kon afvoeren. Wie durft nog te beweren dat het JOP niet door jongeren wordt bezocht? Deze keer waren het leerlingen van een school uit Utrecht, op doorreis naar Amers foort. Hun reactie: "Hadden wij maar zo'n jeugdhonk!" Zo hoor je het nog eens van een ander... wordt het administratief, technisch en vliegend personeel van het 301 Apache squadron aan een zware proef onder worpen en moeten ze leren op eigen benen te staan. Het is niet zo maar een oefening van enkele dagen, tot medio december zul len ze er hard aan moeten trekken. Op 20 december keert de hele eenheid weer terug naar de basis Gilze-Rijen in Ne derland, direct gevolgd door de twaalf Apache-helicopters. Medio januari 1997 worden ze aan de Koninklijke Luchtmacht toegevoegd en zal Soester berg ongetwijfeld nader kennismaken met dit nieuw paradepaardje van de luchtmacht. Woensdag 10 juli 13.30 bridge-instuif, Drie Eiken Donderdag 11 juli 13.00 koersbal, Drie Eiken Vrijdag 12 juli 14.00 try-out musical, W. de Haan- school Zaterdag 13 juli 09.00 tennis, open BCD-toernooi, Sportpark Zondag 14 juli 09.00 tennis, open BCD-toernooi, Sportpark 21.00 karaoke, Gouden Leeuw Maandag 15 juli 17.00 tennis, open BCD-toernooi, Sportpark 11.00 Rondje Soesterberg, Radio Soest Dinsdag 16 juli 17.00 tennis, open BCD-toernooi, Sportpark Woensdag 17 juli 17.00 tennis, open BCD-toernooi. Sportpark 13.30 bridge-instuif, Drie Eiken Opgaven: tel. 351252. Zondag 14 juli ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger: zr. Marie-Anne v. Erven Zaterdag 19.00 cantores Zondag 09.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkehnanstraat 99-101 10.00 ds. M.A.A. Nawijn STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis Ier Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P.J. Galjart, Prof. Lorentzlaan 21, tel. 351200. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, <tekst>Kampweg 50, tel. 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort inen via het ant woordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 351789, b.g.g. 351658 of 351437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06- 8344* (20 ct. per minuut). Drieëntachtig jaar geleden werd op de vliegheide bij het dorp Soester berg de Koninklijke Luchtmacht opgericht. Daarmee ontstond het oudste militaire vliegveld van Ne derland, de Vliegbasis Soesterberg. Het is bij de luchtmacht traditie om jaarlijks op 1 juli op haar "baker mat" het overleden luchtmacht- personeel te herdenken. Ze stonden en zaten op dat dierbaar plekje grond, waar eens de luchtvaart ontstond. Zoals bij de luchtmacht te doen gebruikelijk is, kwamen alle een heden en delegaties in volgorde van be langrijkheid en omzoomden het plat form rondom het monument uit 1923. Kennelijk had men op meer mensen gerekend gezien de vele, onbezette stoe len. Naast militaire- en burger autoriteiten waren veel nabestaanden van luchtmacht militairen en -burgers gekomen, die in de afgelopen twee ja ren afscheid van hun geliefden hadden moeten nemen. Het was daar dan ook stil, ondanks de aanwezigheid van zovelen. De Bevelhebber van de Lucht strijdkrachten, de generaal B.A.C. Droste, weet op zulke aangelegenheden een bijzondere stempel te drukken. Het bewijs daarvan is het in militaire stijl groeten van alle aanwezigen per eenheid en een stipte afwerking van het ceremo nieel. In zijn openingswoord legde Droste de nadruk op het belang van elk individu Hef was al lang bekend dat er kleur in de Wethouder de Haanschool zit, maar zoals het begin juli was heeft ze nog niet vaak meegemaakt. Elk jaar wordt een thema gekozen voor het opzetten en uitvoeren van een bepaald project. Deze keer werd ge kozen voor het project "Kunst bij de kop, Kleur". Het is uitgegaan van een aantal reproducties van bekende kunstenaars en verdeeld in kleurgroep. De primaire kleuren zijn daarin geel, blauw en rood gevólgd door de secundaire kleuren groen, oranje en paars. Verder de 'niet'- kleuren zwart en wit en de aardkleuren amber, bruin en sienna. Elke klas had zijn eigen hoofdthema in kleur en dat werd ook duidelijk door borden aangegeven. Door de school lie pen de kleurlijnen die in de hal een sa menspel voerden. Alle leerlingen moch ten hun gaven en talenten op die veel heid van kleuren uitvoeren en dat heb ben ze gedaan. In de ruime hal stonden en hingen de uitgekozen exemplaren als een sierlijke wand. De kleur geel was natuurlijk afgeleid van Vincent van Gogh met zijn zonnebloemen, maar ook het groen van zijn groene bossen. In het blauw herkende men duidelijk het werk van Yves Klein, terwijl Barnett Newman de inspirator van het rood was. Claude Monet, de man van kleur ep licht was in oranje en violet weergegeven. Licht en donker werden vooral door de kleintjes treffend weergegeven in licht en schaduw. Dat kleuren ook een gevoelsmatigheid kunnen uitdrukken, kon men op diverse panelen duidelijk zien en zelfs voelen. Zo waren zonne bloemen op een kunstzinnige wijze op het doek aangebracht, waarbij de kleu ren in elkaar overgingen. Als kinderen op die leeftijd eeft gave hebben om dat te kunnen, dan mag men dat met recht binnen de Koninklijke Luchtmacht. "Een mens vul je niet zo maar even op. Daarom zullen wij hen niet vergeten." Ook de hoofdluchtmachtpredikant nam het woord. "Mensén met hun eigen le ven, inzicht, arbeid, talenten en inzet in dienst van de luchtmacht. We kijken met respect naar hen die ons zijn voor gegaan en onze gedachten gaan uit naar de vele nabestaanden." Tussen de spre kers speelde de Kapel van de Konink lijke Luchtmacht aangepaste hymnen. De aalmoezenier sprak daarop een kort gebed uit. Opvallend was dat alleen bij Het geheel kwam over als een bijzonder verzorgd project. Woensdagavond 3 juli stroomde de den om niet alleen het werk te zien maar ook te kopen. Onder leiding van veilingmeesters Fiona v,an den Hout en Christian de Jong, beiden leerlingen van groep 8, werd er geboden op een veer tigtal "stukken". Ondanks het ineens uitvallen van het licht ging het bieden door en ontlokte bij Christian de Jong de opmerking dat het bieden nu veel beter zou gaan, omdat in het schemer de schilderijen nog mooier waren. Een kleuter, zittend op de schoot van moe der, zei, wijzend op een soort reproductie van Van Gogh en tot verba zing van de omstanders: "Mam, dat is van Van Gogh, want het is een streepjeszonnebloem en dat heeft onze juf verteld." Toen er boven de honderd gulden werd geboden, maakte iemand een opmerking of men ook kon pinnen. Veilingmeester Fiona getuigde van za kelijk inzicht door na het afhameren er onmiddellijk toe te voegen dat er con tant betaald moest worden. de luchtmacht alle niet ingedeelde mi litairen daarbij hun pet afzetten, iets wat men bij de overige krijgsmachtdelen niet ziet en derhalve de luchtmacht siert. Terwijl dreigende donkere regenwolken alleen maar overwaaiden en de wind de vlaggetuigen luid deed slaan, werd staande het Wilhelmus aangehoord. Voor vele nabestaanden was dit een zeer emotioneel moment. Veel oudere aanwezigen bogen het grijze hoofd toen een minuut stilte in acht werd genomen. Directeur Gerrit Stekelenburg had dui delijk aan de wieg gestaan van al deze kunststukken, want bij elk element wist hij iets te vertellen. "Het is een project geweest waar we met elkaar drie weken aan hebben gewerkt. Het mooie is dat het resultaat een optelsom is van een gezamenlijke arbeid. Leerkrachten en leerlingen moesten met elkaar op een zelfde lijn komen en daarin zijn we ge lukkig geslaagd. De stukken worden in een openbare verkoop verkocht om enigszins het hoofd te kunnen bieden aan de gemaakte kosten. Vergeet niet dat er veel is gespendeerd aan materi aal." Een groet aan hen die vielen. gende blauw in al zijn varianten tonen kunstenaars in de dop. Resultaat

Soester Courant | 1996 | | pagina 13