8! 98 I t* 21!5 I9!s tl" RKT de J AATS Negen dagen achtereen achter dambord ONZE GRATIS Z0MERBEURT STAAT GARANT VOOR 'N PRETTIGE VAKANTIE PRETTIGE VAKANTIE Sportkoepels in Soest 1932-1962 Btlëtiek 0P=op aardbei of asafe. ster Courant VAKANTIE BEZORGERS Hoe werkt de 06-11 alarmlijn? ISOESTERRERGI' Gevraagd Wildschut Optiek Met boswachter langs beelden in Kasteel Groeneveld BEKIJK 'T, SAMEN! PAGINA 1 WOENSDAG 10 JULI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 15 Maagklachten spelen Dick van den Broek parten 5 - 6017469 SCHAKEN Schaakkampioenen dagen Soest uit voor simultaan VOETBAL Soest oefent tegen FC Zwolle en FC Utrecht 2 Soester Courant Ook softballers zien wedstrijd in water vallen RobertJan Sall begint overmorgen aan NK dammen aspiranten DAMMEN een initiatief van H0YA in samenwerking met uw opticien Een stukje Soester (sport)geschiedenis Gehandicapt, arbeidsongeschikt BOND VAN GEHANDICAPTEN EN ARBEIDSONGESCHIKTEN Dakwerken Duivenberichten I Wie aan sport doet leest de Soester Courant U least al een Uégane voor f 699, p.mnd.* )t 50%. Bovendien grondig getest en inologie. Hij is al ipelt? Dan is het de tbijzijnde dealer te n voorbehouden 000 km per jaar RENAULT EEN EIGEN MANIFR - VANLEVFN Dick van den Broek heeft het gepro beerd tijdens het Nederlands kam pioenschap halve marathon, maar laagklachten speelden de Pijnen- rger parten en dwongen hem uit- .adelijk de strijd te staken. Van den Broek is in vorm en voelde zich sterk aan de start in Deventer. I Hij kon het tempo van de, voorna- 'melijk door Ethiopische atleten, ge- I vormde kopgroep moeiteloos bij- I benen. De doorkomsttijd van de '^oester na vijf kilometer bood uit- rwicht op een goed resultaat. Van den ^roek bezette op dat moment de lende plaats. ten kilometer verder kreeg hij ech ter last van zijn maag en steken in de I zij. Daarom moest hij zijn tempo itisch verlagen, waarmee zijn kan- op een fraaie positie waren ver- ken. Hij probeerde de wedstrijd uit te lopen, maar de pijn werd inverdraagbaar en dwong hem de rijd te staken. Ook toppers als René rodlieb, oud-winnaar van de 'Ivestercross en Peter van de Velde irlieten het parkoers voortijdig. |Wie durft het op te nemen tegen de clubkampioen bij de jeugd en de se nioren van de Soester Schaakclub? Die vraag stellen Anton Hagens en t Eric de Haan. Zij dagen de burgers van Soest uit I, voor een simultaan op vrijdag 12 juli. L In het EHBO-gebouw aan de [j Parallelweg sluiten de schakers dan het seizoen af. Jeugdkampioen Hagens begint zijn I simultaan om 18.30 uur. Belang stellenden kunnen gratis achter een I bord plaatsnemen. Ook het jeugd- talent Daniël Stellwagen geeft een si multaan. Vanaf 20.00 uur maakt De Haan, kampioen bij de senioren, zijn ronde langs de borden. Aanmelding van te voren is niet ver plicht, maar wordt wel op prijs ge steld. Informatie kan worden inge wonnen bij Rob van Aurich, tel. 0653-264115. Op het oefenprogramma voor de se lectie van sportorganisatie Soest staan twee opvallende namen: FC Zwolle en FC Utrecht 2. Op donderdag 8 augustus spelen de blauwwitten een vriendschappelijke wedstrijd tegen FC Zwolle. Het duel begint om 19.00 uur op de Bosstraat- Oost. Vijf dagen later (dinsdag 13 augus tus) volgt in het kader van de voor bereiding op het seizoen een oefen wedstrijd tegen het tweede team van FC Utrecht. Om 19.30 uur wordt er afgetrapt, eveneens op het terrein van Soest. in Soest voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 601 41 52 De wedstrijd was twee innings op weg toen de scheidsrechters besloten dat het niet langer verantwoord was om te spelen. En dus werd de soft- balwedstrijd tussen Quick 3 en De Knickerbockers gestaakt. 'Wimbledon-taferelen' dus in Amersfoort. Op het moment dat de weersomstandigheden roet in het eten gooiden, genoot de lijst aanvoerder van de Koningsweg al van een 7-11-voorsprong. Of de Soesters later dit seizoen nog een keertje naar Amersfoort moeten rei zen, hangt ervan af of het eindresul taat van invloed kan zijn op de eind stand in de eerste klasse. Mocht dat het geval zijn, dan zal het softbalduel vermoedelijk in zijn geheel worden overgespeeld. De Knickerbockers speelden gistera vond thuis tegen Hercules. Het be trof een vooruitgeschoven duel, waarvan de uitslag niet meer in deze editie kon worden meegenomen. De softballers gaan nu op vakantie en hervatten de competitie op vrijdag 16 augustus met een uitwedstrijd tegen het tweede team van Almere'90. Toen hij een jaar of zes was, leerde hij van vrienden het spelletje met de witte en zwarte schijven. Nu is hij nog de enige van dat groepje, die lid is van DVSB. En Robert Jan Sall, inmiddels veertien jaar, is een bege nadigd dammer. Niet voor niets be gint hij overmorgen aan de finale van het Nederlands kampioen schap voor aspiranten. Negen dagen achtereen moet hij plaats nemen aan de speeltafel. De naam van de plaats waar alles zich zal afspelen, had niet toepasselijker kunnen zijn: Mildam, een dorp vlakbij Heerenveen. Elke dag staat voor de jonge Soester één partij op het programma. "Een goede partij kan vijf uur duren, dat is best wel vermoeiend. De rest van de dag heb je vrij en dan kun je spelletjes doen of gaan bowlen en zwemmen. Dit wordt door de bond geregeld," zegt Robert Jan die evenals zijn concurren ten wordt ondergebracht in een gast gezin, zodat hij niet dagelijks ruim drie honderd kilometer in de auto hoeft af te leggen. Robert Jan is al gewend geraakt aan het toernooi-systeem en het logeren bij een vreemde familie. "Meestal zijn het leuke mensen en het eten is meestal wel lek ker. Bekend is ook ongeveer de helft van de dammers die tegenover hem komen te zitten. "Ik ken ze van de centrale aspi ranten training. Dat is zes keer per jaar en soms speel ik tegen ze. Het zal wel vaak remise worden of ik verlies," zegt Robert Jan die niet hoog van de toren blaast. Kampioen Het is de eerste keer dat hij de finale heeft bereikt. Vorig jaar sneuvelde hij in de halve finale. "Ik verloor bijna alles. Dat is ook wel eens leuk, want dan zit je meer ontspannen te dammen en doe je gedurfdere zetten, die je normaal niet zou zetten." Dit jaar, nadat hij voor de tweede achtereenvolgende maal kam pioen van de provincie Utrecht werd, won hij de halve finale en plaatste hij zich rechtstreeks voor de eindstrijd. Veel zal afhangen van de vorm van de dag, die voornamelijk wordt bepaald door de concentratie en eventuele zenuwen. Door nervositeit wordt Robert Jan niet geplaagd, ook al moet hij op de eerste speeldag meteen tegen de nummer twee van 1995 dammen. Met het aspirantenteam van DVSB heeft de brugklasser van het Griftland College al ervaring opgedaan tijdens nationale titeltoernooien. In 1994 werd DVSB Nederland^ kampioen, vorig jaar eindigden Robert Jan en co. als vierde. Per week besteedt hij al gauw zeven uur aan de denksport. Elke maandag en soms ook op vrijdagavond speelt hij in "Een goede partij kan vijf uur duren en dit is best wel vermoeiend,zegt Robert Jan Sall van DVSB. Foto: Goos van der Wilt clubverband (de laatste drie jaar werd hij jeugdkampioen van DVSB) en thuis oefent hij tegen de computer, een oppo nent die hem in de meeste gevallen te slim af is. Daarnaast voetbalde hij in het afgelopen seizoen in de C4 van S.O. Soest. Of deze sporten volgend jaar nog samen gaan, weet hij niet op dit mo ment. De komende anderhalve week vraagt het dammen alle aandacht. "Onlangs werd me gevraagd met spoed een ambulance te bellen in verband met een ongeval. Ik heb veel tijd verloren laten gaan door een telefoonboek te zoeken en ver volgens het nummer van het zieken huis te vinden. Ik wist van het be staan van de 06-11 alarmlijn, maar durfde die niet te gebruiken omdat ik niet wist hoe dat werkte." Aldus een reactie van mogelijk één van velen. Hij voegde daaraan toe waarom zoiets niet eens in de krant gezet kon worden. Het zou velen juist over de drempel kunnen helpen. Deze reactie is de andere kant van de medaille, want 06-11 wordt ook veel voor de grap ge beld, wat bij 06-11 niet op prijs wordt gesteld. Men maakt gebruik van tijd en lijn die daadwerkelijk mensenlevens kunnen redden. Geruime tijd geleden werd de alarmlijn geïntroduceerd met: "Als elke seconde telt, dan is 06-11 snel gebeld" en "Nul- zes-één-één, voor alarm alleen". Hieruit blijkt dat de lijn alleen gebruikt moet worden als het echt nodig is. Wat men moet doen: Draai of druk 06- 11. Iemand meldt zich met "06-11 cen trale". Vertel waar en van wie u hulp moet hebben, dus van politie, brand weer of ambulance. Geen verhaal wie u bent en dat u ineens een klap hoorde enz. Nee, het moet direct zijn, bijvoor beeld: "Plesmanstraat 895, Soesterberg, met spoed ambulance". Het lijkt soms of de verbinding dan wordt verbroken, maar blijf aan de lijn, want 06-11 verbindt u direct door met de betrokken instantie. Vertel daarop wie u bent, wat er gebeurd is en welke hulp nodig is. Maar wie moet je het eerst bellen? Stel dat er een ongeval is gebeurd waarbij brand is uitgebroken en slachtoffers zijn gevallen. Het eerst dienen de slachtof fers te worden geholpen en u vraagt dus via 06-11 om hulp van de ambulance dienst. De ambulance waarschuwt daarop de brandweer en politie, waar door elke vertraging van alle hulp verleningseenheden wordt voorkomen en zo snel mogelijk alle hulp geboden kan worden. V LAAT EVEN UW BRIL NAKIJKEN EN MAAK KANS OP SCHITTERENDE PRIJZEN. 1e PRIJS 4.000,- VAKANTIEGELD T PRIJS CANON CAMCORDER T.W.V. 2.500,- 10 EXTRA PRIJZEN ZONNEBRIL MET H0YA-GLAZEN VOOR ELKE DEELNEMER: GRATIS BRILLENDOEKJE Voordat u met vakantie gaat laat u ons natuurlijk nog even gratis uw bril nakijken. Zo'n zomerbeurt kost u immers niets. En omdat u bij ons alleen de beste vakmensen vindt, bent u ook nog eens verzekerd van de beste kwaliteit. Zodat u na uw gratis brilcontrole met een gerust hart op reis gaat. Er is nog een reden om langs te komen. Want bij ons krijgt u een kraskaart waarmee u geweldige prijzen kunt winnen: 4.000,- vakantiegeld, een Canon Camcorder of een zonnebril met revolutionaire Hoya-glazen. Een brillendoekje krijgt u in ieder geval cadeau. Kom dus langs en ont dek hoeveel prettiger uw vakantie begint! HOYA VISION CARE We care about your eyed ZUIDPROMENADE 14 HARTJE-ZUID SOEST TEL (035) 602 2212 Het begrip "overkoepelende organisatie" komt reeds lang voor in het al gemeen spraakgebruik. Zo ook in de Soester Courant van 29 augustus 1952 met betrekking tot het gezamenlijk naar buiten treden van verenigin gen. Er wordt ook al lang gesproken over een "sportkoepel", waarmee dan bedoeld wordt een overkoepelende organisatie van (meerdere) sport verenigingen, in de ruimste zin genomen. Wat hen bindt is een statutair verband met als doel de behartiging van gezamenlijke belangen van de aangesloten verenigingen op plaatselijk, regionaal, landelijke of interna tionaal vlak. Algemeen bekende landelijke koepels zijn b.v. de Neder landse Sport Federatie, het Nederlands Olympisch Comité, de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond I: S.B.L.O.. Ook in de gemeente Soest kwamen en komen sportkoepels voor. Voor zover was na te gaan mag als eerste worden genoemd de Soester Bond voor Licha melijke Opvoeding (S.B.L.O.). "Op initiatief van de Soesterbergse club A.G.A.V.S." werd op een zaterdaga vond, begin december 1932, in "een sa menkomst gehouden in pension Dcl; ^enhof aan de Soesterbergsche- straat" met algemene stemmen opge richt de "S.B.L.O. ten doel hebbende de belangen der sport te dienen van den Bond in 't algemeen en van de deelne mende vereenigingen in 't bijzonder." Daarbij waren aanwezig de besturen van: Esvac (voetbal Soest); S.T.C. (Soester Turn Club); A.D.O. (Gym- nastiekver. in Soest); A.G.A.V.S. (Al gemene Gymnastiek en Atlethiek Ver eniging Soesterberg); V.V. Soesterberg (voetbal); Korfbalclub De Stormers (plaats niet bekend). Een voorlopig bestuur werd gekozen "hetwelk Statuten en Huishoudelijk Re glement in elkaar (zal) zetten." De ac tiviteiten gelden Soest en Soesterberg. Op dinsdag 30 mei 1933 werd in een, "algemene" bestuursvergadering van de bond medegedeeld dat "bij dezen bond zijn aangesloten de volgende vereeni gingen: "(zie hierboven alsmede) Be Quick. (voetbal Soest). In het activiteiten-programma voor dat jaar staat o.a. opgenomen het onder auspiciën van de bond houden van grote atletiekwedstrijden te Soesterberg. Op merkelijk: daarvoor viel het oog op Soesterberg "omdat te Soest geen enkel geschikt terrein bestaat om naar beho ren athletiek wedstrijden te houden." Aangenomen mag worden dat de bond de oorlog niet heeft overleefd. In de ko lommen met plaatselijk nieuws van de Soester Courant in de periode 5 mei t/ m 31 december 1945 werd de naam van Soester Bond voor Lichamelijke Opvoe ding niet meer aangetroffen, ook niet in de uitvoerige lijst van deelnemers aan het Koninginne- en Bevrijdingsfeest op 31 augustus 1945. II.-S.SJF. De tweede sportkoepel in de gemeente Soest werd de Soester Sport Federatie, die zich uitsluitend op Soest richtte. Voor de oprichting van de Federatie kwamen, op initiatief van de heren W.J. van Schaffelaar, v Groart en J. ten Broeke, op zaterdagavond 29 augustus 1952 "in het zaaltje van de Brandweer kazerne, bestuursleden van bijna alle Soester Sportclubs' bijeen. De op te richten Federatie stelde zich o.a. ten doel: het organiseren van een jaarlijkse sportweek; het houden van voorlichtings- en leiderscursussen; het op hoger plan brengen van de sport; bemiddeling bij het gemeentebestuur; enz. Ook wilde men komen tot het vast stellen van de data der sportuitvoerin- gen van de verschillende verenigingen "om te voorkomen dat men elkaar in de wielen rijdt." De aanwezige vertegen woordigers van de sportverenigingen getuigden van veel sympathie en vlotheid." In principe werd besloten tot oprichting. "Op zaterdag 27 september a.s. zal de definitieve oprichtingsvergadering plaats hebben. Intussen beraden de vereni gingsbesturen zich over de grootte der jaarlijkse contributie e.d.," aldus het ver slag in de Soester courant. Op de voorgenomen zaterdag, 27 sep tember 1952, werd met een enkele hamertik van de voorzitter, de heer W.J. van Schaffelaar, de oprichting van de Soester Sport Federatie bekrachtigd. Daaraan voorafgaand waren statuten en huishoudelijk reglement reeds vastge steld. De doelstelling werd nog wat con creter omschreven: "de volkskracht der Soester bevolking te bevorderen door, in de ruimste zin, de lichamelijke ontwik keling te stimuleren en te ontwikkelen." Voorts bleek uit de statuten dat de Soes ter Sport Federatie "zich zal onthouden van alles wat een of meerdere leden aanstoot kan geven, zodat men dus elk anders principe eerbiedigt en de Fede ratie b.v. geen wedstrijden zal organise ren op Zondag." Ook werd bepaald dat iedere vereniging in deze Federatie slechts één stem zal hebben en dat de "grote" verenigingen dezelfde rechten zullen genieten als de "kleinere". Tot de Federatie traden toe: Tafeltennis vereniging "Shot"; Wandelvereniging "De Eemkanters"; Zwemvereniging "De Duinkikkers"; Soester Politie Sport Ver eniging: Sportvereniging H.J.A. Pe); Motor- en Automobielclub "Soest"; Voetbalverenigingen "S.E.C.", "B.D.C." en "K.P.S."; Gymnastiekverenigingen "Olympia" en "Crescendo". Verwacht wordt, aldus het verslag, dat de overige verenigingen zich ook zullen aanmelden. "Door het ontbreken van documentatiemateriaal konden enige verenigingen niet worden uitgenodigd". De initiatiefnemers Van Schaffelaar, Groart en ten Broeke werden gekozen als voorzitter, secretaris en penning meester van de Federatie. De bedoeling is dit bestuur uit te breiden tot 5 leden. Op het activiteiten-programma staat o.a.: het organiseren van een Soester Sportweek; het namens de sport verenigingen interveniëren bij het ge meentebestuur inzake steun en mede werking in sportzaken; het organiseren van cursussen; enz. Als belangrijk werd nog genoemd dat geroyeerde leden van een sportvereniging niet door de andere aangesloten verenigingen mogen wor den overgenomen indien contributie schuld de oorzaak van het royement is. IIIrS.F.S. Men mag aannemen dat in de stroming van de ontwikkelingen in Soest ook in Soesterberg de oprichting van een Fede ratie werd overwogen. Hoe dat ook zij, op 2 juli 1953 werd daar de derde sport koepel, uitsluitend gericht op Soester berg opgericht, die de naam kreeg van Sport Federatie Soesterberg. Voor het beschrijven van deze Federa tie staan alleen Statuten en Huishoude lijk Reglement ter beschikking. In be ginsel waren de beoogde doelen, zij het in wat sobere bewoordingen, van gelijke strekking als in Soest. Naschrift De hierboven beschreven drie "sport koepels" waren alle een vrucht van het particulier initiatief. Dat werd anders door de besluiten van de gemeenteraad van Soest van 23 maart 1956 en 21 no vember 1962, waarbij respectievelijk de "Commissie van Advies voor de Licha melijke Opvoeding en de Sport" en, als opvolgster, de "Stichting voor Lichame lijke Opvoeding en Sport Soest" werden opgericht. Heel kort samengevat: door deze raads besluiten kwam er een directe bemoeienis van de gemeente met de sport en de lichamelijke opvoeding met "een overlegorgaan waarin zowel verte genwoordigers van de sport als verte genwoordigers van de gemeente zitting hebben." Een en ander was voor de Soester Sport Federatie zowel als voor de Sport Federatie Soesterberg aanlei ding tot opheffing. Momenteel is het particulier initiatief weer terug in de vorm van de "Vereni ging Sportraad Soest". De Sportstichting werd opgeheven bij raadsbesluit van 18 maart 1993. Th.M. Peet, Oud-directeur Sportstichting Soest Bronnen: De Soester; Soester Courant; De Soester Post; openbare stukken. Met dank aan de Heren P. Ekel, F.J. Hagemeijer en Joh. E.J. Hilhorst voor aanvullende informa tie. Op zondag 14 juli vindt een spe ciale aflevering plaats van "Koffie drinken met de boswachter", de maandelijkse talkshow van Kasteel Groeneveld. Onderwerp is de ten toonstelling "De wegen liggen in een reis", die tot en met 21 oktober te zien is in de tuin. Huub Berger, boswachter van het Staatsbosbeheer, zal tijdens deze afleve ring samen met beeldend kunstenaar Jan Timmer de beelden becommen tariëren. Kees van der Meiden is de gespreksleider. "De wegen liggen in een reis" is een re gel uit een gedicht van de bekende Ne derlandse dichter Gerrit Achterberg. Het is een passende titel voor de elfde tentoonstelling van de Nederlandse Kring van Beeldhouwers in het park van Kasteel Groeneveld. Alle zeventien deelnemende beeldhouwers hebben, ie der op eigen wijze, ingehaakt op dit al gemene thema van "de route" of de reis" met in gedachten hun plek in het park. Veel werken hebben daarom een plaatsgebonden karakter. Jan Timmer, wiens beeld "Grens" on derdeel is van de tentoonstelling, bena dert het thema als volgt: "Reizen is een typisch menselijke beweging. Dieren trekken. Tevens is reizen een bewust gewilde onderneming met vooropge zette bedoelingen dus: doelen. Tijdens het reizen maken we gebruik van wegen of soms, zoals we dat uitdrukken, ongebaande wegen. Maar altijd passe ren wij "grenzen" en als wij een gebied binnengaan, "ingang", weten we dat wanneer wij het weer verlaten en de "uitgang" gebruiken, we niet meer de zelfde kunnen zijn. We hebben een an dere omgeving gezien en leren kennen, dus rijker aan ervaringen." Na een korte introductie op de tentoon stelling vindt een wandeling langs de beelden plaats. Kees van der Meiden interviewt Jan Timmer en Huub Berger tijdens deze rondwandeling. Het publiek krijgt de gelegenheid om ter plaatse vra gen te stellen en de beeldende kunst van commentaar te voorzien. Neem de pa raplu mee! Aanvang: 11.00 uur. Toegang: f 3,-, in clusief koffie. Je eigen leven inrichten. Je recht halen. Samen, met de ANIB. Dé bond voor belangenbehartiging en persoonlijk advies. Vraag informatie. onib Antwoordnummer 848, 1940 VG Heemskerk. Telefoon (02510) 534 34 Na 1-10-'95: 0251253434 Installatiebedrijf 4 j. cornelisse bv. I Telefoon (035) - 601 30 14 Wedvlucht: Creil; Datum: Zaterdag 6 juli; Afstand: 382 kilometer. PV DE ZWALUW In concours: 292 duiven; Winnende duif: J.W.E. Stam; Gemiddelde snel heid: 1.414 meter per minuut. PV VRIENDSCHAP In concours: 192 duiven; Winnende duif: B.G. Schimmel; Gemiddelde snel heid: 1.409 meter per minuut. Wedvlucht: Montlucon; Datum: Zaterdag 6 juli; Afstand: 677 kilo meter. PV DE ZWALUW In concours: 130 duiven; Winnende duif: J.W.E. Stam; Gemiddelde snel heid: 1.345 meter per minuut. PV VRIENDSCHAP In concours: 66 duiven; Winnende duif: R. Eimers; Gemiddelde snelheid: 1.320 meter per minuut.

Soester Courant | 1996 | | pagina 15