C l i i i hOÜ En dit zijn de knallers van deze week: 1598 149 199 CKXX) College zwicht (voorlopig) voor protesten tegen bar in Overhees Sociale Dienst Soest maakt overuren bij opschonen 'bijstandsbestand' Onderwijsprestaties vluchtelingen dwingen bijzonder respect af PROVAK ui De Galant Diamond 1.8 GLi auto smeeins 6027493 Verdachten aangehouden na tweede gewapende overval 74e JAARGANG NO WOENSDAG 17 JULI 1996 j 't Juk niet welkom in winkelcentrum Nieu we software zorgt voor problemen KLAREN aTROMP 3 Actueel 7 Actueel 11 Soesterberg 12 Sport Politie bezorgt poststukken bij geadresseerden Spoor van vernielingen aan auto's. Van Logtenstein deelt prijzen uit Bewoner in schouder geschoten HET VLEESCENTRUM HansAlblas HOOIJER tijdens de bouwvak normaal geopend! Gepaneerde schnitzels met gratis voetbal Gepelde roze garnalen Perziken VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Auto's opengebroken A. van der Lee 5.499,- voordeel!!! Normaal 41.494,- Smeeing Bonus 5.499.- Nu 35.995,- k l 5) Redactie en administratie: Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 15,- Buiten Soest f 30,- Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 11.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest ||gj| Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Voorlopig kan de eigenaar van 't Juk de verhuizing van zijn bar naar het winkelcentrum Overhees op zijn buik schrijven. Bij nader inzien vindt het College van B. en W. de vestiging van een café in de leeg staande SNS-bank aan de Tamboe rijn 23 toch niet zo verstandig. De uitbater, 3.W. Hovestad, heeft vorige week van VVD-wethouder Neks Blommers te horen gekregen dat het hele verhaal niet doorgaat, althans voor lopig niet. Het College blijkt daarmee door de knieën te gaan voor het (min of meer massale) protest van de buurt, die van de komst van het café weinig goeds verwacht. Er zijn inmiddels ongeveer honderd bezwaarschriften binnengeko men aan het Raadhuisplein, die volgens de afdeling Planologie en Bouwen (P B) van de gemeente allemaal betrekking hebben op vrees voor de verstoring van de openbare orde. Ook de winkeliersvereniging - die zich eerder tamelijk welwillend had opge steld tegenover de plannen van Hovestad - is inmiddels gezwicht en vreest bij nader inzien nu toch ook voor "overlast, drankmisbruik, muziek, luid ruchtige jongeren, topenemend verkeer en vandalisme", zoals in het ambtelijk advies te lezen staat. "Wij hebben het gevoel dat het niet ver standig is dit besluit tot uitbreiding van de horecabestemming te handhaven," aldus P B-ambtenaar J. Bouwman in zijn advies aan het College, waarin hij B. en W. in feite de aanbeveling doet het maar helemaal te vergeten. "Met de aanwzige snackbar en het Chinese res taurant is de horeca al voldoende in het winkelcentrum vertegenwoordigd. Niet uitgesloten' Zó ver wil de wethouder, die haar libe rale principes uiteraard ook niet zomaar overboord kan zetten, niet gaan, even min trouwens als haar collega-wethou ders. Ondanks de (voorlopige) knieval voor de protesten van de omwonenden wordt de deur voor Hovestad in het (ge wijzigde) standpunt van het College dan ook niet helemaal dichtgeslagen. Al dan niet uit liefde voor het vrije ondernemerschap wordt de toepassing van de vrijstellingsbevoegdheid door B. en W. "voor de toekomst niet uitgeslo ten", maar het concrete verzoek wordt wel afgewezen, "mede gelet op het ge geven dat nog in onderzoek is e.en voor ziening voor de oudere jeugd". Het College legt daarmee een uiterst opmerkelijke koppeling tussen de vesti ging van het café en de totstandkoming van het (veelbesproken) jeugdhonk in Soest, al is allerminst zeker dat die voor ziening - als-ie er komt - een plekje in Overhees zou moeten krijgen. In som mige politieke kringen in Soest heerst zelfs de overtuiging dat die accommo datie maar bij het SWS-centrum de Schoof (aan de Molenstraat) onder dak gebracht moet worden. Moeilijke afweging Volgens Blommers heeft het College voor een "heel moeilijke afweging" ge staan. "We begrijpen wel dat Hovestad klem zit, en het is natuurlijk ook maar zeer de vraag of de. komst van het café al die ellende teweegbrengt die winke liers en omwonenden zeggen te vrezen, maar wij kunnen ook niet garanderen dat het niet zo is," aldus de WD-wet- houder. "Wij kunnen niet in de toe komst kijken, en we willen toch ook niet afwachten en maar zien waar het schip strandt, want Hovestad is er ook niet bij gebaat als we dan na een paar maanden weer van zo'n besluit moeten terugko men." Hoewel de jeugd van Overhees niet of nauwelijks tot de doelgroep of klanten kring van het café gerekend kan wor den, wil het College niet het risico lopen dat de problemen die de jongeren daar veroorzaken door de komst van 't Juk "escaleren", aldus Blommers. "In wezen heeft de oudere jeugd het dus zelf ver pest." Ze 'wijst er verder op dat Hovestad eventueel "zo" een bar kan beginnen als hij - gesteld dat hij met de VVD-wethouder Neks Blommers: "gegijzeld in de tijd". huidige eigenaars tot overeenstemming zou komen - het pand van het Chinese restaurant zou overnemen. Voor die ver onderstelling is overigens geen actuele aanleiding. 'Gegijzeld in de tijd' De geconstrueerde koppeling tussen de komst van het jeugdhonk en de vesti ging van een café in Overhees roept volgens sommigen ook nog de nodige vragen op: kan 't Juk wél naar Overhees als het jeugdhonk daar óók komt; of juist als het daar niet komt? Volgens Blommers zal pas binnen ongeveer een half jaar duidelijkheid ontstaan, als het onderzoek naar het functioneren van de SWS in relatie tot de jeugdhonk- problematiek is afgerond. Het rapport wordt in september verwacht, maar het zal volgens de wethouder dan nog wel even duren voordat het tot concrete be sluiten zal leiden. "Wat dat betreft zijn we dus gegijzeld in de tijd," aldus Blommers. De Sociale Dienst van de gemeente Soest kampt met een werk- achterstand bij het opschonen van het bestand aan "bijstandstrek kers", zoals de nieuwe Bijstandswet vereist, inaar de cliënten zelf mer ken daar niets van. De problemen zijn vooralsnog op te lossen geweest met een paar avonden overwerk. Oorzaak van de vertraging is de nieuwe software, die bij gemeentelijke sociale diensten wordt gebruikt met het oog op de uitvoering van de (nieuwe) Bij standswet. In de afgelopen maanden leidde dat tot allerlei klachten, met name uit de grote steden. Ook Soest kampt ermee, maar het leed is te over zien, zo blijkt uit de brief van B. en W. aan het PvdA-raadslid Wil Stekelenburg. Die had uit een NOVA-uitzending in mei j.1. begrepen dat er in veel Neder landse gemeenten wordt getobd met het computerprogramma. Omdat het softwarepakket niet voldeed was er her en der sprake van grote werkdruk en overwerk, waardoor de doelstelling van het programma ("mensen uit de bijstand halen en leiden naar werk", zoals Stekelenburg het omschrijft) niet werd gehaald. Ze wilde weten hoe het in Soest gesteld was met de software, de werkdruk van de ambtenaren, het overwerk en de stand van zaken met betrekking tot de "toeleiding naar werk", en of dat ook consequenties had voor de uitbetaling van de uitkeringen: ging dat nu geauto matiseerd of moest het nog handmatig? Geen 'zelfbouw' Dat laatste verloopt in Soest in elk ge val probleemloos (en volgens het geau tomatiseerde systeem), zodat nog nie mand op z'n uitkering heeft moeten wachten, zo blijkt uit het antwoord van B. en W. De Soester Sociale Dienst heeft ook niet zo veel moeilijkheden met. het standaard-pakket, omdat zij niet - zoals andere - gebruik maakt van een "zelfbouwpakket". Niettemin levert het programma ook in Soest veel werk en onvolkomenheden op. Dit (invoeringsjaar moet er een dubbele administratie worden gevoerd en het kost veel tijd om de bestanden uit te draaien. De werkdruk is voor de medewerkers van de Sociale Dienst daardoor vrij hoog. En iedereen moet zich ook nog eens vertrouwd zien te maken met de nieuwe wet en allerlei aanhangende maatregelen. Bovendien hebben er de laatste maanden door de verhuizing van Molenschot erg veel nieuwe personen een beroep op de Wet Bejaardenoorden gedaan (die ook door de Sociale Dienst wordt uitgevoerd). De Sociale Dienst kampt daardoor met een werkachtérstand, die vooralsnog kon worden opgevangen met een paar avonden overwerk. Het College vindt het echter ("vanuit sociaal oogpunt") niet verantwoord dat er structureel wordt overgewerkt en laat Stekelenburg dan ook weten dat het zich beraadt op een andere oplossing. Intussen heeft het gemeentebestuur het ministerie ge vraagd om de invoeringsdatum van de nieuwe wet te mogen verschuiven van 1 januari naar 1 april volgend jaar. Hoeveel cliënten van de Sociale Dienst inmiddels uit het bijstandsbestand zijn gewipt, laat staan of die inderdaad "naar werk geleid" zijn, dat is allemaal nog onduidelijk, zo blijkt uit de brief. "Het uitvoeren van de diagnosestelling en het opstellen van een individueel trajectplan blijkt een weerbarstige materie. De routing van de hercontroles en aanvra gen wordt daardoor langer. Op dit mo ment is nog niet te zeggen wat precies de uitkomsten zijn van de beoordelin gen." Ongestelde vragen Of Wil Stekelenburg met de reactie van het College geheel bevredigd is staat niet vast. Het PvdA-raadslid verlangde trouwens ook wel héél veel, zelfs ant woorden op vragen die ze niet stelde! Ze omschreef het in haar brie je aan het College zo: "en alle zaken die wij niet vragen maar die ook van belang zijn vernemen wij graag". Uit zo'n aanspo ring, die natuurlijk bij elk verzoek om informatie past, krijgt de oppervlakkige toeschouwer de indruk dat ook de Soes ter politiek aan vakantie toe is. Geef Brink maar de ruimte Kantoorinrichters voor een kompleet kantoor FAXEN C0P1ERS MEUBELEN ETC. NIJVERHEIDSWEG 9, 3762 EP SOESI IEL 035 6014706 FAX 6026856 onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties Wij maken er meer van Ook 's avonds en in 't weekend (Mi zie pagina 3 Echtpaar Hovestad van 't Juk: "We hebben nooit klachten gehad". Schrijfwijze straatnamen blijft steen des aanstoots. GGS en D'66 willen helderheid over toezegging bouwvergunning woning. "De Schepping" in het openluchttheater. Country and Western in jarig Wostok. 1 Daniël Stellwagen naar EK schaken. Een agent van de politie Eemland- Noord is vorige week even aan het werk geweest als postbesteller. Hij bezorgde de poststukken, of wat daar nog van over was, die vorige week door een onbekende vermoedelijk uit de tas van een PTT-er waren gegrist. De veelal geopende enveloppen met voornamelijk bankafschriften en felicitatiekaarten werden donderdag op het politiebureau afgegeven door een bewoonster van de Parklaan. Zij had de poststukken gevonden. De politie zorgde ervoor dat de betref fende post alsnog bij de geadresseer den terechtkwam. De meesten van hen wonen aan de Hildebrandtlaan, de Bartolottilaan en de Genestetlaan. In Overhees zijn in de nacht van za terdag op zondag tenminste zes au to's vernield. Alleen al op de Isaacstraat werden van vier wagens de buitenspiegels kapot gemaakt en moesten een antenne en een ruiten wisser het ontgelden. Vermoedelijk dezelfde vandalen gooiden op het Choristenpad de ruit van een auto in, vernielden ook de spiegel en de antenne en namen en kele speelgoedbeesten van de hoedenplank mee. Op de Den Blieklaan werd eveneens een autoruit ingegooid en vloog er een steen door een raam van het ge bouw van het Waterleidingbedrijf Midden-Nederland. Aan het eind van elk cursusjaar reikt de Stichting Vluchtelingen werk Soest prijzen uit aan vluchte lingen die bijzondere onderwijs prestaties hebben geleverd. Ze dwingen daarmee - gezien de vaak uiterst moeilijke omstandigheden - immers bijzonder respect af. Bij een gewapende overval in een woning aan de Laanstraat is vo rige week een inwoner van Soest in zijn schouder geschoten. Vol gens de politie kon de man na be handeling in het ziekenhuis weer naar huis. Enkele verdachten zijn korte tijd later aangehouden. Ze zitten, zover bekend, nog steeds vast en een team van de politie is nog bezig met een ingrijpend onderzoek. De daders waren de woning maandagnacht om kwart voor drie binnengedrongen met vermoedelijk de bedoeling een autohandelaar te beroven van geld. In het huis wonen echter huurders die niets met de autohandel te maken hebben. Wat zich precies in de woning heeft afgespeeld, is niet bekend. In elk geval is een van de huurders geraakt toen een overvaller een schot loste. Erg spraakzaam is de politie niet. Pas nadat deze krant de zaak aanhangig maakte, bevestigde een woordvoer ster dat de overval was gepleegd. Be halve dat een van de bewoners ge wond is geraakt en dat de verdachten vastzitten voor verhoor, wil de politie geen mededelingen doen. Dit in het belang van het onderzoek. De pers is voor informatie doorverwezen naar de persofficier van justitie, maar die was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. De politie onderzoekt of de overval aan de Laanstraat verband houdt met de gewapende overval die een week eerder aan de Henriëtte Blaekweg werd gepleegd. Zowel in de omgeving van de Laanstraat als de Henriëtte Blaekweg zijn buurtonderzoeken ge houden. De politie wil niet zeggen of die bruikbare tips hebben opgeleverd. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Sucadelappen per kilo9?^ Zie onze adv, op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Voor de nieuwste CD's - CD-ROM's - CD-i's - kooo-_en huurvideo's V. Weedestr. 253 Soest- Tel. 6022339 BOUW TECHNIEK kilo 100 gram mand 1 kilo Ook afgelopen vrijdagmiddag kreeg ze ven "Soester" vluchtelingen een enve lop-met-inhoud, die hun werd overhan digd door CDA-wethouder Ries van Logtenstein. Dat gebeurde i aanwezig heid van een aantal docenten (van Trema '87) en vrijwilligers, die de vluch telingen in Soest begeleiden. De prijzen werden ook dit jaar beschikbaar gesteld door particulieren en bedrijven. De hoogte wisselt dan ook naar gelang van de "opbrengst" van deze giften. Het is voor vluchtelingen niet gemakke lijk om (in de ogen van de Nederlan ders) goede prestaties te leveren," zei Vluchtelingenwerk-coördinator Ammy Langenbach, die voor elk van de zeven prijswinnaars een kort persoonlijk woord had. "Velen worden bij hun in spanningen gehinderd door zorgen om de familie die ze hebben achtergelaten in de oorlogslanden, en door de vreemde cultuur en de moeilijke taal die het Nederlands voor hen is. Dat ze er desondanks in slagen goede, soms zelfs uitstekende prestaties neer te zetten, is te danken aan hun grote inzet. Want ze moeten er heel erg veel voor over heb ben en hebben het ook geen van allen cadeau gekregen." Envelop en bloemen Naast de acht vluchtelingen die onlangs al het certificaat van het (gemeentelijke) project Voorwerk-4 ontvingen - van wie er inmiddels vijf een betaalde baan in Soest of daarbuiten hebben en één een werkervaringsplaats - kwamen nog eens zeven vluchtelingen in aanmerking voor een prijs. Ze kregen allemaal een enve lop van de wethouder en bloemen van Vluchtelingenwerk. Branka Andric en Mario Tomic uit voormalig Joegoslavië kregen de prijs omdat ze binnen anderhalf jaar het staatsexamen Nederlands op het hoog ste niveau haalden. Afrah Warsame en Mohamed Adan (beiden uit Somalië) vielen in de prijzen omdat ze inmiddels een baan hebben als resp. bejaarden verzorgster en printmonteur. Uit Irak komt prijswinnaar Hassan Hussein Ali, hij volgt de opleiding tot De zeven prijswinnaars bij Vluchtelingenwerk, met wethouder Ries van Logtenstein (in het midden) en coördinator Ammy Langenbach (uiterst links). stadswacht via het leerlingwezen en is inmiddels ook in die functie werkzaam. Moses Kiawakana (Angola) had in zijn eigen land al een opleiding en jaren lange ervaring als koelmonteur achter de rug; hij moest hier helemaal opnieuw beginen en is daarin uitstekend ge slaagd. Abbas Naderi (Iran) kreeg de prijs omdat hij - na zijn taaiopleiding bij Trema '87 - in jaar het diploma booglassen (niveau 3) haalde bij het Centrum Vakopleiding Technische Be roepen; hij heeft inmiddels een fulltime baan. Bewondering De wethouder stak zijn bewondering (en die van het gemeentebestuur) voor ieders prestaties niet onder stoelen of banken, al liet hij het voorzichtigheids halve aan de prijswinnaars zelf over om hun naam goed uit te spreken. Hij had trouwens nog een verrassing: het acht ste boeket had hij meegebracht voor coördinator Ammy Langenbach, "ter bemoediging en als dank voor de bege leiding en de zorg" Op de Kamperfoeliestraat zijn een radiocassetterecorder, fruit en persoon lijke bescheiden van een man uit een auto gestolen. Ook op de Van der Weijdestraat werd een auto opengebro ken. De dader nam een mobiele tele foon mee. Autobedrijf CITROEN Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 14 A MITSUBISHI De Mitsubishi Galant Diamond met standaard stuurbekrachtiging, centrale vergrendeling, hoofdsteunen voor en achter en nu ook airco. SOEST: Koningsweg 14, tel. 035-60 13 227

Soester Courant | 1996 | | pagina 1