30-50% korting "We hebben nooit klachten gehad" Auto's van de Schapendrift geweerd GGS en D66 willen helderheid over toezegging bouwvergunning woning 'Officiële' schrijfwijze straatnamen blijft een steen des aanstoots UITVERKOOP 1 ACTUEEL! sss Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS 6027493 Ook 'kale' aow-ers kunnen stookkostentoeslag krijgen WOENSDAG 17 JULI 1996 SOESTER COURANT PAGINA 3 Echtpaar Hovestad van 't Juk begrijpt vrees overlast niet Poeh, poeh, PUCH-MAXI GRIFT BROMFIETS Gemeente plaatst slagboom en legt parkeerplaatsen aan Soester Courant extra beloning IDER 1 DAK Wie vergelijkt leest de Soester Courant Jongelui moeten zelf dweilen in gymzaal Smitsweg Vlam in de pan KLAREN TROMP VERKOCHT KLAREN WtROMP KLAREN KLAREN College wekt indruk willekeurig beleid Dorresteinweg te voeren Fhotel Heidepark1 'W Beckmanstr' ofWiardi Beckmanstraat' Autoradio gestolen Kratten met lege flesjes gestolen Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv voor al uw installatiewerk LOODGIETER VERWARMING ELEC7RA bij VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Tevens Gascvkterfoyd Laanstraat 34a - Soest Telefoon 035-601 2472 Verkeerde foto bij artikel over 'burenruzie' Honderd kilo rood koper gestolen Inbraak bouwkeet op de gehele zomerkollektie Udhf Springfeld The Outpost Hil-ton herenmode Seven i 8.0O - 17.00 3.30 uur 'ERZEKERING te duur? luto/motor/etc, als onafhan- :elijk adviseur berekenen wij oor u de meest interessante iremie. Onze openingstijden1 ila-vr. 9.00 -17.30 uur, za. 9.oó 13.00 uur. Van Breukelen 'ast-goed. Koninginnelaan 10, Tel: 035-6017962 SCHRIKSLAAN 74 TEL 035 - 601 28 70 RIJWIELEN BROMFIETSEN wat een brommer zeg, die Kom bi] eens praten over een excellente 'r-L? 'K:- )ffie met openingstraktatie de Am sterdam se weg 29, f op de Anthony Fokkerweg i Carpet-land en Praxis. "We zijn achterover geslagen van verbazing. De argumenten zijn uit de lucht gegrepen en we kunnen ze allemaal weerleggen. Ze komen voort uit vooroordelen over café's, terwijl er in de afgelopen jaren nooit klachten zijn geweest over 't Juk. Vraag het de politie maar. Wij zijn nooit negatief in de publiciteit geweest" Jan Willem en Kirsten Hovestad begrij pen niet waarom het college is gezwicht voor de protesten van ongeveer honderd omwonenden en de middenstanders van winkelcentrum Overhees tegen hun plannen om bar 't Juk te verplaatsen van de Wiardi Beckmanstraat (onder Honsbergen) naar het pand van het voormalige SNS-filiaal aan de Tamboe rijn. In eerste instantie was het college immers bereid principe-medewerking te verlenen aan de verhuizing die noodza kelijk is, omdat 't Juk en Chinees restau rant Hongkong Garden moeten plaats maken voor de uitbreiding van de super markt van Hoogvliet. j Sociaal uitje "Wat ons tegen de borst stuit is dat het besluit van het college is gebaseerd op de overlast van knetterende brommers en dronken jongelui. 't Juk heeft geen klanten met een bromfiets. Hier komen geen jongeren, want ze vinden het bij ons niet gezellig. We zijn een café voor oudere mensen en dat hadden we in Overhees zo willen houden. Voor veel van onze klanten is een bezoek aan 't Juk een dagelijks, sociaal uitje. Tachtig procent komt hier lopend naar toe, drinkt een borreltje en gaat weer naar huis. Sommigen doen dit al 22 jaar lang. Voor hen is het misschien nog wel erger dan voor ons dat we moeten sluiten. Ze kunnen nergens anders naar toe, waar ze zich net zo op hun gemak voelen als hier. Maatregelen Toen het drie jaar geleden 't Juk over nam, trof het echtpaar Hovestad meteen preventieve maatregelen tegen moge lijke overlast. In samenwerking met Chinees restaurant Hongkong Garden (de buren) werd een aantal keren een particulier beveiligingsbedrijf ingehuurd, dat op wisselende tijden patrouilleerde. Hovestad: "De winkeliers zijn waar schijnlijk bang dat de café-bezoekers hun ruiten ingooien. Ik durf te beweren dat dit juist niet gebeurt. Wij zijn open van half elf 's morgens tot één of twee uur 's avonds. Dan is er dus altijd ie mand die controle uitoefent. Je ziet al les wat er gebeurt. En je hebt van te voren maar één gesprek nodig met de politie over hoe je eventuele overlast aanpakt. Dat ze komen als je belt en dat ze dan ook handelend optreden. Als je dat volhoudt, vinden de jongeren het niet eens meer leuk." Drugsgebruik Van zijn klantenkring verwacht Hovestad sowieso geen problemen. Oproerkraaiers, als die al in 't Juk kwa men, heeft hij er altijd vlot uitgekregen. Hij vindt het des te merkwaardiger dat het college over drugsgebruik heeft ge sproken, toen de verhuizing van 't Juk ter sprake kwam. Het is algemeen be kend dat een aantal jongeren in Over hees drugs gebruikt. Dit staat volgens Hovestad dan ook volkomen los van een eventuele vestiging van 't Juk in het winkelcentrum. "Wij zijn er zelf vies van, bij ons mogen ze niet eens een stickie draaien. En als ze hier buiten aan het roken waren, zei ik dat we er binnen last van hadden. Als je dat op een nor male manier zegt, gaan ze vanzelf weg en dan heeft niemand meer last van ze. Nadat wij hier zijn gekomen, durfden de mensen weer door de passage te lopen, omdat er geen jongeren meer rondhin gen." Eerlijke boterham Jan Willem en Kirsten Hovestad willen alleen maar een eerlijke boterham ver dienen voor zichzelf en hun bijna zes maanden oude baby Kim. Maar de in vestering die ze in 1993 deden, is weg gegooid. "We hebben drie jaar voor de Nog een week of vier schenken Jan Willem en Kirsten Hovestad de glazen van hun klanten vol. Dan moeten ze noodgedwongen sluiten. "Sommigen komen hier al 22 jaar. Voor hen is het misschien nog wel erger dan voor ons. Foto: Goos van der Wilt. kat z'n staart gewerkt. Een andere locatie? Door dit besluit van het college kan er in Soest de komende jaren geen café meer worden geopend, want dan kunnen de buurtbewoners op dezelfde manier gaan protesteren als in Over hees. Tenzij je een bestaande horeca zaak overneemt, maar dan moet je goodwill betalen en zouden we ons nog dieper in de schulden moeten steken. En dat kan niet. Bovendien willen wij voor onze vaste klanten alleen in de omgeving verder gaan," aldus Hovestad die de indruk heeft dat de winkeliers een dubieuze rol hebben gespeeld. Twee middenstanders hebben volgens hem in eerste instantie meegedeeld lie ver een detailhandel in het lege pand te zien komen, maar, dat ze geen bezwaar zouden hebben tegen een horeca-be- drijf-. Later schreef de winkeliers vereniging het gemeentebestuur een brief, waarin werd verklaard dat ze te gen de komst van 't Juk is. Hovestad heeft zich daarnaast verbaasd over het feit dat de voorgedrukte protestbrieven van de buurtbewoners in de apotheek verkrijgbaar waren. De uitbater van 't Juk had overigens nog geen overeenstemming bereikt met de eigenaar van het lege winkelpand aan de Tamboerijft. "Hij wilde het liever verhu ren of verkopen aan een dierenspeciaal zaak die het pand wilde uitbreiden. Omdat dit niet mocht, is deze zaak af gehaakt en kwamen wij in beeld." Tot half augustus blijven Jan Willem en Kirsten schenken voor hun klanten. Daarna gaat 't Juk dicht en wordt het lokaal aan de Wiardi Beckmanstraat leeggehaald. Op 1 september moet het schoon worden opgeleverd. Kirsten werkt inmiddels al als parttimer in een andere horecazaak in Soest. Jan Willem moet op zoek naar een baan. BBpanHfl in Soest voor de voor de maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 601 41 52, Aan de zijde van de Duinweg in Soest-Zuid heeft de toegang tot de Schapendrift onlangs een opknap beurt gekregen. De Schapendrift is het onverharde bospad dat loopt van de Duinweg tot aan de Van Lijndenlaan in Soestduinen. In Soest-Zuid is een slagboom geplaatst, zodat de Schapendrift aan die kant niet meer toegankelijk is voor auto's. Voor de slagboom zijn aan weerszijden van de Duinweg leemverhardingen geplaatst, waarop parkeerplaatsen zijn gereali seerd. De werkzaamheden vloeiden voort uit het Zoneringsplan voor de gemeente- bossen, dat enkele jaren geleden werd vastgesteld. Met de slagboom wil de gemeente voorkomen dat auto's onge wenste druk uitoefenen op de natuur. Met de parkeerplaatsen hoopt de ge meente de recreanten niettemin op een positieve wijze te verwelkomen. Spelen met water is leuk, maar niet overal toegestaan. Toch drongen jonge lui zaterdagavond de gymzaal aan de Smitsweg binnen, waar ze vervolgens de kraan van de brandslang open draaiden. Even later waren ze aan het dweilen. De politie had de jongeren betrapt en liet ze onder toezicht van de beheerder de natte boel opruimen. In een woning aan het Harperpad sloeg donderdagmiddag de vlam in de pan. Daar was een 42-jarige bewoonster ver geten dat ze een pan met boter op het vuur had gezet. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties Klarinet 8 Vraagprijs f 298.500,- k.k. minii niiui ijiii ii TE KOOP GEVRAAGD: hoekhuis of helft dubbel, 4 sl.k., gar., omg. Soest, Soestdijk. Koopprijs ca. f 350.000,- k.k. onroerend goed TE KOOP GEVRAAGD: Vrijstaand woonhuis, 4 sl.k., gr. tuin, omg. Soestdijk; evt. helft dubbel. Koopprijs tot f 700.000,- k.k. onroerend goed f 'T TE KOOP Soest Veenbesstraat 342 Heerlijk ruim 4-kamerappartement op de eerste woonlaag temidden van veel groen gelegen. Winkels en openbaar vervoer vlakbij. Ind.: ruime hal, CV kast (ketel 1996), mk., moderne keuken, grote L-vormige woonkamer, 3 sl.k. (v/h 2), badkamer m. ligbad, toilet. Het appartement verkeert in uitsteken de staat. Aanvaarding in overleg. Vraagprijs f 252.000,- k.k. Wij maken er meer van Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 De fracties van Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) en D66 willen duidelijkheid hebben over toezeg ging voor een bouwvergunning voor een woonhuis, die het college heeft gedaan voor een perceel aan de Dorresteinweg. De geplande woning mag volgens het bestemmingsplan niet worden gebouwd. "In relatie tot langdurige en terugke rende discussies (de illegale woning van de familie Van Vulpen-red.) aan deze weg, en uw standpunt in die kwesties, wekt u met de toezegging de indruk dat uw college een willekeurig beleid wenst te voeren, waarbij de voorschriften van het bestemingsplan voor de ene burger wel en voor de andere niet gelden," schrijven GGS en D66 in een brief aan burgemeester en wethouders. Beide fracties vinden het 'onbegrijpelijk' dat het college de toezegging zonder toe stemming van de commissie ruimtelijke ordening heeft gedaan. In de laatste vergadering van deze com missie erkende wethouder Pieter ten Hove dat de toezegging inderdaad is gedaan. Dit zou het gevolg zijn geweest van een misverstand. "Dat is voor ons onaanvaardbaar," aldus GGS en D66. De kwestie kwam naar buiten toen de commissie twee weken geleden voor de zoveelste keer debatteerde over de noodwoning van de inmiddels lokaal beroemde Van Vulpens en de mogelijk heden om deze problemen op te lossen. Tot dusver heeft het college niet willen meewerken aan een oplossing, omdat een woonhuis voor de Van Vulpens in strijd is met het bestemmingsplan. In de gemeenteraadsvergadering wordt daarover morgenavond wederom ge praat. GGS en D66 eisen dan een zo nauwkeurig mogelijke uitleg van het college, zodat duidelijk wordt waarom wel toezeggingen voor een bouwvergun ning aan de overzijde van de straat zijn gedaan. "Ook wensen wij dat u concreet ingaat op de wijze waarop u in deze de vereiste zorgvuldigheid in acht hebt genomen. Tevens willen wij van u vernemen welke stappen u gaat ondernemen om de toe zegging ongedaan te maken en welke maatregelen u inmiddels hebt genomen 3m herhaling te voorkomen," aldus GGS en D66. i IN BlLTHOVEN jaarlijkse zomersluiting: L 21 juli tlm 4 aug. Hele volksstammen kan het waar schijnlijk geen barst schelen, maar er zijn ook nog weldenkende men sen die zich storen aan de soms ui terst merkwaardige manier waarop sommige instanties omspringen met (straat)namen. Een langzamer hand berucht voorbeeld is de Wiardi Beckmanstraat, zoals we die ook in Soest hebben. Een aantal jaren geleden plaatste de gemeente daar al straatnaambordjes met de aanduiding "W. Beckmanstraat", alsof de naam ontleend zou zijn aan ene meneer W. Beekman. De Soester H. de Wolff, die er zelf woont, kwam daarte gen in het geweer. De straat dankt haar naam immers aan de verzetsman Her man Bernhard (voornamen) Wiardi Beekman (achternaam), die in 1945 in het concentratiekamp Dachau om het leven kwam. De gemeente herstelde de fout destijds ijlings, maar De Wolff zag zich ook na dien nog diverse malen geconfronteerd met verminkingen van de straatnaam door "mensen met weinig historisch be sef', zoals hij het omschrijft. Zoals on langs nog op de reclamestickers van een plaatselijke supermarkt, die vanaf de "aangeklede" Midnet-bus liet weten gevestigd te zijn aan de Wiarda Beckmanstraat. De fout zal wel veroor zaakt zijn door het feit dat de Utrechtse politiecommissaris Wiarda vandaag-de- dag heel wat bekender is dan Wiardi Beekman. De Wolffs kruistocht tegen foute straat namen kreeg onlangs een nieuwe im puls, toen hij in de (nieuwe) telefooncel aan zijn straat wéér oog in oog stond met "Wiarda", en nu dus op gezag van PTT-Telecom. Hij klom terstond in de pen en protesteerde bij de directie van het telefoondistrict, met een afschriftje aan het gemeentebestuur van Soest. Postcodeboek De oorzaak van de narigheid is volgens De Wolff vooral te vinden in het post- Van een 46-jarige Soester is vrijdag de autoradio gestolen. De diefstal werd gepleegd aan de Korte Bergstraat. Uit'een woning aan de Hildebrandtlaan werd vrijdagmiddag een draagbare tele foon ontvreemd. Enkele kratten met lege bierflesjes zijn vanaf een erf aan de Insingerstraat ge stolen. Dit is vrijdag gemeld bij de po litie door een 39-jarige Soester. Ook mensen met alleen een 'kale' aow-uitkering komen in aanmer king voor de eenmalige stookostentoeslag van zestig gul den. Dit laat W.B. Rip van de afde ling sociale dienstverlening weten. "Doordat in het persbericht richt bedragen zijn genoemd, is ten onrechte de indruk gewekt dat mensen met alleen 'kale' aow geen stookkostentoeslag kun nen krijgen. Maar personen die naast hun aow-uitkering geen ander inkomen ontvangen, komen wel in aanmerking voor de toeslag van zestig gulden per huishouden," aldus Rip. Doordat sinds verleden jaar rijks belastingen een extra ouderaftrek toe passen, komen de 'kale' aow-ers net iets boven het sociale minimum-inkomen. Het gemeentebestuur vindt het echter redelijk om ook deze mensen het voor- deel van de stookkostentoeslag te gun nen. Deze eenmalige toeslag wordt verstrekt aan huishoudens met een minimum-in komen. Dit in verband met de stook kosten die als gevolg van de strenge winter per huishouden gemiddeld 52 gulden hoger waren dan normaal. De toeslag kan worden aangevraagd bij de gemeente. Bij de infobalie in de hal van het gemeentehuis liggen formulie ren klaar. Deze moeten worden inge vuld en voorzien van het bankreke ningnummer. Ook dient een bewijs van het inkomen (bijvoorbeeld een beschik king van de sociale verzekeringsbank of een afschrift van de overboeking) te worden bijgevoegd. De formulieren zijn op werkdagen 's ochtends verkrijgbaar. Tussen 9.00 en 10.00 uur kan telefonische informatie worden ingewonnen bij V. van de Broek, tël. 6093577. Nadat de aanvraag positief is beoordeeld, vindt de betaling normaal gesproken binnen drie weken plaats. In de Soester Courant van vorige week is bij het artikel over de 'buren ruzie' van E.S. Raatjes en M.A. Tap- hoorn een verkeerde foto gepubli ceerd. Op de afbeelding staat het hek dat Raatjes heeft laten plaatsen en het oprijpad van landgoed De Paltz. Door een misverstand bij de redac tie van de Soester Courant wordt in het bijschrift van de foto gesteld dat het hier om de weg gaat, waarover Raatjes en Taphoorn een menings verschil hebben voor wat betreft de naam: Heeserspoor Westzijde of De Paltz. Dit is dus niet het geval. Deze weg loopt langs het terrein van het voormalige Soester Natuurbad (gezien vanaf Soest: na het terrein de eerste rechts). Vanaf een opslagsterrein achter een be drijf aan de Koningsweg is honderd kilo rood koper gestolen. Kennelijk waren de dieven ook van plan een hoeveelheid aluminium mee te nemen. Die stond al klaar, maar werd om onduidelijke reden achtergelaten. Bij de politie werd aan gifte gedaan door een inwoner van Hoogland. Hij heeft verklaard, aldus de politie, dat de diefstal tussen 5 en 10 juli is gepleegd. Een bouwkeet aan de Maatweg is doel wit geweest van inbrekers. Ze braken de keet open en namen een fax en een kopieerapparaat mee. Aangifte werd gedaan door een 27-jarige inwoner van Goor. Van Weedestraat 8 A-B - Soest Telefoon: 035 - 60 23 324 codeboek, waarin de Wiardi Beckmanstraat beschreven staat als "W Beckmanstr", alsof Wiardi niet bij de achternaam hoort. Hij heeft de directie van het telefoondistrict Utrecht laten weten dat hij haar "voortvarendheid om de gemaakte fout te herstellen" met kri tische belangstelling zal volgen. Van die kant moet De Wolff nog een reactie krijgen, maar de gemeente Soest is inmiddels wél voortvarend geweest en heeft hem per brief laten weten dat zij op het standpunt staat "dat het afzen ders siert en ontvangers pleziert als de post overeenkomstig de officiële schrijf wijze wordt geadresseerd", zoals verkeersambtenaar Marcel Vossestein het namens B. en W. formuleert. Vossestein heeft eens uitgezocht hoe het zit, al kostte het hem "redelijk wat en soms ook tijdrovende navraag". In de eerste plaats: dat van die postcode, dat is niet de schuld van PTT Telecom, maar van PTT Post. Voor de vermelding in het postcodeboek blijkt deze instan tie de zgn. "universele schrijfwijze voor meervoudige achternamen" te hante ren: per straatnaam mogen in het boek maximaal 17 posities (letters en spaties) gebruikt worden. "Wiardi Beckmanstr" telt precies 17 posities, maar omdat de PTT alle samengestelde namen op de zelfde - eenduidige - manier wenst te behandelen (Van Weerden Poelmanweg wordt bijvoorbeeld "W Poelmanweg, V") werd het dus ook hier "W Beckmanstr", want in dit geval geldt de regel van eenduidigheid vóór de nood zaak tot het gebruik van een afkorting. Drie schrijfwijzen! Hoe ingewikkeld het allemaal is blijkt uit het feit dat er maar liefst drie lande lijk erkende schrijfwijzen bestaan: de PTT-schrijfwljze (zoals in dit geval), maar ook de NEN-schrijfwijze - door het ministerie van Binnenlandse Zaken voorgeschreven voor de (semi-)overheid - en zelfs een "officiële schrijfwijze". Tot welke rariteiten een en ander kan leiden wordt onthutsend duidelijk uit de manier waarop het postcodeboek oud burgemeester Le Fèvre de Montigny aanduidt in de naar hem genoemde straat in Rotterdam-Hillegersberg: "Le F D Montignyln". De NEN-methode maakt daar "Le Fevre D Montignyln" van. Gewone mensen die post versturen hoe ven zich van de PTT-methode gelukkig niets aan te trekken, want die heeft voor het adresseren van de post geen voor schrift, maar slechts "een leidraad om met een minimum aan tekens straat namen op een herkenbare wijze aan te duiden". Het College van B. en W. is, zoals uit de brief aan De Wolff blijkt, het meest geporteerd voor de officiële schrijfwijze, die altijd gebaseerd is op raadsbesluiten (dus voluit: "Wiardi Beckmanstraat"). De fout op de bus ("Wiarda") wordt overigens ook hersteld. De bus is vol gens Vossestein inmiddels vervangen en het verantwoordelijke reclamebureau heeft hem verzekerd dat de straatnaam op de nieuwe bus gecorrigeerd zal wor den. Dlllenburglaan 12, Soest (naast Randstad), tel: 035-6012340 DE GROOTSTE OP HET GEBIED VAN: COMPACT DISCS, CD-ROM, CD-I, KOOPVIDEO'S, HUURVIDEO VERHUUR SEGA NINTENDO SPELLEN EN SPELCOMPUTERS, VERHUUR CD-I. VIDEO VAN DE WEEK: 17 t/m 23 juli ti

Soester Courant | 1996 | | pagina 3